Rem op de gemeentelijke investeringen Met troffel en strijdbijl" Grenswijziging blijft voor Vlissingen levenszaak ZUID-BEVELAND Ylissingse raacl verleende gelden voor woningbouw WALA voor iedereen A. WILKING - Hulst Statenkritiek op subsidie beschutte werkplaatsen DREUNENDE HAMERSLAGEN Twee inbraken berecht ..Boeven en madeliefjes tl DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 19 JANUARI 1957 Nieuwjaarsrede met optimistische geluiden GRONDNOOD Vrachtauto reed op personentrein Walcheren MIDDELBURG GOEDENACHT Audiëntie Doktersdieristen Plens! (liprenartsm DAMES! Z.-l' laanderen GOES Nieuwe voorzitter KAJ Medewerking aan elektrificatie Zeeuwsch-Vlaanderen is niet rijk aan cultuur Geen luchtledig AGENDA Vandaag Morgen Maandag „Vlissingen bleei ook in het afgelopen jaar de vruchten plukken van de alom heersende grote bedrijvigheid. Ook ditmaal was in het haven bedrijf het aantal aangekomen zeeschepen groter dan het vorige jaar. Kot was zelfs groter dan voor de oorlog, toen dagelijks een schip van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" de haven van Vlissingen binnen liep. Ook in ander opzicht zijn er verschillende aanwijzingen, dat voor onze haven een veelzijdiger ontwikkeling is weggelegd, wat voor het gemeentebestuur aanleiding is geweest tot het openen van besprekingen met bij een uitbreiding van de haven betrokken instanties. Ook dit jaar kon de scheepsbouw-industrie weer nieuwe orders boe ken, zodat zij nog voor jaren van werk is voorzien. Helaas ondervondt 't toeristenverkeer een ongunstige invloed van de slechte zomer." millioen kWh bedragen, tegenover 136 miljoen in 1955. Veel werk bij de Schelde" In het algemeen kar. de gang van zaken bij de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" gedurende 1956 bevredigend genoemd worden. De orderportefeuille kon aanzienlijk wor den uitgebreid, o.a. met 4 tankers van 32.000 ton d.w.; 3 tankers van 19.000 ton d.w., een aantal Schelde- Sulzer scheepsdieselmotorën, een aantal turbine-tandwielkasten van groot formaat. De order-portefeuille bevat nog opdrachten voor de bouw van 22 koopvaardijschepen Het aantal employés in dienst der Aldus begon gistermiddag de bur gemeester van Vlissingen zijn Nieuw jaarsrede, die een optimistischer loon liet beluisteren dan die van zijn Middelburgse en Goese collega's. De bevolking nam dan ook belang rijk in aantal toe van 27025 tot 23146 wat weer verband houdt met het groot aantal nieuwe huizen. Het waren er 606, waarvan 378 halve premiewoninger.. Er werden hiervan 325 toegewezen aan van elders komen de gezinnen. Niettemin steeg het aan tal gegadigden voor een wonir.g van 1299 tot 1309. De burgemeester zei over de grens wijziging van G.S. te hebben verno men, dat het door de minister gege ven overzicht kennelijk niet de strek king heeft een volledige opsomming van de in te dienen voorstellen te geven hetgeen zij nader aantonen. Onder deze omstandigheden wilde spreker volstaan met de verwach ting uit te spreken, dat na een voor bereiding van 15 jaar bij hoger be stuur het besef levendig is, dat het zeer spoedig tot stand komen van de grenswijziging voor Vlissingen een levenszaak is, te meer nu reeds thans herhaaldelijk bij aanvragen om bouw grond „neen" verkocht moet worden cn het vrijwel zekere vooruitzicht bestaat, dat binnen een jaar in het geheel geen bouwgrond meer binnen de huidige grenzen beschikbaar zal zijn." Hoewel bij een materie als grenswijziging het nu eenmaal zo gelegen is, dat uitbreiding van grondgebied van één gemeente altijd gaat ten koste var. dat van een an dere, dient aan de andere kant te N.V. bedroeg op 31 december 1956 3807 personen. Een jaar geleden be droeg dit aantal 3660, zodat een ge ringe toename geconstateerd kan worden. Hoewel deze toename op zichzelf verheugend is, is deze toch ver achtergebleven bij de behoefte van het bedrijf, daar door gebrek aan personeel de bedrijfsactiviteiten ern stig belemmerd werden. De qmvang van de scheepsreparatie-afdeling bleef hierdoor o.a. zeer beperkt en de dokinstallaties konden slechts ge deeltelijk benut worden. Er werd in 1956 ruim twintig mil joen aan lonen betaald. Aan het eind van zijn rede wees de burgemeester nog op de grootse feestelijkheden welke opgezet zijn ter ere van de Ruyter en weidde toen nog uit over de plannen voor de stadhuisbouw. Het bestek kan over ongeveer vier maanden gereed zijn en B. en W. zien de uiteindelijke beslissing van de be trokken autoriteiten, met vertrouwen tegemoet. Tenslotte wees spreker op de mo gelijkheden en wenselijkheden met betrekking tot de uitbreiding van de haven-accommodatie een onderwerp dat een veelzijdig karakter heeft en waarvan de verdere ontwikkeling van veel langer adem is dan dat daarin nog dit jaar een op alle onder delen welomlijnd plan zal komen vast te staan. Toch zal ook in dit opzicht het nieuwe jaar in zoverre var. be lang kunnen blijken, dat hierin meer tekening zal komen. De arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft de 23-jarige los werkman J. R. uit St. Laurens, die op 10 november'jl. een inbraak pleegde in de woning van zijn buurvrouw, veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van preventieve hechtenis, waarbij bevo len is, dat de straf zal worden onder gaan in een bijzondere strafgevange nis voor jongeiieden. De Vlissinger L. de K., een metse laar, die bij een eveneens naastwo- nende en alleenstaande vrouw zijn slag sloeg - zijn buit bedroeg zeven zilveren guldens - kreeg vier maan den met aftrek, Beide vonnissen zijn conform de eis van de officier van justitie. Bij de onbewaakte overweg aan de Tweede weg te Rilland-Bath reed gistermorgen om half negen een Bel gische vrachtauto tegen de personen trein op, die uit de richting Roosen daal kwam. Alleen het voorste gedeelte van de auto werd licht beschadigd. Twee passagiers van de personentrein wer den door glasscherven licht gewond. Na op het station te zijn verbonden, konden zij de reis voortzetten. De trein had slechts geringe vertra ging. Het uitzicht ter plaatse is goed, zodat het ongeval waarschijnlijk aan onoplettendheid van de chauffeur te wijten is. KOSTELOZE tINENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat op dinsdag 5 februari 1957 des voormiddags van 9-10 uur, gelegen heid bestaat tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken in het Me disch Centrum, Eigenhaardstraat 2. Er wordt in het bijzonder de aan dacht op gevestigd, dat de leeftijd be neden de 2 jaar als de meest ge schikte voor inenting moet worden beschouwd. Voor een juiste vermelding in de vaccinatiebewijzen van de namen en geboortedata der kinderen is het ge wenst, dat bij de aanmelding het trouwboekje der ouders wordt mede gebracht. Middelburg, 15 januari 1957. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. Bolkestein, burgemeester J. Ph. Koene, secretaris. FILMAVOND Door de personeelsvereniging der P.Z.E.M. werd voor de leden der vereniging een filmavond gegeven in de Koffiekamer van het P.Z.E.M. gebouw aan de Poelendaelesingel al hier. Voor de pauze werd een inte ressant bijprogramma gespeeld, waaronder een fraaie kleurenfilm; na de pauze werd de film „Week-end in Parijs" gedraaid, waarmede de aanwezigen zich kostelijk hebben ge amuseerd. (Advertentie) De activiteit van de gemeen ten moet op een lagere versnel ling overschakelen. boven de 25 pro- aiwioi !ste,®^s allernoodzakelijkste activiteit, (jan behoudt de centrale overheid zich daarna allerlei weike de centrale overheid nu ook de eindbeslissing voor. De vraag rijst, of provincies en gemeenten voor be stand, maar omtrent de stichting van een U.T.S, in deze gemeente wérd nog geen goedkeuring ontvangen. met ,,kort geld' cent gaan. Gedeputeerde Staten hebben de taak gekregen, na te gaan of de raadsbe- sluiten in het geheel van de begroting v uWi3S ii jaruerV beta- pasSen. Passen ze er wel in. doch zijn lingsbalans telkens beter werd en de de middeien er niet voor, dan wordt j deviezenreserves opliepen, als het i nagegaan, of een bewijs van geen worden bedacht, dat een dergelijke S vootóenfnie^in™hoog Togriijk" fea" om een "beSraT vf/min^? °Pu0SSrinH 4°nhP^"dv^n\etn smtl 1 t(hmp0 t(r verwezenlijken. Daar was dan100.000 gulden, dan mogen G.S. heel 'is ..e?P.1,n?,« zelf beslissen. Ligt het bedrag hoger, Spr. memoreerde bedrijvigheden en dingen welke wd uitzonderen van de beperkende PinnSnndPrwHJphfed kwam veel *ot I maatregele11?- Dan waren er voorzie- aalde doeleinden gekweekte reser- Op ondeiwijsgebied kwam veel „ot ningen, welke nauw verband hielden ves ook zonder meer mogen aanspre- met het verschaften van werkgele genheid en het opvoeren van 's lands j produktiviteit zoals het klaar maken r7^ f I 7 (rirtiiimlilvit van industrieterreinen. Hier onder; 1 QnCtSVCrhOQlfl,2 Uil Lsrlilllilliiuvi'l kan men ook t0t op zekere hoogte i O O J De openbare orde en veiligheid rekenen de bouw van scholen, het ^fnnmtrsim TWrr 1 rhPVPYl werd in liet afgelopen jaar nimmer stimuleren van vakopleiding, het aan- OlUUllllf C/777 ft UlLf ILi Cil op ernstige wijze verstoord of in ge- leggen van wegen en waterstaatkun- vaar gebracht. j dige verbeteringen, al liggen die ten Het politiekorps werd in 1956 in be- dele in de derde categorie: de uitga langrijke mate krachtiger dan voor- veil> verband houdend met de groei- heen, zowel in mankracht als aoor ende welstand. Men kan hierbij ver een betere -voorziening met techni- j der nog denken aan de aanleg van sehe hulpmiddelen. waterleiding, riolering, gas- en elek- Voor wat de mankracht betreft triciteitsleidingen, aan het v zorgen werd de sterkte opgevoerd van 39 op van de recreatie o.a. door zwemba- 43 man. den, sportparken e.d., aan culturele De criminaliteit nam evenwel in voorzieningen, bectenkelijke mate toe; 196 misdrijven i Dit hele complex is een vrij nauw kwampn ter kennis van de Dolitie. samenhangend geheel, zodat hef niet zo gemakkelijk is hier duidelijke on derscheidingen te maken. Het aanleg- 1 gen van do rem is daardoor des te moeilijker. Toch is nu successievelijk bekend geworden, hoe de gemeenten „onder druk" worden gezet. Door de N.V. Stoomtram Walcheren is toestemming aangevraagd de tarie ven van de autobusdiensten te mogen I verhogen. De beschikking is nog niet afgekomen. kwamen ter kennis van waarvoor 187 personen als "daders konden worden gearresteerd. Het aantal misdijven is 60 pet. hoger dan in 1955 maar toch nog veel lager dan in 1948. Meestal ging het om kleine diefstallen van me taal. Onder de wegens misdrijf aange houden personen bevonden zich 52 minderjarigen; dit is weer 14 pet. minder dan vorig jaar en minder dan in enig jaar na de oorlog, wat dus zou wijzen op een daling van de jeugdcriminaliteit. Duizend bekeuringen hadden plaats wegens verkeersdelicten Enkele cijfers Het gemeentelijk Vismijnbedrijf had in 1956 een omzet van f 513.136. teger. f 338.331 in 1955, dus opnieuw een belangrijke vermeerdering, en wel n.el f 174.304. Deze vermeerdering van de omzet was grotendeels een gevolg van de grote aanvoer van garnalen. Het aantal bij het gemeentelijk badbedrijf genomen boden bedroeg 30.186 tegen 19.125 in 1955. Aan 9.935 bezoekers werd een strandstoel ver huurd teger 16.505 ir. 1955. Het jaar moet dan ook met een nadelig saldo van f 3107 worden afgesloten, tegen een voordelig saldo van f 2369 in '85. De gasafname over 1956 heeft in Vlissingen naar schatting 3.540.000 m3 bedragen tegen 3.267.258 m3 over 1955 De totale produktie en inkoop van elektrische energie voor het eigen verzorgingsgebied van de N.V. PZEM zal in het afgelopen jaar rond 161 Kort en lang geld Geld op lange termijn mogen ze niet lenen tegen een rentevoet hoger dan 4,5 procent. Dit nu is momenteel praktisch niet te krijgen op de kapi taalmarkt. Voor geld. af te lossen op korte termijn, geldt deze rente- grens niet. Wel is hiervoor de beper king gemaakt, dat het „kort geld" niet meer dan 25 procent van de to tale schuld mag bedragen. Eigenlijk was deze beperking al langer van kracht, doch de contro lerende instanties waren in dezen soe pel, uitzonderingen kwamen vrij veel vuldig voor. De teugel is nu weer strak aangetrokken. Alleen voor woningbouw mag men Advertentie' Slaapt U slecht door reumatiek, spit ischias, hoofd- cn zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in ale die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk, Togal baat: Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40- f 8.88. De bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op zondag 20 en dinsdag 22 januari a.s. ken. Ook rijzen er kwesties ten aan zien van werken, die volop in uitvoe ring zijn. Die kunnen niet zonder schade zo maar stop gezet worden, als de bovenaangehaalde regels niet kloppen. Deze regels zullen dus wel min of meer geleidelijk moeten in lopen. Zal deze investeringsrem langdurig werken? Voorspellen is moeilijk. De geluiden, deze week van achter de regeringstafel ten beste gegeven in zake de bestedingsbeperking in het algemeen legden de nadruk op de tijdelijkheid. We willen er dan ook maar het beste van hopen. In Axel wQrden de diensten dit weekend waargenomen door dokter Kats. In Terneuzcn neemt dokter Nijs- ten waar, terwijl de zondagsdienst voor doktoren als volgt is geregeld in Goes: dokter Weiten; Middelburg: mevr. Pel; Vlissingen: dokter Boone; Heinkenszand, Arendskerke en Wol- faartsdijk: dokter Zonncvyllc, 's H. Arendskerke; oost 'Z.-B^veland: dok ter Roos, Krabbendijke. Dokter Luyc'kx, te 's Hcerenhoek neemt waar voor dokter Folmer; dokter Gelder- blom te Nieuwc-orp voor dokter Ki- viet en dokter Kolo te Hoedekensker- ke voor dokter Wöstmann. Op Z.-Beveland ^hebben zondags dienst de heren J. Klaassen, Hein kenszand en G. Boneschanser, Krui- ningen. Er -s een Een speciaal door de WALA fabrieken opgeleide corsetière is weer A.S. MAANDAG van 10 uur v.m tot 5 uur n m. in onze zaak om U met de WALA artikelen te helpen. Iedere maandag op dezelfde tijd' zal deze dame in onze zaak aanwezig zijn. St. Jansteen AANBIDDINGSDAGEN Ter intentie voor het behoud van de wereldvrede en de bloei van het gods dienstig leven in de parochie zal vanaf maandag tot en met donder dag a.s. een aanbidding worden ge houden. Voor ieder gezin zijn aan biddingsuren vastgesteld terwijl er H. Missen zijn om 7. 8 en 9 uur en 's avonds om 7 uur Lof met preek. „Onderling Kunstgenot" kwam voor het Zeeuws Landjuweel ditmaal met de komische thriller ..Boeven en madeliefjes" van George Batson. Het bleek een magazijn vol onwaarschijn lijkheden. toeval, luguberheid en non sens, welke „artikelen" door O.K. in een sfeervol décor op prettige en ook wel pakkende wijze werden uit gestald. De briljant-geschreven rol van de excentrieke kostschool-onderwijzeres Flyffy Pryde werd op niet minder briljante wijze gespeeld door mevr. v. Maanen - Cohen Tervaert. Als een volleerde actrice gaf zij partij maakte toneel en droeg het stuk met de heer Rijkse. die van de sinistere huisbe waarder Proctor een aannemelijk fi guur maakte. Zeer goéd was ook mej. C. Haas donk als het dwepende bakvisje Ro salie, dat met haar onderwijzeres toe vallig terecht komt in de verlaten villa van miss v. Loon, die weldra in een compleet gekkenhuis veran dert. De heer Carels was als de onschuldig verdachte Brewster, 'n klasse minder, met hoeveel animo hij zich van zijn taak ook kweet. Natuurlijker deed mej. Kole het als zijn verloofde. De heer Berrevoets, die een dubbelrol had, speelde te overdreven emotioneel, de boef met wroeging en zijn veldwachter werd kort gezegd een karikatuur. De boef Higgins werd iets te fatsoenlijk op de planken gezet door de heer J. de Roo. Mevr. Geysen - Smout maakte van de onmogelijke rol van miss v. Loon, villa-bezitster en bandieten chef, wat er nog van te maken was en de beginneling, mej. C. Domini- cus sprong, zoals haar rol van wild en hongerig kostschoolkind dat voor schreef, met brio uit de band, zodat de coulissen soms wankelden. Ds. Strating, die de avond opende, sprak de wens uit, dat de aanwezigen een .genoeglijke avond zouden heb ben. Die wens is in vervulling gegaan de vele boeven en weinige madelief jes zorgen daar voortreffelijk voor. De jaarvergadering van dè KAJ op „De Zolder" is buitengewoon goed geslaagd. De vergadering werd bijgewoond door ongeveer dertig per sonen; daaronder bevonden zich ook de aalmoezenier en de heer P. Ars, de districtleider. De heer Ars dankte het bestuur en wel bijzonder de voor zitter, de heer A. Verbeem. Hij sprak ook over de VKAJhij zei dat wan neer de KAJ veel zelfstandig pioniert en veel propaganda maakt, zodat ie dereen weet wat de KAJ eigenlijk doet. dat er dan misschien meisjes zijn die dan zelf een VKAJ willen be ginnen. Als dat het geval zou zijn, moet de KAJ in alles bijstaan om zo de gang er in te krijgen. De aalmoezenier, kapelaan v. Stee, sprak enige behartenswaardige woor den en zei dat het aan zijn voorgan- PAAncvtprAnppTvr ger« kaPelaan v. Langen, te danken RAADSVERGADERING js^ daj. Goes een flinke KAJ heeft. Dinsdag vergadert de raad van on-De bestuursverkiezing, die hierop volgde, had het volgende resultaat: A. Schrijver, voorzitter; L. Ver- dig te houden zullen in de naaste toe komst enkele praatavonden worden georganiseerd, waarover binnenkort nadere mededelingen zullen volgen. Aan de dames stelde de voorzitter in het vooruitzicht, dat een afdeling van de boerinnenbond zal worden op gericht. Hij spoorde de dames aan zich reeds nu hierop te bezinnen. De pastoor deed bij de rondvraag aan de vergadering het voorstel plan nen te beramen, om te komen tot al gehele verbetering van de r-k. be graafplaats. De vergadering was echter van mening dat dit meer een aangelegenheid was, die de gehele parochie aanging. De voorzitter was van mening dat deze kwestie zou kunnen worden opgelost door het be noemen van een commissie uit alle lagen van de bevolking, waarin dus naast de N.C.B., de K.A.B. en de middenstand vertegenwoordigd is. Besloten werd te trachten dit plan te realiseren. Bij de bestuursverkie zingen werd het aftredende lid, de heer P. v.d. Waart herkozen. Na het gebruiken van de gezamen lijke maaltijd werden enkele kleu renfilms vertoond, opgenomen door de heer v. 't Westeinde, o.a. van het laatste bloemencorso te Zundert, de carnavalsoptocht te Bergen op Zoom en de parochiële sacramentsproces sie. Met een gezellig samenzijn en een dansje werd de dag besloten. Driewegen In de raad werd meegedeeld, dat er bericht was gekomen van de Her verkavelingscommissie Zeeland, dat overgegaan zal worden tot aanslui ting van percelen op het elektrisch net, als de gemeente 20 procent der kosten betaalt. De raad stemde hierin toe en trok er voor uit f. 5900,—, zijnde de door de commissie geraam de kosten. Mocht blijken, dat de kos ten per aansluiting hoger zijn dan het vastgestelde maximum-bedrag, dan kan, onder overlegging van een duidelijke toelichting, nader in over weging worden genomen of in de meerdere kosten een bijdrage ver leend kan worden. Besproken werd een eventuele re organisatie van de Centrale dienst Bevelanden, waarbij bleek, dat er geen voldoende redenen zijn de top te handhaven. De begraafplaats van de Ned.-Herv. Kerk zal door de gemeente worden overgenomen in erfpacht voor de tijd van 99 jaar, tegen een jaarlijkse ca non van f 45.--, zulks met ingang van een nader te bepalen datum. Besloten werd grond te onteigenen van de fa. G. v.d. Meulen te 's-Heer Abtskerke, liggende aan de Smits- weg, overeenkomstig het voorlo pig goedgekeurde plan. Vrijwel zonder slag of stoot daarbijbehorende ontwerpvoorschrif- -1 c, j 4 j Tri- ten Streekplan Walcheren 1951. B. en heelt de gemeenteraad van Vlis-zullen voorts in hoger beroep gaan singen het voorstel van B. en W. aanvaard, om voor de viering Bij de behandeling van het voor tel tot subsidiëring van de beschut te werkplaatsen rezen in de afdelin gen der Staten enkele bedenkingen en opmerkingen. Zo zei 'n lid, dat de gemeenten, hoewel uit het voorstel anders gecon cludeerd kan worden, reeds belangrij ke bijdragen aan dit werk verlenen, nl. 10 in de lonen en sociale lasten van de tewcrkgestelden en de ver antwoordelijkheid in de exploitatiete korten. Komen er later exploitatie overschotten op de werkplaatsen, dan zou de bijdrage van de werkplaatsen verhoogd kunnen worden, waardoor de provinciale subsidie herzien zou kunnen worden. Een ander lid in deze afdeling merkt op, dat de werkplaatsen in Zeeland klein zijn in verband met de bevol kingsdichtheid en de geografische ge steldheid der provincie. Door één man door de Federatie te doen aan stellen, komt dit voor de werkplaat sen voordeliger uit en kan deze voor meerdere werkplaatsen werkobjecten aantrekken. Deze man, die zich reeds lang heeft ingewerkt en bekwaam is, zou in het Burgerlijk pensioenfonds opgenomen dienen te worden. 'n Derde lid vroeg of er ook geen noodzaak is om beschutte werk plaatsen voor vrouwen in te richten. G.S. antwoorden o.m. dat de werk plaatsen zelf en niet de gemeenten de eerstaangewezenen zijn om in het te kort van de Stichting zo mogelijk meer bij te dragen. Immers treden de werkplaatsen op als deelnemers in de Stichting en zijn zij als zodanig in het tekort der stichting, voor zover dat niet door de bijdragen van de werkplaatsen kan worden gedekt, op de duur niet mede door de gemeenten zou kunnen worden bijgedragen. De stichting toch moet worden gezien als een verlengstuk van de werkplaatsen. Zij maakt het mogelijk bepaalde werkzaamheden gecoördineerd en daardoor zo efficiënt en economisch mogelijk uit te voeren. Dit is dus in het belang der werkplaatsen en daar door, indirect, in het belang der daar bij betrokken gemeenten. In verband hiermede komt het hun voor, dat in de toekomst moet wor den gestreefd naar een subsidiebeleid dat voor een aantal activiteiten op sociaal terrein reeds ingang heeft ge vonden en waarbij in de blijvende tekorten door rijk, provincie en ge meenten gezamenlijk wordt bijgedra gen. Bij de vaststelling van de verhou ding tussen het provinciaal en het gemeentelijk aandeel zal dan de om standigheid, dat de gemeenten o.a. reeds bijdragen in de lonen der te- werkgestclden en in de kosten van het toezicht, eventueel onder ogen kunnen worden gezien. Naar aanleiding van de opmerking, dat de te benoemen directeur in het Burgerlijk pensioenfonds zou dienen te worden opgenomen, delen Ged. Staten mede, dat zulks mogelijk is, indien de stichting wordt opgericht door een der publiekrechtelijke licha men, bedoeld in de Pensioenwet. De vraag over dit soort vooruit zichten voor vrouwen kan slechts na deugdelijk onderzoek worden beant- eerste instantie voor de dekking van i woord. Mogelijk ligt hier een taak het tekort verantwoordelijk. I voor de op te richten stichting. G.S. zien echter niet in, waarom1 G.S. handhaven hun voorstel. van de 350-ste geboortedag van De Ruyter een krediet te verle nen van 50.000. Doch voordat het aanvullende krediet van zesduizend gulden voor. het revi seren van de pompinstallatie der riolering nabij de Watertoren werd verleend was er heel wat tiici verstreken. Met het verlenen van het voorlopig krediet van f 15.000,- voor het ont werpen van een saneringsplan voor het gedeelte der oude stad, gelegen tussen Walstraat en Noordstraat was de raad evenmin vlot. Na uiterst lan ge debatten kregen B. en W. de be schikking over dit geld. Bij de op dracht zal men de mogelijkheid open laten om een groter deel der oude stad in dit saneringsplan op te nemen De heer Krietemeyer (A.R.) boekte geen succes met zijn suggestie voor het instellen van een speciale com missie, samengesteld uit raadsleden en niet-raadsleden ter bestudering der plannen. Hij had voorts bezwaren tegen op drachtverlening aan het kantoor Roozenburg-Verhage en Luyt dat ook de stadhuisbouw ontwerpt en een lange reeks van jaren adviezen heeft gegeven inzake het Vlissingse stads plan en zou liever het bureau Schat Schut, belast met het plan Paauwenburg, zien ingeschakeld. Een daartoe ingediende motie, gesteund door de heren Marijs, Bikker en van Rooyen, werd echter met 14 tegen 5 stemmen door de raad verworpen. Het college van B. en W. blijft dus vrij in zijn keuze van opdrachtgeving. Zonder slag of stoot verleende men voorts subsidie ten behoeve van het beroepskeuzewerk, beraamd op f 500 per jaar, waarbij de heer F. G. Smit (P.v.d.A.) opmerkte, dat zijn fractie het betreurt, dat er op dit gebied in onze gemeente geen samenwerking mogelijk is. Een opmerking, die ten volle door de burgemeester werd on derschreven. Belangrijk was de be schikbaarstelling van gelden voor de fianciering van de bouw van woning wetwoningen, t.w. f 420.500 voor de bouw van 24 woningen en f 972.100 voor de bouw van 65 woningen, beide complexen der woningbouwvereniging „Gemeenschappelijk Belang", even als het verlenen van een krediet voor het twee'de complex van 24 bejaar denwoningen. De gemeente zal in het plan-west 9 middenstandswoningen bouwen, daartoe door de raad gemachtigd. Het ligt in het voornemen deze wo ningen te benutten om gemakkelijker personeel aan te trekken, voorai op onderwijsgebied. Een geldlening van f 239.250 werd verstrekt aan de wo ningbouwvereniging „Goed Wonen" voor de stichtingskosten van 11 wo ningen, 1 winkel en 3 garages. Het college werd voorts door de raad gemachtigd tot het indienen van een bezwaarschrift bij G. S. tegen het door dit college voorgesteld ontwerp tot herziening der plankaart van het Streekplan Walcheren 1951 en de bij de Kroon tegen de beslissing van G. S. waarbij aan het bestuur der Veren, voor Christelijk ULO destijds geweigerde medewerking voor de stichting van een nieuwe school als nog moet worden verleend. B. en W. zijn van oordeel, wat door G. S. ook wordt toegegeven, dat de weigering op formele gronden is geschied. Tijdens de rondvraag werden door het merendeel der raadsleden vragen gesteld over een mogelijke opruiming der noodwoningen welke het stads beeld ontsieren. B. en W. zien door het opnieuw op gang komen der woningwetwoningbouw een lichtpunt en zullen in samenwerking met de woningbouwverenigingen en andere instanties al het mogelijke doen om de noodwoningen te doen verdwijnen. ze gemeente. Voordat de openbare bijeenkomst begint, wordt er een be sloten bespreking gehouden over de kwestie van de grenswijziging. Daar bij zal mr. dr. van Haren, die naar aanleiding van het wetsontwerp grenswijziging rechtskundig advies aan de gemeente heeft uitgebracht, aanwezig zijn. Aan het eind van de agenda der openbare vergadering komt de grens wijziging in openbare behandeling. Verder zal men beslissen over de deelname aan de stichting van een streekziekenhuis te Hulst. Biervliet VRACHTWAGEN MAAKTE BROKKEN De chauffeur van de vrachtwagen met aanhangwagen van de fa. L. uit IJzendijke, moest op het marktplein zodanig manoeuvreren, dat hij plotse ling tot de onaangename verrassing kwam, dat het gevaarte een der mas ten van de marktverlichting aan dig gelen had gereden! UITVOERING VOOR OUDEN VAN DAGEN Woensdag 23 januari zal het blij spel „Annemarie, zeg jij 't maar" nogmaals door de R.K.J.B. gespeeld worden. Voor de Biervlietse ouden van dagen wordt een gratis uitvoe ring gegeven' (Advertentie) beem, secretaris en H. Prent. De nieuwe voorzitter zag zijn taak niet als een gemakkelijke en beklem toonde dat het nooit zal gaan indien hij niet in woord en daad wordt bij gestaan door bestuur en leden. Spr. dankte tenslotte nog .Adrie Verbeem en Arthur v. d. Walle, voor al hetgeen zij voor de KAJ en hem deden. Heinkenszand N.C.B. HIELD ZIJN JAARVERGADERING De dag waarop de leden van de N.C.B. hun jaarvergadering hielden werd ingezet met een H. Mis. De vergadering werd geopend dooi de voorzitter, de heer Jac. van 't Westeinde, die de in groten getale aanwezige leden een hartelijk wel kom toeriep. Hij memoreerde de overgang van de L.T.B. naar de N.C.B.. welke nieuwe toestand is ge schapen in verband met de wijziging der bisdommen. Bij de bespreking der contributie regeling maakte de voorzitter bekend dat deze zich vrij ingrijpend zal wij zigen en hierop neerkomt, dat de gro tere bedrijven iets minder - de kleine bedrijven iets meer gaan betalen. Als compensatie hiervoor is de bij- drage-regeling voor "de kas van de kring en de afdeling op 50 cent per ha gesteld. Om het onderlinge contact leven- Perlekf lof ir> elk detail m RIJNBERG'S HANDELSBUREAU TERNEUZEN TELEFOON 2304 NOORDSTRAAT 78 De hartekreet van de student over het ontbreken van een cultuur-rijkdom in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft nü reeds een reac tie gebracht. Dom Jac. van Elderen C.R.L., leraar aan het. semina rie te Sluis, schaarde zich spontaan en krachtig aan onze zijde: „Met troffel en strijdbijl", zoals hij het zelf zo kernachtig uitdrukt. O Dom J. v. Elderen schrijft: Men hoeft niet veel inzicht te hebben in culturele zaken om het artikel „Zeeuwsch-Vlaanderen is niet rijk aan cultuur" te kunnen onderschrijven. Zeeuwsch-Vlaande ren is te weinig Vlaanderen om spontaan tot 'n redelijk peil van volkscultuur te komen en te weinig Nederlands om langs de weg van organisatie te streven naar verbe tering daarvan. Inderdaad! Er is eigenlijk niets en tot zover krijgt het artikel vol ledig bijval. Maar met zo'n bijval zijn we niet veel verder. Bijval zal het artikel allerwegen vinden, zowel bij de overheid als de rest van het volk. Maar dan be gint de ellende pas! Want deze instemming, dit betui gen van begrip en zelfs de belofte van medewerking doet een mens van goede wil geloven in een ruggesteun, die in werkelijkheid een fictie is. Op een kritiek moment moet zo'n mens ondervinden dat hij steunt op het luchtledige. Er is misschien dan wel niet veel particulier initiatief, doch het weini ge dat er is, is meestal gedoemd zich te pletter te vliegen tegen een betonmuur van veel gepraat maar weinig daad. „Laat ons de leegte opvullen met ons geluid", schrijft het genoemde artikel. Akkoord! Maar dan niet met 't uitspreken van schone beloften of met schreeuwen over wantoestanden doch met het dreunend gebons van hamerslagen op een aambeeld. Genoeg talent Het gebrek aan cultuur in Zeeuwsch- Vlaanderen moet men niet gaan zoe ken in gebrek aan talenten of aan mensen van goede wil. Zeeuwsch- Vlaanderen mist vooral geloof, geloof in 'n grote daad. geloof in 'n ideaal. En aan dit gebrek lijdt de jeugd als evenzeer als de ouderen. Ook het gemis aan geld moet men niet over drijven. Gebrek aan geld is vaak 'n uitvlucht. Men moet cultuur niet wil len kopen maar veeleer trachten doqr het brengen van cultuur het nodige geld bijeen te garen. Doet Zeeuwsch-Vlaanderen weer ge loven in zijn eigen kracht, in een hoger geestelijk leven en geeft de jeugd weer vuur in haar hart om haar sluimerende idialen te verwe- zelijken. Dan zal Zeeuwsch-Vla nderen weer een cultuurland worden! Danzal men over het zo sterk levend klassebewustzijn heen kunnen stappen om het goede en schone van elkaar te aanvaarden; dan zullen de intellectuelen er meer voor voelen mee aan te pakken en zullen de vele en goede ideeën van de goedwillenden niet braak blijven liggen. De krachten moeten gebundeld wor den maar op voorwaarde dat deze bundeling geen onder-onsje mag wor den. Het is meer Hier ligt ook volgens ons het grote euvel van de K.V.C.O. Zij heeft zich los gescheurd van de jeugd in de parochies, ze heeft geen deel meer aan het jeugdle ven op straat Ze heeft zich inge metseld in een kamertje zonder ramen. De K.V.C.O. heeft de bus gemist omdat ze te gezellig met elkaar stonden te praten. Maar cultuur brengen is meer dan een gezellig bij-elkaar-zijn. Het is strijden voor een ideaal, ook op de straat. „Met troffel en strijdbijl", dat zou het parool kunnen wezen. (Advertentie) AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: De hofnar. DE KLINGE Kinema Dijk 7.30 uur: De weg naar het paradijs. GOES Grand: De man in het donker grijze pak. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Char lies tante. MIDDELBURG Electro: The trouble with Harry. Schouwburg: De ratten van Tobruk, OOSTBURG Ledel 8 uur: De zesde juni, D-day. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Don Camillo contra Peppone. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Wien bleibt Wien. Concertgebouw 8 uur: Schrik bewind in Ocatella. VLISSINGEN Alhambra: Gevechts- klaar. Luxor: Vrouwenbungalow. IJZENDIJKE Hofzichttheater 8 uur: The Eenny Goodman story. ABSDALE J. Verstraeten-v.Avermaete 5.30 uur: Prijskaarting AXEL Het Centrum 3.45 uur: De hof nar; 8 uur- Jacht op blond. Het Wapen van Zeeland 3 uur: Wildschieting. DE KLINGE Kinema v. Dijk 3 en 7.30 uur: De weg naar het paradijs. GOES Grand: De man met het donker grijze pak. HULST Bioscoopgebouw 2 uur: Het laatste duel; 4, 6.15 cn 8.30 uur: Char lies tante. G. Nijs 6.30 uur: Prijskaar ting. Jos. v. Iiclsland 10-2 uur: Hokten- toonstelling. ST. JANSTEEN Zaal Beatrix 3 uur: Schieting. C. Pieters 6 uur: Paling- prijspiering. Em. Vermeersen: Prijs- triisen. KLOOSTERZANDE Het Witte Huis 5 uur Dansen. KOEWACHT J. de Vliegher 5.30 uur: Prijskaarting. G. van Rumste 6 uur: Prijskaarting. A. Wouters 3 uur: Schie ting. LAMSWAARDE A. v. Dorsselaer: Bil- jartpriiskamp. MIDDELBURG Electro: The trouble with Harry. Schouwburg: De ratten van Tobruk. OOSTBURG Ledel 8 uur: De zesde juni D-day. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: De onstuimige rebel; 5 en ff uur: Don Camillo contra Peppone. TERHOLE Wed. de Cock 3 uur: Bin- nenschieting. F. Schreurs 6 uur: Prijs kaarting. TERNEUZEN Luxor 2 uur: Schrikbe wind in Ocatella; 4.30 en 8 uur: Wien bleibt Wien. Concertgebouw 8 uur: Schrikbewind in Ocatella. IJZENDIJKE Hofzicht-theater 5 en 8 uur: The Benny Goodman story. VLISSINGEN Alhambra: Gevechts- klaar. Luxor: Vrouwenbungalow. GENT Kon. Ned. Schouwburg: The great Sebastians. ANTWERPEN ♦- Kon. Vlaamse Opera, 14.30 uur: Zwarte viooltjes; 20 uur: Laagland. AXEL Het Centrum 8 uur; Jacht op blond. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: De weg naar het paradijs. GOES Grand: De man met het donker grijze pak. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Char lies tante. Restaurant de Bruyns: Bil jartkampioenschap HBC. MIDDELBURG Electro: The trouble with Harry. Schouwburg: De ratten van Tobruk. SAS VAN GENT O'ympia 8 uur: Don Camillo contra Peppone TERNEUZEN Luxor 8 uur: Wien bleibt Wien. VLISSINGEN Alhambra: Gevechts- klaar. Luxor: Vrouwenbungalow. MA het x de millan een nie vormd. werd hi< nister v; handhaa naast Ec delijk ge ingrijper de ook actie nie Macmill: aanblijve zijn vor koers va net ten Oosten i; den voor in een r tiek dan kwestje den.

de Stem | 1957 | | pagina 2