Zeeuwsch-Vlaamse dorpen lopen nog steeds leeg L PO Moord of zelfmoord te N. en St.-Joosland Nieuw filter geeft volle rookgenot! Aanbod op fruitmarkt gering Bevolkingscijfers per 1 januari bevestigen traditionele beeld Axel kreeg rake klap Louwes stelt ministers van P. v. d. A. in gebreke Belgisch onderzoek inzake bevaarbaarheid Schelde IS VOLTOOIING MIDDELBURGSE ABDIJ VORDERT GESTAAG Ech ga Ont arbeic Bo< ÏÏlontieA Prijzen vrij sterk opgelopen Weinig peren DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 10 JANUARI 1957 KanaalgebiedOostburg en Breskcns kregen de winst Forum in Kapelle voor fruitkwekers Hoogwaterstanden De kwestie der landbouwbedrijven Dokter J. de Hullu ten grave gedragen Justitie staat nog voor raadsel Geen verzet noch gerucht U próéft dat u rookt! GRIEP? Walcheren Commissaris der Koningin in Statensitting MIDDELBURG Tien jaar Dampoort Zuid-Beveland GOES Expositie Rembraiult-reprodukties ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN Veilig verkeereursus AGENDA Vandaag „De W NDP Rhe KIoos Morgen LAATS Beste Edu Ook over 1956 heeft het hoogst ongezonde bevolkingsverloop zich in Zeeuwsch-Vlaanderen voortgezet. Met veel moeite heeft de totale bevolking van dit deel van Zeeland zich tot boven de 91.000 opgewerkt, door middel van de wel hoogst zuinige winst van 146 zielen, welke Zeeuwsch-Vlaanderen op 1 januari jl. heeft mogen boeken. Er waren elf gemèenten die over het afgelopen jaar hun bevolking zagen stijgen en slechts vijf daarvan mochten zich verheugen in een noemenswaardige toename. Dat zijn Terneuzen, Oost burg, St. Jansteen, Breskens en Sas v an Gent, die tezamen met 449 zielen vooruit gingen. (Van onze redacteur) Aardenburg, Hulst, Nieuwvliet, Overslag, Philippine en Zuidzande zorgden samen nog voor een winst van 55 zielen, zodat de totale toena me in het dertig gemeenten tellen de Zeeuwsch-Vlaanderen 504 perso nen bedroeg. Daar staat een verlies tegenover in 18 gemeenten van in totaal 358 zielen. Wanneer men deze droeve cijfers nader beziet, komt men tot opmer kelijke conclusies, Terneuzen nl. kreeg over het afgelopen jaar een winst van 244 personen, ongeveer honderd meer dus dan het „batig saldo" van geheel Zeeuwsch-Vlaan deren. Sas van Gent groeide met 35 zielen en het industriegebied rond het kanaal heeft dus weer getoond de beste papieren te hebben. Merkwaardig is evenwel dat het zo gegroeide Axel in de wedloop verslagen is. Wist het reeds sedert 1953 geen grote vooruitgang meer te boeken, nu zag deze grote gemeente het be volkingscijfer zelfs met 71 zie len dalen en daarmee zakte het tot beneden het peil van 1 janu ari 1953 In het westen kreeg industrialise rend Breskens een winst van 33 zie len, het centrum Oostburg een toe name van 84 en nog een flinke voor uitgang was beschoren aan St. Jan steen: 53 personen. Behalve Axel, dat de gevoeligste klap kreeg, waren het voornamelijk de agrarische gemeenten die de be volkingsteruggang moesten ervaren. Daarmee zet zich een reeds jaren Uitgaande van de afdeling Kapelle- Biezelinge en Omgeving van d. N.F.O. en de vereniging van oud-leerlingen van Tuinbouwwintercursussen zal er op zaterdagmiddag 19 januari a.s. in hotel „De Zwaan" een forummiddag worden gehouden voor de fruitkwe kers in deze omgeving. Dit forum zal alle voorkomende vragen op het gebied van de fruit teelt behandelen. Het is zeer uitge breid samengesteld. Voorzitter is de heer PJ.J.Dekker te Wemeldinge en verder hebben er zitting in, de heren P.M.Ganseman (chef veiling koel huis!, M.Nieuwenhuyze (hoofd lagere Tuinbouwschool, Joh.Oele (fruitkwe ker), L.C.Oele (assistent Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst en P Oele (hoofd keurmeester veiling Kapelle). Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 11 januari, de volgende waterstanden: te Hansweert om 9.40 en 22.35 uur; te Terneuzen om 9 24 en 22.13 uur en te Vlissingen om 8.54 en 21.43 uur. (Advertentie) Keëltableften- heipén directt aan de gang zijnd proces voort, een noodlot dat zich voltrekt aan het platteland. Wanneer men de cijfers splitst naar industrie- en landbouw gebied dan blijkt dat over 1956 het agrarische gebied een verlies van 188 zielen moest noteren, waar tegenover een winst van 241 personen staat in het industriegebied, waarbij dan A- xel meegerekend is. De centra Hulst en Oostburg zorg den gezamenlijk nog voor een winst van 93 zielen (zü 't dan dat de winst van Hulst tegenover die van Oost burg in 't niet valt) zodat opnieuw blijkt dat het platteland leegloopt. Hoewel hierover nog geen recente cijfers beschikbaar zijn, is het ze ker dat het juist de jonge mensen zijn die wegtrekken, zodat de „krim pende gemeenten" een steeds hoger percentage ouden van dagen onder hun bevolking gaan tellen. 'n Eeuw teruggang In tegenstelling tot het jaar daar voor was het bevolkingsverloop over 1956 voor oost-Zeeuwsch-Vlaanderen nog 't minst ongunstig, een beeld dat uiteraard voornamelijk veroorzaakt wordt door de gang van zaken in het gebied rond het kanaal. Ging het oosten over 1955 met ca. 80 zie len achteruit, over het afgelopen jaar haalde het dit verlies ruimschoots in door een toename van 176 zielen. Daartegenover staat een verlies van 30 personen voor het westelijk deel ondanks Oostburg en Breskens. Hoe opvallend ongunstig het bevol- kingsverloop in dit deel v. Zeeuwsch- Vlaanderen wel is bewijst de verge lijking met de cijfers van 1830. Sedert dat jaar groeiden Oostburg en Bres kens resp. met 2600 en 2400 zielen, daarmee hun bevolking sedert 1830 verdrievoudigend. Wanneer men nagaat dat deze ont wikkeling gezien de omstandigheden voor ongeveer normaal mag worden gehouden, dan valt des te meer op hoe slecht andere gemeenten sedert 1830 vooruit kwamen: Aardenburg met 800, Biervliet met 600, Hoofd plaat met 300, IJzendijke met 500, Schoondijke met 700 en Sluis slechts met 150 zielen. Dit zijn dan overigens nog de minst slecht gezegenden want de andere West Zeeuw sch-Vlaamse gemeenten zagen sedert 1830 hun zielental zelfs min of meer drastisch afnemen: Groede met 150, Nieuwvliet met 200, Retranchement met 100 en Cadzand en Waterlandkerkje ieder met 30 zie len. Vooral de kuststrook heeft dus al ruim een eeuw lang een gestade teruggang gekend. De cijfers Hieronder laten we het bevolkings cijfer van alle Zeeuwsch-Vlaamse ge meenten volgen met daarachter de vermelding van toename of achteruit gang. Aardenburg 4016 (plus 10), Axel 7797 (-71), Biervliet 2067 (-21), Bres kens 3636 (plus 33), Cadzand 941 C-2), Clinge 3643 (-5), Graauw 1610 (-10), Groede 2UÏ8 (-43), Hoek 2551 (-39), Hontenisse 5424 (-9), Hoofd plaat 1307 (-18), Hulst 4930 (plus 9), Koewacht 2550 (-9), Niewvliet 470 (plus 5), Oostburg 3827 (plus 84), Overslag 308 (plus 11), Philippine 1259 (plus 18), Retranchement 568 (-3), Sas van Gent 4114 (plus 35), Schoondijke 2014 (-21), St. Jansteen 4342 (plus 53), Sluis 2623 (-7), Ter neuzen 14.666 (plus 244), Vogelwaar de 3727 (-17), Waterlandkerkje 518 (-19), Westdorpe 2294 (gelijk), IJzen dijke 2753 (-30), Zaamslag 3321 (-17), Zuiddorpe 847 (-17), Zuidzande 841 (plus 2). (N B. In deze cijfers kunnen nog geringe verschillen optreden, die ech ter praktisch te verwaarlozen zijn). Uittocht Hoewel in het afgelopen jaar de nieuwe woningbouwregeling werd ingevoerd cn het voor de plattelands gemeenten funeste systeem van toe wijzing van volume niet meer wordt toegepast, was het wel te voorzien (Van onze parlementaire verslaggever) De aanval op de kleine boerenbe drijven is in de Eerste Kamer gepa reerd door de liberale spreker de heer Louwes, die ook voorzitter is van het Landbouwschap. Hij merkte op. dat de kritiek van de socialisten geen hout kan snijden De fout schuilt namelijk niet in de omvang van de boeren bedrijven, maar in het regeringsbeleid, dat wankel en onzeker is. Men heeft de ruilverkaveling en de uitgifte van de bedrijven in de Zuiderzeepolders laten sloffen en men is teruggeschrok ken voor zo nodige herziening van het erfrecht. Drie socialistische ministers al dus de heer Louwes zijn dus in gebreke gebleven: de ministers van Landbouw, Financiën en Justitie Met name oud-minister van der Kieft heeft helemaal geen recht van spre ken. als hij nu met saneringsplannen de kleine boerenbedrijven wil uit schakelen. Bovendien is het hele ka binet verantwoordelijk voor het niet voldoende erkennen van het Land bouwschap. Dit heeft aan de bel mo gen rukken, maar het moest op de stoep blijven staan, aldus de heer Lou wes, daarmee doelend op de nood kreten die al tijdens de kabinetsfor matie werden geuit. Hij achtte het bovendien een valse voorstelling van zaken, indien men niet duidelijk maakt, dat de ineffi ciënte bedrijven buiten d« bereke ningen van de kostprijs door het Landbouw-Economisch Instituut val len. Het gevaar bestaat, dat de boe renstand het vertrouwen in de rege ring en de democratie gaat verliezen. Dr. Drees is op dit betoog bij de replieken niet meer ingegaan. Hij wees er wel op, dat de minister van Landbouw juist veel contact met de landbouw heeft nagestreefd Dr. Drees deed voorts geruststel lende mededelingen over de economi sche toestand in het algemeen. Er is Seen reden voor een alarmtoestand, zei hij. Wel is voorzichtigheid gebo den en er zullen ook ingrijpende maatregelen komen, die ons terug brengen tot de werkelijkheid... Dat ook de prijzen hier en daar om hoog gaan, was volgens de heer Drees niet te vermijden. Ook de melkprijs zal, b(j verlaging van de subsidie, niet aan een verhoging kunnen ontkomen. Wat de buitenlandse politiek betreft bleef dr. Drees, in tegenstelling tot zijn partijgenoten van de PvdA, van mening, dat de V.N de oorzaak zijn van vele moeilijkheden. Men heeft in het Midden-Oosten veel te laat inge grepen, zei hij. Aangaande Nieuw-Guinea blijft de regering op het standpunt staan, dat internationaal beheer onaanvaardbaar is. Ook op dit punt nam dr. Drees stelling tegen de mening, die door de fractieleider van zijn eigen partij was verkondigd. dat de gevolgen daarvan zich thans nog niet zouden kunnen openbaren. Het nu gevolgde systeem, dat geba seerd is op de beschikbare bouwca paciteit, heeft voornamelijk in het oostelijk deel hier en daar al gun stig gewerkt. Vooralsnog heeft het zich echter voor het merendeel ge manifesteerd in geringere verliezen en slechts in enkele gevallen tot noe menswaardige winst. De grote teruggang op het platte land bleek nog niet te stuiten. Wel mag men aannemen dat intussen het dode punt is bereikt, sterke terug gang zal van nu af aan niet meer voorkomen. Of de louter agrarisch ingestelde gemeenten in de toekomst ooit nog eens tijden van groter bloei zullen beleven is een vraag waar van het antwoord samenhangt met talloze, nog niet te berekenen facto ren. Het enorme vertrekoverschot van vele gemeenten is nu een maal een gevolg van de positie van Zeeuwsch-Vlaanderen, het isolement waarin men het bovendien nog blij vend wil laten verkeren! Onder zeer grote belangstelling werd woensdagmiddag het stoffelijk over schot van dokter Jacobus de Hullu, in leven arts te Aardenburg, ten grave gedragen. In de Sint-Baafskerk, die geheel ge vuld was met inwoners van Aarden burg en omgeving, die hun dokter de laatste eer kwamen bewijzen, werd de plechtige rouwdienst geleid door Ds. L. S. Blom. Honderden volgden de rouwstoet, waarbij de artsen van west Zeeuwsch-Vlaanderen als slippendra- gers fungeeerden. Op de algemene begraafplaats te Aardenburg bad Ds. L. Blom het Onze Vader en werden aan de geopende groeve woorden van rouw, troost en dankbaarheid gesproken door C. Holm ontvanger der belastingen te Schie dam, zwager van de overledene, C. M. van den Broecke, namens het Groene Kruis en namens de Sociëteit „Spoor tot Vriendschap", A. Kesteloo te Breda, namens de collega's en opvol gers van dokter de Hullu, H. Roze- meijer te IJzendijke, namens de art senkring west Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvan dokter de Hullu in leven voorzitter was en A. C. Catsman na mens zijn medewerkers van de EHBO in de moeilijke dagen van de bevrij ding in 1944. Namens de familie dankte de heer C. Holm voor de belangstelling en bracht hij speciaal de dank van de familie over aan de huishoudster der familie de Hullu, mej. Francien Witte, voor al de jaren van grote toewijding, die zij de overledene en zijn gezin heeft gediend. „Een zeer duister geval", zei de officier van Justitie, mr. v.d. Dussen ons, toen wij hem gistermiddag zijn mening vroegen over de dood van de weduwe Kodde-Rooze te Nieuw- en St.-Joosland. Men kan net zo goed de hypothese: zelfmoord als de veronder stelling: moord aannemen, volgens de Officier. De vrouw is nl. gevonden met een beddelaken om de hals geknoopt, zo dat zij gesmoord is. Niets in het bed of in de kamer wees echter op een worsteling, wat men toch bij een jon ge vrouw zou mogen verwachten als zij door iemand wordt overvallen Ook hebben de buren, hoewel de hui zen zeer gehorig zijn, geen enkel ge rucht of geroep vernomen in de nacht of morgen. Van de andere kant is het weer vreemd, dat een vrouw in de kracht van haar leven zonder voor de hand liggende reden zichzelf verstikt. In de eerste weken na de dood van haar man, toen zij een zenuwcrisis door maakte, zou men dit nog he'bben kun nen aannemen, maar thans had zij plannen om met de 34-jarige dragline machinist W. J. in het huwelijk te treden. De J was, volgens eigen verklaring, 's avonds tevoren nog bij de vrouw (Advertentie) amsterdam op bezoek geweest en toen was zij in een zeer opgewekte stemming! Zoals reeds bericht, had hij, zowel als de 30-jarige taxichauffeur H. reeds enige tijd kennis met de weduwe, maar de voorkeur der vrouw ging naar eerstgenoemde uit. Die reed ook vaak met haar in de nieuwe auto. welke haar man haar had nagelaten. De justitie heeft evenwel geen re den om J. te verdenken. De man staat goed bekend en maakte tijdens zijn verhoor een volmaakt rustige indruk. Ook tegen H. zijn niet de minste bewijzen voorhanden. Hij geeft toe 's morgens bij de woning der weduwe te zijn geweest om, zoals gewoon, een kop koffie met haar te drinken. De deur gesloten vindende was hij weer weggegaan. De vrouw ging voor welgesteld door, maar bij het nauwkeurig onder- (Advertentie) King Size Filter 85 ct zoek door de politie in de woning verrioht, werd maar heel weinig geld gevonden. Strikt genomen zegt dit echter ook nog niet veel. Zoals wij reeds berichtten is de dactyliscopische dienst bezig geweest en werd er met een politiehond ge werkt, maar positieve zaken kwamen er niet door aan het licht Zo is er weer een mysterie meer op de Zeeuwse eilanden, waar de normale veiligheid opeens althans op Z.-Beveland en Walcheren ge schokt lijkt. (Advertentie) Mijnhardt's Grieppoeders. Doos SO ct. Uit het verslag van de Belgische Senaatscommissie over de begro ting van Openbare Werken blijkt, dat het directoraat-generaal van Bruggen en Werken in het water bouwkundig laboratorium een theo retische studie wil gaan maken over de bevaarbaarheid van de Schelde. Dit zal gebeuren op een model met beweegbare bodem van de bestaande toestand en van mo gelijke verbeteringen. Voor het maken van die studie is een nieuwe hal gebouwd, die 500 m2 oppervlakte beslaat. Twee punten zul len voornamelijk de aandacht krijgen. Een daarvan betreft het onder zoek van de technische mogelijkhe den om de scheepvaart op de Schelde te verbeteren met behulp van de thans aangewende middelen, d.w z. I de baggerwerken, die jaarlijks 5.5 1 miljoen m3 verzetten. Bovendien zul- 1 len de kalibreringswerken van de stroombedding voornamelijk ter hoog te van Bath, bestudeerd worden. De proefnemingen zijn zo omvangrijk en ingewikkeld, dat er tenminste drie jaar voor nodig zal zijn. De scherpe bocht bij Bath is er een der oorzaken van, dat schepen die meer dan 35.000 ton meten, de haven van Antwerpen niet kunnen bereiken. Aangenome wordt, dat de verbeteringen het mogelijk zullen maken, dat ook schepen tot 45.000 ton naar de Scheldestad kunnen ko men. Op de fruitmarkt is de laatste we ken sprake van een zeer geringe aan voer. Dat is trouwens een normaal verschijnsel rondom de jaarwisseling. In de kerstweek en de nieuwjaarsweek is er ook in Zeeland nog veiling van fruit gehouden, maar men had het even goed kunnen laten. Nu beginnen echter de aanvoeren weer toe te ne men. Deze week had vooral de vei ling in Goes reeds een zeer behoorlijk aanbod van fruit, dat dan hoofdza kelijk bestaat uit appels. De voorraad peren is van zeer geringe betekenis en regelmatig worden er bovendien nog partijen verladen, het meest voor .Engeland en Zweden. Het hoofdras van de peren is de Conference. Op het laatst van december liep de prijs van dit ras terug maar nu ligt de prijs van de kwaliteit huishoud bo ven 55 mm weer tissen 60 en 65 cent per kg De totale perenvoorraad in Zeeland bedraagt op dit ogenblik niet meer dan plm. 300.00 kg hoogstens. Flinke appelv oor raad Met de appels is het anders gesteld. Hiervan is nog een grote voorraad en er mag daarom op wor den gerekend dat er nog verschillende maanden regelmatig een groot kwan tum per veilingdag zal worden aan geboden op de Zeeuwse fruitveilin gen en dan speciaal in Goes en Ka- pelle-Biezelinge. De voorraad appels is echter veilig opgeborgen in koel huizen en bewaarplaatsen, hoofdza kelijk bij de veilingen en er kan daar om regelmatig worden geruimd zon der dat daarbij overhaast te werk gegaan moet worden. In de gascellen zijn veel appels van het ras Golden Delicious opgeslagen en deze kunnen wel tot april-mei worden bewaard komt dit jaar weinig voor. Het uitval percentage van het bewaarde fruit is daardoor ook erg gering. Hoge prijzen Zeer duidelijk komt dit seizoen weer naar voren dat er behoefte is aan fruit van goede kwaliteit Pro- dukten waarvan de kwaliteit slecht is, kunnen enkel worden afgezet te gen lage prijzen. Voor de goede par tijen betaalt de handel echter ook graag een hoge prijs. Vooral voor Franse rekening wor den thans op de Zeeuwse veilingen heel wat appels klaar gemaakt en dan speciaal de rassen Golden Delicious en Goudrenet. Maar ook hier weer: enkele de beste partijen worden ge kocht voor dit land en dan wordt er ook graag een hoge prijs voor be taald. Zo brachten mooie partijen goudrenet het zelfs tot rond 50 cent per kg en mooie partijen Golden De licious noteerden zelfs tussen 70 en 80 cent per kg. Dit zijn zeer bevredigen de prijzen en maken dat de kweker een behoorlijke vergoeding krijgt voor de bewaring van zijn fruit. Het is echter niet alleen Frankrijk, dat graag goede prijzen betaalt voor mooie partijen appels, we zagen deze week dat ook België voor goede par tijen een beste prijs over heeft en verder kocht ook de binnenlandse handel mee op het hogere, prijzen- niveau. De afzet in het binnenland blijft nog steeds zeer belangrijk. Een gelukkige omstandigheid voor de Zeeuwse kwekers is dat zij de kwa- liteitsprodukten kunnen leveren waar aan thans behoefte blijkt te bestaan. Het gedeelte van de Abdjj te Mid- i De vergadering nam slechts weinig delburg, waarin de bureaus van de tijd in beslag. De staten namen zon- rijkspolitie zijn gevestigd en waarin der discussie en stemming de vol- enkele andere diensten zuil» n worden gevestigd, is weldra voltooid. Het voorbereiden van de plannen voor de bouw van het gedeelte, bestemd voor de huisvesting van de provinciale griffie, is gereed, zodat met de uit voering daarvan binnenkort zal wor den begonnen. Deze zeer verblijdende mededeling deed de Commissaris der Koningin, jhr.mr A.F.C.de Casembroot, in de gisteren gehouden vergadering der provinciale staten. Onlangs zijn op hoog niveau besprekingen gevoerd, waarvan het resultaat is geweest, dat de rijksgoedkeuring wordt ver leend. Zoals wij kortgeleden reeds De kwaliteit van de appels is dit jaar meldden, is de bouwcapaciteit voor overwegend zeer goed. Stip is dikwijls de bouw van het provinciehuis aan een gevreesde bewaarziekte en deze wezig gende besluiten: overdracht in eigen dom. beheer en onderhoud aan de gemeente Terneuzen van een gedeelte van de provinciale weg Terneuzen- Axel, subsidiëring der opleiding van leidsters bij het kleuteronderwijs, ver hoging der provinciale bijdrage aan de commissie voor de normalisatie, subsidiëring der beroepskeuzebureaus wijziging der provinciale begroting voor 1955 en der begroting 1955 van het provinciaal gasbedrijf, vaststel ling jaarstukken over 1955 van de provinciale stroombootdiensten en het provinciaal wegenonderhoudsfonds. Een vijftal voorstellen inzake perso neelsaangelegenheden werd naar de afdelingen verwezen De volgende ver gadering der staten werd vastgesteld op maandag 28 januari a.s. des mor gens om tien uur. In de grote zaal van het Schutters hof heeft de buurtvereniging Dam poort e.o. in verband met haar tien jarig bestaan een jubileumfeêstavond gegeven. De hoofdschotel van het ge boden programma vormde het blij spel „Wie is Henri Jones?", dat ge bracht werd door de toneelgroep „De Golfbrekers" uit Zoutelande. Als van ouds verleende het gemengd buurt- koor dat o.l.v. de heer Millenaar staat, medewerking. Het koor bracht op verdienstelijke wijze een zestal liederen tot verklanking, waarbij vooral het humoristisch getinte stukje „De Spijskaart" waarin de koorleden de stampvolle zaal tenslotte een sma kelijk eten toewensten, de betoonde waardering verdiende. Voor de aanvang en tijdens de pau ze trad het muziekensemble „Agui- drum" van de buurtvereniging „Het Zand" voor het voetlicht met vrolijke deuntjes. De zwaarste taak hadden dus de tonelisten van „De Golfbre kers", die gedurende de drie bedrij ven onderhoudend toneel lieten zien. „Wie is Henry Jones?" is een blij spel met een verkwikkkelijke Intrige Met name het spel van de heer Wil lem van Meersbergen als Michael Tel ford gaf de opvoering een goede toets. De hoofdrolfiguur kwam minder goed uit de verf waarbij dient te worden aangetekend dat de vertolker wel voor een zeer zware opgave was geplaatst. Jan Melis was een geagiteerde groot grondbezitter; Piëta Melis beeldde met overtuiging een pedant dochter tje uit. „De Golfbrekers" kunnen terugzien op een goede opvoering. BOUW VAN EEN NIEUWE AMBACHTSSCHOOL. Na enkele jaren opgehouden te zijn is thans de urgentieverklajing voor de bouw van een nieuwe ambachtsschool, die plaats biedt aan ruim zevenhon derd leerlingen, afgekomen. Het bestuur hoopt binnen niet al te lange tijd tot aanbesteding te kunnen overgaan. Eerst is er ook nog sprake geweest van de bouw van een chr. ambachtsschool, doch die schijnt nu van de baan te zijn, wat ten goede is gekomen van de plannen, welke het bestuur der bestaande school al zo lang in portefeuille had. Sinds enkele tijd trekt, een door het departement van Onderwijs geor- organiseerde reizende tentoonstelling door het land. Zij bevat een groot aantal reproduktiès van schilderijen, tekeningen er. etsen van Rembrandt, wiens 350e gebortedag men vorig jaar herdacht. Het Goese gemeentebestuur doet moeite deze expositie ook naar Goes te krijgen en er is goede hoop, dat deze pogingen zullen gelukken. s-Heer Arendskerke VERKEERSLESSEN In onze gemeente zal worden be gonnen met een serie gratis verkeers- lessen Deze lessen, die verzorgd zul len worden door de rijkspolitie, wor den gegeven in de vier dorpen van de gemeente en hebben ten doel het aantal verkeersongelukken te beper ken door een betere kennis van de verkeersregels bij de weggebruikers. In Nieuwdorp wordt de eerste les gegeven in het verenigingsgebouw en wel op 24 januari a.s.; te 's Heer Arenri.-kerke vindt de eerste les.plaats op 25 januari, eveneens in het ver enigingsgebouw, terwijl 's Heer Hen drikskinderen op 28 januari aan de beurt is. in een der zalen van het ver.geb. In Lewedorp worden de les sen gegeven in zaal van den Dries, voor de eerste maal op 29 januari. Lewedorp TREKKER IN BRAND. Gisterenmorgen vloog door nog niet opgehelderde oorzaak een trekker van de landbouwer Jac. Smits in brand, toen men er mee aan het werk was. De brandweer uit Arendskerke snelde toe, maar kon weinig uitrichten. De trekker brandde geheel uit; de schade a 8000 wordt door verzekering ge dekt. Kruiningen ONTHULLING MONUMENT. Het monument ter nagedachtenis van de slachtoffers van de watersnood ramp zal 1 februari a.s. op de Markt te Kruiningen door de Commissaris der Koningin onthuld worden. Vooraf zal in de hervormde kerk een herdenkingsdienst worden ge houden. agenda af te werken. Voornamelijk de bespreking van de grenswijziging met Hulst zal praatstof opleveren. Verder staan er een aantal subsidie verzoeken op de agenda. Vogelwaarde bevolking liep weer terug In 1956 moest onze gemeente wat de bevolking betreft alweer enige veren laten. Hoewel de teruggang van het inwonertal niet onrustbarend mag worden genoemd, toch viel er weer een nadelig verschil van 17 personen te noteren. Dit verlies steekt overi gens niet ongunstig af tegen het ver lies over 1955, toep het. inwonertal met 41 afnam. De volgende mutaties deden zich voor: Op 31 december 1955 bestond- de bevolking uit 1972 mannen en 1772 vrouwen, totaal 3744 inwoners. De be volking nam toe in 1956 door: vesti ging 27 mannen en 40 vrouwen, to taal 67. Geboorten binnen de gemeen te: 33 mannen en 24 vrouwen, to taal 57. Elders geboren: 12 mannen en 13 vrouwen, totaal 25. De bevol king nam af in 1956 door: Vertrek 64 mannen en 61 vrouwen, totaal 125. Overlijden binnen de gemeente: 10 mannen en 16 vrouwen, totaal 26, vrouwen, totaal 15. Totale afname; 11 mannen en 6 vrouwen. Op 31 december 1956 bestond de bevolking dus uit 1961 mannen en 1766 vrouwen, totaal 3727 inwoners Opmerkelijk is wel dat de mannen in Vogelwaarde bij uitstek de vrouwen de baas zijn, althans in aantal. Niet temin moet het voor huwbare dames aangenaam toeven zijn in deze ge meente, want onder dat overschotje van 200 mannen zijn de vrijgezellen zeer goed vertegenwoordigd. Meer dan eens heeft burgemeester mr. P. Tellegen zijn bezorgdheid uit gesproken over het toenemende aan tal verkeersongevallen ln zjjn ge meente. Niemand in Terneuzen was meer verheugd over de oprichting van een afdeling van de Vereniging vflor Veilig Verkeer, dan juist bur gemeester Teilegen en ook iedere keer gaf h(j blijk van grote belang stelling wanneer er eep vergadering was, of wanneer Veilig Verkeer een ■of andere actie op touw zette. Gezien het groot aantai leden, waarover de vereniging beschikt en de grote, .belangstelling det leden gaat het bestuur der vereniging een verkeerscursus organiseren. Deze cursus zal bestaan uit vier lessen van ongeveer anderhalf uur. Niet alleen wordt deze cursus gegeven voor de leden, die deze gratis kun nen volgen, ook niet-leden kunnen hieraan deelnemen tegen betaling. Wanneer de cursus zal zijn beëin digd kan worden deel genomen aan de Landelijke verkeerscompetitie, die door de Koninklijke Nederlandse motorrijdersvereniging op 20 febru ari zal worden gehouden. Wanneer er genoeg gegadigden zul len zijn zal dezelfde cursus te Drie wegen, Zaamslag en Sluiskil worden gegeven. Voor 15 januari kan men zich hier voor opgeven bij de politie te Ter neuzen, het Raadhuis te Zaamslag, de heer C. Bracke, Veldstraat 7 te Sluiskil, en de heer J. Drabbe, Oude- landseweg 34 te Driewegen. Tot nog toe is gebleken dat de jeugd het best met de voorschriften vertrouwd is, dank zij de verkeers- lessen op de scholen. De volwassenen kunnen nu hun schade inhalen. OPENING VAN DE R.K. JONGENSSCHOOL De officiële opening van de nieuwe r.-k. jongensschool aan de Begonia straat zal op donderdag 17 januari a.s. plaats hebben. Om 9 uur zal een H. Mis worden opgedragen in de parochiekerk van de H. Willebrordus. Om 10.30 uur zal in de gemeen schapszaal van deze school de plech tige inzegening plaats hebben, door pastoor J. van Campen. Daarna zal de school officiëel worden geopend door burgemeester mr. P. Teilegen. Sas van Gent KANARIE- EN VOGELSHOW. Door de vereniging „De Sasse Vogel vrienden" zal op zaterdagmiddag 12 januari en zondag 13 januari in de zaal Resida bij de heer H. van Aalst een kanarie-, en vogelshow worden gehouden. Tevens is er ook een apar te verkoopafdeling voor kanaries aan verbonden. BEVOLKINGSAANWAS Op 31 december 1955 waren er in onze gemeente 2012 mannen en 2067 vrouwen. Er werden 39 mannen en 41 vrouwen geboren Er hadden 97 vestigingen van mannen en 92 vesti gingen van vrouwen plaats. Overle den zijn 15 mannen en 7 vrouwen, vertrokken 104 mannen en 108 vrou wen. De bevolking telt op 31 decem ber dus 2029 mannen en 2085 vrou wen. Er werden 35 huwelijken geslo ten en twee echtscheidingen inge schreven. C.linge KORTE RAADSAGENDA Morgen zal er in het gemeente huis een openbare raadsvergadering plaats hebben om haif zeven, waar in slechts een korte agenda in be handeling genomen zal worden. Be houdens enkele ingekomen stukken, zal een voorstel tot garantielening voor het bouwen van een nieuw ziekenhuis te Hulst worden bespro ken. Verder zal gesproken worden over het wijzigen van een raadsbe sluit voor het bouwen van schuil plaatsen onder etage-woningen. Graauw RAADSVERGADERING Morgen om hall zes komt de gemeen- sas van gent olympU 8 uur: Mijn teraad bijeen orn een 'uitgebreide kind is ontvoerd. IJzendijke jaarvergadering „steunt elkander" De varkensverzekering „Steunt el kander" hield in café Wijffels haar jaarvergadering. In de loop van het jaar was ontvangen f 1106,27 en uit gegeven f 1215,70, wat dus komt op een nadelig saldo van f 109,27. De nieuwe uitkering werd vastge steld op f 1,50 per kg. De bestuursleden J. Trion en E. Sutin werden herkozen. Het salaris van de secretaris-pen ningmeester werd op voorstel van het bestuur verhoogd tot f 125,-. mariaspel uitgesteld De door „Elmare" aangekondigde uitvoering van het moderne Maria- spel „Een opzienbarende recht spraak" door H. de Greeve is uitge steld tot 27 januari. Aardenburg BEVOLKING NAM TOE Voor het eerst na vier jaar heeft de loop der bevolking over 1936 weer een stijging te zien gegeven. Het aan tal inwoners steeg van 4007 op 4016, wel geen grote stijging doch toch een bemoedigend beeld voor een plat. telandsgemeente. Deze stijging werd vooral veroorzaakt door het geboorte overschot, dat 52 bedroeg. Er werden namelijk 85 kinderen geboren, ter wijl er 33 mensen stierven. Er ver trokken 168 personen, terwijl er zich maar 125 alhier vestigden, aldus een vertrekoverschot van 43. Per 1 ja nuari 1957 bedroeg het aantal man nen 2064 en het aantal vrouwen 1952, waardoor dus de mannen met 112 in de meerderheid zijn. Het aantal ge sloten huwelijken bedroeg 33. AXEL Het Centrum 8 uur: Madame Butterfly, a.l. GOES Grand: De Gestapo mist een man. MIDDELBURG Electro: Cabaret. VLISSINGEN Alhambra: Het naakte leven. Luxor: Blond gevaar. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Butterfly. GENT Kon. Ned. Schouwburg: De dwaas der liefde. Zaterdag gouden bruit nl. vijftig ja Vonk en Filoi den. De bru: „Bosschenaar komt van hc De bejaarde ven weinig z spaard gebie kinderen, wa ln leven zjjn. Tesamen n deren en voc ligt paar zate: Het begint r baarheid in de tien, waarheei degom -per voorafgegaan bruidjes. Na 1 uur, wordt geboden en gevolgd door kinderen. Wai uitgebreid w< echtpaar. Er feestcomité be zitterschap va lijkheden orga hoogtepunten zal dan. wel bij Ant.Pieter: een speciale t< gasten moet h van de Schel de muziek zoi Het is een b kapelle levern Het bestuur Nederlandse E ten de C.V. te Amsterdan communistisch heid" uit het eniging te ont Dit besluit v van de overw van de C.P.N. het dagblad bijzonder, eer tisch karakte geefster van worden - in str doelstellingen len der democ eniging.- Deze ontzettin invloed uit te economische blad „De Wa schijnen. (A Wrijf uw terbalsem dringt er l "geen De arbeidsn fabrieken in ten zichzelf U tegen he. stroe litiek der rege Onder de be vinden zien oo ijzer- en staall achttien fabrie de grootste va andere cotepoi tiidy..nu de alias de bezuii de overheid m nen zelfs al i .voorgenomen te zijn. Het dat het kabint ging erdoor zo lemaal nogal x Dan ligt er Hof str a te pru zal wel een zw nekoek worder lachen. Hef be of meer in de l onkosten en i consumenten a, kaar zijnzien hoog gaan, tèr netto-ver dienst terd. Ik moet ingenieus gaat ten meer en d. centen minder schepje erop, taat is dan toe gens gelezen, i rekening van elektronische tenland ging h De eerste sto nieuwe jaar g boekje staan o krabbeld. We zonder extra-, tieke bedrijvi{ nioeten gaan van Kortenho afhandelen vói maal niet ver nog een paar stukken op nieuwd, hoe de verhoging Erg goed begr Hu ja, wel da kundigen met wilde binden het bedrijfslei aan staat te kan dit niet wijs, van geva cr categorieën kwam er natu

de Stem | 1957 | | pagina 2