Achteruitgang bevolking door te weinig huizen Graauwse was erg ourgemeester optimistisch Zondag districtsdag K.A.J. te Lewedorp Historie op rotswanden in Spanje en Frankrijk Nieuwjaarsrede van burgemeester van Middelburg Grenswijzigingen nog steeds in studie bij Ged. Staten Tweehonderd per jaar Walcheren MIDDELBURG VLISS1NGEN Voortgezette woningbouw Dr. P. Glaserna sprak in Terneuzen voor KVU Zuid-Beveland GOES Nieuw streekziekenhuis in Hulst had de volle belangstelling Veel bereikt ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN Burgerlijke stand HULST Elektriciteitstoring in het zuiden Opening nieuwe weg Hulst - Paal Hoogwaterstanden EXAMENS AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 15 JANUARI 1957 De nieuwjaarsrede van Middelburgs burgemeester, welke hij gistermid dag in de raad hield begon in mineurstemming. Daar was wel reden voor, want het inwonertal van zijn gemeente is in 1956 teruggelopen met 190 zie len tot 21.968. De burgervader schreef dit terecht toe aan het grote woning tekort in zijn gemeente. Dit is in Middelburg elf procent tegen een landelijk gemiddelde van tien en een provinciaal van 5.8 procent. Middelburg kreeg slechts 34 nieuwe woningen er bij en omdat naburige gemeenten er beter aan toe waren, vloeiden vele woningzoekenden daar naar af. butie; de overheid moet maar beta len. Maar met deze mentaliteit loopt men vast, want de gemeente heeft ook geen geld. De Middelburgse ijsclub deed het beter en bracht met eigen middelen een prachtige baan tot stand. Voorlopig moet in Middelburg ge streefd worden naar de bouw van 200 huizen per jaar, wil men een wending ten goede bekomen, want de gezins verdunning duurt voort en vele on bewoonbare woningen moeten tegen de grond. Momenteel zijn in aanbouw 76 wo ningen en de aannemer Broek begint binnenkort met de bouw van 72 hui zen in de Stromenwijk en de gemeen te gaat er 37 neerzetten. In deze wijk zullen behalve 1000 woningen ook ker ken, scholen en winkels komen. Voor Nieuw Middelburg denkt men aan nieuwe straten voor 112 woningen, 32 garages en 'n openbaar gebouw. Bejaadrenteh uizen Wanneer er een beetje schot komt in de bouw van gewone woningen, dan zal ook eens moeten worden ge dacht aan speciale woningen voor al leenwonende, werkende vrouwen en woningen en tehuizen voor bejaarden. Er is hier ook in dat opzicht nog een grote achterstand. Er zijn enige goe de tehuizen voor bejaarden van ker kelijke organisaties en ook enkele behoorlijke particuliere pensions. Maar dit is volstrekt onvoldoende. Het oude mannen- en vrouwenhuis van de Godshuizen aan de Heren gracht beantwoordt niet meer aan de in deze dagen gestelde eisen. Maar het voorziet nog in een behoefte, tot dat een moderner tehuis zal zijn ver rezen. In dit verband is het wel goed eens op te merken, dat men bij de bouw van tehuizen voor bejaarden niet altijd naar het ideale moet stre ven. Er is ook behoefte aan eenvou dige tehuizen voor het grote deel der bevolking, dat niet veel kan betalen. Spr. wees ook op de noodzakelijke grenswijziging waarvoor G. S. plan nen ontwierpen. Men hoort er echter niet veel meer van en ook de minis ter zweeg er over. Deze zaak schijnt nog bij G. S. in studie te zijn en de vraag rijst of die wel voldoende over tuigd zijn van de noodzaak van deze sanering en daarnaar handelen. De burgemeester sprak de verwachting uit, dat er nu eindelijk eens spoed zal worden betracht. Slechts een op lossing kan een einde maken aan de onrust. Deze zaak zou vóór de raads verkiezingen van 1958 haar beslag moeten krijgen. Spr. wees ook op de noodzakelijke grensuitbreidirtg waarvoor G. S. een plan ontwierpen. Men hoort er ech ter niet veel meer van en ook de minister zweeg er over. Bouwplannen De brandweer en de reiniging krij gen, als de rijksgoedkeuring afkomt, ieder een aparte garage, maar spr. was niet optimistisch ten deze. Het voorstel om over te gaan tot bouw van een gymnastieklokaal aan Bachtenstene werd door de raad ver worpen tot schade van de katholieke lagere school en de gymnastiekver enigingen en tot voordeel van het ste delijk gymnasium, dat thans een ei gen lokaal kan krijgen op de door het vertrek van Alberts vrijkomende gronden. De plannen voor de twee kleuter scholen een openbare en een chris telijke zijn besteksklaar. Wanneer het departement van onderwijs deze zaak niet zou hebben laten slepen, zou al met de bouw zijn begonnen. Men heeft in Den Haag nooit gezien, hoe onze kleuters in reeds door de in spectie van de volksgezondheid afge keurde krotten zijn gehuisvest en men is gewoon bureaucratisch langzaam door blijven malen. Over het schetsplan van een nieuw gymnasium is in de bouwcommissie overeenstemming bereikt. De beide architecten maken nu de plannen be steksklaar. Naar ik hoop, kan onge veer 1 april de ruil tussen het Rijk en de gemeente plaats vinden, waar door de gemeente eigenaresse wordt van de Kloveniersdoelen en het Rijk eigenaar van de ontruimde panden aan Korte Noordstraat en Zuidsingel. Met de bouw ener nieuwe vleugel voor de rijkskweekschool wordt dit jaar begonnen. Op en om de industrie-terreinen is veel levendigheid en de sportterrei nen komen dit jaar klaar. Niet sportief Met de kleedlokalen en douches staat het er minder gunstig voor, om dat de sportverenigingen niets willen bijdragen in de kosten. Men wil, al dus spr., een maximum aan accomo- dattie en een minimum aan contri- Stadhïiis en abdij Volgens de oorspronkelijke opzet had de restauratie van het stadhuis op het einde van het vorige jaar ge reed moeten komen. Helaas is dit niet het geval. Er wordt nog steeds in langzaam tempo aan doorge werkt. In het afgelopen jaar is de toren tot en met de luchtbogen opge trokken. In het aanstaande voorjaar zal deze opbouw worden voortgezet. In de loop van de zomer zal een aan vang worden gemaakt met de ver vaardiging van de houten spits, opdat deze gereed zal zijn. als het stenen torenlichaam is voltooid. Bij slecht weer wordt aan de zijgevel aan de Lange Noordstraat gewerkt. De ven sters van de begane grond zijn klaar. Spr. durfde niet te zeggen wanneer het werk voltooid zal zijn. De restauratie van de Abdijgebou wen heeft zeer goede voortgang ge maakt en zal binnenkort zijn voltooid. De Rijkspolitie heeft reeds haar in trek genomen in 't bovengedeelte aan de Groenmarkt. Andere ruimten zul len worden betrokken door verschil lende onderdelen der rijksbelastingen. Ook de Kloostergang zal dit jaar ge heel zijn hersteld, waardoor het mo gelijk wordt om een nieuwe toegang tot de provinciale bibliotheek via Ab dijplein, Donkere Munt en Klooster- beuren. voor het publiek gang binnenkort open te stellen. De niet geheel verwoeste gedeelten van de Abdij zullen dus binnenkort geheel zijn gerestaureerd. Er blijven dan nog open plekken, waar de oude gebouwen geheel zijn verdwenen, nl. tussen de ambtswoning van de Com missaris en de Statenzaal en langs de St. Pieterstraat, waar het nieuwe provinciehuis is geprojecteerd. De plannen voor dit laatste zijn al enige tijd besteksklaar, en de regering gaf toestemming tot aanbesteding. Het enige grote monument dat nog op restauratie wacht is de Klove niersdoelen. Spr. wil er alles op zet ten om dit werk aan de gang te krij gen. Knellende banden Spr. uitte kritiek op de regeling der financiële verhouding, die de bewe gingsvrijheid der gemeenten verlamt. Door de gemeenten via de extra-uit keringen aan banden te leggen, voor komt de regering te hoge investerin gen. Hoewel dit voor sommige ge meenten wel gewenst is, treft het ook de goeden. „Daar in Zeeland G. S. geen goed keuring geven voor uitvoering van kapitaalswerken, zolang de begroting niet sluit, werkt dit systeem hier afdoende. Is men in andere provincies niet wat soepeler of zijn daar de ge meenten brutaler Persoonlijk vervulde spr. het feit dat de begroting niet sluit met zorg, maar het feit, dat er geen enkel ka- pitaalswerk wordt uitgevoerd, vindt hij nog meer verontrustend, daar de achterstand steeds groter wordt. Verschillende andere facetten van het gemeentelijk leven nam spr. nog UITVOERING MATTHaUS PASSION. Door de Kon. Zangvereniging „Tot Oefening en Ontspanning alhier diri gent Jaap Hillen, zal op de avonden van 17 en 18 april a.s. in de Concert en Gehoorzaal alhier de Matthaus- Passion worden uitgevoerd. B. en W. steller.- de raad, die a.s. vrijdag is bijeengeroepen, voor, om een oud raadsbesluit tot het ver strekken van een krediet van f 377.000 voor de bouw van 24 wo ningwetwoningen aan „Gemeen schappelijk belang". G.S. keurden dit besluit destijds niet goed. In oktober jl. is een nieuwe aanbesteding ge houden en thans is er f 420.500 no dig! B, en W. vragen de raad dit krediet te verstrekken. De bouw van 64 woningen voor de woningbouwvereniging „Gemeen schappelijk Belang", waarvoor de raad een geldlening beschikbaar had gesteld, kon niet doorgaan, omdat de aanneemsom drastisch moest worden verlaagd. In oktober werd een nieu we aanbesteding gehouden, thans voor 65 woningen, die in „Tuinstad" gebouwd zullen worden. B. en W. stellen nu voor het besluit van 1956 in te trekken en aan de woning bouwvereniging nu een geldlening te vertserkken v. ten hoogste f 972.100 alsmede tot het aanvragen van gel delijke steun uit 's rijks kas. B. en W. stellen ook voor te be sluiten tot de bouw van negen mid denstandswoningen in het plan west en hiervoor een krediet te verlenen. - Voorgesteld wordt aan de wonir.g- onder de loep en liet licht en donker bouwvereniging „Goed Wonen" een uitkomen. Ook het Delta-plan betrok geldlening te verstrekken van ten spr. in zijn beschouwing en nam stel ling tegen enkele opvattingen van de provinciale werkgroep, speciaal voor wat de verlaging van het peil op het kanaal door Walcheren en de verbin dingen betreft. Tenslotte constateerde spr. dat er soms reden voor voldoe ning, soms voor teleurstelling is. Gro te rampen bleven uit en er kwam iets tot stand. Tevreden mag men echter niet zijn, want er moet nog veel ge- „Als wy constateren dat vele eeu wen voor de christelijke jaartelling de mens het vermogen had op de rots wanden van welhaast ontoegankelijke holen tekeningen te vervaardigen die nu nog: de bewondering van ieder af dwingen, dan kan men toch maar moeilijk geloven dat de mens van de aap afstamt," aldus dr. P. Glazema voor een zeer aandachtig gehoor in de benedenzaal van hotel Rotterdam te Terneuzen, waar deze bekende di recteur van de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort voor de leden van de Z.V.U. een inleiding hield over „Pre historische rotsschilderingen in Spanje en Zuid-Franrijk." In zijn eerste deel van zijn inlei ding, belichtte dr. Glazema de mens van ongeveer dertigduizend jaren ge leden. Hij was zeer sterk met de na tuur verbonden, maar had vanaf het eerste ogenblik de gave over alles na te denken, te vragen waarom iets zo is en het antwoord op deze vraag te zoeken. De mens had van zijn Schep per een deel van de goddelijke vonk gekregen die hem boven al het an dere geschapene verhief, hem er de macht over gaf, een gave om wel trots maar niet hoogmoedig over te zijn Spreker verdeelde de oudste tijden in drie delen: het oudste steentijd perk, het middelste en het jongste (de hunnebedden). In het oudste steentijdperk was het streven van de mens er totaal op ge richt in het leven te blijven. Het is ook juist in deze periode dat de mens tekeningen en schilderingen vervaar digde van de dieren, de bison, het paard, de leeuw en het hert. Meesterwerken Wanneer dr. Glazema zijn onge meen boeiende collectie afbeeldingen toont van muurschilderingen en te keningen uit de grotten van Altamira (provincie Santander-Spanje) en Lascaut (Frankrijk) dan komt de mo derne mens te staan tegenover de geschiedenis van zijn geslacht die op adembenemende wijze op de rotsmu ren is neergeschreven. De techniek is volmaakt en de dynamiek die de kunstenaars van zoveel eeuwen gele den in hun werken wisten te leggen spreekt van begenadigde mensen. Een vreemd verschijnsel is het wel dat de mensfiguur bijna altijd summier is weergegeven, alsof men bang was dat in een volledig beeld de mens zou kunnen beledigen en kwaad doen. Even vreemd en onverklaarbaar zijn de vele vreemde figuren die men overal aantreft. De moderne mens heeft door zijn intelligentie en door zijn energie met weinige gegevens geheimen aan de. greep van de lang vervlogen prehis torie ontrukt. Met taaie volharding speurt hij, denkt hij na en trekt zijn conclusies. Bodemonderzoek, vond sten van stenenen later metalen voorwerpen zijn de delen van een ontzaggelijke, ingewikkelde, legpuzzel die, geheel voltooid een beeld zou te zien geven waarvoor de moderne mens in ademloze bewondering zou blijven staan. hoogste f 239.250 voor de bouw van elf woningen. TWEEDE COMPLEX VAN BEJAARD WEN WONINGEN. Bij het ontwerpen van het plan voor de bouw van het nieuwe be jaardentehuis, aldus schrijven Bp en W. de raad, heeft men steeds de'ge- j dachte gehad om bij het hoofdge bouw een 48-tal bejaardenwonin- gên te bouwen (zes fiatjes van acht woningen). Daar er slechts bouw volume werd verstrekt voor de bouw van het tehuis met 24 woningen, kon deze wens aanvankelijk r.iet in ver vulling gaan. Het aantal ingekomen aanvragen van bejaarden wijst er echter op, dat er een zeer grote behoefte bestaat aan deze bejaardenwoningen. Thans getal dat nog nooit eerder bereikt is. Er werden 597 kinderen geboren en er vestigden zich hier 2893 personen, nl. 1738 mannen en 1135 vrouwen. Het sterftecijfer-was 201 cn er vertrokken 2168 inwoners naar elders. Ook het nabij gelegen Souburg floreert. Dam steeg het zielental met 502 tot 6878. Begroting B. A. 1957 lieeft belangrijk tekort De begroting van het B. A. over 1957 heeft een belangrijk tekort. De geraamde uitgaven a f 358.548 over treffen de inkomsten met f 161.000. welk tekort door de gemeente gedekt moet worden. De inkomsten uit eigen bezittingen worden geraamd op f 80.600 (vorig jaar (76.690). Over 1956 was het geraamd tekort, dat de gemeente had te dekken f 98.000. Voor het eigen verpleeghuis te Goes is f 62.300 geraamd (vorig jaar f 38.250). GASTHUIS RAAMT KLEINER TEKORT. Uit de begroting 1957 van het gast huis blijkt, dat het nadelig saldo dat door de gemeente moet worden bijgepast, geschat wordt op f 25.574 tegen f 36.436 in 1956. Het eindcijfer is f 709.157 (f 639.000). Het nadelig saldo over 1955 is volgens de eind- rekening f 22.900 geweest. Met het ministerie van Economische Zaken is reeds gedurende enige maan den contact opgenomen tot herziening van de operatiekamer-tarieven. Dit contact zal leiden tot een algehele her ziening van deze tarieven in verschil lende Zeeuwse ziekenhuizen. Indien deze tariefswijzigingen wor den goedgekeurd, zal het verlies van de operatiekamer aanzienlijk minder worden. Verwacht mag worden, dat bij de toe nemende werkzaamheden van het la boratorium een hulpkracht moet wor den toegevoegd, doch verwacht mag worden, dat deze onkosten geen in vloed zullen hebben np het uiteindelijk verlies van het gasthuis. II einh°nsza"d K.A.B. FEESTAVOND Op 19 januari a.s. houdt de K.A.B. haar traditionele feestavond voor de leden in zaal Hoondert. Als spreker is voor deze avond uit genodigd de heer J. van Kaam uit Bergen op Zoom, distrietsbestuurder van de bouwvakarbeidersbond St. Jo zef. Als onderwerp heeft hij gekozen: „Bezitsvorming". De vorig jaar voor het eerst opge treden Cabaretgroep van de KAB o.l.v. Jan Bos zal, gezien het succes dat zij mochten boeken, ook dit keer haar medewerking verlenen. DS. KOUWENHOVEN NAAR ROTTERDAM De predikant der Ger. gemeente is ook de mogelijkheid aanwezig jm êaat medio volgende maand Hein- met premie deze woningen te bou- kenszand verlaten wegens zijn beroe- wen Daarom besliste het college van P naar Rotterdam, regenten en regentessen over het j Gasthuis, over te gaan tot de bouw J Kloptitlgp loeede ^°rmpl.ex van 24 wo," 5 FEESTAVOND „BLAUW-WIT" .e!1Zljn van °°rdee., j)e korfbalvereniging Blauw-Wit gaf n moet wachten ;n het verenigingsgebouw een feest- ,olln ,e zo n°odzakelijke bouw en avond voor leden, donateurs en andere stellen de raad vooi\ deze bouw voor lopig te financieren en de benodi^ geldlening te verstrekken. Grote bevolkingstoename belangstellenden, dit in verband met het behalen van het kampioenschap- in de 3e klasse D van de Z.K.B. Deze avond werd gevuld met ëen cabaretprogramma, dat gebracht werd door een gezelschap uit Yerseke o.l.v. In tegenstelling met de andere ste- I Lcon Pekaar. den op de eilanden is het aantal in- I De voorzitter van Blauw-Wit, de woners in 1956 sterk "gestegen en wel J heer J. G. Kuypers, sprak een ope- met 1121. Plet bedraagt nu 28.146, een nings- en slotwoord. De K.A.J. houdt zondag a.s. te Le wedorp weer een districtsdag, waar op alle jonge arbeiders (sters) van de eilanden verwacht worden. Deze bijeenkomst is speciaal gewijd aan 't bedrijfsleven. Aalmoezenier Kroon uit Vlissingen zal een inleiding hou den over „Menselijke verhoudingen in het bedrijf". Kapelaan Sam uit Middelburg verzorgt het ontspan ningsgedeelte. Naar aanleiding van deze districts dag, schrijft de districtsleider, de heer P. Ars, ons het volgende: „De vraag: „waarheen in de KAJ" wordt nogal eens gesteld door de ou deren, hoewel er onder de jongeren ook nog veel zullen zijn, die niet de bedoeling en het waarom van een or ganisatie als de K.A.J. inzien. Wij moeten hier uitdrukkelijk stel len dat het van enorme betekenis is, dat alle jonge arbeiders en arbeid sters bereikt worden door die K.A.J., hetzij plaatselijk of in districtsver- band. Wij mogen de K.A.J. niet direct gaan zien als DE oplossing voor de talrijke specifieke noden onder de arbeidersjeugd, doch zij is en blijft een middel om tot die oplossing te geraken. De K.A.J. is een jeugdbeweging van, voor en door de arbeidersjeugd zelf. Ongetwijfeld worden er fouten gemaakt. Het blijft mensenwerk. Wij moeten toch wel respect hebben voor die leiders en pioniers, die niet op houden te proberen om zoveel moge lijk jongeren te bereiken in de ver schillende activiteiten, b.v. in een schoolverlatersactie, leiderstrainin gen e.d. Dat dit vandaag de dag ontzettend moeilijk is weten wij, maar wij wor den gedreven door iets in ons, voor de totale arbeidersjeugd over de ge hele wereld. Denken wij hier maar eens aan de K.A.J.-Missieactie. In januari wordt praktisch in iede re afdeling de internationale dag ge vierd, als teken van eenheid van de Kajottersbeweging. die momenteel gevestigd is in 74 landen ter wereld. Voorzitter Schlüter opende gewoonte getrouw deze eerste raadsvergade ring in '57 met het uitspieken van een nieuwjaarsrede. Hij deed dit met een gevoel van dankbaarheid voor het feit, dat alien weer in de beste ge zondheid hun werkzaamheden in dit nieuwe jaar konden beginnen, behou dens wethouder Buysse, die hij een spoedig herstel toewenste. De secreta ris, die de dienst met pensioen heeft verlaten, heeft zijn plaats ingeruimd voor zijn zoon. Schokkende gebeurtenissen vonden in de gemeente niet plaats. Wel was ook hier het medeleven met de verschrikkingen in Honga- rye heel groot. Het inwonertal liep terug met 10 zielen, een aantal wat voor een zuiver agrarische gemeente niet hoog is te noemen, zeker niet in vergelijking met de teruggang in de omringende gemeenten. In het afgelopen jaar werd veel be reikt. De verbetering van de wegen op Oude Kaai, Achtereind, Paal en Dorp werden voltooid, waardoor het dorp van aanschijn is veranderd. Met de woningbouw was Graauw minder gelukkig. Het ziet er echter wel naar uit. dat we nu spoedig meer succes zullen hebben op dit terrein. De nieuwe weg door de Melopolder zal in de volgende maand klaar ko men en voor het verkeer worden opengesteld. De grenswijziging is niet te ontkomen en zal inderdaad weinig afwijken van het plan zoals het nu is voorgesteld. Het gemeentebestuur zal trachten mee te werken aan de bouw van een beschutte werkplaats voor minder va lide mensen. De voorzitter dankte ten slotte voor de ontvangen nieuw jaarswensen en wenste wederkerig de leden en hun gezinnen een zalig en gelukkig '57 toe. Namens de raadsleden dankte de heer Schillemans. Omdat voor de eerste keer alle le den de notulen der vorige vergade ring thuis gestuurd hadden gekregen, kon het tijdrovende lezen nu achter wege blijven. Er was trouwens een agenda van 20 punten af te werken. Van Ged. Staten was bericht ontvan gen, dat de 6 pet. salarisverhoging ook van toepassing mocht worden verklaard voor de maanden juli en augustus van 1956. Aankopen Met algemene stemmen werd be sloten over te gaan tot aankoop van een nieuw brandblusapparaat, een stencilmachine van 1000, een veeg- vuilwagen op 2 wielen voor 375 en een zandstrooier. De laatste in com binatie met het wegschap Hulst-Paal, De prijs van de laatste bedraagt 1200. De verlenging van de reke ning-courant met de Bond van Ned. Gemeenten en met de Boerenleen bank werden goedgekeurd. Een verzoek van het Centraal Schoolmelkcomité om melkvoorzie- ning op de lagere school werd afge wezen. Onze raad bleek werkelijk nog in nieuwjaarsstemming te zijn. Alle subsidie-aanvragen werden ingewil ligd t.w. 1 et. per inwoner r.-k. Mid delbare schoolvereniging Hulst; Axel voor helikopterdienst: Zeeuwse mu ziekschool 47.81), St. Nicolaascomi- té ƒ50; Oudheidkundige Kring Hulst; Mater Amabilisschool te Hulst (ƒ27), Stichting Beroepskeuze te Tilburg 15 per onderzoek van een gemeen tenaar). Ziekenhuis Door de voorzitter werden daarna mededelingen gedaan over de bouw van het nieuwe streekziekenhuis aan de Clasisweg te Hulst. Hij stelde evenwel voor de officiële behandeling van het onderwerp even aan te hou den in verband met een vergadering van afgevaardigden der deelnemende gemeenten, welke vergadering pas vandaag zal worden gehouden. Met veel belangstelling werd de te kening door de leden bekeken. De bouw, die 5 1/4 miljoen guide zal kosten, zal in werkelijkheid een streekziekenhuis worden, omdat niet minder dan 7 gemeenten zich garant zullen stellen voor de financiering er van. Er zal plaats zijn voor 131 tot 160 bedden, wat in feite neerkomt op een bedrag van 40.000 per bed. De deelnemende gemeenten zullen jaar lijks in april een balans en een fi nancieel verslag ontvangen en in de maand september een begroting. Door één der leden werd opgemerkt dat de gemeente Hulst, die praktisch ook de meeste financiële voordelen van deze instelling zal hebben, in feite ook een evenredig groter aan deel in de kosten zou moeten dragen. Door de voorzitter werd deze stelling terecht bestreden door er op te wij zen. dat Hulst in feite al meer bij draagt, doordat Hulst zich financieel verantwoordelijk stelt, voor al die pa tiënten, waarvoor de respectieve ge meente van waar zij afkomstig zijn, niet bijdragen in de verpleegkosten. De wijziging van de verordening der gemeente Hontenisse betreffende haven-, kaai- en liggelden ondervond geen bezwaren. Medewerking zal worden verleend voor de bouw van een beschutte werkplaats te Hulst voor minder va lide arbeiders. Als vertegenwoordiger der gemeente in deze Stichting, als mede voor het Z. VI. Borgstellings fonds werd aangewezen de heer Schlüter, burgemeester. De verordeningen voor de Vleeskeu ringsdienst en Keuringsdienst van wa ren werden met algemene stemmen goedgekeurd. De raad voelde er niets voor lid te worden van de K.N.A.C. Alle leden der commissie voor Woonruimte werden herbenoemd. Twee leden van het Burg. Armbe stuur traden periodiek af nl. de he ren P. Verras en Rich. Verhaegen. De eerste was niet herkiesbaar we gens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Gekozen werden de heren Jul. Verras en Rich. Verhaegen. Te genkandidaten waren respectievelijk de heren Jos. Verschuren en P. Ivens. De grenswijziging is reeds in ons nummer van zaterdag 11. behandeld. De lijst van de kolentoeslag circu leerde en gaf geen aanleiding tot di recte wijzigingen, terwijl het honora rium der lijkschouwing enige aanvul ling behoefde in verband met moge lijke crematie. Bepaald werd in dergelijke gevallen het honorarium op 10 per geval vast te stellen. Nog deelde de voorzitter mee. dat het wandbord, dat men de scheidende se cretaris zou aanbieden thans was aangekomen. De voorzitter zal het namens alle schenkers aanbieden. Rondvraag Bij de rondvraag kwam ter sprake de vergoeding voor de onteigende stukjes grond voor de aanleg van de nieuwe weg in het dorp vereist. Belanghebbenden ontvingen tot op heden nog geen cent vergoeding. Men zal hieraan nu aandacht besteden. Ook de verlichting te Paal kwam ter sprake. De storingen, die hier af en toe optreden met de straatverlichting moeten worden toegeschreven aan het feit, dat op de scheepstimmerwerf soms bij het overwerken gebruik wordt gemaakt van een lasapparaat, dat dermate veel stroom vergt, dat de automaat, waarop de straatver lichting werkt, niet functioneert. Dit is reeds doorgegeven aan de PZEM. De weg op de Oude Kaai zal niet worden herlegd eer de nieuwe weg door de Melopolder in gebruik is ge nomen. .CRESCENDO" BESLOOT WAARDIG HET EERSTE LUSTRUM. Met gepaste trots herdenkt de Ter- neuzense toneelgroep haar eerste 5- jarig bestaan. Het zijr. inderdaad vijf jaren van hard werken geweest in voor- en tegenspoed. De kinderziekten zijn ook „Cres cendo" niet gespaard gebleven. Met één feit minstens kan „Crescendo" zich gelukkig prijzen. Dat zij n.l. 2 jaar geleden er in is geslaagd Her man Bruggen als regisseur te enga- eren. Hij is in deze twee jaren de stuwende kracht geweest die de spe- ters tot grotere activiteit heeft aan gezet. Erkentelijkheid. In het voorwoord van het goed verzorgde programma is het bestuur er zich van bewust dat „Crescendo" in de vijf voorbije jaren nog niet is pitgegroeid tot een club van for maat, maar is er toch van overtuigd jat er wel het één en ander is be reikt. Zij menen op tweeërlei wijze aan het doel te hebben beantwoord: het brengen van verantwoord toneel, ook voor katholieken, en het brengen van „verantwoord amateurtoneel" binnen da grenzen van hun kunnen, ge steund en gedragen bijna door re gisseur Herman Bruggen, „De stroom". De stroom ontketent haar meest wopste krachten wanneer het ijs kript, maar de stroom van de men selijke hartstochten is niet minder zwgk en minstens zo gevaarlijk. War.t éénpiaal buiten de oevers gebroken worden mensenlevens vernietigd en blijlft de chaos. Zo schildert de Duit ser Max Halbe het in zijn drama in drie bedrijven. Een stuk dat ook voor „Crescendo" niet gemakkelijk wa^. Bfuggen heeft dit op de eerste plagts duidelijk aangevoeld en kans gezien de spelers binnen de perken van het sobere te houden. Het uiterst sobere decor (de firma Vink zorgde voor de passende meubels) had' daarin een passende rol. De kle ding was volkomen uit de tijd waarin het drama zich afspeelt, de grime van Johan van Duyse was uitste kend en de effecten die met het ge luid achter de schermen werden be reikt waren zeer suggestief. RAAD GAAT VERGADEREN. De raad zal op donderdag 17 janua ri a.s. om 7 uur bijeen komen om o.a. op voorstel van B. en W. een nieu we wethouder te benoemen in plaats van de heer J. Hamer, die om gezond heidsredenen als zodanig ontslag neemt. Er zal bovendien een lid worden benoemd uit de schippersverenigingen in de commissie van advies inzake overdracht van de haven, B en w, stel len voor de heer P. G. N. de Bakker, Axelsestraat 13 voor deze functie aan te wijzen. VIJF EN TWINTIG JAAR ONDER WIJS DOOR DE FRANCIS CANESSEN. Vijf cn twintig jaar geleder, be gonnen de zusters franciscanessen van Roosendaal met het lager onderwijs aan de meisjes var. de parochie van de H. Willibrordus te Terneuzen. Hoewel dit feit in alle eenvoud wordt herdacht, is ieder katholiek van Ter neuzen overtuigd van het vele be langrijke werk dat de zusters in deze vijf en twintig jaren hebben ver richt, niet alleen op onderwijs, maar ook op velerlei ander gebied. De kin deren vieren dit feest op school. Ook de ouders der schoolgaande meisjes zullen in de gelegenheid worden ge steld van hun dankbaarheid te ge tuigen. Geboren: Edith, dochter van Pieter J. van Vliet en Gerritdina J. Bur- bach (won. Van Steenbergenlaan 22), Alfred Louis Mathilda, zoor. van Al fred A. A. Verschuuren en Bertha M. de Vos (won. te Axel); Sylvia Maria, dochter van André Ran- schaert en Josephina R Baert (won. te Sas van Gent); Ronald Johanna Prudent, zoon van Antonius R. M. Apers en Josephina A. M. de Potter (won, te Zuiddorpe); Cornelis Rei- nier. zoon van Jocobus J. Machielsen en Maaike K. Harms (won. Stations weg 11); Monique dochter van Johan J. de Vos en Irene A, L, van Lent (won. te Axel); Janna Janneke, d. van Dinger.us de Pooter en Jaco- mientje Kaijser (won. Hogendijk 6); Renée, dochter van Cornelis J. Plat- teeuw en Wilhelmina A. Wansink (wor.. Margrietstraat 27). Overleden: Hendericus Ludovicus Dijsselinck, 51 jaar, echtg, van Jo sephine M. de Leux (won.' te Sas v. Gent), Pieternella Jansen, 6j jaar, echtg. van Jan A. van Doorn (won. te Axel). Sas van Gent FILMAVOND. Op maandag 21 januari a.s. orga niseert de duivenmaatschappij „De Vrede" een filmavond voor haar le den en verdere belangstellenden. De heer van Akker, een bekend duiven- specialist uit België, zal een aantal door hemzelf opgenomen films over de duivensport vertonen. Tevens zul len enkele ontspanningsfilms gedraaid worden. Kanarie- en vogelshow De vereniging ..Sasse Kanarievrien den" organiseerde weer haar jaar lijkse kanarie- en vogelshow, die werd geopend door burgemeester R. A. J. den Boer. In.zijn openingswoord sprak de burgemeester met waarderende woorden over de grote activiteit, die de vereniging ontplooit. Met voldoe ning, aldus de burgemeester, kan ik constateren dat deze tentoonstelling zowel kwantitatief als kwalitatief ieder jaar er op vooruit gaat. Dit bewijst dat ook in een kleinere gemeente iets groots kan worden bereikt. Na de opening overhandigde burge meester den Boer een door de gemeen te geschonken medaille aan de eerste prijswinnaar in de strogele klasse, d» heer W. Dijsselinck. Kampioen van de gehele tentoonstelling werd de heer R. Brouwer, die hiervoor een wisselbeker en een bondsmedaille in ontvangst mocht nemen. De uitslagen van de tentoonstelling waren als volgt: strogele klasse: 1 (V. Dijsselinck; 2 P. de Jong. Witte klas se: 1 M. Rammeloo; 2 P, de Jong. Citroen klasse: 1 H. van Hoecke; 2 J. van den Adel. Kuifklasse: 1 M. Danel; 2 idem Oranje-schimmel-klasse: 1 F. Kalle te Westdorpe; 2 J. v. d. Adel. Zalmklasse: 1 M. Danel; 2 P. de Jong. Mozaïekklasse: 1 J. Verduijn; 2 Idem. Oranjeroodklasse: 1 M. Rammeloo; 2 J. v, d. Adel. Oranje-rood-bronsklas- se; 1 E. de Kort. Oranjeklasse: 1 R. Brouwer (kampioen).; 2 gelijk Th. Aerssen, A. van Hoecke, J. Berkhout, In totaal werden 98 kanaries, 58 tro pische vogels en 8 fazanten ingezon den. De keuring werd verricht door de heer R. van Rosmaele uit Helmond. LOOP DER BEVOLKING. Ten vervolge op het reeds eerder in ons blad gepubliceerde bericht be treffende de loop der bevolking over 1956 kunnen wij thans ook een verde ling geven naar godsdienst en natio naliteiten. Per 31 december 1956 was de ver deling naar de godsdienst als volgt: r -k 3443, N.H. 493. GerK 39. Ger. Gem. 5. OGerK 5, Dev 2. DG 5, Ang- Epic 2. OGerG 4. ChrGer 1, Ev Gem 3 GedChr 1 en geen kerkelijke gezind te 106, terwijl de navolgende nationa liteiten vertegenwoordigd waren: Nederlanders 3600. Belgen 472, Duit sers 3, Polen 1, Italianen 15, Fran sen 11, Engelsen 2, Staatlozen 10. De r.-k. bevolkingsgroep vermeer derde met 54, terwiil de Protestant se groep verminderde met 18 en de groen zonder kerkelijke gezindte roet 1. Dc Nederlanders gingen met 23 vooruit en de inwoners met een vreemde nationaliteit met 12. In de nacht werd onze plaatselijke brandweer gealarmeerd voor een bin nenbrand in de platenfabriek „Linex Nederland. Daar de brandweer spoedig ter plaatse was is het ergste voorko men en kon de brand beperkt blijven, zodat er vrijwel geen schade is.' Aardenbnrg CABARETPROGRAMMA. In de Sociëteit „Spoor tot Vriend schap" vor.d een cabaretprogramma plaats, waaraan meewerkten Jan de Cler, Peter Piekos. Cor van Veen en Mary Cotty. Voor een goed bezette zaal brachten deze bekende artiesten op vlotte wijze hun programma, waarbij vooral Peter Piekos als imi tator wist tp boeien. Jan de Cler, be kend var. het KRO-programma, wist de bezoeker aan het lachen te bren gen met zijn grappen. Cor van Veen zorgde met een accordeon voor de muzikale omlijsting en voor de mas sazang, terwijl Mary Cotty met haar liedjes meewerkte de bezoekers een prettige avond te bezorgen. Voorstelling Filmkring Morgen, woensdag, geeft de Film kring Hulst een voorstelling van „Tramlijn Begeerte", met in de hoofd rollen Vivien Leigh on Marlon Brando. Deze film behandelt een familiedra ma. Het gaat om een meisje wier on berispelijke levenswandel slechts ge fundeerd is op traditie en milieu: als ze in een geheel andere omgeving komt, waar „men" niet op handel en wandel van de medemens let, is er voor het meisje naar het schijnt ech ter geen terug meer mogelijk. De film is zeer knap gespeeld en zal ongetwij feld velen een boeiende avond -ver schaffen. Koewacht BRAND Gistermorgen is de provincie Zee land van 9.40 tot 10.15 uur van elek triciteit verstoken geweest. Een en an der was een gevolg van een storing De moeilijkheden in Zeeland zijn een gevolg geweest van een storing in westelijk Noord-Brabant, dat ten ge volge van een defect aan de hoogspan ningsleiding Geertruidenberg-Breda van stroom verstoken is geweest. De Zeeuwse centrale te Middelburg kwam te hulp. maar viel later tengevolge van overbelasting uit. Om 10.20 uur had west-Brabant zelf weer stroom, zodat toen ook voor Zeeland de moei lijkheden voorbij waren. Het bestuur van het wegschap HulstPral heeft thans de datum bepaald, waarop de nieuwe weg door de Melopolder, Graauw-Duivelshoek. zal worden geopend. Op 20 februari om 3 uur zal de officiële opening plaats hebben. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, woensdag 16 januarid de volgende hoogwaterstanden te Hansweert om 2.45 en 15.11 uur, te Terneuzen om 2.01 en 14.27 uur en te Vlissingen om 1.31 en 13.57 uur. NEDERLANDSE HANDELSCORRESPONDENTIE Bij het te Bergen op Zoom gehou den examen voor Ned. Handelscor respondentie slaagden de dames L. Michels en J. van Boven, uit Steen bergen. AXEL Het Centrum 8 uur: De onbe kende soldaat. GOES Prins: Lezing ZVU door mr. J. Kunst. Grand: Rock around the clock. HULST Bioscoopgebouw 8 uur; A en C als loodgieters. MIDDELBURG Electro: Spion voor de onderwereld. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Tem pel der verleiding. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Schandaal in Sorrento. Concertgebouw 8 uur: Het woord VLISSINGEN Alhambra: Tussen twee vuren. Luxor: Tussenlanding in Parijs. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20.30 uur: Cavalleria Rusticana. GOES Grand: Rock around the clock. MIDDELBURG Electro: Spion voor de onderwereld. VLISSINGEN Alhambra: Tussen twee vuren. Luxor: Tussenlanding in Parijs. SAS VAN GENT Olympia: Tempel der verleiding. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Schandaal in Sorrento. Concertgebouw 8 uur: Het woord. OOSTBURG Ledel 8 uur: Untamed. HULST BJoscoopgebouw 8 uur: Tram lijn begeerte.

de Stem | 1957 | | pagina 2