radio") New-Orleans - -EL PASO §)agblad Ouderdomspensioenen AT EEN ONDERUJKE ERELD Krentenbrood NIET GEWENST 8 TWEEDE BLAD WOENSDAG 23 JANUARI 1957 DE EUROPESE MARKT BEZWAREN VOOR NEDERLAND INFLATIEGEVAAR Nederland vooraan in vluchtelingenhulp lit Beesel wil bezit voor ambtenaren Ook in Duitsland hoger uitkering ABN-week in; België Brazilië aanvaardt Amerikaanse basis ÜW TAFELWATER Vooi familiegebruik, in i/i literschroeiflessen Geschenk aan Gracia UW TAFELDRANK. Voor familiegebruik, in 1/1 literschroeiflessen Televisie-programma's ,**0ÖDHtlD QFSCHOON er officieel nog niets vaststaat, meent de „Handels en Transport-Courant" reeds ongeveer te kunnen melden, hoe het verdrag betreffende de gemeenschappelijke Europese markt er gaat uitzien. Na de sluiting van het verdaag mogen de zes deelnemende landen ten opzichte van elkaar hun invoer rechten niet meer verhogen en evenmin hun contingenteringen verscherpen. De aangesloten landen verplichten zich dan verder in drie etappen de gemeenschappelijke markt tot stand te brengen. Be doeld zijn etappen van 4 jaar, maai de gehele periode kan driemaal met een jaar verlengd worden, zodat men wel kan aannemen, dat de ont wikkeling 15 jaar in beslag zal ne men. Er zullen praktisch immers nog veel weerstanden te overwin nen zijn. Wat dit gemeenschappelijk bui tentarief tegenover derde landen betreft, zou de overeenkomst in houden, dat dit voor grondstoffen niet meer dan 3 pet. en voor half fabrikaten niet meer dan 10 pet. mag bedragen, terwijl men overi gens het rekenkundig gemiddelde van de douanerechten der zes lan den zou aanhouden. Maar dit geldt pas. wanneer de onderlinge doua nerechten zijn opgeheven, zodat de eenheidsmarkt en het gemeen schappelijk buitentarief samen ge leidelijk tot stapd zouden komen. 26 en 27 januari komt te Brussel een ministeriële vergadering bij een om de verdragsteksten onder het oog te zien. De voltooiing ver wacht men pas daarna en misschien moeten er de regeringshoofden nog aan te pas komen. Voor een stap waarvan volgens de opzet, geen te rugkeer mogelijk is, mag men zich ook wel zorgvuldig beraden, vooral om te voorkomen, dat het effect er van uitloopt op het ontzien van de een ten koste van de ander. MEDERLAND is sinds lang in be ginsel bereid de Europese een heid op economisch gebied te hel pen tot stand brengen. Het begroet daarom ook de verwezenlijking van de gemeenschappelijke Europese markt. Dit mag onze delegatie te Brus sel en onze regering echter niet be letten de concrete plannen van Spaak c.s. aan een nuchtere en kri tische beschouwing te onderwerpen met het oog op de gevolgen, welke zij voor de Nederlandse economie zullen meebrengen. In bedrijfs- en handelskringen wordt n.l. gevreesd, dat het ont worpen buitentarief van de ge meenschappelijke markt, op de grondslag van het rekenkundig ge middelde der bestaande tarieven van de zes deelnemende landen, vaak hoger zal zijn dan het hui dige Nederlandse tarief. Dit als ge volg van de hoge Franse douaneta rieven, die het gemiddelde omhoog trekken. De Nederlandse invoer uit derde landen wordt dan duurder en in verband daarmee ook ons kostenpeil en onze uitvoer, zodat onze concurrentiepositie op de we reldmarkt wordt geschaad. De wereldmarkt buiten de Euro pese markt neemt intussen thans ongeveer 60 pet. van onze export af. Zij is voor ons dus nog belang rijker dan de Europese eenheids- markt en wij moeten ons daar kun. nen handhaven. De Nederlandse regering mag dit bij de onderhandelingen te Brussel niet uit het oog verliezen. Zij zal er voor moeten waken, dat de voor waarden voor de Europese een heidsmarkt tenslotte niet meer na- öan voordeel brengen aan Neder land. QNDER de concessies, welke Frankrijk voor zijn toetreden tot de Europese eenheidsmarkt be dongen heeft, behoort ook éen ge meenschappelijk streven naar har monisatie van de arbeidsvoorwaar den. Ogenschijnlijk is dit wel aantrek kelijk, ofschoon geenszins bij voor baat vaststaat, dat deze harmoni sering voor het functioneren van de eenheidsmarkt noodzakelijk is. Bedenkelijk is echter zeker ook hier weer, dat die harmonisering zou moeten plaatsvinden op het hoge niveau der Franse sociale lasten. Zij zou daardoor een verdere fac tor zijn, welke de kostprijzen in de andere deelnemende landen gaat opjagen ten koste van hun export positie op de wereldmarkt. Het gevaar bestaat ook, dat in flatoire tendensen in Krankrijk of een ander land de verdere aange slotenen bij de eenheidsmarkt mee gaan slepen in een wedloop van lo nen en prijzen. De president der Ned. Bank, dr. Holtrop, heeft daar onlangs in Brussel voor gewaar schuwd. Wel kan ieder land soeverein zijn monetaire politiek blijven voeren, maar Spaak heeft willen voorziep in gemeenschappelijke hulp aan een land, dat in moeilijkheden zou zijn geraakt, anders gezegd: zich in moeilijkheden kan hebben gebracht. En langs deze omweg zou de in flatie bij de een dan toch ook in flatie bij de ander kunnen gaan verwekken. Ook dit belangrijke punt behoeft de kritische aandacht van de af zonderlijke regeringen. Men moet beslist voorkomen, dat wanbeheer in één enkel land zich noodwendig als een olievlek over heel Europa verbreidt en het nut van de een heidsmarkt in een onheil zou doen verkeren. I Het hoge commissariaat voor de vluchtelingen in Genève heeft meege deeld, dat tot 1 januari j.l. aan 20.958 vluchtelingen hulp is verleend; 6.086 j hebben zich ergens blijvend gevestigd. De hoge commissaris wijst op de prijzenswaardige resultaten die zijn geboekt bij de hervestiging van vluchtelingen binnen Europa. Sinds mei 1956 hebben zich in Zweden circa 1000 vluchtelingen kunnen vestigen en in Nederland 610. Het werk van deze landen, zegt de hoge commissaris, kan niet genoeg worden geprezen. Het ligt in de bedoeling, dat zich in Nederland 250 gezinnen zullen vesti gen. Talrijke personen zijn door Ne derland geaccepteerd, aldus het rap port, wier vestiging elders op veel moeilijkheden zou zijn gestuit. WINTER In een dorpje in de Ame- rikaanse staat Michigan kan men pas terecht klagen over de winter, die thans in ernst belooft te gaan heersen. Men t stelde dezer dagen vast, dat S het er 42 graden onder nul was. Bovendien lag er een schep sneeuw, waar men niet overheen kon kijken, terwijl S een dodelijk koude storm woedde. De naam van het dorpje is: Hel. Protest i De Britse „Liga tegen wrede spor- ten" heeft geprotesteerd tegen het J feit, dat prins Charles en prinses J 1 Anne onlangs een vossejacht heb- ben bijgewoond. Eerlijk Z Mevrouw Lillian Antrobus, een Z irijke weduwe uit Londen, had dezer Z h dagen een pakket met juwglen ter Z waarde van 150.000 gulden in een J trein laten liggen. Zij kreeg per z post het pakje terug, dat door een J v onbekende passagier was gevonden. Lachen De kijksters bij een televisie-pro* j gramma over „voorbeeldig koken", n dat een Amerikaanse maatschappij DUTQ&MBCStCT onlangs gaf, hebben zich wild ge- De Belgische minister van Bui-'I. lachen. Enkele knappe jonge vrou- tenlandse Zaken Paul Henri Spaak wen_ voerden de demonstratie uit. die tot secretaris-generaal van de ZÜ Heten duidelijk zien, wa e NAVO is benoemd, heeft ontslag genomen als burgemeester van het nabij Brussel gelegen St. Gillis. Iedereen scheen te hebben verge ten, dat hij dit ook nog was. Wel, wel Barker! Ik zie dat je vanmorgen 1 uitzondering eens op tijd bent buisvrouwen allemaal verkeerd de den. zeer tot genoegen van de res pectievelijke echtgenoten, die het steeds wel gedacht hadden. De huis vrouwen lachten echter 't laatst want op 'n gegeven moment vielen alle de- monstratrices met 'n dreun tegen de grond om totaal verwaaid weer op'te staan en weg te vluchten. Een technicus van de maat- rA—a schappij heeft later verklaard, dat de hele apparatuur plotse- —'ling even onder stroom stond. Rekenen Universiteiten in de Verenig de Staten klagen over het grote verloop van studenten. Een groot deel verdwijnt voor ze zijn afgestudeerd. Iemand heeft gezegd, dat de studenten niet tegelijkertijd auto kunnen rij den en de kosten opbrengen voor hun studies „Ze slaan aan het rekenen", zêi die iemand, „en in de meeste gevallen ver kiezen ze dan hun geld aan de wagen te besteden". De bevordering van de bezitsvor ming is maandagavond onderwerp van bespreking geweest in de raads vergadering van de gemeente Beesel. De raad was unaniem van oordeel, dat de regeling van de bezitsvorming met kracht moet worden aangepakt. Het is de bedoeling over te gaan tot invoering van een spaarregeling en een regeling bevordering eigen woningbeazit voor ambtenaren. Voor de technische uitwerking van deze regelingen is een raadscommissie in gesteld, zodat genoemde regelingen in een volgende raadsvergadering kunnen worden bekrachtigd. De Belgische vereniging voor be schaafde omgangstaal (V.B.O.) orga niseert van twee tot en met tien fe bruari a.s. een week van het Alge meen Beschaafd Nederlands. Op 4 februari te 17 uur zal op het stadhuis te Brussel een receptie worden ge houden, waar burgemeester Coore- mans, de genodigden zal verwelko men. Daarna zal prof. dr. Willem Pee. algemeen voorzitter, een kort woord spreken. De derde spreker is de letterkundige Teirlinck. (Advertentie) De V.S. hebben van Brazilië toe stemming gekregen, op het eiland Fernando de Noronha, 225 mijn ten noord-oosten van de Braziliaanse havenstad Natal, een waarnemings post voor geleide projectielen te ves tigen. De toestemming geldt voor vijf jaar, maar zij kan bij een nieuwe overeenkomst worden verlengd. Als de Amerikanen zich van het eiland terugtrekken, wordt de installatie automatisch eigendom van Brazilië. Brazilië tracht op zijn beurt finan ciële steun van de V.S. te krijgen voor de uitvoering van enige pro jecten. SPA De Westduitse bondsdag heeft met 398 tegen 32 stemmen, bij tien ont houdingen in derde en laatste lezing ztjn goedkeuring gehecht aan het wetsvoorstel volgens hetwelk de uit- Bij de ongetwijfeld zeer vele ge schenken die ter gelegenheid van de aanstaande blijde gebeurtenis in Mo naco zullen worden aangeboden zal ook een twee meter lang Nederlands krentenbrood zijn. Deze Groninger krentenwegge zal gebakken worden door bakker J. A. Beersma te Uithuizen, die winnaar was van een krentenbroodwedstrijd van de Zwolse cursistenvereniging, waarvan leerlingen en oud-leerlingen van de Zwolse bakkersvakschool lid zijn. De heer Beersma zal met een depu tatie van Nederlandse bakkers naar Monaco gaan om het brood aan te bieden. Daartoe is van het prinselijk hof reeds een uitnodiging ontvangen. Prinses Gracia en prins Rainier lie ten weten een persoonlijk bezoek zeer op prijs te stellen. Het speciaal voor deze gelegenheid te bakken brood zal in een eiken kist worden vervoerd, waarop folkloris tische motieven worden uitgesneden. Het brood wordt gedecoreerd door de heer G. W. Barendsen, directeur van I de Zwolse bakkers vakschool. keringen aan ongeveer zes miljoen personen, die door ouderdom, ziekte of invaliditeit niet meer kunnen wer ken, met gemiddeld zeventig procent worden verhoogd. Pogingen van de sociaal-democra ten om te komen tot een totale" verzekeringsplicht voor alle werken den, ongeacht de hoogte van hun sa laris, leden schipbreuk. Arbeiders en employés, die veertig jaar hebben gewerkt, krijgen voort aan een ouderdomspensioen, dat ge middeld zestig procent van hun bruto salaris bedraagt. Bovendien zullen deze pensioenen van tijd tot tijd wor den aangepast aan het gemiddelde loonpeil. Aangezien deze verhoging van de ouderdomspensioenen de staatsuitgaven het eerste jaar al met 5,63 miljard mark tot 13.05 miljard mark zal doen toenemen wordt de premie van elf tot veertien procent van het brutosalaris verhoogd. Van deze premie betalen werk nemer en werkgever ieder de helft. De verzekeringsplicht bestaat voor iedere arbeider en employé, die min der dan 1250 mark per maand ver dient, d.w.z. ongeveer negentig pro cent van allen, die in loondienst wer ken. Tot dusver lag de grens bij een salaris van 750 mark per maand. De heer V. D. Drankov, tweede se cretaris van de Sovjetrussische ambassade in Nederland, die door het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken tot persona non grata is verklaard. j DONDERDAG, 24 JANUARI 1957 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 V.d. huisvr. 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenw. 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11.00 V.d. huisvr. 11,15 Kamerork. 12,00 Twee piano's 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Lichte muz. 12,50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13,00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13,20 Dans- muz. 13,55 Beursber. 14,00 Marie Antoi nette, hoorsp. 14.45 Pianorec. 15,15 V.d. zieken 16,00 Van vier tot vijf 17,00 V.d jeugd 17,45 Regeringsuitz.Nederland en de wereld: Het Nederlandse wegverkeer op de Europese wegen, door mr. H. Ra ben, van de afd. intern, verkeersbeleid v.h. directoraat-generaal v. scheepvaart 18,00 Nws. 18,15 Sportprobl. 18,25 Lichte muz. 18,55 Gespr. brief uit Londen 19,00 V.d. kleuters 19.05 Jazzmuz. 19,40 V.d. jeugd 20,00 Nws. 20,05 Koorzang 20,15 Concertgebouworkest en sol. 22,20 Gram. 22,40 Act. 22,50 Sportact. 23,00 Nws. 23,15 Beursber. uit New York 23,16 Buitenl. correspondenten 23,25-24,00 Jazz muz. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws, 7,10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8,50 V.d. huisvr. 9.40 Gram. NCRV: 10,00 Gew. muz. 10,30 Morgend. KRO: 11,00 V.d. zieken 11,45 Franse chansons 12,00 Angelus 12,03 Instr. octet 12,25 Wij van het land 12,35 Land- en tuinb.meded. 12,38 Lichte muz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath.nws. 13,20 Negro-spirituals 13,45 Gram. NCRV14,00 Promenade- ork. en koor 14,45 V.d, vrouw 15,15 Ka merork. en sol. 16,00 Bijbellez. 16,30 Ka- merrauz. 17,00 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18,00 Zuid- amerik. muz. 18.30 Fries progr. 18,45 Le ger des Heilskwartier 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19,20 Sociaal per spectief 19,30 Gram. 19,55 Het blauwe busje, toespr. 20,00 Radiokrant 20,20 Ge- var-progr. 21,45 Gram. 22,00 Periodie ken-parade 22,10 Orgelconc. 22,35 Gram 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws 23,15 Sport' uitsl. 23,20-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Ork.conc. 12,30 Weerber. 12,34 Ork.conc. 13,00 Nws. 13,11 Orgel en piano 14,15 Gram. 14,30 Franse les 14,45 Knapenkoor 15,00 School radio 15,30 Knapenkoor (verv.) 15,45 Duitse les 16,00 Koersen 16,02 Gram. 16,20 Piano en hobo 17,00 Nws. 17,10 Kinder liedjes 17,15 V.d. kind. 18,15 Gram. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 en 19,45 Gram. 20,10 Idem 20,40 Verz.progr, 21,30 De vuurdoop 22,00 Nws. 22,11 Int. Radio-Und. versiteit 22,30 Gew. muz. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 12,30 Idem 13,00 Nws. 14,15 en 15,30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Cello en piano 17,50 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22,10 Vrije tijd 22,55 Nws. DONDERDAG, 24 JANUARI 1957 .NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV 20,15 Tele-disoo-parade 20,25 Gezelschaps dansen v.d. Franse gouden eeuw 21,05 Zwemfeest 21,50 Dagsluiting. FRANS BELG.: 17,00-18,20 V.d. kind. 20,00 Act. 20,40 Puzzle 20,45 En "direct de.... 21,15 Visiteurs d'.un soir 21,55 Le Chüteau de Loches, rep. 22,10 We- reldnws. VLAAMS BELG.: 19.00 V.d. vrouw 19,30 Nws. 20,00 Voorlopig vonnis, to neelspel 22,10 Journ. en nws. (Advertentie) «.-O Gedeponeerd handelsmerk door Arthur M. Chase 15) „O jawel, vannacht nog wel. in onze slaapwagen. Ik slaap erg licht moet u weten.'* Hierop verdiepte mrs Mason zich in bizonderheden. hoe licht ze wel sliep, waarom zij licht sliep en waarom haar diverse fami lieleden zo licht sliepen. Mrs. Gray leunde met het gezicht van een ketel, die op springen staat, in haar stoel- Doch door miss Townsends zichtbare belangstelling aangemoedigd, hield mrs. Mason dapper vol. „Heel laat in de nacht heb ik hem gehoord", zei ze, met haar eentonige stem. „Hij kwam langs mijn cou chette en liep naar het achtereinde van de wagon - slif-slof-slif." „O, hemel, en was u niet bang?" riep mrs. Henderson met ogen als theeschoteltjes. ..Onzin, waarom zou ze?", vond mrs. Gray. ..Hebt u nog meer gehoord?", vroeg juffrouw Townsend. ,.0 ja. Ik moet ingeslapen zijn, want ik hoorde hem niet terugkomen tot ik hem plotseling, vlak naast mijn couchette hoorde schuifelen. Toen hoorde ik gefluister." „Gefluister?" „Ja, zijn couchette ligt schuin te genover de mijne en ik hoorde, heel even, van die kant een zacht ge fluister. Ik heb een scherp gehoor, weet u." „Hebt u ook iemand gezien?", vroeg miss Townsend. „Nee, ik heb niet gekeken." „Gefluister", dacht miss Townsend „dat is gewichtig. Dan heeft nog iemand gemerkt, dat hij in het don ker rondscharrelde." Davidsons hoge en slanke gestalte verscheen in de wagon. Glimlachend passeerde hij het groepje dames en nam een eindje verder plaats. „Mevrouw Gray", zei miss Town send, „komt u niet uit New York?" „Ja", antwoordde deze dame, met een gezicht dat te kennen gaf, dat ze niet alleen uit New York kwam, maar een New-Yorkse was, een der belangrijkste ingezetenen van dat oord. „Kent u soms een zekere Barclay Leiand of zijn broer Pierre?'!, vroeg miss Townsend zacht. „Ik ken Pierre's vrouw, die van hem is weggelopen; maar hem ken ik alleen van horen zeggen", ver klaarde mrs. Gray met een uitdruk king van diepe afkeuring. „Hij is, nog geen week geleden, dood op zijn kamer gevonden, naar u weet. Men vermoedt een moord." „Grote genade", riep mrs. Hen derson; „nóg een moord!" „En zijn broer?", hield miss Town send vol. „Hij heeft een broer, Barclay, die ergens een farm heeft, maar die heb ik nooit ontmoet." „Zo", zei juffrouw Townsend te leurgesteld. „En nu stel ik voor", verklaarde Sf-i- Sy rninzaarn doch onverzet- aangezien er meer be langstelling is voor moorden en oude herinneringen dan voor kaarten, wij steil en' een andere heer uit- Met die woorden stond ze op Tn»mlS ag6r!?ime tijd had juffrouw Townsend schaamteloze en sluwe po gingen aangewend, om die Davidson uit te horen. Het begon ermee, dat toen zij naast hem ging zitten, haar boek van haar schoot op de grond viel. Natuurlijk raapte hij het op, wat miss Townsend de verlangde gelegen heid gaf. Ze begon een gesprek en merkte al spoedig, dat op haar de taak rustte om dit gaande te houden. Ze spra ken over koetjes en kalfjes het weer reizen, steden en hotels. Hoe langer ze spraken, hoe minder miss Twon- send wist wat ze aan hem had. Hij was zeer terughoudend en liet zich over niets uit. Zijn persoonlijkheid, zijn verleden, zijn belangen bleven voor haar een gesloten boek. Ze trachtte zich hem als heerboer voor te stellen en leidde het gesprek in die richting. Hij wist niets van paarden, maar hij hield veel van honden en had daar wel verstand van. Het land leven in het algemeen scheen hem koud te laten. Toen de conversatie begon te kwijnen, schoot zij haar pijl af. Op de blauwe toppen in de verte wijzend, zei ze: „Wat een verschil met de zacht- glooiende lijnen van de Catskill ber gen." „Ja", stemde hij toe. „Een paar jaar geleden logeerde ik bij kennissen, die een huis bij de stad Hudson hadden. Kent u hen?" „Nee, juffrouw Townsend." „Het is daar prachtig in Columbia County, vooral waar het land lang zaam afhelt. naar de rivier en je in de verte de blauwe toppen van de Catskills ziet." „Ik ben nooit in Columbia County geweest", zei hij. Hij had zich omgewend en keek haar recht in het gezicht. Zij beantwoordde die blik. Waar, waar had zij dat gezicht toch eer der gezien - dat dunne, blonde haar, de bleekblauwe ogen, het lange ge zicht met de dunne neus? Plotseling schoot het haar te bin nen. Zij zag als keek zij naar een schilderij - een schaduwrijk prieel in het Centraal Park, waarin zij aan zij op een met zonneplekken bezaaide bank twee mannen zaten. De een was nét de man naast haar; de ander was armoedig gekleed. Met een zenuwachtige glimlach merkte de man, wiens gelaat zij be studeerde op: ,,U kijkt of u me meer gezien hebt." „Neemt u me niet kwalijk", zei ze opgewekt, „aanstaren is vreselijk on beleefd. Maar vreemd genoeg, ik heb het gevoel, dat ik u méér gezien heb." Een van zijn kaakspieren begon nerveus te trillen. Een onwillekeuri ge beweging, was miss Townsends overtuiging, die hij niet kon beheer sen. „Nu", zei hij, „ik weet zeker, dat IK nooit het genoegen heb gehad u te ontmoeten." „Ontmoet hebben wij elkaar niet; maar ik geloof, dat ik u wel gezien heb." „Waar?" „In het Centraal Park, zowat een week geleden." ..Het Centraal Park? Daar kom ik nooit. Ik ben er althans in geen maan den geweest." Hij zette het gesprek voort, praatte een beetje. Juffrouw Townsend voel de duidelijk, dat hij het deed omdat hij niet overhaast durfde verdwijnen. Eindelijk stond hij op. „Dank u voor het gezellig praatje" zei hij, welke beleefde leugen zij met een vriendelijke glimlach beant woordde. „Wacht even", riep ze, toen hij zich wilde verwijderen, „u vergeet uw overjas." Ze wees op een jas, die over de naaste stoel hing. „Dank u, juffrouw Townsend, die is niet van mij." Toen hij vertrokken was, kwam de kleine weduwe met grote ogen na der. „Wist u niet van die jas?", fluis terde zij. „Wat is daaraan te weten?", vroeg miss Townsend kortaf. „Die behoorde aan die arme me neer Jones. Ligt nog, waar hij ze gisteravond heeft neergelegd. Treu rig, hé?" Hoofdstuk IX HAAL DE POLITIE! Miss Townsend ging op zoek naar Durkin en vond hem op en neer lopend langs de spoorbaan, voor de locomotief. „Ik wacht op die lamme werktrein" legde hij uit, met een blik in het verschiet, waar de rails in hittene- vels verdwenen. „Ik breng u een paar nieuwtjes, die al of niet de moeite waard kun nen zijn." Zij vertelde hem van de sigaretten koker, die juffrouw Le Grand en Strang verstopt hadden en die door haar was teruggevonden, en gaf hem die. Hij bekeek die nauwkeurig. „Laat eens zien, wat voor siga retten B.L. rookt", zei hij. „Alle machtig, het ding is leeg. Enfin, dat doet er niet toe." In gedachten liep hij heen en weer. „Als nu B.L. betekent Barclay Le iand. en Davidson, zoals ik vermoed. Leiand is. waarom zouden dan in 's hemelsnaam deze filmactriee en Strang junior zijn sigarettenkoker- gaan begraven? Nogal zonderling, niet?" „Er zijn veel duistere punten", zuchtte miss Townsend; „ik had geen idee, dat misdaden zo ingewikkeld waren. „Dit is tot dusver een raar potje. Massa's aanwijzingen, maar je komt er niet yerder mee. Wat had u nog meer voor nieuws?", vroeg hij plot seling. Zij vertelde hem van haar gesprek met Davidson en hoe zij plotseling de stellige overtuiging had gekregen, dat zij hem in het Centraal Park ge zien had. „Het is mijn gewoonte, om 's mor gens in het Centraal Park te wande len; als ik in de stad ben, ga ik er bijna elke dag heen. Als jong meis je heb ik er paard gereden, maar sinds ik te oud ben om te rijden en niet meer zo gefortuneerd als vroe ger, wandel ik. Die plek wekt oude associaties en herinneringen, en het is ongeveer de enige plaats in New- York, waar men zich buiten kan wanen. In deze laatste crisisjaren is het park niet meer zo vreedzaam en aangenaam als voorheen, want er zwerven allemaal van die arme stum. perds, die geen werk kunnen vinden. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5