Belangen van Wissekerke Y r ouwenpolder en Restauratie kan nu beginnen a Toekomst-mogelijkheden zal men terdege benutten Burgemeester St.-Jansteen wil kortere vergaderingen Dejlraaiende schijf ('hcliiriiie 4 E Delta-werkgroep behartigt belangen van Zeeland Recreatie en Drie-eilanden-plan Gezonde ideeën Na een misverstand met Jordaens-monument Verlossend telefoontje Spoorwegfeest op 17 april 't Woordenboek DAGBLAD DE STEM Jeugdconcerten van Zeeuwse muziekschool Tien jaar Zeeuwse hulp in cijfers Kinderverhaal op muziek Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! MiddelburgVlissingen en Goes middelpunt Middelburg leidt in Zeeuwse schaakcompetitie Onze koningin enthousiast voor ski-sport Lof van Statenleden Omzet van de C.H.Y. weer gestegen Voor Statenleden niet gratis Dkjes op- Be- e de pge- voor livisie d met onder ht. Er ub tot (5-0) 48-29 48-22 32-19 27-23 41-27 45-39 38-31 28-31 45-43 34-38 49-42 37-39 25-29 25-34 38-49 29-45 29-40 15-53 v' V zeker iammers, Invaller passeerde ris kans- na de toen en pass ijp werd later de- w de bal en fout en ploeg, aal door 23 20 19 18 16 15 13 11 10 9 9 3 30-13 33-21 37-28 27-20 37-35 32-29 20-26 25-24 23-27 25-35 16-26 15-36 In ons blad van maandag jl. hebben we de burgemeesters van Veere en Kortgene aan het woord gelaten over het Drie-eilanden-plan. De gemeente, die straks eveneens een zeer belangrijk aandeel zal krijgen in het verzorgen van recreatie-mogelijkheden is ongetwijfeld Wissekerke daar Kamperland met zijn „Kamperlandse duuntjes" tot deze welvarende gemeente behoort. Burgemeester van Halst heeft zo zijn eigen ideeën over de recreatie en het bevorderen van toerisme. Het zijn echter door en door ge zonde ideeën. „Wij zullen de recreatie-mogelijk heden welke Kamperland thans reeds biedt natuurlijk ter beschikking stel len van de grote stroom toeristen, welke door het Drie Eilandenplan en het Deltaplan deze kant op komen. Men „ontdekt" echter nu reeds al het schone en mooie wat wij te bie den hebben en wat na afdamming van het Veerse gat nóg groter zal worden." Burgemeester van Halst zal echter geen toeloop van toeristen „in het wilde weg" dulden. Men heeft leeds plannen voor de bouw van zo merhuisjes, de aanleg van kampeer terreinen, parkeer-terrein etc. Doch al deze plannen kunnen eerst tot uit voering komen, zodra precies bekend is, waar de afsluitdijk bij Kamper land zal komen. Doch dan begint men ook met alle kracht aan het verwezenlijken van zijn plannen. Bur gemeester van Halst zal zich voor namelijk richten op het sociaal toe risme, „het plezier van de kleine man", die er met zijn gezin op uit trekt om in de vrije natuur nieuwe krachten op te doen. De toerist, die slechts verlangt naar rust en een voud. Die eenvoudig in een tentje zijn nachten wil doorbrengen. Voor die- zulken zal Kamperland een waar do rado vormen. „Rust heerst er in Kamperland en zijn duinen en rust heerst er in de wondermooie natuur. Deze rust móet bewaard blijven. Dan cings en jukeboxen hebben we niet nodig. De toeristen mogen komen en zullen komen. Doch als burgemees ter over dit wondermooie natuurge bied voel ik mij verantwoord het toe risme in die banen te leiden, welke én voor de toerist én voor de bur gerij verantwoord zijn" aldus burge meester van Halst. Een standpunt waar talloos velen, die het drukke gewoel van steden in hun vacanties ontvluchten, blij mee zullen zijn om dat dit standpunt de rust en eenvoud van Kamperland bestendigt. Watersport Doch ook ten aanzien van het wa- tersport-toerisme heeft burgemeester van Halst zo zijn plannen. Kamper land heeft de grootste landbouwha- ven van Noord Beveland en daarom is het juist, dat deze haven gehand haafd blijft. Thans wordt zij zelfs verbeterd, vergroot en uitgediept. Met de Rijks Waterstaat onderhoudt Wissekerke en Kamperland een uit stekende verhouding en ook hier is een „wisselwerking" merkbaar. Door het verbeteren, vergroten en uitdie pen der Kamperlandse Haven komt er klei vrij, klei welke onmisbaar is voor de aanleg van kunstwerken. Welnu, burgemeester van Halst houdt 2,?^ v®n elkaar de bal toe te spelen. Rijks Waterstaat verbetert de Kam- perlandse Haven. De hierdoor vrijko mende klei krijgt Rijks Waterstaat ter beschikking voor zijn kunstwer ken bij Vrouwepolder. Voor Rijks Waterstaat een belangrijke transac tie, want de aanvoer van klei over grote afstanden is en blijft nog al tijd een zeer kostbare geschiedenis. Bovendien: klei is schaars en iedere klei is geen „klei". Naast de verbetering der haven van Kamperland wordt ook de toe- gangsmond verbeterd en „gekanali seerd". De spuikom, naast de haven gelegen verdwijnt en zal gedempt worden. Voor industrievestiging komt er hierdoor voldoende grond ter be schikking in de onmiddellijke nabij heid der haven. Hol yinters an in het najaar kan deze haven gebruikt worden als land- Douwhaven, doch voor de rest van net jaar kan zij een grote taak ver vullen als jachthaven, temeer daar zij een uitstekende ligplaats biedt en in de onmiddellijke nabijheid der re creatie-gebieden ligt. Door het droog vallen van gronden, waarin diepe kre ken voorkomen, beschikt Wissekerke voorts nog over „natuurlijke vlucht- havens" zodat ongetwijfeld Wissek-r- ke en Kamperland een belangrijk aandeel zullen krijgen in de water sport. Sociaal toerisme Vrouwepolder hebben we tot het laatst bewaard. Niet omdat deze ge meente mindere plannen mocht heb ben - wie burgemeester de Kam kent weet wel beter - doch we zijn be gonnen aan de éne zijde van het meer" en we eindigen dan ook aan die zijde Vrouwepolder ligt vlak bij Veere, hemelsbreed is echter het verschil van opvatting inzake de re creatie en de mogelijkheden, welke het Drie Eilandenplan biedt. Veere ziet overwegend nadelen door dit plan Vrouwepolder overwegend de voor delen, mits men tijdig maatregelen neemt. Veere wil „conserveren", en Vrouwepolder wenst de tijd echter geenszins stil te zetten. Het is een langdurig gesprek ge worden. wat wij met burgemeester de Kam mochten voeren. Een ge sprek waarin de belangrijkheid van Vrouwepolder voor het toerisme - en vooral ook het sociaal toerisme - sterk op de voorgrond kwam. Vrou- wepolder biedt nu reeds zeer veel voor de toerist, die rust, de natuur e" de eenvoud zoekt. Net als Kam perland komt Vrouwepolder steeds meer en meer in de belangstelling rLStJJan en ongetwijfeld zal dit na het Drie Eilandenplan en Deltaplan sterk toenemen. ■,™UrJemeeïtcr de Kam is niet bang voor die grote stroom toeristen. Laat ze maar komen, we kunnen ze op- en we zullen ze opvangen". Echter, net als in Kamperland, ook "'"Seen wilde toeloop. Het toeris tenverkeer zal door burgemeester de Kam ook in dio banen worden ge- ItihV verantwoord zijn ten op zichte van de toerist en de burgerij Vrouwepolder, met zijn ontstellende rijkdom aan duinen, strand en wan delwegen, wil gezonde ontspanning blijven bieden. Wil de rust handha ven, welke dit recreatie-gebied ken merkt en wat jaar op jaar door een toenemend aantal toeristen wordt ge waardeerd. Vrouwepolder kan dit ook, want het heeft kilometers lang strand. Honderden meters breed. Dui nen, vrij toegankelijk. Visrijk water, zowel voor de sportvisser op zout water- als zoetwatervis. Vele plunnen Burgemeester de Kam heeft talloze plannen, welke ten uitvoer zullen ko men, zodra een preciese plaatsbepa ling tot stand is gekomen, waar de toe- en afvoerwegen naar de afsluit- dam zullen komen. Plannen voor fo- renzenkampen, bungalowbedrijven, zomerhuisjes, kampeerterreinen en terreinen voor caravans. Doch Vrou wepolder zal zich ook op het gebied der Watersport begeven. Ten zuiden van de nieuwe dam zal men aan legsteigers doen bouwen voor de zeil jachten en daar een watersportcen trum scheppen. En de Werkhaven welke nóg tot het gebied van Vrouwepolder be hoort en de daarachter gelegen kre- kengebieden? Vrouwepolder zag in, dat het nabuurstadje Veere gedu peerd zou worden door het Drie Eilandenplan. Vrouwepolder is de grootste gemeente - in oppervlakte - van Walcheren, Vrouwepolder kon wel iets missen voor een arme buur. Het had geen bezwaar bij 'n algehele herindeling der Walcherse gemeenten het gebied der Werkhaven en Kre ken bij Veere te doen voegen, opdat Veere hierdoor een compensatie zou krijgen voor zijn te lijden verlies. Doch Vrouwepolder zal nooit toe staan, dat dit gebied met zijn talloos vele mogelijkheden. waarin een nieuwe haven ligt, uitstekend te be nutten als jachthaven, toegevoegd wordt aan Veere, die dit gebied niet wenst te ontsluiten en ten dienste te maken voor recreatie, een belang van heel het Nederlandse volk. Burgemeester de Kam heeft groot se plannen voor Vrouwepolder. Ver antwoorde plannen, waarmee de be langen van de toeristen worden ge diend, doch ook die van zijn eigen ge meente. Wie burgemeester de Kam kent, vindt dit niet zo verwonderlijk. Verbeteringen Slechts vier jaar is hij nog maar burgemeester in Vrouwepolder, maar de verbeteringen, welke hij in die kor te spannen tijds tot stand heeft ge bracht, zijn niet meer te tellen. De dag na zijn installatie trok hij naar „Den Haag" om de restauratie der Herv.Kerk te bepleiten. Een restau ratie, die inmiddels klaar is geko men. Een nieuw gemeentehuis, nieu we brandweergarage, nieuwe post kantoor. Nieuwe wegen, straatver lichting en woningbouw. Krotwonin gen werden opgeruimd, het dorpsaan zicht veranderd. Een - onmisbare en kostbare - riolering kwam tot stand. En door al deze verbeteringen bloei de de middenstand van Vrouwepol der op. Vrouwepolder kwam meer en meer in de belangstelling en Vrou wepolder voer er wel bij. Midden standers zijn begonnen met verbouw of nieuwbouw een teken dat er méér levensmogelijkheden in deze gemeen te zijn gekomen. Naast Vrouwepolder heeft burge meester de Kam ook Gapinge onder zijn ambtsgebied. Ook deze gemeente kwam niet ten achter bij Vrouwe polder: straatverbetering, een straat verlichting waarop heel Walcheren ja loers is, een nieuw verenigingsge bouw. Diezelfde activiteit, welke burge meester de Kam voor zijn gemeen ten ontplooide, zal hij ook ortplooien voor het toeristenverkeer en de re creatiemogelijkheden. Op die verant woorde wijze, welke hem kenmerkt. Dit waren de meningen van Veere, Wissekerke, Kortgene en Vrouwepol der. Vier plaatsen aan het Watersport gebied tussen de drie eilanden. Eén plaats, die de tijd ais het ware stil wil zetten en het bestaande wil con serveren. Die niet in de toekomst ziet en de grote mogelijkheden niet wil benutten. Drie andere, allen met plannen en ideeën voor de toekomst. Een goede toekomst voor wie het ijzer smeedt als het heet is. In zyn nieuwjaarsrede heeft de burgemeester van St. Jansteen, mr. J.I.M. Reuser, een beknopte revue geleverd van wat in 1956 bereikt is en wat 1957 moge brengen. Hij be gon met de raadsleden er, in gemoe- de uiteraard, op te wyzen dat meer beknoptheid in de behandeling van de agenda wel gewenst is en dat en kele bepalingen van het reglement van orde wat straffer zullen worden gehandhaafd in het nieuwe jaar. Ook over de verslaggeving had hy een en ander op zyn hart. Steen vooruit en achteruit Hij bepleitte nl. niet al te lange verslagen, geen uitdrukkingen daar in die een verkeerde indruk kunnen wekken of die het prestige van ge meente en gemeenteraad kunnen schaden. „Man kan van alle raads leden nu eenmaal niet verwachten dat ze de spreektechniek in de per fectie beheersen" zei de burgemees ter, erop wijzend dat zij toch eens de kans moeten hebben eens iets te zeggen zonder dat iedere uitdrukking woordelijk in de krant komt. Over de groei van de gemeente toonde hij zich verheugd. De zuig kracht van de stad is. naar hij aan de hand der vertrekcijfers aantoon de, minder groot dan men wel eens veronderstelt. Zo waren er in 1950 praktisch geen gemeentenaren naar de kanaalzone getrokken, slechts 2 gezinnen gingen naar Hulst en daar voor kwamen zelfs vier Hulsterse gezinnen in St. Jansteen wonen. Toekomst Onder de plannen voor 1957 (en la ter wellicht) zijn: een speeltuin, een rolschaatsbaan door de Steense jeugd bij de burgemeester aangevraagd!) enz. Hij memoreerde de tentoonstel ling die .Steen Vooruit" heeft geor ganiseerd en wees op de kans dat die in 1957 gevolgd zou worden door een tweede expositie. De Stichting .bteen Vooruit' achtte hij een belang- W.e organisatie, vooral nu de over heid, door de voorgestelde overheve ling van de Tragel naar Hulst, schijnt te willen meewerken aan een streven Steen achteruit". Op voorstel van de voorzitter wer den de wethouderswedden (behou dens goedkeuring van Ged. Staten) op duizend gulden per jaar gebracht. De heer P. Stevens vond dat de paar den die de haver verdienen, ze ook Sfh 6n de heer R' va" Acker had het, naar hij zei, zelf al Teneinde de Zeeuwse muzieklief hebbers en vooral de muziekbeoefe naren in de gelegenheid te stellen eens nader kennis te maken met enige in Zeeland weinig bespeelde instrumenten, organiseert de Zeeuwse Muziekschool in de plaatsen waar haar afdelingen zijn gevestigd, een aantal muziekschool-jeugdconcerten, te geven door de heren Cees van den Berg (hobo) en Henk de Wit (fagot), leden van het Rotterdams Philhar- monisch Orkest, beiden leraar aan de Zeeuwse Muziekschool. Er zal een mondelinge toelichting worden gege ven, waarbij wordt gesproken over de instrumenten (o.a. over de tech niek van het rieten maken), de com ponisten en de te spelen werken. In liet tijdvak van 26 januari tot 21 februari worden deze concerten gegeven en wel te Tholen: Oostburg: Middelburg: Zierikzee; Vlissingen; Goes en Hulst. willen voorstellen. Semper Gaudete te Clinge kreeg de gevraagde 50 gul den subsidie en de jaarwedden van de gemeentebode en van het hoofd van de B.B. werden op duizend gul den gebracht. De instructie van de gemeenteontvanger werd zodanig ge wijzigd dat de zitdagen voortaan zijn: zaterdag van 9 tot 12 op het gemeen tehuis en zaterdag van 14 tot 16 uur bij hem thuis. Onder voorzitterschap van mr. J. Duman Tak, vergaderde te Middel burg de vereniging ..Zeeuwse Hulp". Aan het door de secretaris-penning meester, de heer J.C.F. van Kamer uitgebrachte verslag zij het navol gende ontleend. De hulp die op grond van de doelstelling der vereniging voornamelijk bestaat uit financiële bijdrage in de kosten van opleiding van kinderen van Zeeuwse oorlogs slachtoffers bedroeg in 1956 f 14.290,-. Totaal werd, sinds de oprichting in 1947, reeds geholpen met rond de 115.000,-. In 1956 had zij betrekking op deelname in universitaire oplei ding in 3 gevallen. U.L.O. in 10, am bachtsschool in 7, M.T.S. in 3, ma chinisten-opleiding in 4 gevallen. Voorts worden in het jaarverslag nog genoemd opleiding tot costu- miére (1), onderwijzers (1), tech- nisch-opzichter (2), H.B.S. (2), typo graaf (1), handelsonderwijs (1). Het rapport van het accountantsbureau Slagman en Hermans te Middelburg, gaf de vergadering aanleiding de se cretaris-penningmeester te decharge ren onder dankzegging voor het vele belangrijke werk door hem verricht. IN de jeugdserie brengt Philips onder no. S05000R „De Geschie denis van het olifantje Babar", het bekende Franse vervolgverhaal voor kinderen; muziek van Francis Pou- lenc met Sam Bunge aan de piano, in het Nederlands verteld door Annie de Lange. Het is een geval letje geworden, waarin de gespro ken tekst, die niets om het lijf heeft, telkens wordt afgewisseld door tussenspelen van de piano, die vol uit de kwalificatie verdienen van allercharmantst en fijnzinnig, waar bij de Franse elegance hoogtij viert en waarbij ter wille van de kin deren moderniteit en ingewikkeld heid zijn vermeden. (Ze zouden van Schumann geweest kunnen zijnals die minder zwaar op de hand had geleefd). Betwijfeld kan worden of het laatste voldoende is om de kin deren te boeien. Het wil mij voor komen, dat die meer prijs stellen op muziek, die tegelijk met de tekst meeloopt en deze op directe wijze en realistisch illustreert, wat Pou- lenc ook wel doet, doch spaarzaam. Wat hij geeft, zijn tussenspelen, die de met het verhaal wisselende stemmingen wekken; een wijze van behandelen, die de volwassene aan spreekt en waaraan deze in dit werkje groot genoegen beleeft. Het lijkt de moeite waard Poulenc te blijven volgen. Hij is hard op weg zijn achterstelling bij Milhaud en Honegger in de algemene waarde schatting in te halen. Een man, die moeder-olifant door een jager laat doodschieten met een ijle hoge dis sonant op de piano in plaats van met een donkere plof in de bas, moet men alleen al daarom in de gaten houden. f-jOE snel de ontwikkeling van een scheppend kunstenaar kan ver lopen, kan men constateren op Phi lips A 00400 L, waarop de steeds meer naar voren komende Belgi sche violist Arthur Grumiaux met Clara Haskil aan de piano een drie tal viool-sonates van Beethoven speelt en wel de 2de, de 3de en de 8ste. De 2de is nog een aangenaam salonstuk. De 3de die in hetzelfde jaar is geschreven, ivijst al geheel naar de wegen, die de componist later zou gaan, geladen en wel sprekend met sterke contrasten vol expressiviteit, die hem de naam van de eerste romanticus, die ge regeld veel licht en maar ook veel schaduw ziet, waardig schijnen te maken. T)AT echter sterke contrasten niet noodzakelijkerwijze aan iede re romanticus vastzitten, be wijst Mendelsohn in zijn vierde symphonie. de Italiaanse geheten, omdat zij in Italië werd gecompo neerd. Ook Joseph Krips, die op de medium play plaat van Decca LW 5258 de dirigent is, heeft niet getracht om de doorlopende blij heid en lieftalligheid van dit werk met donkerder tinten te beleggen. Wie in de huidige tijd de zwaar romantische jjeriodc van de vorige eeuw terecht niet zo goed zet ten kan, hehbe vrede met dit op gewekte werk. waarnaar het een genoegen is te kunnen luisteren zonder zgn. diepzinnige „Welt schmerz". 44 er T.t-.nll** Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Geleerden hebben ontdekt, dai bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"- elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nog beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! ff BCMCMDt CCNiCSMIDDCLtH IN ÉÉN TABltT den van een heleboel brokstukken op de steenhouwerij". „Daar begrijp ik niets van", zei de heer Hofmans. „Toch is het zo. Ik heb het zelf zo mogen zien". De directeur vertelde me, dat hij op Uw opdracht zit te wachten. Had U nog niet een zaak te regelen met monumentenzorg?" „Inderdaad, maar dat is een vol komen ondergeschikte zaak. De res tauratie had reeds begonnen kunnen worden. Ik meende trouwens, dat mo numentenzorg enkele technische in lichtingen aan de firma had gegeven. Dat heeft een arbeider me tenminste verteld. Ik begin er steeds minder van te snappen. Maar ik ben blij, dat U contact met mij hebt opgenomen. De firma Glatt kan onmiddellijk met de restauratie beginnen!" Tegen pijnen en griep. GtfchiM 'OO' de geeeeliqïte meeg, reenl die wordt beschermd door kei bestenddeel Ckeferoi. In de aanvang van de zomer 1956 werd het monument van Jacob Jordaens door de arbeiders van de steenhouwerij Joseph Glatt van zijn Putse voetstuk gehaald. Het lag in de bedoeling, dat het monument een grondige restauratie zou krijgen. Om dit te bereiken nam burgemeester G. H. M. Hofmans van Putte contact op met de rijkscommissie voor mo numentenzorg, die de toezegging deed, dat een belangrijke bijdrage in de kosten van de restauratie, waarvoor een bedrag van 5000 gulden werd geraamd, zou worden bijgedragen. Enkele kleine wijzigingen dienden echter nog in de restauratiebegroting te worden opgenomen. Sinds het monument van zijn voetstuk werd gehaald, lag het gedurende enkele maanden in de directe nabijheid van de in gang van de steenhouwerij. En kele weken geleden werd het monument verplaatst, zodat uw verslaggever in de mening ver keerde, dat met de restauratie een begin was gemaakt. Der halve reisde hij naar Putte, maar Nu begint het merkwaardige verhaal. De directeur van de steenhouwerij ontving Uw verslaggever op de meest voorkomende wijze en vertelde zeer graag met de restauratie van het monument te beginnen, maar hij moest een mededeling afwachten van de burgemeester, die eerst nog een zaak behoorde te regelen met monu mentenzorg. De directeur wilde daar mee tevens zeggen, dat er aan het monument nog niets was gedaan. Hij wilde het ook niet zonder toestem ming van de burgemeester op zijn bedrijf gefotografeerd hebben. Het monument was tenslotte zijn eigen dom niet. De burgemeester bleek een dag uit- stedig te zijn. Uw verslaggever kon echter met de directeur tot een com promis komen op voorwaarde, dat de foto van het monument op de steenhouwerij eerst aan de burge meester zou worden voorgelegd. Met de wetenschap, dat de Putse burge meester zeer pers-minded is en pu- blikatie van de foto zeker zou goed vinden werd een plaat gemaakt en om de directeur van het bedrijf ge rust te stellen werd contact opgeno men met de burgemeester, die er helemaal niets van begreep. ,.Ik meende, dat het monument In restauratie was", aldus de burge meester. ,,Dit is niet zo", verzekerde Uw verslaggever: ,,Ik heb het monu ment enkele uren geleden gezien en op dat moment stond het nog temid- Daarmee eindigde het telefoonge sprek en daarmee werd ook een klaarblijkelijk misverstand uit de wereld geruimd. De restauratie van het Jordaensmonument zal nu ©en aanvang gaan nemen. Het zal over enkele dagen niet meer mogeiyk zijn het nevenstaande plaatje van het mo nument te nemen! Bij de opening van de elektrische treinverbinding Zeeland-Holland op 17 april zullen diverse feestelijkhe den worden gearrangeerd. Er heeft reeds een bespreking plaats gehad tussen de directie-secretaris van de N.S. met vertegenwoordigers van het prov. bestuur en de drie steden aan de Zeeuwse lijn. Hoewel onderdelen nog uitgewerkt moeten worden, zijn de hoofdlijnen toch al getrokken. Autoriteiten en genodigden, onder wie alle burgemeesters van. de ge meenten langs de lijn, zullen officieel worden ontvangen te Middelburg, Vlissingen en Goes, naar welke plaat sen ze zullen worden gereden met een speciaal treinstel. Waarschijnlijk zal de lunch worden aangeboden in de Statenzaal te Mid delburg en het diner te Goes. Naast de officiële hoogtepunten, zullen plaatselijke comité's voor di verse evenementen zorgen. Middelburg heeft de leiding in de Zeeuwse schaakcompetitie overgeno- van Goes. De Goessenaren bleken namelijk in eigen huis net niet niet opgewassen te gen Terneuzen, dat een benauwde 5,54,5 overwinning behaalde en daar. mede Goes de eerste nederlaag be zorgde. De hoofdstedelingen bleven echter met 64 baas over het bezoekende Vlissingen en verspeelden dus nog geen enkel puntje. De stand is nu: Middelburg 24; Goes 34: Terneu zen 12; Vlissingen 20; Middelburg 2 2—0. In de tweede klasse A liet Koude- kerke de kans om koploper Vlissingen 2 voorbij te streven, onbenut, want het kwam bij Middelburg 3 niet ver der dan een 55 gelijk spel. De Mid delburgers haalden met dit gelijke spel het eerste puntje binnen, zo als uit de stand blijkt: Vlissingen 2 47; Koudekerke 46; Middelburg 3 31; Vlissingen 3 3—0. In de tweede klasse B werd niet gespeeld, maar in de tweede klasse C zag Breskens zich in eigen huis haet 46 geklopt door VSV. Door deze uit slag zijn Hulst, VSV en Terneuzen 2 op gelijke voet gekomen, terwijl Bres kens en Landau 2 samen de rode lan taarn dragen. De stand is: Landau 3—6, Hulst 3—4, VSV 3—4, Terneuzen 2 34;Breskens 30; Landau 2 30. u v "*"J De Statenleden hebben in de af delingen hun waardering uitgespro ken over de voortvarendheid van de werkgroep Delta-zaken. Zij wezen er op dat de activiteit van deze groep zeer gewenst is om de gewestelijke belangen naar vo ren te schuiven; daar men elders ook niet stil zit. Zuidwest-Nederland kan in het geheel een belangrijke plaats gaan innemen. In verband met de groter wordende schepen wordt steeds meer naar open en diep vaarwater gezocht, waardoor prachtkansen ont staan voor de Wester-Schelde en Vlis singen. De verbindingen te land wor den ook beter door de a.s. elektrifi catie van de lijn Vlissingen - Roo sendaal. terwijl door de uitvoering van het Deltaplan de verbindingen in Zeeland ook beter kunnen worden Er moet een goede haven komen met goede verbindingen naar de woonplaatsen van de arbeiders, al dus een lid ener afdeling. Enkele leden bevelen een studie omtrent een vaste oeververbinding over de Schelde in de werkgroep en in het college van Gedeputeerde Sta ten aan. In twee der afdelingen wordt de suggestie geopperd om over al het geen met het Deltaplan samenhangt in een afzonderlijke zitting of bijeen komst van de Staten te spreken. Dit kan slechts het saamhorigheidsbesef der Zeeuwen bevorderen en het Del- taplen nog meer in de algemene be langstelling plaatsen In een der afdelingen merkt een lid op, dat het Deltaplan ook in fi- I nancieel opzicht het uiterste van Zee- land zal vergen, terwijl een ander lid van dezelfde afdeling de wordings geschiedenis van de commissie en hetgeen te dien aanzien in de Pro vinciale Staten is besproken, rela teert. In 't Zwitserse wintersportcentrum Arosa, waar zij een korte vakantie doorbrengt, heeft H.M. Koningin Juliana met grote interesse de ski- springwedstrijden op de Plessur- schans gevolgd. Deze fotocombinalie toont de landsvrouwe tussen de toeschouwers langs de lijn, geheel in beslag genomen door 't schouv spel, dat de deelnemers aan de wedstrijd boden. Uit het jaarverslag van de C.H.V. over het jongste boekjaar blijkt, dat de omzet, evenals de voorgaande ja ren, weer gestegen is. In tonnen be droeg de totaalomzet 510.839, in gul dens 117.586.000. Het jaarverslag constateert, dat de economische posi tie van de plaatselijke verenigingen dc laatste jaren steeds sterker is ge worden. niet alleen door een stijgende behoefte, maar evenzeer door een groeiende samenwerking, zowel van de boeren en tuinders onderling, als ook van de plaatselijke verenigingen met de C.H.V. De jaarvergadering van de C.H.V. zal gehouden worden op donderdag 31 januari in Den Bosch. Vooraf gaande daaraan zal Mgr. W.Bekkers, geestelijk adviseur van de N.C.B. om 10 uur een H.Mis opdragen in ie St.Jan. Van de zijde van Ged. Staten wordt dank gebracht voor de waarderende woorden over de werkgroep Delta zaken. De werkgroep werkt met gro te voortvarendheid en fantasie, maar blijft met beide benen op de grond. De taak van de werkgroep moet hoofdzakelijk gezien worden in het verzamelen van gegevens.' Zij gaat geen kostbare voorzieningen treffen en mag geen doublure worden van de rijksinstanties. Blijkens het ift kaartvorm aan de Staten toegezonden globaal pro gram van studie-objecten is een vaste oeververbinding met Zeeuws- Vlaanderen daarbij gedacht als een deel van de belangrijkste verkeers- schakel. Ged. Staten zien in de ontwikke ling van de Wester-Schelde en de boorden van de Schelde zeer belang rijke mogelijkheden, Men heeft hier geen moeilijkheden voor de grote schepen, zoals zich elders voordoen. Niet alleen Vlissingen kan hiervan profiteren, doch ook de Scheldemond met de Quarlespolder (het Zuid-Sloe). Terneuzen en de kanaalzone. Ged. Staten overwegen om in een informele bijeenkomst der Staten een uiteenzetting te doen geven ter za ke van het bovenbedoelde program van studie-objecten. Diverse Statenleden hebben in de afdelingen zware zuchten geslaakt over het altijd duurder wordende Zeeuwse woordenboek in voorberei ding en over de vertraging van de uit gave. Een lid vroeg of de Statenleden geen gratis-exemplaar konden krij gen. Dit laatste wijzen G.S. af omdat een ingenaaid exemplaar f 36,- zal gaan kosten en een gebonden f 42,50. De provincies Zeeland en Zuid-Hol land zullen volgens 't contract gra tis ieder twee exemplaren ontvangen en de Zeeuwse Vereniging voor di- alectenonderzoek 25 exemplaren. Bü informatie is G.S. gebleken, dat de aanvankelijke bereidverkla ring van de firma Den Boer om het boek te drukken overeenkomstig le veringsvoorwaarden voor de grafi sche industrie geheel vrijblijvend was, zodat deze firma gerechtigd was haar bereidverklaring in te trek ken. Het tussen de uitgever en de or ganisatie Z.W.O. gesloten contract bevat o.m. de clausule dat het sub sidiebedrag opnieuw wordt berekend indien de zuivere aanmaakkosten ho ger zijn dan geschat werd, voor zover dit uitsluitend het gevolg is van bin nen 6 jaren na de ondertekening der overeenkomst opgetreden prijs verhogingen der verbruikte goede ren. G. S. handhaven hun voorstel.

de Stem | 1957 | | pagina 5