Een taak voor het onderwijs Dankbaar Zeeland nam afscheid van dr. P. Korringa Zeeuwse WV propageert vakantie-spreiding De heer J. Pront belichtte het vakantie-spreiding s-probleem Dagelijks bestuur van Z.L.M. hield vergadering te Goes V.V.V. wil van Middelburg een Lichtstad maken Met zaklantaarns gaat het niet Nieuw contract met PZEM DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 28 JANUARI 1957 2 Redder van de schelpdieren cultures Met 50000 originele vloeibladen biLÉy.kx.-peyzEN ONTLUIKENDE Al4TUUttU%''V Ruimtespreiding: belang voor velen Botsing te Wagenberg TANDARTS UIT DORDRECHT VERONGELUKT Walcheren VLISSINGEN Zuid-Beveland GOES KAB-afdeling bloeit ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN Propaganda Muziekconcours te Kapelle Voetballers „onder hypnoze" HULST Samen bouwen aan Zeeuwsch-Vlaamse cultuur SCHERP OMSCHREVEN MENING Eén werkterrein Raad wil spoed eisende vergadering OOSTBURG AGENDA Vandaag Morgen 5? (Van onze speciale verslaggever). Wie de buitengewone kwali teiten van dr. Korringa, de bioloog der Zeeuwse stromen, nog niet kende, had die j.l. za terdag kunnen vernemen in de grote zaal van hotel Nolet te Yerseke, waar het Yersekse be drijfsleven een afscheids- en huldigingsbijeenkomst had ge organiseerd, die klonk als een klok. ,Dr. Grijns, de bacterioloog te Ber gen op Zoom, die dr. Korringa twintig jaar naast zich had, zei het zo ty perend: „Het is altijd gevaarlijk een uitblinker te benoemen, omdat die meestal lui zijn. Dr. Korringa is evenwel een uitblinker met een feno menale werkkracht, zodat dr. Havin- ga, de directeur van het visserij-on derzoek te IJmuiden, wiens opvolger hij nu wordt, wel eens verbaasd vroeg hoe dr. Korringa het werk kon ver zetten. waar twee of drie mar. een dagtaak aan gehad zouden hebben". AFGEREKEND MET VIJANDEN Dat dit reuzenwerk vruchten af wierp, bracht de heer v. Dort, de voorzitter van het huldigingscomité, in zijn openingsspeech r.aar voren. Toen dr. Korringa in 1937 naar de Zeeuwse stromen kwam om de strijd aan te binden met de schelpdieren ziekte, doodsvijand no. 1 van Yerseke, stond men wat sceptisch tegenover de jonge geleerde, die dat in zijn eentje moest klaren. Maar hij knapte het op, zei spr. met klem, en weer wat later trad hij aan voor het be kampen van doodsvijand no. 2, de slipper limped, die eveneens het on derspit dolf en Yerseke van de on dergang redde. Ook de derde tegen standster, de mosselparasiet, moest het loodje leggen tegen de bioloog. Nu als nieuwe vijand het Delta-plan is komen opdagen, hoopte spr., dat dr. Korringa de commissie van' der tien zou willen blijven ondersteunen in haar strijd daartegen. Tenslotte offreerde hij dr. Korringa een fraai Perzisch tapijt: twee kleine Zeeuwse boerinnetjes boden mevr. Korring orchideeën aan. De heer Schot overhandigde dr. Korringa daarna nog een vitrine met „opgeprikte" schelpdieren. PROV. BESTUUR DANKBAAR Namens het provinciaal bestuur heeft de heer M. van Poelje dank ge bracht aan dr. Korringa voor hetgeen hij voor de Zeeuwse visserij heeft gedaan. Ook deze spr. deed een be roep op dr. Korringa's steun, nu Ged. Staten bij de regering aan hebben gedrongen om kostbare proefnemin gen te doen voor het behoud der oes terteelt. Ir, J. Dorst, voorzitter van het Zeeuwse visserij-bestuur stemde in met de lof aan de scheidende bioloog gebracht en hoopte dat wanneer er een opvolger komt, deze zich zal ves tigen in het midden der cultures, nl, in Yerseke. Na de speech van dr. Grijns, reeds vermeld, zei burgemeester Willemsen te hopen, dat dat banden tussen dr. Korringa en Yerseke niet verbroken zuller. worden en dankte hem namens heel de bevolking, omdat hij haar be- staansbronnen weer gezond maakte. Ir. Linesch, directeur der Visserij, bracht in een geestig speechje zijn waardering voor dr. Korringa naar voren en de heer A. Lockefeer, deed dit als voorzitter van de Zevibel. In ronde bewoordingen kwam ten slotte de heer Pekaar, voorzitter der Yersekse vissersvereniging verkla ren, dat dr. Korringa zijn gewicht in goud waard was voor Yerseke. Dr. Korringa kreeg toen zelf het woord en vertelde een en ander uit zijn leven en loopbaan. Dank bracht hij aan dr. Havinga, die het eerst de broedval bestudeerde en ook aan de visserijopzieners, die hem zoveel hulp verleenden. Het contact met Yerseke zal, zo zei spreker, door mij bewaard blij ven en ten allen tijde kan men een beroep op mij doen. Achter de voorgestelde proeven, zei spr. voor 100 procent te staan. Misschien zijn er andere methodes mogelijk voor de oesterteelt en biedt de Grevelingen een uitkomst. Voor de mosselculuur zag spr. grote moge lijkheden in de toekomst. Tenslotte dankte hij het comité voor dit afscheid en het geschenk en be antwoordde alle sprekers. Ieder kreeg daarop gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen van dr. Korringa. MIES zo A LAAglvl dagen W U Ü.S TIG E X?""5 f E EB' Voor de Zeeuwse pers heeft, dank zij de tussenkomst van de provin ciale V.V.V.-directeur de heer J. Pront, algemeen secretaris van het Nederlands centrum voor vakantie-spreiding een boeiende uiteenzet ting gegeven van het probleem der vakantie-spreiding. Speciaal in Ne derland is dit probleem benauwend, omdat de terreinen waar recre atie nog mogelijk is, steeds inkrimpen en aan de andere kant het aan tal vakantie-gangers toeneemt,, evenals de lengte van de vakantie. Op zich behoefde dit r.og niet da- massa werpt zich nog altijd op de delijk benauwend te werken, indien augustusmaand met al de gevolgen stand tegen de datum van 8 juli; slechts 20 pet. zei „ja". de vakantie-periode over een langer tijdvak was uitgestreken, maar de „Met een zaklantaarn gaat het niet..." is het motto, waaronder de verlichtingscommissie van V.V.V. een grootscheepse actie is begonnen onder de Middelburgse bevolking om aan de nodige gelden te komen voor de verlichting van tal van karakteristieke plaatsen in de stad, die Hef vori£, iaar tnt _tan, -.VnmA1, zon verlichting dubbel en dwars waard zijn. Duizenden folders worden Centrum - een vomtzetUne vanTJt versDreid. waarin rlnnl rn worir dor j._ centrum een voortzetting van het var. dien. Die gevolgen zijn niet ge ring ook op economisch terrein. Het is nu eigenlijk zo dat hotels en pen sions in augustus ruimte tekort ko men en andere maanden schaars zijr. bezet of leeg staan. Praktisch maakt dit een. gezonde exploitatie onmoge lijk en het gemis aan rentabiliteit weerhoudt ondernemers van het stichten van nteuwe hotels en va kantie-verblijven. Het publiek zelf ziet vaak zijn genoegens vergald door de drukte om zich heen; het personeel in de zomer-oorden over werkt zich; het verkeer ondervindt allerlei narigheden en zo kan men nog wel enige tijd voortgaan. Vier hinderpalen Goedschiks of.... Men hoopt dat langs de weg van redelijk overleg tenslotte het vrijwil lig aanvaarden komt. Zo niet, dan zal bij de regering moeten worden aan gedrongen op de wettelijke regeling waarvan in de jongste regeringsver- klarmg al sprake was, Is de vakantie-barrière doorbroken, dan zal met de collectieve sluiting van bedrijven in juli en augustus ook meer te bereiken zijn. Voor dit jaar heeft men bij de bouwvakken al we- De zo nodig geachte vakantie-sprei ding in Nederland met zijn beperkte recreatie-oppervlakte, zal door de actieve provinciale Zeeuwse V.V.V. op originele wijze worden gepropa geerd. Binnenkort zullen van de pers een 50.000 vloeibladen rollen, waarin op pakkende wijze de aantrekkelijk heden van Zeeland in het voorjaar worden aangekondigd. De Zeeuwse kunstenaar Maes maakte er het ont werp voor. De provinciale V.V.V. stelt deze vloeibladen beschikbaar tegen civiele prijs aan de gewestelijke en plaatse lijke V.V.V.'s en ook aan alle particu lieren, die bij het toerisme belang hebben. In Wagenberg is zaterdagavond een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 31-jarige tand- ten te bereiken, dat de vakantie bo- arts Krombach uit Dordrecht. ven de rivieren ingaat op 20 juli en heer Krombach, die met zijn auto uit de richting Made kwam, voor het zuiden op 10 augustus. De moeilijkheden worden door het centrum niet onderschat, maar men hoopt ze, door niet aflatende propa ganda, langzamerhand te overwin nen, ten bate van het algemeen be lang. slipte in de bocht bij de Wit-Gele Kruiskliniek en botste met vrij grote snelheid op een zware vrachtauto uit Schiedam, die geladen was met lcderolie. De personenauto werd aan de voorkant geheel ingedrukt. De bestuurder moet op slag dood zijn geweest. Ook de vrachtwagen werd nogal gehavend, maar de chauffeur kwam er zonder letsel af. VERNIEUWDE LEESZAAL WORDT GEOPEND. Vrijdagavond zal de gerestaureer de en gemoderniseerde openbare leeszaal en bibliotheek officiel door burgemeester mr. Kolff worden ge opend. Voor de in „Slot Ostende" gehou den jaarvergadering der K.A.B. be stond vrij veel belangstelling. De voorzitter, de heer B. de Rech ter, gaf een beknopte beschouwing over het wel en wee der afdeling, sinds die in 1945 weer kon starten. Spreker vond dat er reden tot dank baarheid mocht zijn om hetgeen er bereikt is. De Goese K.A.B., zei hij. is een kop groter geworden en heeft tal van bloeiende onder-afdelingen en er is bijv. geen enkele kath. bouwvakarbeider die nog buiten de K.A.B. staat Spreker was verheugd dat ook de kaj otters weer tot leven kwamen en volop in actie zijr.. „Herwonnen Le venskracht kreegt steeds meer dona teurs, dank zij vooral de ijver der familie Tempelaars; het Retraite fonds bleef in stand en zo is er meer, dat de burger moed geeft. Alleen met de cursussen wil het jammer genoeg niet vlotten. Nog deelde spr. mee, dat op 23 februari a.s. de jaarlijkse feestavond zal worden gegeven met medewer king van het gezelschap van Ostade. Daarna zei de heer de Rechter dat hij binnenkort de K.A.B. zal moeten verlaten omdat hij een andere func tie kreeg en overstappen gaat r.aar de „Arka". De voorzitterszetel komt dus vacant. Spreker vond het jammer, dat hij, na 25 jaar, organisatie en af deling vaarwel moet zeggen.. Tenslotte zei spreker nog, dat we gens het vertrek van de heer v. d. Himst, hij zich belasten zal met het werk aan beroepskeuze en testen verbonden. De secretaris, de heer J. Fait, bracht een uitvoerig en opgewekt jaarverslag uit. Het aantal leden steeg tot boven de 400, waarvan er 353 in de parochie wonen. De penningmeester, de heer F. Wal- rave kon meedelen dat de rekening- 1956 sloot met een batig saldo van f 600 en dat het eindcijfer der balans f 2580,was. De begroting-'57 werd vastgesteld op f 1846 in ontvangst en uitgaaf. De heer Walrave werd herkozen als bestuurslid. •iruiningen UITVOERING KON. HARMONIE E.M.M. Dc Koninklijke Harmonie E.M M. gaf haar jaarlijkse uitvoering in het Dorpshuis. Onder leiding van de directeur Adr. B. Holster werden enkele muziek nummers ten gehore gebracht. Het was vooral de manoeuvre-mars, waaraan ook de signaalafdeling met zijn tamboers en hoornblazers deel nam, die indruk maakte. Het toneelspel in drie bedrijven van P. L. van Prooyen-Bogaerds ,,Een geheim tussen jou en mij" werd op uitnemende wijze voor het voetlicht gebracht. Het toneelgezelschap, dat gedeeltelijk uit eigen ieden bestaat, wist de diverse karakters prima te vertolken en verzekerde zich daar door van een dankbaar applaus. De zaal was tot de laatste plaats bezet. De avond werd besloten met een ge zellig bal, waarbij het dansorkest „The Orpheans" uit Goes zijn zeer gewaardeerde medewerking verleen de. verspreid, waarin doel en werk der verlichtingscommissie worden uit-vroeger werkcomité-vakantie en eengezet. Brieven gaan uit naar de vele verenigingen, die in Middelburg j waarin met vier ministeries, alle werkzaam zijn en waarvan de leden ook belang hebben bij een aan-toeristische verenigingen en grote j bonden zijn vertegenwoordigd, spant zich dagelijks in, om de mensen te bewegen, tot reëler vakantie-verde ling te komen, maar stuit hierbij op vele hinderpalen. De voornaamste hiervan zijn, zei de heer Pront: de onverschilligheid van de mens en zijn neiging tot massa vorming; het bijgeloof van de zo merse augustus; de lagere schoolva- trekkelijk verlichte stad. Dit is het grote doel: de Zeeuwse hoofdstad in de toekomst de reputa tie van lichtstad te bezorgen! Dat kan. mits de gehele burgerij begrijpt, dat het met een zaklantaarn gaat! De plannen voor dit jaar zijn ge reed. Over weinige maanden zal ge durende de gehele zomer tot medio september op de woensdag- en de zaterdagavonden de stadhuisgevel op de Markt in het licht van schijnwer pers worden gezet en ook het Mili tair Hospitaal zal worden verlicht, evenals het monument ter nagedach tenis van Koningin Emma aan de Dam. De gelden voor het aanbren gen der verlichtingsinstallaties zijn aanwezig. Maar. zo zegt cle verlichtings commissie, dit alles is nog maar een bescheiden begin. Er zijn tien tallen plaatsen en objecten, die ver licht kunnen worden. Denk maar aan de molens, de Abdijgebouwen, de Kuiperspoort en nog vele andere punten. Er wordt druk gewerkt aan de opstelling van een lijst van alle voor verlichting in aanmerking ko- mende objecten, welke lijst als leidraad kan dienen voor het ver dere werk der commissie. Het verlenen van financiële steun kan op drie manieren gebeuren, nl. ineens, door zich op te geven als con tribuant voor een zeker bedrag per jaar en tenslotte door deze beide mo gelijkheden te combineren. Uiteraard hangt de uitvoering der plannen veel af van het bedrag, dat wordt bijeen gebracht. Met opzet heeft men de mogelijkheid geopend in te tekenen als contribuant, want de ervaring leert, dat de exploitatie van een goe de verlichting niet ter hand kan wor den genomen met alleen een begin kapitaal. Elk jaar opnieuw moeten talrijke onkosten worden bestreden, voor reparatie en het aanbrengen van schijnwerpers, onderhoud van het materiaal, stroomkosten enz., waarvoor vanzelfsprekend niet kan worden geput uit het kapitaal, om dat dit nu eenmaal is belegd in het waardevolk verlichtingsmateriaal. De jaarlijkse exploitatiekosten wil men nu bestrijden uit de opbrengst ruë't 1 van de jaarlijkse contributies. Een en ander wordt voorbereid in nauw overleg met het bestuur van V.V.V. De commissie is een onder deel van deze vereniging, zodat het geheel ook het financieel beheer onder verantwoordelijkheid van V.V. V. Middelburg geschiedt. Dit heeft in meer dan één opzicht voordelen. Een van de meest in het oog springen de is wel het propaganda-element, een der belangrijkste taken van V.V. V. Middelburg. Daarin zal de ver lichting in de toekomst een rol gaan spelen. Overwogen wordt b.v. op de reeds bestaande en door vreemdelin gen veel gevraagde plattegrond van de stad in de toekomst ook de ver lichte objecten te vermelden. Maar dan zal het aantal daarvan de moei te waard moeten zijn. Het ligt in de bedoeling der ver lichtingscommissie het antwoord op de folders te doen ophalen, zodat de aspirant - schenkers hierop kunnen wachten. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om op tweede Pinksterdag het jaarlijks concours van de bond van Harmonie- en Fanfareverenigin gen in Zeeland te houden in de grote veilinghal te Kapelle. Tot dusver zijn steeds deze bonds- concoursen gehouden in de openlucht. Gebleken is echter dat de akoestiek van de veilinghal in Kapelle zeer goed is en daarom wil men het nu een keer in een gebouw doen. Ruimte is hier genoeg, want 2500 tot 3000 mensen kunnen zeker in deze hal een plaats vinden. kanties die ongeveer tweederde van alle vakantiegangers binden en de collectieve sluiting van bedrijven en bedrijfstakken. De belangrijkste uit de vier is de schoolvakanties, geklemd als die zit aan de augustusmaand, wat die va kantie de noodlottige starheid geeft. Hoewel met de stukken is te bewij zen dat juli meer zomers doet dan augustus, nemen ailen dit lang niet aan. De laatst gehouden enquête heeft dit weer uitgewezen, hoewel de weer stand tegen juli slinkende is. Als ideaal streeft het centrum voor vakantie er naar dat men boven de I bouwschap als basjs zouden moéten Verontwaardiging De heer J. Becu deed enkele mede- i delingen over de gehouden besprekin- gen in de hoofdafdeling akkerbouw VPCSPrt 11 Cf jvan het landbouwschap, inzake de IJUCI j"") J prijs voor de suikerbieten van de ko- i mende oogst. Algemeen is men van mening, en zo ook het dagelijks be llet dagelijks bestuur van de Z.L.M. sUmr yan de z L M dat de tijd om sprak in zijn te Goes gehouden ver- deze ijs va3t te stellen dringt, gadering zijn ernstige verentrusting AUe omstandigheden van het vorige uit over het feit, dat de regering nog :aal. hebben er toe meegewerkt de steeds geen antwoord heeft gegeven animQ Qm tot uitzaai te komen van op de vele vragen, die ryzen met be-1 een evengroot areaal suikerbieten als over de ontwikkeling van de land bouwpolitieke toestand. Het dagelijks bestuur was van me ning. dat ondanks de financiële en economische moeilijkheden, waarin ons land rich bevindt een vaststelling v aiiui.bio V— l ïin ci i vacz t 111c. 11 uu V c 11 U t rivieren de zomervakantie inzet op i en publikatie yan het^regeringsbeleid 8 juli en daarbeneden op 22 juli. Reacties Er is een kentering ten goede. Van de 34 gemeente-besturen, die in Zeeland reageerden op de gestelde regering voor hem voort te vloeien. vragen bleken er 21 genegen de voor gestelde regeling te volgen,- 2 hielden zich neutraal en 11 waren er tegen. Van de 103 besturen var. bijzondere scholen die in Zeeland antwoordden, wilden er 49 de nieuwe regeling ac cepteren. Boven de rivieren is meer weer- trekking tot het toekomstige land-1 in 1956 ten sterkste te verminderen, bouwbeleid. Zulks mede naar aanlei-1 Het gemiddeide suikergehalte is in ding van de laatste mededelingen de laatste jaren daiende. Over de Iaatgte g jaar bedroeg het slechts 15.85%. De onkosten zijn onrustba- rend gestegen en daardoor is de mo gelijkheid tot het verkrijgen van baten aanzienlijk gedaald. In de eerste plaats is het bestuur van mening, dat de prijs gebaseerd 'j zal moeten worden op een gehalte ten hoogste van 16%. Voorts zullen alle berekeningen gebaseerd moeten worden op alle kostprijsverhogingen, die zich in de laatste tijd hebben voorgedaan. Tenslotte zouden de voor stellen van het landbouwschap in de nieuwe prijs verrekend moeten zijn. Een belangrijke verhoging van de prijs is dus hard nodig en zeker wan neer men suikerbieten wil verbouwd hebben, daar waar die tot nu toe geteeld werden. Tenslotte kan nog mede in beschouwing genomen wor den, dat de wereldmarktprijs van suiker aanzienlijk boven de eigen produktie ligt. I geen lange/ uitstel gedoogd. Het wordt voor de boer vrijwel on- 1 mogelijk een goede en verantwoorde bedrijfsvoering voor het komende 1 oogstseizoen voor te bereiden. Grote schade dreigt uit een langere onbekendheid met het beleid van de Het aanschaffen van zaaizaad en pootgoed en het opmaken van het definitieve bouwplan staat immers direct voor de deur. Als bedrijfsleider, komt hij zodoende in een dwangpositie. Met grote ernst werd dan ook aangedrongen op een spoedige beslissing van de regering, waarbij de voorstellen van het land- TONEELVOORSTELLING SPAARFONDS. Voor de leden van het Spaarfonds gaf het toneelgezelschap Dick van Peursen sr. een voorstelling van het reeds verscheidene tientallen jaren oude toneelspel in vijf bedrijven van Marius Spree „Mottige Janus". Voor de vele bezoekers van het Concertge bouw was deze opvoering een herin nering uit hun jeugdjaren, want de meeste bejaarde toneelliefhebbers hebben dit volksstuk zeker éénmaal van de vele honderden dat het werd opgevoerd, gezien. „Mottige Janus" is één van die toneelstukken, die eigenlijk nooit he lemaal van het toneel verdwijnen. Voor de toneelliefhebbers, die net nog te jong zijn om deze periode uit de toneelgeschiedenis te hebben meege maakt, is het beslist geen verloren avond, wanneer zij eens gaan kijken wat hun ouders mooi vonden. Vele bezoekers (en vooral bezoeksters'» van de voorstellingen in het Concert gebouw bewezen het hart nog op de juiste plaats te 'dragen. Het bestuur van het Spaarfonds blijkt een goede keuze te hebben gedaan. Het toneel gezelschap Dick van Peursen heeft er het zijne toe bijgedragen deze avon den tot een succes te maken. AANRIJDING. Op de Axelsebrug reden twee auto's achter elkaar richting Axelsestraat. Een bromfietser, die eveneens die richting uit moest, zag zich ver plicht tussen de auto's in te gaan rijden, omdat hij plotseling voor een tegenligger moest uitwijken. De da me, die een der auto's bestuurde, raakte door deze manoeuvre enigs zins van de kook, waardoor een aan rijding ontstond tussen de beide auto's, die allebei vrij ernstig wer den beschadigd. De uitspraken over Zeeuwsch-Vlaamse cultuur komen nog steeds binnen. Het prettige verschijnsel doet zich voor, dat naast alle verscheidenheid tenslotte toch een vrij scherp omschre ven mening naar voren komt op dit éne uiterst belangrijke punt: „Laat óns samen iets gaan doen binnen de ons in de bestaande organisaties geboden mogelijkheden." Zo zagen het enkele heren, die we reeds aan het woord lieten; zo zien het ook A. van Poucke uit IJzendijke en jhr. L. E. D. S. van Bonninghausen tot Herinck- have, de burgemeester van die gemeente. zen, dat Zeeuwsch-Vlaanderen in cul tureel opzicht met welk ander deel van ons land dan ook kan wedijve ren. De heer van Poucke vraagt aan zichzelf, aan ons en aan Dom van Elderen: ..Komt. cultuur spontaan?" Hij geeft daarbij ook een antwoord: „Cultuur is iets. dat groeit en niet zo maar uit de grond is te stampen en dus zeker niet met troffel en strijd bijl tot leven te roepen". Hij schaart zich dan aan de zijde van Dom van Elderen door te beweren, dat alle Zceuwsch-Vlamingen over het klasse- bewustzijn moeten heenstappen en intensief samen moeten gaan wer ken. Als gehypnotiseerd kijken hier spe lers van Corn. Boys en RCS naar 't leer. Het werd een 2-1 zege voor Corn. Boys. Wat zij nog meer over dit onder werp denken, laten we hier kort sa mengevat volgen. De burgemeester zou graag zien, dat inzake cultuur zowel de organisaties als de afzon derlijke personen alle meningsver schillen radicaal opzij zetten om een drachtig, ook over de grenzen van een bepaalde gemeente heen, voor zichtig en doelbewust aan het werk te gaan. Zeeuwsch-Vlaanderen moet worden gezien als één groot werk terrein. Gebeurt er iets in Schoon- dijke, Oostburg of elders, laat dan alle gemeenten belangstelling tonen. Maak de onderwijswereld, zo meent hij, bewust van de zeer aanzienlijke verantwoordelijkheid in dit opzicht. Wanneer de kinderen cultuur-rijp zijn. dan zal een volgend geslacht bewij- Alle verenigingen In dit verband doet hij ook een be roep op alle verenigingen, die zich op cultureel gebied trachten te bewegen, om alle ongezonde concurrentie uit te bannen en samen „het grote doel" te gaan nastreven. Volgens hem gaat het beslist niet om het „brengen" ven cultuur. Want er is wel degelijk cultuur, maar wij moeten die samen opheffen tot een hoger vlak. Het merkwaardige verschijnsel doet zich voor, zo meent hij, dat we hier vele muziek- en toneelgezelschappen heb ben, maar dat dc amateurs niet iede re kans om eens beroepsartiesten te zien met beide handen aangrijpen om „ervan te leren". Is men. bang zich bij een goede voorstelling (muziek of toneel) niet thuis te zullen voelen? Dat is zonder meer dwaas, want men behoeft niet als een deskundig beoor delaar te gaan luisteren. Men steekt er altijd wel iets van op en dat is winst! Beginnen we dus met een eer lijke belangstelling, daarna zal de waardering wel komen. Hij wijst er eveneens op, dat er geld moet zijn. Bovendien zegt hij met klem, dat een vereniging als de KVCO geen onder-onsje is: iedere jongere boven de 17 jaar is in deze vereniging welkom. Tenslotte vraagt hij zich af, waar op Zeeuwsch-Vlaanderen zich moet oriënteren: op Vlaanderen of op Ne derland. Ir. Juten wil de hulp van de intellectuelen inroepen, maar waar vinden we de sprekers die bereid zijn om naar Zeeuwsch-Vlaanderen te ko men, is zijn tweede vraag. Deze twee problemen wil hij graag aan het oor deel van de lezer (es) "verlaten, in dc hoop, dat de een of de aqder in deze het verlossende woord kan spreken. De leden van de raad van onze gemeente hebben via een onderlinge bespreking de voorzitter van de raad het verzoek gedaan zo spoedig mo gelijk een vergadering te beleggen. SCHOORSTEENBRANDJE. Gisteren zijn politie en brandweer gealarmeerd voor een schoorsteen brandje bij bakker Rijk in de De Ruyterlaan. Met een brandblusappa- raat kon het vuurtje bedwongen wor den. E.V. O,-VOORLICHTINGSAVOND. De Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.) hield in hotel De Eenhoorn een voor lichtingsavond. De zaal was geheel met belangstellenden gevuld. In een kort openingswoord wees de secretaris van de organisatie, de heer A. Dorst, er de ondernemers op. dat de E.V.O. voor zijn leden steeds op de bres staat met deskundige voorlichting. Hierna werden enkele films ver toond over „Verplaatsing en opslag van goederen in het bedrijf"; aankoop van een tweedehands auto en van de tourwagenrallye 1955. Na de pauze werden belangrijke tips gegeven over goederen en personeels- vervoer, autoverzekering en rijtijden- regeling. Tenslotte wekte de districtssecre- ris de aanwezigen op, gebruik te maken van de vele mogelijkheden tot dienstverlening, die de E.V.O. haar leden biedt. DE RAAD NAAR SCHOOL. Op woensdag te 19,30 zal op de bovenverdieping van de openbare la gere school de raad voor de eer ste maal in 1957 vergaderen. De agenda vermeldt een 15-tal punten, w.o. diverse subsidie-ver- zoeken, de benoeming in tijdelijke dienst van een leraar aan de ge meentelijke gymnasiale afdeling van het Koningin Wilhelmina Lyceum, partiële wijziging van het uitbrei dingsplan in onderdelen en van de bebouwingsvoorschriften, uitgifte van bouwgrond aan de Zandstraat/Hogen- dijk en de aanleg van straten en rio lering op dit bouwterrein. IJsendijke - - Tijdens een feestelijke bijeenkomst in het gemeentehuis is tussen de ge meente en de P.Z.E.M. een nieuw energie-leveringscontract gesloten. Bij de ondertekening daarvan waren aanwezig het gemeentebestuur, het dagelijks bestuur van de P.Z.E.M. en de heer J. Boiten, hoofd van de openbare verlichting te Den Haag en adviseur van onze gemeente. Het nieuwe contract houdt in. dat de P.Z.E.M. voortaan uitsluitend te zorgen heeft voor de benodigde ener gie voor de openbare verlichting en dat het gemeentebestuur de zorg op zich heeft genomen voor alles wat zich boven de grond bevindt. De onderhandelingen om zo ver te komen, hebben vijf jaar geduurd en zijn herhaaldelijk vastgelopen. Vooral dank zij de heer Boiten. die veel be sprekingen met de P.Z.E.M. heeft gevoerd, namens de gemeente, op technisch niveau, en dank zjj de juridische bijstand van de Vereni ging van Nederl. Gemeenten, is het tenslotte toch in orde gekomen. De feestelijke bijeenkomst werd besloten met een palingmaaltijd in 's Lands Welvaren. Sluis GEMEENTERAAD VERGADERT. De gemeenteraad zal morgen in een openbare zitting bijeen komen, om te beschikken op een verzoek van Jac. Lako om eervol ontslag als keuring-veearts, waarna men zal overgaan tot het benoemen van een opvolger in deze functie. De subsidie-aanvraag van de Vo- gelbeschermingswacht in West- Zeeuwsch Vlaanderen zal in behan deling worden gebracht, alsook het verzoek van de Stichting S.P.I. om enkele faciliteiten voor de tentoon stelling van 27 april. Verder hoopt de gemeenteraad voorzieningen te treffen ten aanzien van de bezoldi ging van gemeente-personeel. dardenhurg JAARVERGADERING SOCIËTEIT. De sociëteit „Spoor tot Vriend schap" hield in haar verenigingsge bouw haar jaarvergadering. Na toe lating van enkele nieuwe leden werd de rekening over 1956 vastgesteld, die een klein nadelig saldo opleverde. Bij de bestuursverkiezing werd de pen ningmeester W. J.Jansen herkozen, terwijl als nieuwe voorzitter in de plaats van de onlangs overleden voorzitter dokter J. de Hullu werd gekozen dokter N. J. Rijk. De soos- avonden werden weer bepaald op don derdag, zulks in afwijking van een voorstel hiervoor dinsdag te némen. Na de vergadering volgde een gezel lig samenzijn met maaltijd. AXEL Het Centrum 8 uur: Fernandel als modekoning. DE KLINGE Kinema van Dijk 7,30 u.: Drie uur om te doden, en De vlucht van kapitein Blood. GOES Grand: Marcelino brood en wijn HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Het kind van een ander. MIDDELBURG Electro: Moby Dick. Schouwburg: De regen kwam. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Wie is zonder zonden? TERNEUZEN Luxor 8 uur: Artiesten- bloed. VLISSINGEN Alhambra: Marcelino brood en wijn. Luxor: Geef hem de ruimte. HULST Bioscoopgebouw 8 uur. Het kind van een ander. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Vrouwen en soldaten. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De scha duw van Zorro. VLISSINGEN Britannia: Hongaars vluchtelingenorkest. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera: Het land van de glimlach.

de Stem | 1957 | | pagina 2