New-Orleans - -EL PASO Amor schiet op lioog niveau Van stukadoor tot tenor Meningen en Commentaren AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO Man bedolven en gestikt TWEEDE BLAD VERWONDERING S.ER-ADVIES DOORKRUIST NIET OPGELOST Onderscheiding voor Prins Bernhard Polen keren terug uit Rusland DONDERDAG 10 JANUARI 1957 Moeilijkheden voor Daily Worker Economische delegatie van Polen naar F.S. 'frl Verlichting van de KOU begint direct! r^'ViSJSSl ïï»rv.r.",;:wö,m2mr„rK f)E benoeming van een katholiek tot burgemeester van Den Haag betekent het doorbreken van een traditie. Nu kan traditie iets moois zijn, als er een waardevol historisch feit of een poëtische inval aan ten grondslag ligt. De traditie, dat er nooit een katholiek burgemeester van Den Haag was, grondt zich ech ter op het niet bepaald waar devolle historische feit, dat de ka tholieken in het verleden achteruit gezet werden. Er blijken nog altijd protestantse die-hards te zijn, die dit wel waardevol vinden. De ver eniging „Protestants Nederland" is in het geweer gekomen, om een protestactie tegen deze benoeming te ontketenen. Veel betekenis be hoeft men daaraan niet te hechten. Dat lawaai is wel weer spoedig uit geraasd. „Het Vrije Volk" bekijkt de zaak uit een andere hoek en komt dan tot het uitspreken van zijn ver wondering over deze benoeming. Het vermoedt wel wat er achter steekt: De KVP wenst dat bij het benoe men van burgemeesters landelijk ge zien een zekere evenredigheid in acht wordt genomen met de politieke sa menstelling van de bevolking. Zij wil dat ongeveer een derde deel van de burgemeesters uit haar kring voortkomt. Aldus wordt verklaarbaar en vanuit dit gezichtspunt verdedig baar dat onder onafgebroken beheer van de portefeuille van Binnenlandse Zaken door een lid van de KVP, ste den al* Arnhem, Hengelo, Haarlem en nu Den Haag een tot de KVP be horende burgemeester hebben gekre gen. Het socialistische blad meent ech ter, dat deze redenering ook een consequentie moet hebben: dan kan men zich niet op 't standpunt blij ven stellen, dat in de steden, waar de KVP de meerderheid heeft, de benoeming van 'n niet-KVP'er on aanvaardbaar is. In zes van de elf steden boven de 100.000 inwoners, zegt het blad, zitten nu al KVP- burgemeesters (het is 7 van de 12, want ook Breda hoort bij deze ste den) en dat zou eigenlijk onaan vaardbaar zijn. We zouden daarom moeten breken met „de vanzelf sprekendheid", dat steden als Nij megen, Eindhoven en Tilburg een lid van de KVP als burgemeester moeten hebben. Mocht men er niet temm bi j zonder prijs op stellen dat de burgemeester dezelfde levensbeschouwing heeft als de meerderheid van zijn gemeente naren dan is aan deze wens, sinds bijvoorbeeld een partij als de PvdA zoveel voortreffelijke en bekwame rooms-katholieke leden telt, gemak kelijk tegemoet te komen. Hier treedt de eigenlijke bedoe ling dan duidelijk aan het licht. Voor de vacature-Eindhoven stelt de PvdA een katholiek partijgenoot kandidaat. De logica in de redenering van „Het Vrije Volk" ontgaat ons. De KVP streeft naar een zekere even redigheid, daartegen schijnt men geen bezwaar te maken. Maar nu koppelt men daaraan ineens vast de vraag van de bezetting der „gro te" steden. Dan kan men het element van het aantal inwoners ook nog wel verder gaan inscha kelen en redeneren: de socialistische burgemeester van Amsterdam be stuurt een miljoen Nederlanders, de Rotterdamse zoiets van 600.000 en zovoorts. Waar blijven we dan? Als Het Vrije Volk voor Eindho ven een katholiek-socialist naar vo ren schuift, herhalen we de vragen, welke we de vorige week reeds stelden: Zou zo'n benoeming in het belang van de betrokken gemeente zijn? Zpuden daardoor geen tegen stellingen en wrijvingen opgeroe pen worden, welke remmend zou den werken op het uitvoeren van de bestuurstaak? Men kan het be treuren of niet, maar de verhou dingen liggen nu eenmaal zo, dat deze vragen ontkennend moeten beantwoord worden. H*T SER-rapport over de beste dingsbeperking bevatte de waar schuwing, dat de voorgestelde maatregelen op het gebied van de loon-, pi ijs- en belastingpolitiek één onverbrekelijk gifceel vormen. Er kon dus zo maar niet een loon- of prijsmaatregel worden uitgelicht wilde het sociaal-economisch even wicht niet in gevaar komen De laatste dagen is er van de zijde der werknemersvakbonden dan ook al kritiek geoefend op de neiging bij individuele onderne mers om de prijsstabilisatie te door kruisen met prijsverhogingen. Der gelijk ondernemersstreven zou wel eens tengevolge kunnen hebben, dat de lonen opnieuw in beweging ko men, zo gaf men te verstaan. In „De Linie" lezen we nu, dat ook reeds precies het omgekeerde aan de gang is. De afspraak, dat de werknemers 1,3 pet. van de 6,5 pet. welke op het loon wordt geheven voor de ouderdomsverzekering, voor hun rekening zouden nemen, wordt doorkruist door het streven van individuele werknemers of ar- beidsgroepen om deze 1,3 pet. door de ondernemers te laten betalen. De ondernemers, die hun arbeiders niet willen verliezen, schijnen hiel en daar al voor deze eis bezweken te zijn. Zo komt er ook niets terecht van het éne onverbrekelijke geheel der SER-maatregelen en maakt men tenslotte de prijsstabilisatie ook van werknemerszijde onmogelijk. De Linie" stelt terecht, dat de vakbonden hieraan ook aandacht moeten schenken. ■yEMEER is deze aandacht nodig, omdat het vraagstuk van de be stedingsbeperking met de 1,3 pro cent looncorrectie en de verhoogde belasting voor suiker, gedistilleerd en benzine nog lang niet is opge lost. Er moet meer gebeuren .Reeds is de regering vooruitgelopen op het plan, dat ze bezig is op te stel len, door de subsidie op de sui kerprijs af te schaffen. Dat heeft samen met de belastingverhoging de prijs per kilogram 7 cent omhoog gebracht. Het is echter juist in de landbouwsector, dat verdere moei lijkheden knellen. De Stichting van de Landbouw heeft een aantal verlangens op ta fel gelegd, welker redelijkheid on langs door een agrarische medewer ker in ons blad is bepleit. De re gering wil hieraan ten dele tege moet komen door 200 miljoen meer aan de landbouw te besteden door verhoging van de garantieprijzen en verbetering van arbeidsvoor waarden in de landbouw. Hiervan zou 55 miljoen ten laste van de con sument moeten komen, 50 miljoen zou er nog eens extra op de ven nootschapsbelasting worden gelegd naast de 50 miljoen, waartoe de SER reeds adviseerde en de rest zou de regering nog op andere wij ze moeten trachten te vinden. De regering heeft nu de min of meer ongebruikelijke stap gedaan ten aanzien van deze verhogingen advies te gaan inwinnen bij de Stichting van de Arbeid. Komen er bij de verhoogde prijzen van land- bouwprodukten nieuwe looneisen? Blijven de werkgevers bij de af spraken inzake de prijsstabilisatie, als de vennootschapsbelasting niet met twee, maar met vier procent wordt verhoogd? De Stichting van de Arbeid heeft hieromtrent nog geen uitsluitsel gegeven. Ze zal de zer dagen in mondeling overleg treden met de naastbetrokken mi nisters. Een en ander toont wel. hoe zeer het SER-advies al door de feitelij ke eisen en noden is voorbijge streefd. Er'wordt veel offerlust en zelfdiscipline gevraagd. En zuilen bepaalde maatregelen niet in het vlees van onze toekomstige wei vaart snijden? H.M. Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië heeft haar goedkeu ring gehecht aan de benoeming van Z.K.H. Prins Bernhard tot „associate bailiff grand cross of the order of the hospital of St.-John of Jerusalem". Deze orde is de Britse Zusterorgani satie van de Nederlandse orde van St.-Jan. Ongeveer 100.000 Polen zullen waar schijnlijk dit jaar uit de Sowjet-Unie naar huis terugkeren. Dit meldt het Poolse persbureau P.A.P. In november van het vorige jaar keerden 4.000 en in december 9.800 Polen in hun vaderland terug, aldus P.A.P. w BEET Een waakhond, die Zwitser- se douaniers op hun ronde langs de grens vergezelde. kreeg een smokkelaar in het oog, die op het punt stond met een partijtje fflbnlc naar Italië over te steken. Eer hij zo ver was had de hond hem te pak ken. Maar onmiddellijk daar op liep het dier zo hard het lopen kon weg, volop jan kend en met. de staart tussen de poten. Zijn hazen vonden hem in een verborgen hoekje. Ze onderzochten hem en be vonden, dat de hond zijn beet had moeten bekopen met een gebroken tand. De smokkelaar ontsnapte. vijf krammetjes in het been. Dit geschiedde in King's Lynn, In het beleefde en behulpzame En geland Clubhuis De leden van een vrijgezel- lenclub in West Hill (Enge land) hebben zelf een clubhuis gebouwd. Ze hadden er al lang zin in, maar de gemeente wil de niet meewerken. Daar wip ten de vrijgezellen echter over heen. Ze trokken zelf aan de arbeid. Het gebouw wordt ge schat op een waarde van 250.000 gulden. Gevraagd Voor een propaganda-optocht, die binnenkort ter ere van president Eisenhower wordt georganiseerd, wordt nog een Uncle Sam gevraagd, althans een man, die er voor kan doorgaan. Vereisten: Tenger, mager in het gericht, middelbare leeftijd en een uiterst verstandige, bijna slimme blik. Voorzorg In diverse Amerikaanse dagbla den is een advertentie over de hele pagina verschenen, waarin werd ge ijverd voor het drinken van koffie als men nog rijden moet. De men sen, die voor de annonce betaalden, zijn jeneverfabrikanten, die wel voe len. dat het mis gaat. wanneer de automobilisten hun borreltje niet kunnen laten staan. Vervoei Een lijnbus met 50 passagiers wij zigde de route en reed vijf kilo meter om, allemaal ten behoeve van een meisje, dat bij het instap pen haar been had open gehaald en hevig bloedde. De chauffeur reed door allerlei zijstraten naar een zie kenhuis en wachtte zelfs tot de pas. sagiere terug kwam. Ze had toen Hoe snel de K.L.M.-stewar- dessen ook over de aardbol rei zen, Amor achterhaalt ze wel. Hij begint zelfs kennelijk steeds meer bedrevenheid te krijgen in het mikken. Niet min der dan 43 luchtgastvrouwen werden namelijk in 1956 door zijn pijlen getroffen en verwis selden het vliegtuig voor de huwelijksboot. Dat betekent 19 procent van het op 1 januari 223 leden tellende corps. In 1955 bedroeg dit percentage slechts" 12 procent van de 227 ste wardessen. Het verwisselen van het vliegtuig voor de (huwelijks;boot is in som mige gevallen meer dan een beeld spraak. Drie stewardessen zochten namelijk hun man bij de marine of bij de koopvaardij. Een vond het straaltijdperk, dat in 1960 bij de KLM zijn intrede doet, schijnbaar nog te ver weg en huwde een straaljager vlieger. Tien trouwden in het buiten land, in plaatsen, variërden tussen Karachi, Brazzaville, Lissabon en Het blad Daily Worker" van de Britse communistische partij heeft meegedeeld, dat het zich in een ,,zeer ernstige" financiële toestand bevindt, doordat de verkoop van het blad na de gebeurtenissen in Hongarije is af genomen. Het blad doet een beroep op de vrijgevigheid van zijn lezers en ver zoekt om medewerking van alle com munistische groepen om de afzet te vergroten. Kano. De -twee, die zich in de Ver enigde Staten vestigen, troffen echt genoten met een wel zeer pittoresk beroep: een houder van een honden kennel en een houtvester. De stewar dess en de houtvester kwamen elkaar overigens niet op een idyllisch plekje in de Amerikaanse wouden tegen, maar... op de trappen van de St.- Pieter te Rome. Van de 43 huwde 35% met em ployés van de KLM: namelijk 15. Zeven bleven de luchtvaart in zo verre trouw, dat zij een KLM-vlieger kozen, vier kozen een boordwerktuig kundige van de KLM, één een ste ward en één een telegrafist. De grote doeltreffendheid van Amor op .,hoog niveau" heeft echter niet kunnen verhinderen, dat de 43 stewardessen toch drie jaar in KLM- dienst zijn geweest. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendge maakt, dat de Verenigde Staten een Pools verzoek, om een economische delegatie naar de Verenigde Staten te mogen sturen, ter bespreking van eventuele aankoop van Amerikaanse landbouwoverschotprodukten, in wel willende overweging hebben geno men. De woordvoerder van het mi nisterie deelde mede, dat nog geen vaststaand besluit was genomen. Hij herinnerde er echter aan, dat het aanvragen in overweging zou nemen voor vergunningen voor de export van landbouwoverschot-produkten naar Polen, welke met dollars en te gen wereldmarktprijzen betaald zou den moeten worden. Het regeringsschip Waterman bracht een Rotterdamse stukadoor met zijn gezin mee, die na een verblijf van acht jaar in Zuid- Afrika eigenlijk als opera-zanger terug keerde. Dat is in eerste in stantie te danken aan een paar zangliefheb bers te Johannesburg en in laatste en'defini tieve instantie aan de Italiaanse dirigent Fer- rarobbi, die hem in Zuid-Af rik a uitnodigde naar Milaan te komen cn daar verder te stu deren. Deze thans 36-jarige stukadoor-operazanger, Johan Grootenboer ge- heten, had er, zoals hij zeide, geen spijt van naar Zuid-Afrika ge ëmigreerd te zijn, want het ging hem er niet slecht. Maar op huise lijke bijeenkomsten liet hij wel eens Italiaanse liederen horen en toen waren er mensen die zeiden: ..Waarom ga je niet studeren? Je hebt een prachtige stem." Zo kwam hij terecht bij de Italiaanse opera zangeres Casoni, die er zanglessen geeft. Na enkele jaren van studie schreef Johan Grooten boer in voor een natio naal zangconcours, waar hij een aria uit de Lohengrin" zong en met het hoogste te bereiken aantal punten de eerste prijs in de wacht sleepte. Hij ging toen nog verder les ne men, kwam in connec tie met een Italiaans reizend operagezel schap, dat te Johannes burg optrad en mocht er enige weken lang een kleine partij mee zingen in ,,1'Elisire d'a more" van Gaetano Donizetti. Daar was het ook, dat Ferrarobbi zijn invitatie liet horen Na enig huiselijk overleg is daarop de beslissing gevallen, Grootenboer verkocht zijn boedel en keerde met vrouw en kinderen naar Nederland terug, Hij wil of in Nederland of in Italië zijn studie voltooien. Maar nog dit jaar gaat hij in elk ge val met een kleine operagroep naar Italië en zal daar optreden als dramatische tenor. VRIJDAG. 11 JANUARI 1957 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,85 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10,00 Thuis, caus. 10,05 Morgenw. VARA: 10.20 Orgel en zang 10,55 V.d. kleuters 11,15 Dubbel kwartet en blokfluittrio 11,35 't Hangt aan de muur en het tikt AVRO: 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Sport en prognose 12,50 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram.' 13,25 Metropole- ork. 13,55 Koersen 14,00 Viool, cello en piano 14,30 Literair progr. 14,50 Gevar. progr. VARA: 16,00 Gram. 16,20 Muz. caus. 17,00 V.d. kind. 17,30 Promenade- oik. 18,00 Nws. 18.15 Act. 18,20 Lichte muz. 18,50 De puntjes op de i, caus. 19,00 V.d. kind. 19,10 Meisjeskoor VPRO: 19,30 Vandaag, caus. 19,40 Vrije tijdsbe steding, ca\is. 19.50 Ber. 20,00 Nws. 20,05 Filmrubr. 20,15 Twee violen 20,35 Europa één, caus. 20,45 Zwart op wit, caus. VARA: 21,00 Dansmuz. 21.30 Etherforum 22,10 Buitenl. overz. 22,25 Exotische klan ken VPRO: 22,40 Zorg om de mens, caus. 22,50 Avondw. VARA: 23,00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lat. kal. 8,(K) Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,40 Schoolradio 10,05 Gram. 10,35 Franse chansons 11,00 V.d. zieken 11.40 Pianoduo 12,00 Angelus 12.03 Piano, klarinet en bariton 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 Nederl. liedjes 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Lichte muz. 13,45 V.d. vrouw 14,00 Utrechts Stedelijk ork. 14,30 Sopr. en piano 15,00 Schoolradio 15,30 Itali aanse liedjes 15,45 Gram. 16,00 V.d. zie ken 17,00 V.d. jeugd 17,15 Kinderkaor 17,40 Koersen 17,45 Fluit, piano en spinet 18,05 A mus. muz. 18,30 Vragenbeantw. 18,45 Gram. 18,50 Esthetische vorming, caus. 19,00 Nws. 19,10 Regeringsuitz.: Ruhr, verkl. en toel.: J. Krol: Samenstel.. ling en kwaliteit van de koopvaardij vloot onder Nederl. vlag, temidden der andere vlaggen 19,20 Regeringsuitz.: Emi- gratierubr.: Het. emigratiepraatje van H. A. van Luyk 19.30 Verz.progr. v.d. mil. 20,30 Act.. 20.45 De gewone man 20,50 De springplank 21,15 E-este oom hoorsp. 22,00 Omr.ork., koor en sol. 22,45 Avond- geb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24.00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17,45 Duitse les 18,00 Klari net en piano 18,10 Caus. 18,20 Gram. 18,30 V.d. soid. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20.00 S.vmf.ork. en sol. 20,45 Kunstka- leidoscoop 21.00 Kamerkoor 21,20 Gram 21,30 Kamerkoor 21,45 Gram. 22,00 Nws. 22,11 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL. 484 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13,10 Licht ork. 14.00 I Vir tuosi Ambulanti opera 15,00 Gram. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17,10 Gram. 18,38 Idem 19.30 Nws. 20.00 Le Coin des Cu- rieux 20,30 Negro-spirituals en Amerik. volksliederen 21.00 Gram. 22,00 Nws. 22,35 Chansons 22,55 Nws. (Advertentie) (Advertentie) Bij werkzaamheden in een zilver- zandgroeve aan de Heerenweg te Heerlen werd de 29-jarige gehuwde arbeider M. P. uit Heerlerheide door een instorting geheel bedolven. De brandweer van Heerlen haalde de man onder het zand weg, nadat mede-arbeiders reeds met de red dingswerkzaamheden waren begon nen. Ter plaatse diende men hem nog zuurstof toe. maar bij aankomst in het ziekenhuis te Heerlen bleek de man te zijn overleden. Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fihrlekcn. 70 on 90 et alléén bij Apothekers en Drogistaa door Arthur M. Chase 4) En daar bleef hij tot de scheme ring viel en de lantaarns als zilve ren bollen tussen het lover begon nen te glanzen. Tot die tijd had hij, nu eens op de ene bank en dan op een andere gezeten, ineengedoken als een typisch zwerver, het gezicht ach ter de krant verbergend als er iemand naderde. Toen hij het park verliet, had hij een paar maal het gevoel, gevolgd te worden. Maar wanneer hij staan bleef en snel om keek. was er in de vallende duister nis geen verdacht persoon te zien. Tenslotte weet hij het gevoel aan z'n zenuwen, even als de nimmer wij kende vrees, dat iemand hem van achteren zou naderen en de hand op zijn schouder leggen. TWEEDE DEEL DE GEVOLGEN Hoofdstuk I. JUFFROUW TOWNSEND KAN NIET SLAPEN Juffrouw Townsend leed wel vaker aan slapeloosheid en daarom liet het levendige oude dametje, in plaats looshlbi W?XStelen te&en haar slape- velend erom te treuren, die ver- het vanzelf®!' .h8al Kang gaan tot kunnen f f beter werd en zij zou gen de kn*!apen- Daa™m *at te- couchette „e1s van baar slaapwagen- "enieten vjn k"n Probee''de te haar raamrne landschap, dat langs ber e^ wrlaten°land'°deze^ \voesti]: voorbij - met veel meer dan n foods tussen de ruwe heuvels en hoogten flauw een donkere massa, die mis schien slechts een rots was, of een eenzaam en onverlicht boerenhuis. Juffrouw Townsends gedachten vlo gen van het weinig boeiende land schap naar de trein zelf. Welk een beeld zou die bieden? Voor haar gees tesoog zag ze de koplichten de duis ternis doorboren, glijdend over de zich krommende rails, over de wan den van rotskloven, over met cactus begroeide heuvelen en het uit zijn slaap opgeschrikte half-wilde vee. Ze stelde zich de lange rij achter de lo comotief aandenderende wagens voor, die zich als een machtige slang door de rotsige kloven kronkelde. Met knarsende remmen vlogen ze om bochten, dreunden ze over duikers. En in die hele, honderden tonnen zware massa van machines en staal, die voortstoof door de nacht, waren, zo dacht zij, buiten haarzelf nog slechts enkele personen wakker. Ze telde op haar vingers: het waakzame machine-personeel op de locomotief, misschien een nachtploeg in de post wagen, en enkele conducteurs. Maar al de rest, dozijnen mensen, sliepen. In de voorste rijtuigen, waar de lich ten gedempd waren en waar het warm cn benauwd was, hingen ze moe en ongemakkelijk op de banken. Ze vermoedde, dat in het restaura tierijtuig de kelners en koks allen op matrassen op de grond zouden sluimeren. En hier in de slaapwa gen, waar een lange, halfduistere corridor tussen de heen-en-weer zwaaiende gordijnen door voerde la gen lichamen op de plankachtige cou chettes, wier eigenaars verzonken waren in die halve dood, die bijna een derde van ons leven op aarde in beslag neemt - de slaap. Juffrouw Townsend draaide het licht op en zag, dat het bijna twee uur was. In de hoop door geestelijke concen tratie die vervelende slapeloosheid te overwinnen, liet ze in gedachten haar medereizigers de revue passe ren. En aangezien zij een vrouw was met een helder oordeel en grote be langstelling in haar medemensen, had zij na een reis, die zesendertig uur geduurd had, reeds een bepaald oordeel gevormd. Om te beginnen had je, aan het einde van de wagon, waarheen haar voeten wezen, het compartiment van die nogal voor naam uitziende heer van middelba re leeftijd, die haar vaagjes bekend voorkwam. Naast hem bevond zich,heel chic in de luxe-coupé, bijna een salon de filmactrice. Zelfs iemand, die zó zelden in de bioscoop kwam als juf frouw Townsend, kende toch Sybil Le Grand, de heldin van stukken als ,,De Lichten van Broadway". „Door haar schuld" en dergelijke. Ze wist haar meest geliefde cn populaire rol len buitengewoon natuurlijk te spelen. Die avond was er een fuifje geweest in juffrouw Le Grands salon, bege leid door het klinken van glazen, gelach en stemmengeroes. Later op de avond scheen de vrolijkheid in onenigheid te ontaarden, zodat men de toornige stemmen hoorde als de coupédeur geopend werd. Doch om één uur ging het gezelschap uiteen; een luidruchtig afscheid, schreden langs de corridor en toen werd 't stil. De afdeling naast juffrouw Town send was onbezet, maar tegenover die lege afdeling, aan de andere zijde van de corridor, op couchette 12, had je het bekoorlijkste weeuwtje. dat je maar denken kon: grote donkere ogen als kersen: een figuurtje zo slank, dat ze bijna mager was. Wat een schilderijtje, toen zij in New- Orleans instapte, met een coquet hoedje met sluier, een zwart en wit toiletje cn een ketting van git om de blanke hals. Een allerliefst stem metje had ze. Naast haar - treffend voorbeeld van de scherpe contrasten, die 's levens toeval vaak biedt - had je die grote ruwe rancher uit Texas. Hij was ingestapt in het een of an der stadje ten westen van San An tonio en zijn vertrek vandaar scheen een hele gebeurtenis. Hij werd ten minste naar de trein gebracht door een commissie, die, evenals de heer in kwestie, belachelijk topzware reu- zenhoeden droegen en kleren, die naar de ranch roken. Toen juffrouw Townsend één hunner, naar de reden van het oploopje vroeg, had hij ge antwoord met een zwaarwichtig hoofdschudden en eens gespuwd, waarbij hij met bewonderenswaar dige accuratesse juist het achter wiel van de slaapwagen raakte. Een ander, die meer mededeelzaam scheen, deelde ongevraagd mede, dat Hennery Holt niet gemakkelijk, niks niet gemakkelijk is assie loskomt." Doch wat er nodig was om Henry te doen loskomen, werd er niet bij gezegd. Hij was laat naar bed gegaan, dat wist ze, want bijna onmiddellijk na dat hij achter de gordijnen verdwe nen was, brak een luid gesnurk los. Het lawaai, dat juffrouw Townsends strijd tegen de slapeloosheid nog ver zwaarde, maakte haar radeloos. Doch na een tijdje hield het op; en te oordelen naar de geluiden, ver oorzaakt door het bewegen van een zwaar en log lichaam en het wappe ren van haar gordijn had hij zijn couchette verlaten. Öf hij al dan niet was teruggekomen kon ze niet zeg gen, maar het snurken had tenminste opgehouden. Énfin, de sterren twinkelden, de trein spoedde zich westwaarts en op de onderste couchette van no. 9 in de slaapwagen ..Placidia", lag zij, mejuffrouw Matilda Townsend, nog steeds wakker. O hemel, wat deed dat weerzin wekkende oude schepsel in de trein? Door de corridor van de slaapwagen naderde een langzaam geschuifel. Ze wist wie het was - die stakkerige en eigenlijk griezelige oude man van couchette 3. Door de een of andere verlamming kon hij zijn voeten niet optillen, maar slierde ze over de grond of hij schaatsen reed. Zijn ge zicht zag er niet uit of het uit door huid bedekt vlees en been bestond; kleur en weefsel deden eerder ver moeden, dat het uit een brok donkere gummi gehakt was. Zijn handen vie len op door hun grootte en door een brede en zware ring, met diamanten en een smaragd, 'die hij droeg. „Af schuwelijk", vond juffrouw Town send, „en aan de hand van dat lijk, nét een ring aan de hand van een. mummie." Schuifel, schuifel - gingen de gchre- den langzaam voorbij. Schuifel, schui fel - stierf het geluid weg. Waarvoor in 's hemelsnaam liep die oude man 's nachts om twee uur naar het eind van de wagen? Hij hoorde thuis, om het zo uit tft drukken, op de onderste "couchette in 3, en in het bed boven net zijna sliep die zoon, of secretaris, of be diende, of wat hij was, die juffrouw Townsend, niet onbekend met de mo derne terminologie, de „gladjanus"- noemde. Van het glanzende, spiegel glad geborstelde haar en de glinste rende tanden tot aan de slobkousen en blinkende schoenen was hij, al thans uiterlijk, onberispelijk. Maar er lag iets in die zachte stem. die méér scheen te zeggen dan de uitge sproken woorden, iets in die zij-ige manieren, dat juffrouw Townsend wantrouwig maakte. Doch ze had nader buren dan die vreemde mannen op no. 3. Aan haar kant, op no. 7, en schuin tegenover haar, op no. 8 sliepen twee dames, die ze om begrijpelijke redenen in gedachten de Grote Zeur en de Kleine Zeur noemde. Wat verder, respectievelijk op no. 6 en no. 5, bevonden zich een ordi naire handelsreiziger, die kakelbonte dassen droeg, en een blonde man van middelbare leeftijd, die enigszins leek op de voorname bewoner van het compartiment, (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5