Luitenant J. Laport te Goes beëdigd GOUD IN BOSCHKAPELLE Ossenisse een voorbeeld voor liet platteland V.V.V.-activileiten in 1957 Talrijke evenementen verhogen Zeelands aantrekkelijkheid Een bouwcomité en....eigen woningbouwfinanciering Cadeaus voor mgr. Bekkers G. Adriaansens overleden ONDER MOEDERS PARAPLU DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 14 JANUARI 1957 Zeehengelenfruitcorsominiatuur, visserijfeestenDe Ruyterfeesten Vlagvertoon der Nat. Reserve Werkje van Alice HamerIinck, Sas van Gent L. van Esbroeck te Hengstdijk begraven Ylissingse jongeman kraakte auto Vermindering van benzineverbruik Walcheren MIDDELBURG Afscheid bij liet muziekkorps Zuid-Beveland GOES Gegroting sluit niet Nieuwe leden van visserij bestuur Hoogwaterstanden Een derde krotten Z.~ Vlaanderen Toon van Balkom breekt met de organisatie Jaarvergadering N.C.B. AGENDA Vandaag Morgen 2 De Prov. V.V.V. zal ook in 1957 weer bijzondere activitei ten gaan ontwikkelen en stimu leren om in breder kring be kendheid te geven aan de grote recreatiemogelijkheden en de rust, die Zeeland te bieden heeft. „Zeeland-Vakantieland" vraagt aandacht voor de evenementen die de plaatselijke en regionale V.V.V.'s in Zeeland in hun gebied organiseren. In het decembernummer verscheen van de hand van de journalist Koen Aartsma een artikel over de moge lijkheden van de zeehengelsport in Zeeland. Dé zeehengelwedstrijd, die vorig jaar bij Strijenham op Tholcn werd georganiseerd was een dergelijk groot succes, dat V.V.V. Tholen, in samenwerking met de V.V.V. Bergen op Zoom op tweede Pinksterdag we derom een grote zeehengelwedstrijd aan Tholens zuidkust zal organise ren. Zeeland presenteert Vaststaat, dat te Yerseke wederom 'n „Zeeland-presenteert"-manifestatie zal worden gehouden. Hierbij heeft men aan de mogelijkheid gedacht, een ontmoeting te organiseren tussen Pieter Corneliszoon de waard van „De drie haringen" en Kaat Mossel (Kaatje Mulder), een bekende mos selverkoopster. Ook de visserijfeesten in Breskens, die voor de derde maal zullen worden gehouden, beloven weer een groots gebeuren te zullen worden. De datum voor dit evenement is reeds vastge steld: donderdag 15 augustus zullen zfj worden ingeluid. Terneuzen komt met een lift in de watertoren, hetgeen met name voor de vele Belgische toeristen, die van hieruit de oversteek naar Hoede- kenskerke maken de mogelijkheid opent, op een weinig vermoeiende wijze een grote hoogte te bereiken (waar een verversing zal kunnen wor den gebruikt) waardoor men van een wijds en schoon panorama de Schelde zal kunnen genieten. De data voor de Reinaertfeesten in Hulst zijn nog niet vastgesteld; dat er ook weer een Reinaertstoet zal zijn is wel met zekerheid te zeggen. (Advertentie) In de basiliek van Hulst zal op 7 april a.s. de traditie getrouw de Mattheus Passion te beluisteren zijn, evenals op 14 april a.s. te Aarden burg. Middelburg wacht bespelingen van het openluchttheater; „Miniatuur Walcheren" zal zo de benzine- schaarste in Frankrijk en België hier geen spaak in het wiel gaat steken zo mag men wel verwachten we derom vele bezoekers naar de Zeeuw se hoofdstad voeren, waar ook, con flict of geen conflict, manhaftig, spor tief en met gevoel voor folklore de ring zal worden gestoken. Ook Burgh-Haamstede beleefde vo rig jaar een succesvolle zeehengel wedstrijd. Gezien het actieve bestuur van de V.V.V. ter plaatse mag aan genomen worden, dat ook in 1857 een dergelijk gebeuren zal worden „ver- hengeld". Fruitcorso Goes Het Goese fruitcorso, dat vorig jaar zulk een eclatant succes werd, zal op zaterdag 21 september voor de twee de maal worden worden gehouden. Voorts staan Goes in verband met de opening van de geëlektrificeer de spoorlijn vele feestelijkheden te wachten, die nog nader uitgewerkt moeten worden. Zeker is uiteraard, dat op 17 april a.s., de officieel vast gestelde openingsdatum, de gemeen ten, die over een station aan de Zeeuwse lijn „beschikken", enige feestelijkheden te wachten staat. Een van de grootste evenementen in Zeeland is vanzelfsprekend de vie ring van de De Ruyterfeesten in Vlis- singen. Dit belooft een gebeurtenis te worden, die op nationaal niveau zal staan. De Nationale Reserve Zee land heeft de beëdiging van de heer J. Laport te Goes als of ficier aangegrepen voor enig vlagvertoon. Ook om voor dit instituut de niet onnodige pro paganda te maken. Drie peletons uit geheel Zeeland, aangevoerd door kapitein R. Fassaert stonden zaterdagmiddag bij het chr. lyceum aan de Goese Bergweg opge steld en lieten zich inspecteren door de commissaris der Koningin en overste van Geldorp, de pi. vervan gend inspecteur der Nationale Re serve. jj Daarna las kapitein Termolen de benoemingsbrief voor en majoor Speek, commandant der Zeeuwse N.R. nam luitenant Laport de eed af en prees hem voor het feit, dat hij ondanks zijn drukke werkkring, de opleiding had willen volgen. Een imposant défilé volgde en martiaal marcheerde troep en drum band toen af. In de Goese raadzaal ontvingen B. en W. alle genodigden. Burgemees ter ter. Kate, die blij was dat Goes voor de eerste maal zo'n plechtigheid te zien had gekregen, wenste luit, Laport geluk en stelde hem ten voor beeld aan vele andere jonge mannen, die voor de verdediging van huis en hof zich niet willen inzetten. De Commissaris der Koningin zei o.m. dat naar zijn smaak teveel wordt gesproken over vernietigings wapens en te weinig over de soldaat. Wat de geleerden ook mogen uitvin den op dit gebied: de infanterie blijft de koningin van het slagveld 55 en bovenal de bezielde infanterie. Als zodanig zag hij de Nat, Reserve. Hartelijk feliciteerde hij luit. Laport en hoopte dat nog vele beëdigingen zullen volgen, want wat een weer baar volk vermag bewees Hongarije. Burgemeester Kolff van Vlissingen, de voorzitter van het gewest Zeeland „Steun wettig gezag", dankte de N.R. dat zij op deze manier naar buiten was getreden. H(j deelde mee, dat de N.R. in 1956 van 525 op 608 vrijwilligers kwam. maar dat de toename nog groter moet worden. Dit kan als de jeugd zich haar verkeerde mentaliteit van „laat maar waaien", bewust wordt. Nadat overste v. Geldorp B. en W. van Goes had bedankt, betuigde luit. Laport zijn erkentelijkheid voor alles. Tenslotte lieten B. en W. verversin gen serveren en sprak de heer Laport sr. zijn waardering uit voor de ont vangst. De N.C.B. zal de nieuw benoemde coadjutor van de Bisschop van 's- Hertogenbosch, Mgr. W. M. Bekkers, ter gelegenheid van zijn bisschopswij ding de staf aanbieden, de K.A.B. het bisschopskruis voor dagelijks gebruik, de parochie 't Heike het bisschops kruis voor de kerkelijke plechtigheden en zijn klasgenoten de bisschopsring. Zaterdag is te Walsoorden nog vrij onverwacht overleden de heer G. Adri aansens, in de leeftijd van 76 jaar, Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen verliest in hem een toegewijd werker, die op ve lerlei terrein vele jaren lang zijn krachten inspande om aan de opbouw van zijn streek mee te werken. Wijlen de heer Adriaansens bekleed de in vroegere jaren de functie van commissaris van de Prov. Stoomboot- dienst te Walsoorden, doch behalve Sn deze functie werkte hij ng op talrijke andere gebieden. Zo nam hij zeer ac tief en stimulerend deel aan het poli tieke leven van een halve eeuw terug en hij heeft dus de katholieke eman cipatie op politiek en sociaal terrein in Zeeland vanaf den beginne meege maakt en daartoe ook zijn deel bijge dragen. Hij vertegenwoordigde zijn partij- en streekgenoten in de Prov. Staten, had functies in ettelijke polder en waterschappen en hij was boven dien voor velen raadsman. Op leef tijd gekomen trok hij zich uit de mees te functies terug. Wel was hij sedert de laatste verkiezingen lid van de ge meenteraad van Hontenisse. De uitvaart zal a.s. woensdag plaats hebben te Groenendijk om half elf. Zaterdag is te Hengstdijk onder overweldigende belangstelling het stof felijk overschot van Hengstdijks oud burgemeester L. A. C. van Esbroeck ter aarde besteld. Behalve praktisch alle inwoners van het dorp waren er tal van andere belangstellenden. Zo zag men het college van B. en W. van Vogelwaarde, afgevaardigden van de Ring van Boerenleenbanken in Oost- Zeeuwseh-Vlaanderen, van de Coöp. Centrale Raffaisenbank te Utrecht, van v«rschei'dene boerenleenbanken uit de omtrek, van N.C.B.van C.H.V., van het Waterschap Stoppeldijk c.a. en van talrijke andere organisaties en instellingen, waarvan de overledene in zijn leven lid was. Om half elf droeg pastoor G. Bon- genaar met assistentie een plechtige requiemmis op, waarna de begrafenis plaats vond. Aan de groeve werd het woord gevoerd namens de Boeren leenbank Hengstdijk en het Water schap Stoppeldijk c.a. Zaterdagavond had even buiten Le- wedorp een auto-ongeluk plaats, dat wonderwel goed afgelopen is voor de bestuurder. Een zekere G. N. uit Vlis singen (18 jaar) was met een gestolen auto van het aannemersbedrijf Kwants uit Vlissingen op stap gegaan. Even buiten Lewedorp torpodeerde hij twee bomen, waarna de wagen midden op de weg totaal gekraakt tot rust kwam. Na dit gebeuren was de knaap spoe dig verdwenen, doch kon nadien gear resteerd worden. Op hem werd de bloedproef toegepast, doch er was geen reden om het gebeurde aan dronken schap toe te schijven. Op onbegrijpe lijke wijze had de knaap zo goed als geen letsel bekomen. De Zwitser Lucien Grillet heeft een apparaat uitgevonden, dat, naar men zegt, het benzineverbruik van auto mobielen met een kwart kan vermin deren. De kracht van de auto en de soe pelheid van koppeling worden er, naar beweerd wordt, door vergroot, hetgeen betekent, dat minder brand stof wordt verspild dan in een nor male motor. De fabrikanten zeiden, dat wanneer het apparaat in Enge land zou worden toegepast, het land er 115 miljoen pond sterling per jaar aan benzinekosten door zou besparen. Het apparaat bestaat uit twee ko peren buizen, die bevestigd zijn aan het inlaatspruitstuk, waarin zich een speciaal duraluminium gietstuk be vindt met een ringvormige groef. Ongeveer 10 procent van de benzine welke anders de warme plek van het spruitstuk passeert, wordt door de buizen geleid. Deze koude brandstof komt samen met de verdampte ben zine, wanneer deze op het punt staat de cylinder binnen te gaan, zet tot ongeveer vier maal haar koude vo lume uit en veroorzaakt een heftige werveling welke naar men zegt de benzin" ^~er gelijk en volledig doet verbranden. In Boschkapelle heeft zaterdag het echtpaar Vonk-v.d. Lavoir zijn gou den huwelijksfeest gevierd, een ge beurtenis welke de gouden bruid, en bruidegom heeft getoond dat het dorp waar zij wonen een hechte ge meenschap is. De buurt had voor een prima programma gezorgd, dat een fraaie dag heeft gevormd. Hier zien we de gouden echtelingen de kerk verlaten, om door een haag van bruidjes naar de feestzaal te trekken. van f 16.026,000 De begroting van de gewone dienst heeft men slechts slui tend weten te krijgen door op een extra-bijdrage uit het gemeentefonds te rekenen van f 163.000 Het is echter lang niet zeker dat men die krijgt. De post ..onvoorzien" is in feite niet ho ger dan f 13.814. Het nadelig slot van de kapitaaidienst is „pro resto 903.994 gulden. t-Heer Arendskerke ADMINISTRATEUR VOOR DE SCHOOLARTSENDIENST Tot administrateur van de school- artsendienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland (west) benoemde de Commissie van Beheer van deze Dienst met ingang van 1 februari 1957 de hoer J. Pik, commies-ontvanger alhier. Tevens werd op diens verzoek in verband met vertrek uit Zeeland, eervol ontslag verleend aan de hui dige administrateur, de heer J. J. Geldhof. Ovezande Tijdens een repetitie van het Mid delburgs Muziekkorps is afscheid ge nomen van het korpslid, de heer Charles J. J, Boël, die gedurende 44 jaar aan genoemd korps verbonden is geweest, In 1911 begon de schei- i Onder voorzitterschap van de heer Voe(. kwam de r _k jandarbeidersbond JAARVERGADERING ST. DEUS-DEDIT dende muzikant met de studie; in 1913 trad hij officieel tot het korps toe. waarin hij onder de eminente leiding van wijlen de heer Jar. Morks in menig concert en uitvoering van de partij was. De heer Boël is bij zijn- afscheid hartelijk toegesproken door de huidige dirigent, de heer Piet de Rooy, die memoreerde, dat het ver trekkend korpslid zelden op een re petitie ontbrak. Was dit nog het ge val. dan was het tengevolge van ziekte. Het Middelburgs Muziekkorps bewaart veel goede herinneringen aan de heer Boël. die het korps in ver band met zijn hoge leeftijd 73 jaar verlaat. Wij ontvingen de begroting 1957 van de gemeente, welke een eindbedrag iaat zien van f 5.036.000 voor de ge wone dienst en voor de kapitaaidienst Het noodlot van de Zeeuwsch-Vlaamse agrarische gemeenschappen, eenmaal per jaar bü de vaststelling van het weer gedaalde bevolkingscijfer zich met nieuwe duidelijkheid demonstrerend, krijgt gestalte als men een of ander willekeurig dorp binnengaat en als men daar dan uit de mond van mensen die zich er zorgen over maken, hoort vertellen welk ke een gestage teruggang men hier sedert jaren heeft moeten ervaren. Neem zo b.v, Ossenisse, een vriendelijk en wat afgelegen Scheldedorp, in de kop van oost- Zeeuwsca-Vlaa.ideren. Een kwart eeuw gelden telde het on. geveer 1100 inwoners... thans nog slechts ca. 650, de in de omtrek wonenden meegerekend Dit fraaie reliëfje vervaardigde de jonge Sasse beeldhoudster Alice Ha- merlinck voor de kleuterschool, welke enige tijd geleden is gebouwd. Het gemeentebestuur van Sas van Gent heeft waarlijk geen chauvinisme moe ten laten gelden om het werk van een stadgenote uit te kiezen, ter ver fraaiing van het schoolgebouw, want het is werkelijk het beste, dat men heeft kunnen verkiezen. Het in lichte steen gehouwen reliëf is een. uitbeelding van het bekende kinderliedje „Onder moeders paraplu liepen eens twee kindjes", maar het talent van mej. Hamerlinck heeft er meer van gemaakt dan dat. De bol van de paraplu spreidt zich zo be hoedzaam boven de twee kinderfi guren uit, de regen belettend de kin deren te belagen, dat het beeld te vens een pakkende zinnebeeldige voorstelling is van de bescherming, die de kleuterschool de kleuters biedt. De jonge Sasse kunstenares heeft met dit werk de periode van studie afgesloten. Ander werk, dat zij tij dens haar opleiding maakte, sterkt degenen, die het kennen, in de over- tuiging dat Alice Hamerlinck een op merkelijk talent bezit. Door de minister zijn thans drie nieuwe leden benoemd in het bestuur der Visserij op de Zeeuwse stromen. Het zijn de heren ir. H. v. Erp, inspec teur der Visserijen, hoofd van diverse districten te Amsterdam; mr. M. Vla ming, voorzitter Vebo te Yerseke en Joh. Bol, directeur der oestermij. ..Bo nafides" en bestuurslid „Zevibel" te Tholen. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 15 januari de volgende waterstanden; te Hansweert om 1.52 en 14.18 uur, te Terneuzen om 1.15 en 13.42 uur en te Vlissingen om 0.45 en 13.12 uur. Een gehalveerd dorp... Ossenisse is van een autonome ge meente een buurtgemeenschap ge meente een buurtgemeenschap geworden en het heeft dus politiek gezien slechts nog bete kenis in de gezamenlijke raadsverte- genwoordiging van Vogelwaarde. Nu is dit het grootste verlies niet; de samenvoeging van gemeenten steekt de mensen, r.a twintig jaar, niet meer zo hevig. Maar op ander gebied schept de sterke achteruitgang in het aantal in woners problemen. Zo is ook de school gehalveerd; ten opzichte var. een 25 jaar geleden heeft men er nog slechts de helft van de leerkrachten. Hoewel ook het leerlingenaantal uiteraard sterk verminderde, moet men toch door het geringe aantal on derwijskrachten moeilijker werken dan elders, De voor zo'n 1100 parochianen ge bouwde kerk heeft thans een over vloed van plaatsenals de gehele parochie aanwezig is, kan er nog zo'n dorp bij. Maar Ossenisse wil leven! En het wacht dan ook waarlijk niet alleen af wat het gemeentebestuur voor dit onderdeel van de uitgestrek te gemeente doet, al is het dankbaar voor b.v. de plannen die thans weer op stapel staan. Het werkt zelf ook mee. Het wil de teruggang stuiten en het heeft daartoe vorig jaar een Bouwcomité opgericht, dat zijn werk begon met een lijst samen te stellen van het aantal krotten, de r.aar re delijke begrippen niet meer bewoon bare huizen. Het bleek meer dan een derde te zijr. van het totaal aantal huizen en dat percentage is ongeveer representatief voor het platteland van dit deel van oost-Zeeuwsch-Vlaar— deren. Maar men deed niet alleen passief werk. Er werd een regeling ontwoi-- pen waarbij de krotopruimir.g moge lijk werd, evenals nieuwbouw. Er zouden acht huizen per jaar kunnen verrijzen. Wie zijn onbewoonbaar ge worden huis wilde vernieuwen kon de daarvoor geldende rijkspremie met de rest var. 't voor de bouw benodigde bedrag aangevuld zien door... de boe renleenbank van Ossenisse. Ook de genen die op zijn elders gelegen stuk je grond een nieuw huis wilde bou wen, kon bij de bank terecht.... te gen een zeer lage premie. Lage rente En daarin heeft dus Ossenisse een pracht van een voorbeeld gesteld. Er is, sedert het probleem van ontvolking en van het landarbeiderstekort sa menhangende vraagstukken) veel ge praat over de sociale taak van de landbouw zelf. Over de morele ver plichting van de boer die zyn arbei ders, zo hy hen wilde behouden die hem nog gebleven zijn. zal moeten helpen bij het bereiken van 'n goede huisvesting. Zoals men zich zal her in december 1954 te Hulst hierover 't een en ander gezegd. Osseniss? bracht het in de praktijk De Boerenleenbank, in dorpen als dit een belangrijk en krachtig in stituut, was er het middel toe. Het kleine dorp, dat zich verzet tegen de verdergaande ontvolking, heeft hier mee aan anderen een voorbeeld gege ven. Ophogen noodzakelijk Overigens kampt men nog altijd met grote moeilijkheden, waar 't om huizenbouw gaat. Na er.ige moeite heeft men toestemming gekregen om de krotopruiming die een nieuw huis op de plaats van het oude bracht, te realiseren. Maar wie elders wil bou wen, zal r.aar het zich laat aanzien nog even geduld moeten hebben. Er is voor Ossenisse een uitbreidingsplan vastgesteld, een overigens uitstekende maatregel. Doch het voor nieuwbouw aangewezen terrein langs de Kip straat staat 's winters twintig centi meter or.der water en het zal dus eerst bouwrijp gemaakt moeten wor den alvorens er van huizenbouw sprake kan zijn. Rest slechts het „bouwterrein" dat de dijk biedt. Nu is evenwel het merkwaardige dat een bouwlustige. dit op 'n overgebleven perceeltje van de dijk een huis wilde laten zetten, geen toestemming kreeg. De argumentering luidde: dat is ge vaarlijk in geval van overstroming. De rest var. de dijk is evenwel prak tisch geheel bebouwd.... Het resul taat van dit alles is dat er voorlopig van bouwen, tenzij op de plaats van het oude huis zelf, geen sprake kan zijn. En dat is te betreuren want er is 'iefhebberij voor. Men hoopt in Ossenisse dat het als bouwterrein aangewezen stuk grond, dat wanneer er wat huizen zullen staan het dorp een logische vorm zal schenken, spoedig bouwrijp zal wor den gemaakt. Misschien is de beste gelegenheid het tijdstip waarop de verzwaring van de zeedijk aangepakt wordt. Die zal voor het aan de voet van die dijk genestelde dorp ook pro blemen met zich brengen, doch men dient er eveneens het profijt uit te trekken. Ossenisse, dat zelf krachtig meewerkt aan zijn behoud en, moge lijk, toekomstige bloei, is speciale aandacht en- de sympathie der auto- in jaarvergadering bijeen in zaal Doe- ne. De voorzitter kan een groot aan tal leden welkom heten, waaronder een aantal dames. Hij richtte een spe ciaal woord van welkom tot de bur gemeester en tot de bondsbestuurder, de heer Vink. Uit het verslag van de secretaris penningmeester, de heer C. Priem, •bleek, dat in het afgelopen jaar het ledental met 5 was toegenomen en thans 70 bedraagt, terwijl uit het financieel verslag bleek, dat er een batig saldo was van f 200. Hierna werden tot bestuursleden herkozen de heren van Zunderen en de Jonge. Vervolgens werd het woord gevoerd door de bondsbestuurder. Hij behan delde o.m. de landbouwarbeidswet, alsmede de loonregelingen. Hieruit bleek, dat de landarbeiders nog wel iets te kort worden gedaan, omdat zij slechts 3 pet. loonsverhoging hebben gekregen, in plaats van 6 pet. en te vens omdat de vakantietoeslag bij de landarbeiders nog steeds 2 pet be draagt. Ed wordt door de organisatie ge werkt om hierin verbetering te krij gen, doch dit alles hangt nauw sa men met de landbouw in haar geheel. Nadat omtrent de uiteenzetting eni ge vragen werden gesteld, werd door de bondsbestuurder met een toepas selijk woord aan een 14-tal leden, die 25 jaar lid waren van de organisatie, het daarvoor bestemde bondsinsigne uitgereikt. Het slotwoord werd gesproken door de burgemeester, die wees op het gro te belang van een vakorganisatie. Na afloop der vergadering werd door de filmdienst van de KAB de film Don Camillo vertoond, welke film bij de vele aanwezigen zeer in de smaak viel. inneren is tijdens een studiemiddag riteiten ten volle waard! De oud-stadsbeiaardier van Den Bosch, de heer Toon van Balkom, die in geheel Nederland behalve als beiaardier ook grote bekendheid ge noot als deskundige bü het keuren van nieuwe klokkenspelen, en als zo danig verbonden was aan de Neder landse Klokkenspelvereniging, heeft thans het contact met deze vereniging verbroken. De aanleiding hiertoe zijn de moei lijkheden geworden, die zijn gerezen rond het nieuwe carillon van de St. Lambertustoren te Vught. De hamer verdeling voor de mechanische be speling van dit carillon was ontwor pen door een bestuurslid van de Ne derlandse Klokkenspelvereniging, en vertoonde verschillende tekortkomin gen. De ernstigste daarvan was, dat de drie zwaarste klokken van het mechanische speelwerk waren afge sloten, waarvoor als motief was aan gegeven, dat de trommel deze niet zou kunnen trekken. De heer Van Balkom is, gezien zijn ervaringen in Den Bosch en ook met deze trommel zelf in de vooroorlogse jaren, over tuigd dat dit wél mogelijk is, in wel ke overtuiging hij gesterkt is door de mening te vragen van een aantal on bevooroordeelde Nederlandse en Bel gische jeiaardiers. Het wijzigen van de hamerverde- ling zou de gemeente Vught een scha depost van 4.000 opleveren, welke strop men voorshands niet wenst te nemen. Waar de heer Van Balkom van mening is, dat het bestuur van de Nederlandse Klokken spelvereni- ging sinds enige tijd voor het groot ste deel uit dilettanten bestaat en hij niet het risico wenst te lopen, voor verdere fouten méde aansprakelijk te worden gesteld, heeft hij besloten zijn werkzaamheden voor de vereniging neer te leggen. Breskens SLECHTE HARINGVANGST Het voor de haringvissers betrek- kelijk slechte weer van de laatste we ken, is volgens hen oorzaak van de slechte resultaten die zij boeken op de haringvangst. Vangsten van 1 en 2 ton zijn voor hen slecht en dit komt regelmatig voor, terwijl er de laatste weken door de dikwijls harde wind maar een reis per week gemaakt kan worden. Reeds zijn er al en'kele Urker vis sers vertrokken naar hun thuishaven, om vandaaruit op de platvis te gaan vissen. Indien d't zo blijft doorgaan, zal de haringvisserij van Breskens uit, veel vroeger dan voorheen, zijn af gelopen. IJzendijkm LEDENVERGADERING N.C.B. Morgen om tien uur wordt in de bovenzaal van het Hof van Koophan del de algemene ledenvergadering van de N.C.B. gehouden. Om negen uur wordt een H. Mis opgedragen voor levende en overleden leden, waarna de vergadering om tien, uur begint, pp de agenda komen o.a. de volgende 'punten voor: bestuursverkiezing, sub- sidievoorstellen en de bespreking van de jaarlijkse excursie. Na afloop van de film „De trouwe aarde", zal ir. J. A. H. Haenen. rijksla ndbouwconsulent te Axel, een lezing houden over be- drijfs-economische boekhouding. Eede TONEELUITVOERING. .In het parochiehuis „Sancta Maria" zal door de r.-k. toneelvereniging „Rodanborch" uit Aardenburg een opvoering worden gegeven van het toneelstuk „Venijn" van A. Boere. De opvoering vindt plaats op zon dag 20 januari aanstaande. Aardenburg Door de afdeling Aardenburg van de N.C.B. werd in de zaal van „De roode leeuw" de algemene jaarverga dering met gezinsdag gehouden. De dag wrd begonnen met eer. H, Mis, opgedragen door de geestelijk advi seur van de afdeling tot intentie van de leden in de parochiekerk van O. L. Vrouw te Hemelopneming waarna de jaarvergadering werd gehouden. De voorzitter der afdeling Ach, J. Buijsse Sprak een welkomstwoord, terwijl door de secretaris E, Lansu, het jaarverslag over 1956 werd voor gelezen. Bij de bestuursverkiezing werden A. Paridaen en O. Onder- donck. respectievelijk uit St.-Kruis en Heille, met grote meerderheid van stemmen herkozen. Als afgevaardigde naar de algemene vergadering te Tilburg werd aangewezen C. J. Ver- craeije uit Aardenburg, met als plaatvervanger Alf. Heijens uit Heille Bij de bespreking van de dit jaar te houden excursie werd besloten een groot landbouwbedrijf in de omge ving van Brussel te bezoeken, een grote brouwerij aldaar te bezichtigen alsmede de basiliek van Koekelberg, het gedenkteken te Waterloo en ver dere bezienswaardigheden van Brus sel. Op de vergadering was ook aanwe zig de Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuwsch-Vaanderen Ir. B. Haenen die een kort woord sprak. Des namiddags wed een koffie maaltijd gehouden waaraan ook de boerinnen deelnamen, waarna een vrolijk programma volgde. Henk Zoutendijk uit Den Haag droeg het dierenepos „Reinaert de Vos" voor, een satire op mens en maatschappij, alsmede de klucht „Om de dooie dood niet". Tot slot was er een ge zellig samenzijn. AXEL Het Centrum 8 uur: De onbe kende soldaat. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 u.: De lustige vagebond. GOES Grand: Rock around the clock HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Aan randing. IJZENDIJKE Hofzlcht 8 uur: Rock around the clock. MIDDELBURG Electro: De hofnar. Schouwburg: Brigitte. SAS VAN CENT Olympia 8 uur: Mijn kind is ontvoerd. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Schandaal in Sorrento. VLISSINGEN Alhambra: Ein Herz voll Musik. Luxor: De jungle der mis daad. AXEL Het Centrum 8 uur: De onbe kende soldaat. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: A en C als loodgieters. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Tem pel der verleiding. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Schandaal in Sorrento. Concertgebouw 8 uur: Het woord. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20.30 uur: Cavallena Rusticana.

de Stem | 1957 | | pagina 2