De Mens op zoek naar zijn voorouders Zeeuws Portret DE RODE BURCHT" New-Orleans - -EL PASO JRonson steentjes: 'n levensbehoefte voor uw aansteker! OPBLOEI KATHOLICISME VERZET IN Z.-TIROL Ir. G. Dikötter Voetbalprogram zondag 3 febr. DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 28 JANUARI 1957 Het gevaar van ondeskundigheid Verslag over Formosa en Japan Huiscommissie is akkoord met plan Eisenhower Staat veroordeeld tot betaling van schade vliegongeval Kanaal vol wrakken Water.en eenheid Poolse aankopen in de V.S. Poolse jongen ontvoerd Een nieuw avontuur van n Hoogwaterstanden Aram van Baranca 8 stuks f 0.80 R AD IQ I T elevisie-programma's De vraag, hoe de mens zich in de loop der aardgeschiede- nis heeft ontwikkeld is een der belangwekkendste van de moderne wetenschap en te vens een vraag die niet alleen geleerden, maar ook het grote publiek bezighoudt. Tot in parlementen toe is er wel eens over geredetwist, maar ook menig leraar pardoes de vraag voorgeschoteld: „Meneer, stamt de mens van de aap af of niet?" Waarop Jantje of Jan netje hem medelijdend aan ziet, als hij zegt dat niet zo precies te weten Op de boekenmarkt vindt men hierover heel wat werken, die vaak aan de fantasie ruim baan laten, zon der dit feit erbij te vermelden - wat nogal gevaarlijk is! Er zijn gelukkig ook betere werken, die we hier kort willen bespreken. Vooreerst wijs ik op het derde deel van „De Won derwereld der Natuur" (bij J.J.Ro men en Zn., Roermond 1956). In dit naar het Duits vertaalde werk, ge schreven door prof.Albuin Mair unter der Eggen, wordt een zeventigtal pa gina's aan de vraag naar de afstam ming van de Mens gewijd. De schrij ver komt tot de conclusie dat de vele vondsten van fossiele mensen, die zich over zowat een half miljoen jaar uitstrekken, duidelijk wijzen op een hoofdlijn van ontwikkeling die van het begin af veel gemeen had met de moderne mens-vormen. De meer „dierlijk" aandoende vormen moeten volgens hem beschouwd wor den als doodgelopen zijtakken in de ontwikkeling van de hoofdstam, die steeds duidelijk menselijk was. Schrijver komt tot de conclusie, dat er geen overtuigende redenen zijn die zouden moeten leiden tot de op vatting, dat de Mens naar het li chaam zou afstammen van een dier lijke, aapachtige vorm. Dat de Mens in zijn geestelijke eigenschappen hier van zou afstammen wordt door de schrijver terecht van het begin af voor onmogelijk gehouden. Dit is een mooi betoog, maar het lijkt ons toe dat de Oostenrijkse bio loog enkele feiten negeert, die toch over de vondsten in Afrika van de zgn. Australopithecus-vormen, die in vele opzichten al echt menselijk aan doen, behalve in de kleine schedel- inhoud die doet denken aan moderne mensapen, zoals de chimpansee. Ove rigens lig hier nog een vraagteken, dat echter wellicht door verdere vond .'ten min of meer zou kunnen ver dwijnen. In elk geval is het antwoord op die afstammingsvraag o.i., minder een uitgemaakte zaak dan hief wordt voorgesteld. Meer bevredigend Uitgebreider en in sommige op dichten meer bevredigend wordt de vraag naar de afstamming van de Mens behandeld in een eveneens pas verschenen boek: „De Mens op zoek naar zijn Voorouders", vertaald naar een Pion-uitgave van André Senet en uitgegeven bij Foreholte, Voorhout. JJit boek is mooi uitgegeven en uit stekend geschreven (tenminste in de oorspronkelijke tekst). Men vindt hier een goed overzicht van de voornaam ste vondsten van fossiele mensen schedels en andere beenderen, die ook in him verband worden bespro ken. Do bovengenoemde Australopithecus- vormen worden uitvoerig behandeld, en zij vormen een der argumenten van schrijver voor de stelling: dat afstamming van de Mens naar het lichaam van een aapachtige zeer waarschijnlijk is. Belangwekkend is ook hot geschets te verloop van een stamboom over ele miljoenen jaren, waaruit blijkt 1st een duidelijke reeks aapachtige czens heeft beslaan die samen met e Australopithecus „naar de Mens ie wezen Dit alles maakt ook o.i. e afstamming van de Mens van een •ipachtig wezen (naar het lichaam) el zeer waarschijnlijk. De Mens uijkt zich in biologisch opzicht in te ocgen in het grote evolutie-stramien, -laarvan het bestaan voor planten jf™ w5' door niemand meer wordt ontkend. Overigens bevat ook de Franse tekst enkele fouten, die hier mogen worden vermeld. Vergeefbaar i*Ho neiging van schrijver, om vooral aan F ranse onderzoekers veel eer te ven..... Historisch onjuist is wat on pagina 57 staat, dat Eugène Dubois de Leidse hoogleraar en vinder van de beroemde Pithecantroop de ouder dom van deze schedel schatte on enkele honderdduizenden jaren- Du bois dacht nl. aan het Tertiair, dus minstens een miljoen jaar In de laatste hoofdstukken heeft schrijver zich teveel op sleeptouw la ten nemen door onderzoekers, die het ontstaan van het leven hebben trach ten te verklaren op eenvoudige wijze, met behulp van bekende schei- en natuurkundige krachten. Dit is een oude neiging van sommige geleerden, maar hun fantasie kan toch niet de duidelijke kloof overbruggen, die be staat tussen dood en levenTen slotte citeert Senet de bekende Pater Teilhard de Chardin S.J., die een soort evolutionistische wijsbegeerte trachtte te ontwikkelen waarin aan geestelijke waarden ook duidelijk recht wordt gedaan. Hoewel we ons wel afvragen of Teilhard de Chardin niet te veel gefascineerd is geweest door de evolutiegedachte waaraan hij steeds zoveel aandacht heeft gewijd, moet men o.i. zeker instemmen met het inzicht, dat de gehele evolutie in al zijn uitingsvormen als het ware gericht is geweest op het verschijnen van de Mens. De oude opvatting van de Mens als einddoel en bekroning der Schepping keert hier in moderne, tevens verrijkte en verdiepte vorm terug. Tenslotte wijzen we nog op de vele belangwekkende gegevens over oude cultuurperioden, over de tech niek van het maken der stenen werk tuigen e.d. Hier weet schrijver onder scheid te maken tussen goede veron derstellingen over het leven onzer vroege voorouders en fantasieën, die op vrijwel geen enkele wijze kunnen worden gecontroleerd. We maken de ze opmerking niet zonder reden, om dat dezer dagen in ons katholieke dagblad met de grootste oplage, be schouwingen zijn verschenen dooi Raymond Cartier, waarin de grens tussen fantasie en werkelijkheid op bedenkelijke wijze werd overschre den. Het zou aanbeveling verdienen als een redactie in zo'n geval eerst een werkelijk deskundige raadpleeg de De vertaling Tot besluit moeten we helaas een soortgelijke opmerking maken over de vertaling van het boven besproken werk van Senet. Het gaat hier over een moeilijke stof, waar het aan komt op de juiste waarde van de gebruikte termen; daarom moet in zo'n geval een niet-deskundige ver taler zo nodig deskundige hulp in roepen. Er zijn voorbeelden aan te wijzen, waar blijkt dat zulks niet is gebeurd. Erger echter wordt het als de vertaler blijkt zijn Frans niet te kennen en als gevolg hiervan een vertaling levert die de zaken vrijwel op de kop zetZo vindt men hier geregeld het Franse „homme-singe" vertaald door „mensaap", terwijl „singe-homme" vertaald wordt door „aapmens". Het gevolg is, dat de hiermee besproken vormen (Austra lopithecus en Sinanthropus) juist an dersom worden gewaardeerd dan in de oorspronkelijke tekst gebeurt Als men deze correcties heeft aan gebracht blijft over een goedgeschre ven en belangwekknd boek, dat ook om zijn conclusies de aandacht van een breed en tevens ontwikkeld pu bliek zeker waard is. Pater H. Kroes SVD (uit Ooy en Persingen!, assistent generaal, be zocht de missies van zijn congregatie in het Verre Oosten tijdens een visi- tatiereis. Hij schreef .daarover: Ruim een jaar ben ik in het Verre Oosten geweest en heb al onze mis sionarissen in Japan, op de Philippij- nen en Formosa bezocht. Formosa is ëen prachtig eiland, dat een beetje groter is dan Nederland en ruim ne gen miljoen inwoners telt. Het neeft een aartsbisdom en vier Apostolische Prefecturen. Tengevolge van de ge beurtenissen in China kwamen er on geveer 350 missionarissen naar dit eiland. Het succes blijkt groot te zijn. Tussen 1 juli 1955 en 30 juni 1956 wer den er 30 000 mensen gedoopt, terwijl er b.v. in heel Japan maar 15.000 in dezelfde tijd bekeerd werden. De toe komst belooft nog meer, daar er zich veel katechumenen opgeven. In Japan hebben de missionarissen SVD de zorg voor in totaal 2.500.000 mensen. Geheel Japan heeft 90.000.000 De commissie van buitenlandse zaken in het Amerikaanse Huis van afgevaardigden heeft zich met 24 tegen twee stemmen, bij een onthou ding, met dè plannen van president Eisenhower inzake het Midden-Oosten akkoord verklaard, zonder er belang rijke wijzigingen in te hebben aange bracht. Tevoren had de democratische oud president Harry Truman zich in een schrijven aan de commissie voor aan vaarding van de plannen uitgespro ken, ook al is er, volgens hem, geen enkele garantie omtrent de wijze, waarop de gevraagde volmachten zullen worden gebruikt. inwoners, waarvan er maar 227.000 katholiek zijn. Behalve het missie werk leiden onze missionarissen in Nagoya de Nanzan-Universiteit en het Instituut voor Wetenschappelijk on derzoek. Roepingen zijn er Japan veel. Het aantal Japanse priesters bedraagt nu 270 d.w.z. één op de 850 katholieken, dat van de broeders 208 of één op ruim 1000, dat van de zus ters 2729 of één op 85 katholieken. De hoofdredacteur van het blad ,,Alto Adige" heeft een brief, onder tekend door de ,,Eoka van Zuid-Tirol" ontvangen, waarin gedreigd wordt, dat het gebouw van de krant te Bol zano zal worden opgeblazen. In de envelop zat een stuk lont. Een blad in de omgeving van Bolzano heeft een dergelijke dreigbrief ontvangen. Het Italiaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken maakte op 21 janu ari bekend, dat men in dit Duitsspre kende deel van noord-Italië een ..ter roristische organisatie" had ontdekt. Tot dusver zijn zestien personen aan gehouden in verband met bomaan slagen. die o.a. waren gericht op een spoorlijn en een kazerne. De leiders van de 215.000 bewoners van dit gebied, dat vroeger deel uit maakte van het Postenrijks-Hongaar- se rijk, eisen gro%re autonomie. Dit heeft het afgelopt% halve jaar wat wrijving tussen Oostenrijk en Italië veroorzaakt. De civiele kamer van het ge rechtshof te 's-Gravenhage, ar rest wijzend, heeft gisteren de Nederlandse staat veroordeeld tot betaling van een bedrag van f 1001,- aan 'n textielfabriek uit de achterhoek als vergoeding voor de schade welke deze fa briek heeft geleden doordat een militair vliegtuig in 1949 een hoogspanningskabel stuk vloog. De staat werd eveneens veroor deeld tot betaling van de kosten van het geding, zijnde een bedrag van 415.Met dit arrest is principieel uitspraak gedaan in de vraag of de staat aansprakelijk is voor industri ële schade, welke veroorzaakt wordt door het wegvallen van elektriciteit na een liegtuigongeluk. In de overwegingen bij het arrest wijst het hof erop, dat het stukvlie- gen van een hoogspanningsleiding, waardoor de elektriciteitsvoorziening wordt verbroken, als een onrechtma tige daad moet worden beschouwd, die de staat tot, schadevergoeding verplicht. s&y Wrokktn dit dt votr- ff tui vtrtptrrtn Wrokktn bu/ttn dt voorgtu O Nog nitt gtldtntif/- cttrdt wrokktn Zoals bekend hebben de Neder landers een groot aandeel in de opruimingswerkzaamheden in het Suezkanaal die thans in opdracht van de Verenigde Naties in volle gang zijn. Onze kaart geeft de ligplaats aan van de wrakken die nog geruimd moeten wordenwaarbij valt op te merken dat nog lang niet alle ob stakels in deze 165 km lange water weg zijn geïndentificeerd. Ook zijn er een vrij groot aantal wrakken waarschijnlijk tengevolge van on deskundig uitgevoerde versperrin gen buiten de vaargeul terecht ge komen. Het is de opdracht van Je ber gingsmanschappen om in de eerste plaats te zorgen dat de vaargeul vrij komt, daarne volgt de volledige opruiming van het Kanaal. Ir. G. P. M. Dikötter is geen ge boren Zeeuwsch-Vlaming. Hij zag het levenslicht in Rotter dam. Maar wie hem kent, die weet dat geen enkele Zeeuwsch- Vlaming - van - huis - uit méér liefde en sympathie voor het land tussen Schelde en grens kan bezitten dan de directeur van de Waterleiding Mij. Zeeuwsch-Vlaanderen. Na in 1928 als civiel ingenieur te zijn afgestudeerd in Delft en na korte tijd bij een ingenieurs bureau en bij Openbare Werken van Den Haag in dienst te zijn geweest, kwam de heer Diköttter in februari 1935, met een op dracht het bouwbureau voor de toen juist opgerichte waterleiding maatschappij te gaan leiden, de Wester-Schelde over. „Mijn eerste gedachte was toen zo vertelt de heer Dikötter: „hoe eerder terug, hoe beter". Maar er zou nooit meer een definitief „terug" voor hem komen. Want eenmaal kennis gemaakt hebben de met Zeeuwsch-Vlaanderen en zijn kansen en mogelijkheden ge zien hebbende, behoefde hij in 1936 niet lang na te denken al vorens „ja" te zeggen op de aan bieding directeur te worden van de maatschappij. Van een maat schappij op papier was het in tussen al een werkend bedrijf ge worden. „In die tijd kon er ge weldig snel gewerkt worden" al dus ir.Dikötter. In juni 1936 be leefde Terneuzen de Zeeuwsch- Vlaamse waterleiding-primeur en in januari 1937 was de hoofdlei ding klaar, mét het pompstation, de Axelse watertoren enz. Die watertoren - dat is wel een aar dige vergelijking - kostte toen 80.000 guldenen die welke vorig jaar in Terneuzen in wer king is gesteld ongeveer een mil joen! De groei van het bedrijf ging onder de leiding van ir.Dikötter gestadig verder. In het begin der oorlogsjaren was meer dan de helft der Zeeuwsch-Vlaamse ge meenten aangesloten, na de oor log kwam het „Zeeuwsch-Vlaam se plan" en in 1954 trad de laat ste gemeente (van de 30) toe, Overslag. Dat was al die tijd dan wel „overgeslagen", maar het beleefde bij de aansluiting dan toch het bijzondere feit dat het vanaf de eerste dag alle hui zen, zonder uitzondering, had aangesloten op de waterleiding. Over geheel Zeeuwsch-Vlaande ren is dat 93 pet. een mooi cijfer 1 Intussen is echter het 100 pct.- plan voor de komende jaren ge maakt en ten behoeve van de noodzakelijke verruiming van de zoetwatervoorziening (ook ter on dersteuning van de industrie) is het omvangrijke spaarbekkenplan geprojecteerd, dat een onderwerp van diepgaande onderzoekingen is. Op het terrein van het water blijvende: de heer Dikötter kreeg in de loop der jaren heel wat functies te vervullen. Hij was lange tijd lid van het dagelijks bestuur van de Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbe drijven (Vewin), maar zijn vele andere werkzaamheden hebben hem genoopt die functie neer te leggen. Wel heeft hij zitting in het adviserend college van be drijfsdirecteuren van de Vewin evenals in talloze commissies op waterleidinggebied. Zijn grote belangstelling voor de vele problemen van de streek die hij intussen met recht als ,.zijn streek" mocht gaan be schouwen, bracht hem uiter aard ook op andere belangrijke posten. Zo heeft hij sedert 1950 zitting in de Provinciale Sta ten, voor de KVP, en in 1955 werd hij gekozen tot lid van Ged. Staten, in welk college hij thans de enige Zeeuwsch-Vla~ ming is. Verder is hij voorzitter van de Stichting St.Elizabeth Ziekenhuis te Sluiskil - bij de nieuwbouw heeft de heer Dikötter zijn tech nische ervaring in dienst gesteld - voorzitter van de Stichting UTS in Zeeuwsch-Vlaanderen, hij was voorzitter van het Sociaal-Chari tatief Centrum in de kanaalzone, hij bekleedt het voorzitterschap van de Commissie van Samen werking tussen de vijf gemeen ten in de Kanaalzone en hij maakt ook deel uit van de „Wel- vaartsclub Zeeuwsch - Vlaande ren", een groep met een facul tatieve status, die bepaalde Zeeuwsch-Vlaamse problemen be spreekt en mede tot een oplossing tracht te brengen. Op verzoek van de bisschop heeft ir. Dikötter tezamen met de geneesheer-directeur van het Sluiskilse ziekenhuis, de bij de uitbreiding opgedane ervaring in dienst gesteld van de toekomstige nieuwbouw van het ziekenhuis te Hulst, een opdracht welke hem zeker plezier zal hebben ge daan, want de heer Dikötter is een groot voorstander van samen werking, die hij als eerste en dwingende noodzaak ziet om voor Zeeuwsch-Vlaanderen iets te be reiken. Dat geldt zowel voor alle Deita-aspecten als voor de vaste verbinding, en zeker niet minder voor de kwestie van de tweede veerbooten niet alleen de tweede. Ook de volgende! Straks zal hij ook het voorzit terschap van de Commissie voor de samenvoeging van polders en waterschappen in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen op zich moeten ne men. Hem vragende naar zijn standpunt inzake dit vraagstuk, antwoordde de heer Dikötter ons dat voor een oplossing daarvan allereerst de streek zelf gehoord moet worden teneinde het zover te krijgen, dat behouden blijft wat goed is, en dat verbeterd wordt wat verbeterd moet worden. Zijn grootste ideaal, wat Z. Vlaanderen betreft is: eenheid. Om die te helpen bereiken, neemt hij ook in het bedrijf maatregelen. Zo wordt er bij de maatschappij, sedert de indijking van de Braakman, niet meer ge sproken van „oost" en „west" Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit land is één „Zeeuwsch-Vlaanderen is een land, dat waard is om voor te vechten, om op te komen voor zijn belangen, waar dat ook no dig is. Het behoeft niet te bede len, het kan rechten doen gel denmaar dan moet men 't samen eens zijn!" aldus de heer Dikötter. =^y President Eisenhower heeft ver klaard, dat men bezig is met voorbe reidende maatregelen voor Poolse aankopen op krediet van landbouw machines en uitrusting voor kolen mijnen in de Ver. Staten. De president gaf niet aan van welke 4 omvang de Poolse aankopen zullen zijn. De Poolse regering heeft ook te kennen gegeven, dat zij op krediet Amerikaanse katoen, tarwe, vetten en oliën en kunstmest zou willen kopen. Onbekenden hebben de 12-jarige zoon van Boleslaw Piasecki, de voor zitter van de r.-k. organisatie Pax in Polen ontvoerd. Zij eisen een los geld van 100.000 zloty en 4.000 dollar tezamen ongeveer 110.000 gulden. EREDIVISIE ArasterdamN AC SpartaNO AD GVAVAjax EindhovenDOS MVV—VVV Rapid J.C.Fortuna '54 Elinkwijk—PSV. FeijenoordSpel. Enschede Willem II—BW e DIVISIE A DWS-ADO, KFC-De Volewijckers, VSV-Limburgia. HVC-Roda Sport, SVV-Xerxes, Alkmaar-Wageningen, Emm'.-Helmondia '55. Ie DIVISIE B. Helmond-Rigtersbleek, Vitesse-Blauw Wit, EBOH-DFC, Sittardia-Hermes DVS, EDO-Excelsior, AGOVV-RCH, Schev. Holl. Sp.-Fortuna VL 2e DIVISIE A: Velocitas-Oldenzaal, Zwartemeer-Tu- bantia, Enschedese boys-Be Quick, Zwolse boy-PEC, Leeuwarden-Veen- dam. Heracles-Go Ahead, Rheden- Oosterparkers. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 29 januari, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 2.15 en 14.33 uur; te Ter neuzen om 1.43 en 14.02 uur en te Vlissingen om 1.13 en 13.32 uur. Natuurlijk gaat heer Aram weer op het doornige pad van het grote avontuur. Ook deze keer zoekt hij het niet, maar komt alles als een stormwind op hem en zijn trouwe Presto af. Een geheimzinnige burcht, waar hij door het noodweer gedwongen de nacht doorbrengt, betekent het begin van een reeks adembenemende gebeurtenissen. Een oude burchtheer met nog slechts één bediende wordt achtervolgd door een serie spookachtige gru welen. Er gebeuren moorden. Aram biedt zijn hulp aan en hoort dan, dat er ook nog een liefelijke jonk vrouw op de burcht was.... Inderdaad: was! Want ^en bende rovers heeft haar ontvoerd en misschien wel gedood. Als Aram tenslotte een geheime gang ontdekt, schijnt alles goed te zullen gaan. Inplaats van de oplossing vindt hij echter de vermoorde bediende. Zelf wordt hij buiten gevecht gesteld en ontvoerd. De spanning wordt dan ondragelijk. Er is gevaar voor de op de burcht achtergebleven Presto, Aram wordt met de dood bedreigd en is volslagen machteloos. En dan slaagt Aram er wonder boven wonder door een list in om de krijgskansen te doen keren. En op het allerlaatstnee, dat vertellen we nog niet. De spanning moet erin blijven. Lees in „De rode burcht van Iphanga" hoe de weergaloze moed van de dappere ridder beloond wordt. U zult er geen spijt van hebben, dat we de afloop van deze geschiedenis nog even ge heim houden. (Advertentie) cx>000000c'00<cx>000^00<><>00<>00<x>0000000<>0><c>0<x>00<>000<xxx>^0<xx>0<xxx><xx>00000000<xx 2e DIVISIE B: Zelst-Wilhelmlna HilversumTOP LONGA—DOSKO ONA—UVS BaronieZFC NEC—DHC RBC—'t Gooi RES. Ie KLASSE C Feijenoord 2-Longa 2, Xerxes 2-De Ba ronie 2, Noad 2-RBC 2. Excelsior 2- Willem II 2, NAC 2-EBOH 2, Dosko 2 -DFC 2, Emma 2-Sparta 2. AMATEURS le klasse A: VCS-Unitas, DWV-CW, Zeeburgia-Gouda. le klasse B: Hengelo-Aehilles, Be Quick Z.-Zwaagwesteinde, Borne-Arn- hemse boys, Sneek-WAVV. le klasse C BrabantiaKimbria VlissingenMOC RoermondSC Emma TSC—VSV '34 Maurits—VVH '16 2e klas: Boxtel-Desk, Oss '20- Schijndel, Baardwijk-Zwart Wit. 2e klas B: RAC-WVO, Internos-Hulst, Goes-BSC. 3e klas B: St. Michielsgestel-GSBW, Hieronymus-GVV, Concordia SVD- Zwaluw VFC. 3e klas C: De Schutters-Heusden, Veerse boys-RWB. RKC-VES, Zierik- zee-Hero, Virtus-Dongen. 3e klas D: Hontenisse-Biervliet, Grens- wachters-RKFC. 4e klas E: Nieuwkuik-Oirschot, Zigo- Were Di. 4e klas F: Wit Zwart-RKWU, Boei- meer-Breda. 4e klas G: Halsteren-Devo, Kaaise boys-Burgh, DHV-SC Gastel. 4e klas H: Ierseke-Hansw. boys, RIA W.-Koewacht, Aardenburg-Luctor, Breskens-Clinge. Res. 2e klas B: Alliance 2-Noad 3, BW 3-RKTVV 2. Desk 2-Roosendaal 2, Willem II 3-NAC 3. Res. 2e klas C: Middelburg 2-Goes 2, Middelburg 3-Axel 2, Corn boys 2- Terneuzen 2, Breskens 2-Vlissingen 2. Res. 3e klas B: GW 2-RKDVC 2, OJC 2-St. Mich.gestel 2, Concordia SVD 2- OSS '20 2. Res. 3e klas C: BSC 2-NAC 4, RAC 2 SET 2, Rood Wit 2-TSC 2. DINSDAG, 29 JANUARI 1957 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8.00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9.10 V.d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Mor- genw. 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11.00 Lichte muz, 11,30 Alt en piano 11,50 Gram. 12.00 Elektronisch mandolinf-ens. en sol. 12,30 Land- en tuinb.meded/ 12,33 Hammondorgelspel 13,00 Nws. 13.15 Me- ded. of gram. 13,20 Prom.ork. 13,35 Koer sen 14,00 Gram. 14.40 Schoolradio 15,00 V.d. vrouw 15.30 Viool en piano 16.25 Gram. 16,30 V.d. jeugd 17,20 De dieren wereld en wij, caus. 17,30 Dansmuz. 18,00 Nws. 18,15 Pianospel 18,30 Mary Hun- ter, caus. 18,40 Lichte muz. 18,55 Paris vous parle 19.00 V.d. kind. 19.05 Disco- caus. 19,45 Filmpraatje 20,00 Nws. 20,05 Gevar.progr. 22,15 De antwoordman 22,30 Orgelconc. 22,55 Ik geloof, dat.... 23,00 Nws. 23,15 Koersen 23,16 Radiojourn. 23,35-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V.d. huisvr. 9,40 Lichtbaken, caus. 10,00 V.d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Schoolradio 11,00 V.d. vrouw 11,30 Gram. 11,50 Als de ziele luistert, caus. 12,00 An gelus 12.03 Gram. 12,15 V.d. boeren 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gitaarspel 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Gram. 13,45 Idem 14,00 School radio 14,20 Gram. 14,30 V.d. plattelands vrouwen 14,40 Gevar.progr 15,50 Gram. 16,00 V.d. zieken 16,30 Ziekenlof 17.00 V. d. jeugd 17,40 Beursber. 17,45 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee: Pater P. Stel tenpool: Missiewerk aan de Wisselmeren 18,00 Lichte muz. 18,20 Sportpraatje 18,30 Metropole ork. en sol. 19,00 Nws. 19,10 Gram. 19,15 Uit het boek der boeken, caus. 19,30 Cabaret 19,55 Gram. 20,30 Act. 20,45 De gewone man 20,50 De'verraders poort, hoorsp. 22,30 Gram. 22,45 Avond- geb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Nieuwe gram. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13,11 Casinoconc. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Orgelspel 16-30 Piano- ree. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 Omr. ork. 17,45 Boekbespr 18,00 Jeugd en muz. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Lied v.d. week 19.45 Gram. 19,50 Caus. 20,00 V.d. vrouw 21,00 Omr.ork en sol. 22,00 Nws. 22,11 Klass. conc. 23,00-23,05 Nws. DINSDAG, 29 JANUARI 1957 NTS: 20,30 Journ. en weerber. 20,45- 22,10 Filmprogr. VLAAMS BELG.: 19,00 V.d. jeugd 19,30 De liberale gedachte en actie 20,00 Nws. 20,30 Int. balletfestival. I.d. pauze (plm. 21.45): Interv. Na afloop (plm. 23,00): Journ. en nws. FRANS BELG.19,00 V.d. jeugd 19,30 De club v.d. uitvinders 20,00 Act. 20,40 Gevar.progr. 22,30 Spiegel v. Wallonië. Daarna: Wereldnws. door Arthur M. Chase 19) „Ik vind het nogal verkwistend", ging Durkin meedogenloos voort, om zo'n pyjama weg te gooien. Ik wed, dat je zo'n ding voor geen dertig P°P kunt kopen. Maar misschien is leze winkelhaak onder aan een der Pijpen de reden geweest om dit dure pakje weg te gooien," ve,'hiet zich en kwam dreigend voor haar staan. 's het stukje, dat uit die P. jania gescheurd is", zei hij streng. ijr'nn.w?fr,1dehkt u, dat ik dit gevon den heb. Ik zaJ het u zeggen. Onder ,l„ e?r, van Jones' compartiment, aar heb ik het gevonden. Wat hebt u daarop te zeggen?" n,na"hl'aam' met Êrote inspan- zMfhehi.0" ]uffrodw Grand haar zelfbeheersing te herwinnen. Het was of ze een heel diepe duik had geno- k^m6" hU naar de 0PPervlakte barst?nd van verlangen om trnng zTop !Ch0PP0n' Eindelijk Hoort u eens, meneer de detec- jve schreeuwde zij, „nu is het °i genoeg. U kunt mij niet bang mfjkbü de mm^geweCrhk\ev'ankfrh0b zorgen, tn 7k k'al v^me^f zorgen - heus, man, zo waar ik M» mie Conolly heet." Ma" „Wat bedoelt u met Mamie Conol ly? riep Durkin. „Ik dacht dat u Sybil Le Grand heette." „Dat is mijn toneelnaam", zei ze kortaf. „Zodra wij in El Paso aan komen. zal ik mijn zaak aan een advocaat in handen geven, en dan zullen we wel zien, hoe hij met een paar praatjesmakende en insinueren de politielui als jullie omspringt." Durkin stond op het punt om een toornig antwoord te geven, maar in specteur Holcombe's kalme stem vic hem in de rede. „Als dat alles is wat u gen wilt, juffrouw Le Gram het ons goed. U bent schra noeg om te begrijpen, dat de van dat stukje zijde in Jones partiment een nadere verklaring be hoeft. Als u dat liever later wilt uit leggen, vinden wij het best. Als u liever wilt wachten om in El Paso eerst een advocaat te raadplegen, is het ook best. Wij hebben geen haast. De molens der gerechtigheid malen wel eens langzaam, weet u, maar ze bereiken hun doel meestal toch. En als u soms probeert iemand anders te dekken, jongedame, neemt u dan een goede raad van mij aan en stap niet zo diep in dit moeras, dat u er niet meer uit kunt komen. Het ver standigste wat u doen kunt is naar uw eigen coupé te gaan, waar u alleen en ongestoord over de hele zaak kunt nadenken." Hij gaf de agent aan de deur een wenk. Met verstoord gelaat verliet miss Le Grand achter hem de wa gen. „Handig gedaan, inspecteur", prees Durkin. „Dat juffertje heeft z}cb aardig erin gewerkt en dat wéét ZU. Bij nader inzien zal ze beseffen, dat het verstandiger is om alles te h !0n' Komaan, wie staat er nu op het program?" aA'LTten w? d,ie rancher eens nemen Holcombe. bedreigd heeft"' dPP«>'de Toen Holt verscheen, bleek hij er lang niet zo gevaarlijk uit te zien als juffrouw Townsend zich had voor gesteld. Hij was integendeel een slun gelige verweerde man van middelba- leeftijd, met het uiterlijk van een er. En toen hij zijn geweldige 'nero had afgenomen, verdween elk spoor van de woestheid, die zii hem had toegedicht. „Holt", zei de inspecteur gemoe delijk, „jij sliep gisternacht in cou chette 10?" „Ja, meneer", antwoordde Holt met diepe stem. „Ben je daar de hele nacht geble ven?" „Nee, meneer." Holcombe keek hem vragend aan. „Na een poosje begon ik me niet zo best te voelen, want de brande wijn deed zo raar in mijn maag, en ik kon het in die benauwde couchette niet uithouden. Toen ben ik opgestaan en wat rondgelopen". „Zo, en waarheen hebben de rond zwervingen je gevoerd?" „Ik ben als maar naar voren ge lopen door deze lange trein, de ene wagen uit en de andere wagen in, totdat ik dacht, dat ik helemaal naar E1 Paso wandelde." „Ben je nog iemand tegengeko men?" „Jawel, meneer. In de eetwagen vroeg me een man, waar ik voor de duivel naar toe ging. Ik gaf hem een duw en vroeg hem zijn bek te houden, want anders zou ik hem het raam uitsmijten, dat zou ik." Holt verviel in somer zwijgen. „Wel, en wat toen?", vroeg Hol combe scherp. „Toen ging ik de rookwagen in en ging op een bank liggen en knapte een uiltje. Ik voelde me nogal be roerd. Zo tegen de morgen ben ik teruggegaan naar onze rookwagen en bij de porter gkan zitten." „Hm. Je schijnt een prettige nacht te hebben gehad", meende Holcom be. „En heb je gehoord van de moord in de trein?" „Ik heb er wel over horen praten", erkende Holt. „Je couchette ligt aan het einde van de wagen waar Jones' compar timent is. Heb je, voordat je je bed verliet, nog iemand gehoord?" Juffrouw Townsend moest glim lachen bij de herinnering aan het gesnork, gezaag en getrompet, dat uit zijn couchette had geklonken. „Ik hoor, dat je gisteravond ruzie hebt gemaakt met Jones", merkte Holcombe terloops op. „We hadden een beetje mot, om dat hij niet met me wou drinken, Maar poeh, dat had niks om het lijf. Ik was 't in vijf minuten glad vergeten." „Heb je wel eens iemand gedood?" vroeg de inspecteur zacht. „Nee. meneer, niet heus. Ik heb eens iets met iemand gehad, en hij werd gedood. Maar ik handelde uit zelfverdediging; de jury heeft me met algemene stemmen vrijgespro ken." Holt boog zich voorover, de handen om een stoelleuning, en keek de beide mannen voor hem ernstig aan. „Ik hoop heren", zei hij, „dat u me in gedachten niet van die moord verdenkt. Ik ben een vreedzaam en wetsgetrouw burger. Bij ons op het dorp ben ik ouderling. Zo nu en dan voel ik. dat er een dolle bui in aan tocht is en dan koop ik me wat bran dewijn stap op een trein en drink er op los. Dat is alles." „In orde. voorlopig kun je wel gaan", antwoordde Holcombe. Nadat Holt was weggesloft, keek Holcombe Durkin plagend aan. „Hij is buiten verdenking", zei de ze. „Dat rookwagen-aiibi heb ik on derzocht. Hij is er geweest. Trou wens, wurging zou Holts manier van moorden niet zijn. En wanneer het gaat om de poging, de moord op een zelfmoord te doen lijken, nou, on ze simpele boer en ouderling zou zelfs niet op het idee komen." Hetzij omdat haar gedachten wa ren afgedwaald of omdat het hierop volgende gesprek tussen de politie mannen fluisterend gevoerd werd, hoorde juffrouw Townsend niet wie er vervolgens werd opgeroepen. Doch even voordat hij binnentrad, herken de zij het langzame, moeilijke ge schuifel van de oude Strang. Terwijl hij door de wagen naderkwam merk te zij op, dat zijn gebrek - de een of andere gedeeltelijke verlamming - hem niet alleen verhinderde zijn voe ten op te tillen, maar ook de romp in het midden scherp gebogen had. Dat gaf hem een loerende opwaartse blik van de heldere, dicht bijeenstaande oogjes. „Neem plaats, meneer Strang", zei Holcombe vriendelijk. „We zijn bezig de moord te onderzoeken, die vannacht in de trein gepleegd is." Strang rolde een onaangestoken si gaar tussen de lippen en antwoordde niet. „Kende u het slachtoffer?" „Nee", antwoordde Strang, zonder de sigaar uit zijn mond te nemen. „Wel", zei Holcombe, „ik wil u zonder omwegen en op de man af een vraag stellen: hebt u vannacht uw couchette ook verlaten?" Juffrouw Townsend boog zich ge boeid naar voren. Doch het antwoord klonk even onverschillig alsof men de oude Strang naar zijn naam gevraagd had. „Ja." „Waarom?", vroeg de inspecteur. „Ik kon niet in slaap komen en wilde roken." „Wat deed u toen?" „Sloeg mijn badmantel om en ging naar het balcon tussen deze wagen en die ervoor. Daar rookte ik een sigaar." „Vreemde plaats om te gaan ro ken", meende Holcombe peinzend. „Waarom rookte u niet in bed? Dat doen de meeste mensen." „Dat heb ik zelf ook gedaan", ant woordde Strang kalm, „tot ik een keer in slaap viel en mijn sigaar het beddegoed in brand stak." „Waarom bent u niet naar de rook- salon gegaan?" „Daar sliep de porter en ik wilde hem niet wakker maken." „Hoe laat bent u opgestaan?" „Dat weet ik niet precies. Om een uur of twee." „Bent u nog in deze wagen geko men?" „Nee." „Hoe lang bent u op het voorbal- con gebleven?" „Een hele tijd. Het kan een uur ge weest zijn. het kan ook langer ge weest zijn." (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 7