itfrkoV' Selwyn Lloyd blijft aan i eer fel verzet in Hongarije NEDERLANDSE BERGERS Israël verlaat Sinai niet zonder waarborg voor Golf van Akaba Verijdelde aanslag op Ali Sastroamidjojo oofmoord voor f 300.- Moordaanslag te IJzendijke Staking bij Wilton Verzet van protestanten tegen katholieke Haagse burgemeester Dure fietsenstalling DE DOOD OP DE WEG Heden staking in Belgische mijnen DAGBLAD VOOR ZEELAND Temperatuur omstreeks nul Jemen Uitslagen top-voetbal Generaal Lefevre volgt Hasselman op Eerste prijswinnaar SUS te Amersfoort Butler krijgt portefeuille van binnenlandse zaken Wethouder werd zwaar gewond Energie-opwekking voor niet-politicus „De tyrannie verdrijven... 97e JAARGANG No. 22351 Uitgave N. V. Uitgeven Mi). Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Retgerstxaat 16. Tel.: Directie, Kedactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. ti. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M_ Mea, Mr. H-M-D.de Rechter, P. V. ML Veicauteren, D. J v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruilbet t 8-5U p. kwartaal, p. post 1 7.2U, p. week (ultsD bij niet postbestell.) t Ü.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct Postrek. 378841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsinge) 88, Voor Cod, Koningin en Vaderland MAANDAG 14 JANUARI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0J5 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariei en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat^56^TeI. 2601 COSTBURG, Nieuwstraat^41^TeL no. 35) Deze foto uit Port Said toont de Nederlandse bokken ..Condor" en Arend" bezig om in de haven van deze Egyptische stad het wrak van een 380 ton metende sleepboot te lichten. Op de foto herkent men ook de omtrekken va.n de Neder landse bergingsvaartuigen „Zee hond" en BruinvischDe deelna me van de Nederlanders in het vrij maken van het Suez-kanaal geeft allerwegen aanleiding tot grote tevredenheid. Het gehele Israëlische ka binet heeft zieli achter de politiek van premier Ben Goerion geschaard om de Is raëlische troepen niet verder uit het schiereiland Sinai te- DE POLITIE in Noord-ieriand heeft j rH£ ,e trekken, voordat af- d^re'Gn'vtdacr^Xn^deefuïi floenlle waarborgen zijn Ollt- te maken van het Ierse republikeinse vangen voor de vrijheid Van leger. Dertig man werden geinter- scheepvaart m de Golf van Akaba. hulp van de Verenigde Staten inge- roepen om een einde te maken aan de Britse agressie." Van Jemenitische zijde wordt niet tegengesproken, dat een Sowjet- afvaardiging momenteel een bezoek brengt aan dit land. neerd, de overigen mochten naar huis terugkeren. GENERAAL Franco heeft in Spanje een. politieke crisis voorkomen door de secretaris-generaal van de Fa- lange-Arrese, die zijn ontslag had in gediend, omdat hij het niet eens was met grondwetsvoorstellen, te verzoe ken als minister zonder portefeuille in functie te blijven. TER ERE van Prins Bernhard, die in Parijs de opening had bijgewoond van het Institut Néerlandais, heeft de president van Frankrijk, Coty, zater dag een noenmaal gegeven in het Ely. sée, zijn ambtswoning. ZESTIEN gevangenen van de staats gevangenis te Atlanta (V.S.) hebben zich als vrijwilliger opgegeven voor proeven met middelen ter bestrijding van schizofrenie. Zij krijgen drie dol lars per dag, terwijl per maand drie dagen op hun straftijd in mindering wordt gebracht. IN DE machinekamer van de groot ste strokartonfabriek van Europa, de Eendracht te Appingedam, is giste ren vermoedelijk door kortsluiting brand ontstaan. Er is vrij ernstige schade aangericht en de produktie zal 24 uren gestagneerd zijn. EEN impressario te Singapore, Do nald Moore, heeft meegedeeld' dat twee voormalige leden van de ballet groep Sadlers Wells, die in Singapore zouden optreden, verdwenen" wa ren. Hij neemt aan, dat zij ergens in Indonesië moeten zijn gestrand. OP EEN conferentie over atoomener gie te Tokio heeft een Japanse pro fessor verklaard, dat yoghurt een doeltreffend hulpmiddel is ter voor koming van ziekten, die door radio actieve bestraling kunnen ontstaan. Experimenten hadden dit reeds be wezen. IN OOSTENRIJK is het eerste deel verschenen van een uitgave van documenten betreffende kardinaal Mindszenty, die op het ogenblik ver blijf houdt in het gebouw van de Amerikaanse legatie te Boedapest. De Israëlische regering zal ook niet wijken, indien de Amerikaanse rege ring economische sancties tegen Is raël zou willen toepassen, om het te dwingen tot een onvoorwaardelijke terugtrekking zijner strijdkrachten. Van welingelichte zijde wordt te Tel Aviv vernomen, dat de Amerikaanse regering terzake reeds druk op Ben Goerion c.s. heeft uitgeoefend. De diplomatieke vertegenwoordi gers van Israël in het buitenland en bij de Verenigde Naties pogen thans meer dan een derde gedeelte van de afgevaardigden naar de volkerenor ganisatie op hun hand te krijgen. (Voor het afkondigen door de V.N. van economische sancties tegen Is raël is een twee-derde meerderheid nodig). Weersverwachting van het KN Ml tot vanavond, opgemaakt zon- I dagavond 23.15 uur. Veel bewolking met plaatselijk regen of sneeuw. Matige tot krachtige en langs de kust nog tij- delijk harde tot stormachtige noordoostelijke wind. Temperaturen omstreeks het vriespunt. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige tot vrij sterke wind uit noord tot oost. Zwaar bewolkt, af- gewisseld met opklaringen. Sneeuw of regen met tussenpo- zen. Daling der temperatuur. Vandaag: zon onder 16.57 uur. j Maan op 15.17 uur. Morgen: zon op 8.42 uur. Maan onder 7.36 uur. Terwi.il Engeland de verklaringen van Jemen over Britse invallen en Britse acties in het protectoraat Aden tegenspreekt, heeft Jemen zelf de De uitslagen, die gisteren werden geboekt door de ploegen uit de ere divisie, luiden als volgt: Arnsterdam-Feijenoord 2-1 Rapid-BVV 4.3 MVV-Spcl. Enschede 0-0 Eindhoven-PSV 0-2 GVV-Fortuna 2-0 Sparta VVV i_i NAC-DOS 4.4 NOAD-Ajax 1.4 Voor verslagen en actie-foto's mogen wtf U verwijzen naar onze sportpa gina's. Generaal B.R.P.E. Hasselman is met ingang van 1 januari 1957 opgetreden als voorzitter van het militaire co mité van de NAVO. Het ligt in de bedoeling generaal Hasselman. die op verzoek van de regering bereid werd gevonden nog na het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd in militaire dienst te blijven, op 1 november a.s. te ont heffen uit zijn functie van chef van de generale staf, tevens bevelhebber der landstrijdkrachten, en op 31 de cember a.s. uit die van voorzitter van het comité verenigde chefs van staven. Teneinde tegemoet te komen aan het bezwaar, dat generaal Hasselman door zijn werk in internationaal ver band meer dan tot dusverre in beslag kan worden genomen, zal generaal- majoor G. J. Lefevre de Montigny onder gelijktijdige benoeming tot luitenant-generaal, op 1 april a.s. worden benoemd tot plaatsvervan gend chef van de generale staf, be velhebber der landstrijdkrachten. Het ligt in het voornemen, generaal- majoor Lefevre de Montigny per 1 november a s. te benoemen tot chef van de generale staf, bevelhebber der landstrijdkrachten. HAARLEM. Bij het oversteken van een weg werd een 84-jarige voetganger door een personenauto gegrepen. Het slachtoffer over leed enkele uren nadien in het zie kenhuis. Zaterdagavond tijdens de radio uitzending van de K.R.O. met de uit slagen van S.U.S. III hebben zich reeds enkele prijswinnaars gemeld, onder wie de heer P. Kikkert uit Amersfoort. Hij is stoffeerder-behan ger van beroep en heeft vier kinde ren. Tijdens het bezoek aan een van zijn cliënten, waar S.U.S.-loten enige da gen voor Kerstmis huis aan huis door een militair werden aangebo den, kocht de heer Kikkert één lot van een gulden. De heer Kikkert, die slechts een coupon van zijn lot, bestaande uit vijf coupons, aan de organisator be hoefde af te staan, stelde zich in het bezit van f 20.000,- en verder van een stofzuiger, twee solex-rijwielen, een naaimachine ter waarde van f 734,- een tafel en een vloerkleed, twee jaar lang dagelijks diverse soorten kaas en eveneens twee jaar dagelijks een pakket versnaperingen. Zaterdag 19 januari volgt de tweede uitzending. Te Londen is gisterenavond bekendgemaakt, dat Selwyn Lloyd ook in het nieuwe Britse kabinet minister van Buitenlandse Zaken zal zijn. Peter Thorneycroft, minister van Handel in het afgetreden kabinet-Eden, wordt onder Macmillaii minister van Financiën. Hij is een der erkende vooruitstrevenden van de conservatieve partij. R. A. Butler, MacMillans rivaal voor het premierschap, krijgt de portefeuille van binnenlandse zaken. Daarnaast blijft hij Lord Geheimzegelbewaarder. (Van onze correspondent.) Zaterdagavond rond acht uur is te IJzendijke een moordaan slag gepleegd op de eerste wet houder van die gemeente, de landbouwer C. Doens. Dank zij snel ingrijpen van de Rijkspoli tie te IJzendijke heeft men nog diezelfde avond de vermoede lijke dader, de te IJzendijke woonachtige Belg A. C. kunnen arresteren. De man blijft ont kennen iets met de zaak te ma- op de boerderij aankwam, zag hij op de hoek van de schuur iemand staan, die bij zijn nadering spoorloos in de duisternis verdween. De heer Doens werd overgebracht naar het St. Antoniusziekenhuis te Oostburg, waar hij onmiddellijk werd geopereerd. Gisteravond nog ver keerde hij in levensgevaar. De postcommandant van de rijkspo litie te IJzendijke, opperwachtmeester G. Vennix, was zich inmiddels bewust van het gevaar, dat de dader zich in België uit de voeten zou maken. Daarom liet hij geen tijd verloren gaan. Nog diezelfde avond kon hij genoemde A. C. arresteren, toen die in een café aan het biljarten was. A. 1Lev k«kka« ^,r~v. C. is overgebracht naar het Huis van ken hebben, maai bij de over- Bewaring te Middelburg. val is hij door het slachtoffer Men vermoedt dat een pachtkwestie herkend en ook de onderzoekin- Juss®n de Doen® de gearres- Jteerde aanleiding tot de moordaan- gen van de politie leidden totslag is geweest, zijn arrestatie. j Revolverschot Toen de heer Doens zaterdagavond rond acht uur zijn vee ging verzor gen, werd in de schuur plotseling een felle lichtstraal uit een lantaarn op hem gericht. Tegelijk daarmee werd een revolverschot afgevuurd, dat de heer Doens in de lies trof. Er volgde een worsteling tussen aanvaller en slachtoffer, waarbij de laatste nog verscheidene slagen met de revolver op het hoofd kreeg toegediend. Niet temin zag hij kans te ontkomen en het huis van de familie de Jonge te bereiken, dat enkele honderden me ters verder ligt. Uitgeput door bloed verlies zei de heer Doens daar zijn aanvaller herkend te hebben en hij verzocht de naam aan de politie door te geven. Telefonisch werd mevr. Doens van het gebeurde op de hoogte gebracht en men verzocht haar het huis goed af te sluiten. Bovendien werd de po litie in kennis gesteld van het gebeur de en een arbeider van de heer Doens werd verzocht naar de boerderij te gaan om mevr. Doens zo nodig bij te staan. Toen deze arbeider, de heer C. Zaterdag hebben ongeveer 250 las sers op ae werf bij Wilton-Fijenoord te Rotterdam in verband met gere zen moeilijkheden, het werk neerge legd. Aangezien ze zich, na onder handelingen met tie directie, niet te vreden gesteld voelden, namen ze col lectief ontslag, dat echter door de di rectie niet aanvaard werd. Deze be schouwt het conflict als een staking. De groep stakers omvat de helft van het aantal lassers op de werf. In dien ze zich vandaag niet op het werk melden, zal een belangrijk gedeelte van het bedrijf lamgelegd worden. De beslissing van premier Mac- millan, om Selwyn Lloyd als minis ter van buitenlandse zaken te hand haven, wordt door diplomatieke waar nemers te Londen beschouwd als een aanwijzing, dat ook het nieuwe kabinet de buitenlandse politiek van de afgetreden regering-Eden ten volle onderschrijft. Selwyn Lloyd was immers, tezamen met de afgetreden premier, in hoofdzaak verantwoorde lijk voor de Britse Suezpolitiek. De 53-jarige Graaf van Home blijft minister voor Gemenebestbetrekkin gen, terwijl Alan Lennox-Boyd de por tefeuille van koloniën behoudt. De 48-jarige Duncan Sandys een schoonzoon van oud-premier Winston Churchill, is tot minister van lands verdediging benoemd. Zijn voorgan ger, Anthony Head, maakt geen deel uit van het nieuwe kabinet. De '52-jarige Sir David Eccles, die onder Eden minister van onderwas was, wordt minister van handel. Tot minister van onderwijs is de 59- jarige Graaf Hailsham, tevoren mi nister van marine, benoemd. De 63-jarige Markies van Salisbury blijft voorzitter van de Kroonraad. De 67-jarige industrieel en poli tieke buitenstaander Sir Percy Nills wordt minister voor energie opwekking een belangrijke post, gezien in het licht van het Britse kernenergieprogramma. De 56-jarige graaf Kilmuir is tot Lord-kanselier benoemd. Vacature» Er moeten nog enkele benoemingen voor belangrijke posten en vele voor minder belangrijke functies worden gedaan. Van gezaghebbende zijde werd medegedeeld, c^at premier Mac. millan in de komende twee dagen me dedeling hoopt te kunnen doen van de vervulling dezer nog openstaande pos- ten. De gemiddelde leeftijd der nieuwe j ministers is 53 jaar, tegen 55 in het afgetreden kabinet-Eden. In het nieuwe kabinet hebben vijf leden van het Hogerhuis zitting, te gen vier in de afgetreden regering. A-aar Washington? President Eisenhower treft voorbe reidingen om de nieuwe Britse pre mier, Harold Macmillan, uit te nodi gen spoedig naar Washington te ko men voor besprekingen over wereld aangelegenheden. Een bijeenkomst zou, wat Eisenho wer aangaat, binnen zes weken kun nen worden gehouden, maar de pre sident heeft besloten geen officiële stap te doen, voordat in Londen be paalde zaken zijn afgehandeld, zoals de voltooiing van de kabinetswijziging en de parlementaire goedkeuring van diens regering. In Washington is in beginsel even eens besloten tot een uitnodiging voor een bezoek aan de Franse premier, Mollet. De politie van Djakarta heeft een jongeman gearresteerd, die gewapend met een mes het kantoor van premier Ali Sastroamidjojo trachtte binnen te dringen. Hij zou van Noord-Sumatra afkomstig zijn. Volgens de portier van het gebouw, zag hij er woedend uit, toen hij bin nenkwam. Toen de politie hem wegvoerde, raakte hij buiten bewustzijn. De militaire raad van Midden-Su- matra, die drie weken geleden de macht in dit gebied overnam, heeft gisteren de regering in Djakarta uit gedaagd door bekend te maken dat hij aan de residenties Djambi en Radio-Boedapest heeft gemeld, dat een „gewapende aanval" is uitge voerd op een goederentrein, die reed tussen Bakony-Szentlaszlo (ongeveer honderd km. ten zuiden vair Boeda pest) en Korvacsesnek. De nrachinist werd hierbij gewond. Op het eiland Csepel, waar de grote fabrieken gelegen zijn, kwam het eveneens tot ongere geldheden. Bij een betoging wer den enkele arbeiders gearresteerd en uit protest daartegen legden alle arbeiders van deze fabrieken het werk neer. Voorts werd in de straten van Boe dapest de majoor van de politie, Imre Bojti, door een onbekende dood- geschoten. De commissaris van justitie heeft, naar aanleiding van deze recente ge beurtenissen verklaard, dat de be voegdheden van de militaire recht banken ,,te beperkt zijn gebleken". Volgens hem hebben de verzetsstrij ders een nieuwe tactiek toegepast. Zij zouden, in plaats van gewapend ver zet, sabotage bij de uitvoering van produktieve arbeid plegen. Het presidium van de Hongaarse volksrepubliek heeft thans een de creet goedgekeurd, dat snelle berech ting mogelijk maakt wegens contra revolutionaire activiteit. De maxi mumstraf is de doodstraf. Ingevolge dit decreet zijn speciale rechtbanken opgericht en tegen de vonnissen van deze rechtbanken kan men niet in beroep gaan. De 27-jarige bakkerspatroon J. P. t uit de buurtschap Miste (bij Winters- wijk) heeft een roofmoord gepleegd j op de 59-jarige postbesteller J. G. H. j uit die buurtschap. P. is later gear- j resteerd. Hij heeft bekend en is op- gesloten. De postbesteller begaf zich met voor de posterijen geïnd geld naar Winterswijk om dat bedrag, groot cir ca 300, aldaar aan de directeur van het postkantoor af te dragen. Op de Misterweg bood de 27-jarige bakkerspatroon J. P., die daar met een bestelauto reed, hem een lift naar Winterswijk aan. Samen reden ze over de Dennendijk in Winterswijk, waar P. stopte, omdat, naar hij zei, de auto gebrek aan benzine had. Ter wijl H. uit de auto stapte heeft P. hem met een lege fles op het hoofd geslagen, waardoor de postbesteller dood neerviel. Uit het onderzoek is gebleken, dat de bakkerspatroon het stoffelijk over schot in de auto heeft gelegd en via Groenlo, Vragender en Corle. naar de buurtschap de Haart, gemeente Aal ten, is gereden. Daar heeft hij het lijk in een sloot gelegd, nadat hij uit de portefeuille van het slachtoffer 300 had genomen. Daarna begaf P. zich naar zijn woning in Miste, waar hij zich verkleedde. Vervolgens reed hij naar een firma te Aalten, waar hij met het geroofde geld een gedeelte van zijn schulden afbetaalde. P. is met de bestelauto weer In de matig gevulde Nieuwe Kerk te Scheveningen hebben zaterdagavond drie dominees een getuigenisavond geleid, be legd door de Vereniging Protes tant Nederland, om te protes teren tegen de benoeming van de katholieke mr. H. A. M. T. Kolfschoten tot burgemeester van Den Haag. Het merendeel der protesterende Protestanten werd gevormd door Scheveningers, van wie werd gezegd, dat „wanneer zij werden opgengesne- den, men zou vinden de Reformatie en Oranje." Drie dominees Met een ongewone felheid van toon trokken de drie dominees P. de Jong (Gereformeerd), Van Ravenswaay (Christelijk Gereformeerd) en Lager- wey (Nederlands Hervormd) van leer tegen wat zij noemden de penetratie van Rome. Zij begonnen evenwel alle drie hun inleiding met de plechtige ver klaring, dat hun protest niet was ge richt tegen de persoon van de nieuwe burgemeester, omdat zulks het gebod der naastenliefde verbood. „Het gaat ook niet om de persoon", aldus dr. de Jong. „De benoeming van een burgemeester van Roomse huize, is een exponent van Rome's pene tratie". Hij deelde de vergadering mede, dat gehoorzaamheid aan de nieuwe magistraat niet geweigerd mag worden, omdat de benoeming door de koningin is geschied. Doch füj sprak wel de hoop uit, dat „de tyrannie spoedig verdreven zou mogen worden", aldus het Wilhel mus, het nationale volkslied, in terpreterend. Drs. van Ravenswaay van Anti-Re volutionaire huize (de A.R.-ministers hebben de benoeming van mr. Kolf schoten gesteund) verzekerde zijn toe hoorders dat het de schuld van de Protestanten zelf is, dat zij de benoe- mingstrein hebben gemist. De Nederlands Hervormde Domi nee Lagerwey zag de benoeming van een katholieke burgemeester als een teken van toenemende verroomsing en van verdere uitwissing van het protestantse karakter der natie. In krachtige retoriek bezwoer hij onder bijvalsbetuigingen van de ge meente, dat „Rome Nederland aan de voeten van het pausdom wil". Ons grootste verwijt, aldus ds. Lagerwey, aan het adres der katholieken is, dat zij verplicht zijn de kerkelijke belan gen het allereerst te dienen desnoods ten koste van de andere belangen. Zelfs de katholieke parlementsleden, die de eed van trouw op het land hebben af gelegd, zijn daaraan gehouden. Hulde aan Ds. Zandt Na nog hulde te hebben gebracht aan het „eenzame, dappere standpunt" van Ds. Zandt in de Tweede Kamer, hetgeen levendige bijvalsbetuigingen uit de kerk uitlokte, en na te hebben verklaard, dat de nooit herrroepen banvloek van het Concilie van Trente de Protestanten geen minuut minder deed slapen, verklaarde ds. Lagerwey, dat de getuigenis in de Scheveningse kerk gericht was tegen het pausdom. „Wij haten deze macht, waaraan wij ons nooit kunnen overgeven zonder ons reformatorisch beginsel te verloo chenen, In een coalitie met Rome zien wij alleen maar een hunkeren naar de vleespotten van Egypte." De bijeenkomst werd besloten met het zingen van het eerste en zesde vers van het Wilhelmus. Een telegram van de volgende inhoud werd door de Vereniging Protestant Nederland na mens de gemeente aan het Ministerie van Binnenlandse Zaken verzonden: „De samenkomst van de Vereniging „Protestants Nederland" te Schevenin gen, zaterdag 12 januari 1957, spreekt haar ernstig leedwezenuit, dat zonder dat daarvoor genoegzame redenen aan wezig zijn, voor het eerst sinds de Reformatie een Roomse burgemeester is benoemd". naar de plaats gereden, waar het lijk lag, met de bedoeling om dit ergens anders te begraven. Daar toe had hij een schop meegeno men. Nadat hij het stoffelijk over schot weer in de auto had gelegd en op het punt stond weg te rij den, werd hij door twee surveille rende douane-ambtenaren aange houden, die de wagen aan een controle wensten te onderwerpen. Hierbij ontdekten zij het lijk van H. De rijkspolitie te Aalten werd ge waarschuwd, die P. in hechtenis na men. Hij legde een volledige beken tenis af. Zaterdag arriveerde bij de dienst gemeentewerken in Den Haag de grote koperen ooievaar, die met het daaraan bevestigde kruis en de grote bol een plaatsje zal vinden op het topje van de St. Jacobstoren. Eer het echter zover is, wordt het geheel nog van een laagje verguld sel voorzien. Op de foto zien we de stadswapen-windwijzer bij de aankomst in de residentie. Riouw de status van provincie heeft toegekend. De centrale regering was bezig met juridische voorbereidingen om het zelfde te doen. Radio-Padang maakte bekend, dat de voorbereidende commissie voor provinciale autonomie van de Riouw- archipel, tussen Sumatra en Singapo re, ontkend heeft, dat het een delega tie naar Djakarta heeft gezonden Om met de centrale regering over de au tonomie voor de archipel te spreken. De commissie zou alleen het besluit van de revolutionaire raad van Mid- den-Sumatra erkennen, aldus de ra dio. Crisis dreigender De kleine Islamitische partij Perti die in Midden-Sumatra aanhang heeft, zou overwegen aan de eisen van haar kiezers toe te geven en haar ministers op te dragen ontslag te ne men. Bovendien heeft de afdeling Ce lebes van de Nahdatul Ulama er bij het hoofdbestuur op aange drongen de ministers van de N.U. uit het kabinet terug te nemen. In dat geval zouden slechts de nationalistische partij van de pre mier en de kleine Islamitische P.I. overblijven. Het bestuur van het centrale bureau van de vakbonden van mijnwerkers in België heeft za terdag definitief een staking van de mijnwerkers in het gehele land gelast uit protest tegen de arbeids-, pensioen- en veilig heidsvoorwaarden in de mijnen. De staking zal vandaag begin nen. Het bestuur besloot tot deze maat regel, nadat het de resultaten van het werk van de nationale commis sie voor de mijnen had bestudeerd. In een communiqué wordt gezegd, dat het bestuur ,,met bitterheid" had opgemerkt, dat ,,er niets was gedaan om de pensioenen onmiddellijk te verhogen, dat aanspraken op hulp voor weduwen onder de 45 jaar en de kwesties van de veiligheid in de mijnen en betere arbeidsvoorwaarden in het stadium van bestudering wa ren gebleven." Een houder van een rijwiel stalling in Apeldoorn is wel bijzonder royaal betaald voor het stallen van een fiets. Een jeugdige Apeldoorner betaalde hem namelijk met twee gouden tientjes, vermoedelijk in de me ning verkerend, dat hij twee stuivers had gegeven. De eige naar van de rijwielstalling is dit feit bij de politie komen mel den. De twee tientjes zijn van het jaar 1877 en vertoonden de beeltenis van koning Willem III De politie is er uiteraard zeer benieuwd naar, hoe de jongen aan de kostbare geldstukjes kwam. De naam van de jongen is niet bekend, omdat de ont dekking pas werd gedaan, toen het rijwiel allang was opge haald.

de Stem | 1957 | | pagina 1