IJSLAND vis en vliegtuigen Spaanse matten aan boord Zwitsaletten Voe t boogschut terijen herboren In Argentinië naar scheiding van Kerk en Staat Aanslagen ^ermogène BINNEN 15 JAAR GENOEG Is de buit voor Franco DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 JANUARI 1957 De achtergronden van een beslissing omtrent een Nat o-ba sis, die U.S.A.-basis werd Olympia's Toer koos s-Bosch en Eindhoven als etappeplaatsen De pijn verdwijnt direct Waterpas bij het richten Uniek Niet goedkoop Zo kreeg Rusland de goudschat van Madrid in handen ower In Franse banken Vaandel weg REUMATIEK lil Noord-Ierland SAHARA ALS FRANSE OLIEBRON Op de landkaart zwemt IJs land als een eendje in de zee. Het eiland met zijn zo toepasse lijke omtreklijn stond kort geleden even in de algemene belangstelling. Er was sprake van, dat de regering niet langer de NATO-luchtbasis op haar grondgebied wenste te tolere ren. Later hebben we gelezen, dat de basis blééf, nu niet oft- der NATO-, maar onder USA- auspiciën. In hoeverre de Pa- rijse conferentie dit onderscheid nu zal wijzigen, kunnen we slechts afwachten. Het bericht, dat dit belangrijke strategische punt (IJsland ligt ongeveer midden op de vliegroute New- York-Moskou) niet zou ver dwijnen, was al zeer geruststel lend. Men vraagt zich gemakkelijk af: hoe kómt zo'n IJslands kabinet of parle ment ertoe, Ineens het verdwijnen van troepen en vliegtuigen te wensen? Leeft men er zo idyllisch, dat men het belang van een militaire beveiliging niet inziet? Wordt men nerveus van het gieren der motoren? Het artikel, dat Porter McKeever, directeur van de inlichtingendienst van het Amerikaanse Comité voor Economische Ontwikkeling, onlangs in „Harper's Magazine" schreef en waaraan ik de onderstaande gegevens ontleen, toont aan. dat de oorzaken minder in de naïeve sfeer gezocht moeten worden. De IJslanders hebben reden gehad om zich te beklagen; hun wens wordt er verklaarbaar door. De voorgeschiedenis onthult ook iets om trent de infiltratie-politiek van de Sov jetleiders. Men dient dan te weten, dat de 154.000 personen tellende bevolking van IJsland een belangrijke behoefte heeft aan import om te kunnen leven. Voor de geïmporteerde goederen pleegt het te betalen door het verko pen van vis; d export daarvan maakt 97 procent van de totale uitvoer uit. In 1951 exporteerde het land niets aan het communistische blok. Vier jaar later namen de Sovjet-Unie en de sa tellietstaten 28 procent van de totale export af en leverden zij 22 procent van de totale import. Welke zijn de achtergronden van deze grote veran deringen? Het verhaal begint in 1943. De IJslanders waren verontrust door de voortdurende vermindering van hun vangst en zochten de oplossing in het creëren van een visverbod in een gebied van vier mijl in plaats van de tot dan toe bestaande drie-mijl- grens rondom de kusten; op deze wijze zou, naar men verwachtte, de visstand aanzienlijk beter worden. De Britten echter, die in de wateren rond om het eiland veel plachten te vissen, maakten bezwaar en vroegen de rege ring van IJsland, het besluit niet uit te voeren vóór het Internationale Hof van Justitie in Den Haag uitspraak gedaan had in een geschil, dat Groot- Britannië Noorwegen had aangedaan wegens een zelfde maatregel. IJsland ging ermee accoord. Het Hof besliste ten guste van Noorwegen. De IJslan ders- stelden het visverbod in werking voor eigen én vreemde schepen. De Engelse „Trawler Association", een particuliere organisatie van vissers antwoordde met een boycot; er zou geen vis meer van IJsland betrokken mogen worden. Dit betekende, dat het gebruikelijke één vierde deel. dat G>\- Britannië afnam, elders geplaats zou moeten worden. Bevroren filet IJsland zocht nieuwe markten. Het vond die in Italië en Afrika, maar de afname was te gering om een volle dige oplossing te brengen. Toen traden de Russen op het toneel. In april 1953 vijf maanden na het begin van de Britse boycot deelde de Sovjet- ïw>nn'ng IJsland mee. dat zij gaarne zi.UOO ton bevroren filet zou kopen. had een totale produktie van 25.000 ton...... De eilandbewoners voel den de politieke sfeer van het ver zoek wel aan en lichtten hun NATO- buren in Dezen namen een onver schillige houding aan en er werd be sloten, de Russen 14.000 ton vis te leveren. Deze laatsten bleven hun spel op handige wijze voortzetten. Zjj begre pen, dat de economie van het eiland voor een belangrijk deel beheersten en om hun macht te laten voelen wei gerden ze steevast, het voor één jaar geldende contract om te zetten in een twee- of driejarig. De aankoop echter nam steeds toe. Nog kort geleden was de situatie aldus, dat IJsland er naar streefde, de Sovjet-leveranties te beperken tot één derde van de to tale export. Maar dit is een maximum, dat al niet meer te verwaarlozen is. Nu weten de IJslandse vissers wel, dat de Britse boycot uitgaat van een particuliere organisatie, maar zij zijn van mening, dat de Engelse regering er een einde aan zou kunnen stellen en dat desnoods de USA daartoe dwang zou moeten uitoefenen. Intussen toont het IJslandse land schap de gevolgen van de commer ciële binding. Er rijden Russische auto's langs de wegen en Russische vrachtwagens staan op de boeren erven. Benzine-stations dragen mis schien de naam Shell. Esso of een an der westers merk, maar er stroomt Russische benzine uit de slangen. Vele nieuwe rijken in IJsland wonen in huizen, die gebouwd zijn met geld, dat ze door de aanleg van de vlieg basis verdiend hebben, maar tevens: met Russische cement. Er zijn ook andere invloeden. De aanleg van het vliegveld en van de talrijke daarbijbehorende gebouwen (een gigantisch Amerikaans object) heeft tot gevolg gehad, dat er vorig jaar duizend arbeiders van elders moesten komen om werkzaamheden in de visserij en de landbouw te ver richten; op het eiland zelf immers verdient men het geld gemakkelijker en aangenamer (en vooral: in ruimere mate) door voor de Amy's te werken. Maar dit brengt sociale en politieke spanningen mee. Niet anti-V. S. Toch wordt de leider van de Pro gressieve partij, Harmann Jonasson, boos, als men zegt, dat hij beschul digd wordt van een anti-Amerikaanse gezindheid. Zijn enige zoon is ge trouwd met een Amerikaans meisje en werkt in Californië. Hij herinnert er graag aan, dat hij degene was, die als eerste minister in 1938 wei gerde te voldoen aan een verzoek van de Nazi's om een basis op IJsland te mogen stichten én die drie jaar later de Amerikaanse strijdkrachten ver zocht, het eiland te bezetten en te be schermen. Jonasson heeft nu, tengevolge van de politieke situatie, een coalitie-ka binet moeten vormen. Twee zetels handel en „voorspoed" gingen naar leden van de (door communisten ge leide) IJslandse Arbeiderspartij. Het gezag van deze beide ministers is niet groot. De andere drie buitenlandse zaken, financiën, opvoeding en nijver heid werden toebedeeld aan vrien den van de Verenigde Staten en van de NATO. De coalitie wordt niet erg gelukkig geacht en men kan zich dit indenken. Maar op een totaal aantal van vijf is een tweetal communistische ministers al gevaarlijk; temeer, omdat 't waar schijnlijk is, dat in 1957 nieuwe verkie zingen gehouden zullen worden. Het vorenstaande zal de lezer enig inzicht gegeven hebben in de redenen van de reserves, die IJsland onlangs in acht nam. toen het erom ging, de NATO-basis te handhaven. Ook, ver onderstel ik, in het motief, waarom het nu geen NATO- maar wel een USA-basis mocht zijn. Men ziet, dat de Sovjets ook vis ge bruiken om hun leer en hun belangen te dienen. Wel; zelfs bedorven vis zouden ze daarvoor te baat nemen. En nu Intussen zij vermeld, dat de gemid delde IJslander toch niet serieus ver langt naar het ontruimen van de basis door de troepen. Hij weet, dat deze beschermd moeten blijven tegen een vijandige verrassings-overval en hij bedoelt met „vijandig" precies het zelfde als Eisenhower, Eden. U en ik. Maar toen IJsland het NATO-ver- drag ondertekende, heeft het bedon gen, dat er geen vreemde troepen in het land gelegerd zouden blijven in vredestijd. Toen de Koreaanse oorlog uitbrak, had een nieuw verdedigings verdrag tussen IJsland en Amerika tot gevolg, dat de Amerikaanse militairen mochten terugkeren. Toen de Kore aanse oorlog voorbij was, ging men denken aan een minder sterke bezet ting van de basis. Men zal intussen wel tot het inzicht gekomen zijn, dat er niet altijd een Korea nodig is om te zorgen voor paraatheid. Misschien zouden de Engelsen er goed aan doen. een aantal behoorlijke orders op IJsland te plaatsen. Ook daarmee zou de NATO dan' gediend zijn: misschien even sterk als met de conferenties in Parijs. YORICK. lil de Toer door Nederland, geor ganiseerd door de Amsterdamse wie lerclub Olympia. zullen de renners dit jaar met slechts drie overwegen (bewaakte) af te rekenen krijgen. De organisatrice deed in 1956 met de meerdere overwegen in het toen uitgezette parcours dusdanige on prettige ervaringen op, dat bij het uitzetten van de route voor dit jaar daarmede ernstig rekening is gehou den. Reeds eerder is gemeld, dat dit keer de Toer voor het eerst ook als ploegwedstrijd wordt verreden. In to taal worden veertien equipes in de gelegenheid gesteld deel te nemen. Het is vanzelfsprekend, dat er ook een individueel klassement wordt op gesteld. Met de route kwam Olympia thans gereed. Officieel is deze, nog niet, omdat ze eerst door de bevoegde autoriteiten, aan welke de route werd voorgelegd, moet worden goedge keurd. Het is de bedoeling op 24 mei (vrij dag) in het stadion te Amsterdam te starten, aankomst te Steenwijk (235 km) en zondag 26 mei rijden de deel- km). Zaterdags daarop is de finish in het Philips sportpark (240 nemers eerst van Eindhoven naar Eysden (130 km) en later op een cir cuit aldaar een ploegentijdrit over 16 km. De vierde etappe (27 mei) voert naar Den Bosch, de Vliert (175 km) en op 28 mei is de aankomst op sportpark Duinhorst te Wassenaar (180 km). In deze rit passeert de amateurs-karavaan ook Waalwijk en Moerdijk (op weg naar Dordrecht). Woensdag 29 mei keren de deelne mers op hun uitgangspunt Amster dam terug, na een slotrit van 160 km. (Biljarten) wanneer U Witte Kruispoeders inneemt. Afdoende tegen ze nuw- en rheumatische pijnen. De verhouding van Kerk en Staat in Argentinië is op dit ogenblik dermate verward, dat een spoedige oplossing gewenst is. Doch een oplossing kan niet tot stand komen, alvorens een nieuwe volksvertegenwoordi ging naar democratische wet ten gekozen is. Gezien de stro mingen onder de vrijmetselarij en de socialisten, moet men rekenen met een toekomstige scheiding van Kerk en Staat. Ook in het sterk verdeelde katho lieke kamp vindt men hiervoor voor standers en om zeer goede redenen. Zoals men weet wordt Argentinië momenteel geregeerd volgens de grondwet van 1853, welke verouderd is. Peron heeft haar in 1949 vervan gen, doch bij zijn val in 1955 is zij buiten werking gesteld. De grondwet Onder de wijzigingen in de grond wet, welke momenteel worden voor bereid behoort de verhouding van Kerk en Staat, welke tot nader be slissing door 4 punten beheerst wordt. 1. De Staat verleent in zekere mate economische steun aan de Kerk; 2. De president en de vice-presi dent moeten katholiek zijn; 3. Het parlement verleent steun bij het missiewerk onder de Indianen; 4. De Staat heeft het recht van goedkeuring van Pauselijke docu menten en is stemgerechtigd bij de aanwijzing van kandidaten voor het bisschopsambt. De katholieke Argentijnse bladen hebben thans hun bezorgdheid erover uitgedrukt, dat de grondwet van 1853 bewerkt zal worden op een wijze die nadelig zal zijn voor de situatie' der Kerk. Het orgaan van de Argen tijnse vrijmetselarij „Simbolo" bevat verslagen van een campagne voor al- Kwaliteitsproduct van dl Wyb.rt-Fibrldk.n. 70 ar 00 et alléén bl| Apoth.k.n •n Droflistan geheel staatsonderwijs en een stren gere scheiding van Kerk en Staat. Het standpunt van de machtige vrijmetselarij in Argentinië te genover de eventuele grondwets wijzigingen is een volledige schei ding tussen Kerk en Staat, daar bij inbegrepen de volkomen laïci- sering van de scholen. Hiertegen heeft de katholieke hiërarchie principiële bezwaren. Ook heeft men van katholieke zijde groot bezwaar tegen de samenstel ling der commissie van drie, welke tot opdracht heeft de grondwetswij ziging voor te bereiden. Een van hen behoort tot communistische mantel organisaties en mag dus geen stem hebben in een land, dat bijna geheel katholiek is. Tegenover het standpunt der vrij metselarij inzake het onderwijs staan de bisschoppen volkomen afwijzend, zoals zij in hun herderlijk schrijven van oktober jl. hebben uiteengezet. De bisschoppen kennen de Staat een positieve taak toe inzake steun aan het onderwijs, vooral het gods dienstonderwijs, inzake de jeugdvor- ming en de onontbindbaarheid van het huwelijk. Zij verwerpen dus de eis der vrijmetselaren, dat echtschei ding erkend wordt in de nieuwe grondwet en onwettige kinderen met wettige gelijk worden gesteld. Minder openlijk wordt gesproken over de financiële steun, welke de Staat geeft aan de clerus en over het recht van inmenging van de Staat in bisschopsbenoemingen. De houding van de nationale geestelijkheid is naar het oordeel van buitenlandse missionarissen van dien aard-, dat een Scheiding van Kerk en Staat in in deze opzichten aanzienlijke zuive ring van de atmosfeer teweeg zou brengen. De verwarring onder de katholie ken over deze punten, doch ook over het laïcisme in het onderwijs is zo groot, dat men niet van een com- munis-opinio kan spreken. De politieke verdeeldheid is zo mo gelijk nog groter, doordat drie ka tholieke dwergpartijen het niet kun nen opnemen tegen de grote socia listische en liberale groeperingen, die ondanks anti-katholieke opvattingen vele invloedrijke katholieken tellen. Het materialisme heeft zulk een om vang aangenomen, dat deze partij politiek daardoor uitsluitend beheerst wordt. Advertentie; Is er in Nederland een vereniging te vinden, die uitsluitend internatio nale wedstrijden speelt en die als enige club is ingelijfd by een buiten landse organisatie? Ja zeker! Het oude Sint Jansgilde uit Sprundel, dat door deken Hendrik de Weert en hoofdman Jan Koenen nieuw leven werd ingeblazen, sloot zich een jaar geleden aan bij het Sint Jorisgilde van de noorder-Kempen en nam deel aan de voetboogschietingen te- samen met Wortel en Minderhout, Castclre en Meer, Loenhout, Hoog straten en Meerle. Het duurt wellicht niet zo lang meer of de Sprundelaars zullen ook een „nationale" wedstrijd kunnen spelen, want o.ok de voetboogschut ters van Rijsbergen geven de laatste tijd meer en meer acte de présence. In vriendschappelijke wedstrijden be horen zij reeds tot de tegenstanders. De Sprundelaars hebben het in het afó- i - 1 'Let slecht gedaan. Zij r - - maal naai de officiële bondsschietingen. Er zijn in Nederland nog talrijke schutterijen, maar met uitzondering van Rijsbergen en Sprundel zijn er geen, die een voetboog hanteren (in de wandeling wel eens als kruisboog aangeduid), zoals deze west-Brabant se verenigingen. De grote voetbogen zijn namelijk iets heel anders dan de kleine kruisbogen, die in andere Brabantse plaatsen nog zeer veel worden gebruikt. Dit vertelde de 67-jarige deken Hen drik de Weert, die aan de tafel van het Sprundelse stamcafé „De drie Zwaantjes", een genoegelijk gesprek over de oude sport en de oude ver eniging weg gaf. „Kijk eens", zei Hendrik, „voor het schieten zoals de andere vereni gingen dat doen is een baan nodig van bijna 30 meter. Daarmee komen wij er niet. Wij hebben dank zij onze vriend Vergouwen van deze zaak 'n baan gekregen, die maar liefst 65 meter lang is. Wij hebben momen teel twintig leden in onze vereniging, die de beschikking hebben over tien bogen. Dat is veel, want de bogen zijn niet goedkoop. Wij hebben er het laatste jaar zes bijgekocht. Zij zijn alleen te krijgen bij een firma, die in Putte bij Mechelen huist. De prijs van een dergelijke boog varieert van 350 tot 400 gulden. Het is een heel kapitaal. Wij schieten met pijlen, die 25 tot 35 gram wegen. Ook die din- .Maandag is Eisenhower beëdigd voor zijn tweede ambtsperiode als president van de Verenigde Staten van Amerika. De foto geeft een beeld van de eedsaflegging. De eed wordt afgenomen door Earl Warren, opperrechter (links). Rechts staat president Eisenhower en geheel rechts vice-president Nixon. Op een donkere herfstavond van 1936, toen de troepen van generaal Franco de hoofdstad belegerden, trok er een kleine groep regeringsauto's uit Madrid, beladen met 7800 kisten goud, in to taal 585.000 kg. Slechts één der begeleiders was op de hoogte van de aard der lading, dr. Juna Negrin, toen nog minister van Finan ciën. Zo snel als de omstandigheden het toelieten reed men naar Valencia, waar dr. Negrin na een lang onderhoud met de kapi tein van een in de haven liggend Russische schip opdracht gaf de kisten aan boord te brengen. Twee dagen later lichtte de schuit het anker en de schat van Spanje schoot door de branding. De moeilijkheden van de rode, Spaanse regering werden ieder ogen blik groter. Met de regelmaat van 'n klok rukten de nationalisten op. Wa penen waren een eerste vereiste, maar de Russische vrienden wensten daar voor betaling. In februari 1937 kwam men tot een overeenstemming: Moskou zou wapenen leveren en de betaling zou geschieden, via de Spaanse goud schat, veilig ondergebracht in enige Franse banken. Zodoende moesten 75 ton goud naar Rusland worden ge bracht, maar aangezien dr. Negrin, nu minister-president van het Rode v S no? °P meer wapenzendingen rekende, heten de Russen, na rugge spraak met Negrin maar meer goud alhalen. Onder vrienden betaalt men immers vooruit. De inéénstorting bleef niet uit. ranco kwam aan de macht en negrin en zijn helpers vluchtten Franco schold hem vrijwel ieder kwartaal uit voor een verrader, een oplichter, een bandiet, die de Franse goudschat ten dele aan Rusland had gegeven en ter dele voor eigen ge bruik had genomen. Ook vele vrien den van Negrin, politicke-mcdestan- ders, evenals hij, ook in Frankrijk vertoevende, namen de beschuldigin gen over. Toen dr. Negrin kort gele den zijn einde voelde naderen, wees hij op een tas, veilig opgeborgen in de dubbele want van een hangkast en hij zei tot één zijner vertrouwden: „Neem die tas en ga er onmiddellijk na mijn overlijden mee naar de Spaanse ambassade. De inhoud van de tas was zo be langrijk, dat de gezant onmiddellijk naar Madrid belde en er anderhalf uur later een speciale koerier per vliegtuig naar Franco vertrok. Negrin had zicli niet vergrepen aan de Spaanse goudreserve en zyn pa pieren, houdende de door Rusland ge tekende overeenkomst leverden het onomstoteiyke bewys, dat het in Rus- naar Frankrijk. Lange "tiid "verbleet land Yertoevendc S°ud 4?n dele n0* hij in Toulouse, dat de ----- - ®-I el?endom was van sPanJe en.... en 7 - naam kreeg van „de rode hoofdstad van Franco- Spanje"; later vestigde hij zich in Parijs, waar hij dezer dagen arm is overleden. dit w »s de grote verrassing, dat onge veer 300 ton van de oorspronkelyke voorraad nog steeds lag opgeslagen by Franse banken Voor Franco betekent deze rijkdom niets me^r of minder dan de redding. De Russen zullen niet alleen afstand moeten doen van de zich in hun kel ders bevindende Spaanse staven goud, verminderd met een honderd ton voor geleverde wapenen, maar te vens is de handtekening van de bolsje wistische machthebbers nodig om Franco in het bezit te stellen van de Franse yoorraad. Madrid is voor het eerst optimis tisch en rekent op Russische medewer king. De betrekkingen tussen beid^ landen zijn de laatste tijd aanzienlijk verbeterd. Franco zal zich nog wel niet kunnen veroorloven om gezanten uit te wisselen - de Poolse diplomaten namen de Spaans-Russische betrekkin gen waar - maar wel wil hij de hand tekening honoreren met de uitwisse ling van handelsmissies, een geste, welke door Moskou op prijs zal wor den gesteld. Moskou is „vriendelijk" geweest door de gevangenen van de Blauwe Divisie, dc Spaanse vrijwilli gers, die aan de zijde van Hitier kamp ten, vrij te laten en de Spaanse kin deren, die tijdens de revolutie naar Rusland werden gebracht, mogen nu zelf met nun vrouwen en kinderen het rode paradij*-, verlaten om zich op nieuw op het Iberische schiereiland te vestigen. Het Kremlin is bovendien op de hoogte van de economische en fi nanciële Spaanse zorgen en kan zo doende berekenendat de goudschat Franco minder afhankelijk maakt van dollarsteun in ruil voor steun punten. En mochten de Russen zon der meer weigeren maar in po litieke kringen te Madrid gelooft men dit nietdan heeft Franco nog altijd het internationale ge rechtshof in Den Haa.g als mogelijk redmiddel. De dood van dr. Negrin en de overgave der dokumenten is een surrealistische epiloog op de Spaan se burgeroorlog: Franco wint op alle fronten! gen zijn niet goedkoop. Zij kosten vijf gulden. Ik kan U verzekeren, dat er ijverig wordt gespeurd naar alle pij len, die het doel missen en die er gens in het weiland achter de kerk terecht komen". Hendrik vertelde verder: „Ik moet ook nog iets over de boog zelf ver tellen. Het ding wordt gemaakt van een fijn soort notenhout. Met een hef boom moet de pees worden gespan nen, waardoor ook de trekker wordt gespannen. Wij noemen dat „snellen' Is de zaak eenmaal gesneld en heeft de pijl een plaatsje gekregen in de lade dan wordt er gericht, zo goed mogelijk met behulp van een vizier en., een waterpas". Hendrik toonde het waterpas, dat in de kop van elke boog zit. Het Sint Jansgilde heeft stappen ondernomen om te weten te komen hoe oud de vereniging precies is. Er gens moet dat zijn na te gaan. Niet onmogelijk is, dat er stukken in de archieven liggen van het Koninklijk Huis. „Onze vereniging kan vierhon derd, maar ook wel vijfhonderd jaar oud zijn. Wij weten daar niets meer van AI onze documenten zijn verdwe nen en ook het oude vaandel is weg. Wij hebben alleen nog schilden, maar er zijn meer verenigingen, die der gelijke dingen hebben. Hendrik de Weert hoopt nog eens ergens Iets terug te vinden, want nu er ook jonge krachten in het gilde zijn en nu er voldoende bogen wor den aangekocht, is er een kans, dat de voetboogsport, die bijna voor Ne derland geheel was verloren, opleeft. Natuurlijk werd er onderling om het koningschap gestreden. Rinus van der Riet is de titelhouder geworden. Hij kan met zijn talent de strijd aan binden tegen de Kempische kampioe nen. Deken Hendrik de Weert laat hier een voetboog zien, zoals die alleen in Rijsbergen en Sprundel zijn te vinden. Met zijn rechterhand han teert hij de hefboom, waardoor het „wapen" wordt gespannen. Is de boog gespannen dan wordt deze op de schouders gelegd. Dan richt Hendrik de Weert naar hef vijfen zestig meter verre doel. (Advertentie) De weldadige warmte van Thermogène watten ver jaagt de gifstoffen tussen spieren en gewrichten. Pijn en stijfheid verdwijnen zonder dat u Iets Inneemt STILT PIJN DOOR WARMTE (Advertentie) Bestrijd UW PIJNEN met: Leden van het buiten de wet gestelde Ierse republikeinse le ger hebben maandagavond door een bomaanslag aanzienlijke schade aangericht aan een brug bij Dungiven in het Noord- ierse graafschap Londonderry. Tevoren was te Ltraidarran een politiepost door een tijdbom op geblazen. Er bevond zich nie mand in de post. De leider van het Franse staats- bureau voor olie-onderzoekswerk, Pierre Guillamat, heeft verklaard, dat de Sahara binnen 15 jaar geheei in de Franse oliebehoeften zal kunnen voorzien. Hij voorspelde verder, dat Frank rijk en zijn overzeese gebieden tegen 1961 9 miljoen ton olie per jaar zullen produceren, hetgeen een kwart is van het Franse verbruik. De olielagen, die ontdekt zijn op ongeveer 2.000 km ten zuid-oosten van Algiers te Edjele. bij de Lybische grens, zouden tegen 1959 vier miljoen ton produceren en een belangrijk olie- vondstgebied te Hassi Messaoud, op ongeveer 105 km ten zuid-oosten van Ouargla in het hart van de Sahara zal, naar verwacht wordt, tegen 1960 5 miljoen ton per jaar opleveren. Verder deelde Guillamat mede, dat de boringen in het gebied van Gabon in Frans equatoriaal Afrika, tegen het einde van dit jaar 350.000 ton per jaar zouden leveren. In de vijf jaren tot 1960 zal Frankrijk aan olie onderzoekswerk 250 miljard frank uitgeven.

de Stem | 1957 | | pagina 7