.Zege in Midden-Oosten in communistisch bereik" Infiltratie onder de arbeiders Ontwapeningsvoorstel Verenigde Staten Stormvloedkering in Hollandse IJssel Hongarije bedreigd door inflatie Overleg over Jemen Records in begroting der VS Ouden van dagen willen schadeloosstelling voor ingeleverde radio's Dr. Adams beschuldigd i OUDE LIEFDE ROEST NIET Dorp in Sinai uitgemoord? Majoor Samosir in Djakarta DAGBLAD VOOR ZEELAND Pessimistisch geluid in Senaatscommissie van Foster Dulles Geen morele rem Opklaringen j Humphrey Bogart overleden Prijsstop elektricileit. gas en water Algemene bond zegt c.a.o. landbouw op Brits regiment naar Noord-Ierland Geheime basis der Sowjets in Syrië? Zo nodig verhalen op bezetters Hongaren in Budel Overvallen op Java eisen zes doden Officiële publikaties niet meer in De Waarheid Vrachtschip vergaan Pauselijke academie voor theologie Chauffeur aangevallen door twee matrozen 97e JAARGANG No. 22352 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. NeerlancLta. Verschijnt elke werkdag. Bureaus; Breda, Reieerstraat 16. Iel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelyk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J M. A C. v. Dongen, C. J. V Hootegem, Mr. Dr. A. J. J- M Mes, Mr. H M_L.de Rechter, P. V. M. Veicauteren, L J v. 't Westende. Abonn pnjs by voorultbet t 6.50 p kwartaal, p. post t 120, p. week (ultsl. bi] met postbesteil.) t O.sU. incasso wordt Berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 15 JANUARI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor adver.'enties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: UOEb, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. DubbfeJe Poort 7. Telefoon 1(12 - (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, TeL 2601 - C OSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) „De Russische heersers hebben altijd het Midden-Oosten willen bezitten. A'it schijnt het de communistische heersers toe, dat de gebeurtenissen meeicerken en dat een grote over winning zo goed als binnen hun bereik is. Hun vertrouwen is niet zonder grond." Dit zei de Amerikaanse minister van butenlandse zaken, John Foster Dulles, bij een bespreking van de Eisenhower-doctrine te Washington, op een gemeen schappelijke vergadering van de 'Senaatscommissie voor buitenlandse zaken, John Foster Dulles, hij een bespreking hieraan toe, dat de huidige crisis in het Midden-Oosten wel eens van beslissende betekenis in de strijd tussen commu- nisme en vrijheid zou kunnen zijn. bepaalde van deze vraagstukken de eerste verantwoordelijkheid op zich genomen hebben. Wie het laatst wint Dulles verklaarde voorts, dat de Ver. Staten bereid blijven een grote bijdrage te leveren voor regeling van basisproblemen der Arabisch-Isra- elische betrekkingen, w.o. het vast stellen van permanente grenzen, her vestiging van vluchtelingen en grote bevloeiingsprojecten. ,,In de huidige omstandigheden wint hij, die het laatst wint, alles. Ik kan U verzekeren", zo besloot Dulles, ,,dat de leiders van het internationale communisme elk risico dat zij aan durven, zullen nemen om het Mid den-Oosten te winnen. Zjj hebben dat reeds duidelijk gemaakt." De democratische senator Ful- bright vroeg aan Dulles of goedkeu ring van Eisenhowers verzoek aan het Congres ook machtiging om atoomwapens te gebruiken inhield. Dulles zei: ..Neen. Daarvoor zijn andere besluiten van het Congres nodig." In gebieden die aan het Mid den - Oosten grenzen Bulga rije, de Zwarte Zee, de Oekraine de Kaukasus en Midden-Azië zijn Sovjet-land-, zee- en lucht strijdkrachten zodanig opge steld, dat zij op elk gewenst ogenblik kunnen ingrijpen. Dit feit is niet nieuw, aldus Dulles, doch onder de huidige omstan digheden heeft het een nieuwe betekenis gekregen. Kennelijk verwijzend naar Enge land en Frankrijk vervolgde de mi nister, dat er een wijziging is geko men in de mogelijke afschrikwek kende rol van bepaalde Westeuropese landen in het Midden-Oosten, die tot voor kort een ernstige belemmering voor een communistische aanval was. Als gevolg van psychologische, fi nanciële en politieke omstandigheden bestaat die belemmering niet meer. Vrijwilligers en infiltratie Er zijn bewijzen, dat de commu nistische heersers nu wellicht denken aan de mogelijkheid van operaties De Verenigde Staten hebben bij de opening van een debat over het ontwapeningsvraagstuk in het Midden-in de politieke commissie van de j Algemene Vergadering der V.N. Niemand kan voorspellen of, en zo een nieuw plan van vijf punten ja wanneer, de communisten '"ii"" L van vrijwilligers Oosten. imkert TACHTIG van de 89 Franse departe menten hebben te lijden van mond en klauwzeer. Voor 21 departementen Is alle vervoer van vee krachtens of ficieel voorschrift verboden. Er wa ren 3.000 ziektegevallen gemeld. R.M. DE KONINGIN zal met enige vrienden en kennissen zaterdag a.s. ver trein naar Arosa in Zwitserland vertrekken voor een wintersport vakantie van ongeveer twaalf dagen. Prins Bernhard, die de wintersport niet mag beoefenen, zal de Koningin in Arosa afhalen. DRIE grote Britse scheepvaartmaat schappijen hebben de tarieven voor passagiersvervoer tussen Engeland en Australië met ongeveer twintig procent verhoogd. n EEN KAMERMEISJE van een Haags hotel heeft uit de kamer van een Engelse gast een enveloppe met bijna 23 000 Belgische franken meegeno men. Het geld gaf zij aan haa, man. die ermee naar de paardenrennen in Hilversum ging. Nu brommen dief en diefjesmaat. ANTHONY NUTTING, die twee maanden geleden, uit protest tegen net Brits-Franse optreden in Egypte aftrad als minister van staat bij het Engelse Foreign Office, gaat een reis maken door Azië en Afrika. Hij wordt correspondent van de New York He rald Tribune. OP een afgelegen fabrieksterrein in zijn gemeente vond een bewoner van Krommenie een bundeltje van acht Canadese bankbiljetten tezamen 330 dollars. IN EEN voorstad van Nicosia op Cyprus is een Britse militair neer geschoten. De Cyprische verzetsbe weging heeft nu in totaal 97 Britten gedood. DE uPPERSTE Sowjet is bijeenge roepen voor de zesde zitting op vijf februari te Moskou. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt maandagavond 23.15 uur: Opklaringen en overwegend droog weer. Krachtige tot matige wind tussen noordoost en oost. Over het Z algemeen lichte vorst. Z J Verwachting van het Belgisch Z Weerkundig Instituut: Matige tot vrij sterke wind uit noord-oost tot Z oost. Betrokken met enkele sneeuwvlagen. Verdere daling der temperatuur. Vandaag: zon onder 16.58 uur. Maan op 16.32 uur. Z Morgen: zon op 8.41 uur. Maan 5 2 onder 8.17 uur. 2 zullen aanvallen, floch wel is bekend, dat zij het vermogen voor een aanval be zitten, dat er een sterke verleiding bestaat. Morele remmingen ontbre ken. Tezelfder tijd loopt het Midden- Oosten gevaar door een snel groei ende financiële en economische cri sis als gevolg van het sluiten van het Suezkanaal en het afsluiten van de olietoevoer via pijpleidingen. Er zijn talrijke bewijzen van communis tische infiltratie, in het bijzonder on der de georganiseerde arbeiders. Er zijn samenzweringen voor moordaan slagen en sabotage met communis tische doeleinden. Een speciaal doel voor de krachtig werkende commu nistische propaganda zijn de circa een miljoen Arabische vluchtelingen. Dit ailes. aldus Dulles, heeft de Verenigde Staten ertoe gebracht alle geschikte maatregelen te nemen om aan het nieuwe, grote gevaar het hoofd te bieden. Die maatregelen mo gen geen herinnering opwekken aan het kolonialisme of vijandigheid in houden ten aanzien van de verlan gens van de volken in het Midden- Oosten. Eisenhowers voorstel schetsend om zonodig geweld te gebruiken ter be scherming van landen van het Mid den-Oosten, die daarom vragen, ver klaarde de minister, dat de Verenig de Staten gekant blijven tegen een bewapeningswedloop tussen de Ara bische staten en Israël. Er bestaan in het Midden-Oosten belangrijke vraagstukken, zoals dat van het Suezkanaal en de Arabisch- Israëlische betrekkingen, waarop de voorstellen van de president geen be trekkingen hebben. Al die kwesties schijnen echter op dit ogenblik geen maatregelen van het Congres te ver eisen. De Verenigde Staten steunen ten volle de pogingen van de Verenigde Naties, die voor het oplossen van ingediend. Volgens dit voorstel moet voortaan de gehele produktie van splijtstoffen voor vredesdoeleinden dienen. Een ander punt van het voorstel is. de be proeving van intercontinentale onbe stuurde projectielen en andere zich buiten de dampkring bevindende i kunstmatige voorwerpen, onder inter nationaal toezicht te stellen. Sowjet-Unie het Amerikaanse plan zorgvuldig zal bestuderen. De Rus noemde Boelganins voor stellen van 17 nov. een goede grond slag voor onderhandelingen. Hij dien de een resolutie in ter ondersteuning van de Russische eis tot een onmid dellijk verbod van proeven met kern wapens en deed daartoe enkele voor stellen, min of meer overeenkomend met Boelganins voorstellen. In de Hollandse IJssel is een groot project onder handen: de bouw van een stormvloedkering, die de con structie omvat van een schutsluis, een afsluiting van de rivier door twee beweegbare schuiven en de overbrugging van de rivier. De bij gaande panoramafoto geeft een overzicht weer van de stand der werkzaamheden aan de lage zijde van het project (d.i. de naar zee gekeerde zijde). Verbod kernwapens De Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge drong verder aan op een uiteindelijk verbod van alle proeven met kernwapens, beper king van de strijdkrachten onder doeltreffende controle en de in stelling van inspectiestelsels om de mogelijkheid van onverwachte aanvallen uit te schakelen. De subcommissie voor de ontwape ning, waarin Groot-Brittannië, Frank rijk, de V.S., de Sowjet-Unie en Ca nada zitting hebben, zal de details nader kunnen bespreken, aldus met ingang van" 1 februari 1957. Lodge. Wat de beperking van de man kracht betreft noemde Lodge voor de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten elk 2.500.000 man, en 750.000 voor j In de Nederlandse Staatscourant van gisteren heeft de minister van Econo mische Zaken prijsstoppen afgekon- j oigd voor de tarieven van gas, elektri citeit en water. Hierin wordt bepaald, dat de desbetreffende bedrijven zon der toestemming van het ministerie van Economische Zaken niet mogen afwijken van de op 31 oktober 1956 geldende tariefvoorwaarden. De mi nister heeft tot deze maatregel beslo ten teneinde te bevorderen, dat het vaststellen van dc tarieven voor gas, elektriciteit en water geschiedt in overeenstemming met de eisen, die het thans gevoerde prijsstabilisatiebe- leid van de regering stelt. Deze maatregel treedt in werking Groot-Brittannië en voor Frankrijk. Russische kritiek Na de rede van Lodge hield Koez- netsof, de plaatsvervangende Sowjet- minister van buitenlandse zaken, een lange toespraak, waarin hij fel van leer trok tegen de Amerikaanse poli tiek in het Midden-Oosten, die hij een poging tot hervestiging van het kolo nialisme noemde. Aan het eind van zijn rede vroeg Koeznetsof om een speciale zit ting van de V.N.-assemblee over het vraagstuk van de ontwape ning en deelde hij mede dat de Gisterenochtend heeft mevrouw Fanny Blankers-Koen de souvenir- en sportvakbeurs in het Amster damse RAI-gebouw geopendNa een toepasselijk speech je (foto rechts) opende mevrouw Blankers de beurs door een ferme sprong over een horde, zoals de foto links laat zien. Dr. John Bodkin Adams in East bourne, een deftige badplaats in En geland, is gisteren beschuldigd van vergiftiging van een rijke weduwe, die hem kostbaarheden en een Rolls Royce heeft nagelaten. Volgens de openbare aanklager is het zonneklaar, dat hij voor haar dood geloofde, dat deze zaken hem nage laten zouden worden. De beschuldiging van dr. Adams is de climax van een jarenlange „fluis tercampagne" in Eastbourne, waar van dr. Adams het onderwerp is ge weest. Hij is lange tijd de lijfarts ge weest va.i welgestelde bejaarden. Me vrouw Edith Alice Morell, die volgens de beschuldiging door dr. Adams is vermoord, stierf zes jaar geleden in de ouderdom van 81 jaar. Zij was een van zijn patiënten. Mevrouw Morell werd gecremeerd. De openbare aanklager zei, dat me vrouw Morell kort voor haar dood grote doses morfine en heroïne kreeg toegediend. Iedere dokter zou hebben moeten weten, dat zij dodelijk zou den zijn. Het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond A.N.A.B.), waarin 42.000 ondernemers uit agrarische bedrijven zijn georga niseerd, heeft besloten over te gaan tot opzegging van alle collectieve ar beidsovereenkomsten, die voor het landbouwbedrijf gelden. De eisen van de A.N.A.B. luiden als volgt: 1. Onmiddellijke verhoging van de landarbeidersionen met drie procent. 2. Verhoging van de vakantietoe slag met twee procent. 3. De invoering van de werkclassi- fifcatie. Het hoofdbestuur overweegt ernstig niet tot het aangaan van nieuwe con tracten over te gaan, voor deze eisen zijn ingewilligd. De acteur Humphrey Bogart is gis teren in de ouderdom van 56 jaar te Hollywood aan kanker overleden. Bogart begon als toneelspeler, maar hij heeft vooral als filmacteur bekend heid gekregen. In maart van het vorige jaar was hij voor het eerst aan een kankergezwel geopereerd. Bogart was sinds 1945 getrouwd met de actrice Lauren Bacall. Deze heeft verzocht geen bloemen te zenden en het geld hiervoor aan het Ameri kaanse genootschap voor kankerbe strijding over te maken. Een woordvoerder van het ..Foreign Office" heeft in Londen bekendge maakt, dat er besprekingen gaande zijn voor een bijeenkomst van officie ren uit Jemen en Aden ter regeling van de spanning in het woestijnach tige grensgebied tussen de twee lan den. De regering van Jemen had in de cember reeds besprekingen voorge steld. Een Brits verzoek om nadere inlichtingen is pas na enige weken beantwoord. De Britse gouverneur van Aden, sir William Luce, pleegt over de kwestie overleg met de betrokken heersers van het protectoraat Aden. Er is nog geen datum en plaats voor een bijeenkomst van officieren vast gesteld. Het partij-orgaan „Nepszabad- sag" meldde, dat er tekenen zijn, die op inflatie wijzen. Bij de gevechten is voor circa 300 mil- j joen gulden schade aangericht en de resterende handelsvoor raden zijn als gevolg van ham steren tot een derde vermin derd. Als 't tekort niet snel door de produktie wordt aangevuld, moet er inflatie komen, aldus het blad. De staatsuitgaven moeten dras tisch worden beperkt. Er moet min der geld uitgegeven worden voor het leger, reizen naar het buitenland en represensatie. Ook de investeringen moeten beperkt worden, evenals de uitvoer van consumptiegoederen. De regering hoopt leningen van bevrien de en kapitalistische landen te krij gen. Boerenleider uit de politiek Het Britse ministerie vaji oorlog heeft besloten eind dezer week een regi ment artillerie naar Noord-Ierland te zenden ter versterking van de 3 a 4.000 man Britse troepen in dat ge bied. Het regiment telt 650 man. In Dublin zijn gisteren zeven man nen wegens vergrijpen tegen de staat veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf. Zij waren onlangs in de Ierse republiek gearresteerd tijdens de overvallen van het verboden Ierse republikeinse leger op kazernes en politieposten in Noord-Ierland. Een woordvoerder van de Hongaar se partij van kleingrondbezitters heeft meegedeeld, dat de voorzitter van de partij, Bela Kovacs, besloten heeft zich „voorlopig" niet met poli tiek in te laten. Zijn slechte gezondheidstoestand zou de reden zijn van dit besluit. De partij van kleingrondbezitters is een van de drie niet-communistische partijen geweest, die met de commu nisten deel heeft genomen aan de coalitie-regering, die tussen 1945 en 1947 in Hongarije het bewind voerde. Volgens regeringskringen is de par tij van kleingrondbezitters bestemd om deel uit te maken van de Hon gaarse regering op brede basis, die op 6 januari is aangekondigd in de eerste politieke verklaring van Janos Kadar. In deze verklaring wordt gezegd, dat iedere niet-communist, die in de regering wordt opgenomen, moet be loven te werken voor de dictatuur van het proletariaat" en de leiding moet aanvaarden van Kadars socia listische arbeiderspartij. Waarnemers zagen in Kovacs be sluit om zich voorlopig uit de politiek terug te trekken een weigering om op deze voorwaarden met de communis ten samen te Werken in een nieuwe coalitie-regering. Oostenrijk ongerusl De Oostenrijkse regering heeft de intergouvernementele commis sie voor Europese migratie in Genève telegrafisch gewaar schuwd. dat de recente ontwik kelingen in Hongarije kunnen lei- De door president Eisenhower morgen bij het Congres in te die nen begroting zal voor het op 1 juli a.s. beginnende begrotings jaar, naar verwacht wordt, een re- cord-uitgavencijfer voor vredestijd van 72 miljard dollar vermelden. Dit cijfer zou dan 3 miljard dollar hoger zijn dan dat van de lopende begroting, maar, naar verder ver wacht wordt, zal het gedeeltelijk goed worden gemaakt door een mogelijke toeneming van het ontvangstencijfer tot omstreeks 73 miljard dollar. Er worden geen aanbevelingen voor een verlaging van persoonlijke belastingen verwacht. Vermoedelijk zal de president aan bevelen. dat een eventueel overschot gebruikt zal worden tot vermindering van de nationale schuld, welke 272 miljard dollar beloopt en thans jaar lijks bijna 7V« miljard dollar aan rente kost. Een uitgavencijfer van 72 miljard Volgens net Britse blad Daily Mail is een verlaten Romeinse stad in de Syrische woestijn gemaakt tot een geheim Sowjets-basis. Het gaat om Resafa, een plaats ongeveer 200 km van Aleppo. In de enorme kelders van de ruïnes ligt oorlogstuig dat via de havenstad Latakia uit het communis tische blok is aangevoerd, In de ba sis bevindt zich voorts een sterke Russische zender, aldus de Daily Mail. Het blad weet verder te melden, dat er de afgelopen zes weken vier schepen met wapens zijn aangekomen. Aan boord van het laatste schip, dat up 6 januari arriveerde, bevonden zich twaalf straaljagers- van het type Mig 17 en kanonnen. De Nederlandse bond voor ouden van dagen heeft zich met een open brief tot het Neder landse volk gericht om te be reiken, dat de bejaarden, die in bezettingstijd „op bevel" hun radiotoestel ingeleverd hebben, en in het bezit zijn van een in- leveringsbewijs, worden schade loos gesteld. Het hoofdbestuur van de bond heeft reeds geruime tijd bij ver scheidene instanties hiervoor ge ijverd. De schadeloosstelling zou, zo nodig, op de voormalige bezetters moeten worden verhaald. In het adres wordt gezegd, dat deze zaak met enige Kamerleden is besproken, die weer met de betrok ken minister, overleg hebben ge pleegd,. De minister bleef echter bij zijn weigering- en beriep zich op een bepaling in de wet materiële oorlogs schade, dat geen schadeloosstelling gegeven kan worden voor goederen, die op grond van een algemene ver ordening van de bezetter zijn ingele verd. Duitsland wil praten Na een onderhoud met de Westduitse ambassadeur in 's-Gravenhage, die verklaarde, dat indien de Nederlandse rege ring zich tot de Westduitse rege ring zou wenden, er een oplossing gevonden zou kunnen worden, is aan de regering en aan de voor zitter en leden der Tweede Kamer een adres gezonden. De regering blijft echter op haar standpunt staan. Het hoofdbestuur van de Neder landse bond voor ouden van dagen heeft daarna aan elke Kamerfractie een memorandum gezonden. Zij heeft adressen gezonden aan de Verenigde Naties en andere instanties, die allen antwoordden, dat de Nederlandse re gering deze zaak moet behandelen. De Nederlandse regering heeft alleen destijds een commissie benoemd, die de nog in ons land aanwezige radio's voor een appel en een ei heeft ver kocht en de opbrengst in de staats kas heeft gedeponeerd, aldus de open brief. Beroep De bond doet daarom thans een be roep op het Nederlandse volk om iets te ondernemen, waardoor de desbe treffende bejaarden van alle richtin gen weer in de gelegenheid worden gesteld naar de radio te luisteren. Men denkt er aan b.v. bij de rege ring en volksvertegenwoordiging aan te dringen op wetswijziging of een collecte te houden om ongeveer 350.000 gulden bijeen te brengen. dollar zou niet alleen het hoogste zijn, dat ooit in vredestijd voorkwam, doch tevens het op vier na hoogste cijfer in de geschiedenis van het land. Het werd slechts overtroffen in drie jaren van de tweede wereldoorlog en door de begroting van 74.3 miljard dollar van president Truman tijdens de oor log op Korea. den tot een nieuwe stroom vluch telingen, die Oostenrijk niet zou kunnen verwerken. Voorts maakte de Oostenrijkse re gering ..met grote bezorgdheid" mel ding van een ..groeiende onrust on der de vluchtelingen, die reeds tot afzonderlijke incidenten heeft ge leid." De regering verzocht de 27 landen die bij de commissie zijn aangesloten zo spoedig mogelijk meer vluchte lingen op te nemen. Gisterenmiddag is de eerste groep van de circa 2.000 Hongaarse vluchte lingen. die via Nederland naar Ca nada zullen gaan, in de legerplaats Budel ondergebracht. Zij bestaat uit 88 gezinnen met in totaal 264 perso nen, voorts 170 ongehuwde mannen en 70 ongehuwde vrouwen. De Hongaren werden o.m. begroet door de burgemeester van Weert, dr. H. van Grunsven, mgr. J.C. Van Over- beek. die de bisschop van 's-Hertogen- bosch vertegenwoordigde, en enige Rode Kruis-autoriteiten, alsmede de kampcommandant Maris. De Hongaren zullen een week in het kamp doorbrengen, om vervolgens naar speciale woongelegenheden te worden overgebracht. Op 4 en 18 februari zullen nieuwe transporten aankomen. Het kamp moet op 15 maart weer geheel ontruimd zijn ten behoeve van de landmacht. Volgens het door de Egyptische regering gesteunde persbureau voor het Midden-Oosten heeft het politie- leger van de Verenigde Naties be kend gemaakt, dat enkele leger onderdelen in het dorp Nakhl in zui delijk Sinaï 500 lijken hebben gevon den. Egyptische verbindingsofficieren, die hun inlichtingen van V.N.-autori teiten te Aboe Soeweir zouden heb ben, hadden gezegd, dat de Israëliërs in zuidelijk Sinaï dorpen hadden ver woest en de inwoners hadden omge bracht. Uit Bandung is gemeld, dat een konvooi vrachtauto's, waarmede mili tairen en ondernemingsarbeiders wer den vervoerd, tussen de thee-onder nemingen Pakhawat en Tjiweh, in het zuidelijk deel van West-Java, in een hinderlaag is gevallen, welke door een bende van 100 opstandelingen was ge legd. Twee militairen en twee onder nemingsarbeiders werden gedood. Voorts werden nog twee andere sol daten gedood en twee gewond, toen een bende een aanval deed op een jeep, welke op weg was naar de thee onderneming Tondjong, nabij Garoet. Majoor Samosir, de commandant van het derde regiment infanterie in Noord-Sumatra (Tapanuli) is in Dja karta aangekomen, om zich te mel den bij de chef-staf van het leger, generaal-majoor Nasution. Zoals bekend, weigert majoor Sa mosir het gezag van de nieuw be noemde territoriaal commandant van Noord-Sumatra, overste Djamin Gin- ting te erkennen. Het communistisch dagblad De Waarheid zal het binnenkort moeten doen zonder de officiële publikaties die van rijkswege in de dagbladen worden gesteld en zonder de trek- kingslijsten van de Staatsloterij. Dit heeft minister Drees geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Bachg (KVP). Tot nu toe was het ook formeel nog niet mogelijk de officiële publikaties aan De Waarheid te ont houden. Sinds echter De Waarheid uit de vereniging De Nederlandse Dagbladpers is gestoten zijn deze be zwaren opgeheven. Verder heeft de minister van Financiën de overeen komst met De Waarheid over de plaatsing van de trekkingslijst van de Staatsloterij opgezegd. Hiervoor gold echter een opzeggingstermijn van twee maanden. Het Britse vrachtschip „Nordic- star" (7124 t.dat elf dagen over tijd is op een reis over de Atlan tische oceaan, wordt als verloren be schouwd. Er waren 37 mensen aan boord, meest Grieken. Pater Diepen o.s.b. van de St. Pau- lusabdy te Oosterhout is benoemd tot lid van de pauselijke academie voor theologie. Twee matrozen, die gisteren in de binnenstad van Amsterdam een taxi hadden aangeroepen om hen naar de Van Houweningenstraat te brengen, hebben de chauffeur, nadat ze hem verzocht hadden te stoppen, met een mes in de nek gestoken. Doordat het mes enigszins dicht klapte werd de 44-jarige chauffeur licht gewond. Hij sprong uit zijn wa gen en riep om hulp, waarna de jon gens de benen namen. Twee in de buurt surveillerende agenten zetten onmiddellijk de achtervolging in en wisten een van hen te pakken te krijgen. De tweede aanrander heeft zich later op de avond vrijwillig ge meld bij de koninklijk» marechaussee. De opsporing van dc twee matrozen, resp. 17 en 18 jaar oud, die gelegerd zijn in het marinevliegkamp Valken burg, was door de marechaussee ver zocht, omdat ze niet vaa 4»rlof wa ren teruggekeerd. „JT .eT^

de Stem | 1957 | | pagina 1