St.-Jansteen nog niet akkoord met deelname ziekenhuis Hulst Budget nieuw provinciehuis zal zwaar belast zyn Nestkastjes op wallen van Hulst „Sport Steunt Zonneveld geeft turntoestellen Braakman biedt middenstand goede toekomstmogelijkheden KNVB Afd. Zeeland Chefarine „4" DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 JANUARI 1957 Morgen opnieuw in behandeling Tal van bezwaren zÜn voor een belangrijk deel van de Contactdag K.A.J. te Lewedorp Grote deelname Spoed gewenst Stichting van de arbeid en het landbouwbeleid T eyler-erf genaam ving bot Proces Stockholm en Andrea Doria gestopt Akkoord eigenaressen Vijf jaar geëist tegen „biergangster F orward-Middelburg (1-3) Hoe staan clubs er de voor smrui'tmr Antwerps zes-daagse- veld praktisch „rond Duel Maspes-Harris Belangrijke atletiek- evenementen in Zeeland Fraaie overwinning van Will v. Zeelen Clnbkampioenschap Zecuwsch-Vlaanderen EIND WEDSTRIJDEN BILJARTTOERNOOI Spanje-Nederl. TWAALF SPELERS GESELECTEERD H. Klein bestuurslid KNVB afd. Zeeland EXAMENS WATERSTANDEN beroemde geneesmiddelen in H tablet doen wonderen! MARKTEN Officiële oublikatie ;lden egeven in Zeeuwsch- in de r.-k. karripioen waar het .B. geves- nogcn tre- R.K.J.B. ngt af van die be- Rijk uit 2 uit Sluis :e. S. Blom, nds Her maandag van de antenschip a vertrok- reis de de her nemen en in zes we- g terugke- r dapperen. Vrouwen uur: Ohar- wenteltrap De zesde uur: Men- Wien bleibt Never say •adise. Romeo en en schitte- Vijfduizend let Woord, w: Verga- Verzwegen •adise. mse Opera 'burg: Th« De gemeenteraad van Sint-Jansteen heeft gisteren nog geen akkoord kunnen bereiken inzake de deelname aan de stichting van het nieuwe Sint-Lidwinaziekenhuis te Hulst. Aan de zes omliggende gemeenten is 't ver zoek gedaan, mede garant te willen zijn voor een lening van 5'4 miljoen tegen 4 5c;, en tevens borg te willen staan voor een kasgeldlening van 1,5 miljoen, terwijl van deze gemeenten tevens gevraagd is subsidie te verlenen in eventuele exploitatie-tekorten van het te stichten nieuwe ziekenhuis in een maximum van f 1,50 per verpieegdag per patiënt uit de betreffende ge- meeSint Jansteen heeft de beslissing hierover, na uitvoerige besprekingen, aangehouden tot a.s. donderdag, wanneer de raad daartoe opnieuw zal ver gaderen, en dan van enkele regenten van het ziekenhuis nadere uitleg inzól;e enkele punten zal krügen. de heer van Acker de gedachte, dat - het rijk toch wel garant zou kunnen 1 voor de bouw te nemen leiding. De De voorzitter, mr. J. I. M. Reuser, had het voorstel warm aanbevolen. Hij wees op de dringende behoefte aan een nieuw ziekenhuis en gaf toen het voorstel in discussie. Langzamer hand kwamen de bezwaren der Steen- se vroede vaderen naar voren. De heer F. Dobbelaer vond dat er meer dan twee gemeenten een regent aan het college van het ziekenhuis moes ten toevoegen. Alle participerende gemeenten moesten in het college vertegenwoordigd worden, meende k'ije heer P. Blommaert achtte het onjuist dat men, zoals in het ontwerp garantiebesiuit omschreven, het inwo nertal van 1 januari 1957 als basis voor de garantie aannam. Met het oog op de mogelijke grenswijziging oordeelde hij het beter dat men het aantal per 1 januari van het jaar, waarin de garantie eventueel aange sproken dient te worden, als basis aanvaardde. Dit was de voorzitter met hem eens. Voor meer zeggenschap pleitte ook de heer P. Stevens en de heer R. van Acker wilde eerst uitge maakt zien ol de garantie wei in overeenstemming is met de finan ciële draagkracht van de gemeente. Hij vroeg zich ook af, of de kosten van de bouw niet zodanig zouden stijgen, dat de kosten i.pl.v. 5,25 niet bijv. 7 miljoen zouden bedragen, het geen de deelnemende gemeenten spoe dig voor onaangename consequenties zou plaatsen. Daarom stelde hij voor het voorstel naar B. W. terug te verwijzen, opdat eerst per accoun tantsrapport zou zijn uitgemaakt, in hoeverre de financiële draagkracht van de gemeente zich verenigt met de voorgestelde regeling. De voorzitter wees er op, dat een te groot college van regenten remmend zou werken op het bestuur van het ziekenhuis. Inzake de garantiebasis naar het in wonertal kon hij met de vragensteller akkoord zijn en voor het overige pleitte hij opniew voor aanvaarding van het voorstel. Daarop lanceerde heer Dobbelaer voegde daaraan toe, dat in het ontwerp garantiebesiuit voor enkele mogelijke gevallen steeds maar wordt gezegd „ten genoege van Hulst". Hij vond dat hier steeds zou moeten staan „ten genoege van participerende gemeenten". Nadat wethouder J. Blommaert er op gewezen had dat geen garantie zou betekenen geen ziekenhuis, en dat de katholieke streek in oost- Zeeuwsch-Vlaanderen thans kan be wijzen zijn taak te begrijpen, deelde hij mee dat hij desnoods met de idee van de heer van Acker, nl. om de zaak even naar B. en W. terug te ver wijzen, kon meegaan. Hierover was de voorzitter enigszins verbaasd. Hij stelde de zaak scherp: Het be lang van een nieuw en doelmatig zie kenhuis is primair, zo zei hij, zelfs in dien de draagkracht van de gemeente de garantie niet zou toelaten. Hij drong aan op spoed, nu men een geld schieter, een aannemer en de zeker heid van rijksgoedkeuring heeft. Hij voegde er nog aan toe, dat rijksdeel name, gezien de houding van de re gering ten aanzien van katholieke ziekenhuizen niet te verwachten en ook niet te prefereren is. De katholieke ziekenhuizen hebben ever het algemeen gezien in Neder land een voorsprong. Vandaar de ge De tweede door de KAJ te Lewe dorp georganiseerde contactdag werd wederom een groot succes, mede doordat de deelname nog veel groter was dan de eerste maal. Na de H. Mis werd in zaal v. d. Dries een gemeenschappelijke maal tijd gehouden en hierna begon de ver gadering, die door een kleine 150 jon gens er. meisjes werd bijgewoond. Aalmoezenier Kroon, ingeleid door de districts-voorzitter, de heer P. Ars, hield een boeiend betoog over men selijke verhoudingen in het bedrijf, dat hij met vele voorbeelden uit de praktijk illustreerde en dat met grote aandacht werd gevolgd. De gedach- tenwisseling was geanimeerd en vruchtbaar. In de middagbijeenkomst werden lichtere tonen aangeslagen en heb ben de jongelui, onder leiding var. kapelaan Sam uit Middelburg, bij zang en muziek een paar aangename uren gesleten. Met een kort Lof werd de geslaagde dag besloten. Dank zy de activiteit van enkele vogelliefhebbers zal binnenkort in Hulst een actie op touw worden ge zet ter bescherming van de vogel stand, speciaal van die vogels, die insekten eten en die dus voor de landbouw nuttig zyn. Het is de Vogel- beschermingswacht in Oost Zeeuwsch Vlaanderen die hiervoor zorgt. Aan de bomen op de stadswal zul len 70 nestkastjes worden bevestigd, waarin de winterkoninkjes, de kool- en de pimpelmezen, de boomsluipers, braamsluipers en al die andere kleine insekteneters kunnen huizen en kun nen broeden. Die kastjes zijn ge maakt door de Technische School te Hulst, als een normaal werkstuk het leerprogramma. Deze gelukkige omstandigheid heeft de Vogelbescher- mingswacht op een gemakkelijke ma nier aan de kastjes geholpen; de school staat ze, hoewel ze er het eigendomsrecht over behoudt, belan geloos af. Het zijn kastjes die vol komen aan hun doel beantwoorden, met een ijzeren ring rond het gat, opdat de brutale spechten het niet vergroten zodat ze er ook in zouden kunnen. Kort nadat dit gebeurd is, zal er in Hulst tevens een propaganda-avond door de vogelbeschremingswacht wor den gehouden, waar o.a. een serie fraaie natuurfilms worden vertoond. De belangrijkste bedoeling van dit alles is, behalve uiteraard de vogel stand te beschermen, de jeugd wat meer eerbied bij te brengen voor al les wat leeft. (Advertentie) Bil Rheumatische Pijn veroorzaakt door omaiTer bloed brengt Kruschen uitkomst. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes minerale zouten waaruit het is samengesteld, hebben zo'n aansporende werking op de bloedzuiverende organen, dat het bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daarin kun nen zich niet meer vastzetten in de gewrichten en zo veroorzaken die ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. reserveerde terie. houding van het minis- Nadat deze en dergelijke argumen ten nog even besproken waren, werd de vergadering even geschorst. B. W. beraadden zich over de zaak en kwamen toen terug met het voorstel, de zaak a.s. donderdagmiddag op nieuw te behandelen, en daarbij en kele regenten van het ziekenhuis uit te nodigen. De heer van Acker hield nog vast aan zijn eis, van een ac countantsrapport inzake de draag kracht van de gemeente, doch nadat de voorzitter met ernst had gewezen op het feit dat, ingeval er geen spoe dige beslissing genomen werd, de onhoudbare toestand in het ziekenhuis te Hulst nog vele jaren zal moeten voortduren, ging de raad met de ge' dachte van B. en W. akkoord. In deze raadsvergadering is tevens behandeld de kwestie van de wijzi ging der gemeentegrenzen. Men stelde zich op het standpunt dat Sint-Jan steen niet moet toegeven. De enige lo gische grens, zo oordeelde men, ge heel volgens het door mr. dr. Ch. van Haren uit Den Haag uitgebrachte rap' port, is de spoorlijn. Bovendien acht te men het geheel in overeenstem ming met de logica, dat de spoorlijn ook in het zuiden de grens van de gemeente zou vormen tussen St.-Jan steen en Clinge. Daardoor zou Kapel- lebrug, dat men unapiem door Clinge (waaronder het ressorteert) min of meer stiefmoederlijk behandeld vond, onder St.-Jansteen komen te vallen. Wat hierover en over de andere agendapunten besproken is hopen fve uitvoeriger mee te delen. (Van onze pari. medewerker) Zoals te verwachten was, heeft de stichting van de arbeid gisteren de finitief besloten niet in te gaan op de vraag van de regering of een verhoging van de consumentenprijzen voor landbouwprodukten op nieuwe looneisen zal uitlopen. Met name op de suggestie, dat vennootschapsbe lasting nog verder verhoogd zal moe ten worden dan de S.E.R. had voorge steld (50 miljoen) zal schriftelijk wor den geantwoord, dat dit niet tot de competentie van de stichting behoort. Wel hebben de organisaties van de landarbeiders een aparte brief aan de regering gestuurd, waarin wordt gesteld, dat de lonen op korte termijn in ieder geval verbetering behoeven afgezien van wat er verder moet ge beuren met uj landbouwproblemen. Het is mogelijk, dat hiermee de re gering toch nog een argument in handen krijgt voor haar eigen plan, neerkomende op een tegemoetkoming van 200 miljoen, i.pl.v. de door de stichting van de landbouw gevraagde 350 miljoen gulden. Het is echter wel duidelijk, dat het kabinet met deze poging om uit de puzzel te komen die landbouw nog bovenop de beste dingsbeperking heeft gelegd, niet veel succes zal hebben. Voorts is bekend geworden, dat het landbouwcongres dat de KVP binnen kort zal houden, waarschijnlijk op 9 februari door zal gaan te Utrecht. De rechtbank te Haarlem heeft op' nieuw een erfeniskwestie van de in 1788 te Haarlem overleden Pieter Teyler van der Hulst behandeld en een erfgenaam moeten teleurstellen. De heer W.C. Wegerif te Amster dam beschouwde zich erfgenaam van Teyler van der Hulst en had op 31 december 1953 een procedure bij de rechtbank aanhangig gemaakt, waar in thans uitspraak is gedaan. Hij eiste, dat hem een legaat van 100.000.in Friese obligaties (een bedrag, dat door rente inmiddels een miljoen gulden heeft overschreden) ter beschikking zal worden gesteld. De rechtbank heeft deze eis van de hand gewezen en de Amsterdammer veroordeeld in de kosten van het pro ces, die op 1000.geraamd worden. Pieter Teyler van der Hulst was zijdefabrikant te Haarlem en promo tor van wetenschap en cultuur. Het legaat wordt beheerd door de direc teuren van de Teylers stichting te Haarlem, die door eiser werden aan gesproken. Besprekingen tussen de eigenares sen van de Andrea Doria" en de „Stockholm" dié in Londen zijn ge voerd, hebben geleid tot een over eenkomst op basis van een directe regeling van alle eisen, voortvloeiend uit de aanvaring tussen beide sche pen in juli van het vorig jaar. Er zullen verder geen processen meer gevoerd worden en het proces, dat de eigenaressen in New York voeren zal nu worden afgesloten. Zoals bekend, is de „Andrea Do ria" na aanvaring met de „Stock holm" op 26 juli jl. voor de Ameri kaanse kust ter hoogte van Nantucket gezonken. Tegen beide scheepvaartmaatschap pijen zijn schadevergoedingen geëist door passagiers en scheepsbevrach ters tot een totaalbedrag van meer dan 116 miljoen dollar. In het jaarverslag van het comité „Sport steunt Zonneveld" is er al op gewezen, dat als gevolg van de zich voltrekkende wijziging in de bezet_ ting met patiëntjes van „Zonneveld" nog geen beslissing kon worden ge nomen over het aan te bieden ge schenk. Nu intussen de verwachte polio-pa tiëntjes hun intrek hebben genomen in een der vleugels van „Zonneveld" is men bij de inrichting daarvan op een nuttig bestedingsobject gestoten Omdat uiteraard bij dergelijke pa tiëntjes de ontspannings- en genezings mogelijkheden vaak hand in hand Voor de middenstandsvereniging- „De Braakman" in Hoek sprak de rijksmiddenstandsconsulent voor Zee land, de heer A.Korstanje te Goes. Na uitvoerig- het regeringsbeleid ten opzichte van de middenstand te hebben uiteengezet, werden de toe komstmogelijkheden speciaal voor de Hoekse middenstand, belicht. Door afsluiting van de Braakman is een prachtig natuurreservaat ont staan, hetwelk nu reeds vele toeristen tot zich trekt. Bij de laatstgehouden zeilwedstrijden telde men zelfs 2000 toeschouwers en dit is nog maar als een begin te beschouwen, daar alle plannen dienaangaand nog niet zijn uitgevoerd. Indien deze zaak ener giek wordt aangepakt, zullen vele toe risten de weg near de Braakman we ten te vinden. De heer Korstanje meende, dat de middenstand hiervan zeer zeker pro fijt zal kunnen trekken, maar dan dient men zich als winkelier hierop ook in te stellen. De toerist heeft nu eenmaal andere verlangens en koop gewoonten dan de dorpelingen, zodat men zich als zakenman hiernaar te richten heeft. Indien één en ander ge zamenlijk wordt gedaan, waarbij de midaenstandsvereniging een grote rol zal kunnen spelen, dan zullen reve nuen niet uitblijven en dan ligt er voor de middenstand in Hoek een goede toekomst in het verschiet. De kosten gaan in het algemeen echter voor de baten uit en men zal zeker nog dienen te investeren om het vooropgestelde doel te kunnen berei ken. zullen moeten gaan en het materiaal daarvoor in hoafdzaak zal moeten be staan uit hulpmiddelen, die de na delige gevolgen van de doorgemaakte kinderverlamming helpen opheffen of beperken, heeft het comité besloten de voor het noodzakelijkerwijs in te richten gymnastieklokaal voor haar rekening te nemen. De aanmaak dezer turntoestellen, aangepast aan de behoeften,der gebruikertjes, is al ter hand genomen en men hoopt op korte termijn in staat te zijn daar mee de jeudige polio-patiëntjes wat te helpen op de moeilijke en vaak lange weg naar een zo ver moge lijke of beter nog volkomen genezing. Met klem wees de consulent eron dat samenwerking van de betrokken middenstanders noodzakelijk zal ziin waarbij werd gewezen op een aantal voorbeelden op dit gebied, waardoor ook vrij veel tot stand is kunnen ko men. Dit betoog werd met interesse aan gehoord, waarna een vruchtbare dis cussie volgde. Het gemeentebestuur liet van zijn belangstelling voor deze avond blij ken door aanwezigheid van het vol- tallig college van burgemeester en I leshandelingen in vereniging en po- wethouders. Smg tot doodslag op een inspecteur van Politie ten laste gelegd. Vijf jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Den Haag gerequireerd tegen de 30-jarige chauffeur Gerrit van der B. uit Den Haag, een van de „biergangsters" die vorig jaar heeft geprobeerd door in timidatie caféhouders ertoe te bren' gen het merk bier dat zijn werkge' ver, de vertegenwoordiger A.S. ver kocht, te tappen. Aan deze van der B. waren twee Op gestelde vragen door Staten leden hebben G.S. over het provin ciehuis meegedeeld, dat alle bestek ken en tekeningen thans gereed zijn. Onlangs hebben de Commissaris der Koningin en een lid van Ged.Staten met minister Witte een bespreking gehad, welke een goed gevolg had. Het bedrag van 50.000 dat ook voor 1957 ten behoeve van het provincie huis is gereserveerd en dat 'n enkel lid wilde verlagen tot 40.000 kan beter gehandhaafd blijven volgens G.S. Bedoeld bedrag is voor het eerst op de begroting voor 1955 gebracht. Gerekend wordt dat de kosten van exploitatie van het nieuwe gebouw aanmerkelijk zullen uitgaan boven hetgeen thans wordt geraamd. Daar bij komt dat de provincie op basis (Hockey competitie) De hockeyclub Middelburg heeft ook haar laatste uitwedstrijd, tegen Forward in Tilburg, in winst omge zet. Aanvankelijk hadden de Tilbur- gers een licht overwicht, maar na een kwartier spelen namen de Mid- delburggers het initiatief. Van Heel opende de score uit een strafbully. Even later brak Franke goed door. Zwaar gehinderd speelde hij de bal terug naar Tuyt, die met een on houdbaar schot de stand op 0-2 bracht. Kort na de rust schoot Franke kei hard in. De keeper kon de bal slechts half wegwerken, waarna Sandberg vrij gemakkelijk wist te scoren (0-3). Tenslotte wist Forward uit een straf- corner de eer te redden (1-S). t Het programma voor zondag 27 jan. luidt: lste klasse A: Kruiningen ILe- wed. Boy3 I; Volharding '32 INoor mannen I; Walcheren IRobur I Schoondijke IDomburg I. Ie klasse B: Dreischor IZierik- zee 2; Renesse IBurgh 2. 2e klasse A: Groede IAarden burg 2; Biervliet 2RCS 3; Zeeland Sport 4Noormannen 2; Zuidzande 1IJzendijke, I. 2de klasse B: Rapenburg 1Corn. Boys 3; Yerseke 2Hansw. Boys 2; Cortgene IPatrijzen I; Vogelwaar de 2Kwadendamme I; Philippine I —Sluiskil 2. 2de klasse C: Brouwershaven 2 Zonnemaire I: Dreischor 2Zierik- zee 3; SVOWK IRenesse 2. 3de klasse A: Walcheren 2Robur 2: Schoondijke 2—Zeeland Sport 5; Vlissingen 5Patrijzen 2; Zuidzande 2IJzendijke 2. 3e klasse B: Ria W 2Koewacht 2; Philippine 2Terneuzen 3; Steen 3—Hulst 3. van de oude raming 650.000 zal dienen bij te dragen in de kosten van bouw en inrichting. Na hot ge reedkomen van het gebouw zal het budget eerder met een groter dan met een geringer bedrag dan de ge melde 50.000 moeten worden be zwaard. Daarom zou het onjuist zijn thans tot vermindering van deze ra ming over te gaan. De tot en met heden bijgewerkte standenlijsteiv van de afdeling Zee land van de KNVB zien er dis volgt uit: lste klase A: Noormannen 13-22; Lewedorpse Boys 1221; Schoondij ke 1215; Robur 1010; Vogelwaar de 1210; Walcheren 98: Kruinin gen 107; Domburg 146; Volhar ding 10—3. lste klasse B: Renesse 1019: Zie- rikzee 2 810; Burgh 2 1110; Brou wershaven 96; Dreischor 103. 2de klasse A: IJzendijke 11-18; Groede 1218; Retranchement 13-15; Aardenburg 2 1214; Noormannen 2 1210; Zeeland Sport 4 99; Zuid zande 11—8; Biervliet 2 10—4; RCS 3 8—2. 2de klasse B: Philippine 1218; Patrijzen 915; Rapenburg 1113 Cortgene 712; Hansweertse Boys 2 810; Vogelwaarde 2 89; Sluiskil 74; Corn. Boys 3 104; Yerseke 93; Kwadendamme 92. 2de klasse C: Renesse 2 1326; SVOWK 710; Zierikzee 3 910; Dreischor 2 106; Brouwershaven 104; Zonnemaire 92. 3de klasse A: 's-Heer Arendskerke 2 1424; Schoondijke 2 1218; IJzen dijke 2 8—12; Vlissingen 5 11-12 Patrijzen 2 11—10; Walcheren 2 11— 10; Robur 2 118; Lewedorpse Boys 2 104; Zeeland Sport 5 7lx; Zuid zande 2 7Ox. 3de klasse B: Axel 3 12—20; Hulst 3 U15; Terneuzen 3 1114; Koe wacht 2 11—13: RIA 2 12—11; Phi lippine 2 106; Hontenisse 3 115- Steen 3 82. (x twee winstpunten in mindering wegens niet opkomen). DE VOETBALWEDSTRIJD Spanje- Nederland, welke op 30 januari a.s. te Madrid wordt gespeeld, zal ge leid worden door de bekende En gelse scheidsrechter R. J. Leafe. OP DE WINTERBAAN te Kopenha gen is de Belgische renner Acou zondag vrij -ernstig aan de knie schijf gewond. De dokters van het ziekenhuis, waarin hij werd opge nomen, raadden hem een operatie aan, maar Acou wil die pas in Bel gië ondergaan. Het zal verscheide ne maanden duren voor hij weer kan rjjden. CHRIS BRASHER, Olympisch win naar van het nummer 3000 meter steeple, is door de bond van Britse sportjournalisten tot Brits sport man van het jaar uitgeroepen. DE voetbalwedstrijd tussen de B-elf- tallen van Duitsland en Nederland zal niet op 3 april a.s. worden ge speeld, zoals oorspronkelijk was vastgesteld, maar waarschijnlijk op woensdag 27 maart a.s. De plaats is nog niet bekend. iLGENS EEN mededeling van ra- dio-Boedapest zou ook Ferenc Pus kas, de aanvoerder van Honved en van het Hongaarse nationale elftal, van plan zijn om, na afloop van de Zuid - Amerikaanse toernee van Honved, naar Hongarije terug te keren. Voor de Antwerpse zesdaagse welke van I tot 7 maart verreden zal wor den, zijn de ploegen welke uit een driemanschap zal bestaan, vrijwel bekend. Zij luiden als volgt: 1. Van SteenbergenSevereijns van Nitsen; 2. TerruziArnoldW. Lauwers; 3. SchulteGillenA. von Buren; 4. NielsenKlamerLeveau; 5. RothBucherPlattner; 6. Giess- ler-DonickeHolzmann; 7. Senft- levenForlinlNN; 8. van Vlietv. EstWagtmans; 9 DerksenPlan- tazNN; 10 AcouDebeuckelaar NN; 11. Rijckaertvan DaeleNN; 12. DefeyterVan der Elst-NN. Voor de vijf nog aan te wijzen plaatsen wordt een keuze gemaakt uit: Bover, Godeau, Pfenninger, Vlaeyen, Proost, M. Janssens, R. Janssens, Decorte, de Bakker en Clerckx. Elke avond zal op bepaalde tijden achter de derny's gereden moeten worden. Op het program van de int. wieler wedstrijden van 16 februari a.s. in het Brusselse sportpaleis staat ook een match tussen de sprinters Maspes, wereldkampioen, en Harris, oud-we reldkampioen. Deze ontmoeting ontleent haar be lang aan de verklaringen van Harris enkele weken geleden afgelegd, als zouden vrienden van Maspes, hem, Harris, getracht hebben om te kopen tijdens de wereldkampioenschappen te Kopenhagen, van welke poging Maspes, naar Harris uitdrukkelijk zeide, niet op de hoogte was. Maspes heeft toen de wens uitge sproken Harris zo spoedig mogelijk te ontmoeten om zijn superioriteit te bewijzen. Hoewel het Zeeuwse atletiekpro- gramma voor het komende seizoen nog in voorbereiding is, zün toch de nationale wedstrijden, welke in Zee land zullen worden gehouden, reeds vastgesteld. Hoogtepunt van het seizoen wordt vanzelfsprekend de interlandwed strijd tussen de herenploegen van Ne derland en Belgie, op 16 juni te Mid delburg, ter gelegenheid van de ope ning van de nieuwe sintelbaan. Op 27 en 28 juli organiseert Ma rathon te Vlissingen een nationale vijfkamp voor dames. Te Goes zijn er op zaterdag 29 juni nationale wedstrijden en de deelnemers aan deze wedstrijden komen op 30 juni te Vlissingen uit op nationale wed strijden. Op 8 september zijn er te Sas van Gent atletiekwedstrijden in het kader van een „Olympische dag", terwijl de internationale Bou levardloop te Vlissingen is vastge steld op 29 september. Van de regionale wedstrijden wer den reeds vastgesteld de openings wedstrijden te Schoondijke op 28 april en de openingswedstrijden te Vlissingen op 30 april. (Tafeltennis) In de landelijke overgangsklasse van de tafeltenniscompetieie werd de competitie voortgezet. Will van Zoelen behaalde een be langrijke 8-2 overwinning op het be zoekende Carbon 3 en kon daardoor de rode lantaarn overdragen aan Carbon 3. De Middelburgers delen nu de op een na onderste plaats met Wilno uit Vlissingen, dat bij Irene kansloos was (10-0). De Vlissingers hebben een iets beter gemiddelde dan de Middelburgers. Atoom kreeg de eerste nederlaag te slikken. Het moest in eigen huis nog wel, in BSM de meerdere er kennen (4-6) en verspeelde daardoor de eerste plaats. Deze wordt nu in genomen door Eendracht, dat Tilburg met een 9-1 nederlaag naar huis stuurde. (Biljarten, Maandag speelde de biljartclub KOT I Sas van Gent een thuiswed strijd tegen ABC I Axel, die meetelde voor het clubkampioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen. Sas van Gent behaalde een ruime overwinning. De uitslag van de op 20 beurten gespeel de partijen is als volgt: Axel Sas van Gent W. Dieleman 18 Th. Neve 97 P. Grootaert 160 C. Meerschaert 153 W. v. Avermaete84 A. Beaurain 94 E. Vermeulen 66 G. Begijn 504 De hoogste serie werd gescoord door G. Begijn met 190 caramboles. F. Dieleman 66 J. de Rijcke 78 M. v.d. Have 31 R. Dieleman 294 In café Damzicht te Middelburg werden de eerste ronden gespeeld van de eindwedstrijden van het be kertoernooi 4de en 5de klasse van het district Walcheren en Zuid Be veland van de NBB. Van de deelnemers moest de Mid delburger Neufeglise worden vervan gen door A. Vermeulen uit Ovezan- de. Na drie ronden hebben D. Ra telband, Jac. Gabjrielse en M. van Hilst, ieder met twee gewonnen par tijen, de leiding. De wedstrijden wor den zaterdag en zondag voortgezet. Zeeuws damkampioenschap In het „Huis van Nassau" te Zie rikzee werd de eerste partij gespeeld in de beker-match om het persoonlijk dampampioenschap van Zeeland. F. Brandenburg uit Zierikzee en L. Anderson te Goes kwamen tegen el kaar uit in de eerste ronde en laatst genoemde wist Brandenburg te ver slaan. Reeds bij de opening verloor Brandenburg een schijf en wist zich niet meer te herstellen. De keuze commissie van de K.N. V.B. heeft dinsdag te Boxtel op de laatste trainingsbijeenkomst vóór de wedstrijd tegen Spanje twaalf spelers aangewezen, die volgende week zeker de reis naar Madrid zullen meema ken. Deze spelers zijn; Doelverdedigers: de Munck (For- tuna '54) en Pieters Graafland (Ajax). Achterspelers: Wiersma (PSV), Kuys (NAC) en Odenthal (Spel. En schede). Halfspelers: Notermans (Fortuna 54), van der Hart (Fortuna '54), Klaassens (VVV) en Schaap ('t Gooi) Voorhoedespelers: Moulijn (Feijen- oord), Wilkes (WV), en Bosselaar (Sparta). Het was de bedoeling nu reeds vijf tien spelers aan te wijzen, maar dit is niet geschied, omdat de keuzecom missie nog enkele spelers, die vorige week niet in wedstrijden zijn uitgeko men, zondag a.s. wil bekijken. De drie overige kandidaten voor de reis naar Madrid zullen zondag a.s. worden geselecteerd; dan wordt óók het Nederlands elftal bekend ge maakt. Knoflook: taboe! De KNVB heeft aan het hotel in Madrid, waar het Nederlands Elftal zal logeren, een brief gestuurd, waar in uitdrukkelijk staat vermeld, welke maaltijden de spelers op dinsdag 29 januari en woensdagmorgen 30 janu ari mogen nuttigen. Daarbij is onderstreept, dat de maaltijden „sin ajo" (zonder knof look) moeten zijn. En natuurljjlk mo gen de spijzen ook niet met olijfolie worden bereid. Het menu is samengesteld door trai ner Friedrich Donsenfeld en de arts van het Nederlands elftal, de heer A. Pannekoek, die vooruit reist om een oogje in het zeil te houden. De heer H. Klein Rilland Bath, is met ingang van 22 januari bij enke le kandidaatstelling gekozen tot be stuurslid van de KNVB afdeling Zee land. De heer Klein heeft daarin zit ting als vertegenwoordiger van het zaterdagvoetbal. DE EREDIVISIE-CLUB V.V.V. uit Venlo wil in mei of juni van dit jaar in Spanje een wedstrijd tegen Valencia spelen. Faas Wilkes, die enkele seizoenen gecontracteerd was aan deze Spaanse club, heeft onlangs reeds een afspraak ge maakt met zijn oude vereniging. MODERNE BEDRIJFS ADMINISTRATIE Aug. de Bakker uit BZoschkapelle slaagde te Rotterdam voor het exa men moderne bedrijfsadministratie M.B.A.-DIPLOMA Het diploma Moderne Bedrijfsad ministratie werd behaald door de he ren P. Bassie en L. Vlieger, beiden te Middelburg. TYPEN EN STENO. Te Hulst slaagden voor het vaar digheidsdiploma machineschrijven de dames O. v. Cauteren, M.L. Strobbe, L. Kas Hulst, I.M. Goethals R. Bley- enbergh, St. Jansteen, I. Nachtegaal, Heikant, I. Wolfelaar, Bosch-Kapel- le, A. Le Feber en J.M. Scheele, Axel. De heren J. v. Waterschoot, Kloosterzande en J. Fr. de Rijk, Bosch-Kapelle. Voor het diploma ste nografie slaagden de dames G.W. Vlek Hulst en A.M.R.M. Kesbeke te Axel. JUDO Blauwe band: K. Knappers, J. van Zitteren, A. v. Zoest, W. Biezen, J. Snoeyers, M. Snoeyers, allen Roosen daal. Groene band: L. Jongh, Middelburg A. Linskens, Roosendaal; J. Verheij- en, Oudenbosch: W. Frijters, Ouden bosch; J. Hontele, Roosendaal; J. Maas, Roosendaal; A. Bloem, Roo sendaal. Oranje band: L. Crezee Zevenber gen, F. de Klerk, P. Gommeren, C. Jongmans, L. v. Gestel, G. Verbiest, allen Roosendaal. Gele band: P. v. Burgel, F. Maas, K. Pierens, mej. O. Böeseken, E. Sin- ke, G. Botermans, F. Erentreich, K. Meerman, G. Barten, allen Vlissingen A. de Ridder Arnemuiden, K. v. Bel- zen, P. Kerkhove, P. Versprille, T. v. Veeren, L. Tjebbes, A. Rijke, J. v. d. Grijp, J. v. Meerendonk, j. de Klerk, P. de Nooyer, allen Vlissingen; H. Baurdoux, A. Joosse, A. Hoekman, H. Versluys, H. Schenk, H. A. Jan sen, allen Middelburg; H. v. Hane- ghem Breskens; J. Theune Vlissingen P. Dingemanse Vlissingen, A. Linden- berg Wolfaartsdijk, J. de Baar Wemel dinge, W. Willemse Oost-Kapelle, E. Kant Breskens J. Bevelander Souburg F. Pauwels Souburg, P. Boone Kou- dekerke, A. Cadot, C. v. Vugt, A. v. Sprundel, M. Machielsen, L. Jansen, A. Haast, A. Gommeren, C. v. Zun- dert, J. v. Agtmaal, F. Videier, J. v. Ginneke, J. Heijnen, allen Roosen daal; R. de Bruyn St. Willibrord, H. Snoeren Sprundel, C. Verheijen Ou denbosch, W. Lips Oudenbosch, T. v. d. Enden Oudenbosch, C. v. Bavel Oud-Gastel. Adspirant oranje band (jeugd)Pe ter Letschert Roosendaal. Adspirant gele band (jeugd)Rob. Kouwenberg Woensdrecht, Paul Kou- wenberg Woensdrecht, G. Mulders Halsteren. Witte band (jeugd)Adr. v. Ochten Vlissingen, G. Barten Vlissingen, W. v. Doorn Poortvliet, P. v. Oevelen Halsteren, Rini Langenberg Halste ren, A. v. Bostelen Halsteren, Mari anne Hopmans, Ad. Hopmans, H. v. Maaren, J. v. d. Berg, H. Pauw, H. Convents, P. de Waal, P. de Vos, P. Slimmen, Rob Braeken, A. v. Remor- tel, Frits Burgmans, allen Bergen op Zoom. le Graad jiu jitsu: F. Maas, K. van B'elzen, K. Meerman, F. Erentreich, E. Sinke, G. Botermans, allen Vlis singen; A. v. Sprundel, F. Videier, C. v. Vugt, A. Linskens, J. v. Ginneke allen Roosendaal; C. Verheijen Ou denbosch. H. Snoeren Sprundel, R. de Bruyn St. Willibrord, W. Willemse Oost-Kapelle, A. Joosse Middelburg, A. Lindenberg Wolfaartsdijk, P. Din gemanse Vlissingen J. Theune Vlissin gen, H. v. Haneghem Breskens, P. Boone Koudekerke, P. Versprille Breskens, P. Kerkhove Vlissingen, J. H. W. Meerendonk Vlissingen, J. de Baar Wemeldinge, F. Pauwels Sou burg, J. Bevelander Souburg. Mannheim 180 008), Kaub 153 001), Trier 172 (onv.), Koblenz 175 005), Keulen 143 008), Ruhrort 350 (—012), Lobith 978 (—018), Nij megen 763 (—020), Am-hem 788 015) Eefde 335 015), Deventer 237 014) Namen la Plante 172 (+012). Maas tricht hoofdsluis 4385 (onv.) Borgha ren 3391 (—026), Belfeld 1155 (—019), Grave 492 (—007). (Advertentie) Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. GOES, 22 jan. Eierenprijzen. (Be richt van handelaren.) Kippeëieren 9, poelje 8, eendeëieren 8, kalkoeneieren, 15 en ganzeëieren 20 cent GOES, 22 jan. Exp. en Industrie veiling: Goudrenet st75-85 43, st65-75 31, st60-65 22, H85-90 49, H75-85 44.80- 45.50, H 65-75 28.10-30.20, H60-65 18.80- 19.70, 2 13.80, K 26.60-26.70, F 15.80- 16.30, kroet 3.40, Jonathan st70-75 61. st65-70 53, st60-65 38-39. H75-80 61, H70-75 52.70-52.90, H65-70 42.60-43.10, H60-65 30.45-30.85, H55-60 21.40. 2 3. Cox Or. pippin H65-70 89-93, H60-65 73-94, H55-60 51-61, 2 27-30. Gold. De licious H80-85 77-90, H70-75 74-87, H 65-70 58-71, H60-65 38-57, 2 21-36. Lamb. Calville' H75-85 45-47, H65-75 32-44, 2 9-10, Comtesse de Paris H65- 70 30-31, H55-65 18.60, H50-55 14, 2 10. St. Remy H70-75 31-32. H65-70 30-31, 2 25-27. Op monster; Conference H65 en op 83.20, H60-65 75.20-78.10, H55-60 62.10-65.40, H50-55 32.10-34, Br. A. Lu cas H65 en op 71.10-72.30. Verpakt fruit: Cox Or. pippin H70-75 124-132, H65-70 116-118, Jonathan H70-75 60- 71, H65-70 42-64, H55-60 21-29. Gewone veiling: Cox Or pippin K 67, F 31-32, Jonathan K 16-39, F 6-13, Gold, delicious K 24-53, F 7-30, Lomb. Calville K 30. Comtesse de Paris K 13-22, F 6-11, Gieser Wildeman K 37, F 18-24, St. Remy K 25-29, F 19-24. GOES, 22 jan. Aardappelbeurs. De prijs van klei-aardappelen was he den als volgt: Bintje 35 mm opw., bin- nenl, sort. 9-9.25, Bevelander idem 12.50-13.50, Meerland-er idem 11.50-12, Koopm. Blauwe idem 12-12.50, Alpha 9, Furore 11.50-12. Er is geen vraag voor export. Ten aanzien van Bintje zij vermeld dat er weinig handel is. Alle prijzen per 100 kg, geleverd aan de sorteerinrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voeder aardappelen 3.75 per 100 kg. Stro en ruwvoeder. Stro van tarwe 50, gerst 55, groene erwten 80-85, schokkers 70, lucerne 175, alles per ton, draadgeperst af boerderij. Voe derbieten 20-22 per ton, af bedrijf. Uien. De prijs van de uien was te ruglopend. Telersprijs 22.. per 100 kg onafgestaart. Granen en peulvruchten. Tarwe, boerenschoen basis 17 pet. vocht af boerderij 27.50-27.75, gerst idem 24-26, haver, idem 15 pet., 24-25.50, kl. groene erwten, boerenschoon af boerderij 35- 47, schokkers, idem 50-65, br. bonen idem 50-60, lijnzaad, slag 50-54. Strovlas. Er is een behoorlijke vraag naar vlas, maar de teler is slechts bereid om op beperkte schaal tegen de huidige prijs af te geven. Goede kwal gerepeld vlas 18-23, afwijkende kwal. 10-18, Goede kwal, on-gerepeld vlas 15-18, afw. kwal. 8-15, alles p. kg. Ongerepeld vlas met N.A.K. gekeurd zaad plm. 2 ct per kg hoger. Er wordt reeds vlasland verhuurd voor f 900 f 1000 per ha. ROTTERDAM, 22 jan. Aanvoer in totaal 2656, weektotaal 4390, vette koeien en ossen 550. gebruiksvee 575, nuchtere kalveren 679, vette kalveren 160, graskalveren 133, varkens 74, big gen 104, paarden 105, veulens 3, scha pen of lammeren 245, bokken of gei ten 28 Vette koeien le kw. 300-320, 2e kw. 286-296, 3e kw. 276-286, Vette kalveren 310-330, 290-310, 270-B90. Graskalveren 450 350 275. Nuchtere kalveren 65 58 46. Biggen 56 47 40. Slachtpaarden 245 220 210. Schapen 140 120 100. Lammeren 130 115 95. Kalfkoeien 1100 950 725. Melkkoeien 1100 950 725 Vare koeien 820 700 600. Vaarzen 775 675 475. Pinken 540 440 340. Vette koeien aanvoer iets minder, handel kalm, prijzen als gisteren. Vet te kalveren als vor. week, vlug, ruim prijshoudend. Graskalveren, iets gro ter, redelijk, constant. Nuchtere kal veren, iets minder, vlug, stijgende prijzen. Biggen, als vor. week, stroef, niet -hoger in prijs. Slachtpaarden, ge woon, redelijk, onveranderd. Schapen, even kleiner, willig, met hogere prij zen Lammeren, even kleiner, willig, met -hogere prijzen. Kalfkoeien. even meer, tamelijk, prijshoudend. Melk koeien. even meer, tamelijk, prijshou dend. Vare koeien, als vor. week, lui, onveranderd. Vaarzen, gewoon, stil, stabiel. Pinken, gewoon, stil stabiel. UITKERING AAN EX-KRIJGSGEVANGENEN VAN JAPAN Het Ministerie van Buitenlandse Zaken maakt bekend, dat thans een aanvraag zal worden gemaakt met de uitbetaling van de uitkering uit hoofde van artikel 16 van het Vredes verdrag met Japan, welke bestemd is voor alle gewezen krijgsgevange nen van Japan c.q. hun nabestaan den. Aan allen, die zich reeds voor deze uitkering, dan wel voor de uitkering uit de opbrengst van de Birma-spoor- weg hebben aangemeld en sedertdien zijn verhuisd zonder van hun adres wijziging te hebben kennis gegeven, wordt verzocht daarvan alsnog op gave te doen aan de Directie over gangszaken Indonesië, Afdeling AA-1, Grote Markt 22 te 's-Gravenhage. Op de opgave te vermelden „Uit kering aan ex-krijgsgevangenen" en de naam van de ex-krijgsgevangene. Zij die zich nog niet eerder hebben aangemeld - ook nabestaanden van overleden (ex) - krijgsgevangenen - dienen dit alsnog schriftelijk te doen, bij voorkeur per briefkaart, aan bo venstaand adres onder vermelding van naam en voornamen, rang en stamboeknummer, geboorteplaats en datum, onderdeel op 8 maart 1942 en de kampen waar de krijgsgevangen schap werd doorgebracht, zomede 't huidige adres. Indien de opgave een overledene betreft, bovendien plaats en datum van overlijden, naam en adres van degene die de aanmelding verricht, zomede diens familiebetrek king tot de overledene. Aan degenen die zich reeds eer der voor deze uitkering, dan wel voor de uitkering uit de opbrengst van de Birma-spoorweg hebben aan gemeld, wordt dringend verzocht geen tweede aanmelding in te zen den, aangezien zulks slechts vertra ging in de uitbetaling veroorzaakt. 's-Gravenhage, 23 januari 1957.

de Stem | 1957 | | pagina 3