Zondagsrijverbod verzacht Rijden op 27 januari en op 10 februari Limburger bijna geronseld in Vreemdelingenlegioen 10 w Terreur in Hongarije Piccioni ontkent schuld dood Wil ma Montesi Geheimzinnig geval van geheugenverlies in ziekenhuis va n Duinkerken :l Sinaï bijna ontruimd Beroep op ontwapening STORMAANVAL OP VELUWE MacMillan partijleider Nieuw tumult op Cyprus Intrekking verbod nog onmogelijk Avontuur rond kinderbijslag PatiëntXzoekt vergeefs naar zijn indentiteit UPON l cent DAGBLAD VOOR ZEELAND Eindtelling der Poolse verkiesing Prins Rainier boos op de pers Zuidelijke wind Wiel van auto twee doden Bommenmaniak Le New York in arrest De derde man Hij genoot een uitstekende opvoeding Afgekeurd Itde lar- lens 1 ral La's scom- litraat, lergen 18.30— Ijbasis Mid- en u L'f Irochure „Wie 1 gratis toe te stellen er prijs Tilichtingen te gewenst wordt. Irullen t.e.p. at een ^aardoor open I 'lop I/oor het I te pi)P I self. b'S - MOTOREN na motor te koop, merk infield 350 cc. k.k. a-eg 226 B.o.Z. DIVERSEN dank aan God op voor- •an de H. Maagd en Pa- el voor verhoring van 'loor 't houden van cle P. G. jp hetzelfde ogen- t zijn houding. Al- t weg uit zijn ge- ikelt een schrede erwijl zijn handen iwaard laten zak" hij verschrikt: 97e JAARGANG No. 22359 Cltgave N. V. Uitgevers MfJ. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C. J v. Hootegem, Mr. Dr. A J. J M Mes, Mr. H M. L. de Rechter, P V. M. Veicauteren, L. J v. 't Westende. Abonn.prfjs by voorultbet t 6.5U p. kwartaal, p. post t 7310, p. week (ultsl bij niet postbesteil.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 23 JANUARI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke rethictie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staat werk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, TeL 2601 COSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 351 Reizigers ,die gisteren uit Boedapest in Wenen zijn aange komen, hebben verklaard, dat dagelijks tientallen jonge arbei ders en studenten in Hongarije worden gearresteerd, teneinde alle weerstand tegen het regi- me-Kadar te breken. De standgerechten zouden volgens een nieuw decreet nu terechtstellingen mogen beve len, zonder dat zelfs maar een aanklacht tegen de beklaagde is opgesteld. Uit de eindtelling van de zondag jl. in Polen gehouden verkiezingen blijkt dat 94,14 procent van de kie zers aan hun stemplicht hebben vol daan, aldus een bericht van het Pool se nieuwsbureau PAP. Van de 17.944.081 stemgerechtigden hebben 16.892.213 hun stem uitgebracht. Volgens PAP bedraagt het aantal stemmen op de kandidaten van het nationale eenheidsfront 16.563.314, of 98,4 het aantal ongeldige stem men is 58.897. De nieuw gekozen Sejm (parlement) zal tussen 15 en 20 februari bijeen komen. Prins Rainier van Monaco heeft gisteren de 120 leden van zijn staf ver boden met de pers te spreken over de verwachte blijde gebeurtenis. De prins is ontstemd over de vele foto's die van prinses Gracia met telelenzen worden genomen als zij in de tuin van het paleis wandelt. Hij is verbaasd over de gedetail leerde en dikwijls verzonnen" ver slagen. in de wereldpers over de da gelijkse bezigheden van de prinses. Mij heeft zijn twee perschefs opge dragen de journalisten die verzonnen verhalen schrijven, onder handen te nemen. De minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft gisteren bekend gemaakt, dat algehele ontheffing van het verbod tot het verbruik van motorbrandstof wordt verleend op zondag 27 januari en op zondag 10 februari aanstaande. Algehele intrekking van het zondagsrijverbod achtte hij evenwel nog niet mogelijk. De ontheffing van het zon dagsrijverbod op bovengenoem de zondagen achtte de minister slechts dan gemotiveerd, wan neer het rijdend publiek gedu rende deze zondagen, evenals op werkdagen, zelfbeheersing be tracht, d.w.z. zo mogelijk met matige snelheid rijdt en onno dige lange ritten vermijdt. Wan neer het resultaat van deze proef gunstig uitvalt en de Westeuropese benzinepositie niet ongunstiger wordt, bestaat de mogelijkheid, dat de proef wordt herhaald. Prof. Zijlstra deed een beroep op het rijdend publiek om waarlijk de nodige zelfdiscipline te betrachten. De minister maakte dit bekend tij dens een radiorede, die hij gisteren avond heeft uitgesproken over de zen ders Hilversum I en II. Hij memoreerde de blokkering van het Suezkanaal en stelde vervolgens vast dat wat de benzine betreft ondanks aanvoermoeilijkheden, Ne derland de in het landsbelang nodige voorraden heeft kunnen handhaven. Met name door de invoering van het zondagsrijverbod hoefde de regering begin december, toen de oliesituatie nog volstrekt onzeker was, niet tot een formele rantsoenering van aard- olieprodukten te besluiten, de licht zijde van deze beperkende maatregel. Schaduwzijde echter was de ingreep in het particuliere leven en een rela tief zware last op bepaalde delen van het bedrijfsleven, met name het café- en restaurantbedrijf en het autover huurbedrijf. Zorgen over stookolie Wat de benzine aangaat, is dooi de getroffen beperkingen en het lagere winterverbruik de positie gunstiger dan aanvankelijk werd verwacht. Dit in tegenstelling tot de positie van gas- en stookolie. Wij moeten er echter rekening mede houden, aldus de minister, dat naar mate het voorjaar nadert, het ben zineverbruik weer zal gaan stijgen, terwijl het bovendien onzeker is hoe de aanvoer zich verder zal ontwikke len. Dit hangt geheel af van de voort gang der werkzaamheden in het Suez kanaal en van de aanvoer uit het westelijk halfrond. In Westeuropees verband wordt er daarom, zoals reeds bekend, naar ge streefd om tot een zo gelijkmatig mo gelijke verdeling te komen. OP EEN bruiloftsfeest op een thee plantage nabij Kandy (Ceylon) zijn achttien gasten, onder wie vier kin deren. om het leven gekomen, toen Plotsehng brand uitbrak. Elf van de 200 gasten werden zwaar gewond. Ook de bruid en bruidegom liepen brand wonden op. BIJ BENTONG in Midden-Malakka neeft een moederhond een volwassen tijger, die het op haar jongen had voorzien, na een fel gevecht op het eri van haar baas verdreven. is een arbeider in ,beknelcl geraakt tussen een i?«v ?gt?-en de achterkant van een liftkooi. Hij overleed aan de op gelopen verwondingen. PRINS BERNHARD is door dp Rn ninküjke Spaanse Academie te Ma drid wegens zijn verdiensten voor de bevordering van de studie van rfo Spaanse taal in Nederland, blnoemd tot „academio honorario". uenoerr>d DE GROOTSTE vakvereniom» Australië heeft een resdSKleC men waarin wordt aangedrongen op stopzetting van de Britse atoomnroe ven in Australië in het belang van de volksgezondheid. NA EEN bespreking van drie dagen in Praag hebben de Tsjechische en de Franse communistische partij een verklaring uitgegeven, waarin het denkeeld van een zgn. „nationaal communisme" wordt verworpen. ONDER auspiciën van het comité „Amsterdam diamantstad" zal van 21 juni tot en met 14 juli a.s. in de Apollohal te Amsterdam een grote internationale diamanttentoonstelling worden gehouden. FIETSEN en bromfietsen vormen weer een begeerlijk object voor aller lei duistere lieden. Alleen al in Am sterdam zijn sedert 1 januari 387 hetsen en 68 bromfietsen gestolen. De jazz-orkestleider Piero Piccioni, zoon van een vroeger minister van buitenlandse za ken in Italië, heeft gisteren ale schuld aan de dood van Wilma Montesi ontkend. Zijn verdediger heeft een terecht zitting op de plaats van de beweerde misdaad gevraagd, opdat bepaalde on juistheden in de acte van beschuldi ging zouden kunnen worden aange toond. Op stap met filmster Piccioni ontkende ooit van Wilma Montesi te hebben ge hoord. Hij verklaarde, dat hij op de dag. dat Wilma haar huis in Rome verliet, te Amalfi (aan de baai van Salerno) was met de Italiaanse filmster Alida Valli en andere vrienden. ..In de ochtend van 10 april (1953) heb ik mejuffrouw Valli naar Sor rento (bij Amalfi) gereden. Ik keerde naar Rome terug en ben dadelijk naar bed gegaan met keelpijn. Ik begon me in Amalfi ziek te voelen en de kok van de villa waar ik verbleef gaf me elke vier uur een injectie. In Rome schreef mijn dokter me meer injec ties voor", aldus Piccioni. Hij zei. dat hij enkele dagen het bed had gehouden Op de vraag, wan neer hij voor het eerst over de dood van Wilma Montesi had gehoord, zei Picci',ni: „Dat kan ik niet zeggen. Mogelijk heb ik er over in de kranten gelezen." Piccior.i, die licht stotterde, ver klaarde, dat hij in 1948 en 1949 in het jachthuis van Capocotta in Torvai- amca was geweest, maar nadien nooit. (Torvaianica is de plaats waar het lijk van Wilma Montesi is gevonden). De rechter vroeg hem vervolgens - li11-' °01* een auto van het merk „Alfa Romeo" had bezeten (die in de nabijheid van het jachthuis zou rijn gezien op de dag, nadat Wilma haar huis voor het laatst verliet negen april 1953). „Nee, nooit", antwoordde Piccioni. Piccioni verklaarde, dat hij Mon- PoHtiek dl?wi)?? hatJ opgebeld om- seks de tijd, dat mej. Montesi Weersverwachting van liet K. 5 N.M.I. tot vanavond, opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur: 2 Droog weer met op de meeste 2 Plaatsen enkele opklaringen. Ma- J lanSs de waddenkust tijde- J lyk krachtige zui t^iijke wind. Dver het algemeen weinig veran- dering in temperatuur. m iWa j^ting van het Belgisch 5 J Weerkundig Instituut: Matige J J zuidwestenwind. Bewolkt. In de 2 m£.en='f-en Plaatselijk nevel en 5 Sur Jgmg van de tempera- J Vandaag: zon onder 17.12 uur maan onder 11.29 uur. Morgen:' zon op 8.31 uur, maan op 3.10 uur. Een reservewiel, dat verloren werd Den Bo^ch1-C¥üburg°^)nderrideS^eg waardoor twee mensen de dood vom den. In een deel van onze oplaag van gisteren meldden wij reeds, dat on genoemde weg een auto tegen een boom reed, tengevolge waarvan een der inzittenden op slag werd gedood Uit het onderzoek is komen vast té staan, dat deze verongelukte auto waarin de 43-jarige kapitein van Eden en de 52-jarige weduwe P.J.- van R (beiden uit Vught) gezeten waren, te gen het verloren reservewiel zijn op gebotst. De auto vloog van de weg en botste tegen een boom. De vrouw was op slag dood, de heer van Eden werd overgebracht naar het St. Eli- sabethziekenhuis te Tilburg, waar hij kort na aankomst overleed. In verband met dit ongeluk verzoekt de groepscommandant van de rijk' litie te Udenhout aan de bestuu van de auto, die het reservewiel loor, zich met hem in verbinding te stellen of met de plaatselijke politie van zijn woonplaats. stierf, maar dat de telefoongesprekken niets te maken hadden met haar dood. Piccioni zei verder, dat zijn naam voor het eerst genoemd is in verband met de geheimzinnige dood van mej. Montesi door politieke tegenstanders van zijn vader. Volgent hem voerden zij een cam pagne die berekend was om zijn va der in politiek opzicht te benadelen. New York haalt verlicht adem. Een 54-jarige man, die in Waterbury (Con necticut) door de politie is aangehou den heeft verklaard dat hij de „krank zinnige bommenwerper" van New York is, zo heeft de politie bekend gemaakt. De „krankzinnige bommenwerper" is volgens de politie verantwoordelijk voor ten minste 34 aanslagen met zelf gemaakte bommen op openbare ge bouwen in New York sinds 1940. Ver scheidene van deze zelf gemaakte bommen waren ontploft. Bij elkaar zijn vijftien mensen door deze aan slagen gewond. Een woordvoerder der Britse delegatie naar de Verenigde Na ties heeft gisteren verklaard, dat de Westerse mogendheden overleg plegen met de Sowjet- Unie omtrent het indienen van een gezamenlijke resolutie, waarin een beroep op de ont wapeningscommissie der V.N. wordt gedaan alle nieuwe ont wapeningsvoorstellen te bespre ken. Verwacht wordt, dat deze re solutie, later in deze week, in de politieke commissie zal wor den ingediend. Harold MacMillan is met algemene stemmen tot leider van de conser vatieve partij gekozen, als opvolger van de onlangs afgetreden Sir An thony Eden. In het Lagerhuis hebben de leiders van de partijen hulde gebracht aan de onlangs afgetreden minister-presi dent, Eden, die ook uit het Lager huis is getreden. De leider van de socialisten, Gaits- kell, zei, dat hij thans de meningsver schillen uit het jongste verleden wil de negeren. De jongste gebeurtenissen niet in aanmerking genomen, had Eden het vertrouwen van het Britse volk ge wonnen als maar aan weinigen gege ven is. Gaitskell wenste MacMillan geluk met zijn benoeming tot minister-pre sident, maar voegde er aan toe hem niet toe te kunnen wensen, dat hij lang in functie zal blijven. (Van onze verslaggever) De 38-jarige hulphouwer G. B. uit Valkenburg heeft een zeer recent en zonderling avontuur achter de rug. Op 23 november jl. ging hij welgemoed in Luik achterstallige kinderbijslag halen. Tien weken later keerde hij via Rijssel, Parijs Marseille, Brussel en Bergen op Zoom behouden bij zijn vrouw en zeven kinderen terug. Zonder kinderbijslag. Als souvenir bracht hij een aantal rode striemen op zijn rug mee, over blijfselen van flinke tuchtingejj, als mede een gestencild briefje van het vreemdelingenlegioen, waarin zijn on geschiktheid voor de dienst wordt medegedeeld. Enkele jaren geleden werkte G.B. een zestal maanden bij een aannemer te Luik. Hij had van deze periode wat kindergeld tegoed. Zo tegen de Sinterkiaasdagen achtte hij het een zeer geschikte tijd, dit appeltje voor de dorst op te halen. Op de mijn Lau ra en vereniging, waar hij later hulp houwer werd, nam hij speciaal twee dagen verlof. Op de morgen van 23 november stak hij wat boterhammen in zijn jaszak en stapte op de trein naar Luik. Het betreffende bureau bleek echter gesloten. Hij besloot een potje bier te drinken. In het café maakte hij kennis met de metselaar W.H. uit Eindhoven, die te Luik werk zocht. Later voegde zien nog een derde man bij hen. Een reiziger, meent de hulphouwer. De derde man tracteerde op een paar rondjes en bood aan onderdak te verschaf- ren. De* Valkenburger kon dan de vol gende dag opnieuw zijn zaken afhan delen, de metselaar naar werk om zien. De reiziger zou hen met zijn autootje even wegbrengen. Met bar stende hoofdpijn werd ik plotseling wakker, herinnert G.B. zich. ,,Een vreemde kerel stond vloekend naast mij. Ik begreep er niets van. Die reiziger moet wat in ons bier hebben gedaan. Wij werden met zijn tweeën in 'n kamer gebi*acht waar drie bur gers ons van alles trachtten te ver tellen. Maar ik versta geen Frans. Het eind van het liedje was een pa pier tekenen. Maar dat hebben we allebei vertikt. Toen was het van dik hout zaagt men planken. Dat heeft zo acht dagen geduurd. Na twee da gen wisten we pas, dat we in Rijssel in Noord-Frankrijk zaten. Een Zweed die in hetzelfde schuitje zat, kon ons dat in slecht Duits vertellen. In een gereserveerde coupé werden we plot seling naar Parijs gebracht. Een of andere meneer keek eens over ons heen en dat was dan een geneeskun dig onderzoek. Op acht december gin gen we door de poort van een kazerne in Marseille. Hier werden we door een Duitse dokter gekeurd, kregen werkkleding en heel weinig te eten. Nog altijd hadden we onze handteke ning niet gezet. In onze barak zaten alle nationaliteiten van Europa. Een Door een geheimzinnig geval van geheugenverlies in het zie kenhuis van Duinkerken te Rosendael (N. Fr.) is in vele gezinnen een oud leed weer opgewekt, zo bericht de Gazet van Antwer pen. Een paar dagen geleden reisden Gentenaars naar Rosendael met een bange hoop. De persoonsbeschrijving van de onbekende patiënt had in hun verbeelding de wensdroom opgewekt de se dert de oorlog in Rusland vermiste broer Pierre Janssens terug te vinden. IJdele hoop en pijnlijke teleurstelling. Ook bij de jonge man met het geschokte geheugen, die op de duur zijn aandoening niet kan blijven beheersen tegenover de pijnlijke ontroering van tientallen ontgoochelde bezoekers en tegenover het uitblijven van enige gewisheid omtrent zich zelf. met afhangende onderlip; zijn ogen zijn blauw, zijn haten kastanjeblond en p!at. zijn hals is lang met uitste kende adamsappel. Hij spreekt Frans met een Belgisch vocabulaire, maar geen Waals, Neder lands met een ietwat Vlaamse maar niet nader te definiëren tongval, Duits en Engels. Hij wekt de indruk een voortreffelijke opvoeding te hebben genoten en meent zich te herinneren de Grieks-Latijnse humaniora te heb ben gevolgd in een college. Hij spreekt ook Kiswahili, kent Afrika, heeft een vage herinnering van Dakar en acht het mogelijk, dat zijn vader in Bel gisch Kongo verblijft. Misschien was hij magistraat of zowat. Heel vaag meent hij zich een meningsverschil De patiënt „Monsieur X.. sm. uesique in het ziekenhuis van Duin kei ken is een man van zowat 35 iaar 1 m 71 groot en mager van gestalte- kenschetsend voor zijn gelaat zijn het hoge, sterk golvende voorhoofd, de lange smalle neus en de kleine mond met vader te herinneren en dat hij hem sedert lang niet meer gezien heeft, komt ook hem waarschijnlijk voor. Gehuwd De onbekende blijkt zich ook te herinneren, dat hij als oostfrontstrij der naar Duitsland is vertrokken en vandaar naar Rusland, waar hij aan talrijke veldslagen zou deelgenomen hebben. Dat hij met een Duitse gehuwd was, daar lijkt hij zeker van te z{jn en ook dat de vrouw in een bombarde ment is omgekomen. Maar hoe heette ze ook weer? Persoonsbeschrijving „Monsieur X" kwam op de gendar merie te Duinkerken aan op 16 de cember jl. met de bekentenis, dat hij zich niets meer herinnerde: naam, woonplaats, noch belevenissen. De onbekende was gekneusd aan het voorhoofd en achteraf bleek, dat zijn voeten vol blarer stonden. Hij droeg een lichte regenmantel „Coat Ü.S. Ar my; style officers fashion. Zijn vest van Engels fabrikaat was in grijs tweed, zijn broek donker en zijn pull- ever licht grijs met ritssluiting. Op zak droeg hij een sigaretten- etui in wit metaal, met daarin ge grift een opdracht in het Duits. In de opdracht is sprake van „seine kleine liebe Frau Elfriede" en ze is gedateerd: Benei 28 august 1946. De onbekende werd als patiënt „Monsieur X" naar het hospitaal overgebracht en daar door dokters onderzocht en door politie onder vraagd. Dagenlang werden diverse tests toegepast. Alles zonder feitelijk resultaat. Heel het Franse politie korps en Interpol houden zich met het geval bezig. Zij beschikken slechts over enkel vage en onzekere indruk ken van de patiënt. Vage herinnering Hij meent zich te herinneren, aldus nog steeds de Gazet van Ant werpen dat hij een schip verliet, waarop hij een of andere functie, mis schien die van marconist (hij kent nl. morse) uitoefende. Het kan best in La Rochelle geweest zijn. Dan moet hij met vreemdelingen of andere leden der scheepsbemanning, waar schijnlijk met Duitsers een bar of res taurant binnengegaan zijn. Hij zou er 600 D.M. gewisseld hebben tegen 55.000 of 56.000 fr. Na kennismaking met andere verbruikers moet hij per auto vertrokken zijn, waarschijnlijk een particuliere wagen. De onbeken de zou, steeds volgens zijn indrukken, zeer lang, misschien een of twee da gen gereden zijn, vele steden door kruist, maar weinig uitgegeven heb ben. „Plots stelde ik vast. dat ik me op de baan naar Kassei bevond. Ik voelde een kleine buil op het voor hoofd en veronderstelde, dat ik in Duitsland was. Ik herinnerde me die stad zeer goed, althans van naam. riet regende en de wind was vrij sterk op de baan. Langzamerhand ben ik dan ontwaakt. Ik marcheerde steed„ verder en ik zocht ook naar mijn brieventas, mijn koffer en mijn horloge. Was ik misschien overvallen door kerels die me bestelen wilden? De ganse dag ben ik verder gegaan en ten slotte hier bij de gendarmerie be land. Ik dacht dat ik in Duitsland was totdat ik op zeker ogenblik „Dun- kerkque" las op een wegpaal. Toen besefte ik, dat ik me in Frankrijk be vond Onder leiding van de commandant van de vierde divisie houdt de 41e gevechtsgroep van het Neder landse leger van maandag tot en met morgen op de Veluwe de groot scheepse oefening ..Vale Ouwe'', waaraan ongeveer 4000 man deel nemen. Gisteren werden Otterloo en Hoenderloo „stormenderhand veroverd" door de „blauwen", het geen voor de fotograaf natuurlijk aanleiding was aanwezig te zijn. De foto hierboven laat zien hoe een eenheid van de blauwe troepen in stormpas op Hoenderloo aanrukte. De foto hiernaast toont hoe de af tocht van de groenen werd gedekt door gevechtswagens. Zwitser zei me, dat we allemaal naar Algerije gingen. Dat was voor mij het sein om uit te breken. Ik wees de dokter op een schotwond in mijn linkerbeen, opgelopen in een gevecht met partisanen bij La Spezia in 1943. Als statenloze moest ik im mers in het Duitse leger. De dokter was de kwaadste niet. Hij liet me een proefmars lopen en keurde mij af. Na veel vieren en vijven kreeg ik van luitenant Carbonnet, chef van de statistieken van het vreemde lingenlegioen. een ontslagbriefje en were} door adjudant Stein op trans port naar Parijs gesteld. Daar werd ik fijn voor het station op straat gezet. Zonder een cent op zak. de kinderbijslag lag nog altijd in Luik stond ik daar met mijn goed ge drag. De Nederlandse consul heeft zich ten slotte over mij ontfermd en via Brus sel en Bergen op Zoom kwam ik weer in Valkenburg. Zijn terugkeer dezer dagen maak te een einde aan heel wat wilde ver onderstellingen en ongerustheid. Het ergste waren de kerstdagen, zo be sluit de avontuurlijke huisvader. „Ik kreeg daar toch al niet veel te eten, en op die dag kregen we nog min der..." De bevolking van Nicosia op Cy prus, zowel Turken als Grieken, moet tot nader order thuis blijven, in ver band met onderlinge botsingen en aanvallen op leden van de ordedienst. Drie bommen, die in Nicosia naar manschappen van de ordedienst wa ren geworpen, verwondden tien Griek se Cyprioten. Een vierde Griekse Cyprioot over leed in het ziekenhuis na zware ver wondingen te hebben opgelopen bij een moskee in de Turkse wijk. Het uitgaansverbod in Nicosia werd afgekondigd, nadat Turkse jongeren van twaalf tot eenentwintig jaar be volen was, van zonsondergang tot zonsopgang thuis te blijven. Dit was de eerste dergelijke maatregel tegen de Turken. De maatregelen zijn het gevolg van twee dagen van geweid- pleging tegenover Grieken, naar aan leiding van de moord op een Turkse agent in het afgelopen weekeinde. Ook in andere plaatsen op Cyprus zijn gisteren incidenten voorgevallen. Makarios Twee Britse ambtenaren, die de verbannen aartsbisschop van Cyprus Makarios, uiteenzettingen hebben ge geven van de nieuwe Britse voorstel len voor een grondwet voor Cyprus zijn gisteren te Londen aangekomen om verslag uit te brengen op het mi nisterie van koloniën. Een woordvoerder van de V.N. heeft te Cairo bekendgemaakt, dat de Israëliërs zich uit het schiereiland Sinai hebben teruggetrokken tot ach ter de Egyptisch - Palestijnse grens, behalve uit een achtentwintig kilome ter lange strook langs de Golf van Akaba. van Elath naar Sjarm El Sjeik, in de zuidelijke hoek van het schiereiland. De woordvoerder voegde eraan toe, dat de politiemacht van de V.N. thans de gehele Egyptisch-Israëlische grens heeft bereikt, afgezien van de strook van Gaza en die van Sjarm El Sjeik. De V.N. hebben Israël verzocht de thans nog bezette stroken voor don- derdag-middernacht te ontruimen. Het Israëlisch kabinet is gisteravond in spoedzitting bijeengekomen.

de Stem | 1957 | | pagina 1