SPORT- en SPEL-momenten PAPIER VOOR UW PEN MMeckl ONZE PUZZEL Zwitsaletten Burgemeester en wethouder van Rozenburg verdronken Langdurige mijnbrand 1 lockey-titels voor Breda Olympisch Verlies - Engelse Protesten - Wanneer Toto? DERDE BLAD §ÏC1tl ZATERDAG 26 JANUARI 1957 Gulzige Schatkist Nogmaals: Pool Boksers-pensioen Voetbal-jubilea Uw huisapotheekp \KRUIS" 'WITTE Vrouwenkiesrecht in Zwitserland wordt voorgesteld socks of standing Vier studenten in Hongarije spoorloos Bekerwedstrij den oplossing (II) (III) De organisatie van de Olympische Spelen te Melbourne heeft de regering van de staat Victoria een verliespost op geleverd van 1.600.000 gulden. Maar volgens een lid van 't organisatiecomité zal dit tekort ruim gedekt worden door de verkoop van de verschillende installaties en de daarbij beho rende uitrusting, welke voor de Spelen benodigd waren. Om een juist overzicht te hebben van de financiële posi tie'hebben we echter nog twee of drie maanden nodig", al dus deze official. De kosten van de opruimingswerkzaamheden in het olym pisch dorp bedragen ongeveer drie tot vier duizend Austra lische ponden per week. Peter Tliorneycroft was nog geen twee uur in functie als kan selier van de schatkist in Enge land toen hij al brieven had ont vangen van de Football Associa tion, de Football League, de Boks bond en de Speedway Federatie. In al die brieven verzochten de afzenders de minister huil takken van sport de langzame dood door verworging te besparen. Het lijdt geen twijfel dat speed way het meest geleden heeft van de hoge belastingen. De boks- sport is zeker niet knock-out ge gaan, maar wankelt wel onder de stoten welke John Buil als belas- tinginner haar toedient. Wat de Football Association en de Foot ball League aangaat, deze rijke tweelingen zullen niet ten onder gaan aan de vermakelijksheids- belasting die echter wel ter dege invloed heeft op het welzijn van de nationale sport bij uitnemend heid. Twintig percent van de bru to recettes gaat weg aan verma kelijkheidsbelasting, en driekwart van de clubs welkten het vorig jaar met verliezen die groter wa ren dan zij aan belasting hadden betaald. De League wil geen halve maat regelen. Zij verlangt dat cricket en voetbal over één kam zullen worden geschoren, wat zou inhou den. dat de vermakelijkheidsbe lasting voor voetbal geheel zou vervallen, precies als vuor cricket dat, eigenaardig genoeg, niet als vermakelijkheid wordt beschouwd Wat do bestuurders van de bon den het meest ergert is dat hun belastinggelden zelfs niet voor een deel aan de sport ten goede ko men. De Britse regering heeft geen stuiver bijgedragen tot de uitzending van de ploeg naar Melbourne en de Football Asso ciation heeft de kosten voor het elftal dat aan het Olympisch toernooi deelnam geheel uit eigen zak moeten betalen. De afdeling Amsterdam van de K.N.V.B. heelt onlangs een voet balforum gehouden over de pro blemen rond de voetbalpool. Verreweg de belangrijkste vragen waren A. Of er een essentieel verschil bestaat tussen de voetbalpool enerzijds en de paardentoto en de staatsloterij anderzijds. B. In welke vorm een eventuele nationale voetbalpool gegoten dient te worden. Over de eerste vraag waren de leden van het forum het vrijwel algemeen eens: Er is geen enkel verschil. Over de vorm of organisatie van een eventuele nationale pool ver schilden de meningen nogal. Mr. Blaisse, lid van de Tweede Kamer en lid van de voetbalpoolcommis sie van de K.N.V.B., sprak zich uit voor een gemengde vorm van organisatie, waarbij het volgens hem het meest wenselijk is dat de overheid een beslissende stem heeft bij strijdpunten. Hij en bondsbestuurder Kruyver braken een lans om een gedeelte van de opbrengst van een nationale pool te bestemmen vom* sociale en cul turele doeleinden, maar zij vonden tegenstanders. Dokter Tetzner zei „In het. K.N.V.B.-voorstel gaat een deel van de opbrengst te veel naar niet sportieve doeleinden". Spreker noemde het een schan daal, dat culturele instellingen, die reeds tonnen subsidie van de overheid ontvangen, terwijl voor de sport slechts enkele honderd duizenden guldens per jaar be schikbaar zijn, nog profijt zouden trekken uit de voetbalpool. De vraag of de voetbalpool wenselijk is voor de sport in het algemeen, werd met ,,ja" beant woord. hout (25 juni), Hontenisse (1 no vember), Oostburg (4 juni), SVG Tilburg (10 april), Biervliet (27 maart) en Clinge (11 april). 25 Jaar: Zundert (12 maart), Corn. Boys, Sas van Gent (22 mei), Groen Wit, Breda (1 april), Virtus, Zevenbergen (18 maart). 20 Jaar: Hieronymus, Tilburg (7 februari), PCP, Breda (1 mei) en Rood Wit, St. Willebrord (13 september). 10 Jaar: RKJW, Den Bosch (23 augustus). Arthur Mercante, een door de New Yorkse a.tletiekcommis- sie gelicentieerd scheidsrechter, heeft aan dit lichaam een ont werp doen toekomen voor een pensioenregeling voor boksers. Net ontwerp voorziet in een uitkering aan boksers van 45 jaar en ouder, van 50 tot 150 dollar in de maand, al naar ge lang van het aantal jaren dat hun ringcarrière heeft geduurd, Hij raakt al vennoeirl, Bill! Je ank es zien hoe bekaf hij straks uit de ring komt aks hij je knoch-out geslagen keelt! MR. BLAISSE Beslissende stem Dit jaar herdenken weer tal van voetbal-ploegen zogenaamde mijl palen in huil geschiedenis. De lijst van jubilerende verenigingen uit onze gewesten is als volgt: 60 Jaar: Wilhelmina, Den Bosch (1 oktober). 45 Jaar: Gudok, Tilburg (22 april) NAC, Breda (19 september) en RBC, Roosendaal (31 jul:>. 40 Jaar: RKTVV, Tilburg (4 maart). 35 Jaar: Nieuw Borgvliet (22 no vember). 30 Jaar: Veerse Boys, Raams- donksveer (2 mei), WVO, Ooster- t Advertentie) (Advertentie) is niet compleet zon- Z, der Witte Kruispoeders J jf Hoofdpijn of kiespijn, zenuw- of rheumatische pijnen wor- den er direct en afdoende door verjaagd! Ze zijn boven- 0 dien onschadelijk voor de |p maag Zorg ervoor, dat U - 1 ze altijd in huis en ook op reis bij U heeft 1 1 Ook in tablet-en cachet-vorm. 1 if Vraagt Uw Apotheker of Drogist Het Zwitserse ministerie van justitie werkt aan een voorstel tot grondwetsherziening teneinde de Zwitserse vrouwen actief en passief kiesrecht te geven. Gezien de auto nomie van de kantons zal het rege ringsontwerp geen betrekking hebben op de politieke rechten van de vrouw op gemeentelijk en kantonaal gebied, liet voorstel zal in het voorjaar aan de volksvertegenwoordiging worden voorgelegd. In politieke kringen is men algemeen van oordeel, dat het ontwerp in de nationale raad de ver eiste meerderheid zal krijgen en dat het in de Bondsraad wellicht niet op onoverwinnelijke bezwaren zal stui ten. Volgens de grondwet moet de kwestie, evenals iedere andere wijzi ging in de constitutie, ook nog bij volksstemming worden goedgekeurd, waarbij dus de Zwitserse mannen het laatste woord hebben. Textlellabrieken Emlle Lockefeer N.V. Hulst (Z) Donderdagavond omstreeks half elf Is van het veer Rozenburg-Brielle een pesonenauto te water geraakt, waar hij de burgemeester van Rozenburg en een van de wethouders om het leven zijn gekomen. De gemeentesecretaris, die de auto bestuurde, kon worden gered. Burge meester jhr. L. G. Just de la Paisie- res had met de wethouder S. C. van Helden en de gemeentesecretaris J. Kuiper een vergadering in het raad huis van Brielle bijgewoond. Zij wil den zich met de iaatste pont weer naar Rozenburg begeven. Toen men de pont opreed, bemerkte de heer Kuiper dat zijn remmen weigerden. Met een klap schoot de auto door de slagboom, die de veerpont afsluit, in het Brielse meer dat ter plaatse vrij diep is. De bestuurder slaagde er nog in het portier te openen en kon zich uit de auto bevrijden. Door de veerknecht weid hij uit het water geholpen. Eerst tegen half een slaagde men erin met behulp van het zandschip ,,De Morgenster", de auto te lichten, waarin dc beide andere inzittenden levenloos werden aangetroffen. HORIZONTAAL: 1. geneesmiddel; I 3. enzovoorts Cafk.)5. stralen schie- ïo 10. indien; 12. meisjesnaam; i i goud (Jr.); ie. ind dakbedekking; 18. ontkenning- 19 telwoord; 21. boom; 23. zintuig- 25' lekkernij; 26. voorzetsel; 28. laatst (volkstaal); 30. cenh. v. stroomsteiic- te (afk.); 32. jongensnaam; 34. deel v. d. voet; 36. graansoort; 39. jon gensnaam; 41. hetzelfde; 43. reus; 45. niet dicht; 47. kleur; 49. bont soort; SI. kleurling; 54. groente; 56. plaats; 58. in orde; 60. zoogdier; 62. mohammedaans geestelijke; 65. dus (lat.); 66. inwendig orgaan; 68. oos terse naam; 69. grof; 70. nieuwe we reldtaal; 71. tijdperk; 73. nummer (afk.); 75. meisjesnaam; 77. familie lid; 78. slot (Eng.); 80. geklepper; 81. schrijfbehoefte; 82. voorzetsel. VERTICAAL: 1. voor; 2. zangnoot; 3. Europeaan; 4. kledingstuk; 5. slan ke; 6. provincie; 7. dubbelklank; 8. sierlijk; 9. dof; 11. langzaam; 15. hond; 17. rivier in Italië; 20. jong dier; 22. zijrivier v. d. Donau; 24. pl. in Gelderland; 26. voorzetsel; 27. paradijs; 29. halt; 31. jongensnaam; 33. god v. h. vuur; 35. Duits lidwoord 37. krantenjongen; 38. nogmaals; 40. ind. winkel; 42. aanzien; 44. vrien- c'1" (Fr.) j 46. Slot; 47. Amer. filmmij (afk.); 48. roofvogel; 50. rekening; 52. kleur; 53. meisjesnaam; 55. zelf zuchtige; 57. Eur. hoofdplaats; 59. biljartstok; 61. afgod; 63. weg met bomen; 64. laag; 67. groot ongeluk; 69. deel v. h. lichaam* Ï2. daej v» h, De Amerikaanse autoriteiten heb^ ben besloten, met alle middelen een' einde te maken aan een mijnbrand,' die reeds sinds 1946 onder de stad Carbondale, in de staat Pennsylvania, woedt. De vijftienduizend inwoners van de stad zijn gedwongen zomer eri winter met open ramen te leven, om dat zij anders door koolmonoxyde worden vergiftigd. De uitvoering van het plan om een einde te maken aan de brand, zal ongeveer tien jaar duren en twee mil joen dollar kosten. Vele gezinnen, 320 in totaal, zullen hun woning moeten verlaten. Vier Britse studenten, onder wie de 18-jarige kleindochter Judy van de socialistische ex-minister van finan cien, sir Stafford Cripps, wilden op 14 januari via Hopgarije van Joego slavië naar Oostenrijk reizen en zijn sindsdien spoorloos. Gebleken is, dat het viertal in een hotel, 14 km over de Joegoslavjsche grens, had over nacht en zich aldaar bij de Russische autoriteiten wilde melden om de visa te laten afstempelen. Zij waren op weg gegaan met een oude Volkswa gen, die geen Britse nummerplaat had. Volgens de moeder van Judy Cripps wilde het viertal zien, of men Hongaarse vluchtelingen op de een of andere manier zou kunnen helpen. Britse autoriteiten zijn ervan over tuigd, dat de studenten door de Rus sen zijn gearresteerd. Zij doen alle mogelijke moeite ze weer vrij te krij gen. (Advertentie) Bestrijd UW PIJNEN met: kippenhok; 74. bedorven; 76. zang- noot; 79. lengtemaat (afk.). Horizontaal: 1. twee; 4. il; 6. hl.; 7 tuba; 10. a.e.; 12. oma; 15. re; I italSer,; 1!)- sor>net; 22. al; 23. env29 ka'ai5, Veen; 2fi' e,'ts: 27- em 29. e.k.; 31. or; 32. dr.; 33. ras; 42 feo,uCV8,-,Set; 3!)- aloëi 41. une 42. iecu44. knap; 45. ai; 46 re- 48. nero; 50. rups; 52. ad; 54. kooei' oi. eensdeels; Cl. en; 62. at- 63 ver' zenden; 67 artis; 70. ia; 71. aken- 73. siam; 76. ka; 78. ir79 lose- °t' f 1 P' nnUn; öf)' idee; 86- vat-' 87* laaiend; 90. pel; 92. ur; 94. dm- 95 0- 1- 'e! 88. drie; 100. romp; 101 is; 103. lakei; 104. o.i.105 eenade- 108. agende; 111. li; ïi2arm- 114 te; 115. gast; 116. of; 117. Ds- na vork. Verticaal; 2. waal; 3. een; 5 10- 6. ha; 8. urn; 9. beek; 11. eê- 13' mare; 14. po; 16. kamer; 17. keel-' 18. renet; 19. stere; 20. nota; 2l' taart; 28. maan; 30. kruipend; 3l] over; 32. deur; 34. slaap; 35. se; 36] en; 37. nr; 38. scene; 40. op; 43. en; 44. kok; 45. au; 47. gast; 49. ons; 50'. r,r.; 51. se; 53. d.d.; 55. ore;' 56. enz.; 58. nankinet; 59. eer; 60. lui; 61. enak; 63. vos; G4. riant; 65. ei; 66. e.a.; 67. an; 68. troep; 69. sie; 72. er; 74. isar; 75. mi; 77. adam; 79. l.d.; 80. geel; 82. kl; 84. ui; 85. id; 86. vurig; 88. adele; 89. noria; 91. le lie; 93. aria; 96. emoe; 99. oker; 102. sela; 104. oder; 106. nis; 107. de; 109. ge| 110. ut04 112. «ft 113. mij. Met horten en stoten, voornamelijk tengevolge van rle slechte weersom standigheden van afgelopen weken, blijft <Je tiockeyeompetitie op gang. De afwikkeling der competitie haart echtec geen enkele zorg en derhalve worden zondag weer hekerwedstrij den gespeeld. Verder is er een (ma ger) competitie-inliaal-programma. Zowel Breda I als Breda li-dames kunnen zondag a.s. met de kampi- oens-bloemen getooid worden, als zij beide hun tegenstanders resp. Tilburg I en Tilburg II aan hun zegekar binden. Gebleken is gedurende de laatste wedstrijden, dat beide teams veel in hun mars hebben en het zou ons werkelijk tegenvallen als een van beide elftallen in het zicht van de kampioenshaven zou stranden. Mocht het zondag toch niet lukken, dan betekent dit slechts uitstel van de festiviteiten, die er toch zullen komen. Heren le klasse: Belangrijk voor Breda wordt het duel, dat het op het sportpark „Ginneken" tegen Tilburg zal spelen. De blauwers bezetten na melijk. momenteel de laatste plaats op ue ranglijst en daarom is het begrij- penjk dat ieder winstpunt thans een dubbele waarde heeft. De bruinbroe- ken zijn nog met voor het kampioen- hiPsU1(geSJ?t,en en zullen daarom hun beste stick voorzetten. Met veel vertrouwen zien wii het eindresultaat voor de blauwen niet tegemoet. Dames le klasse: Op een der velden bij „Bouvigne" gaat Push zijn krach ten hermeten met „koploopster" EMHC, dat alleen nog maar door Oranje-zwart beconcurreerd wordt. In d« enerverende wedloop tussen belde clubs heeft EMHC één winstpunt meer vergaard dan Oranje-Zwart en dozc minimale voorsprong zal het coüte que coüte willen behouden. Het overige programma luidt: Heren. Promotieklasse A: MEP- Geel-Zwart (3). 2e klasse A: Pelikaan-Liberty (1) en Zwart-Wit li-Waranda (1). 3e klasse A: Push III-Rapide (2) en Tilburg IV-Breda III (1). 3e klasse B: Were Di li-Waalwijk (1). Dames. Promotieklasse A: Breda- Tilburg (1) en Waalwijk-Were Di (2). 2c klasse A: Tempo-Push II (2) en Tilburg II-Breda II (2). 3e klasse A: Push III-DES (3) en Midcitlburg-Tilburg IV (1). HTCC-BEKF.R (HEREN) Een der sterkste clubs van de wes telijke overgangsklasse, nl. HDM komt bij Push op bezoek. Geen ge makkelijke taak rust derhalve op de schouders der groenwitten om deze gast een nederlaag toe te brengen. De aanvalskracht der thuisclub lijkt ons onvoldoende om de overwinning te kunnen inpalmen wat tevens het einde in deze beker-strijden voor de thuisclüb zal betekenen. J. D. TRESLING-BEKER (Heren) Beide Bredase vertegenwoordigers nl. Push II en Breda II hebben zich tot op heden in de beker-duels weten te handhaven. Breda II heeft o.i. een behoorlijke kans om zich op eigen veld tegen de westelijke 2e klasser Dordrecht nog staande te houden, maar voor het eindresultaat van de Push-reserves moeten wij enige gereserveerdheid in acht nemen. Het is nl. niet uitgeslo ten, dat zij in de te Eindhoven te spe len ontmoeting tegen EMHC II zullen sneuvelen. BREDASE BIOSCOPEN (Y) Als insider in het Nederlandse bios coopwezen, wil ik de heren critici, die de afgelopen weken hun bezwaren heb ben ingebracht tegen de Bredase bios copen, het volgende onder de aandacht brengen: 1. De Kapitein van Kopeniek is een gloednieuwe film. Weliswaar is het ver haal al diverse keren verfilmd, maar deze versie beleefde in Breda inderdaad haar première. 2. In de laatste maanden verschenen in de Bredase bioscopen minstens de volgende cultureel gekeurde films: De man met de gouden arm, A man called Peter, The High and the Mighty, The lady and the tramp, Politie zonder wa pens, Operatie Tirpitz, De naakte oor- leg en Carmen Jones. 3. Hieronder volgen de prijzen van zes Amsterdamse bioscopen. Centrum-theater: Flora. Parterre f 1, parket f 1,40, eerste rang f 1,75, stalles f 2. fauteuil f 2,25, voor-loge f 2,50, royal loge f 2,75. Calypso: parterre f 1, parket f 1.40, fau teuil f 1,85, balcon f 2.' front ba Icon f 2.25, zaal loge 2,25. Geen pauze, geen variété, wel projectie-reclame. Tusehinsky: parterre f 1, parket f 1,30, stalles f 1,50, zij-stalles f 1,60, achter stalles f 2, zijbalcon f 1,40. balcon f 2,25, loge balcon f 2,75, loge royal zaal f 3. City: parterre zij f 1, parterre f 1.20, parket f 1,70, zijbalcon f 2,10. stalles f 2.50 fauteuil f 2,25, royal loge zaal f 3, front bal con f 3. Beide met. variété en pro jectie-reclame. Buurttheaters, Rialto: parterre f 0.95, parket f 1,30, stalles f 1.70 achterstalles f 1,90, balcon f 1,60, loge zaal f 2,25. Du Midi: parterre f 1, parket f 1,40, stalles f 1.75, balcon f 2, fronl balcon f 2,25, loge zaal f 2,50. Beide theaters geen variété, geen pau ze en wel projectie-reclame. Gemiddeld worden in de Amsterdamse bioscopen 45 reclameplaatjes per voorstelling vertoond. Een der grootste Amsterdamse biosco pen heeft pas zijn prijzen verhoogd, doch hiervan geen aankondiging gedaan vla advertentie of hoe dan ookt Gebrek aan service kan de Bredase bioscopen moeilijk verweten worden tenzij men een geüniformeerde, naar fooien hengelende portier aan de kassa bedoelt, die assisteert bij het bestellen van kaartjes. Ereda kent ook geen ouvreuses, U wordt naar uw plaats ge leid door mannelijk personeel. Alleen bij topdrukte moet men dikwijls zelf zijn plaats zoeken, omdat het personeel dan handen en voeten tekort komt. Het aan nemen van meer zaalpersoneel zou eco nonvsch niet verantwoord zijn. De gar derobes kunnen in de bioscopen rustig gebruikt worden, er is echter zelden iemand, die hiervan gebruik wenst te maken, behalve bij regenweer. Alle Bredase bioscopen zijn uitgerust, met de nieuwste technische outillage: Philips en Micron-apparatuur. Bovendien zijn veertien Amsterdamse bioscopen voorzien van dezelfde of nog slechtere stoelen dan in Breda. Als insider heb ik de wetenschap, dat de films, waar het Europese publiek be lang in stelt (tenzij zij afgekeurd werden door de zuidelijke nakeuring) stuk voor stuk in Breda gedraaid hebben. Dat belangrijke films soms maanden na de Nederlandse première pavS in Bre da draaien is o.m. te wijten aan het feit, dat deze door prolongatie in de grote steden opgehouden worden voor verto ning in Breda. Hetzelfde gebeurt in Breda, waar films worden geprolongeerd, waardoor de opvolgende eveneens be langrijke film moet opschuiven. Door diit opsehuifsysteem komen bepaalde films later in Breda. INSIDER INDONESIË Steeds benarder wordt de toestand voor Nederlanders in Indonesië. Tenge volge hiervan komen velen van hen naar Nederland. Maar onder deze Nederlanders, die vrij wel allen gedwongen hierheen komen, zijn steeds een groot aantal jeugdigen meest opgroeiende jongens, waarvan de ouders proberen het in Indonesië vol te houden, omdat ze daar hun bestaan heb ben opgebouwd en weten, dat ze hier een onzekere toekomst tegemoet gaan Hun kinderen echter lopen in Indo nesië doelloos rond, omdat ze op de weinige scholen niet opgenomen kun nen worden en als ze er in mochten sla gen af te studeren, is er voor hen geen mogelijkheid zich een positie te verwer ven. De ouders zenden deze kinderen naar Nederland, vertrouwend, dat ze hier lief. devol zullen worden ontvangen en hun de mogelijkheid zal worden geboden zich voor een l>eroep klaar te maken. De R.K. Gerepatrieerdenzorg doet thans een beroep op u en hoopt, dat een aan tal gezinnen in west-Brabant bereid zal zijn een jongen of meisje in het eigen gezin op te nemen gedurende de stu dieperiode of voor de tijd, dat de ouders nog in Indonesië verblijven. Voor de verblijfkosten wordt een redelijke vergoeding gegeven. Gezinnen, die bereid zijn mede te wer ken aan de voltooiing van de opvoeding van een jongen of meisje uit Indonesië, worden verzocht hiervan mededeling te doen aan de Sectie gerepatrieerdenzorg waarna zo spoedig mogelijk contact inet u zal worden opgenomen. SECTIE ROOSENDAAL, A. M. BLOEM BURG. PRINSENS. 29 MEVR. G. M. LANEN, MOLENSTR. 99 SPORT IN ZUNDERT Als men de eerste brug over de Wil dertsedijk te Zundert passeert, ziet men aan de rechterkant het sportpark liggen met zijn wielerbaan, voetbalvelden, zwembaden, tennisvelden e.a. Ondergetekende wil eerst beginnen met voetbal. Met de voetbal in Zundert is het al heel treurig gesteld. Van het jaar is het uitkijken of ze gaan naar de afd. Brabant. Als de voetbalclub Zun dert nog maar blijft bestaan! Als het tweede elftal ergens in een andere plaats moet spelen en vlak voor de wedstrijd van het le valt een speler uit, dan moeten ze met 10 man spelen Een jeugdelftal bezitten ze niet. En daar liggen dan die twee grote voetbal velden. Nu over wielrennen. Een grote baan is rondom de twee voetbalvelden aan gelegd, maar nu hebben ze geen wiel renners, want ook die bezit Zundert geen. Zwemmen. Een goed zwemmer bezit Zundert ook niet. Tennissen: een paar personen nemen hieraan deel. Het geheel bekeken staat het er droe vig bij. Het wordt de hoogste tijd dat men hier eens wat meer zorg aan gaat besteden. ZUNDERT, H. HA VERMANS Molenstraat. TARIEVEN WATERLEIDING De N.V. Waterleiding-Mij „Noord-West.. Brabant" berichtte kort geleden haar af. nemers, dat het abonnement vanaf 1 anuari zou worden verhoogd met f 1 per kwartaal. Kennelijk heeft zij daarop vele reacties ontvangen, want bij gestencilde brief van 19 januari ook door ondergetekende ontvangen motiveert zij deze verho ging. Zij stelt, dat deze is besloten op 28 november 1956 en met ingang van 1 januari 1957; dat zij de minister van economische zaken heeft verzocht dit vóór 1 'februari goed te keuren. Nu heeft deze minister op 11 januari bepaald, dat: de prijzen voor gas elektriciteit en water zijn ten hoogste die geldend op 31 oktober 1956; b. de directeur-generaal van de prij zen kan afwijking vaststellen; deze beschikking treedt in wer king op 1 februari 1957. De waterleiding-mij. legt dit kennelijk zo uit: als alles maar vóór 1 februari zijn beslag gekregen heeft, is er met de verhoging geen vuiltje aan de lucht. Dit is natuurlijk onzin, want, in dit geval sorteert de beschikking van de minister geen enkel effect! De juiste uitleg is: na 1 februari a.s. mag geen hoger tarief in rekening wor den gebracht dan dat gold op 31 oktober 1956; dit is ook de uitleg, die de ver eniging van exploitanten van gasbedrij ven geeft. De waterleiding-mij. mag dus, zolang over de goedkeuring niet is beslist, slechts over de maand januari een ver hoogd tarief hebben, dus 33 13 cent! Wordt de goedkeuring verleend, dan komt er nog 66 2 3 cent over het le kwartaal bij en vervolgens per kwartaal f 1; wordt de goedkeuring geweigerd, dan vervalt vanaf 1 februari de opslag. Dezelfde redenering geldt uiteraard voor de verhoging van de prijs per m3 voor bedrijven en instellingen. Telefonisch heb ik een en ander aan de mij. medegedeeld; men kon niet an ders dan de juistheid bevestigen! OOSTERHOUT, H. J. T. KRITIEK OP DE CRITICI (II) Met verwondering heb ik uw stukje gelezen en kan niet begrijpen dat ie mand van buiten de stad-Breda (Gilze- Rijen) zich durft te bemoeien met aan gelegenheden die zuiver plaatselijk zijn. Breda is tegenwoordig een grote ge meente en het spreekt vanzelf dat hier meer gebeurt dan in uw gemeente. Meermalen heb ik mij gewend met een klacht tot verschillende instanties, maar gewoonlijk reageren ze er nog niet eens op. Het is maar goed dat er ten minste een blad is, zoals het Dagblad De Stem, waarin iedereen zijn hart eens luchten kan. Wat betreft „de beste stuurlui etc. ete."( bet. volgende: Vroeger heb ik car naval zelf veel meegevierd, 't is een waar volksfeest voor jong, oud, rijk en arm en daarom moet men het doen zoals het moet( of anders helemaal maar niet Verder ben ik het volkomen eens met de schrijver van stukje Carnaval 1957 II 19-1-'57 BREDA, J. A. v.d. BR. VLOEREN Naar aanleiding van het stukje in uw blad van vorige week zaterdag over „douchecellen", vraag ik mij al 8 jaar af, waar onze houten vloer blijft. Ik wil dan nog niet spreken over douche cellen en zolder die hier ontbreken. Er is met het leggen van de vloer reke ning gehouden, dat hier een planken vloer zou komen, de plint die ca. 6 cm boven de vloer zit, vertoont daaronder een rand rood afgebrokkeld cement. Vloerbedekking kan er niet behoorlijk gelegd worden. Het ergste is, wanneer je bezoek krijgt, dat je steeds moet. zeg gen „pas op de dorpel". Doe je dit niet, dan vallen ze werkelijk met de deur in huis (tot op heden nog zonder gebro ken benen). Laatst kreeg ik een pater op .bezoek. Bij het uitgeleide doen van de pater was ik niet attent genoeg te waarschuwen „Pas op de dorpel". Voor ik er iets aan kon doen log de pater languit bij de voordeur. Ik vraag me nu af. of de 10 woningen in de Plataan straat nog in aanmerking komen voor de planken vloer, daar deze huizen wel van de eerste zijn die na 1945 ge bouwd zijn. Of worden deze 10 wonin gen geheel vergeten. liet is natuurlijk wel zo voordelig voor de gemeente, maar zeer lastig voor de bewoners. BREDA, P. HUIJE-REGTS Plataanstraat 107 GETUIGEN VAN JEHOVA In uw rubriek „Papier voor uw pen" trof mij het artikel: „Getuigen van Je hova", waarin H. v. E. uit Waalwijk het nogal pijnlijk vindt dat, ondanks een kerkelijke waarschuwing, toch het congres van Jehova-getuigen onderdak vond in de zaal van De Gecroonde Leersse. Al ben ik zelf geen Jehova-getuige ik vind het toch wel „pijnlijk'' (om in stijl van H. v. E. te blijven) dat in een democratisch Nederland andersdonken den geboycot moeten worden. En dit nog wel op aandringen van H.H. Gees telijken. Mogelijk wonen er in Waalwijk Je hova-getuigen. Waarom zouden deze mensen geen bijeenkomst met hun ge loofsgenoten mogen hebben? M.i. lijkt de methode die in Waalwijk toegepast wordt wel enigszins overeen te komen met de zgn. „Russische collectiviteit". Mijn mening is: Geef ieder vrijheid van godsdienst! En deze mening is waar schijnlijk ook de eigenaar van de Ge croonde Leersse toegedaan. BREDA, J. van AALST Bernhardsingel 8. GETUIGEN VAN JEHOVA „Wij vinden een en ander nogal pijn lijk" besluit dc heer H. v. E. zijn in zending in de editie van 19 jan. over de „Getuigen van Jehova". Dat is het dan ook inderdaad, zeer pijnlijk zelfs, om te moeten toezien hoe zeer de godsdienstvrijheid met voeten wordt getreden, voorgegaan door de gees telijkheid die meestal met dreigementen kracht bijzetten aan hun waarschuwing Jehova's Getuigen geen onderdak te ver. lenen. Als dan echter iemand toch een zaal verhuurt, wordt de naam goed dui delijk in de krant gezet met de bedoe ling de eigenaar in 't zonnetje te zet ten. Hulde echter aan de eigenaar van „De Gecroonde Leersse", die beseft wat het betekent: „Godsdienstvrijheid". Of is deze vrijheid alleen voor uw Kerk bedoeld Wat er in Rusland gebeurt, wordt door u beslist afgekeurd! Wat kardinaal Mints- zenty heeft ondervonden vindt u ver schrikkelijk; dat links en rechts kerken moeten worden gesloten al evenzeer, maar wat in Waalwijk is gebeurd keurt u dat wel goed? Dat in Waalwijk voor Jehova's Ge tuigen geen aardappelen waren te krij gen en ook geen bloemen is ook heus zo erg niet geweest, zij hebben toch aardappelen gegeten en er waren toch bloemen in hun zaal aanwezig. De aarde is groter dan Waalwijk al leen; de een traag, de ander graag moet u maar denken. En dat Jehova's Ge tuigen hun tijd hebben uitgebuit, ik denk dat het wel zal komen omdat zij weten dat de verloren schapen niet van zelf komen. En die zijn er nog vele op aarde, ook in Waaldijk. BREDA, W. van DONGEN Oranjeboomstraat 257. We willen om te beginnen twee din gen onderscheiden. De geestelijkheid vroeg de Waalwijkse katholieken, geen onderdak te verschaffen aan „Jehova's Getuigen"; de inzender vond het „pijn lijk" dat er een zaal beschikbaar was gesteld. Over het laatste kan men van mening verschillen. Het verzoek van de Waalwijkse gees telijkheid echter kunnen wij tenvolle billijken. De persoonlijke gastvrijheid wordt wel een beetje belachelijk als het lieden geldt, die de Katholieke Kerk kwalificeren als een instituut, dat „overspel met de Satan" bedrijft, in naam van Christus. Men zie „Jehova's Getuigen" vooraJ niet op één vlak met bijvoorbeeld het protestantisme. Streven en redeneren van „Jehova's Getuigen" worden be heerst door een gevaarlijk intolerant fanatisme. Men hoeft de ..Getuigen van Jehova" geen persoonlijke afschuw toe te dragen, maar er is geen enkele re den, bij een officiële propagandabij- eenkomst als in Waalwijk, hun uiterste onverdraagzaamheid te beantwoorden met een tolerante, persoonlijke gast vrijheid (Red.) KLOOSTERROEPINGEN Mag ik bij het artikel in Dagblad De Stem: „Dalend aantal kloosterroepingen heeft een complex van oorzaken" enkele regels ter verduidelijking plaatsen? De lezer zx>u mogelijk de conclusie trekken, dat wij het werk van de ver pleging, de Missie en de zorg voor ouden, van dagen alleen handhaven om roe pingen le verkrijgen. Dit ligt wel enigs zins anders. Men mag niet verwachten, dat in een Congregatie van 45o leden allen geroepen zouden zijn voor een taak in het onderwijs. Daarom moet er een mogelijkheid openblijven voor an dere liefdewerken. Wat het verkrijgen van roepingen be treft, hierin willen wij natuurlijk op de eerste plaats het werk van God zien. Hij alleen kan een roeping verwekken, die wij clan mogen stimuleren. In verband met het dalen van het aan tal roepingen in oudere Congregaties zou ik gaarne ter verduidelijking willen zeggen, dat deze opmerking mogelijk wel wat te algemeen is. Men zou de rappor ten van KASKI moeten bestuderen om een juist inzicht in deze kwestie te kun nen geven. Dan ter aanvulling nog het volgende: Met goedkeuring van Rome hebben de actieve vrouwelijke Congregaties in Ne derland zich aaneengesloten tot de „Stichting Nederlandse Vrouwelijke Re- ligieusen". De religieusen hebben daarin zelf de leiding en worden bijgestaan door een algemene commissie van advies, waartoe behoren de Zeereerwaarde Heer rector A. Sanders, pater dr. A. Smeets OFM, pater dr. H. Boelaars CSSR. Pater P. Heymeyer SJ die ook deel uitmaakte van deze commissie, werd tot onze spijt kort geleden overgeplaatst naar Oosten rijk. Zr. M. CHARLOTTE VAN HET H. HART ALG. OVERSTE „KONINGSHOF" VELDHOVEN OUDEN VAN DAGEN STEUNEN OUDEN VAN DAGEN De sociale wetgeving voor het Neder landse volk is dezer dagen uitgebreid met een zeer belangrijke nieuwe voor ziening nl. de uitkering van een ouder domspensioen aan elke Nederlander bo ven 65 jaar. Ons volk verkeert daarmee in een bijzonder gunstige positie. Zeer vele bejaarden zullen deze uit kering op hoge prijs stellen en hard no dig hebben. Daar echter elke Neder landse man en Nederlandse vrouw deze uil kering ontvangt, meent het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse Volk te mogen aannemen dat er zeker een aantal bejaarden zijn die over voldoende eigen middelen beschikken en deze uit kering op dit ogenblik niet zo hard no dig hebben. Tegenover de in de laatste jaren sterk gestegen welvaart van Nederland staat de ellende die elders in Europa, om nog maar te zwijgen van andere landen, nog steeds heerst. Eén van de groepen van mensen die bij voortduring onze steun nodig zullen hebben zijn de vluchtelin gen, thans in het bijzonder de groep van vluchtelingen uit Hongarije. Op grond van het bovenstaande meent het Natio naal Comité een klemmend beroej* te mogen doen op hen die deze uitkering thans niet dringend nodig hebben om althans één maand van hun uitkering ingevblge de algemene oudersdomsvoor- ziening af te staan aan giro 999 van het Nationaal Comité. Het aldus verkregen bedrag zou dan besteed kunnen worden speciaal voor leniging van de nood on der bejaarde vluchtelingen. NATIONAAL COMITé HULPVERLENING HONGAARSE VOLK N.A.C. EN BARONIE Men heeft het reeds uitvoerig in de dag- en sportbladen kunnen lezen. NAC en Baronie, hebben de strijdbijl begra ven. De bestuurderen hebben dit tijdens een zeer geanimeerde bespreking beslo ten en bij deze gelegenheid werd er, zij het dan in andere vorm, de vredespijp gerookt. Laatste zondag echter werd er op het NAC-terrein en ook bij de wedstrijd De ValkBaronie niets van de ruststanden vernomen. Reeds dacht ik is er een kink in de kabel gekomen in deze mooie over eenkomst, doch bij nader informeren bleek dat de schuld te zijn van de te lefoonaansluiting op het NAC-terrein, welke juist op die dag defect was. In tussen is dit weer hersteld en kunnen wij ervan overtuigd zijn dat wij bij de komende wedstrijden onze wederzijdse belevenissen van de eerste helft, via de microfoon kunnen vernemen. Volgende keer beter zullen we dan maar zeggen en laat ik dan besluiten met het bestuur van NAC en Baronie van harte te feliciteren met het besluit om elkaar niet meer in de wielen te rijden en laten wij NAC-supporters en supporters van E-aronie, tonen, dat wij steeds achter een besluit staan van het clubbestuur, door ons te laten .zien bij de wederzijdse thuiswedstrijden, om on ze Bredase voetballers aan te moedigen, de voetbaleer van onze stad te verde digen. EEN NAC-SUPPORTER

de Stem | 1957 | | pagina 9