Er zijn beslist kansen I I Akt&tffcv De stijl van overheid en ambtenaar ZUID-BEVELAND RODE EN GROENE DAMESBENEN OOK GESIGNALEERD IN ZEEUWSE DREVEN Zeeuwse financiële positie is niet ongunstig OVERHEID MOET STEUNEN L. Smit overleden Jongeboerendag te Zuiddorpe Braa] goed< Met strijdbijlnaar Zeeuwsch-Vlaamse cultuur? Staats of slaafs Uitgever te Goes Tekort op bootdiensten benauwt 3 daagse verkoop VOOR HALVE PtUJZSN van winterjaponnen Geestige causerie van mr. Kamp Hoogwaterstanden Walcheren MIDDELBURG Feestavond Vlasmarkt HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN! De belangen van de bejaardentehuizen Comité opgericht Visserij-school in voorbereiding GOES ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN OOSTBURG AGENDA Vandaag Morgen Mot Tal a Contai Gro DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 JANUARI 1957 Wat wil men toch Zeeuwsch-Vlaanderen inzake cultuur een bovennormale maatstaf aanleggen, die tot gevolg moet hebben, dat buitenstaanders ons voor achterlijk bekijken? Is het rechtvaardig, te verwachten, dat een uitgestrekt ge bied van 60 km in de breedte, met een bevolking van nog geen 90.000 zielen, scherp gescheiden in twee delen, heterogeen naar afkomst, historie, aard en traditie, bovendien verschillend in ge loofsovertuiging, de toon aan zal geven in het cultureel beeld van onze Nederlandse plattelandsbevolking? De erfenis van een groots Vlaams verleden kon na 1648 onmogelijk be waard worden tijdens een bewind dat met Staats werd aangeduid, maar beter met slaafs wordt getypeerd. Voor een bloeiende cultuur is wel stand een dwingende voorwaarde. Die welstand van Zeeuwsch-Vlaande ren, d.w.z. van de eigen bewoners, stamt echter pas uit de laatste halve eeuw. De cultuur heeft hier nooit an ders een kans gehad dan op het ter rein van de godsdienst. En die kansen waren er dikwijls naar! Maar daar over niet verder. Als we nu spreken over cultuur hebben wij meer op het oog: een collectieve beschaving van de geest, die de gemeenschap in zijn uitingen verheft tot een waardiger op treden naar buiten, tot een hoger peil van levenskunst. Ja, inderdaad, daar ontbreekt bij ons nog veel aan. Maar moet daar de strijdbijl van Dom van Elderen aan te pas komen? Voor de KVCO hoef ik niet op te komen. Maar is een beschaafde vorm van ontspan ning niet een prachtig middel om de jonge geesten gevoel en smaak voor hogere culturele waarden bij te brengen? Cultuur is ontwikkeling van inner lijke krachten. En die ontwikkeling moet desnoods met kunstmiddelen, ook van buitenaf worden bevorderd. Een gezond gewas van aardappelen en bieten is ook niet meer denkbaar zonder de huidige chemische prepa raten. Welke bronnen Welke zijn over het algemeen de bronnen om onze bevolking cultuur en beschaving te brengen? Op 83-jarige leeftijd overleed giste ren te Goes de heer L. Smit, direc teur van de N.V. Uitgeversmaat schappij Oosterbaan en le Cointre. In een uitermate werkzaam leven maak te hij van zijn onderneming een mo- delbedrijf, waarin thans 90 arbeiders werk vinden. De heer Smit, Purme- render van geboorte, kwam in 1903 als chef-drukker naar Goes bij de fa. Oosterbaan. In 1911 werd hij compagnon van de heer Oosterbaan aan wie hij de gehele zaak in 1923 overdeed. Hij veranderde van branche doch toen m 1927 de heer Oosterbaan overleed, kocht hij de zaak terug en bracht die tot verdere bloei. Tien jaar later werd de zaak omgezet in een familie N.V. en kreeg hij zijn zoon, de heer Jan Smit. naast zich. De N. V.. die eerst o.m. bekendheid kreeg als uitgeefster van technische werken werd later actief op schoolgebied en tenslotte vooral ook op kerkelijk ter rein. Vele boeken kwamen regelmatig van de pers, evenals verschillende periodieken. Biina tot het laatst toe bemoeide de thans overledene zich met dc leiding der N.V. Op vakkun dig gebied stond de heer Smits zeer hoog aangeschreven en als humaan werkgever en mens genoot hij aller- wege respect. De school, de pers, radio en tele visie, de bioscoop. De lagere scholen moeten in hun voorbereidende arbeid op cultureel terrein te kort schieten, zolang de overheid genoegen neemt met de po gingen tot opvoeding van een kudde woelige (zenuwlijdende?) schapen ten getale van 40 a 50 in één klas. Gelukkig is het iets beter gesteld met de middelbare scholen, maar ook daar is de culturele ontwikkeling zwaar gehandicapt door gebrek aan geldmiddelen. Toch moet het heil vooral komen van een betere ont wikkeling van de massa. Over de vormende waarde van bioscoop, radio en televisie zullen we maar niet spre ken. Als ze eenswat goeds presen teren, dan wordt het veelvoudig over spoeld door een golf van waardeloze „brol". Men moet cultuur niet willen kopen zegt Dom van Elderen in een merk waardige paradox. Kan cultureel iets bereikt worden buiten schoolverband zonder deze nervus rerum? Het zal een verschrikkelijke opgave zijn, om alleen met zuiver geestelijke midde len tot een redelijke vooruitgang te komen. Ja, natuurlijk, de ziel van de cultuur is de cultuur van de ziel. Maar we moeten het ene doen en het andere niet laten. Ook de uiterlijke beschaving moet de zorg hebben van allen, die eraan kunnen meewerken. Geen ander middel Ik zie geen ander middel dan het oprichten van plaatseltfke en regio nale organisaties met het doel, de cultuurschatten van allerlei aard na der bij het volk te brengen. De over heid moet ons daarbij helpen. Vooral de vroede vaderen dienen hun plicht in deze te begi»ypen. Niet alleen de amateurmuziek- en toneelgezelschap pen moeten gesubsidieerd worden, maar ook en bovenal de verenigingen of stichtingen, die het volk iets nog hogers en nog edelers wensen te bie den. Het daghet intussen. De provincie (Stichting Zeeland) biedt reeds een aarzelende hand en enkele gemeenten hebben reeds hun goede wil getoond. Welaan dan: niet gewanhoopt. Zjjn wij het niet die de oogst zullen zien, laat ons vreugde vinden in het wer pen van het edele zaad. J. CH. COKNELIS. Bij de algemene beschouwin gen in de afdelingen der Staten, zijn verschillende aspecten der provinciale begroting belicht. Allereerst kwamen de financiën ter sprake en werden verschillende vragen geuit. G.S. antwoordden o.m. dat de in komsten over 1955 niet ongunstig zijn. Ditzelfde geldt voor 1955, doch dit is alleen dank zij het uiterst conjunc tuurgevoelige provinciefonds. De bestaande financiële verhouding heeft voor Zeeland in tegenstelling tot enkele andere provincies gun stig gewerkt, waardoor noodzakelijke uitgaven konden worden gedaan, die voorheen niet mogelijk waren. Op so ciaal, cultureel en medisch gebied is b.v. de achterstand ingelopen. Omtrent de verhouding water-land van onze provincie voor de bereke ning van de uitkering uit het provin ciefonds zullen nadere cijfers ver strekt worden. Wat de f 100.000 voor het tekort op de veren over de Wester-Schelde be treft, zij opgemerkt, dat de provincie daarnaast te financieren heeft de noordelijke veren, waarvan de tekor ten jaarlijks met rond f 100.000 toene men en waarvoor bezwaarlijk een ta riefsverhoging kan worden doorge voerd. De opzet van de ontwikkelings gebieden is veranderd. De minister van Economische Zaken huldigt thans een nieuwe gedachte omtrent de ont wikkelingsgebieden, waarvoor een kleine commissie is ingesteld, welker rapport gereed is gekomen. Daardoor kan de mogelijkheid ontstaan de pro vincie Zeeland in de toekomst tot gro ter ontwikkeling te brengen. Is P.P.D. niet zuinig met de grond In een afdeling merkte een lid op, dat door de provinciale planologische dienst niet altijd zuinig wordt om gesprongen met onze landbouwgron- (Advertentie) J5- V '^ggÊÊk: <r. w- u 'V f f>9 yrsr Verkoop t/m zaterdag a.s. Karrestraat 17 Mr. A. Kamp, dijkgraaf van Noord hollands Noorderkwartier en voorzit ter der Grondkamer te Alkmaar, is een geestig man. Dat wisten we al uit de boeken, welke hij onder de schuilnaam le Maire schreef over zijn burgemeestersperiode. Gistermiddag trad hij als spreker op in hotel de Korenbeurs te Goes, voor het Zeeuwse instituut voor be stuurswetenschappen met een cause rie over de stijl van overheid, be stuurder en ambtenaar. Het Jeek een erg dor onderwerp, maar het pakte anders uit. Van het begin af aan boeide de spreker zijn gehoor en amuseerde het herhaalde lijk door zijn betoog te larderen met aforismen kernachtige citaten en tientallen voorbeelden hoe het niet en wel moet. Aan de gedegenheid van de causerie deed de humor ove rigens geen afbreuk, want het was juist daardoor, dat de ernstige pas sages meer insloegen. Spreker zette uiteen, dat door de toneming van zelfkritiek de ambte naar de laatste jaren zich meer be wust is geworden van zijn tekortko mingen op het gebied van stijl en dat hij. strevend naar verbetering en doorbreking van de saaie sleur, tracht te komen uit de schaduw waarin de publieke waardering hem plaatste. Spreker trok te velde tegen de z.g. kanselarij-stijl in stukken, waaruit al weinig ..leeftocht" te putten is door de langdradigheid waarin de ge dachten schuil gaan en welke heb belijkheid Voltaire al brandmerkte toen hij sprak over de Hollandse ge woonte om honderd woorden te ge bruiken als men met één kan vol staan. Als flonkerend voorbeeld van frisse stijl haalde hij passages aan uit een briefwisseling tussen N.-Hol land Noorderkwartier met de minis ter, over een aan laatstgenoemde on welgevallige opdracht. Daar was geen clicheetje bij en de mens won het van de ambtenaar, op zo'n verras sende wijze, dat de minister gracieus de vlag streek. „Geen zinneloze rimram in uw proza", concludeerde spreker, maar ook geen leegheid en verstarring bij ontvangsten, opening van gebouwen en recepties. T.a.v. dit laatste gaf spreker ook veel waardevolle aan- wijzigingen, waarmee de kleurloos heid kan worden verdreven en de op rechtheid en waardigheid gediend. Alle aanwezigen kregen tenslotte een lijst van boeken, welke geschikt zijn om het gevoel voor stijl op te wekken en te versterken. Jhr. v. Bönninghausen. burge meester van IJzendijke, die de bij eenkomst voorzat, heeft de spreker hartelijk bedankt voor zijn kostelijke causerie. den bij de streek- en uitbreidings plannen. Naast planologie moet men ook economie bedrijven en bij het ontwerpen van bouwplannen dient ook rekening te worden gehouden ■met de kwaliteit van de cultuurgrond. Hij wees op het geval Goes, waar veel kostbare cultuurgrond wordt be nut, terwijl in een ander deel der ge meente veel minder goede cultuur grond niet voor bebouwing wordt ge bruikt. In dit verband bracht dit lid ter sprake de omstandigheid, dat di verse landbouwers te Breskens hun grond zullen moeten afstaan als ge volg van de nieuwe haven, die daar gebouwd wordt. Kunnen Ged. Staten niet bevorderen, dat deze gedupeer de landbouwers compensatie krijgen door toewijzing van gronden in de Noordoostpolder of elders?, vroeg hij. Van de zijde van Ged Staten werd geantwoord, dat bij het beoordelen van uitbreidingsplannen het benut ten van cultuurgronden doorlopend een punt van overweging uitmaakt. Het is echter niet altijd mogelijk grond van minder goede kwaliteit te benutten. In ieder geval wordt de uiterste zuinigheid betracht. Voor Goes hebben Ged. Staten pas hun goedkeuring gehecht aan een uitbrei dingsplan ten zuiden van de spoorlijn. Veerdiensten en fuiken In een andere afdeling vroeg een der leden of. wanneer de nieuwe ha ven Breskens gereed zal zijn, daarin ook de „Koningin Juliana" en de .Prins Bernhard" zullen kunnen aan leggen. Zou dit niet het geval zijn, dan acht dit lid zulks een motief te meer voor de bouw van een tweede boot. Een ander lid wees erop. dat de noordelijke veren steeds groter te korten te zien geven. De tarieven zijn na de oorlog nimmer verhoogd, zodat het eigenlijk een tariefsverlaging is. G.S zeiden dat de nieuwe fuik te Breskens niet geschikt is voor het aanleggen van de beide genoemde schepen. Mede door deze oorzaak zal. zolang er geen tweede fuik is, met deze schepen gevaren moeten wor den op de „oude" haven. Het college acht dit een handicap. Het betekent daarnaast een duurdere exploitatie moeilijkheden ten opzichte van de verkeersstroom, benevens moeite en zorgen inzake de personeelsvoorzie ning. Voor Vlissingen gelden de moei lijkheden in mindere mate, omdat daar de nieuwe mee.rplaats komt te liggen naast de reeds bestaande. De tekorten van de noordelijke ve ren zijn inderdaad benauwend en in wezen kan zeer zeker gesoroken wor den van een tariefs-.,verlaging". Dit acht het college juist, omdat het van mening is. dat Schouwen-Duiveland gelegenheid (goed en niet duur) moet hebben voor verbindingen met mid den-Zeeland. Wat de financiële kant verder betreft, „de Val" in aanleg vergt vermoedelijk rond 1,3 miljoen gulden. Hiervoor is bereids 9 ton ge reserveerd Ongeveer 4a 5 ton zal er dus nog bij moeten. Een zeer moei lijke beslissing is die betreffende een haven op Noord-Beveland. Dit zou nóg eens een investering betekenen van 3 a 5 miljoen gulden. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 24 januari, de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 8.57 en 21.50 uur; te Terneuzen om 8 38 en 21.29 uur en te Vlissingen om 8.08 en 20.59 uur. In de grote Schuttershofzaal heeft de buurtvereniging „Vlasmarkt- Krommeweele en omgeving" haar jaarlijkse feestavond grotendeels la ten verzorgen door het cabaretge zelschap „De Zandkorrels", welke en semble, zoals de naam reeds duidt, op het Zand, ook al door een buurt vereniging. gebakerd is. De Zandkorrels brachten een non stop-programma, dat getiteld was „Lachen is gezond" en gelachen wordt er, als Caljouw c.s. de bloemen van de amateuristische kleinkunst buiten zetten, ook al is het voor een andere vereniging Het programma was een aaneenschakeling van vrolij ke en geestige schetsen, zang en con férence (het laatste van de heer A. Caljouw). De drie vraagtekens, die op het programma stonden, werden door de heer Frans Burgs, een kun stig fluiter, veranderd in uitroepte kens. Het programma vermeldde ver der het optreden van het huisorkest der (eigen) buurt, dat onder leiding van mevrouw Zee staat. Het was een zeer geslaagde avond. (Advertentie) De jongeboerendag voor alle leden uit geheel o.-Z.-Vlaanderen werd dit jaar te Zuiddorpe gehouden. Ruim 170 jonge boeren en boerinnetjes, namen er aan deel en kwamen met hun auto's aanrijden onder de lin den even deskundig met het stuur wiel als vroeger hun voorvaderen met hun mooie „sjeezen", die nu ge heel uit het dorp verdwenen zijn. De heer C. Vercauteren leraar van de Landbouwwinterschool te Hulst, sprak voor de jongelui over het Del taplan en hij vond een aandachtig gehoor. 's Middags was er lof in de kerk. De koffiemaaltijd die werd aange boden was een ware feestmaaltijd. De bonte avond in het parochie huis. uitgevoerd door de jonge boe renstand van Zuiddorpe, en die al enige jaren een goede klank begint te krijgen, voldeed ook dit jaar bij zonder goed. In het lokaal werd de dag geslo ten met een goed glas bier en een dansje Op een te Goes, onder leiding van mr. dr. Mes gehouden bijeenkomst, is in principe vastgelegd dat er een comité komt ter behartiging der be langen van kath. bejaarden-tehuizen in Zeeland. Het ligt in de bedoeling om overal plaatselijke afdelingen te stichten met als overkoepelend orgaan het genoemde comité. De heer J. Seghers uit Roosendaal (van Charitas) lichtte een en ander toe en deelde mee, dat er ook een landelijke vereniging van gelijke aard in oprichting is. Een voorlopig bestuur werd te Goes alvast gevormd. De heer Se ghers zal fungeren als voorzitter en burgemeester Th. Andriessen van Ovezande als secretaris. Naar aanleiding van een vraag over een visserijschool, zeggen G.S. dat de oprichting van deze school reeds geruime tijd hun aandacht heeft. Zij bevindt zich thans in een vergevorderd stadium van voorbe reiding. (Advertentie) «m** •r .*u** NEDERLANDS VOCAAL KWARTET. Voor de leden van Wetenschappe lijke belangen, die ditmaal minder massaal waren opgekomen dan an ders, trad in „de Prins" het Neder lands vocaal kwartiet op, onder lei ding van de baszanger Peter Vos, Deze gaf telkens op het program korte inleidingen, die zeer verhelde rend werkten en slechts 'n enkele keer ons minder gelukkig schenen. Voor de pauze bracht het kwartet dat behalve uit Peter Vos, bestond uit Corrie Bijster (sopraan)Leni Henning (alt) en Wiebe Draijer (te nor) enkele juweeltjes van Orlando di Lasso, da Vittoria en Jan Belle. De drie liederen van Joh. Brahms, waren van een heel ander genre maar werden met niet minder talent gebracht. Na de pauze kwam het vol komen op elkaar .ingespeelde' kwar tet met moderne composities van Alp- hons Diepenbrock en H. Badings; met zang vier kleengedichtjes van Gezel- Ie op muziek van E. Mulder en 'n serie kwatrijnen van Hans Schouw man. Als toegift zong het kwartet het populaire „Zeg kwezelke". Aan het eind van de avond heeft ir. Sweep namens de vereniging het kwartet bedankt voor de fijnzinnige wijze waarop het program werd ge bracht en bood Corrie Bijster en Le ni Henning bloemen aan. AFSCHEID PRESIDENTE VAN ST. ELISABETHVERENIGING In intieme kring is afscheid geno men van mevrouw Verwer - Koh- schulte als presidente van de St.- Elisabethvereniging. Van 1924 af is mevrouw Verwer lid geweest van de ze vereniging en sinds 1935 had zij er de leiding van. Bij haar zilveren jubi lee wer donderscheiden met de „Ecclesia et Pontifice". Onze deken heeft bij het afscheid de verdiensten van de presidente geschetst en haar hartelijk bedankt voor haar grote toewijding. De secre taresse, mevrouw Dogge-Bonte, sloot zich hierbij aan en gaf uitdrukking aan de spijt der leden, dat de pre sidente de tijd gekomen achtte om heen te gaan. In de door dit heengaan ontstane vacature zal later worden voorzien. Kruin in gen RAAD KOMT BIJEEN Vandaag komt de gemeenteraad bijeen. De agenda vermeldt o.m. de volgende puten: voorstel om aan de heer M. Hoogesteger te Hansweert op zijn verzoek eervol ontslag te ver lenen als gemeentewerkman met in gang van 1 februari; benoeming van een gemeentewerk man: voorstel tot verkoop van bouwgrond aan de Schoolstraat aan de heer C. Meijer te Kruiningen; voorstel tot aankoop van enige per ceeltjes grond in het wederopbouw- plan (Achterstraat) en voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woningen, Veerweg 21 en 23 te Hansweert. Z ierikzee EEN WEG NAAR „DE VAL". Zo men weet wordt „de Val" al hier de nieuwe aanlegplaats voor de provinciale boten op de Oosterschel- de. Het haventje is zo goed als ge reed en de aanleg van de verbin dingsweg ermee zal door G.S. op 8 februari a.s. worden aanbesteed. NIEUWE VERENIGING OP C.N.A. Op uitnodiging van de heer C.F.M. J.Wats had in het groot casino te Sluiskil een vergadering plaats van een 50-tal jubilarissen. Ir.Wats die de voorbereidingen tot deze vergadering heeft getroffen deelde mede, dat het in de bedoeling ligt te komen tot een vereniging van jubilarissen en gepensioneerde jubilarissen van de Compagnie Néeriandaise de L'Azöte. De vereniging zal het devies voeren „In labore Fidelitas, in fidelitas se- curitas". De vereniging heeft tot doel de be langen van de jubilarissen en gepen sioneerden jubilarissen te behartigen, pogen met eventueel reeds bestaande verenigingen een nationale federatie te vormen en via deze te komen tot internationale samenwerkig met de soortgelijke federaties in Europa. De vereniging heeft geen enkele politieke aspiratie en wenst zich ook niet met politiek te bemoeien. De directeur- generaal van de Compagnie Néerian daise de l'azóte te Brussel d eheer Macerata, heeft het ere-voorzitter- schap aanvaard. Tot voorzitter werd gekozen de heer C.F.M.J.Wats, tot vice-voorzitter de heer V.Toffoli, se cretaris is de heer R.de Waai, de heer M.Cortvriendt werd tot penning meester gekozen, de heren W.Wage naar, C.Compiet en R.Onderbeke zijn. bestuursleden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes, zv H. van den Hemel-de Meyer; Arie, zv J. Schoon- akker-Dieleman; Catholina, dv J. Wisse-Walhout; Eddie, zv J. Dees- de Smit; Vivian, dv A. van Aerde-de Doelder: Willy, zv F. Mechelinck- Schaut; Paulina, dv W. van de Velde- van de Sande; Jacob, zv J. van der Molen-Quaars; Elisabeth, dv R. de Brouwer-van Leuven; Mario, zv G. De Witte-Lauret; Carolus, zv E. de Waal-van den Heuvel; Johanna, dv L. Haak-Rouw; Alphonsus, zv F. Zoh- landt-Kruiswijk; Christiane, dv P. de Meijer-de Rooij. Huwelijksaangiften: Frans Dooms 22 j. en Margaretha Gazan 16 j. Overleden: Adriana Dekker 80 j Edgar Lauret 71 j.; Elisabeth Harms 71 j.; Maria Breijaert 77 j.; Jan Weststrate 67 j. Sluiskil Bonte avonden Het bestuur van de plaatselijke fan- fare heeft haar leden, donateurs en begunstigers in ruil voor alle steun wederom haar traditionele bonte avonden aangeboden. In zijn ope ningswoord bracht de voorzitter de- heer C. Tendijck dank aan allen, die op enigerlei wijze de fanfare weder om in het afgelopen jaar hebben ge steund. Hierna werd de verdere ver zorging en de conference overgedra gen aan de heer Hallegraeff, die met een contract voor de kleine uurtjes op zak de verwelkomingsmars van de fanfare aankondigde Onder de mu zikale begeleiding van het echtpaar Benjamins volgde er een nonstop pro gramma. van voordracht, zang, mu ziek en toneel; verzorgd door de BAC (Bonte Avond Cabaretgroep uit Sluis kil). Vermeldenswaard was wederom de muzikale prestatie van de Sluis- kilse vingervlugge accord eon virtuoos Johan de Wit. Tijdens de pauze daalde een regen van prijzen, geschonken door indus trie en middenstand neer op tal van gelukkige winnaars. Een gedeelte der baten uit deze verlotingsopbrengst kwam ten goede aan het voorberei dend comité voor het neomistenfeest van frater de Soomer, die binnenkort priester zal worden gewijd. Ze zijn gesignaleerd, de rode en groene kousebe nen! Dus toch Ook in de Zeeuwse dreven De bewoners van ons gewest mogen dan behoudend ge noemd worden, enkele pro gressieve geesten hebben toch maar de stoute schoe nen, nader aangeduid, de stoute kousen aangetrok ken! Hebben deze (vrou welijke) geesten hun tijd verstaan, zoals dat heet? Het is een vraag, die in zijn beantwoording een ontleding van de geeste lijke constitutie van de draagsters vereist. En dit is, voorwaar, geen gemak kelijke opgave! Wij zullen ons daarom beperken tot het doen van enkele gissingen, 'n Vraag, die zich onmiddellijk aan dient, is: riekt het bewan delen van deze aardbol met in bizar groen ver hulde benen naar ver dwazing of is het de koes terende warmte van de stof louter de immense be koring van 't rijpere tex tiel, dat hier door de be trokken dames primair wordt gesteld? Dit laatste is aanvecht baar. Droeg men in het, zoals het thans schijnt, voorbije nylon-perk, soms gebreide kousen? Neen! Blijft dus over: de verdwa zing Toch gaat ook dit weer niet op, want het is in ons goede Nederland zo, dat men zelfstandig de kleur kan bepalen, die men op een gegeven moment aan de kousen wenst te geven. Daarnaast dient ten gunste van de rode- en groene- kousen-draagsters te wor den aangetekend, dat zij zich hebben ontworsteld aan die grote, wijds ver breide nylon-massa. Zij hebben op het mode-front de spits afgebeten! Hierin schuilt een deel van haar verdienste. Voorts hebben zij zich moedig getoond. Hoe schoorvoetend zal zo'n eerste groene kousebeen de Zeeuwse plavuizen op gestuurd zijn! En moge dan de verschijning ge dachten oproepen aan de hofnar van weleer, ook deze had z'n functie! Ondertussen zijn ook de ze draagsters reeds in twee groepen uiteengeval len. De gelijkgerichte en de twee-polige. Want er zijn er, die gelijk men dit wel op schepen ziet om stuurboord en bakboord te markeren, zowel een rode als een groene kous aan trekken. Dit is het pure, baanbrekende werk! Eerst dan laat men zich willoos drijven op de poelen van het mode-spektakel, eerst dan neemt men met over gave deel aan datgene waarop het bevattingsver mogen van de mens in zijn ware gedaante reageert Ontbraken ditmaal, weliswaar door omstandigheden, de clowneske caprio len van diverse spelende leden w.o. Du Puy en V. d. Velde, waardoor de fanfarestijl zoek was, men kan dank zij de B.A.C.-groep terugzien op zeer geslaagde avonden. VAL DOOR BAL De plaatselijke postbesteller A. V. is, rijdende per bromfiets door de Middenstraat, dusdanig komen te val len dat hij na plaatselijk verbonden te zijn naar het ziekenhuis voor ver dere behandeling moest worden over gebracht. Een door spelende jongens voor het bromrijwiel geworpen bal was de oorzaak van dit ongewenste vervoer naar de Kerkstraat. Zuiddorpe JAARVERGADERING N.C.B. De jaarvergadering van de NCB, Boerinnenbond en r.k. jongeboeren- stand is een dag van grote drukte geworden, 's morgens in het lokaal van de heer Jonckheim en 's avonds in het parochiehuis. 's Morgens sprak J.P.v.d.Wolf, di recteur van de landbouwschool over „herverkaveling" en 's avonds werd door de jonge boerenstand een zeer in de smaak vallend amusements programma aangeboden, waarvan de spelleiding berustte bij de heer J.Ger- res en de muzikale leiding bij de heer O.yan de Walle. Stoppeldijk TONEELCLUBAVOND GOEDE INVALSTER VOOR TITELROL De toneelclub „Stoppeldijk" zag zich voor het onaangename feit ge plaatst, dat de vertolkster van de titelrol in het stuk „De privé-ver- pleegster" wegens omstandigheden voorlopig van toneelspelen dient af te zien. Met de uitvoeringen op 16 en 17 februari a.s. voor de boeg, was men gedwongen om naar een plaatsvervangster uit te zien. Geluk kig bleek Mej.Ria Serrarens bereid deze taak op zich te nemen. Het zal haar zeker niet gemakkelijk vallen om in de korte tijd die nog rest, deze zware rol onder de knie te krij gen. Haar sympathiek besluit om als nog in te vallen verdient intussen veel waardering. In verband met een en ander zijn de opvoeringsdata ver schoven naar 23 en 24 februari. Overslag OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN Alhier is overleden mevr. Heme- soet, die de oudste inwoonster was van deze gemeente. Zij bereikte de leeftijd van 95 jaar. CONTACTAVOND WIT-GELE KRUIS In de zaal „Concordia" alhier werd een contactavond georganiseerd voor de leden van het Wit-Gele Kruis. Tij dens deze avond, welke zeer druk werd bezocht, werden toneelstukjes enz. opgevoerd. Na afloop van het to neel werd er ook nog een bal gege ven, waaraan ook vele leden deelna men. Tot laat in de avond hebben al len zich kostelijk kunnen amuseren. Het ledental werd op deze avond ook nog vergroot, daar zich verschil lende personen opgaven. NIEUWE HORECA-VERENIGING Bij P.Krijnen aan het Eenhoorn plantsoen vond 'n vergadering plaats van vertegenwoordigers van de Ho- reca-bedrijven in de gemeente. Men kwam tot de oprichting van een plaatselijke vereniging met het doel. de belangen van de Horeca-be- drijven, in samenwerking met de an dere verenigingen zoals de V.V.V. en de winkeliersvereniging te behartigen Tot voorzitter werd gekozen de heer J.K.Pauwer uit de Burchtstraat, tot secretaris de heer U.de Windt van de Zuidzandsestraat, terwijl de heer J.Adriaansen van de Markt voor de financiën gaat zorgen. SANERING MELKWIJKEN Door de melkfederatie Zeeland zou den er momenteel pogingen in het werk worden gesteld om te komen tot een vaste wijkindeling voor de melkslijters. Economisch gezien kon dit plan slechts worden toegejuicht. Of ech ter de binding aan een aangewezen melkslijter ook in de smaak zal val len van de huisvrouwen valt nog te bezien. IJzendijke UITVOERING „ZANGLUST". Onder leiding van mevr. van Sor- gen-Broer geeft de zangvereniging „Zanglust" vandaag haar jaarlijkse uitvoering in het Hofzichttheater. Op het zeer verzorgde programma komen 18 nummers voor. In de pau ze wordt er een verloting gehouden. Hoofdplaat LANDARBEIDERS VERGADERDEN In de zaal van de heer de Pauw werd de jaarvergadering gehouden van de Katholieke Landarbeiders- bond. Bij deze matig bezochte verga dering was als hoofdbestuurslid van het district aanwezig de heer P. Vink uit Lamswaarde. De aftreden de bestuursleden C. de Smit, Th. Scherbeyn en C. v. Voren, werden zonder hoofdelijke stemming herko zen. Als lid van de Controle-Commis sie trad af Ch. Hamelynck. In zijn plaats werd benoemd J. Blaakman. Bij de rondvraag werden vooral vra gen gesteld over de nieuwe regeling A.O.W. Ook werden nog ter sprake gebracht de sterk variërende lonen bij de verschillende objecten der Nederlandse Heide Mij. De verschil lende klachten en moeilijkheden wer den door de heer P. Vink opgenomen. Sint-Kruis V ereiiigingsaetiviteit Ter gelegenheid van de jaarverga deringen van de Dorpsvereniging en de plaatselijke muziekvereniging „Elk naar zijn Krachten" had Sint Kruis er een feestdag van gemaakt. Des middags trok het muziekgezel schap door het dorp voor een vrolij ke rondgang. De Dorpsvereniging kon het afgelopen jaar reeds afslui ten met een batig saldo, zodat blijkt, dat deze jonge belangenvereniging al een stevige basis heeft die tot groot nut van Sint Kruis kan strek ken. Zelfs kon de eerste aflossing van 25 aandelen van 10.- reeds op deze vergadering geschieden. De mu ziekvereniging bleek in het instru mentenfonds een tekort te hebben van rond 70.- hetgeen, gezien de ac tiviteit in het afgelopen jaar, geen verwondering behoeft te baren. Dit tekort werd bijgevuld uit de vereni gingskas. Als nieuw bestuurslid werd in deze vereniging gekozen Hilaire Noé. Gezien de opbloei van de ver eniging en de kosten welke daarmee vanzelfsprekend gepaard gingen, werd besloten om de contributie voor de ereleden te verhogen tot 5.-. Bij de bespreking van de aanschaffing van uniformen kwam burgemeester J. van Dongen met het voorstel om hiervoor een uniformenfonds te stich ten, waarmee de vergadering het eens was. Dit zal in studie worden genomen. Tot grote vreugde van de aanwezigen kon de burgemeester ook reeds meedelen, dat hQ voor dit uniformenfonds reeds 125.- ter be schikking had uit giften van particu lieren. Na afloop der vergadering trad de bekende boerenkapel „De Erpelkappers" uit Axel voor het voet licht met een vrolijk programma. De zaal van het Dorpshuis was goed ge vuld en de vrolijke muziek, afgewis seld met aardige toneelstukjes en vlot afgewisseld door de gezellige conferencies, deden het bijzonder goed. Aardenburg Jonge boeren speelden toneel De afdeling Aardenbrug van de r.-k. Jonge Boerenstand gaf in sa menwerking met de r.-k. Jonge Boe rinnen Bond in de zaal van de Roode Leeuw haar jaarlijkse uitvoeringen. Voor een volle zaal werd tweemaal een opvoering gegeven van het ka tholieke Brabantse spel van Ko Kee pers „Suuske Perdaems, de koster van de Heikant", in drie bedrijven. De uitvoeringen die onder regie ston den van B. W. F. Haaksman de Kos ter waren goed verzorgd. Speciaal het toneel gaf een fleurige aanblik. Theo van de Vijver uit Sluis was als pastoor rustig in zijn praten en in zijn bewegingen, terwijl de rol van zijn huishoudster op prima wij ze werd vertolkt door mej. Paula Ferket. Zij kon zich de rol van kor date alles regelende huishoudster goed eigen maken. Vlot en vrolijk speelde Leonard Claeys als Suuske Perdaems, terwijl hij ook de ernstige passages goed tot zijn recht deed ko men. De beide debutanten mej. Ce line van de Vijver uit Sluis als dok tersvrouw en Robert Buijck als pleeg zoon kweten zich goed van hun taak. Mej. Agnes Ferket speelde vlot en levensecht de rol van de dochter van de dokter, terwijl de doktersrol goed vertolkt werd door Fernand Cauwels. Joseph de Rijcke tenslotte typeerde goed de strenge en norse veldwach ter. Het geheel werd opgeluisterd met accordeonmuziek en met een muzikale omlijsting van zangnum mers door de leden. Deze uitvoering werd gegeven in het kader van het west-Zeeuwsch- Vlaamse toneelconcours van de r.-k. Jonge Boerenstand. De karhpioen van dit jaar zal in Tilburg, waar het hoofdkantoor van de N.C.B. geves tigd is. voor het voetlicht mogen tre den. Of de Aardenburgse R.K.J.B. naar Tilburg zal mogen hangt af van de beslissing van de jury, die be stond uit de heren P. de Rijk uit Sehoondijke, F. Cuelenaere uit Sluis en C. Impens uit IJzendijke. NAAR CANADA Onze plaatsgenoot Ds. L. S. Blom, predikant bij de Nederlands Her vormde Gemeente, is maandag jl. als geestelijk leider van de emigranten met het emigrantenschip „Zuiderkruis" naar Canada vertrok ken. Hij zal gedurende de reis de geestelijke verzorging van de her vormde emigranten op zich nemen en zal na een afwezigheid van zes we ken weer naar Aardenburg terugke ren. GOES Grand: Het salvo der dapperen. Slot Ostende: Feestavond r.k. Vrouwen gilde. HULST Bioscoopgebouw 8 uut: Char lie's tante. MIDDELBURG Electro: De wenteltrap OOSTBURG Ledel 8 uur: De zesde juni D-day. SAS VAN GENT Olympta 8 uur: Men selijke torpedo's. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Wien bleibt Wien. VLISSINGEN Alhambra: Never say goodbye. Luxor: Satans paradise. AXEL Het Centrum 8 uur: Romeo en Julia. GOES Grand: Diefde is een schitte rend ding. MIDDELBURG Electro: Vijfduizend vingers. OOSTBURG Ledel 8 uur: Het Woord. VLISSINGEN Ariënsgebouw: Verga dering KAV. Alhambra: Verzwegen verleden. Luxor: Satans paradise. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Wilhelm Teil. GENT Kon. Ned. Schouwburg: The great Sebastians. De gei kunnen be Sint-Lidwii zoek gedaai 4,5% en tei terwijl var eventuele een maxim meente. Sint Ja aangehoude gaderen, en enkele pun De voorz had het vt Hij wees oj aan een me het voorste hand kwam se vroede heer F. Do dan twee het college ten toevoe gemeenten vertegenwo hij. De heer onjuist dat garantiebes nertal van voor de ga oog op d oordeelde aantal per waarin de sproken die: aanvaardde, hem eens. pleitte ook heer R. van maakt zien overeenstem: ciële draagk Hij vroeg zi van de bou stijgen, dat bijv. 7 miljo geen de deel. dig voor on zou plaatsen het voorstel verwijzen, o tantsrapport hoeverre de van de geme voorgestelde wees er op, van regenten op het best Inzake de g wonertal kor akkoord zijn| pleitte hij van het vo De tweede dorp georgaij wederom ee| doordat de q was dan de e Na de H. Dries een gi tijd gehouden gadering, die gens er. meis Aalmoezenier districts-voorz hield een boe selijke verhol dat hij met praktijk illust] aandacht wei; tenwisseling vruchtbaar. In de midq lichtere toner ben de jonge kapelaan Sai zang en muzi| uren gesleten Met een ko: dag besloten. Bij Bhenm&l vtroorza onzuiver blot brengt Km Dat komt kracht van K zouten waan hebben zo'n de bloedzuive bloed van sto stromen. Onzi nen zich niet gewrichten en niet de pijnen nacht kweilei Voor de r „De Braakma rijksmiddensta land, de heer Na uitvoerif ten opzichte v hebben uiteen komstmogelijk Hoekse midde Door afsluit, is een prachti staan, hetwelk tot zich trekt, zeilwedstrijder toeschouwers een begin te plannen diens uitgevoerd. Ir giek wordt aar risten de weg ten te vinden De heer Ko middenstand fijt zal kunn dient men zi< ook in te stel. eenmaal anae gewoonten da men zich als richten heeft, zamenlijk wo middenstands zal kunnen s, nuen niet uit voor de midi goede toekom kosten gaan i. voor de baten nog dienen t vooropgesteld ken. -•'■.Am

de Stem | 1957 | | pagina 2