I leder huis heeft luchtjes I Kordate maatregelen gevraagd 20 et, Vier Britse studenten in Hongarije worden berecht CYCLE-CROSS IN ZANDVOORT HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT 'V VAN DISSEL KANTOORBEDIENDE altijd even lekker! DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 28 JANUARI 1957 De opvolging van mr, Kolfschoten Autobus met veertig personen in sloot Amerikaanse vrij ZEEUWSE VOLLEY BAL COMPETITIE Dubbel kampioenschap voor Marathon? a r i e v e n ADVERTEREN IS BEKEND BLIJVEN S Na schooltifd De bel heeft geluid. De school gaat uit. Vlijt betoond? Met Mars beloond! •l Het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken heeft rneege- deeld, dat de vier Britse studen ten, die sinds 14 januari in Hon garije vermist worden, de 17de zijn aangehouden. Zij zullen worden berecht. Zij waren, volgens het ministerie, In het bezit van valse papieren en hadden ook brieven bij zich, waaruit bleek dat zij contact wilden tot stand brengen tussen Hongaarse vluchtelin gen en leden van het voormalige re volutionaire comité in Boedapest. Voorts wilden zij, nog steeds vol gens het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken, gegeven verzame len over de sterkte en de bewapening van het Russische en het Hongaarse leger en over de politieke toestand. De studenten zijn, zoals wij reeds hebben gemeld, mej. Judith Cripps (19), een kleindochter van de overle den Labourleider sir Stafford Cripps, Robert Cooper (21), Christopher Lord (22) en zijn broer Basil Lord (23). Zij kwamen Hongarije op 14 januari binnen met een doorreisvisum, dat 24 uur geldig was. Zij wilden via Honga rije naar Oostenrijk. In het communiqué van het Hon gaarse ministerie van buitenlandse za ken wordt verder gezegd, dat Cooper en Chr. Lord al tijdens de revolutie in Hongarije waren geweest, zonder gel dige pas. Zij hadden deelgenomen aan de „contra-revolutionaire activiteit". De Britse pers en radio hadden zij een vals beeld gegeven van de toe stand in Hongarije. Vastgesteld was, (Van onze parlementaire medew.) Vandaag zal in de vergadering val. de ministerraad de benoeming van de burgemeester te Eindhoven ter sprake worden gebracht en mogelijk zal hierover zelfs een beslissing val len. Als kandidaat wordt thans genoemd dr. Geuljans van Roermond, die als eerste op de lijst van voordracht zou staan. Als tweede zou op deze lijst staan dr. van Rooy, burgemeester van Venlo, terwijl ook de oud-minis ter van Maatschappelijk Werk, mr. van Thiel, en de burgemeester van Kerkrade, mr. Becht, worden ge noemd. Een mogelijke beslissing zal nog niet bekend worden gemaakt, in ver band met het verblijf van H.M. de Koningin te Arosa. Naar men aan neemt zal de Koningin ook in haar vakantie-oord van de beslissing op de hoogte worden gesteld, alvorens deze officieel gepubliceerd wordt. Tengevolge van het uit de rails rij den van de trein Amsterdam-Enk huizen, nabij Hoogkarspel, werd de dienst Enkhuizen-Hoorn verder door autobussen onderhouden. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks twaalf uur is een der bussen, wederom nabij Hoogkarspel, in de zachte berm ge raakt en in de zich daarnaast bevin dende sloot gekanteld. Door het intrappen van een ruit wisten de circa veertig inzittenden zich te bevrijden. Een volgbus heeft de doornatte en onder de modder zittende passagiers naar het station Hoogkarspel en vervolgens naar Enk huizen vervoerd. Verschillende personen hebben lich te verwondingen opgelopen. Een der inzittenden werd in het ziekenhuis in Lutjebroek opgenomen. dat Cooper lid was geweest van een Britse militaire spionage-organisatie en dat Basil Lord had gediend bij de „Field security service" van de Brit se strijdkrachten. De Britse regering heeft geen reden om aan te nemen, dat de be schuldigingen tegen de vier Brit se studenten ook maar enige grond hebben, aldus heeft een woord voerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken gezegd. Een rechtbank te Boedapest heeft zaterdag mevrouw Georgette Meyer Chapelle, een Amerikaanse, bevel ge geven het land binnen 48 uur te ver laten', wegens ongeoorloofde grens overschrijding. Op 12 december werd officieel gemeld, dat mevrouw Cha pelle werd vermist. De 7e januari ver. zocht het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Hongarije, me vrouw Chapelle vrij te laten. Gisterenmiddag kwam zij in Oosten rijk aan. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Geboren: Wilhelmina Cler- monts-Mulders, Maastricht; Frans Severijns-Van Leeu wen, Heer. Getrouwd: C. de Jong en M. Sneller, Groenekan. Overleden: Dr. Jan Her man van Heek, 83 jaar. 's- Heerenberg; René Verwaal- Verbrugge, 8 jaar, Utrecht; Theodoor Hanssen, 62 jaar, Bunde; WJther Smeets, 18 jaar, Heerlen; Franciscus Noyens, 70 jaar. Tilburg; Tine Klomp. Eindhoven. (Van onze onderwijsmedewerker.) Het lijkt volslagen overbodig, nogmaals op deze plaats te consta teren, dat 1956 voor het onderwijs geen gunstig jaar is geweest. Uw dagblad houdt u stipt geïnformeerd omtrent alle stappen (op de plaats!) die hieromtrent in de loop der maanden gezet werden en worden. Nochtans, de periode van de oude- jaars-balans moge alweer achter ons liggen, het is niet zinloos, bij voortduring vast te stellen, dat ons onderwijs in het moeras is geraakt. Deze vaststelling is des te nood zakelijker, omdat men als vader of moeder van schoolgaande kinderen wellicht weinig van deze tragiek tastbaar ontmoet. Elke maandagmor gen gaan de schooldeuren weer open en of Marietje haar Franse les krijgt van een volledig bevoegde of van een onbevoegde lerares zal wel nau welijks tot uw oren doordringen. Zeker, met enige tam-tam heeft het lager onderwijs in Den Haag ge demonstreerd over de trage gang van de salaris-onderhandelingen. En het middelbaar onderwijs bidt en smeekt om voorzieningen, teneinde het docenten-corps te kunnen aanvul len tot het strikt-noodzakelijke mi nimum. Het u.l.o. ziet met lede ogen de stroom leerkrachten uit het l.o. afdelingen naar het nijverheidsonder wijs, zoals ook het l.o. zich steeds meer hoofden der school in dezelfde richting ziet ontglippen. Dat de sala riëring van het kleuteronderwijs bij de vaststelling reeds onvoldoende werd geacht, is bijna weer vergeten. Wie luistert, bij de voortdurende woningnood, nog naar de jarenlange klaagzang over gebrek aan school lokalen en over te-volle klassen? En zijn er nog burgers, die zich de Nota- Rutten herinneren met de (voorbije) optimistische verwachting, dat ons onderwijsstelsel als één geheel in re visie zou worden genomen? Wie al te lang met klachten door het land mooet trekken, krijgt ge leidelijk de naam, een zeurpiet te zijn. Het vermogen tot invoelen en medeleven in de wederwaardigheden van de medemens is doorgaans moeilijk in beweging te zetten en zeker, eenmaal gewekt, van kortston dige intensiteit. Heeft onze regering op deze gang van zaken gespeculeerd? Het is niet aan te nemen. Heeft onze minister geen besef van de betekenis en het gewicht van een nationaal onderwijs stelsel? Hij heeft in het verleden voldoende blijk gegeven van het te gendeel. Zijn aanblijven op dit de partement in het nieuwe kabinet werd immers van vele kanten toege juicht. Na vier jaar gelegenheid tot diepgaande studie aangaande de va derlandse onderwijsproblemen, kan men immers bij voortzetting van het beleid spoediger en doeltref fender maatregelen verhopen. En inderdaad, de onlangs gehouden Het bestuur van het Water schap „Absdale, Riet- en In de duinen van het Zandvoortse autocircuit werd zondag een nati onale cycle-cross verreden. Winnaar werd Manus Brinkman van de Pe- I daalridders. Dat het trajectniet overal berijdbaar was laat de foto zien. Voorop gaat Manus Brink man gevolgd door Micky Snijder van de Bataaf. ..retraite van de minister met met zijn hoofdambtenaren op de Ho ge Veluwe doet velen opnieuw specu leren omtrent een aanstaande Mam moet-wet, waarin het ganse onder wijsstelsel zal worden behandeld. Maar waarom geen kordate maatre gelen inzake de tergende onrust en ontevredenheid in het feitelijke schoolwezen? Men mag aannemen, dat minister Cals in het kabinet ge bonden is aan vele beperkende af spraken op financieel terrein. De gulden jaren zijn deels alweer voor bij. Toen ruimere middelen beschik baar zouden zijn geweest, werkte men aan de bestedingsplannen. En nu de koorden van de beurs worden aange haald.... werkt het departement voort aan de plannen. Intussen heeft Den Haag ook een lijst van te- verwachten wetsvoorstellen gepubli ceerd. Naar enkele daarvan wordt verlangend uitgezien. Maar de kar dinale vraag: houden wij ons onder wijssysteem alleen maar „draaien de", of wordt de machine op dit mo ment. nu het bitter nodig is. althans toch „gesmeerd", daarover zegt de minister In de Kamer niet veel meer dan spitsvondigheden, die or.s geen streep verder brengen. Daarom is 1956 voor het odderwijs een slecht jaar geweest. Mag men van 1957 iets beters verwachten! Laten we nu eens bescheiden zijn, Laten we slechts als onmiddellijk ver langen uitspreken, dat de minister, vaak en terecht geroemd om zijn esprit en sportiviteit -, de kaarten op tafel legt. Het uiteenrafelen van al of niet juiste details in betogen van spre kers namens het onderwijs, brengt ons niet verder, maar legt een rook gordijn over de zaken, waar het ten slotte om gaat. De .nuchtere werke lijkheid is, dat ons "onderwijs in het moeras verzinkt en verder is gede gradeerd dan de buitenwereld be seft. Er is één man, die alle feiten kent. Dat hij spreke, niet als diplo maat of politicus, maar als een, die bewogen wordt door de ware „Heils- wille am Kinde", waarop ons gehele onderwijs is gegrondvest. Voor de Zeeuwse volleybalcompe titie werden deze week alleen wed strijden in de tweede klasse gespeeld. MTS 2 nam de leiding, want het be haalde vier punten uit twee wed strijden. Michiel de Ruyter 2 werd met 3-1 geklopt en NMVC moest er met 30 aan geloven. EWC 2 veroverde slechts een puntje uit twee wedstrij den, war.t het kreeg van NMVC een 31 nederlaag te slikken, terwijl het tegen EMM gelijk speelde (22). EWC 2 zakte hierdoor naar de derde plaats, terwijl EMM, dat ook nog met 30 won van Michiel de Ruyter 2, naar de tweede plaats klom. Michiel de Ruyter 2 bleek ook niet opgewas sen tegen Zuidwesters 2 (30) en kwam daardoor wat steviger op de onderste plaats. (Handbal) In de Zeeuwse zaalhandbalcompe titie beginnen de beslissingen in zicht te komen. In de eerste klasse heren kwam Marathon, hoewel het zelf niet speelde toch nog wat steviger aan de kop, want Hellas moest tegen Tonido met een 44 gelijk spel genoegen nemen. EMM en Tonido zijn hier reeds uit geschakeld, maar Marathon en Hellas hebben nu evenveel verliespunten. Marathon 2 moest in de tweede klasse de eerste plaats afstaan aan Tonido 2, want de Vlissingers zagen zich met 32 door de Goessenaren geklopt. In de eerste klasse dames viel de beslissing nog niet, dank zij het ene doelpunt, dat Zeeland Sport tegen Hellas wist te scoren. Door deze be nauwde 10 overwinning behield Zeeland Sport nog een klein kansje, al heeft Marathon uit haar laatste wedstrijd aan een puntje genoeg om de kampioensvlag te kunnen hijsen. In de tweede klasse liety Tonido de kans om met Marathan 2 aan de kop te komen voorbijgaan, want het kwam tegen Walcheren niet verder dan een 33 gelijk spel. Olympus drukte Hon- tenisse weer wat steviger op de on derste plaats (71). Op woensdag a.s. 30 januari hopen onze geliefde ouders Camiel Hermans en M. Hermans-Maas de dag te herdenken waarop zij voor 40 jaar in het huwe lijk traden. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hun dankbare kinderen en klein kinderen. Receptie van 2 tot 3 uur. Walsoorden, januari 1957 j. Heden overleed onze I dierbare moed'er, groot- en overgrootmoeder MARIA MATHILDA GUINAU in de gezegende ouder dom van 79 jaar. Familie Baart en kinderen Sas van Gent, 26 jan. 1957. Westkade 30. Uitvaartdienst dinsdag 29 januari om 8.30 uur te Sas van Gent. Heden overleed tot onze diepe droefheid nog on verwacht, zacht en kalm onze geliefde vrouw, moeder, zuster, behuwd zuster en tante SUZANNA JANSEN- VAN ROSENDAAL geb. Overwijk in de leeftijd van 45 jaar. Uit aller naam: J. Jansen-Van Rosendaal 25 januari 1957- Axelschevlakte P 117. NOTARIS te GOES zal ten verzoeke van Wed. P. Jonkman te 's-Gravenpolder: a. op vrijdag 1 febr. 1957 te 14.00 uur a contant PUBLIEK VERKOPEN de huishoudelijke inboedel ten huize Vleugeldijk 8 te 's-Gravenpolder, bestaan de uit tafels, stoelen, bed den, linnengoed, keuken- gerief enz., alsmede enig visjgerei. Bezichtiging een uur voor de verkoping. b. op zaterdag 2 febr. 1957 te 11.30 uur in het café Raadhuis PUBLIEK VERKOPEN het woonhuis met erf aan de Vleugeldijk 8 te 's-Gra venpolder. groot 1,53 are. Vrij van huur te -aanvaar den bij de betaling behou dens toestemming van B. en W. Nadere inlichtingen ten kan- tore van de notaris. 2-o Het bestuur van Prosperpolder Nederlands gedeelte maakt bekend: 1. dat de gewone jaarlijkse vergadering van stem bevoegde ingelanden zal worden gehouden op dins dag 5 februari 1957, des namiddags 1 uur, ten huize van de heer A. G. van de Riet, hotel ,,Het Bonte Hert" te Hulst; 2. dat vanaf 28 januari tot en met 4 februari 1957 ten kantore van de Ontvanger- Griffier te Sint-Jansteen ter inzage liggen en tegen betaling der kosten in druk of afschrift verkrijg baar zijn: a. de Rekening en Verant woording over het dienstjaar 1956; to. de Begroting voor het dienstjaar 1957 met de daarbij behorende Me morie van Toelichting; 3. dat van die begroting, na dat zij door gezegde ver gadering is vastgesteld, andermaal gedurende acht dagen ter plaatse als bo ven inzage zal kunnen worden genomen. Clinge, 24 januari 1957. P. V, M. Vercauteren, Dijkgraaf. A. J. M. Rottier. Ontvanger-Griffier. Wulfsdijk 9? maakt bekend: 1. dat de gewone jaarlijkse vergadering van stem bevoegde ingelanden zal gehouden worden op woensdag de 6 februari 1957, des voormiddag® 11 uur. ten huize van de heer Aug. Cattoir in „De Ko ning van Engeland" te Hulst: 2.dat vanaf 29 januari tot en met 5 februari 1957 ten kantore van de Ontvanger- Griffier te Sint-Jansteen ter inzage liggen en tegen betaling der kosten in druk of afschrift verkrijg baar zijn: a. de Rekening en Verant woording over het dienstjaar 1956; b. de Begroting voor het dienstjaar 1957 met de daarbij behorende Me morie van Toelichting; 3. dat van die Begroting, na dat zij door gezegde ver gadering is vastgesteld, andermaal gedurende acht dagen ter plaatse als bo ven inzage zal kunnen worden genomen. Sint-Jansteen, 25 jan. 1957. G. J. V. Vael. Dijkgraaf. A. J. M. Rottier, Ontvanger-Griffier. 68 - 17 Het is avond en de grote burchtzaal ziet er thans heel anders uit. Vrolijk knap pert het hout in de schouw en om een der lange tafels zijn allen verenigd aan een fees telijke is. Liorca zit, met een stralende lach op haar gezicht naast haar broeder, terwijl zij Aram af en toe een dankbare blik toezendt. Ook de Hertog is aanwezig en hoewel hij zijn ene arm voorlopig niet zal kun nen gebruiken, doet dit toch niets af aan zijn goede stem ming. „Zonder de vastberaden heid en de moed van Heer Aram was dit raadsel nimmer tot een oplossing gekomen!" zegt hij, terwijl hij opstaat. Laat ons daarom een dronk uitbrengen op de Heer van Bar ranca!" Allen volgen zijn voor beeld en dan antwoordt Aram: „Gij zwaait mij werkelijk te veel lof toe. Tenslotte was het Lard, die ons met zijn hand je vol getrouwen uit een ver schrikkelijke situatie gered heeft. Ik hoop, dat hij en de zijnen een lange periode van geluk en voorspoed op Grandu- lia tegemoet gaan!" Einde Vanaf 1 april is er gelegenheid om schapen te weiden op de Zeeuwse dijken en schorren te Rilland-Bath. Opgaven of inlichtingen bij F. D. Hillebrand, Regen boogstraat 58, Zierikzee, tel. 754 en bij: P. Hille brand, Bathpolder C 36, Zuidhof, Rilland-Bath. Alléén bij vooruitbetaling. Uitsluitend voor de Zeeuwse oplage 3 regels of minder f 0.80; iedere regel meer 15 et Bij 3 achtereenvolgende ge lijke plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen half geld berekend. 25 letters, cijfers of lees tekens gelden voor 1 regel. PERSONEEL GEVR. Bekw. meid voor d. en n. gevr., zeer hoog loon. Vlijminckxhoek 31, St. Niklaas. Dhr. Heijman, Net meisje plm. 18 j. gevraagd Aanm, R. Rademakers Hulster- weg 15, Kloosterzandei 18527 Een boerderijtje groot 90 are en 90 centi-are en huur grond 74 are, 70 centi-are. J. Aarssen, Opperstr. 14, Oud Gastel. 5263 TE KOOP AANGEB. AUTO'S - MOTOREN Wegens overkompleet te koop: elektr. kookapparaat, 3 pits, 1 haard en een Solex bromfiets alles in prima staat. Te bevr.: agent De Stem, Clinge. 16530 Citroen te koop, bouwjaar 1952 in prima staat. Brieven bur. v. dit blad onder no. 33983. Avarosrijders, voor f 250 zetten wij een nieuwe Avaros motor 49 cc in uw oude bromfiets. - Geheel compl. met knalpot, car burateur enz. C. de Leeuw, mo toren, Middelburg-Vlissingen. 3,5 en 2,5 tons luchtbandenwa gens grote partij open bakfiet sen, open en gesloten 2 wielige aanhangwagentjes voor auto's - grote partij alle maten auto banden. nieuwe accu's voor alle wagens, 15 mnd. garantie, zeer laag in prijs. J. Tijs, Talmastr. 61 Breda, tel. 4542. 034127 Iedereen 'n schrijfmachine, tel machine, reeds vanaf f 3 p. w. Geheimhouding verzekerd. Vraagt vrijblijvend inlichtingen Er. no. 33150 bur. blad. Dames! Bontjasjes, kort en lang vanaf f 2 p. w. Onze coupeur komt u ook met onze collectie aan huis bezoeken. Str. geheim houding Br. no. 33151 bur. bl. Wegens overcompleet 3 schrijf machines te koop, in prima st., tegen zeer lage prijs. Onder vol le garantie. J. Biesbroeck, Gentsestraat 19 Hulst, tel, 100. DIVERSEN TE HUUR AANGEB. Eerw. zusters. Gepens. r.-k. geh. onderw. en echtgen. z.-k. verzoe ken opname in tehuis. Brieven Hulsman, Ribeslaan 24 Schie- broek (R'dam N II). 34064 Een arbeiderswoning te huur aang., te bevr. P. Mannaert, Polderweg 40 Vogelwaarde. HUIZEN Luxueuse, ruime, 5 pers. kam peerwagen te koop, in prima st. Ginnekenstr. 28, E-reda, tel. 9672 Vrije vestiging te Breda: nieuw bouw ETabantpark f 16.000. Smits' Woningbureau, Gr. Markt 10. Breda tel. 8786. 34130 Voor uw muren, plafonds: Ne- mieverf in poeder of emulsie, afwasbaar, voor binnen en bui ten, blokwitters, rolborstels en kwasten. Albastine en gips voor naden en scheuren. - Jo Maes, Vlissingen. 22150 Nieuwbouw f 16.500, vrije ves tiging. Makelaars v. d. Berg en Co., Nieuwe Ginnekenstraat 43. Breda. 34143 Bureau voor Administratie en Belastingzaken Directie A. de Roo Kreukelmarkt 2 Goes Gevraagd; Mulo diploma en praktijkdiploma boekhouden ver eist. Mars is een kostelijke versnapering, bereid met volle melk, chocolade, eieren en roomboter. De fles - met - de - wiek houdt uw huis constant j lentefris! ƒ2.40 Kijk, deze huiskamer is nog niet schoongemaakt. Maar zelfs al was het zoluchtjes kunt u niet wegboenen. En iedere minuut komen er nieuwe bijVóór n 't weet (en vaak wéét u 't zelf niet) denkt een ander: „Wat ruikt het hierAiDan is het te laatRoep tijdig air-wiek te hulp! Air-wiek is immers gemaakt om al die luchtjes „weg te boenen" zodra ze ontstaan. Air-wick brengt immers ook met de ramen dicht zonnige stromen lentefris heid binnen. Wees opgelucht, mevrouw! Haal de lente in huis met air-wick! air-wick maakt De air-wick verstuiver vernietigt plotselinge luchtjes in'/i<uec.ƒ4.40

de Stem | 1957 | | pagina 6