ie uws Portret Hensen en c Vorst wordt voetbal spelbreker bij amateurs GROTE ZUIVERING VAN DE INWENDIGE DUIF op H. Stam Rijvers niet tegen Spanje? „Kunst, spiegel van onze tijd TE VOORZIEN 10 3m ATIES DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 19 JANUARI 1957 11 ...musicus... Rode Kruis-dames te Middelburg jubileerden ..Lange Jan" helpt mobilofoondicnst de r rijkspolitie Mond- cn klauwzeer verbreidt zich snel Benoeming bij het Vrije van Sluis I ilburgse studenten naar Keulen Schoolpsycholoog benoemd Hoogwaterstanden Weer vocalisten concours in Den Bosch GROTE TANKER UITGEBRAND Aanslag op kazerne in Noord-Ierland Dertigste nummer van West-Vlaanderen Nog een lustrum WEK DE GAL IN UW LEVER OP BR0NCHIALE HOEST en ASTHMA wat elke lijder moet weten Program-wij ziging Amerikanen spelen tegen Honved Nederlandse titel driebanden Dikken Bmine's Dui DAMES-TIENKAMP TE KROMMENIE EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN 5.- gerust 'ant na Palthe* hdeling v hoed nieuw. hoed! BITTEN TER EN OPER Dorpsstr. 256, ivliiebroud icht zwelt hoort het n, die toe- Drug neer. verove- llen klinkt even later ratelend „Hoe stapte u de muziek wereld binnen?" vroegen wij deze week aan de 34- jarige directeur der Zeeuw se muziekschool, de heer H. Stam te Middelburg. Onze musicuslachte eens en zei: „Dat gebeurde langs een omweg, want als jon gen wilde ik met alle ge weld naar zee en tegen het eind van mijn HBS-tijd zijn er in alle ernst pros- pecti van Zeevaartscholen aangevraagd". De muze beschikte evenwel anders en daar was wel enige aanleiding voor. De muzikale aanleg van onze jonge Utrechtenaar werd al vroeg ontdekt door een piano-lerares, die hem al op 5-jarige leeftijd les begon te geven en met so'n suc- ses, dat hij op 13-jarige leeftijd, zonder veel moeite het pianocon cert van Mozart speelde. Midden in zijn H.B.S.-tijd en ondanks zijn neiging tot de zee, begon de scholier te compone ren. Hij was een bewonderaar van Brahms en vond het bitter jammer dat die zo weinig voor de piano had gecomponeerd. Daarom besloot hij dit hiaat even aan te vullen door zelf in de stijl van de bewonderde mees ter voor de piano te gaan schrij ven. ,,Het enig persoonlijke dat daar in stak", merkte de heer Stam nuchter op, „waren de fou ten". Niettemin kreeg hij dusdanig de smaak te pakken, dat hij al zijn vrije tijd aan het compone ren gaf en in twee jaar tijd hon derd muziekstukken schreef! Eenmaal het H.B.S.-diploma op zak hebbend en voor de definitie ve beroepskeuze staande, gaf hij toch aan „de hoge c'\ de voor keur boven de hoge zee en werd leerling van het Utrechtse con servatorium, waar Andriessen di recteur van was en v. Otterloo en Jan Wagenaar o.m. zijn lera ren waren. Een conflict met de bezetter dwong hem in 1942 tot qnderdui- ken. Hij kwam in een gezin, waar de dochter des huizes mu ziekgeschiedenis* studeerde en door die regelmatig te overho ren, kreeg hij deze materie met een onder de knie. Terstond na de bevrijding ging de heer Stam weer naar het con servatorium; werd na 'n test door Andriessen in de hoogste klas geplaatst. Hengeveld en Jur- res brachten hem de fijne kne pen van het pianospel bij en na 'n jaar deed hij met succes zijn eindexamen. In 1948 volgde zijn benoeming tot leraar aan de muziekschool te Deventer en tevens tot muziek criticus aan het Utrechts Dag blad. In hetzelfde jaar was zijn boek over Schumann versche nen en in zijn Deventer-periode schreef hij zijn „Inleiding tot de hedendaagse muziek". Ook com posities van zijn hand versche nen in druk en in 1953 kreeg hij een regeringsopdracht voor een „Suite voor viool en piano" wel ke hij prompt uitvoerde. 1 september 1954 kreeg de heer Stam zijn aanstelling als direc teur aan de pas opgerichte Zeeuw se muziekschool, welke in kor te tijd wonderlijk uitgroeide en voor wat grootte betreft, de der de in Nederland is. Tussen alle beslommeringen door, welke zijn functie in onze moeilijk te bereizen provincie meebrengen, blijft er voor com poneren weinig tijd óver. Wel verzorgt de heer Stam de veer tiendaagse radio-rubriek: „In leiding tot de muziek" en heeft hij zitting in allerlei commissies en in de Zeeuwse culturele raad. Hij is voorzitter van de stich ting „Gaudeamus", welke de pro paganda voor de moderne muziek voert en vorige week benoemde men hem nog tot voorzitter der nieuwe contactcommissie voor elektronische muziek. Daarin zijn vertegenwoordigd de compo nistenorganisaties; de Techn. ho geschool te Delft; het phonetisch laboratorium der Amsterdamse universiteit; de Nederlandse Ra dio-Unie; de N.V. Philips; het Prins Bernhardfonds en nog en kele muziekorganisaties. Mede werker is de heer Stam voorts nog van het reeds door Schu mann opgerichte muziekorgaan: „Neuwe Zeitschrift". Begonnen we dit portret met de zee: we eindigen in de buurt er van. Enkele dagen geleden kreeg de heer Stam nl. van het Vlissingse gemeentebestuur op dracht tot het componeren van een orkeststuk ter ere van de zeeheld, Michiel de Ruyter. Ongetwijfeld zal „de eerste lief de" van de heer Stam, hem wel inspireren bij de schepping van dit toonstuk. Gisteren bestond de damesvereni- van het Ned. Rode Kruis afd. Middelburg 25 jaar. Het was een bescheiden begin 25 jaar geleden, toen dokter Scheps, die toentertijd de scepter over de afde ling zwaaide, de damesafdeling op lichtte. Onder de eerste vijf dames waren mej. B. Bosschardt, mevr. Groel-Heine en wijlen mevr. Jacobse. Toen is reeds een kern van getrou wen ontstaan: zo zijn de dames mevr. De Hollander Roozeboom en mej Wijtman .reeds meer dan twintig jaar lid van de afdeling. Zij, en nog vele ?„n en hebben in de meidagen van 40 het bestaansrecht van de dames afdeling onderstreept. Toen Middel burg werd gebombardeerd en de be volking geëvacueerd, hebben zij vele goede diensten bewezen, evenals bij de bevrijding van Walcheren, toen de bevolking van het eiland voor een groot deel in de Zeeuwse hoofdstad was geconcentreerd. Bij de waters nood stonden de dames andermaal hun „mannetje"in de ziekenhuizen te Goes en Zierikzee werkten zij naast het verplegend personeel. Regelmatig nemen de dames deel aan oefeningen. In '56 kreeg de da mesafdeling een fraaie kroon op het vele werk: te Kampen werd de zil veren beker behaald; de Middel burgse damesploeg was de eerste van Nederland! Momenteel is mevr. Teurlings-Bou- wens leidster en docente van de da mesafdeling, een functie, die zij nu al 18 jaar bekleedt. Alle dames zijn thans in het bezit van het E.H.B.O.-diploma en het di ploma elementaire verpleging. Zij ko men in tijd van nood naast of onder een verpleegster in ziekenhuizen en noodziekenhuizen te werken. Dr. J. C. B. Simons is - zowel bij de dames als bij de heren - de commandant van de afdeling Middelburg. De politie-mobilofoon te Middel burg, die wegens plaatsgebrek in het vroegere bureau der rijkspolitie bij de gemeentepolitie was onderge bracht. gaat binnenkort naar het nieu- we home der rijkspolitie, dat zich bevindt in een monumentaal gedeelte der Abdij, Het ruime vertrek, waarin de in stallatie en de bediening wordt onder gebracht, is gereedgekomen en is een der vriendelijkste in dit gedeelte. Om de reikwijdte der mobilofoon over geheel Zeeland uitgestrekt te krijgen, wordt de antenne geplaatst op de Lange Jan en via een kabel verbonden met de ontvangst- en zend apparatuur in de abdij. Het werk zal spoedig zijn beslag krijgen. Het mond- en klauwzeer grijpt in West-Europa snel om zich heen, aldus deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. In de ons omringende landen werden de laatste maanden honderden boer derijen besmet en zijn talloze dieren gestorven of moesten worden afge maakt. De internationale veterinaire des kundigen achten de toestand alarme rend. Ook voor Nederland, 'dat zijn veestapel door een jaarlijkse enting tussen 1 februari en 15 april tegen mond- en klauwzeer beschermt, waar door het optreden van de ziekte zich in het afgelopen jaar heeft beperkt tot enkele sporadisch voorkomende incidentele gevallen, is waakzaamheid geboden. Met klem wordt geadviseerd de vee stapels zo spoedig mogelijk na 1 fe bruari te laten enten en hiermede niet te wachten tot de laatste weken van de entingsperiode. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de benoeming van ir. L Uil- driks te Groningen tot ingenieur van het waterschap „Het Vrije van Sluis" te Oostburg goedgekeurd. Een groep studenten en enige hoog leraren van de katholieke economi sche hogeschool te Tilburg zullen een bezoek brengen van tien dagen aan de economische en sociologische fa culteit van de universiteit van Keu len die ongeveer 6000 studenten om vat. De Tilburgenaren, die zondagmor gen te 7 uur vertrekken, worden maandagmorgen ontvangen door de rector-magniücus van de universiteit van Keulen en maandagmiddag door de kardinaal van Keulen, dr Joseph Fnngs. Dinsdag zullen zij een aantal voordrachten bijwonen. Op woens dag 30 januari komen de studenten terug. Tot schoolpsycholoog van de school- artsendienst West - Noord - Brabant, is benoemd drs. J.J. Stoutjesdijk te Breda. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zondag 20 januari de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.53 en 18.26 uur; te Ter- neuzen om 5.04 en 17.38 uur en te Vlissingen om 4.34 en 17.08 uur. Maandag is het hoogwater: te Hans- weert om 6.34 en 19.10 uur; te Ter- neuzen om 5.54 en 18.28 uur en te Vlis singen om 5.24 en 17.58 uur. (Advertentie) Van 15 tot en met 18 september zal te 's-Hertogenbosch het vierde Internationaal Vocalisten Concours worden gehouden. Deelname aan het concours staat open voor zangers en zangeressen, geboren na 31 "decern, ber 1923. Leerlingen van officiële muziekin stellingen en conservatoria, die nog geen eindexamen hebben afgelegd kunnn aan het concours slechts deelnmeen met toestemming van de directeur van hun instelling. fEGEN HOEST EN HEESHEID DAGELIJKS VOOt STEM EN KEE1 In de koude avondlucht dreigt gevaar voor verkoudheid. Neem daarom als U naar buiten gaat, steeds enige Wybertjes in de mond ter bescherming van Uw keel. In de haven van Rio de Janeiro is de 11,218 ton metende Braziliaanse tankboot „Amapa" totaal uitgebrand. Twee bemanningsleden zijn om het leven gekomen en negen gewond. Te Dungannon in Noord-lerland is gisteren een nieuwe kazerne van het leger door twee ontploffingen zwaar beschadigd. De ontploffingen volgden op een overval van enige leden van het verboden Ierse republikeinse le ger, die de concierge van het gebouw gekneveld en in veiligheid gebracht hadden en militairen, die zich voor oe feningen bij de kazerne verzamelden, gewaarschuwd hadden voor de ont ploffing. De plegers van de aanslag wisten in een auto te ontkomen. DE AMERIKAANSE particuliere be leggingen in het buitenland zijn het vorig jaar met niet minder dan tien procent toegenomen en bedragen nu 32 miljard dollar. Van het tweemaandelijks tijdschrift „West-Vlaanderen", or gaan van het Christelijk Vlaams Kunstenaarsverbond, is het dertigste nummer verschenen. (Administratie Polenplein 5, Roeselare). Hiermee is de vijfde jaargang voltooid. Aan deze aflevering (november-december 1956) is bijzondere zorg be steed, zodat ze een waardige bekroning is van het lustrum. Jozef Storme, de voorzitter van het C.V.K.V., dat eveneens zijn eerste lustrum viert, opent het lijvige num mer met een overzicht van wat in deze vijf jaar gepresteerd werd. De eigenlijke stichting had plaats op 20 oktober 1951 in de benedictijnenabdij van Sint-Andries. Op 15 december 1951 verscheen het eerste nummer van het tijdschrift, dat grotendeels aan Stijn Streuvels gewijd was bij ge legenheid van diens tachtigste ver jaardag. Het C.V.K.V. telt thans 350 leden; „West-Vlaanderen" heeft een oplage van ruim 3000 exemplaren: cijfers, waarop men trots mag zijn. Het tweede vijfjarenplan wordt inge zet met pogingen om te komen tot één groot federatief verbond van alle Vlaamse kunstenaarsverenigingen. Na het inleidend woord filosofeert prof. dr. Gerard Verbeke over de verhouding van mens tot mens in de moderne samenleving. Hoogst actu eel nu het vraagstuk van de mense lijke verhoudingen in het brandpunt van de belangstelling staat. Nieuwe horizonten Onder dit hoofdstuk schrijft Emiel Bergen over de doorbraak der gren zen in de plastische kunsten. De in vloed der kleurvolken neemt niet af, zegt hij, en zal de kunstenaars uit alle windstreken blijven inspireren en aanwakkeren. In een artikel over Blues en Spirituals toont hij hetzelfde aan voor wat betreft de muziek. In aansluiting hierop vertelt de admini strateur van het tijdschrift, Hector Deylgat, interessante bijzonderheden over het Chinees toneel. Levensbeschouivingen Existentialisme en marxisme zijn de nieuwe filosofieën, die de wereld beschouwing van de kunstenaars po gen te bepalen. Over de eerste schrijft prof. dr. Charles Moeller, vooral in verband met de moderne letterkunde; over de communistische kunst handelt dr. C.J. Lannooy O.F. M. Cap. Christendom Ten bewijze, dat het eeuwenoude christendom zijn aantrekkingskracht voor de kunstenaar behoudt, worden de lezer vijftien artiesten voorgesteld niet alleen met hun portret, maar ook met een beknopte beschouwing of afbeeldingen van hun werken. Zo schrijft Bernard Verhoeven over Gra ham Greene, (hij wijst o.a. op diens geestelijke verbondenheid met New man); Huib de Jonghe over de En gelse actéur Alec Guinness; Jean Cayrol over de schilder Alfred Ma- nessier; Ray van Goethem over de musicus Olivier Messiaen; Karei de Grave over Aimé Duval, maaglijder, motorrijder, kettingroker, 38 jaar en jezuiet; Arno Brys over Heiko Kolt, regisseur aan de toneelacademie te Maastricht; Eric Gustavsson over de Zweedse bekeerling Sven Stolpe enz. enz. De toekomst De redactie is niet blijven stilstaan bij verleden en heden, maar blikt ook in de toekomst. Wetenschap en tech niek zullen een grote rol gaan spelen en uiteraard ook de kunsten beïnvloe den. Dr. Roger Fieuw zet dit omstan dig uiteen in een bijdrage, die tal van nieuwe perspectieven opent. Daar naast gaat dr. Albert Smeets na welke gestalte de kunstenaar en zijn werk zullen aannemen in het toe komstbeeld, dat ons door de litera tuur wordt voorgespiegeld. In de afdeling documentatie wijdt drs. A.J. Devogelaere een uitvoerige? rijk geillustreerde beschouwing aan het werk van de zestig jaar geworden (Advertentie) ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN - en u zult 's morgens kiplekker uit bed springen Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. Het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam wordt vergiftigd, u bent humeurig, voelt u nddr en loom. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. Neem CARTERS LEVER PILLETJES - onschadelijk, plantaardig en zacht - om de liter gal op te wekken, die uw lichaam dagelijks nodig heeft. U zult zich weer een ander mens voelen. Vraag Carters Leverpilletjes.f .1,20 p.üac. schilder Henri-Victor Wolvens. De re dactie-secretaris Fernand Bonneure vraagt aandacht voor doodsprentjes naar aanleiding van een prijskamp. Op de pagina's, die voor poëzie be stemd zijn, 'verraste ons de vertaling van enkele gedichten van Rainer- Maria Rilke over Veurne en Brugge welke steden hij bezocht heeft. De rubrieken Verbondsberichten en Kunstactualiteiten, met tal van we tenswaardigheden, completeren deze zeer geslaagde, bijzonder fraai ver luchte uitgave. Het programma voor 1957 werd in middels al opgesteld. Het luidt als volgt: januari: over het Gruuthuse- museum te Brugge; maart: het ac tuele artistieke leven in de provincie Limburg; mei: de hedendaagse wo ningbouw; juli: Vlaamse poëzie met een uitvoerige bijdrage over Hugo Verriest, die 25 jaar geleden over leed; september: beeldhouwkunst en november: muziek en grafiek. WILLEM v.d. VELDEN In de loop van vrijdag werden in de meeste Afdelingen van de KNVB (de vroegere onderbon den) de wedstrijden voor van daag (sommige ook voor zon dag) wegens de gesteldheid der terreinen afgelast, óók wat be treft de afdelingen Brabant en Zeeland. Bij informatie in den Haag aan het Bondsbureau van de KNVB of er plannen bestonden tot afgelasting van het gehele amateurs-program voor zondag, vernamen wij, dat een derge lijke maatregel in overweging was. Een definitieve beslissing zou echter pas in de loop van zaterdag (heden) worden genomen. Advies aan onze lezers: beluister vandaag de radio-uitzendingen, want via deze zal de K.N.V.B. zijn decisie ter kennis brengen. Wat de wedstrijden in de sector semi-profvoetbal betreft, ligt het in de bedoeling het doorgaan te laten afhangen van de beslissingen der plaatselijke consuls en eventueel van de betrokken scheidsrechters. Ook wat deze wedstrijden betreft zal men, zoals gebruikelijk is, 's zon dagsmorgens via de desbetreffende radio-omroepen, te weten kunnen ko men, welke ontmoetingen zijn afge last en welke doorgang vinden. Bij de aanhoudende lichte vorst zal, naar het ons wil voorkomen, het niet temin mogelijk zijn, zeker te spelen I bij „belaid voetbal". Noodzakelijk bovendien, daar men anders beslist (Advertentie) De hevigste aanval kan binnen één minuut gekalmeerd worden. Dat is de ondervinding van de tienduizen den lijders aan brorchiale hoest en astma, die de wonderbaarlijke Adozo- tabletten hebben gebruikt. De medi cijnen, die Adozo bevat zijn zo sa mengesteld, dat één enkel tablet de felste aanval in 30 secorden verlicht en de normale ademhaling in 5 a 15 minuten herstelt. Adoza is doeltref fend in alle gevallen van asthma, bronchiale hoest, bronchitis, nacht en ochtendhoest, beklemming op de borst, moeilijke ademhaling, enz. Neem eens de proef met Adozo. Bij apothekers en drogisten, 337-00 In het wedstrijdprogramma van de K.N.V.B. voor morgen (zondag) vin den twee wedstrijden geen doorgang te weten: TSC - Alliance (lc) en Boeimeer - S.C.O. (4f) De Braziliaanse voetbalvereniging Flamengo schijnt het verbod van de FIFA te zullen trotseren. Volgens de laatste berichten «lthans vindt de wedstrijd tegen Honved vandaag nor maal doorgang. De belangstelling voor de Hongaarse ploeg is zeer groot: Reeds wekenlang is het Marcana-sta- dion uitverkocht en reeds is voor Hor.ved een tweede wedstrijd op 23 januari tegen Botafogo vastgesteld. Andere Braziliaanse clubs hebben tot dusverre nog geen ontmoetingen met het Hongaarse team georgani seerd, omdat zij strafmaatregelen van de FIFA vrezen. De president van de FIFA blijft volhouden, dat hij eerbied heeft voor de status van het bestuur van de Hongaarse voetbalbond en voor de be slissing van dit bestuur ten aanzien van de spelers van Honved. De Hon gaarse bond verbood Honved in het buitenland te spelen. Vrijdagmiddag is het toernooi om het eerste klasse kampioenschap van Nederland groot biljart driebanden voortgezet met de derde ronde: Hier bij werden drie opmerkelijke presta ties geleverd. Unger maakte een se rie van 9. welke door Kruythof nog werd verbeterd met een serie van 10. Bovendien behaalde Kruythof een moyenne van 0.918. De uitslagen lui den: Verboeket 27 85 2 0.317 Rubens 45 85 3 0 529 Scheffer 45 85 9 0.529 Unger 44 85 9 0 517 Kruythof 45 49 10 0.918 Molenaar 14 49 3 0 285 Bos 38 95 4 0.400 Van Deursen 45 95 3 0 473 Bos 38 117 2 0.324 Unger 45 117 3 0.384 Rubens 35 85 3 0.411 Molenaar 45 85 4 0 529 Een van mijn vele beroemde confraters uit het land van Ge- zelle en Streuvels, heeft een probaat middel om zijn duiven te allen tijde gezond en in conditie te houden. Ik ben er werkelijk van aangedaan. Grote kuis, is het parool. De inwendige duif moet gezuivzerd worden en daarom geeft hij ze wat dat langs achter werkt. Nu dat de koppelingen der duiven in het verschiet zijn aldus ongeveer de Grote Witpen is het geraadzaam de duiven die sedert weken gescheiden zitten, eens goed te doen purgeren. Daarin echter handelen veel mel kers glad verkeerd, hetzij dat zij te geweldig te werk gaan, hetzij dat zij met schadelijke produkten hun doel nastreven. Niet alle middelen waardoor .ze aan de rappe komen te staan, zijn aan te raden, dit omreden van hun samen stelling of de uitwerking die zij heb ben op de ingewanden en dit van tijd gedurende menige weken. Ziehier een middel dat ik reeds van sedert ver voor de oorlog toepas, zon der ooit mijn reizigers daarmee be- nadeligd te hebben. Bovendien kost het middel daaromtrent niets. Alles bestaat in de manier waarop men de vogels doet purgeren. Dit is een kunst die alleen de echte stielman verstaat. Vervang een vierde van het dagelijks rantsoen door schoon, droog lijnzaad. Beroof 's anderendaags uw duiven van eten en drinken. Zet ne keer vasten op het menu. Ze zullen er niet van van de graat vallen. De derde dag geeft ge uw duiven enkel de helft van hun gewoon rantsoen, waar in een vijfde lijnzaad. De vierde dag eens te meer hun gewoon rantsoen. Het beste dagelijks rantsoen is een samenstelling van vitsen (wikken), bonen, rijst, dari, tarwe, mais, alle soorten en in gelijke verhouding. Soms wat koolzaad of raapzaad. Een tiental dagen voor het bijeen zetten van de koppels wat kempzaad. 8 morgens en een 's avonds. Wij hebben nog niet teveel worst, ik be doel vorst gehad, zodus mondjesmaat ervan toedienen, anders staan ze rap te vet. Vyfen twin tig grammen by nor- maai weder per dag en per duif; der- >g grammen als de vriezeman in het land is. Geef benevens het rantsoen ,ulv?n gekapt groensel in een eetbak, koolbladeren, witloof, spina- ze en dergelijk. Ook paardezuurkool is van ganser harte aanbevolen. Meng in hun drinken wat keuken zout. een grote koffielepel op vier li- r™* JjK* is veel gezonder dan de stukken klipzout en heeft dezelfde afdrijvende werking op de inwendige organen. 6 Stel ook geklopte oude mortel en bakstenen te hunner beschikking dit zal U dure zakjes grit doen uitspa ren. Kuis proper het hok terwijl uw kleppers van het kot zijn, de lucht in en bestrooi het met gebluste kalk- vaag het vervolgens met een groffen bustel. Strooi op de ganse bodem van uw kot droog zand, aldus zullen de dui ven altijd propere poten hebben, zon der drek en als ze gebeurlijk aan hun oren, bek of ogen krabben, zullen zij geen gevaar lopen zich te besmetten met 'n gene andere duiven laten val len. Ziedaar een goedkoop en probaat middel dat ik regelmatig, van sedert Gedurende de winter een eetmaal vele jaren toepas op mijn duiven. Tot hiertoe had ik nooit zieke duiven op mijn kot. En marcheren dat de duiven van de „Grote Witpen" d'oen: dat de rook eraf vliegt. Prikken Even een klein stukje over prik ken. Geen kuitenprikkerij maar cor- dinaten. Over luttele weken zijn we weer zover dat we gaan vliegen. Nu is het zo dat er alleen in de Bredase Bond nog een dikke duizend leden zijn, die nog geen gehoor hebben gegeven aan de dringende oproep van het be stuur om te komen prikken. Lezen zij het Orgaan niet of geloven zij het wel. Woensdagavond is er voor deze te Zundert hield de machtige maat schappij „De Reisduif" haar jaarlijk se tentoonstelling. De uitslag is het memoreren waard! Oude doffers: 1 H. Kollee, 2 A. Bas- tiaansen, 3 Jan Domen, 4 Fr. Domen, 5 L. Cools en 6 L. Vriends. Jonge dof fers: 1 C. Michielsen, 2 M. Nouws, 3 J. Huybregts, 4 P. van Genk, 5 L. van Hassel, 6 J. Huybregts. Jonge duivinnen: 1 M. Nouws, 2 Jac. Goderie, 3 Jan van Hassel, 4 L. Maas 5 A. Braspenning, 6 W. Aarts. De grote kampioen M. Nouws was in alle klassen den bram. Ook de ge vreesde Jan van Hassel wist het tot vele ereplaatsen te brengen. Niet te vergeten Jan Domen, die de schoon- achterblijvers nog gelegenheid om te komen prikken. Dit geldt voor al de leden die gepasseerde winter niet zijn verschenen. De C.C. heeft een nieuwe kaar, daar moet door alleman in geprikt worden, niet alleen de nieuwe leden en zij die verhuisd zijn, maar allen zonder uitzondering. Doet de rekenaars nu eens een groot plezier en komt woensdagavond met uw trac- tement naar het bondslokaal, dan kan dat zaakje even in orde gemaakt wor den en blijft niet tot in het oneindige hangen. Uitslagen Zundert: In de zaal „Dorpszicht" ste duif had van heel de tentoonstel ling. Terwijl Huub Kollee. die in alle steden en dorpen waar hij van zijn leven commissaris van- politie is ge weest, heeft uitgeblonken en 't predi- caat kreeg van de beste duif van de tentoonstelling. Groepen van vier: 1 en 2 H. Kollee en L. Vriends, 3 Jan van Hassel, 4 en 5 J. van den Broek en M. Nouws. Al deze grote kampioenen van deze plaats onze hartelijke gelukwensen. Bergen op Zoom: En dan heb ik hier de uitslag van de magnifieke C. C.-tentoonstelling te Bergen op Zoom, georganiseerd door de maatschappij Nooit Gedacht te Nieuw-Borgvliet. Vier christelijke professoren hebben het Verbond van Chris telijke Voetbalverenigingen in Nederland geadviseerd een af wijzend standpunt in te nemen ten aanzien van het voorstel om een voetbalpool in KNVB-ver- band te organiseren. Het principiële zaterdagvoetbal (niet te verwarren met de gehele ca tegorie der zaterdagverenigingen) had de professoren Schipper (Vrije Universiteit te Amsterdam), Brillen- burg Wurth (Theologische Hogeschool te Kampen), Smelik en van Niftrik (beiden gemeentelijke Universiteit te Amsterdam) om het advies gevraagd aangezien door het protestants-chris telijke deel van onze bevolking over deelname aan kansspelen zeer geva rieerd wordt gedacht. Het bestuur van het Verbond van Christelijke voetbalverenigingen heeft zijn standpunt t.a.v. de mogelijke consequenties, die voortvloeien uit dit advies, nog niet definitief be paald. De aangesloten verenigingen zullen schriftelijk worden geraadpleegd, waarna namens het Verbond op de buitengewone algemene vergadering van de K.N.V.B. een verklaring zal worden afgelegd. Overleg voortgezet Intussen heeft de toto-commissie van de K.N.V.B. te Utrecht verga derd met de besturen van de over koepelende clubvoetbalpools. Het overleg zal vóór de buitenge wone algemene bondsvergadering van de K.N.V.B. (op 26 januari a.s.) wor den voortgezet. Het is zeer twijfelachtig of St. Etienne, de Franse profclub, zijn voorhoedespeler Rijvers zal willen afstaan voor het Nederlandse elftal da't op 30 januari te Madrid tegen Spanje speelt. Het clubbestuur had zich hiertoe, in antwoord op een ver zoek van de KNVB. in principe be reid verklaard, op voorwaarde noch tans dat zijn elftal geen al te sterke tegenstander tegenover zich zou krij gen in de wedstrijd van 3 februari in de Franse bekercompetitib. Gisteren is de loting voor die bekerronde verricht, en het resultaat is dat St. Etienne tegenover de F.C, Sochaux komt te staan, een club uit de ere divisie die in staat is de sterkste te genstanders te doen sneven. Het clubbestuur heeft nog geen be slissing genomen wat betreft het a'" staan van Rijvers aan het Nederland se elftal en zal in het begin van de volgende weck een vergadering over deze kwestie houden. Het wordt ech ter zeer onwaarschijnlijk geacht, dat Rijvers toestemming zal krijgen om. enkele dagen voor de belangrijke be kerwedstrijd, in Madrid voor Neder land uit *e komen. DE IJSCLUB het Grote Hart te Oost burg houdt zondag jeugdwedstrij den op de lange afstand (500, 1500 en 3000 meter). Dit alles bij door vriezend weer natuurlijk. niet tijdig met de competitie gereed zal zijn. Zij herinneren aan het volgende: gaat de K.N.V.B. tot afgelasting der wedstrijden in de amateur-sector over dan houdt dit automatisch in, dat ook de wedstrijden in de afdelingen Brabant en Zeeland geen doorgang vinden. (Tafeltennis) Zondag 27 januari a.s. wordt te Krommenie een tienkamp gehouden, waaraan de sterkste speelsters van Nederland zullen deelnemen. De Hon gaarse ster Simon-Almasi, die enkele weken geleden lid geworden is van de Ned. Tafeltennisbond, zal in deze wedstrijd uitkomen. De deelneemsters zijn: mej. Arts (den Haag) mevr. Heederik (A'dam), mevr. Arkole - van Opstal (den Haag) mevr. Krom (Enschedé) mej. La- hey (den Haag), mej. Winkelman (den Bosch), Cobie en Noortje van Megen (Nijmegen), mej. Oisterwijk (den Haag) en mevr. Simon-Alma si (Weert). BEDRIJFSADMINISTRATIE De heer C. Beukert te Middelburg slaagde voor het examen Moderne Bedrijfsadministratie, dat werd ge houden door de Ned. Associatie voor Practijkexamens. MACHINESCHRIJVEN Aan de Pontschool te Terneuzen slaagden de volgende leerlingen: Unie-practijkdiploma De dames N.E. Kolijn, K.J. Geen- sen, C.M. Gazan en L.C. Meertens en de heren J. Huisman en J.A. van Dixhoom te Terneuzen; de da mes H. Penne te Axel, J.W. Riemens te Hoek en T.E. Jurriëns te Sluis kil. Vaardigheidsdiploma: de heer L.A. van Dixhoom te Ter neuzen. Secretaris-stenograaf 11e klasse: Mej. N.K. Reminsen te Axel (165 lettergrepen per minuut). GOES, 18 jan. Groenten: sprui ten A2 45-55, BI 21-38, afw. 35, wit lof Al 60, A2 56-61, BI 27-50, afw. 25-38, gr. sav.kool 29-32, r.kool 6-17, boerenkool 13-16. gele sav.kool 15-24, prei 30-34, uien 6-24, peen 16-17, and. 111, waspeen 42, bintjes 12, knolseld. 15-20, bosseld. 16-18. KOEWACHT, 17 jan. Gezwingeld vlaslint WR 175-195, DR 160-185, bob bers 100-105, breekvlas 60-95. ruwe lokken 12-25, gezwingelde lokken 32- 70, lijnzaad voor de slag 50-52, kaf 7 ct., bolraap 4-6 et. Kalme markt. LEEUWARDEN, 18 jan Aange voerd: 40 stieren 2,85-3,06 per kg slachtgew., 370 vette koeien, le kw. 2.90-3,12, 2e kw. 2,70-2,89, 3e kw. 2,20- 2.69, 944 melk- en kalfikoeien 690-1050, 250 pinken en graskalveren, pinken 475-525, graskalveren 190-890, 547 nucht. kalveren 40-52, 754 vette wei- deschapen en lammeren, vette weide- schapen 85-120, lammeren 60-105, 314 vette varkens, oude varkens 1,60-1.80, vette biggen 1,80-1,85 zouters 1,80-1,84, 138 biggen en lopers, biggen 35-54, lo pers 55-95, 19 bokken en geiten, geen notering, 103 paarden 500-900, totale aanvoer 3429 stulks. Overzicht: Stieren aanvoer kort, stemming goed, prijshoudend. Melk- en kalfkoeien aanvoer minder, stemming rustig, prijshoudend. Pinken aanvoer kort, stemming rustig, prijzen gelijk. Gras kalveren aanvoer kort, meer handel, prijshoudend. Nucht. kalveren aan voer ruimer, zware kalveren stem ming goed, duurder. Varkens aanvoer kort, stemming rustig, prijzen gelijk. Biggen en lopers aanvoer matig, stem ming rustig, prijzen gelijk. Schapen aanvoer matig, stemming rustig, prij zen gedrukt. Lammeren aanvoer ma tig, stemming rustig, prijzen gedrukt. Paarden aanvoer minder, stemming kalmer, prijzen gedrukt. TERNEUZEN. 18 jan. r.kool 6-13, sav.kool 14-28, afw. 20-24, w.kool 11- 14, waspeen 31-34, breekpeen 7-12, prei 21-33, knolseld. 15-27. spr. 61-78, uien 9-21, witlof 44-64, afw. 27-42, boerenkool 28-29. goudreinette k 27, f 6-12, st. remy f 20. Mannheim 204 007), Kaub 172 (—009), Trier 183 (—030), Koblenz 210 (—009), Keulen 202 (—009), Ruhrort 416 014). Lobith 1053 020), Nijmegen 839 016), Arn hem 851 (—016). Eefde 388 (—015), Deventer 285 (—015), Namen la Plante 176 (+006), Maastricht hoofdsluis 439 (+001), Borgharen 4068 007), Bel- feld 1187 (—054), Grave 522 (—020). Oude doffers: 1 A. Tempelaars, 2 Cam. Vlegels, 3 Jac. Verhezen, 4 P. de Waal en 5 Gebr. van Loenhout. Oude duivinnen: 1 G. Snelders, 2 J. Adriaanse, 3 J. Franken, 4 C. Vle gels. 5 G. de Rooy. Jonge doffers: 1 C. Schoonen-van de Burg, 2 P. de Waal, 3 A. Bom, 4 J. Franken, 5 A. van Elzakker. Jonge duivinnen: 1 C. Vlegels, 2 en 3 J, Verbiest, 4 en 5 J. Hellemons enz. Het was een drukte van belang en de stemming zat er al spoedig in. Wel werd er hier en daar een klacht ver nomen over zere eksterogen, waar ze in het opdringen met hun nobele hie len op gestaan hadden, maar voor de rest viel er geen onvertogen woord. De kwaal van een droge lever is niet geheel onbekend in de streek, maar de koei. ik bedoel kraan, stond nog niet droog, zodat er praatwater was voor de melkers, rpet de schuim kraag er op! Breda. Mag ik dit mooie stukje deze week eindigen met de uitslag van de Tentoonstelling der duiven van Be stuur, Bondsraad en Functionarissen in de machtige Bredase Bond Een uittreksel van de redevoeringen door de heren Francken, Verdaasdonk en Van Nunen, die in alle opzichten de gevoelige snaar wisten te raken, zou ons te ver voeren. De bedoeling zit voor om van alle werkers een hechte eenheid te sme den. Woorden van hulde werden ge bracht aan het adres van keurmees ter Van der Horst, die weer staaltjes van zijn kunnen heeft laten zien dat de rook er af vloog en van de leden van de commissie, de grote kampioe nen, de drie Kozen: Jac. van Dongen, Jac. Verhezen en Jac. Franken. Ook de heer Van Dun kreeg een welver diende bos veren op de hoed gesto ken. De beoordeling per collectie van zes duiven was als volgt: 1 Chr. van den Berk (kampioen- generaal van de Bond), 2 A. van Nu nen jr., kampioen halve fond van de Bond, 3 J. Dufornee, 4 H. van Gagel donk, 5 J. Kapitein, voorzitter van de Bondsraad en adviseur in alle moei lijke zaken, 6 de grote kampioen C. Steijlen, waar nog nooit aan te klui ven geweest is, 7 L, Francken, 8 J. Maas, 9 W. Hens, 10 de knappe finan cier F. Verdaasdonk, die op de cen ten (van de Bondskas) zit als de du vel op geerte, 11 J. van Rumund, 12 Koos Verhoeven, niet te verslaan, 13 C. van Nunen, 14 Koos van Dongen, de man van de series en de fietsen, 15 Jac. Francken, 16 M. Verdaasdonk, 17 Jac. Verhezen, vlak deze persoon ook niet uit, 18 P. van Gerven, 19 Wil lem Verdaasdonk van lokaal Ginne- ken, 20 M. Claassen, 21 C. Riemslag, 22 Flip van Gageldonk, 23 Jac. de Wijs, 24 C. Vrins, 25 K. Heijmans. De Biemans-wisselbeker kwam daar mee voor een jaar in het bezit van de heer Chris van den Berk, bij genaamd de schrik van het Liesbos. Deze persoon begint steeds harder te vliegen, er is gewoon geen houden en repareren aan gemaakt. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE

de Stem | 1957 | | pagina 11