Slecht goed groente jaar werd jaar voor telers Ambonezen verstrekking verhinderen melk- aan hun kinderen Gemeente-middelen voor woningbouw Herbouw van Breskens is voor 90 procent voltooid De liquidatie der Zeeuwse grondverbeteringsmij Hongeractie in woonoord Westkapelle G. te Adriaansens Walsoorden beg raven Jubilea in 1957 St.-Gerardus Retraitehuis Natte zomer W alradarstations langs de Schelde Missionarissen van de H. Familie IJr. Norrmga neemt Zaterdag 23-26 maart Dienstplichti- O j gen. Woe Geen grond voor duizend woningen van De Schelde Hervé Marclé (10) uit Eede kampioen op de accordeon afscheid van Zeeland j 0uAdPH?.OSMhaandag m aphi st. sn- Brand in schuurtje te Eede Duiven kwamen om Algemene Zeeuwsche Vlasspinnerij N.V. geliquideerd Goedkeuring vereist voor overige kapitaalsuitga ven Verkeer door kanaal van Zuid-Beveland Geen bekentenis inzake aanslag te Yzendijke Hoogwaterstanden Walcheren MIDDELBURG ZEEUWSCH- VLAANDEREN 3 VLISSINGEN Y ij f enze ven l ig-j arig bestaan schaakclub HULST OOSTBURG GOES Vrienden van Veere gaan vergaderen te Bergen op Zoom AGENDA Vandaag Zuid-Beveland DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 17 JANUARI 1957 De verstrekking van melk aan de ruim honderd kinderen in het Ambonezenwoonoord te West kapelle waar de PNMS-be- volking weigerachtig blijft in eigen levensonderhoud te voor zien en een „hongeractie" on derneemt is sinds enkele da gen begonnen. Deze melkverstrekking, welke gratis door het Groene Kruis geschiedt, ondervindt echter grote moeilijkheden, veroor zaakt door de ouders der kinde ren. Twee maal daags vindt verstrek king der melk in de kantine van het woonoórd aan de kinderen plaats. De verstrekte melk moet ter plaatse worden genuttigd en mag in geen ge val meegenomen worden naar de ba rakken. De melk wordt verstrekt in halve literflesjes met zuigrietje. De Ambonezen saboteren echter op alle mogelijke manieren deze uitrei- Onder grote belangstelling uit alle delen van het gewest heeft gisteren te Groenendijk de uitvaart plaats gehad van de heer G. Adriaansens te Walsoorden, die zaterdag na een kor te ziekte op 76-jarige leeftijd over leed. Om half elf werd in de kerk te Groenendijk een plechtige Uitvaart dienst gehouden, waarna de begrafe nis plaats vond. Van de zijde der polder- en waterschapsbesturen, het gemeentebestuur, enz. waren verte genwoordigers bij de teraardebestel ling aanwezig. Wijlen de heer Adriaansens was van 1905 tot 1940 agent van de Prov. Stoombootdienst te Walsoorden. Ge durende een halve eeuw heeft hij actief meegewerkt aan de katholieke politiek. Tot 1953 is hij voorzitter geweest var. de afdelingHontenisse van de K.V.P. Tot aan zijn overlijden was hij lid van de gemeenteraad van Hontenisse. In 1909 werd hij or.tvanger-griffier var. de Kruispolder en in 1929 kreeg hij dezelfde functie bij het water schap Lamswaarde en het waterschap Stoppeldijk. Beide functies heeft hij tot 1951 bekleed. Verder was de overledene lid van het Wegschap HulstPaal (eveneens tot 1951) en lid van het bestuur van het Janse- niuslyceum. king, naar de burgemeester van Westkapelle, mr. M. Tydeman, ons meedeelde. De ouders weigeren de kratjes van de poort naar de kantine te brengen een afstand van ruim dertig meter. Dan weer vinden zij het ,,te koud" voor het drinken van melk door hun kinderen, dan weer laten zij de kachel in de kantine, waar de melk moet worden opge dronken, uitgaan. In het begin der melkuitreiking zetten de ouders de kinderen aan, de melk niet te nutti gen, doch door de ramen der kantine aan de ouders te geven, die deze melk zélf nuttigden. Voorzieningen i.jn getroffen, waar door de melk thans uitsluitend ten goede komt aan de kinderen, van wie reeds enkele begin van hongeroe deem hebben. Het benden van voedsel door het Prov. Interkerkelijk Comité voor geestelijke bijstand aan Ambonezen blijft echter doorgaan. Tot dusver laat de burgemeester van Westkapel le pakket en briefpost ongehinderd het kamp in- en uitgaan. In zyn nieuwjaarsrede kon burge meester J. A. Eekhout van Breskens heel wat gunstige geluiden laten klin ken. Zo deelde hij de raad mee, dat thans, na tien jaar, het uitbreidings plan zo goed als gerealiseerd is. De laatste fase is thans ingeluid. In 1944 werden in Breskens niet minder dan 600 panden verwoest en daarvan is nu ongeveer 90% herbouwd. In 1956 werden 69 bouwvergunningen afgege ven. Als belangrijke bijdragen tot de welvaart van de gemeente noemde de burgemeester de vissersvloot van dertig schepen en ook het vreemde lingenverkeer. In dit verband memo reerde hij de verlegging van de veer haven, hetgeen hij een zware slag noemde. Naar de burgemeester zei, moet Breskens met grote eensgezind heid ijveren voor gehele of gedeelte lijke compensatie. Het voorstel van B. en W. om een commissie te vor men, die de plaatselijke initiatieven in verband met de veerhaven en de versterking der zeewering te bevor deren, werd door de raad aangeno men. Onder burgemeester Eekhout als voorzitter zullen vijftien leden in deze commissie zitting nemen, een huurverhoging zou inhouden, doch na een uiteenzetting van de voorzitter over de noodzaak van het werk ging men met de zaak akkoord. Met de huurverhoging zou het wel loslopen, aldus de voorzitter. Verder besloot de raad een rekening-cou rant-overeenkomst aan te gaan met de bank voor de Nederlandse Ge meenten van 80.000 gulden. Deskundigen van het Nederlands Radar Proefstation hebben op ver zoek van de Belgische minister van Verkeerswezen en in samenwerking met het Belgische bestuur van het Zeewezen onderzoekingen verricht en een plan opgesteld voor een uit gebreid radarsysteem ten behoeve van een veilige navigatie op de Schel de van Antwerpen tot de Noordzee. Het plan is vastgelegd in een eind rapport, dat aan de regeringen van België en Nederland is uitgebracht. ,A,Het plan voorziet in de vestiging van Over de verbeteringen, die aan de 1 e?n aantal walradarstations op Bel- 226 noodwoningen in de bloemenwijk nodig zijn (hiervoor was vergunning van het ministerie verkregen) ont- j stond een hele discussie. Men was er tegen gekant dat deze verbetering gisch en Nederlands grondgebied. 25-Jarig bestaan van missie op Ja va, 5 februari. 50 Jaar professie: 4 oktober: G. v. d. Geld. (Missie van Brazilië)4 ok tober, J. Verberk, (Missie van Bra zilië). 40 Jaar professie: 4 oktober: C. Honout te Goirle; 4 oktober: Th. Ro- mijn, te Oudenbosch; 4 oktober J. v. d. Steegt, Heiligeweg 37, Amsterdam. 25 Jaar professie: 8 september, H. ten Haaf, Oudenbosch; 8 september: C. Hendriks, Goirle; 8 september, H. Kempes, Kaatsheuvel; 8 september, A v. Geffen, Missie van Chili; 8 sep tember, A. Padberg, Missie van I jr- neo; 8 september, J. Visser, Missie van Chili; 19 maart, Br. Sebastianus, Oudenbosch. 40 Jaar priester: 15 augustus, H. Wortelboer te Horst. 25 Jaar priester: 24 juli, Z.H. Exc. Mgr. J. Romeijn, apost. vic. v. Sa- marinda; 24 juli, B. Welling, Nieuw- kerk Goirle; 24 juli, W. Leeferink, Oudenbosch; 24 juli, F. Arts, Missie van Borneo; 24 juli. P A. Elfrink, Missie van Brazilië; 24 juli, C. v. d. Spek, Missie van Chili; 24 juli, G. Schoot, Missie van Chili; 17 decem ber, A. Duijvestijn, Oudenbosch; 17 december, L. Damman, Oudenbosch. Januari 1957. Dinsdag 22-25 Jan. Boeren en Tuinders. Vrijdag 25-28 J. K.A.J. I. Dinsdag 29 jan.-l febr. Diensplichtigen. Februari. Zaterdag 2-5 febr. Land bouwschool Roosendaal. Dinsdag 5-8 febr. K.A.V. II. Zaterdag 9-12 febr. Heren Middenstand (vertrek 9,30 u.) Dinsdag 12-15 febr. Jonge Boeren II. Zaterdag 16-19 febr. Jonge Boerinnen II. Dinsdag 19-22 febr. K.A.V. III. V:: dag 22-25 i'ebr. K.A.J. II. Dinsdag 26 febr. Recollectie Boeren en Tuin ders Vrouwen. Dinsdag 26 febr.-l maart Jonge Boeren III. Maart. Aswoensdag 6 maart Re collectie Dames K.A. (Kernleden). Aswoensdag 6-9 maart Jonge Boerin nen III. Zaterdag 9-12 maart Heren. Dinsdag 12-15 maart Meisjes (17-30 j.) Zaterdag 16-19 maart Gereserveerd. Woensdag 20 maart Recollectie Boe ren en Tuinders Vrouwen. Woensdag 20-23 Maart St. Louis Oudenbosch. T"v YS~ J-VXd i gen. Woensdag 27-30 maart St. Louis De N.V. Koninklijke maatschappij ,,De Schelde" te Vlissingen heeft het voornemen opgevat duizend woningen te bouwen in verband met de drin gende behoefte aan personeelsuitbrei ding. Daartoe werden reeds onder handelingen gevoerd. De bouw van dit grote aantal woningen in Vlissin gen stuit echter op de moeilijkheid dat deze gemeente praktisch geen bouwgrond meer ter beschikking heeft, in ieder geval niet voor een dergelijk groot quantum. De Mij ,,De Schelde" zoekt daarom naar andere mogelijkheden, o.a. in de naburige gemeenten. De maat schappij zal echtër wel binnenkort over gaan tot de bouw van 9 wonin gen, waartoe een verzoek voor grond- verkoop bij de gemeente werd inge diend. Naast het plan van duizend woningen heeft De Schelde voorts nog een project van 156 woningen welke in Vlissingen worden gebouwd in vergevorderd stadium. De gemeente Vlissingen zoekt reeds tal van jaren naar een mogelijkheid om uit de impasse van gebrek aan bouwgronden te komen. Een spoe dige aanneming der grenswijziging o.a. met Koudekerke zou een oplos sing kunnen inhouden. Op de te Gent in België gehouden accordeonkampioenschappen voor kinderen tot en met tien jaar, werd de eerste prijs gewonnen door de 10- jarige Hervé Marclé uit Eede in Z.-Vlaanderen. Een zeer mooie pres tatie, daar het hier ging om het kam pioenschap voor deze jeugdigen van geheel Vlaanderen. Hervé Marclé, die zijn opleiding genoot bij de accordeonleraar De Grijze uit Maldegem (België) was door zijn leraar met nog 3 andere leerlingen naar dit kampioenschap afgevaardigd. In totaal kwamen 21 van de beste leerlingen uit geheel Vlaanderen daar bijeen om naar het kampioenschap te dingen. Bij de eindproef bleef de jeugdige Eedenaar met nog 2 leerlingen uit Antwerpen over. Een van deze Antwerpenaartjes maakte door zenuwachtigheid een fout en barstte daarna in snikken uit, zodat haar kans verkeken was. Hervé behaalde uiteindelijk de eerste prijs en een mooie beker. De vreug de in Eede was groot, bijzonder van de vader, die kleermaker te Eede is en van de r.-k. Lagere School, waar de jeugdige Hervé op school is. Na dit eerste succes bestaan er plannen om na grondige oefening deel te ne men aan het kampioenschap van België, dat te Brussel wordt gehou den. Gedacht wordt om hem later de Accordeonschool te Brussel te laten bezoeken. Bij een en ander verleent de grote Accordeonclub ,,De Volen- dammers" uit Gent, die in het afge lopen jaar ook te Oostburg optrad, zijn bijzondere medewerking. Zelfs werd de jeugdige Eedenaar aange boden om te komen spelen voor Ra dio Kortrijk in een van haar pro gramma's. Met belangstelling ziet men in Eede de verrichtingen van zijn muzikaal inwonertje tegemoet. I vester Breda. Zondag 7-12 april Op 31 januari a.s. zal te Yerseke Priesters I (in cont. sil.) Zaterdag 13- afscheid worden genomen van dr. 16 april Kweekschool B.-Nassau. Korringa, de bekende bioloog der Woensdag 17-20 april G. W. Heren Zeeuwse stromen, die dr. Having op-(gereserveerd). Zaterdag 20-22 april volgt als directeur van het bedrijfs-1 (Pasen) Verloofde Paren. Dinsdag laboratorium voor visserij-onderzoek, i 23-26 april Heren St. Raphaël (R.dam Dr. Knrrinca heeft rieh „eer HojRdaaD. Vrijdag 26-28 april Oriënta- tiedagen voor Meisjes. Maandag 29 april-5 mei. Broeders C.ss.R. Bij het repareren van een motor rijwiel in het schuurtje van C. de Cock in de wijk Biezen te Eede, schoot plotseling een steekvlam uit de motor, die brand veroorzaakte. Men slaagde er echter spoedig in de brand met schuimblussers meester te worden. Aangezien er een felle wind stond en uitbreiding van de brand werd gevreesd, had men intus sen de brandweer van Aardenburg gealarmeerd. Toen deze ter plaatse kwam, behoefde ze echter niet meer op te treden, daar de brand* inmid dels was bedwongen. De schade aan het schuurtje was betrekkelijk gering, doch de duiven, die in het hok boven het schuurtje zaten, bleken door de rookontwikkeling te zijn gestikt. Er is een statutenwijziging tot stand gekomen waarbij de Algemene Zeeuwsche Vlasspinnerij en Handel maatschappij n. v., een vroegere dochteronderneming van de N.I.S.U. (Nederlandsch-Indische Suiker Unie) haar naam wijzigt in: W. Schu macher's Handelmaatschappij n.v. thans gevestigd te Utrecht. Directeur is de heer W. Schumacher te Utrecht, commissaris de heer J. A. Schippers te Haarlem. De in Zeeusch-Vlaanderen gelegen fabriek der Vlasspinnerij ligt stil. Omtrent de bestemming van het gebouw is nog niets bepaald. De eerste Zeeuwse Vlasspinnerij werd opgericht door de N.I.S.U. in 1951. De gang van zaken bleek een grote teleurstelling. Jaarlijks werden flinke verliezen geleden. Per 1 maart 1956 werd de produktie van de vlasspinnerij stopgezet, in af wachting van nader te nemen maat regelen. De liquidatie van de vennootschap werd inmiddels een voldongen feit. In de afdelingen der Staten werd te stellen van de stichting Froefboer- door enkele leden kritiek uitge oefend op het voorstel van G.S. om het batig saldo dat overbleef na li quidatie van de bovengenoemde stichting te geven aan de stichting proefboerderijen. Liever hadden zij gezien, dat het geschonken werd aan de commissie waterbeheersing. G.S. antwoordden dat de meerder heid van de Provinciale Staten te kennen had gegeven het wenselijker te vinden de gelden ter beschikking derijen Zeeland, omdat de commissie Waterbeheersing en ontzilting door subsidie reeds voldoende gelden te harer beschikking kar. krijgen. De meerderheid van de Provinciale Staten heeft zich daarom uitgespro ken voor de proefboerderijen. Ged. Staten hebben gemeend naast de drie bestaande proefboerderijen ook het alsnog te stichten landbouw- voorbeeldbedrijf in de Braakman in de verdeling van de gelden te moe ten betrekken. Zij handhaven hun voorstel. Dr. Korringa heeft zich voor de Zeeuwse oester- en mosselcultuur enorme verdiensten verworven. Met ingang van 21 januari a.s. zal een rijksgoedkeuring vereist zijn voor weg- en waterbouw kundige werken, waarvan de bouwkosten een bedrag van ƒ50.000.- te boven gaan. Ook voor zover deze werken door la gere publiekrechtelijke licha men worden uitgevoerd, zal rijksgoedkeuring voor deze wer ken nodig zijn. In een circulaire aan de gemeentebe sturen heeft de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid mede- Gedurende het jaar 1956 passeer den door het Z.-Bevelands-kanaal 74.669 schepen tegen 77.887 in 1955. De tonnenmaat was echter iets gro ter, n.l. 34.891.000 ton tegen 34.606.000 ton. In totaal passeerden er naar België 25.120 (24.256) geladen motorschepen, 684 (7953) ledige en 3849 (4251) ge laden sleepschepen en 739 (1127) ledi ge en van België 20.272 (21.827) gela den motorschepen en 10.461 (1.816) ledige en 3110 (4028) geladen sleep schepen en 1359 (1379) ledige. De meeste schepen die passeerden waren van Nederlandse nationaliteit, n.l. 47.707; verder waren er 3400 Belgische; 2908 Franse en 4025 Zwit serse. (Van onze verslaggever). De Belg A. C. uit IJzendijke, die gearresteerd is i.v.m. de aanslag op wethouder Doens van die gemeente, is gisteren voorgeleid voor de officier van justitie te Middelburg. Het ver hoor heeft geen nieuwe gezichtspun ten opgeleverd. A. C. blijft ontken nen de aanslag gepleegd te hebben. Het onderzoek wordt voortgezet en de verdachte, die nog maar sinds kort uit detentie ontslagen is, blijft in voorlopige hechtenis. De toestand van de heer Doens is redelijk. Het levensgevaar is geweken. Voor de provincie Zeeland gelden oor morgen, vrijdag 18 januari, de olgende hoogwaterstanden: te Hans- 'eert om 4.22 en 16.53 uur; te Ter- ieuzen om 3.34 en 16.00 uur en te Vlissingen om 3.04 en 15.30 uur. gedeeld, dat de bedoelde wijziging van het beleid met betrekking tot het verlenen van rijksgoedkeuringen wen selijk leek met het oog op de nood zaak, investeringen van de lagere pu bliekrechtelijke lichamen te beperken. Het ligt niet in de bedoeling, ter ver mindering van de gemeentelijke in vesteringen beperkingen toe te passen op de woningbouw ingevolge de wo ningwet. Integendeel, de ratio van de maatregelen, die de regering op ver schillend gebied treft, is mede gelegen in de noodzaak, ruimte te scheppen voor de financiering van de woning bouw. Kapitaalsuitgaven, met uitzon dering van die betreffende de bouw (in enge zin) van woningen mogen niet gedaan worden, dan nadat gebleken zal zijn, dat ook Ged. Staten van oordeel zijn, dat de urgentie van de uitgaven moet prevaleren boven financieringsbe- zwaren. De minister heeft daartoe een be paalde procedure voorgeschreven. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat de Raad in zijn vergadering van 14 janu ari 1957 besloten heeft medewerking te verlenen ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920. 1. aan de Vereniging „De Christelijke Burgerschool" tot het aanschaf fen van de methode „Open Ven sters" voor het zaakonderwijs voor haar school voor lager on derwijs aan de Olmenlaan; 2. aan de Vereniging voor Gerefor meerd Onderwijs tot het aanschaf fen van een kachel ten behoeve van haar school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Nieuwe Haven. Middelburg. 15 januari 1957. Burgem. en Weth. voorn.. N. Bolkestein, Burgemeester. J. Ph. Koene, Secretaris. B. en W. schrijven de raad: Het ligt in het voornemen van het bestuur der Vlissingse Schaakclub ge durende het jaar 1957, in verband met haar 75-jarig jubileum, een aan tal schaakevenementen te organise ren. Overwogen wordt om door een prominent speler een simultaanwed- strijd te doen geven, waaraan zowel leden als niet-leden der vereniging zullen kunnen deelnemen, terwijl voorts een stedentournooi zal worden gehouden tussen een aantal gemeen ten in Zeeland. Bovendien wordt ge dacht aan het organiseren van een openluchtschaakspel, waarbij op een groot schaakbord, aan te brengen op een nader in de gemeente te bepalen plaats, met als schaakfiguren funge rende personen een schaakpartij zal worden gespeeld. Aangezien het tijdstip van het jubi leum ongeveer samenvalt met het tijdstip van de te organiseren „De Ruijterfeesten", wordt de mogelijk heid overwogen om de als schaak figuren fungerende personen te kle den in kostuums uit de tijd van De Ruijter. De kosten welke met het organise ren van een en ander gemoeid zijn, worden - zoals uit bijgaande begro ting der vereniging blijkt - door de Vlissingse Schaakclub zelf gedragen doch het bestuur van voornoemde vereniging verzoek! wel de gemeente een garantie te verlenen in een even tueel nadelig tekort tot een maximum van f 250.-. B. en W. adviseren de raad hiertoe te besluiten. BOUW NIEUWE OPENBARE SCHOOL Onlangs besloot de raad tot de bouw van een nieuwe openbare lagere school in plan Oost, de Jan Ligt- hartschool. De school komt aan de Willem v.d. Velde-laan. De vereiste goedkeuringen voor de ze schoolbouw van de zijde van de inspectie van het lager onderwijs zijn thans verkregen, terwijl tevens reeds de mededeling werd ontvangen dat rijksgoedkeuring voor de bouw zal worden verleend. Na gehouden inschrijving hebben b. en w. de bouw van deze school opgedragen aan de laagste inschrij ver, de heer B. Stegink alhier. De uitvoering van de bouw dezer school is zodanig geprojecteerd, dat rekening is gehouden met de moge lijkheid te gelegener tijd een gymnas tieklokaal daaraan toe te voegen. De totale stichtingskosten der school worden geraamd op f 272.400.-- en b. en w. vragen de raad dit krediet toe te kennen. Zierikzee VEERTIGJARIG JUBILEE De heer L. Steendam alhier heeft zijn 40-jarig jubilee als ambtenaar bij de rijksbelastingen mogen vieren. Tientallen vrienden en relaties heb ben hem op de receptie, welke hij in zijn woning gaf, gecomplimenteerd en vele geschenken mocht hij ontvan gen. De heer Steendam deed, buiten zijn functie om, zeer veel voor het chris telijk organisatieleven en was een der pioniers van de Chr. Landarbeiders- bond. De heer Steendam, werkt reeds sinds 1921 te Zierikzee. Korle raadsagenda Vrijdagavond vergadert de gemeen teraad. De agenda is niet bijzonder lang, deze keer. Er komen op voor: een voorstel inzake de deelneming in ge gemeenschappelijke regeling voor de Zeeuwse Muziekschool, een voor stel in verband met het aanbrengen van riolering en een trottoir langs de Absdaalseweg. het voorstel tot goed keuring van de begroting 1957 en en kele andere kwesties. Ook is er een voorstel van B. Reyers te Bergen (N.H.) een hoger honorarium toe te kennen. De heer Reyers maakte het ontwerp voor de vier engelenfiguren op de toekom stige Basiliektoren. Graan w „St. Cornelis" dit jaar in het goud De varkensverzekering ,,St. Cor nelis" hield haar jaarvergadering. Er waren 95 leden aanwezig. Uit het jaarverslag van de secreta ris-penningmeester bleek, dat bok in '56 niet slecht was geboerd. Tegen over een inkomen van f 1361.47, stond een uitgaaf van f 1101.15. De tarieven werden vastgesteld en als bode werd herbenoemd René Bauwens. De aftredende bestuurs leden Hon. Bisschop, Al. van Immer- seel en Joh. de Reycke' werden her kozen. Tot commissie-leden werden voor dit jaar benoemd de heren H. de Koster en Joh. Boone. De vereniging zéd in oktober haar 50-jarig bestaan vieren. Het bestuur heeft reeds een idee over de wijze, waarop men deze zeldzame gelegen heid zal herdenker.. Er zijn ook twee gouden jubilarissen, t.w. de heren Jos. Bisschop en Ed. de Caluwé. De laatste was 'n reeks van jaren de vol ijverige secretaris-penningmeester en is pas voor een paar jaar als zodanig opgevolgd door zijn zoon P. de Ca luwé. De feestdag zal beginnen met een H. Mis uit dankbaarheid, waar onder algemene heilige communie voor de leden. Hoe men de dag ver der zal doorbrengen, moet t.z.t. na der worden bezien. Lamsivaarde ONTWIKKELINGSAVOND K.A.B. In het patronaatsgebouw vond de tweede ontwikkelingsavond van dit winterseizoen plaats georganiseerd door K.A.B. en K.A.J. De opkomst van de leden vergezeld van hun echt genote of verloofde was ditmaal zeer bevredigend te noemen. Nadat de beide strijdliederen weer klonken waren, richtte de voorzitter der K.A.J. de heer E. v. Pamelen zich met een kort woord tot de aan wezigen. Hij schetste in het kort het werk der K.A.J. voor de werkende jeugd en vroeg begrip en medewer king van de zijde der ouders. De districtsbestuurder der KAB de heer Joh. v.d. Voorde hield een inleiding met als onderwerp „Met woord en daad". Hij ging diep in op de beteke nis der K.A.B. voor onze arbeidende bevolking, juist in deze tijd. Zich in het bijzonder richtend tot de jeugdige aanwezigen drong hij aan op het volgen van de sociale cursus sen, welke de K.A.B. organiseert. Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld met een voortreffelijk optreden der kajotters. Hun program ma bestond uit declamaties, zang en schetsen. Op deze avond is het nuttige met het aangename goed verenigd ge weest en de aanwezigen waren zeer tevreden. GOUDEN BRUILOFT Vrijdag 18 januari a.s. zal het feest zijn in de buurtschap Hoefkens- dijk. Na vele jaren is er weer een gouden bruiloft. Het is het echtpaar de Block-v. Houten, dat die dag te midden van kinderen en kleinkinde ren zijn gouden echtvereniging hoopt te vieren. Heikant CAUSERIE VOOR DE VLASSERS. In het patronaat hield ir. Friede- rich van het Nederlandse Vlasinsti tuut te Wageningen, op uitnodiging van de r.-k. Z.-Vlaamse Vlassers- bond en de Ver. van oud-leerlingen der vlasserschool een causerie over de vlasteelt. Tijdens deze causerie werden vele punten behandeld, zoals rassenkeuze, zaaizaadontsmetting cn onkruid- en insectenbestrding. Tij dens deze avond werden er vele vra gen gesteld betreffende deze punten. Ir. Friederich had een aandachtig gehoor. Op de jaarvergadering der Zeeuwse groente-telers-organisatie, te Middelburg gehouden, zei de voorzitter, de heer M. Ton, dat 1956 een zeer bijzonder jaar is geweest voor de groente-telers. Door de onge wone strenge vorst in februari is er veel goente bevroren en menigeen zat daarom in zorg. Doch dezelfde vorst werd oorzaak dat in de voor zomer veel vraag kwam uit het buitenland wat de prijzen deed op lopen en zo verkeerde het nadeel in voordeel. voor de groente-teelt, die niet ongun stig belooft te zijn. In het huishoudelijk gedeelte dat hierop volgde werd de rekening-'56 goedgekeurd met een eindcijfer van f 1476 en een goed slot van f 282. De begroting '57 werd vastgesteld op f 1500,met f 150 voor onvoor zien. De contributie blijft gehandhaafd op f 5.per jaar. Globaal gesproken werd 1956 een goed jaar voor de groente-telers, ondanks de natte zomer. Het is nog altijd zo, zei spreker, dat voor de bladgroente een natte zomer nog oe- ter is dan een hete en droge. Ook over de toekomst van de groente-teelt liet spreker zich opti mistisch uit en hij zag voor de tuin bouw nog vele mogelijkheden. Hij wees o.m. op 't feit dat de teelt v. witte bonen in 1956 zeer lucratief was. Er werden, hoofdzakelijk op de Zuid- Bevelandse veiling 2 miljoen kg ge veild tegen f 0.60 per kg gemiddeld. Ook is er een fabrikant, die belang stelling heeft voor de contractteeit van augurken. Aanbieden Spreker wees er op dat het op aan trekkelijker wijze aanbieden der produkten veel voordeel kan brengen; het voorbeeld van N.-Beveland, waar men de aardappelen verpakt en ge wassen in den Haag laat verkopen verdient aandacht. Ook het Delta-plan betrok de voor zitter nog even in zijn beschouwing. Op de lange baan verwachtte hij daarvan een structurele wijziging Financiële uitkomsten De ochtendbijeenkomst werd ver der gevuld met een inleiding van hoofdassistent voorlichting, de heer M. W. Wattel over de financiële uit komsten van diverse typen van Zeeuwse tuinbouwbedrijven. Omdat acht tuinders hun jaarcij fers ter beschikking hadden gesteld, kon de heer Wattel positieve wenken geven en kwam tenslotte tot de vol gende concrete conclusies: Iedere tuinder zal, naar dat de gror.d is in zijn bedrijf en de arbeids krachten waarover hij beschikt of beschikken kar., zijn bedrijf moeten inrichten. Door vergroting van de investering in glas en machines kan het netto bedrijfsresultaat aanmerkelijk verbe terd worden. Door een andere aanwending van het reeds ir. het bedrijf aanwezige platglas kan een doelmatiger benut ting van de arbeidskrachten verkre gen worden. Al zijn arbeidskrachten duur, toch kan het aantrekken daarvan, wan neer er maar een juiste bedrijfsvoe ring is, winstgevend zijn. De fiscale tuindersboekhouding dient omgewerkt te worden tot een bedrijfseconomische boekhouding. Al leen op deze wijze verkrijgt de tuin derondernemer een juist inzicht in de werkelijke financiële positie van zijn bedrijf en de behaalde financiële re sultaten. Andere richting In de middagvergadering sprak de heer Tj Buishand uit Hoorn over het onderwerp: In welke richting beweegt zich de bonenteelt? Spr. zei dat door het op de markt en in'de bedrijven gekomen bonen- plukmacbine een omwenteling op gang is gekomen, speciaal t.a.v de stambonenteelt. Hij verwachtte dat door deze machine de normale stam bonenteelt zich van het kleine be drijf naar het grote zal verplaatsen. Wil het kleine bedrijf zich bij deze teelt handhaven dan zal het moeten overgaan tot de zeer vroege teelt van de stambonen (primeurs) of op de teelt van stokbonen. Na beide inleidingen werden er heel wat vragen gesteld en tenslotte gaf ir J. v. Hennik een samenvat ting van het gesprokene. De heer A. Oosthoek vertoonde daarna nog enkele schitterende ge luidsfilms van het ministerie van landbouw, o.m. over de mechanisatie der bedrijven en de beregening der gewassen. Zij nog gemeld dat in de middag vergadering tot bestuursleden werden herbenoemd de heren N Vreeken, Kloosterzande en A. Lutëyn, Krab- bendijke. Gekozen werd de heer D. Dormaar, St. Annaland. LEZING OVER ZUID-SLAVIë. Voor de leden van de Z.V.U. trad in de „Prins van Oranje" op mr. J. Kunst, lector in de musicologie te Amsterdam met een lezing over de volkskunst in Zuid-Slavië. Deze is, zei spreker overweldigend rijk. voox"- al op het terrein van de volksdans en volkslied, al is er thans enig ver val te constateren. Met lichtbeelden en grammofoonplaten illustreerde spr zijn lezing en toonde o.m. de over eenkomst aan tussen de Zuidslavi- sche volkskunst en die van het eiland Flores in Indonesië. MIDDENSTANDSVROUWEN VERGADERDEN Onder leiding van mevr. Domini- cus kwam de middenstands-vrouwen vereniging ter vergadering bijeen in zaal Krijger. Het ligt in het voorne men om. evenals verleden jaar, eind maart of begin april, een show te geven van mode en allerlei. Na de pauze vertoonde de heer A. Goossen, leider van de Nederlandse reisvereniging, een kleurenfilm van de Franse en Italiaanse Rivièra. Heinkenszand Katholieke kleuterschool wordt aanbesteed De nieuwe kath. kleuterschool zal op 29 januari a.s. alhier worden aan besteed. De school krijgt twee loka len, maar er is een mogelijkheid opengelaten voor uitbreiding. Het ontwerp is van architect Loonen uit Breskens. Kloetinge JAARVERGADERING „EXCELSIOR" De muziekvereniging Excelsior hield haar jaarvergadering onder lei ding van de heer Beye. De aftredende bestuursleden, de he ren J. Dalebout en L. Zwartepoorte werden herkozen. In het afgelopen jaar liep het leden tal iets terug wat de muziekafdeling betreft. Zoals men weet is er n.l. ook een drumband gesticht die nog geüni formeerd zal worden. Door het overlijden van oud-burge meester, wijlen de heer C. Zandee die als beschermheer van de vereni ging optrad is een vacature ontstaan. Men zal binnen korte tijd de heer J. Lenshoek verzoeken als bescherm heer te gaan optreden. In de komende zomer zal weer aan enkele belangrijke concoursen worden deelgenomen. De jaarlijkse toneeluitvoering voor leden en donateurs wordt dit jaar niet verzorgd door eigen leden. Hier voor zal men een gezelschap van elders engageren. De vereniging „Vrienden van Veere", die 8 december j.l. werd op gericht, telt thans 75 leden, onder wie 15 Belgen. Onder voorzitterschap van dr. mr. W. Hugenholtz zal de eerste bestuursvergadering der ver eniging op 16 maart te Bergen op Zoom worden gehouden. Het bestuur zal daarbij onder meer van gedach ten wisselen over het eerste congres der vereniging, dat waarschijnlijk 25 en 26 mei te Veere zal worden ge houden. AXEL Het Centrum 8 uur: La Ronde. GOES Prins: Toneeluitvoering O.K. Grand: De fatale mevrouw Philips MIDDELBURG Electro: Nacht der verschrikking. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De misstap van een moeder. Het loon van de angst, 18 j. VLISSINGEN Britannia: Concert Vlis singse orkestver. Aihambra: De min naar van lady Chapperly. Luxor: Tus senlanding in Parijs. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Slissen en Cesar. ANTWERPEN Kon, Vlaamse Opera, Khowanstsjina. JAARVERGADERING VAN HET VROUWENGILDE De jaarvergadering van het r.-k. vrouwengilde kenmerkte zich door 'n grote opkomst der leden. Uit het verslag dat de secretaresse uitbracht bleek dat het ledenaantal met 21 was toegenomen. Niet zo optimistisch was het financieel verslag van de pen ningmeesteres, mevrouw Clerks, aan gezien de rekening een nadelig saldo aangaf van f. 96.14. Mevrouw Ouwendijk werd bij ac clamatie tot voorzitster gekozen, ter wijl in de vacature van den Houwe mevrouw Schouwen werd gekozen als bestuurslid. Na het huishoudelijk gedeelte werd door pater Mak een lezing met licht beelden gehouden over zijn reis en verblijf in het emigratie-land Cana da. Op de van hem bekende, boeiende en geestige wijze vertelde hij van zijn belevenissen in dat land, zodat de aanwezigen hiervan zeer hebben genoten. Tot slot volgde een gezellig samen zijn met een liedje een grapje en een lekker hapje, zodat het tamelijk laat geworden was voordat de thuis wachtende mannen hun vrouwen te rug zagen. ONGELUK OP SCHOOL De 11-jarige leerlinge Henriëtte van Opdorp van de r.-k. lagere school viel door onbekende oorzaak op school van een 3 meter hoge stenen- trap en liep daardoor verwondingen op aan de kin en aan de rechter pols. Nadat dokter Bruycker eerste hulp had verleend werd zij naar het zie kenhuis vervoerd waar bleek, dat de rechterpols gebroken was. Nadat de pols was gezet kon het kind naar huis vervoerd worden. BENOEMD De heer W. Lauret, afkomstig uit Oostburg, werd benoemd tot tech nisch hoofdambtenaar bij het gemeen telijk elektriciteitsbedrijf te Tilburg.

de Stem | 1957 | | pagina 2