Akkoord in Brussel over de nationale bijdragen begroting Euratom frik?* 3 Hier vond men Wilma Montesi. Provincialisme moet opgeruimd worden, zegt Soekarno Foster Dulles op de vingers getikt Dood in douchecel en bad v.d. Linden en Angenent debutanten in Oranje XI Investeringsfonds van vier miljard gulden EUROPESE BESPREKINGEN Betogingen in Pakistan Hongarije prijst Wyszinsky Twee doden bij autobotsing W oordvoerders herstellen blunder DAGBLAD VOOR ZEELAND Landbouw grootste hindernis VRIJ ZACHT j Belgische wegen De nieuwe Poolse Landdag Arrestatie in verband met moord te Chicago Machtigste diplomaat van deze eeuwniet de diplomatiekste Moord in woonoord Schattenberg Eventuele sancties tegen Israël steunt Engeland niet Uitslagen top-voetbal 97e JAARGANG No. 22363 Uitgave N. V. Uitgevers Mi). Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. a M. L, de Hechter, P. V. M. Vercauteraa, L. J. v. 't Westende. Abonn-prjjs bi] vooruitbet f 6.50 p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (ultsi. bi) niet postbestelL) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse outrun. 13 ct Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 28 JANUARI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke sard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. rinrcnu voor dr grruwrc Eiland— r.MFS, Westsinvel 08. Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 351 -v - 'i De ministeriële conferentie, uelke in Hertoginnedal bij Brussel, onder voorzit terschap van minister Luns gehouden is om over de verdragteksten voor Euratom en de gemeenschappelijke markt te beraadslagen, heeft, zoals te verivachten was, nog geen eindresultaat opgeleverd. Ze komen trou wens vandaag ook nog bijeen. De deskundi gen ivaren met hun werk nog niet gereed en konden dit niet zijn, omdat zij voor moeilijkheden bleven steken, die juist de ministers moesten oplossen. Wel is er nu wat meer tekening gekomen ten aanzien van bepaalde punten van de plannen. Men heeft een akkoord bereikt over de instellingen, ivelke de nieuive orga nisaties met zich brengen. Men tverd het ook eens over de verdeling van de natio nale bijdragen voor de gemeenschappelijke begroting van Euratom. Er komt nl. een investeringsfonds, waarin een bedrag van vier miljard gulden zal worden gestort. De voornaamste deelnemende landen zullen in dit fonds als volgt bijdragen: Frankrijk en Duits land ieder een miljard gulden, België ongeveer 400 miljoen gulden en Nederland ongeveer driehonderd miljoen gulden. Voor de overige belangrijke kwesties, die zwevende waren, zo als voor de landbouwintegratie en de associatie der overzeese ge biedsdelen, waren volgens minister Spaak de oplossingen met meer of minder moeite in zicht geraakt. De vraag is nu maar, of dit kort of lang zicht is. ter niet, ook van de zijde van Neder land niet. Toch nieuw parlement In ieder geval kwam men niet zo ver, of de ministers moeten opnieuw samenkomen, en Frank rijk heeft voor half februari een Europese topconferentie voorge steld oyer Euratom en Eurafrika. Een topconferentie van premiers ligt op nog hoger niveau dan een gewone ministerconferentie. Het beroep daar op wijst op nog zware hindernissen, die te overwinnen zijn, vóór het doel bereikt is. Een van de belangrijkste hindernis- IN JAPAN is een algemene protest campagne ontketend tegen 't Britse voornemen in het komende voorjaar een reeks proeven te nemen met kernwapens op Chrismas Island. Al leen de tonijnvissers al schatten, dat zij een schade zullen lijden van 27 miljoen gulden. OP HET agrarisch congres van de KVP, dat op 9 februari te Utrecht wordt gehouden, zullen mr. Ph. van Campen, directeur van de Boeren leenbank te Eindhoven, en mr. T. Brouwer, secretaris van de Katholie ke Boeren- en Tuindersbond, het woord voeren. HET GRIEKSE parlement heeft een parig een resolutie goedgekeurd, waarin wordt aangedrongen op het zenden van een politiemacht van de Verenigde Naties naar Cyprus. EEN INWONER van Scherpenzeel heeft twee militairen een dag arrest bezorgd door het praatje rond te strooien, dat zij tijdens de oefening „Vale Ouwe" op de Veluwe een ree bok hadden geschoten en in hun wa gen hadden meegenomen. Later be kende de man, dat hij het verha .1 verzonnen had. EEN Amerikaanse krijgsraad in Frankfort heeft een 21-jarige neger soldaat, Charles Lucas, ter dood ver oordeeld wegens het aanranden en vermoorden van een 70-jarige Duitse vrouw. Een onbestuurde raket van de Ameri kaanse luchtmacht, die een reikwijd te had van 2400 km, is, na slechts geringe hoogte te hebben bereikt, neergestort. Er vielen geen slacht offers. BOVEN Maastricht en zuid-Limburg heeft gisterenavond drie kwartier lang een hevig onweer gewoed, ge paard gaande met wolkbreuken en hagelbuien, waarbij hagelstenen vie len zo groot als knikkers. Windstoten hadden een snelheid van rond 80 km per uur. sen is wel het landbouwprobleem. Een speciale commissie moet de noodza kelijke aanpassingen en hun tijdsduur onderzoeken. Frankrijk en Italië hebben intussen over het vraagstuk van de integratie van de landbouw een akkoord be reikt. De bezwaren van Italië met be trekking tot de minimumprijzen zijn weggenomen, niet in het minst door de mogelijkheid open te stellen van een contract op lange termijn, waarbij ook nader het aantal der produkten is bepaald. Nederland heeft onverkort zijn be zwaren tegen de toepassing van het stelsel der minimumprijzen gehand haafd op een, volgens ons land, over dreven aantal landbouwprodukten. Principiële bezwaren bestaan er ech- Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt zondag avond te 23.15 uur. Aanvankelijk opklaringen. Later weer toenemende bewolking en overwegend droog weer. Overwe gend krachtige wind tussen west en zuid. Weinig verandering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige tot vrij sterke westen wind, later draaiend naar zuid west tot zuid. Aanvankelijk be wolkt met opklaringen, daarna toenemende bewolking en enkele neerslagvlagen. Vandaag: zon onder 17.21 uur. Maan onder 15.22 uur. Morgen: zon op 8.25 uur. Maan op 7.14 uur. Het akkoord, dat te Brussel over de instellingen van Euratoom en de Europese markt werd bereikt, zal niet ieder bevredigen. Met name de stichting van nog weer een Europees parlement naast de Raad van Euro pa, de Raad der Westeuropese Unie en de Assemblee van de K.S.G. druist tegen de wensen en inzichten van vele Eurpeanen in. Deze cumu latie van parlementen schijnt ook de groei naar een werkelijke Europese eenheid eerder te belemmeren dan te bevorderen. Maar tegen een in schakeling van de Assemblee der K.S.G. ook bij Euratom en de Eu ropese markt had men te Brussel technische bezwaren. Later zou men naar eenheid omzien. Daarmee moet men zich maar troosten. Euratom en de Europese markt krijgen nu samen één parlement met 225 leden. Frankrijk, Italië en Duits land krijgen er voorlopig ieder 60, België en Nederland ieder 20 en Lu xemburg 5. Later zullen er algemene verkiezingen gehouden worden voor dit parlement. Daarnaast krijgen zij als toporgaan een raad van ministers zoals bij de K.S.G. en een Europese commissie van deskundigen, die echter geen Hoge Autoriteit zal zijn. De Europese commissie krijgt voornamelijk een adviserende en uitvoerende taak. Juist andersom als bij de K.S.G. valt de klemtoon hier bij de raad van ministers, waardoor een supra- Het Kasteel Hertoginnedal, waar de ministers van buitenlandse za- ken van de zes landen der EGKS hun besprekingen voeren, is vijf- tig jaar lang onbewoond geweest en het draagt hiervan alle spo- ren. i Ook de toegangswegen zijn niet op druk verkeer berekend. Daar- J van kunnen minister Luns en mi- nister Spaak getuigen. Op 30 me- ter van de hoofdingang strandde de auto van Spaak en tot zijn enkels wegzakkend in de vette modder moest de Belgische mi- nister een weg zoeken naar de J conferentie. Vijftig leden van de J Belgische luchtmacht werden ge- J requireerd om de auto van minis- ter Luns uit de modder te trek- ken en... om op de modderpoel de bekende van gaten voorziene ijzeren platen neer te leggen, die ook tijdens de geallieerde invasie S werden gebruikt. nationaal karakter zoveel mogelijk vermeden is. De Westduitse afvaardiging heeft ter ministerconferentie voorgesteld, dat de zes landen, na het van kracht worden van een verdrag over de ge meenschappelijke markt en Eura tom een minister van Europese za ken in hun regering opnemen. De ministers zullen naar gelang van omstandigheden, die nader om schreven zijn, unaniem dan wel met gekwalificeerde of gewone meerder heid beslissingen nemen. Het eerste geval houdt eigenlijk een vetorecht voor elk land in. Dit zou nog wel eens tot grote bezwaren en obstructies aanleiding kunnen geven. Men denke maar aan de vele aarzelingen en reserves van Frankrijk. Benelux en Europa Men mag zich wel afvragen, welk perspectief de besluiten te Brussel over Euratom en de Europese markt aan Benelux gaan bieden, met name aan Nederland. De laatste tijd werd daar meer en meer ongerust heid over geuit. In Brussel heeft men nu naar een middel gezocht om het dreigende overwicht van Duitsland, Frankrijk en Italië ten opzichte van Benelux in de nieuwe Europese instellingen te neutraliseren door een systeem van gewogen stemmen, waarbij verme- 1 den zou worden, dat de Europese grote drie" samen over een twee derde meerderheï' a bij stemmingen zouden beschikken. Of deze tegemoetkoming geruststel lend genoeg kan zijn, moet nog blij ken. Wanneer er unanieme beslissin gen of gewone meerderheden vereist zijn, kan de invloed van Benelux dan nog te gering wezen. Grote bezorgdheid moet er in Nederland wel zijn over het stre ven van Frankrijk om met aller lei concessies het Franse gebied feitelijk toch grotendeels buiten de gemeenschappelijke markt te houden, waarin een verlangen tot uitdrukking komt om wel de voor delen, maar niet de risico's hier van te incasseren. Bovendien vraagt Frankrijk inves teringen, ook van Nederland, in zijn Afrikaanse bezittingen, welke ons land zonder voldoende tegenprestatie niet alleen veel zullen kosten, maar ook praktisch bij de Franse koloniale politiek betrekken. Dit zijn implicaties, welke zelfs het Europees gezinde Nederland tot aar zelingen kunnen brengen, gezwegen dan nog van een mogelijk te hoog buitentarief en andere economische bezwaren. Ernstig wordt dan ook overwogen, of Europa zo tenslotte niet te duur door ons betaald wordt. In de sprookjesstad Venetië vindt het hernieuwde proces „Montesi" plaats met sensationele onthullin gen over zeden en gewoonten van een deel van de Italiaanse maat schappij. Op de foto ziet men Ca- pocotta en het strand van Torva- janico, waar deze geruchtmakende affaire is begonnen omdat men hier het levenloze lichaam van het jonge meisje, Wilma Montesi, vond. De samenstelling van de 20 dezer i gekozen nieuwe Poolse landdag i (Sejm) is als volgt: 237 afgevaardig den vertegenwoordigen de verenigde arbeiderspartij (de Poolse commu nistische partij), 119 de verenigde boerenpartij en 39 de democratische partij. Er zijn 63 partijloze afgevaar digden; onder hen bevinden zich twaalf r.-k. volksvertegenwoordigers, aldus meldt ..Tribuna Ludu", het of ficiële orgaan der Poolse communis tische partij. De nieuwe landdag zal 15 eri 20 fe bruari a.s. voor het eerst bijeen komen. Het aantal parlementaire commissies zal worden uitgebreid en haar bevoegdheden zullen worden vergroot. In Lahore (Pakistan) zijn zaterdag betogingen gehouden tegen de nieuwe status van Kasjmir, die ondanks het besluit van de veiligheidsraad van kracht geworden is. De twintigjarige bordenwasser Ed ward Bedwell is door de politie van Chicago gearresteerd, op verdenking van medeplichtigheid aan de moord op de gezusters Grimes (dertien en vijftien jaar), wier geheel ontklede lijken in een greppel in een buiten wijk van Chicago werden aangetrof fen. Op een massa-bijeenkomst in Bandung, ter herdenking van de aanval op de stad door Wester ling, heeft president Soekarno verklaard, dat zijn „conceptie" om verdere achteruitgang in de jonge republiek tegen te houden hem in staat zou stellen „tussen beide te komen in de regerings- i aangelegenheden zonder de i voorlopige grondwet te schen- den." j Hij gaf toe, dat de toestand ,,van kwaad tot erger" werd en verklaar- j de, dat hij ,,zich eenzaam voelde", omdat hij als constitutionele presi- 1 dent slechts als een „rubberstempel voor het tekenen van documenten" i werd beschouwd. i Hij zei, dat zijn blauwdruk voor de huidige ziekten van het land en het volk de tekortkomingen in de voor lopige grondwet uit zou wissen. Hij gaf te kennen, dat Westerling nog steeds vele bewonderaars en vol gelingen in Indonesië had, die hun ondergrondse praktijken onder diver se vermommingen voortzetten en die erop gericht waren de eenheid van het volk te verbreken. Soekarno verwees naar de onlangs geuite eisen voor provinciale autono mie door gewesten buiten Java en zei, dat „provincialistische gevoelens, (Van onze correspondent) Zaterdagnacht om ongeveer half een is de 19-jarige Dirk den Boer, wonende aan de Zuidhaven te Ze venbergen, dood in het bad aange troffen. Om ongeveer kwart over elf was de jongen naar boven gegaan, om een bad te nemen, en vervolgens te gaan slapen. Toen om half een zijn vader even gebruik wilde maken van de badka- Zaterdag zijn te Brussel de laatste besprekingen begonnen over de Europese eenheidsmarkt en een Europese atoompool tussen de mi nisters van buitenlandse zaken van Italië, Frankrijk, de Duitse Bonds republiek en de drie Beneluxlanden Op de foto ziet men de Nederlandse delegatie. Radio-Boedapest heeft zaterdag avond de Poolse katholieke geeste lijke leider, mgr. Wyszinsky. gepre zen om zijn „wijsheid en intelligen tie". „Kardinaal Wyszinsky heeft in tegenstelling tot kardinaal Minds- zenty, de situatie van zijn land be grepen. Mindszenty heeft de oude toe stand in Hongarije getracht te her stellen, terwijl Wyszinsky zeer ver standig een patriottisch akkoord met de Poolse socialistische staat heeft verkozen." Zaterdag is op de Rijksstraatweg te Wassenaar een kleine personenauto, die vermoedelijk, toen hij stopte, van achteren werd aangereden, onder een autobus geschoten, tengevolge waar van de inzittenden van de personen auto, een jongeman en zijn verloofde, beiden uit Wassenaar, om het leven zijn gekomen. J5 „Ingeval ik als Amerikaans soldaat opgeroepen zou worden in net Midden-Oosten te vechten, zou ik me een stuk veiliger voe- en, als ik geen Britse of Franse troepen naast me zou voelen." eze opmerking heeft Dulles zich vrijdag laten ontglippen, zoals wij reeds in onze editie van zaterdag hebben gemeld. „Betreurenswaardig en opnieuw een van zijn rampzalige opmer- d^Thnés n^ft invloedrijke (onafhankelijke) Britse dagblad De (liberale) Manchester Guar dian is van oordeel, dat Dulles „opnieuw tussen de stekelige cac tussen van de Engelse taal aan het zwerven is" en klaagt, dat hij te veel praat. De Daily Express zegt, dat Dulles de „machtigste diplo maat is van deze eeuw, maar niet de diplomatiekste." Natuurlijk heeft Dulles zich nader hand gehaast een nadere uitleg van zijn woorden te geven. Natuurlijk kwa men er weer officiële woordvoerders aan te pas, die de pijnlijke indruk van die uitlating ook nog wat trachten te verzachten. „Wat dapperheid betreft, hebben de V.S. geen bondgenoten, waarvoor zij meer achting koesteren dan de Fran sen en de Britten", zei een van de officiële woordvoerders van het State Department, dit om te voorkomen, dat er een verkeerde uitleg zou worden ge geven aan de uitlating van Dulles te genover de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken en de strijdkrach ten. Door zich tegen een eventuele in schakeling van Franse en Britse troe pen in het Midden-Oosten in het raam van de leer van Eisenhower uit te spreken, had Dulles, volgens de woord voerder, willen vermijden, dat de V. S. willen terugkomen van de resolu tie van de algemene vergadering, waarin de terugtrekking van de Frans- Britse strijdkrachten uit Egypte werd geëist. Toen de Britse minister van defensie, Duncan Sandys, zaterdag in de Ver enigde Staten aankwam en verslagge vers hem vroegen naar zijn mening over de betreffende uitlating van Dul les, antwoordde hij: „Ik ben hier om te spreken over toekomstige militaire samenwerking en niet over moeilijkheden in het ver leden. Maar nu u daarover begint, moet ik zeggen, dat Amerika's hou ding van de laatste maanden jegens ons. de Britten diep heeft geschokt." En hij voegde hieraan toe: „Ik ben er heel zeker van, dat de fundamentele vriendschap tussen onze landen onaan getast ls gebleven. Ik dank God daar voor, want daar hangt de wereldvre de van af". In gezaghebbende kringen in ■Vashington gelooft men, dat En geland overweegt de produktie van straaljagers te beperken als onderdeel van de bezuiniging op de defensie-uitgaven. De Britse autoriteiten zouden willen onderzoeken in hoeverre jachtvlieg tuigen vervangen kunnen worden door Amerikaanse geleide projectielen. „Waar ik naar streef", aldus Sandys, „en ik denk, dat de Amerikanen dat ook wensen, is nauwere samenwer king. Dit betekent, dat wij beiden tijd en geld sparen, vlugger met het werk opschieten en dubbel werk vermij den." Veel Londense bladen hebben het vermoeden uitgesproken, dat premier MacMillan zich eind maart, begin april naar Washington zal begeven voor een bespreking met' president Ei senhower. Mogelijk zal ook Mollet aan die bespreking deelnemen, zo weet een van die bladen te melden. mer vond hij deze gesloten. Op zijn kloppen kreeg hij geen antwoord. Toen men tot de ontdekking kwam dat de jongen niet op zijn bed lag, begreep men, dat hij nog op de bad kamer moest zijn, en men forceerde de deur. Daar kwam men tot de ont stellende ontdekking, dat de jongen in de badkuip geheel onder water lag. Direct werd geneeskundige hulp gealarmeerd. Kunstmatige ademha ling werd toegepast, en op kunstma tige wijze zuurstof toegevoegd, doch niets mocht meer baten. De jongen bleek reeds geruime tijd te zijn over leden. Aanvankelijk werd vermoed, dat de jongen door gas uit de geiser was bedwelmd geraakt, doch er was geen spoor van gaslucht te ontdekken. Aangenomen moet worden, dat hij in het bad onwel is geworden, en onder water is gegleden. Ook in Middelburg stierf iemand tijdens het baden. De vijftienjarige A. C. K. is daar dood aangetroffen in de douchecel van zijn woning aan de Baarsjes straat. De vermoedelijke doodsoor zaak is gasvergiftiging. Waarschijn lijk is een niet goed geventileerde geiser oorzaak van dit tragische on geval. die nu in verscheidene delen van het land tevoorschijn komen, uitwassen zijn van de onafhankelijkheidsrevolu tie, die opgeruimd moeten worden." Soekarno verklaarde, dat de gewo ne man geen provincialistische nei gingen heeft, maar dat de hogere lagen deze gevoelens onder 't volk op geroepen hadden. Slechts eenheid kan Indonesie's on afhankelijkheid redden. In het woonoord Schattenberg on der de gemeente Westerbork in Drente is dezer dagen een Ambonese vrouw onder verdachte omstandig heden overleden. De justitie stelde naar aanleiding van de geruchten, die in het woonoord de ronde deden, een onderzoek in. Er werd sectie op het lijk verricht en daarbij kwam vast te staan, dat de vermoedens juist waren en dat de vrouw door vergiftiging om het leven is gebracht. Na een onderzoek in het woonoord is de echtgenoot van de vermoorde vrouw, 'n zekere J. L. M., verdacht van moord door de justitie aangehou den en ingesloten. Te Londen is van welingelich te zijde vernomen, dat Groot- Brittannië zich zal verzetten te gen het uitvaardigen van sanc ties tegen Israël, indien dit in dc algemene vergadering der Ver enigde Naties, n.a.v. de Israëli sche weigering om de strooi van Gaza en de haven Akabr zonder meer te ontruimen, zou worden voorgesteld. De uitslagen, die de ploegen uit de eredivisie gisteren boekten, luiden als volgt: NOAD-NAC 2-1 Ajax-Sparta 2-1 DOS-GVAV 7-1 VVV-Eindhoven 2-1 Fortuna '54-MVV 1-1 PSV-Rapid J.C. 4-1 S. Enschede-Elinkwijk 4-2 BVV-Feijenoord 0-5 Willem II-Amsterdam 1-2 Voor verslagen en actie-foto's mo gen wij U verwijzen naar onze sport pagina's. Het Nederlands Elftal, dat woensdag 30 januari a.s. in Madrid tegen Spanje speelt, is door de Keuze-Commissie als volgt samengesteld: DOEL: de Munck (Fortuna '54). ACHTER: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). MIDDEN: Notermans (Fortuna '54), van der Hart (Fortuna '54) en rhaap ('t Gooi, aanvoerder). VOOR: Angenent (Fortuna '54), Bosselaar (Sparta), Wilkes (VW), vn der Linden (DOS) en Moulijn (Feijenoord). Reserves zijn: Pieters Graafland (Ajax), Odenthal (Spel. Enschede), vlaassens (VVV) en Cor vd Gijp (Feijenoord). Angenent en van der Linden debuteren in de nationale ploeg. Appel en Voges kwamen niet voor verkiezing in aanmerking, aldus verd door de KC medegedeeld, aangezien zij nog niet geheel fit zijn. Ten aanzien van Kees Rijvers werd door het bestuur van St. Etienne officieel medegedeeld, dat deze vereniging onze landgenoot niet kon af staan voor de interlandwedstrijd.

de Stem | 1957 | | pagina 1