w< KING'S PCROSS New-Orleans- - EL PASO Pasblad öcMctn Belangrijke ontdekking in Frans-Polynesië Rijken in Spanje hebben weinig sociaal besef Sovjet-geleerde wil een raket naar Yenus zenden kou gevat AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO Endocil STEEN TWEEDE BLAD WOENSDAG 16 JANUARI 1957 3 BENOEMINGEN VICIEUZE CIRKEL DE VERBODEN TIJL Half miljoen voor Van Abbe- museum ,,Je proeft t iedere dag!" Wi tXocue- ietêjL Installatie van mr. Kolfschoten Fluistercampagne, zegt Gomulka straks hebt U griep mmkel&wekm. TELEVISIEPROGRAMMA |R. KOLFSCHOTEN, die katho- 1 liek is, werd dus benoemd tot burgemeester van Den Haag. Het is ooral voor onze jongeren wel eens oed te beseffen, dat vijftig jaar jeleden de benoeming van een even lekwaam katholiek als Kolfschoten liet geschied zou zijn. Het anti- japendom was toen nog te sterk; ie liberalen waren (al waren zij naar zelden aan het bewind) nog jterker. En dat correspondeerde t de oud-liberale, anti-katholieke deeën bij een groot deel van de Nederlandse bevolking. En als dan 3e jongere katholieken van toen daaaden dat zij geen kans kregen, erden zij door oudere katholieken >psust met de bekende dooddoener: Ne hebben geen knappe mensen genoeg. De katholieke jongeren van pen wensten zich daarbij niet neer leggen. Wat hebben we aan die >ude kerels, die ons zoet houden pet die dooddoener?, werd er vol- loende duidelijk gedemonstreerd. Gedemonstreerd in allerlei aparte jatholieke partijtjes. Die vooral in iet zuiden opgang maakten, omdat ij in het zuiden vonden, dat wij vel knappe mensen hadden. Maar iiiist de katholieken in het noorden probeerden ons in het zuiden s te maken, dat er niet genoeg jatholieke geschikte gegadigden ren. Intussen leverden vanaf 1880 de jatholieken genoeg katholieke en litstekende ministers. Jammer ge- ïoeg namen ook die bi.i de benoe- ning van hoge topfunctionarissen de eigen ministeries vaak het tandpunt in. dat er niet genoeg nappe katholieken waren. Dit spel, dit uiterlijk teken van >cn minderwaardigheidscomplex, beeft men 50 jaar trachten vol te houden. Alle niet-katholieken von- ien dit wel fijn. Ministers hebben ve elke keer genoeg aan te bieden; fle knappen, zegt men, willen zelfs niet meer. Gelukkig!, nu krijgen de jongeren de kans te tonen, dat zij knap" zijn. Zo is dit nu ook blijk baar het geval voor de burgemees tersfuncties. Het spel ten aanzien van andere top-functionarissen wordt nog wel eens zoals vroeger gespeeld. Ten nadele van onze wél knappe katho lieke vakmensen. Het minderwaardigheidscomplex heerst onder ons ook wel eens een beetje; maar het is toch minder. En telkenmale is het zichtbaar, dat wij genoeg katholieke, knappe men sen hebben. Als men ze maar wil pinden. Hier en daar hoort men nu ge huchten over de opvolging in Eind- roven. In Limburg zit wel een goe ie. zegt men. Als dat zo is, kan nen hem benoemen. Maar in Bra- >ant zelf zitten genoeg burgemees- ;ers van kleine plaatsen en zelfs pan dorpen, die uitstekende be- stuurscapaciteiten bezitten. Want het kan moeilijker vallen dorpsbur gemeester te zijn (en de moderne economische activiteit daar in te planten) dan burgemeester te zijn van een grote stad. Men moet alleen maar de wil hebben ze uit te ziften, uit dege nen, die de moed hebben er zich Voor aan te bieden. Natuurlijk moet men ze uitziften, omdat het nood zakelijk is de mogelijk beste te vinden. Na de benoeming te Eindhoven kan men zeker weten, of het ge- jlukt is, en dan kan er weer een vieugje minderwaardigheidscom plex vervlogen zijn in de historie der tijden. B.o.Z. Ir. J. -JET overleg van de regering met de Stichting van de Arbeid over de gevolgen, welke een gedeel telijk inwilligen van de landbouw- wensen met zich zal brengen, ver loopt niet vlot. De Stichting heeft twee weken tijd gevraagd, om haar sordeel te formuleren. Het zal niet emakkelijk zijn tot een eenstem nig advies te komen, dat dan ook log past in het regeringsstreven :o veel mogelijk rust in de sector van lonen en prijzen. De 200 miljoen extra, welke de regering voor de landbouw wil uit rekken, zou volgens berekeningen neerkomen op een verhoging van het prijspeil met 2,5 procent, ter wijl het S.E.R.-advies uitging van ten verhoging met 1 procent, welke niet gecompenseerd zou worden. Zal de vakbeweging echter toestem men in een ongecompenseerd laten van 2,5 procent verhoging? En kun nen de werkgevers hun belofte in zake medewerking aan de prijs- stabilisatie handhaven, als ten eer ste de lonen weer wat omhoog gaan en ten tweede de verhoging van de vennootschapsbelasting verdubbeld wordt? Deze vragen zullen binnen veertien dagen een antwoord moe ten krijgen. Dan kan pas de eerst tegen begin januari toegezegde no ta van minister Hofstra aan de Tweede Kamer voorgelegd worden. Het lijkt veel op een vicieuze cirkel. We zijn zéér benieuwd, hoe men daar uitkomt. [WIET betrekking tot de verboden Tijl-film deelt de schrijver in „Het Vrije Volk" mede, dat hij ze in België had gezien en mede op grond daarvan tot zijn oordeel was gekomen. Volledigheidshalve moe ten we ook vermelden, dat de film recensent van „De Volkskrant", Bertina, het verbod onnodig acht. Men kan er in komen, zegt hij, maar het is toch verbazingwekkend. Volgens hem had de Belgische ka tholieke filmkeuring geen bezwaar tegen de vertoning evenmin als de Franse. In Frankrijk noemde men de gewraakte dialogen over de af laathandel wel „bijzonder onpret tig". De katholieke filmkeuring hier te lande zou, aldus Bertina, waar schijnlijk hierin wel kunnen vol gen, gezien de wel toegelaten ver toning van de Lutherfilm. Bij dit laatste moeten we even aantekenen, dat de toelating van de Lutherfilm in het zuiden is geschied, omdat men het protestantse volksdeel niet de gelegenheid wilde ontnemen de ze film te gaan zien. In de gewone bioscopen is ze in het zuiden echter zo goed als nergens vertoond. Overigens blijkt uit een en ander weer eens, hoe moeilijk het werk van film-keuren is. Er doen zich telkens twijfelgevallen voor, waar bij men er niemand hard over mag vallen, als zijn oordeel dan naar de ene of naar de andere kant uitvalt. De gemeenteraad van Eindhoven heeft besloten een krediet van een half miljoen te verlenen voor voltooi- j ing van de basiscollectie van het Van i Abbemuseum. Aan dit besluit, dat werd genomen met 32 tegen 4 stem men, was een debat van vijf uur voorafgegaan. De restrictie werd ge maakt. dat over het krediet alleen mag worden beschikt als de financie ring van andere urgente investerin gen daardoor niet in het gedrang komt. DOOF In de Verenigde Staten maakt men drukte over het feit, dat de regering zoveel luchtmachtmensen vergoe dingen uitbetaalt, omdat ze ten gevolge van het geluid van straalvliegtuigen doof ge worden zouden zijn. „Hoe kan dat nou?", vragen velen zich af. „De piloten gaan sneller dan het geluid. Ze laten het dus achter zich. Hoe kunnen ze daar in hemelsnaam doof van worden?" De regering heeft nog niet geantwoord. Een kleine onderbreking in de studio en een sigaret Cameraman en model genieten van iedere trek Ook zij zeggen uit jarenlange ondervinding Op 11 februari, 's middags om drie uur zal in een buitengewone verga dering van de gemeenteraad van 's-Gravenhage de nieuw benoemde burgemeester van de residentie, mr. H.A.M.T. Kolfschoten, worden geïn stalleerd. De 32-jarige Franse ontdekkingsrei ziger Francis Mazière, die na een ver bluf van anderhalf jaar in het gebied i van de Stille Zuidzee in de Franse j hoofdstad is teruggekeerd, heeft maandag bekendgemaakt dat hij op Fatoe Hi va, een van de Franse Mar- Quesas-eilanden, graven en beelden heeft ontdekt, afkomstig van een 3000 jaar oud Peruaans ras. Mazière had zijn tocht gemaakt om de theorie van de Noor Thor Heyer- dahl (de oud-gezagvoerder van het Kon-Tikivlot), dat de bewoners van T (het Paaseiland en andere eilanden in Ho vrt ^en op i1,ng' v*ntlen Ingevolge deze bedroevende situatie i de Stille Zuidzee afstammen van de u...-Narf problemen van de heeft de vergadering van kardinalen j ,,Tiki"-volkeren van Oud-Peru, te sta- huisvesting' en tie binnenlandse mi gratie, hebben de bisschoppen van Spanje een speciale commissie opge richt, die tot doel zal hebben het episcopaat voor te lichten over de maatregelen, welke kunnen worden genomen om de moeilijkheden te ver minderen. De medewerking in brede kring laat te wensen over. Vooral in de kringen van beter gesitueerden en van intel lectuelen ontbreekt het sociale be wustzijn. Ondanks het werk van door de Kerk opgerichte sociale instituten is het tot op heden niet gelukt de rijl ken in Spanje tot een beter sociaal inzicht te brengen. De bisschop van Malaga liet enige jaren geleden het instituut Leo XIII te Madrid oprich ten, in Vitoria verrees de Sociale School voor de priesters en de so ciale weken werden ingesteld onder leiding van de bisschop van Cordova Twee tijdschriften zagen het licht „Fomento Social" en „Mundo So cial". Maar het resultaat van enige jaren arbeid op dit gebied blijft be perkt. Het inlichtingenbureau van de bisschoppen erkent, dat het resultaat zeer gering is, „omdat de rijken en zij, die bevoorrechte posities inne men, verblind zijn en aartsbisschoppen van Spanje op- ven. dracht gegeven, dat de Katholieke Actie in het verenigingsjaar 1957 - 1958 tot taak zal hebben het sociale Naar zijn zeggen hebben zijn onder zoekingen in 't „verboden gebied van de zeven heilige dalen" op Fatoe Hiva bewustzijn van de katholieken in het onloochenbaar het bestaan van een bijzonder te vormen. j oude Peruaanse beschaving daar aan- I getoond. De Russische geleerde Joeri Tsjleb- tsewitsj is vail plan tussen 1962 en 1967 een waarnemingsraket naar de planeet Venus te zenden, die, door middel van kosmische televisie" op namen naar de aarde zal doorgeven, aldus heeft radio-Moskou bekendge maakt. Gedurende de laatste 24 uur van zijn reis zal de raket om de tien se conden beelden uitzenden. Hierbij zal gebruik worden gemaakt van electro- nische verrekijkers. Deze proef met een raket maakt deel uit van het plan van Tsjlebtse- witsj tot ontwikkeling van „kosmische door Arthur M. Chase 19) „Zoals ik zeg", vervolgde juffrouw fc? Grand, „gaan er kletspraatjes rnnci in deze trein. Laster, weet u. Ea£ 'k heb bij ervaring geleerd, ,nef aansteken van een legenvuur- u- heste middel is om brand te de vil En daarom en omdat u mij "handigste vrouw lijkt van het m Boelschap, leek het me het beste ais >fs te vertellen; dan kunt u, wanneer u in de gelegen- ri h. nt' mensen de juiste toe- uaent van de zaak vertellen." Jm.Siïnla.c"f- waarbij twee rijen 'olmaakte tandjes Zichtbaar werden, i-u moet weten, dat ik gisteren in yn salon een fuifje heb gegeven. rtnlTT1 Z0' ,Na het eten leerde ik heSeeï n0ne^ kennen en ziin vrlend, neneer Davidson, en nog een zeke re ^n*681" Strani een zoon van kan nntm mali. Zljn voeten niet W'fle iï! n na ?erl poosie rnvi- in Z ze allemaal in mijn salon m!, en een Paar glaasjes Wannen ecn paar Nou' u weet, hoe 'annen zijn op zulke fuifjes: som mige worden vrolijk en willen zingen, sommige worden twistziek en ande re gaan zelfs verliefd doen, niet?" Juffrouw Townsend, die anders was grootgebracht, zweeg. ,,Nu, ik weet met mannen om te gaan. Ik ken ze door en door. En tenslotte begonnen we voor de gezel ligheid een kaartje te leggen. Aan het eind kregen ze echter ruzie en begonnen lawaaiig te worden en ik vrees, dat je dat in de wagen kon horen". Juffrouw Townsend bevestigde dit ,,'t Had niets te beduiden, niet de moeite waard. Meneer Jones beweer de, dat zijn vriend, meneer David son, die tegen hem speelde, niet be kend had en Davidson zei van wel. Dat zijn twee trekken, weet u, en daardoor verloren Davidson en zijn partner, meneer Strang, het spel en de rubber. Nou, dat gaf herrie en Da vidson wilde niet meer spelen. Hij stelde zich eigenlijk idioot aan, want hij werd kwaad en gooide alle kaar ten door elkaar, zodat niemand meer kon nagaan of er kleur bekend was televisie" voor het onderzoek van de oppervlakte van de planeten. De raket zal worden gelanceerd van een „moederraket in de strato sfeer" en in de ruimte eenmaal van brandstof worden voorzien door „tankraketten", die elk vijftig ton wegen. Dit bijtanken zal geschieden op een afstand van 35.200 kilometer van de aarde. Daarna zal de raket het laatste deel van zijn reis naar Venus beginnen, dat 146 dagen zal duren. Volgens Tsjlebtsewitsj zal de raket op een afstand van 96.000.000 kilome ter van de aarde met de uitzendingen van de kosmische televisie beginnen. Mazière zei een film te hebben op genomen van omstreeks 150 graven, waarvan enkele in piramide vorm ge bouwd zijn uit blokken -vulkanische steen van een tot twee ton zwaarte. Onder de in de graven gevonden schedels bevonden zich die van de vroege bewoners van Peru, die op vlotten de oceaan overstaken, op de vlucht voor de Inca-invasie in eigen land en die zich op de door hen nieuw bezette eilanden met de daar inheem se bevolking vermengden. Hij acht het nu bewezen dat de oude beschaving van Polynesië van Zuid- Amerikaanse oorsprong is en niet van Aziatische, zoals men totnogtoe meen de. De Poolse communistische leider Gomulka heeft de „reactionairen" van een poging tot anarchie beschul digd om de regering op de verkiezin gen van komende zondag te verras sen. Hij zei dat er een fluistercam pagne bestaat om de verkiezingen te boycotten. Op een bijeenkomst van zijn aan hangers in het goedbewaakte War- schause paleis voor Cultuur vertelde Gomulka hoe men dient te stemmen. Uit naam van de drie voornaamste partijen deed de Poolse leider een beroep op zijn gehoor op de namen bovenaan de stembrief te stemmen (onder aan de brief staan de namen van de 114 partijloze kandidaten), „Stemmen zonder namen door te strepen is de beste manier", aldus Gomulka hetgeen betekent dat een onbewerkte brief wordt aangerekend als stem op de eerste namen van de lijst. Dankbaar En Italiaanse immigrant, de heer Gennaro Sorrenti, heeft al zijn be zittingen nagelaten aan de stad New York. Het betekent een bedrag van ongeveer 70.000 gulden. In zijn tes tament schreef onze Gennaro: „Uit dankbaarheid voor het prettige le ven, dat ik in deze stad mocht slijten". Concurrentie Er is een ware advertentie-slag ontstaan tussen de Amerikaanse spaarbanken, die alle zo veel mo gelijk klanten willen hebben. Be halve met hoge rente schermen de banken ook met andere middelen, die spaarders kunnen lokken. Een der banken geeft iedere nieuwe klant een vulpen cadeau ter waarde van vijftien gulden. In een andere bank kunnen de bezoekers gratis koffie en tomatensap krijgen. De enige voorwaarde is, dat men de centjes bij de betreffende bank in bewaring geeft. Kwaad Maurice Rochard uit Parijs stap te een politiega.rage binnen, nam daar een ziekenauto mee, reed er DONDERDAG 17 JANUARI HILVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. v. d. vrouw 9,10 V. d. vrouw 9,15 Gram 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwij ding 10,00 Gram. 10,50 V. d. kleuters 11,00 Kookpraatje 11,15 Lichte muz. 11,45 E-oek- bespr. 12,00 Zang en piano 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfs leven, caus. 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Promenade ork. 13,55 Koer sen 14,00 Marie Antoinette, hoorsp. 14,45 Alt en piano 15,25 V. d. zieken 16,00 Gr. 16.15 Voordr. 16,30 Jazzmuz. 16.50 Gram. 17,00 V. a. jeugd 17,45 Nederland en de wereld: Uitwisselingsprogr. over Portu gal 18,00 Nws. 18,15 Sportproblemen 18,25 Amus. muz. 18,55 Gesproken brief uit Londen 19,00 V. d. kind. 19,05 Piano, gi taar en bas 19,25 Westindisch ork. 19,45 V. d. jeugd 20,00 Nws. 20,05 Cosmopoli- tain ork. 20.35 Het leven en werk v. d. Nederl. componist Henk Badings, klankb. plm. 21,25 Radio Filharm. ork. en groot koor 22,00 Aan de zelfkant van het ko ninkrijk, caus. 22,15 Dansmuz. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23,00 Nws. 23,15 Koersen 23.16 Onze buitenl. correspondenten mel den... 23,25-23,55 Ritm. muz. HILVERSUM II 298 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V. d. huisvr. 9,40 Schoolradio. NCRV 10,00 Gram. 10,30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken 11,45 Gram. 12,00 An gelus 12.03 Instr. octet 12,20 Gram. 12,25 V. d. boeren 12,35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Lichte muz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath, nws. 13.20 Sopr., cello en piano 13,50 Gram. NCRV14,00 Metropole ork. 14,30 Gram. 14.45 V. d. vrouw 15,15 Kamermuz. 15,45 Gram. 16.00 Bijbelover denking 16,30 Viool en piano 17,00 V. d. jeugd 17,30 Gram, 17,40 Beursber. 17,45 Lichte muz. 18.05 Accordeonork. 18,25 Vocaal ens. 18,45 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19,20 Sociaal per spectief. caus. 19,30 Gram. 19,155 Wat doet u?, toespr. 20,00 Radiokrant 20,20 Gevar, progr. 21,45 Gram. 22,00 Periodie ken-parade 22,10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22,45 Avbndoverd. 23,00 Nws. 23,15 Zaal- sportuitsl. 23,20-24,00 Nws. BRUSSEL 324 m: 12,00 Amus. ork. 12.30 Weerber. 12,34 Gram. (om 12,55 Koersen) 13,00 Nws. 13,11 Orgelspel 14,00 Engelse les 14,15 Gram. 14,30 Franse les 14,45 Gr. een straat in de verkeerde rich ting mee in, ramde twee gepar keerde wagens en stak een derde in brand, allemaal vanwege het nuchtere feit, dat hij was gezakt voor zijn rij-examen. De politie heeft hem in de nor gezet om eens precies uit te maken, wat er met deze onverlaat het beste kan worden gedaan. Klacht De nieuwe Amerikaanse auto-mo. dellen, die tevoren reeds waren be- lcritiseerd, omdat ze te hard reden, te groot waren, te veel benzine ge bruikten en te duur waren, blijken ook nog eens een keer te comfor tabel te zijn. Dit is ten minste de mening van een dokter, die op merkt. dat de mensen toch al veel te weinig beweging nemen Boven dien zijn de kussens zo zacht, dat de bestuurder onmogelijk stevig evenwicht kan behouden als hij eens krachtig en onverwacht moet ingrijpen. Souvenir In Woolwich werd onlangs een Zwitser gearresteerd, die een Brits verkeersbord had gestolen met het opschrift: „Houdt links". In Enge land zijn deze horden heel gewoon. De Zwitser wilde het voor de aar digheid wel eens in zijn eigen land langs de weg zetten om te zien, wat er dan gebeurde. (Advertentie) (Advertentie) helpen direct Zo fris en gaaf als de kinderhuid kan ook uw huid weer zijn, Endocil hor- mooncrême geeft uw huid nieuwe jeugd en schoonheid; rimpels en on gaafheden verdwijnen De hormoonwerking van Endocil gaat dag en nacht door. Gebruik dus ook overdag Endocil als basis voor poeder en make-up. Ontsluier ow schoonheid met bormooncrêms van Organon-Osa per tofca f2.9a 15,00 Schoolradio 15,30 Gram. 15,45 Duitse les 16,00 Koersen 16,02 Muzikale caus. 16,45 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V. d. kind. 18,15 Gram. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19,50 Pol. caus. 20,00 Gram. 20,10 Koorconc. 20,40 Verz. progr. 21,30 Jazzmuz. 22,00 Nws. 22,11 Int. Radio Universiteit 22,30 Gram. m. comm. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 en 12,30 Gram. 13,00 Nws. 14,15 en 15,30 Gram. 16,05 Lich te muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Zang en piano 17,50 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22,55 Idem. DONDERDAG 17 JANUARI VARA: 20,00 Journ. en weerb. 20,15 Spie gel der kunsten 20.45 Rep. 21,15 Film- documentaire 21,25 Cabaret. FRANS BELGIë: 17,00 V. d. kind. (tot 18,20) 20,00 Act. 20,40 Onbekend. Hierna: wereldnws. VLAAMS BELGIë: 19,00 De gezanten van Mars 19,06 V. d. vrouw 19,30 Nws. 19,55 Film 21,10 Sport 22,00 Journ. en nws. of niet. Maar, gunst, het kwam er ook niet op aan. We gingen als goe de vrienden uiteen, dat is de waar- aehtige waarheid. Als je dan bedenkt dat ik Sidney Jones toen voor het laatst levend gezien heb!" En juffrouw Le Grans stak een nieuwe sigaret op. „Ik wil wel eerlijk bekennen", ver volgde ze. „dat, hoewel ik anders met afkerig ben van wat reclame en publiciteit voor Sybil Le Grand, ik juist op dit ogenblik liever niet' be trokken word in een zelfmoord- of moordzaakje. Ik onderhandel over een belangrijk contract met de Per fect Pictures, en zolang dat niet vast is u begrijpt. En daar, juf frouw. „Townsend". „Juffrouw Townsend. heb ik u de hele waarheid verteld; en als u mocht horen dat iemand mij in dat zaakje zou willen mengen, zal ik u verplicht zijn als u ze daarvan af brengt". Miss Townsend knikte glimlachend. Goldstein betrad de wagen, ge volgd door zijn verslagen gade,' wier kaal uiterlijk, in tegenstelling met haar vroegere pracht, juffrouw Town send aan een uitgeplunderd afgods beeld deed denken. „Zeg", vond juffrouw Le Grans le vendig. „da's ook een raar type. Hoe kan hij nou in 's hemelsnaam zijn vrouw laten rondlopen, behangen als een juweliers-etalage, en verwachten dat hij niet bestolen wordt? Die heeft natuurlijk het zaakje voor de dubbe le waarde verzekerd. Ik ken dat soort ik werk ervoor". Toen even later twee mannen bin nenkwamen, fleurde miss Le Grand ineens op. „Hallo, lui!" riep ze. „Kom bij ons zitten. Ik heb juffrouw Townsend hier juist het fijne over gisteravond verteld. Juffrouw Townsend me neer Strang :en meneer Davidson". Strang was lang, donker, minzaam met een gezicht als een masker. De ander, Davidson, tenger en blond, leek in bouw en enigszins ook in trek ken op de overleden Sidny Jones, zoals zij zich hem herinnerde. „Akelig geval", zei Strang. „Die arme Jones leek een geschikte kerel, voor zover ik er in die korte kennis making over kan oordelen. Ik ont moette hem gister in de trein voor het eerst." „Ik kwam de dag daarvoor al met hem in gesprek, voor wij New Or leans verlieten," mengde Davidson zich in het gesprek. „Ik vond hem helemaal niet het soort man om zelfmoord te plegen". „O, die lezing is al oud", verklaar de Sybil Le Grand ongeduldig. „Ze zeggen nu, dat hij vermoord is". „Wie zegt dat?" .vroeg Strang. „O, het gaat de hele trein rond. De porteir weet het en de conduc teur; en die malle schrijver, Bun yard, zit te tikken of zijn leven er van afhangt schrijft het verhaal in kleuren geuren neer". „Nu, maar dat neem ik zo maar niet voetstoots aan", verklaarde Strang koeltjes. „Voor ik iets geloof, moet ik bewijzen hebben. Het leek mij beslist een zelfmoord toe". „Het is ontzettend en een reuze pech voor ons allemaal", zei Sybil. „Ik vermoed, dat de politie een on derzoek zal instellen, zodra we in El Paso aankomen. Maar wij hebben ons in elk geval niets te verwijten. Ik heb juffrouw Townsend juist van ons kaartavondje verteld". „O", zei Strang achteloos, „dat heeft er niets mee te maken". „Geen gokken, geen hoge inzetten", legde Sybil juffrouw Townsend uit. „Enkel uit tijdverdrijf. Een onschul dig spelletje; was het niet tien cent per punt?" Juffrouw Townsend kreeg zo de indruk, dat de beide heren juffrouw Le Grand al te mededeelzaam von den. De volgende woorden van de filmster versterkten die indruk. „En wij zijn heel genoeglijk en als goede vrienden gescheiden". „Ja, je had dat vervelende voorval in de rookwagen", begon Strang haastig en zweeg. „Je bedoelt de ruzie met die dron ken rancher?", vroeg Davidson, die tot dusver weinig gezegd had. „Ja". „Een ongemakkelijk heerschap, vooral wanneer hij dronken is en vechtlustig", meende Davidson. „Jones had natuurlijk geen schuld", zei Strang, „hoewel het verstandiger geweest zou zijn om zijn principes op zij te zetten en net als wij van de slechte brandewijn van die vent te accepteren". „Wat een revolver haalde die Te- xaan uit zijn zak! Het leek wel een kanon!", deed Davidson zijn duit in het zakje. „O, zulke lui zijn werkelijk gevaar lijk," verklaarde Strang. „Ze zijn vol komen bandeloos en in een moment van woede moorden ze, zonder zich om de gevolgen te bekommeren". Juffrouw Townsend voelde de onop rechtheid van deze lieden. Hoewel ze niet ronduit over het lot van de on gelukkige Jones spraken, was hun be doeling duidelijk genoeg. Als Jones vermoord was. wilden ze de indruk wekken dat de lastige Texaan de moordenaar was. Ze gedroegen zich alsof ze een ingestudeerde les opzei den. Ze voelde, hoe ze haar sluw in de draden van hu nschunnig complot wikkelden, alsof zij een dom vliegje was, en zij zelf drie handige spinnen. Maar op dat ogenblik werd haar aandacht afgeleid door een voorval, dat haar een tijdlang de anderen deed vergeten. Een eindje verder liet de oude Strang, de man, die ze die nacht had horen langs schuifelen, een paar passagiers een kunstje zien. In zijn hand had hij een maandschrift - een dik maandschrift, zoals juf frouw Townsend zag. Het in beide handen pakkend, scheurde hij het met één gebaar in twee stukken, schijnbaar even gemakkelijk als wa re het een dun blaadje papier. „Het is helemaal niet moeilijk, als je kracht hebt", hoorde ze hem met zijn schrille oudemannenstem zeggen. De brede ring aan zijn hand flik kerde in de zon. HOOFDSTUK V. DE VERMISTE Juffrouw Townsend liep door het salonrijtuig naar het achterbalkon. Zij liep steeds met vlugge, verende pas jes, alsof haar geest vlugger het doel wilde bereiken dan haar voeten het konden. Ze was bescheiden in het zwart gekleed; met onmodieus lange rokken en een bepaald ouderwets hoedje op het netjes opgestoken, grijzende haar. Maar hoe antiek zij er ook uitzag, de levendige, heldere ogen in het gerimpelde gezicht ver rieden, dat haar gezicht fris en hel der was gebleven en blijven zou, al werd ze negentig. Met een zucht van verlichting, dat het balkon leeg was, zocht ze een tocht- en stofvrij plekje. Onder haar stoven de rails in glinsterende kron kels voorbij. De struiken langs de lijn wapperden wild in de zuiging van trein, om dan in een stofwolk te verdwijnen. Ze rook het van zon door drenkte land, zich eindeloos uitstrek kend in de morgenzon tot aan de verre bergen. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5