Hammarskjoel dY.N.-leger gehele bestandslijn langs de genegeerd Israël ziet zijn wensen volledig RESOLUTIE KASJMIR AANVAARD Terreur in Algerië Occultist wil uit de school gaan klappen K.N.A.C. wil inplaats beperking snelheid, rijverbod van een Djakarta werd door razzia's opgeschrikt Dulles wil liever geen Britse en Franse steun LEGATIE OF NIET, JE BLIJFT BU Tegen dronken automobilist 2 jaar geëist Resolutie over de ontwapening Zware taak voor de zes ministers Britten zitten gevangen REALPOLITIK DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen burgerlijk bestuur voor Gaza Weer aanslagen op Cyprus Monument voor gevallenen Enige regen In proces Wilma Montesi: Huisvestingsdrama in Wenen Hulp op grote schaal nodig voor de Hongaren Veel belangen nu geschaad Congres landbouw organisaties Euratom Hongaarse regering] Model-divisie naar Duitsland 07e JAARGANG No. 22362 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16 Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna Redactieraad: J. M. A C. V. Dongen, C J v. Hootegem, Mr. Dr. A J. J. M Mes. Mr. H. M. L- de Rechter, P V. M Veicautersa, L. J v. '1 Westende. Abonn.prijs bij voorultbet 1 6.56 p. kwartaal, p. post 1 7.30, p. week (ultsi bij niet postbestell.) t 0.50 incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 26 JANUARI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per m/m extra, inzendingen o*. advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 COSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 351 De Veiligheidsraad heeft de resolutie, waarin wordt aange drongen op handhaving van de status-quo in Kasjmir zolang de raad het geschil tussen India en Pakistan over de toekomst van dit gebied nog in behande ling heeft, aanvaard. De reso lutie werd aangenomen met tien stemmen voor en een ont houding (de Sovjet-Unie). Na de stemming verklaarde Menon, dat India zich niet door de resolutie gebonden acht. Premier Nehroe van India heeft gis teren verklaard, dat het besluit van de Veiligheidsraad hem „zeer pijnlijk getroffen heeft." Het is vreemd, zo zei hij, dat de aangenomen resolutie kon worden in gediend voor India zijn standpunt uit eengezet had. „Wij moeten de kwes tie zorgvuldig bestuderen." De nieuwe grondwet van Kasjmir waarop India en Pakistan aanspra ken doen gelden is vrijdag te mid dernacht van kracht geworden, het geen inhoudt, dat dit gebied, krach tens een bepaling in deze constitutie bij India wordt gevoegd. De Chinese premier Tsjou En Lai is vrijdag in Kathmandoe, de hoofd stad van Nepal, aangekomen. On danks het hartelijke onthaal dat Tsjou en Lai ten deel viel, hebben politieke en officiële kringen in Kath mandoe in privê-gesprekken van hun ontstemming blijk gegeven over China's instemming met de Russische inmenging in Hongarije. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, heeft vrijdag voorgesteld, het politie- ieger van de V.N. langs de gehele Israëliscli-Egypti- sche bestandslijn te leggen, met inbegrip van het ge bied langs de Golf van Akaba en de strook van Gaza. liet Israëlische plan voor een burgerlijk bestuur over bet gebied van Gaza wordt door Hammarskjoeld van de hand gewezen. Het voorstel is vervat in Hammarskjoelds verslag aan de Algemene Vergadering over de stand van de terugtrekking der Israëlische troepen in Egypte. In feite maakte dit rapport duide lijk, dat de secretaris-generaal der V.N. in het geheel niets voelt voor concessies aan Israël met betrekking tot de garanties die dit land heeft gevraagd. VRIJDAGMORGEN is op een onbe waakte overweg onder Deurne de 44- jarige mevrouw Bronswijk door een trein gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer laat 5 kinderen achter. BONDSKANSELIER Adenauer heeft bekendgemaakt, dat in Brussel over eenstemming is bereikt over het Fran se voorstel inzake gemeenschappelij ke financiering van de investeringen in de overzeese gebiedsdelen van de landen, die aan de gemeenschap pelijke markt zullen deelnemen. IN NEW YORK zijn drie mensen aan gehouden, die verdacht worden van spionage voor de Sovjet-Unie. Alle drie zijn Amerikanen. EGYPTE heeft een „enorme" katoen transactie met de Sovjet-Unie geslo ten, waarmee een bedrag van twaalf miljoen pond sterling is gemoeid. DE olieverschepingen van Amerika naar Europa zullen in het eerste kwartaal van dit jaar 75 procent van de Europese behoeften dekken. Se dert de sluiting van het Suez-kanaal zijn ze bijna verdubbeld. LEDEN van de Italiaanse Katholieke Actie zullen op 1 mei, het feest van de H. Josef de Arbeider, een groot kruis plaatsen aan de Oostenrijks- Hongaarse grens, als teken van soli dariteit met de Hongaarse arbeiders. PRESIDENT Aramburu van Argen tinië heeft alle burgerlijke leden van het kabinet verzocht af te treden. Dit „om aan een reorganisatie te kunnen beginnen." Het Argentijnse kabinet bestaat uit burgers en militairen. IN DEN HAAG is op 71-jarige leef tijd overleden de heer M. de Bloeme die tot 1 januari 1956 voorzitter is geweest van de algemene rekenka mer. EEN ONDERZOEK heeft uitgewezen dat de berichten, volgens welke Radio Vrij Europa de Hongaren westelijke militaire nulp heeft toegezegd, niet met de feiten kloppen. Dit heeft bondskanselier Adenauer verklaard. DE AMERIKAANSE marine wil een gevechtsgroep met atoominstallaties uitrusten en wel zodanig, dat ze in staat is voor onbepaalde tijd op zee te blijven. Hammarskjoeld is van oordeel, dat de instelling van een burgerlijk bestuur over Gaza een verandering zou betekenen in de huidige bestands overeenkomst tussen Israël en Egypte. Zijn voorstel voorziet ook in het le geren van V.N.-troepen aan de Israëlische zijde van de bestandslijn in het gebied van El Audja. Bij over eenkomst was bepaald, dat dit gebied gedemilitariseerd zou worden. Het wordt thans door Israëlische troepen bezet. Over de herbezetting van de Sinaï door Egyptische strijdkrachten wordt gezegd, dat slechts kleine politie-een- heden het gebied zijn binnengetrok ken. Deze eenheden worden noodzake- Jfijk geacht voor „ondersteuning van het plaatselijk burgerlijk gezag." De Algemene Vergadering van de V.N. zal waarschijnlijk maandag bij- Op Cyprus is de onrust weer toege nomen. Vrijdagochtend werd te Fa- magusta een Britse burger dood aan getroffen op de verkeersweg naar Ni cosia. Voorts werd een Britse soldaat door revolverschoten gewond. De doodgeschoten Brits burger was in dienst van 't Britse ministerie van Oorlog. Men gelooft, dat de beide aan slagen door dezelfde bende zijn ge pleegd. In de oude stadswijk van Nicosia ontploften donderdagnacht twee bom men, maar er vielen geen slachtof fers. eenkomen ter bespreking van de toe stand, die is ontstaan door de weige ring van Israël, zich neer te leggen bij het jongste verzoek van de As semble tot algehele terugtrekking van de troepen uit Egypte. Waar schijnlijk zal de Aziatisch-Afrikaanse groep aandringen op sancties tegen Israël. De Franse minister van Buiten landse Zaken Pineau heeft vrijdag avond te Parys vei-klaard, dat Ham marskjoelds voorstel, om troepen van het internationale politieleger der Verenigde Naties langs de Israëlisch- Egyptische bestandslijn te legeren, aanvaardbaar is, „indien althans deze strijdkrachten niet op het eerste be vel van Egypte worden teruggetrok ken." Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft vrijdag te Washington tegenover con gresleden verklaard, dat een Ameri kaanse soldaat, die in het Midden- Oosten moet vechten, zich naar zijn mening „een stuk veiliger" zal voe len als hij geen Britse en Franse sol daten naast zich heeft. Op een vraag van de democratische senator Wayne Morse, wat volgens Dulles de houding van Groot-Brittan- nië en Frankrijk zal zijn als deze landen gevraagd wordt hun medewer king te verlenen aan de nieuwe Ame rikaanse politiek, antwoordde de Amerikaanse minister dat de Britten hun bewapening in de gehele we reld besnoeien en dat hij het daarom zeer betwijfelt of zij bereid zullen zijn op het ogenblik uitbreiding van hun verplichtingen te overwegen. Dulles zei dat Frankrijk de handen vol heeft in Noord-Afrika en dat Groot-Brittannië en Frankrijk zware verplichtingen tegenover de Navo hebben. In antwoord op verzoeken van de mocratische zijde om een witboek te publiceren over de Amerikaanse po litiek ten aanzien van het Midden- Oosten, verklaarde Dulles, dat dit Verwachting van het K.N.M.I. i tot vanavond, opgemaakt vrijdag- S avond 23.15 uur: Over het alge- meen veel bewolking, met enige J regen. Overwegend matige zuid- J westelijke wind. Zachter. J Verwachting van het Belgisch J Weerkundig instituut: Matige tot J j vrij sterke zuidwestelijke wind. I KegeS motregen bij tussenpo- zen. Stijgende temperatuur. vandaag: zon onder 17.17 uur, maan onder 13.31 uur. Morgen: zon op 8.28 uur, zon onder 17.19 S aUr' I???" op 6,00 uur> maan on- der 14.24 uur. Maandag! zon op 8.26 uur, maan op 6.41 uur. I „onherstelbare schade zou berokke nen" aan de betrekkingen met Enge land en Frankrijk en „oude wonden zou openhalen". De minister voegde hieraan toe, dat men vele vitale aspecten van de Amerikaanse politiek in het Midden- Oosten alleen kan vinden in zeer vertrouwelijke stukken, die met staatshoofden in dit gebied zijn uit gewisseld. Incident Twee Arabische overvallers zijn ge dood en één gevangen genomen in een gevecht met een Israëlische pa trouille ten noorden van het dorp Roehama, halverwege tussen de Jor daanse grens en de strook van Gaza. Waarnemers spraken het vermoe den uit, dat het incident zich heeft afgespeeld op de geheime weg tussen Gaza en Jordanië, waarlangs vele Arabieren illegaal zouden trekken onder geleide van gewapende gidsen. Twee jaar gevangenisstraf en vijf jaar intrekking van het rijbewijs eis te de officier van justitie tegen de 42-jarige loodgieterspatroon G. van C. uit De Bilt, die voor de rechtbank te Utrecht terechtstond wegens het ver oorzaken van een dodelijke aanrijding Van C. verkeerde toen onder invloed van sterke drank. Het was die avond zeer mistig ge weest en hij had met een snelheid van 40 a 45 kilometer gereden. Plot seling zag hij op de gageldijk enige personen geheel rechts langs de kant van de berm staan. Hij had willen remmen maar toen was de aanrijding al geschied. De gevolgen waren nood lottig: de 16-jarige Lientje Post uit Westbroek en de 17-jarige Hans Pie- tersen uit Utrecht kwamen door de botsing in de sloot terecht en verlo ren tengevolge hj&yvan het leven. De 16-jarige buurjong n van Hans Pieter- sen, de machinedrijver Leonard Grij pink uit Utrecht, kreeg een lichte shock. Ofschoon Leonard Grijpink de bestuurder van de wagen had ver zocht bij te lichten, omdat zijn vriend in de sloot was gevallen, gaf de ver dachte hieraan geen gehoor. Hij klaagde over zijn lip, die tengevolge van de botsing was verwond en stap te in de wagen, waarmede hij naar een café reed en een borrel bestelde. ,,Er is een ongeluk gebeurd, ga eens kijken", had hij tegen de caféhouder gezegd. De westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie hebben donderdag over eenstemming bereikt over 'n gemeen schappelijke resolutie, volgens welke alle ontwapeningsvoorstellen van de laatste jaren en president Eisenho wers plan tot wederzijdse luehtverken- ning worden verwezen naar de ont wapeningscommissie van de Ver. Na ties. Dit is de eerste maal, dat er met de Sovjet-Unie overeenstemming is bereikt over een verzoek aan de ont wapeningscommissie om speciale aan dacht te besteden aan president Eisenhowers voorstel tot wederzijdse luchtinspectie. De Russische delegatie bij de V.N. heeft een resolutie ingediend met het verzoek tot uitbreiding van de ontwa peningscommissie met Egypte, In dia, Polen en een Latijns-Amerikaans land. De sub-commissie van de ontwape ningscommissie stond voor vraag stukken van vitaal belang" voor al le landen. Doch vier van haar leden waren ook lid van de Navo. Derhal ve zouden ook niet-leden van de Navo in de commissie opgenomen dienen te worden De openbare aanklager in het pro ces Wilma Montesi, Cesare Falmin- teri, heeft een brief voorgelezen die hij ontvangen heeft van de „profes sor in de occulte wetenschap" Enzo de Santis, die werkt onder de naam „Orio". Daarin wordt gezegd dat hij tussen februari en maart 1953, kort voordat het lijk van Wilma Montesi werd ge vonden, is geconsulteerd in Milaan door Wilma Montesi, Piero Picci- oni, markies Ugo Montagna en Anna Maria Caglio. (Piccioni heeft verklaard, dat hij Wil ma Montesi nooit ontmoet heeft) De „professor" heeft de rechtbank verzocht gehoord te worden omdat hij „ernstige dingen" wist. De verdediger van Piccioni, prof. Carnelutti, zei dat de openbare aan klager niet het recht had deze brief voor te lezen „zonder ons ervan op de hoogte te stellen." De openbare aanklager zei: „In deze rechtszaal bent u verdediger, geen professor". De verdediger van Montagna vond, dat het horen van „zogenaamde pro fessoren in de occulte wetenschap de r5? Slechts met de hulp van politie en deurwaarders is de Indonesische legatie in Wenen er in geslaagd haar nieuwe kantoor in Wenen te betrekken. De eigenlijke huurder van het pand had het aan de legatie on derverhuurd, doch de eigenaresse heeft hiertegen bezwaren ge maakt, omdat zij meende het voor de vestiging van een buitenlandse legatie daarin, de toestemming van het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken is ver eist, terwijl bovendien het betrok ken pand volgens de bestaande voorschriften slechts als woon huis, en niet als kantoorgelegen heid mag worden gebruikt. Om de gezant het betrekken van het pand te verhinderen, had de eigenares de voordeur gebar ricadeerd. De onderhuurder wendde zich donderdag tot de rechter, die de Indonesische legatie voorlopige toestemming gaf om het pand te betrekken, hetgeen slechts met behulp van politie en deurwaar ders mogelijk bleek. Mocht de eigenares in het ge lijk worden gesteld, dan zullen er wel kleine diplomatieke ver wikkelingen komen, om de lega tie weer uit het pand te krijgen. De hulp van het Oostenrijkse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zal daarbij nodig zijn. Deze tekening laat zien hoe het gedenkteken te Duinkerken gaat worden, dat op 29 juni a.s. zal wor sen onthuld door de Engelse Ko ningin-moeder ter nagedachtenis van 4700 militairen van de Britse overzeese strijdkrachten, die in 1939 en 1940 vielen in Frankrijk en Bel- gieen van wie het graj niet bekend is. De namen van de gevallenen wor den gegraveerd in de zuilen aan beide zijden van een breed pad, dat leidf naar een schrijn, waarin het register met de namen zal worden bewaard. Het dak van dit bouw werk, dat-voor en achter een boog vormige opening heeft, wordt van koper. Het gedenkteken komt te staan naast de begraafplaats van Duinkerken. De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, Auguste Lindt, zal een begroting overleggen voor de gelden die in 1957 nodig zullen zijn om de Hongaarse vluchtelingen van levers- middelen en kleding te voorzien en ze te huisvesten. Naar schatting is hiervoor 37.389.780 dollar nodig. Van dit bedrag is tot nu toe door ver schillende regeringen nog slechts 9.849.780 dollar toegezegd. Waarschijnlijk zal Oostenrijk het leeuwedeel van het tekort moeten fourneren. „De tijdelijke invoering van een economische snelheidsbe perking van 70 of 80 kilometer, verplicht voor alle motorrijtui gen en gedurende de gehele week, verdient aanbeveling bo ven de thans genomen maatre gel, waarbij het zondagsrijver bod voorlopig voor twee zon dagen is opgeheven. ^u.de beilzines'tuatie m£nder pre- n? ni geprobeerd te worden, of de nog noodzakelijke bezuiniging tint ten u defge£lJke snelheidsbeper king te bereiken valt. Het publiek zou erop gewezen kunnen worden dat bij onvoldoende resultaat van de proef, wederinvoering van het alge hele zondagsrijverbod te verwach ten is." In een adres aan de minister raad heeft de KNAC deze mening naar voren gebracht. In het adres van de KNAC wordt gewezen op de ernstige schade, die het zondagsrijverbod toebrengt aan Horeca-bedrijven, autoverhuurinrich tingen, garage- en toerwagen-bedrij- ven. Daarnaast zijn er vele indirecte gevolgen. Bij een autofabriek is per soneel ontslagen. Het vreemdelingen seizoen, waarvoor thans de defini tieve voorbereidingen moeten worden getroffen, zal eer. terugslag onder vinden. Het feit, dat in West-Duitsland géén en in België minder beperkende maatregelen van kracht zijn, vergroot nog het gevaar voor vermindering van het buitenlands bezoek. Een nadeel is verder, dat bij de thans gevolgde methode niemand ook maar enige zekerheid heeft omtrent de te verwachten ontwikkeling. De autoverhuur- en touringcarbedrijven missen elke basis voor het aangaan van contracten later in het seizoen. Voor deze en andere bedrijven wordt een regelmatige bedrijfsvoering on mogelijk gemaakt. Weliswaar is thans een tijdelijke verzachting van het zondagsrijverbod afgekondigd, maar de genoemde be zwaren blijven praktisch onvermin derd voortbestaan, aldus het adres van de KNAC. Bij een algemene econo mische snelheidsbeperking van 70 of 80 km verdwijnen die bezwaren. Een suggestie in deze richting is reeds eer der gedaan, maar daarbij werd vrij willigheid bepleit. Bovendien heeft de minister van Economische Zaken toen op grond van schattingen ge oordeeld, dat de snelheidsbeperking minder benzine zou uitsparen dan een zondagsrijverbod zo meent de KNAC te weten. De KNAC stlt hier tegenover, dat eerst een proefneming in de praktijk kan uitwijzen, of dit oordeel juist is, Bovendien: nu de besparing op ben zine geringer kan zijn, zal deze ge makkelijker met een snelheidsbeper king bereikt worden. België past die oplossing tot tevredenheid toe. België en Zwitserland hebben zelfs aan vankelijk een zondagsrijverbod ge kend, en zijn daarna tot het systeem van snelheidsbeperking overgegaan. De controle op een snelheidsbeper king is mogelijk in de normale ver keerscontrole, terwijl toezicht op de naleving van het zondagsrijverbod vele extra politiediensten vereist, het geen het normale verkeerstoezicht af breuk zal gaan berokkenen. De KNAC is ervan overtuigd, dat 't pu- blek zijn medewerking aan de voor gestelde maatregel zal geven. waardigheid van het hof zou scha den". Er zal later worden beslist of de man zal worden gehoord of niet. De echtgenote van de jachtopzie ner van het landgoed Capocotta, Pal mira Ottaviani, heeft categorisch ver klaard, dat er op 10 april een auto op het landgoed is geweest, waarin de prins van Hessen en Wilma Mon tesi zaten. Op de vraag van de rechter hoe zij dit zo zeker wist, antwoordde ge tuige, dat enkele dagen na het vinden van het lijk van Wilma Montesi een der advocaten van markies Montagna haar had gezegd.' „Op de 10de is hier een auto geweest. Het waren de prins van Hessen en Wilma Montesi. Je moet de volle waarheid over deze geschiedenis vertellen". Deze foto laat zien hoe de Franse generaal Jean Massu, commandant van de Franse strijdkrachten in de stad Algiers, met zijn officieren een onderzoek instelt bij de btis, welke op hef traject van Algiers naar Kolea werd overvallen door Fella- gha's, die zeven Europeaanse inzit tenden doodden voor dat zij de bus in brand staken. Op de achtergrond staat de uitgebrande bus. Het Koninklijk Nederlands Land- bouwbouw-Comité en de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond hebben besloten gezamenlijk 'n groot agrarisch voorlichtingscongres te hou den op 1 februari des namiddags, in de Beatrix- en Irene-hal van de Jaars- beurs te Utrecht. De Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, de grootste land bouworganisatie, zal niet aan het con gres deelnemen. Als reden wordt op gegeven, dat de KVP op 9 februari te Utrecht een agrarisch congres houdt, waarop gesproken zal worden over „de handhaving van een krach tig agrarisch volksdeel. Het normale leven in de Indonesi sche hoofdstad werd vrijdagmorgen ingrijpend verstoord, toen gewapende troepen verschillende delen van de stad afzetten voor het doen van huis zoekingen. In een der afgezette wijken zijn de woningen van vele buitenland se diplomaten gelegen. Bij eerdere razzia's werden reeds 29 personen aangehouden, waaronder enige officieren. Volgens de plaatse lijke politie worden zij ervan beschul digd betrokken te zijn bij de mislukte staatsgreep van kolonel Lubis, doch volgens andere berichten zouden de razzia's een actie zijn geweest tegen de Darul Islam. Donderdag werden in Bandoeng soortgelijke razzia's on dernomen. In een bekendmaking van de plaat selijke militaire commandant van Djakarta wordt er nog eens op ge wezen, dat een ieder die in het bezit van illegale wapens wordt aangetrof fen, zich aan de doodstraf bloot stelt. Een aantal vooraanstaande perso nen in Midden-Sumatra hebben een beroep gedaan op de vroegere vice- president, dr. Mohammad Hatta, om naar zijn geboorteplaats terug te ke ren en te helpen bij het oplossen van Vandaag beginnen de ministers van Buitenlandse Zaken der K.S.G.-landen in Brussel hun conferentie over de verdragen voor gemeenschappelijke markt en Euratom. De deskundigen hebben lang niet over alle punten overeenstemming kunnen bereiken en het ziet er naar uit, dat na de mi nistersconferentie nieuwe besprekin gen en wéér een nieuw ministersge- sprek nodig zullen zijn. Eerst dan, zo verwacht men, kunnen de verdra gen geparafeerd worden. Een groot aantal belangrijke kwes ties zijn. om het heel voorzichtig uit te drukken, nog niet geregeld. De voornaamste daarvan zijn: de be voegdheden van de instellingen der nieuwe gemeenschap, de positie van de landbouw, de regeling der douane tarieven tegenover landen buiten de gemeenschap en de deelname van de aangesloten landen aan de ontwikke ling van de Franse overzeese ge biedsdelen. de huidige problemen in Midden-Su matra. Hatta is, zoals vele andere In donesische leiders, afkomstig van Mi- nangkabau, in Midden-Sumatra. Het aantal gebieden in de Indone sische archipel, die de status van een afzonderlijke provincie willen hebben, is nu weer uitgebreid met de Noord-Molukken en Madoera. (Advertentie) De Hongaarse autoriteiten houden de vier jonge Britten gevangen, die sedert 15 januari werden vermist. Dit heeft een woordvoerder van het Hongaarse ministerie van Buitenland se Zaken vrijdag meegedeeld. Het Hongaarse persbureau M.T.I. heeft de beschuldiging geuit, dat het Amerikaanse gezantschap, in samen werking met de Franse legatie, een bijeenkomst van vertegenwoordigers van „zekere westelijke staten" heeft belegd, waarop besloten is, dat deze diplomaten als vrijwillige waarne mers een rapport over de toestand in Hongarije zullen opstellen. Op last van het Hongaarse mini sterie van Binnenlandse Zaken zijn zeven vooraanstaande schrijvers en journalisten gearresteerd, die er van worden beschuldigd actief te hebben deelgenomen aan contra-revolutionai re activiteit. De modernste divisie ter wereld zal in de herfst in Westduitsland worden gestationeerd. Het betreft de tiende Amerikaanse divisie, welke niet meer uit regimenten is samengesteld, maar uitsluitend uit tactische ge vechtsgroepen, wier grootte niet de omvang van een bataljon te boven gaat. Dit is uit Amerikaanse militai re bron vernomen. President Soekarno heeft don derdag in zijn paleis Ki Ageng Surjometaram, een bekende metafysicus en mysticus van Midden-Java, ontvangen. Volgens vrijdag verkregen in lichtingen hield dit bezoek ver band met de huidige binnen landse crisis, daar president Soekarno zich op de hoogte wil de stellen van de mening van Ageng over de situatie. Ki Ageng kreeg bekendheid op Java als verkondiger van öe „Ilmu Bedjo", de weg naar geluk.

de Stem | 1957 | | pagina 1