Opera zeer van slecht Gent zou voorstaan er „S.P.I." te Sluis wordt spectaculair feest Premie van 2,5 procent Zo speelde men elders Verkoopcyclus voor winkel personeel op Walcheren Jantjespringt er voor uit een vliegtuig Slachtvee uit Hongarije Er is sprake For tuna en Afdelingsvoetbal in Zeeland van een fusie Eindhoven DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 22 JANUARI 1957 REN URG pccteur ingen DA 3ag en PermaneiUe cursus? Straaljager tegen hoogspanningsnet Schade van tonnen SER-advies herziening invaliditeitsverzekering Pas wet over drie jaar Uitzending van zwakke kinderen Eén vereniging vroeg meer subsidie Koninklijke is onderwerp van onbetekenende stadspolitiek Oorzaak looneisen 7a1seSnfadrUkkelijk het tul" m.et £e poli-; noodzakelijk. Gent is geen "mitrëpÓÓT y.V. „OOSTBURG" GAAT „POOL-EN" Een tweede candidaat voor district Zuid I BEROEPSVOETBAL IN ITALIË Het int. voetbaljeugd- toernooi in Spanje NIEUW SUCCES VAN FRANS KÜNEN Verrassend werk van Domburg en Dreischor ZEEUWSE RUITERS GAAN DOOR MET ACTIVITEITEN Interesse voor tennis in Oostburg groeiende Nederlaagtournooi K.O.T. te Sas van Gent P. Rentmeester en Goethart wonnen EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN de oorzaak. Be- igelegenheid in lader te bezien, rzitter speciaal adviseur en het verslag van iat het ledental gestegen was der gunstig kon bleek, dat 1956 ad opgeleverd, 1955 een batig n dit aldus wor- voornemen be- van de in het iden jaarverga- avond voor de loten te organi- en werden her- ister hield een astand en poli- rukking kwam, organisatie on- tholieke organi- n dat men bij ehoort te zijn eind der ver- e voorzitter me en werden ont- n tot een diep te gemeente en hieromtrent na- ,M GAF ERTEN eldegalm heeft ven, die beide getrokken heb- Oele werd a goed verzorgd w-operette Lief- rna werd opge- >ot succes. Het nthousiast over schitterende de- bij tot het wei- el. Burgemees- ook na afloop inder stoelen of er zijn grote dat dit met de en op een der- resenteerd kon BEJAARDEN. ebouw had met dorp een bij- in ten overstaan commissie de der loterij, ge- het jaarlijkse tweehonderd e man gebracht dat het nuttig Wij vernamen bestaan om het idra het nieuwe ensociëteit in te JE FANFARE Gedacht hield ig. Reeds vroeg en de muzikan- samen en trok :e tonen van be- orp door. De le igen op zo'n dag •zeischap, soms en de heren zich rgd feestmaal. S 40 JAAR IN DE KERK. heeft er veertig ;ter van St. Jan- 'enheid werd hij zijn pastoor en parochie. Ook de ijn belangstelling i bondsadviseur uit Roosendaal itraten. reeg de gebrui- met het kos- afdeling Z.- jubileum niet zo IN A VAL n samenwerking leniging en een voor de tweede organiseren. Op zal volgens het a Prins Carnaval vaaraan een bui- ps medewerking carnavalsoptocht en er staat een tbalwedstrijd op )p verscheidene genheid tot dan- ls zullen tot 10 :nd blijven. ntie) ift eders. Doos 50 ct« renen van 1 juli derinspecteur van jdelijke dienst de ndt, wonende te i de minister van ilksgezond'heid is werk gesteld in de inspectie van standplaats Vlis- alvo der dapperen, tro: De wenteltrap R uur: Het Woord, ympia 8 uur: Men- 8 u.: Wien bleibt mbra: Never say •ans paradise. alvo der dapperen, 'ond r.k. Vrouwen- )ouw 8 uur; Char- tro: De wenteltrap uur: De zesde ympia 8 uur: Men- 8 uur: Wien bleibt nbra.' Never say tan* paradis*» De vereniging „Handelsbelang heeft het imtiatiefgenomeneenseiie van zes scholingsbijeenkomsten tei or ganiseren voor bet wmkel£a"°de op Walcheren. Deze sane k tjfeen- titel „De klant en U'; de zas.?u?!fp komsten zullen worden gf1®"* bl01 de heer Jan J Knap adviseur voor verkoop-ontwikkeling te Utrecht tt zal hier geen sprake .zijn van schools onderwijs voor huis.^]nemGrs dus de deelneemsters en de^™ van de geenszins te vrezen! ma rsoneels. meest moderne vorm van personeels instructie. Als adviseur grote ondernemingen i»J,e.®ee,s' uiteenlopende branches beschikt de heer Knap over de kennis en midde len om deze serie te geven. De bij eenkomsten zullen dit voorjaar wor den gehouden. Als data zijn vastge steld 8 en 22 februari, 8 en 22 maart en 5 en 12 april. Reeds geruime tijd bestonden er plannen om te komen tot een scholingscursus voor het win kelpersoneel. Daarbij wilde het Mid delburgse „Handelsbelang ook de dorpen van Walcheren inschakelen. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling een grote uitgebreide cursus voor het winkelpersoneel te organise ren, die zou gaan ressorteren onder het nijverheidsonderwijs. Met de directeur van de technische school te Middelburg, de heer J. Huisman, was men hierover in onderhandeling. Voorhands bleek het organiseren van een dergelijke uitgebreide cursus te veelomvattend; zo leverde het aan trekken van geschikte en bevoegde docenten grote moeilijkheden op. Hoewel dit dus althans voor dit seizoen niet is gelukt, heeft men toch gemeend „iets" te moeten doen, zij het dan op bescheidener schaal. Men was zo gelukkig de heer Kr.ap, een vlot causeur en op dit terrein uitermate deskundig, bereid te vinden een cyclus van zes scholingsbijeen komsten te willen verzorger.-. In deze bijeenkomsten zal de heer Knap zich in hoofdzaak bepalen tot het behandelen van de elementaire en algemene kennis, die het winkel personeel van nut zal zijn. Schetsjes Ter illustratie van zijn causeriën zal de heer Knap tijdens de bijeenkom sten een vijftal schetsjes laten op voeren. Deze dragen de titels: „Ka- rel verkoopt stofzuigers'1,, „Lucie brengt fleur en kleur", „Annie uit de boekwinkel1" „Nico van de kruide nier1! en „Thea weet van wanten". Vier a vijfhonderd détaillisten uit Middelburg en de dorpen op Walche ren zijn door de commissie van voor bereiding, die bestaat uit de heren R. van Roo, L. E. Rivière en I. M. van Houte aangeschreven. De door gang van de cursus hangt van net aantal deelnemers af; hiervoor moest een minimum worden gesteld. Men hoopt evenwel op een aanzienlijke deelname, hetgeen trouwens, gezien de aantrekkelijkheid van deze mo derne vorm van onderricht, wel in de lijn der verwachtingen ligt. De „cursus" staat voor een ieder open. Men hoeft dus niet reeds in een winkel werkzaam te zijn. Ook voor hen, die ambities in die rich ting hebben, opent zich dus hier de mogelijkheid, een behoorlijke dosis kennis te verwerven. Een van de overwegingen van „Handelsbelang" is, dat een verkoopster of verkoper, die over een gedegen vakkennis be schikt, zijn plaats in de maatschap pij als een persoonlijkheid zal kun nen innemen. Deze zes verkoopscholingsbijeen komsten zullen steeds, zoals uit de data blijkt, op vrijdagavond worden gehouden. In overleg met de Technische School wordt ondertussen verder gezocht naar de wegen, die zullen leiden tot een permanente cursus. De expositie ,,S.P. I", die van 27 april tot 1 mei a.s. te Sluis wordt gehouden zal de grootste tentoonstel ling op het gebied van de handel en industrie zyn welke Zeeland sedert lang heeft gekend. Ze zal worden gekenmerkt door velerlei attractieve gebeurtenissen o.a. een hoogst spectaculaire opening deelname van talrijke grote industrieën en Ne derlandse instellingen en ze zal aan Sluis gedurende de tentoonstellings- dagen een nog sterker internationaal en toeristisch karakter verlenen dan deze grensstad van nature reeds heeft. Dat de S.P.I. (de letters zijn een afkorting van Sluis Presenteert) zo veel opgang zal maken en nu reeds de volle belangstelling van zo veel grote bedrijven en instanties heeft, vindt zijn oorzaak in het feit, dat bluis met alleen een belangrijke toe ristenplaats is, maar ook de poort" naar het mondaine Belgische kustge bied, waar m het seizoen uiteraard liggen n gr°te zakel«ke belangen Nu staat al vast dat de S.P I een expositie zal worden die een stad ™et be.1 mwonertal van geheel Zeeuwsch-Vlaanderen lang niet slecht zou staan. Behalve de vele stands van bedrijven zal men er die van allerlei officiële instanties den, waaronder verscheidene voor- lichtings-instituten der regering al op het gebied van landbouw vis. serij, voedsel, industrie enz. Er 'komt (hoe zou het anders kunnen in Sluis') ook een Horeca-expositie. een bij voorbaat geslaagde ,,S.P. I". Voor de totstandkoming van de ex positie die in feite een groot scheepse manifestatie is heeft men de „Stichting Sluis Presenteert" in het leven geroepen, die 10 bestuurs leden telt en waarvan de heer H. van Iwaarden voorzitter is. Ere-voorzitter is burgemeester P. F. van Hootegem en ere-leden zijn de beide wethouders De organisatie van S.P. I is in han den gegeven van de heer Harry Pul les. Tengevolge van een merkwaardig ongeval, dat een straaljager van de Nederlandse luchtmacht overkwam, zijn de Duitse plaatsen Bocholt, Em merik, Rees, Kleef, Weeze, Goch, Gendern en tal van dorpen in deze streek, urenlang van de elektriciteits voorziening afgesneden geweest. Toen de piloot van een straaljager van het type „Thunderstreak" van de basis-Volkel, in gezelschap van een ander toestel, een oefenvlucht maak te in het ontwijken van de radar- waarneming hierbij moet zeer laag worden gevlogen zag hij plot seling boven het dorpje Hamminkeln (ten noorden van Wesel) de mast van een hoogspanningsleiding voor zich Opdoemen. Zijn collega wist de hoog spanningskabels te vermijden, doch zelf vloog hij met de kop en de rech tervleugel van het toestel tegen het bovenste deel van de mast die af brak en met de daaraan bevestigde kabels naar beneden viel. Ondanks de hevige schok wist de piloot zijn toestel in bedwang te houden en dit, hoewel reeds brandend, op de basis Volkel terug te brengen. Volgens de Duitse kranten zou de aangerichte schade in de honderd duizenden lopen. Op grond van de bestaande verdra gen zou Nederland mogelijk 75 pet. van de aangerichte schade moeten betalen. Volgens de luchtmachtvoorlichtings dienst zou er niet gesproken kunnen worden van te laag vliegen, daar het hier een verplichte oefening in laag vliegen betrof, zoals er geregeld bo ven Duitsland worden gemaakt om de radardetectie te ontgaan. De Sociaal-Economische Raad heeft gisteren zijn advies uitge bracht inzake een herziening van de invaliditeitsverzekering, om welk advies in juni 1952 door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de staatssecretaris van Sociale Zaken was verzocht. De raad heeft gestreefd naar een verder gaande verfij ning wat de invaliditeitsverzekering betreft en geadviseerd tot een instelling van vier klassen voor de schatting van de in validiteit. De verzekering zal alle loontrek- kenden, inclusief het overheidsperso neel, dienen te omvatten. Het verdient geen aanbeveling voor zelfstandigen de mogelijkheid van vrijwillige toe treding tot de verzekering te openen. Het grootste deel van de raad adviseert tot het heffen van een uniform percentage van het pre mieplichtig loon. De premie zal waarschijnlijk 2,5 procent van de premieplichtige loonsom bedra gen. Met een kleine meerderheid werd de instelling van een centraal beoorde lingsorgaan aanvaard. Naar schat ting zal de herziene invaliditeitswet 100 a 150 miljoen gulden per jaar meer gaan kosten. Loon compensatie? Het zal ten minste drie jaren duren voordat een herziene invaliditeitsver zekering wet is geworden. De vraag In de afdelingen bespraken de Staten het voorstel van G.S. om de subsidie voor uitzending van zwakke kinderen met 50 procent te verhogen. Verschillende leden vonden dit te laag, gezien de sterk gestegen ver- pleegprijzen. G. S. antwoordden hierop dat van de acht gesubsidieerde instellingen, welke kinderen uitzenden het Cen traal genootschap alleen om verho ging vroeg. De reden hiervan is dat dit genoot schap een moderner en duurder ver- pleegmethode heeft ingevoerd. Omdat het niet kwam vast te staan, dat de overige instellingen behoefte hebben aan subsidieverhoging acht ten G.S. het voorgestelde percentage voldoende. T.a.v, een ar.dere opmerking delen G.S. mee, dat de provinciale subsidie regeling de bepaling bevat, dat de bijdrage wordt verleend voor zover de financiële omstandigheden der ouders dit noodzakelijk maken. In 1950 werd door G.S. bij de be trokken Instellingen geïnformeerd op welke wijze de financiële draag kracht van de ouders o£ verzorgers wordt beoordeeld. Uit de ingekomen antwoorden bleek hun dat de plaatselijke afdelingen die de kinderen uitzenden zo goed moge lijk de financiële draagkracht beoor delen en daaromtrent in de meeste gevallen inlichtingen inwinnen bij de gemeentebesturen en de diensten van sociale zaken. Het Centraal genoot schap deelde toen o.a. mede, dat een algemeen richtsnoer voor de vaststel ling der ouderbijdrage uiteraard moeilijk aan te geven is, omdat plaat selijk de omstandigheden sterk uiteen lopen. Over het algemeen kan gezegd worden, aldus het Centraal genoot schap, dat om te voldoen aan het rijksvoorschrift, dat de ouders naar vermogen in de kosten der verpleging moeten bijdragen, door de afdelingen serieus te werk wordt gegaan. Im mers, de afdelingen zelf hebben er het meeste belang bij een zo hoog mogelijke ouderbijdrage te ontvan gen, omdat de verleende rijks, en provinciale subsidies, met hoeveel erkentelijkheid ook aanvaard, toch altijd slechts een gedeelte van de wer kelijke verpleegprijs vormen. Het grootste percentage moeten de afde lingen uit eigen middelen putten De praktijk leerde, dat bij de afdelingen eerder de neiging bestaat om teveel dan te weinig te laten bijdragen. G.S. handhaven hun voorstel Grootse opzet De opening, zaterdag 27 april, wordt spectaculair. Jantje van Sluis zal het zelf doen. Hij springt daartoe koel bloedig uit een vliegtuig (Jantje staat voor niets meer sedert liij van de toren is gevallen) en zijn ..dropping" houdt een interessante wedstrijd voor de bevolking van Sluis en omgeving in. Behalve een goed amusements programma is er op de openingsdag een kostuumshow van mevrouw Can- ter-Cremers van der Does, van de Haagse Kunst Academie. Deze show, die een Europese vermaardheid be zit, omvat alle traditionele kleder drachten van Nederland. Dit onder deel van het programma wordt ver zorgd in samenwerking met de Stu dentenkring St.-Anna ter Muiden. De Sluisse Auto- en Motorclub organi seert die dag een rally. De zondag is een ..Belgische dag" (zoals trouwens iedere zondag in Sluis van oudsher reeds is), de maan dag staat in het teken van de dames met medewerking van Nederlandse en Belgische vrouwenorganisaties; dinsdag is een landbouwdag, tijdens welke een fokveetentoonstelling wordt gehouden. Uiteraard werken hieraan de boerenorganisaties mee; en de laatste expositiedag, woensdag, staat in het teken van de Benelux. Vanzelfsprekend moet er nog heel wat geregeld worden, maar wat er tot nog toe is vastgelegd belooft al „De Koninklijke Opera van Gent staat op de rand van een failliet." Deze en dergelijke beweringen, waarin ook nog uitdrukkingen als „fi nancieel wanbeleid" werden verweven, brachten de Gentese Opera plotseling in opspraak. Oók in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar nu eenmaal alles wat het aangrenzend België beroert bekend is, waar men daarvoor ook grote interesse heeft en waar de Opera van Gent bij duizenden bekend is als een nabij zijnde culturele bron. De nogal opzienbarende bewering als zou de Opera het niet langer kunnen bolwerken werd niet alleen mondeling geuit: ook kranten wisten dit nieuws te vertellen. Uiteraard heeft het ook veie Zeeuwsch-Vlamingen geschokt. Hoe veel inwoners van dit Vlaamse stukje Zeeland zouden de Gentse Opera wel kennen? Geen wonder dat men zich ook hier afvraagt of er enig gevaar bestaat dat deze mogelijkheid om, zonder ver te moeten reizen, van internationale kunst te genieten, zou verdwijnen. De Nederlandse regering is niet bij machte de uitvoer van slachtvee uit Hongarije naar Nederland te verhin deren, voor zover deze export ge schiedt krachtens het in maart 1956 gesloten handelsverdrag tussen beide ianden. Minister Mansholt heeft dit medegedeeld in antwoord op vragen yan het Tweede Kamerlid Willemse (P.v.d.A.), die de export van Honga rije zag als een poging van de Hon- a??rÜe rc8ering om te demonstreren dat de normale verhoudingen in dit land vrijwel zijn teruggekeerd. Overi-< gens merkte de bewindsman op, dat t e»xp?ri- van stachtvee Hongarije in staat stelt o.a. reuzel, waaraan in dit JLn wi1 ,grojerc behoefte bestaat, van Nederland af te nemen. Bij de Nederlandse importeurs, zo zegt de minister tenslotte, bestaat begrip voor de bezwaren, die tegen de importen van vee en vlees uit Hongarije zou- en kunnen worden aangebracht. onbetekende Nu, daarvoor bestaat gelukkig geen enkele reden. Het is, naar ons ge bleken is. een kwestie van stedelijke politiek die ertoe geleid heeft, dat er geschreeuwd werd dat de Gentse Opera voor een faillissement staat. Op zich is dit nog erg genoeg: de kunst wordt hierdoor onderwerp (en speelbal) van de politiek, hetgeen ons met verbazing en grote pijnlijk heid moet treffen. Het is niet eens de algemene landspolitiek, het is niet een ideologisch principe, dat aan de Kennelijk bestaande verwikkelingen ten grondslag ligt. neen, het is dood gewone en praktisch stadspolitiek. Opera ®®?>tedwaardige Koninklijke oudword" beTaagTrio 6611 e™W verschillen 5 gd door de menings- gemeentebestuur^ Alvorens rfe j p na houden. zins vermakêltike bhe,s?houwd enigs- zogenaamde op handen °zynde°faimf sement van de Opera uiteen te zet'- ten, zullen we hier ter geruststelling van de vele Zeeuwsch-Vlaamfe onera Ondanks inderdaad bestaande finan ciële problemen zal de Koninklijke Opera van Gent het gehele program ma, zoals het opgesteld werd aan het begin van het seizoen, afwerken Niemand, die enig zakelijk contact met de Opera heeft, zal een frank tekort komen. En, naar we stellig menen te we ten, de Gentse Opera zal voor geen zijner vele vrienden, ooit maar iets minder worden. Frans en Vlaams feite in 1940, toen, na ruim een eeuw van niets dan Franse uitvoeringen, plotseling op last van de Duitse be zetters de ..vernerderlandsing" werd doorgevoerd. Hoe men daarop in Gent, een centrum van de taalstrijd, reageerde laten we hier nu buiten beschouwing. Toen de oorlog voorbij was, duurde 't nog tot 1947, voordat er een nieuwe vaste „leefregel" was vastgesteld. Dat de maatregel de bezetters, door hoeveel Flammigan- ten wellicht ook toegejuicht, het doel ver voorbij schoot, moge blijken uit het feit, dat er van 1944 tot 1947 twee gezelschappen in de Opera werk ten, een Frans en een Vlaams. In 1947 kreeg de Koninklijke Opera een nieuwe vaste vorm. Stad, provincie en staat subsidieer den vanaf toen, met daarbij „be trekkelijke vrijheden" voor de direc tie. Het ministerie verplichtte haar tot het opvoeren van een zeker aan tal opera's en behield zich 't recht voor enkele bepaalde stukken aan te wijzen, en de stad legde de verplich ting op, dat men een bepaald aantal opera's in 't Vlaams en een zeker aantal in 't Frans zou opvoeren. Dit komt neer op: 5 Franse tegen 7 Ne derlandse. Men doet 't zo: de Franse en Italiaanse werken worden in 't i rans vertolkt en de overige - Duits- Belgisch of vreemd - in 't Vlaams. De toeschouwer-luisteraar mag uiter aard van zijn Gentse Opera niet ver wachten dat alle werken in de oor- spronkelijke taal worden gezongen. besch^,aarin wellicht als een nadeel ralelfl» "!?g worden wordt toch me vnnrrtf °i*dgemaakt door het enor- tedere vriMao er tegenover staat: ver/t WiU agx een Première. Dat artiesten TiTu ,Van dlrcctie on van den zo ni„t vong seizoen wer- lende wirLm m, da" 38 verseh'l- Daarna^st nn» (operas) gebracht. Daainaast nog verscheidene operet- toch vandë mirielijkvantal kan men locn van de medewerkenden niet ver langen dat zij alle teksten in de Oor spronkelijke taal instuderen! Hoe is in al deze roering rond de Opera ontstaan? Het antwoord hierop moge men vinden in het slot van de korte „levensbeschrijving" van de Gentse Opera die bovendien nog aan toont dat een kleingeestige tramme lant rond een paar duizend frank een artistiek medium als een ruim honderd jaar oude Opera volkomen onwaardig is. 1 beleefde de Gentse Opera mmaar een „werkstad" en aldus een Natuurlijk is het ook zakelijk ge zien zeer moeilijk elke week een pi-e- miere te verzorgen. Dat brengt grote financiële consequenties met zich mee Maar men moet wel. Reputatie aard van het publiek enz. maken het stad van werkers. Het aantal abon nees is daardoor - hoeveel liefde men ook onder de arbeiders voor de opera mag vinden beperkt. Het rijke sterk gevarieerde en levendige pro gramma is daarom wat de reclame voor een zaak is. ,,'t Is hier te vech ten voor de lyrische kunst" zei de heer A.Metdepenninghen, de admini strateur van de Opera, toen hij ons dit uiteenzette. Hoge lasten De gezamenlijke subsidie bedraagt jaarlijks 6.950.000 franks. Dit is ui teraard 'n vrij beperkt bedrag. Wan neer men nagaat dat een behoorlijk decor reeds 150.000 franks kost en dat men een orkest, een ballet, een koor, een technische staf en heel wat ander personeel te betalen heeft, dan is wel duidelijk dat deze enige vas te bron van inkomsten maar een be perkt deel der vaste lasten bestrijdt. En hoewel het bezoek goed is, vor men de entreegelden niet een zoda nig hoog bedrag dat de opera een fi nancieel volkomen onbekommerd be staan kan leiden. En nu de oorzaak der recente on plezierige verwikkelingen. Toen voor het lopend seizoen het budget was opgemaakt en ingediend, eiste het orkest een salarisverhoging van 10 pet. Gezien het hiervoor geschetste moest de directie haar onmacht ver klaren aan deze eis tegemoet te ko men. Evenwel, na interventie van derden moest de verhoging toch door gevoerd worden... met het niet meer dan logische gevolg dat onmiddel lijk daarna het koor en het ballet dezelfde eis lieten horen. Ergo: de Opera zat plotseling voor lasten die 700.000 franks hoger la gen dan de berekening in het in tussen ingediende budget. Het daar door ontstane exploitatie-tekort van hetzelfde bedrag wilde de stad Gent opvangen door de Opera een lening te verstrekken ten bedrage van 700.000 franks, toen men naar aan leiding van de gebeurtenissen een nieuw budget waarop het nogal in grijpende deficit was vermeld, indien de. In de begrotingsdebatten van het gemeentebestuur moest dit behandeld worden en natuurlijk was men er di rect bij om de politieke hartstoch ten aan te wakkeren. De financiële maatregel welke de opera goed beschouwd helemaal niet uit de zorg kon helpen werd verklaard als een middel om de Gentse Opera van een financiële catastrofe, van de onder gang te redden. Wie de voorgeschiedenis (hierbo ven geschetst) kent, die glimlacht daar maar eens om, want hij weet dat deze voorstelling van zaken ten dentieus is. misschien niet bedoeld als een middel om de Opera werke lijk te treffen, dan wel om van zijn oppositie te betuigen. Jammer echter, dat daarvan juist de Koninklijke Opera van Gent 't slachtoffer moest worden. Kunstjes in de politiek om de politiek in de kunst te brengen! De ware gebeurte nissen en de verzekering van de heer Metdepenninghen, die ons dit alles vertelde z(jn echter volkomen garant voor de al geuite conclusie dat geen enkele Operabezoeker op een kwade dag, de deuren gesloten zal vinden! rijst men, of er looncompensatie zal ko- Daar de totstandkoming van de wet nog lang op zich zal laten wachten, zal men eerst aan de hand van de economische situatie in de periode van de totstandkoming, kunnen na gaan of er ruimte is voor een loons verhoging. De bedoeling is dat de premie voor de helft door de werkgever, voor de andere helft door de werknemer wordt betaald. Vier klassen Het advies kent vier klassen van invaliditeit: van 0 tot 25 procent, van 25 tot 50 procent, van 50 tot 75 pro cent en van 75 tot 100 procent. Ten aanzien van de uitkeringen ter gedeeltelijke compensatie van de loon derving, stelt de SER de volgende percentages voor: invaliditeitsklasse 0 25 procent, 0 procent van het dagloon; klasse 25 50 procent, 20 procent van het dagloon, klasse 50 tot 75 procent, 45 procent van het dagloon en klasse 75 tot 100 procent, 70 pro> cent van het dagloon. Het deel van het loon, uitgaande boven de uitkeringsloongrens, wordt voor het bepalen van de uitkering niet in aanmerking genomen. De uitkerin gen krachtens de invaliditeitsverze' kering waren bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd te beëindigen (geen vergoeding dus wegens loonderving), daar met de totstandkoming van de algemene ouderdomswet de ouderdom als een zelfstandige oorzaak van in- komensderving is aangemerkt. Financiering door middel van een omslagstelsel acht de raad het meest doelmatig. Naar ons wordt bericht, is thans ook de v.v. „Oostburg" toegetreden tot de amateur-voetbalpool „Alk maar". De leden der vereniging kunnen er aan deelnemen. Een aantal voetbalverenigingen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft d heer L. G. Hermans te Hengstdijk kandidaat gesteld voor de vacante zetel in het distrlctsbestuur van Zuid I. Zoals bekend, werd reeds eerder door een groot aantal verenigingen, w.o. ook Brabantse, de heer I. W. Bakker te Nieuwdorp als zodanig voorgedragen. In Italië, waar men sinds jaar en dag de hoogste bedragen voor voet- baltransfers van Europa betaalt, heeft het profvoetbal tot nu toe geen offi ciële status. Maar volgens een verklaring van de Italiaanse Voetbalbond zal het er dan toch nog in de loop van dit jaar van komen. Er wordt een officiële liga voor profs georganiseerd, met 53 ver enigingen die in drie klassen worden ondergebracht. Schieting te Heinkenszand Soranus te Heinkenszand hield een schieting op de liggende wip, met deelneming van dertien sociëteiten (47 schutters). De uitslag was: Soranus 2: hoge vo gel F. Menhere, Zeelandia; zijvogels A. Cappello, Soranus 2 en W. de Jon ge. ADLM; boven kallen P. Rijk, So ranus 2 en L. Vermue. Soranus 1: onderkallen P. Koster en C v. d. Dries, Soranus 1; le klep P. de Schepper, Zelzate B.)2e klep P. Koens. Soranus 1; 3e klep C. Westdijk Zeelandia; meeste kleine vogels 5 st. H. de Jonge, Soranus 1. IN DE STRIJD om het Zeeuwse jeugdschaakkampioer.schap behield titelhouder Gube Woudstra uit Middelburg de leiding door een overwinning op Jansen uit Water- iandkerkje. (Van een sportcorrespondent) Momenteel worden bespre kingen gevoerd over een even tueel samengaan tussen de voet balverenigingen Fortuna en Eindhoven. De club van Joos- ten uit Geleen heeft, zoals be kend, nog steeds niet voldaan aan de voorwaarden om te fu seren met een andere vereni ging, welke voorwaarde destijds door de KNVB was gesteld voor een eventueel samengaan met de Nederlandse Beroepsvoetbal- donb, waarvan de heer Joosten voorzitter was. Fortuna beschikt slechts over twes elftallen, die aan de competitie deel- In het internationale jeugdvoetbal- toernooi, dat dit jaar in april in Span je wordt gehouden onder auspiciën van de Europese Voethal-Unie, zullen op 14, 16 en 18 in vier groepen de wedstrijden van de voorronde wor den gespeeld. In groep C is Nederland ingedeeld. Daarvoor luidt het programma: 14 april Griekenland-Oostenrijk, Neder- land-Engeland; 16 april Nederland- Griekenland, Engeland-Oostenrijk; 18 april Engeland-Griekenland, Oosten rijk-Nederland. De wedstrijden zullen o.m. in Ma drid, Bilbao, Valencia en Barcelona worden gespeeld. Voor de finale, waarvoor in beginsel Se 22e april is aangehouden, heeft men het stadion van Real te Madrid op het oog. 2e DIVISIE A (betaald) Be Quick 16 8 6 2 22 42-22 Veendam 17 8 6 3 22 37-30 Heracles 16 8 5 3 21 37-17 Leeuwarden 15 8 4 3 20 54-27 Rheden 17 7 6 4 20 36-35 Oldenzaal 16 6 6 4 18 34-30 Heerenveen 17 6 5 6 17 36-38 Tubantia 15 5 5 5 15 28-28 Zwolse Boys 16 6 3 7 15 34-31 Go Ahead 15 5 3 7 13 23-25 Zwartemeer 15 3 6 6 12 25-38 Velocitas 16 4 4 8 12 30-48 Oosterparkers 15 5 1 9 11 25-41 PEC 15 4 2 9 10 32-51 Ensch. Boys 17 3 4 10 10 23-35 le KLASSE A (Amateurs) Velox 14 10 1 3 21 39-21 Unitas 13 8 1 4 17 28-19 R.F.C. 12 7 2 3 16 34-17 Zeeburgia 12 6 3 3 15 31-18 H.R.C. 15 6 1 8 13 29-29 V.C.S. 12 5 2 5 12 21-20 U.V.V. 12 5 2 5 12 23-32 Rapiditas 15 5 1 9 11 13-34 D.W.V. 11 4 2 5 10 19-22 Gouda 11 4 1 6 9 16-19 C.V.V. 13 1 7 5 9 11-18 Quick (H) 14 3 3 8 9 13-28 le KLASSE B. (Amateurs) W.V.C. 15 8 6 1 22 43-20 Be Quick (Z) 15 9 2 4 20 41-36 Robur et Vel. 16 8 3 5 19 36-34 Quick '20 15 7 2 6 16 39-32 Zw.westeinde 15 6 3 6 15 36-33 W.A.V.V. 14 6 2 6 14 26-20 W.V.V. 14 6 2 6 14 34-36 Sneek 13 6 1 6 13 32-33 Borne 13 5 1 7 11 29-35 Hengelo 13 4 1 8 9 27-44 Achilles 14 3 3 8 9 18-31 Amh. boys 13 3 2 8 8 17-44 Bij een intern, cross-country te Holsbeek bij Leuven wist de Breda- naar Frans Kiinen beslag te leggen op de eerste plaats vóór de Belgen Verstappen en Saenen. De eerste wedstrijd van de cross- clubcompetitie van de Atl. Ver. Sprint leverde bij de seniores een ze ge op voor Gerard Damman. Bij de juniores zegevierde Cor van Hape ren. De Zeeuwse sportvelden hebben Vch met uitzondering dan van die te Vlis- singen, waar zaterdagmorgen alles weer werd afgekeurd, in de afgelo pen week vrij goed gehouden, want het aantal afkeuringen was gering. Ook in de afdeling Zeeland van de K NVB konden de meeste wedstrijden doorgang vinden. In de eerste klasse A bleef Noorman nen aan de kop, want de Westkappe- laars gingen bij Schoondijke om de beide punten (14). Lewedorpse Boys behield echter, alj tweede op de ranglijst, de beste papieren, daar het Walcheren met eer. stevige 61 ne derlaag naar Vlissingen terug kon sturen. Domburg won min of meer verrassend van het bezoekende Krui- nir.gen (21). In de eerste klasse B zorgde Drei schor voor een verrassing, want het zag kans om Burgh 2, op eigen veld nog wel, een 1-2 nederlaag te bezor ger., Het was de eerste overwinning voor Dreischor, dat overigens nog vrij stevig op de onderste plaats bleef. In 2 A bleef Groede. dank zij een royale 1—6 overwinning op Zuidzande, het leidende IJzer.dijke dicht op de hielen. Retranchement zorgde er voor, niet nog verder op de koplopers achter te raken en stuurde Zeeland Sport 4 met een 20 nederlaag naar Vlissingen terug. Aardenburg 2 had op eigen veld weinig moeite met Noormannen 2 en. handhaafde zich door een 61 zege eveneens in de kopgroep. RCS 3 moest de eer aan het bezoekende Biervliet 2 laten (1-3) en kwam dus weer wat steviger aar. de kop. Philippine zette in 2 B haar opmars voort. Ditmaal moest Yerseke 2 met een 90 nederlaag naar de oester putten terug. De strijd om de tweede plaats tussen Patrijzen en Rapenburg eindigde in een duidelijke 93 over winning voor Patrijzen. Corn. Boys 3 behaalde een kleine, maar belangrijke 32 overwinning op Vogelwaarde 2, want het kon door deze overwinning de rode lantaarn overdragen aan Kwadendamme, dat zich op eigen veld de beide punten ontnomen zag door Cortgene (12). nemen. Het feit, dat Eindhoven een bijzonder slechte positie op de rang- lijsti nneemt, terwijl de Geleens» clubbesturen door 't vrij geringe aan tal toeschouwers, niet dat rendement hebben, wat zij van hun sterrenelftal hadden verwacht, schijnen de oorza ken te zijn van deze besprekingen. De gewestelijke Bond voor Zeeland van landelijke rjjverenigingen hield te Goes haar jaarlijkse algemene vergadering onder voorzitterschap van ir. J. D. Dorst. Deze verklaarde in zijn openings woord, dat er in het afgelopen jaar op ruitersportgebied goede resultaten werden behaald, zodat er veel good will kon worden gekweekt en de Zeeuwse ruiterclubs graag geziene gasten zijn. Het jaarprogramma voor dit jaar vermeldt een demonstratie op 5 juli te Zierikzee ter gelegenheid van de landbouwtentoonstelling. De Kam pioenschappen zullen dit jaar op 3 augustus te Vrouwenpolder worden gehouden terwijl op 2e Pinksterdag zal worden deelgenomen aan een concours hippique te Bergen op Zoom. Tijdens de jaarvergadering der ten nisclub „Ludo et Emergo" te Oqst- burg in café Verstraeten, is gebleken dat de belangstelling voor tennis in deze gemeente groeiende is. Het aantal leden kwam van 35 op 48, Vooral de jeugd leverde in deze opgang haar aandeel. Besloten is om met een team deel te nemen aan de KNLTB-competitie (5e klasse). Voorts zullen zo spoedig mogelijk wedstrijden in clubverband worden georganiseerd. (Biljarten) KOT 2Sas van Gent Zondag speelt KOT 2 Sas van Gent de eerste wedstrijd in het kader van het door deze club georganiseerde nederlaagtoernooi tegen KOT 2 Oost burg. Sas van Gent behaalde in totaal 506 caramboles en Oostburg 549, zo dat de Oostburgers de overwinning wisten te behalen met 43 caramboles. De gedetailleerde uitslag van de op 20 beurten gespeelde partijen is als volgt: Oostburg: J. van Overbeeke 109; I. Verschage 63; I. Verhage 73; I, v.d- Gazelle 87; J. Deuninck 84; I. Ael- bregtse 70; J. Kareis 21; L. de Zut- ter 42. Sas van Gent: Th. Neve 893; R. de Roo 87; H. Scheffer 69; R. Asselman 56; A. Beaurain 74; Rog Claeijssens 39; René Claeijssens 41; R. Brugge- man 57. KOT 2 Sas van Gent speelt in dit toernoooi nog tegen Westdorpe, Hulst, Biervliet en Axel. (Zeeuwse cyclo-cross kampioen schappen) De Zeeuwse wielerclub ,.Theo Mid delkamp" uit Goes organiseerde op het zware parcours rond de „Dool- man" te Heinkenszand de Zeeuws» cycie-crosskampioenschappen. Piet Rentmeester, de kampioen van verleden jaar, trok er dadeijlc na de start alleen tussen uit en slaagde er in, het gehele peloton te dubbelen. Hierna ging hij samen met Jan de Poorter verder en werd onbedreigd winnaar, zodat hij zijn titel prolon geerde. Jan de Poorter werd tweede. Bij de nieuwelingen reed Goethart verrassend goed en hij werd onbe dreigd eerste, gevolgd door Deegens. De uitslag was: Amateurs en onafhankelijken (25 km): 1. Piet Rentmeester, Yerseke; 2. Jan de Poorter, Hoek; 3. Jaap Huissoon, Heinkenszand; 4. D. van der Flier, Hansweert; 5. A. de Visser, Hansweert: 6. Theo van Wijchen, Goes; 7. Miel Verstraete, Eede; 8. Jo de Roo, Schore. Nieuwelingen en aspiranten: 1. Ma- rinus Goethart, Arnemuiden... 2. C. F. Deegens, Middelburg; 3. Frans van Doeselaer, Sluiskil; 4. Anton Dees. Terneuzen; 5. Piet Rijn, Schore; 6. Piet van Hese, Hoogerheide; 7 J, Korstanje, Goes: 8. N. Krijger, Goes; 9. S. Verhoef, Goes; 10. B. Wieles, Terneuzen. Eerste punten In 2 C vond slechts één wedstrijd doorgang, doch deze bracht een ver rassing Hekkesluiter Zonnemaire haalde namelijk de eerste punten bin nen door Zierikzee 2, op eigen veld nog wel, een stevige 4—9 nederlaag te bezorgen. 's-Heer Arendskerke 2 bleef in 3 A stevig aan de kop, want IJzendijke 2, een der naaste concurrenten, moest er op eigen veld met 2—4 aan gelo ven. De leiders werden bovendien een handje geholpen door Vlissingen 5, dat kar.s zarg om bij Schoondijke 2 de volle buit in incasseren (23). Zuidzande was ook op eigen veld kansloos tegen Robur 2 (0—3) en bleef dus zonder één enkel puntje lantaarndrager. Lewedorpse Boys 2 daarentegen stelde zich wat veiliger door een verrassende 42 overwin ning op het bezoekende Walcheren 2. In 3 B tenslotte eindigde de strijd om de tweede plaats tussen Hulst 3 en Terneuzen 3 ontbeslist, want beide ploegen scoorden één maal. Hierdoor kon Koewacht 2, dat op eigen veld met 4—1 won van Philippine 2, een puntje inlopen. Hontenisse 3 zag zich in Westdorpe met dezelfde cijfers geklopt -door RIA 2. STENO-TYPISTE Mej. D. de Puijsseleijr uit Clinge slaagde te Hulst voor het examen steno-typiste. GOES, 21 jan. Groenten: spruiten A2 33-44, Bi 19-23, afw. 23, witlof Al 37-50, A2 35-39. BI 30-41, afw 20-31, gr. sav. kool 24-25, gele sav. kool 22, witte kool 7, rode kool 6-15. prei 25- 35, peen 7-16, knolselderij 6-26. ROTTERDAM, 21 jan. Aanvoer in totaal 1734, vette koeien en ossen 1072. varkens 662. Vette koeien le kw. 300-320, 2e kw. 286-296. 3e kw 276-286. Varkens (lev. gew.) 187, 185, 183. Vette koeien aanvoer korter, handel kalm, niet geheel prijshoudend, enkele pri ma's boven notering. Varkens (lev. gew.) aanvoer kleiner, handel rede lijk, prijzen lager, enige prima's bo ven notering. Mannheim 188 (-2), Kaub 154 (-3), Trier 172 (^2), Koblenz 180 (-3), Keu len 151 (-15), Ruhrort 362 (-21), Lo- bith 996 (-24), Nijmegen 783 (-19), Arnhem 803 (-18), Eefde 350 (-6), De venter 251 (-6), Namen la Plants 160 (-18), Maastricht hoofdsluis 4385 on veranderd, Borgharen 4017 (-10), Bel- feld 1174 (-6), Grava 499 (-2).

de Stem | 1957 | | pagina 3