EINDELIJK UIT EDEN NEEMT ONTSLAG ALS PREMIER DE VAL.. Butler waarschijnlijk zijn opvolger C*l Justitie rijpt nog niet in Masjumi trekt zich uit regering terug Mollet: Frankrijk zal Algerië niet opgeven TEXAS ZIT MET IMMENSE BENZINE-VOORRADEN „Hoop op algeheel herstel van gezondheid werd niet verwezenlijkt Gary Davis verscheurde zijn passagebiljetten Koningin keerde onverwacht naar Londen terug De eerste reacties Onderzoek naar toestand Hongarije Gevaarlijk olietekort in Europa Hongaren tijdelijk naar Nederland DAGBLAD VOOR ZEELAND Iets kouder ARTSEN TONEN ZICH BEZORGD Voetbalpools Crisis in Indonesië acuut In het wielspoor der fameuzen RESOLUTIE V.N. Onrust rond Jemen houdt nog aan Opheffing rijverbod op carnavalszondag 97e JAARGANG No. 22348 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerland la- Ver schijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Belgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C J v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M Mes, Mr. ti. M L. de Rechter, P. V. M- Veicauteren, L. J v. "t Westende. Abonn.prijs tuj voorultbet 1 6.50 p. kwartaal, p. post 1 7.30, p. week (uitsi. bij niet postbesteU.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland QQNDERDAG 10 JANUARI i-n' Advertentieprijs voor de gehele oplage 10.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen 1 0 35 per mm) Bij contract aan- zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- mene .Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GüES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau tmorZeeuwsch-VlaanderemJiUigT^Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bij bureaus: TERNEUZEN. Noordstraat 5b. Tel. 2601 COSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. 1 Sir Anthony Eden, die ooit de best geklede man van Engeland is genoemd, werd op 12 juni 1897 geboren. Hij studeerde in Eton en Oxford, diende tijdens de oorlog en werd spoedig daar na privé-secretaris van Austin Chamberlain. Na een snelle carrière werd hij op 38-jarige leeftijd minister van Buitenlandse Zaken. Als zodanig had hij voor de tweede wereldoorlog een groot aandeel in de Britse politiek tegenover Hitler en trawanten. Na de oor log woonde hij alle belangrijke conferenties bij van Stalin, Roosevelt en Churchill. Eden is een veelbereisd man met ruime belangstelling voor litteratuur en schilderkunst. Zijn eerste huwelijk, met Bea trice Helen Becket, werd in 1950 ontbonden. Twee jaar later huwde hij Clarissa Spencer Churchill, een nicht van de grote Winston. De laatste jaren liet Edens gezondheidstoestand te wensen over. De moeilijkhe den van de voorbije maanden zijn hem nu kennelijk teveel geworden. Premier Eden van Engeland is afgelreden. Hij heeft ver klaard, dat zijn gezondheidstoestand hem niet langer in staat stelt de verantwoordelijkheden van het eerste minis terschap te dragen. Eden is 59 jaar. Hij is premier geweest sinds april 1955, toen liij Sir Winston Churchill opvolgde. Waarschijnlijk zal Koningin Elisabeth nu de 54-jarige Lord Grootzegelbewaarder R. A. Butler de vorming van een nieu we regering opdragen. Algemeen beschouwt men het aftreden van de premier, dat volkomen onverwacht kwam, als de climax van het geschil over de Suez-kwestie, dat niet alleen de tegenstellingen toespitste tus sen Labour en de conservatieven, maar dat ook verdeeldheid teweegbracht in de boezem van de regering. Koningin Elizabeth was enige uren voordat Eden zijn. op wachting maakte, onverwachts van haar buitenverblijf Sandring- ham in het graafschap Norfolk, waar de premier haar de vorige dag nog had bezocht, naar Londen teruggekeerd. ANTON MAIR, een 37-jarige Oosten rijker, is door de Duitse politie ge arresteerd, omdat hij een aanslag zou hebben gepleegd op de Sovjet-am bassade bij Bonn. Hij wiide wraak „voor de onderdrukking van Oosten rijk tijdens de Russische bezetting". HET LIGT niet in de bedoeling van de regering, aan het gepensioneerd overheidspersoneel een eenmalige uit kering over 1955 en over de laatste vier maanden van 1956 te verstrek ken. MEVROUW NANSEN, de weduwe van de bekende Noorse ontdekkings reiziger, is in haar woning te Asker, bij Oslo, door een brand omgekomen. DE KUNSTVEILING, die het dagblad „De Tijd" ten bate van Hongaarse kinderen heeft georganiseerd, blijkt meer dan 14000 gulden te hebben op- geracht. OP EEN scheepswerf te Waterhuizen (bij Groningen) viel een steven voor een kustvaartuig uit de takels. Een 30-jarige arbeider werd door het ge vaarte getroffen en was op slag dood. ACHTHONDERD havenarbeiders in Londen kunnen niet werken, doordat een aantal havencontroleurs in sta king zijn gegaan. Op dertien schepen ligt het werk stil. EEN SLEEPSCHIP, geladen met erts is bij de Merwehaven te Rotterdam in botsing gekomen met een Brits kustvaartuig. Het sleepschip zonk. nadat de opvarenden in veiligheid waren gebracht. HET BRITSE vrachtschip „Nordic- star" wordt op de Atlantische Oce aan vermist. De bemannmg telt 37 koppen. Sinds 26 december is er niets meer van vernomen. EEN BENDE van veertig piraten heeft dinsdag het Nederlandse vrachtschip „Generaal Michiels' (1281 ton) van de K.P.M. overvallen toen het bij Sin gapore voor anker lag. Zij stalen alle koperen scheepsonderdelen. .ROCK AROUND the clock" mag nu tóch in Apeldoorn worden vertoond. De koorts is nu wat geluwd, meent de burgemeester. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt 5 woensdagavond 23.15 uur: 2 Opklaringen maar ook enkele verspreid optredende buien, voor- 2 namelijk in de kustprovincies. 2 2 Matige tot krachtige noordweste- 2 2 lijke wind. Iets kouder. 2 Verwachtir,g van het Belgisch Weerkundig Instituut: Aanvanke- lijk matige westelijke tot zuidwes- telijke wind. Betrokken hemel. Regenachtig en nevelig weer. La- a ter ook opklaringen. Iets frisser a weer. 2 Vandaag: zon onder 16.51 uur. a 2 maan op 12.06 uur. 2 Morgen: zon op 8.44 uur; maan 2 2 onder 3.25 uur. 2 Eden glimlachte „flauwtjes" toen hij zijn ambtswoning in Downingstreet verliet om naar het Buckinghampaleis te gaan. Het onderhoud, dat de Ko ningin met hem had, duurde ongeveer veertig minuten. Na zijn bezoek aan het paleis gaf Eden een persoonlijke verklaring uit. Hij zei o.m.: „Toen ik een maand ge leden in het land terugkeerde, hoopte ik, dat mijn gezondheid voldoende was hersteld om voor een aanzienlijke tijd miin taak doeltrêffejid te kunnen ver vullen. Deze hoop is niet verwezen lijkt. Ik ben van oordeel, dat het niet juist zou zijn in functie te blijven als eerste-minister van de Koningin, we tend dat ik niet volledig mijn plicht tegenover mijn vorstin en het land zal kunnen vervullen. Daarom heb ik met zeer veel leedwezen besloten de Koningin mijn ontslag aan te bieden". In een bulletin van sir Horace Evans en drie andere artsen, dat onmiddel lijk na de mededeling van sir An thony werd uitgegeven, werd gezegd: „Niettegenstaande de verbetering, wel ke intrad als gevolg van zijn rustkuur voor kerstmis, zijn er in de buik ziek teverschijnselen teruggekeerd. Dit geeft ons veel bezorgdheid met het oog op de ernstige operaties in 1953 en enige koortsaanvallen die daarop volgden. Naar onze mening zal zijn gezondheid hem niet langer in staat stellen, de zware lasten, die aan het ambt van premier zijn verbonden, te dragen". Dit, medische communiqué was dinsdag gedateerd. Later werd bekend, dat Sir Antho ny, niettegenstaande de bezorgdheid van zijn geneesheren, niet in een ziekenhuis zal worden opgenomen. Plotseling Alle politiek" commentators hadden gemeend, dat het bezoek, dat de pre mier dinsdag aan Sandringham had gebracht, inderdaad een gewone be spreking gold. zoals officieel was mee gedeeld. In de ochtendbladen was al leen de mogelijkheid geopperd, dat er enkele kleine wijzigingen in het ka binet op handen zouden zijn. De toe stand veranderde echter plotseling, toen om vijf uur woensdagmiddag be kend werd, dat de Koningin naar Londen was teruggekeerd. Onmiddel lijk deden allerlei geruchten de ronde, die nog werden versterkt, toen het kabinet werd bijeengeroepen. Wat Butler betreft: Er zijn tijdens de Suezcrisis aanhoudend geruchten geweest, dat hij zich in het kabinet had verzet tegen het Britse gewa pende optreden in Egypte, maar in het openbaar heeft hij steeds de poli tiek van Eden krachtig verdedigd. Eden en zijn echtgenote zijn inmid dels vertrokken naar Chequers, het officiële buitenverblijf van de premier in Buckinghamshire. In Franse parlementaire krin gen beschouwt men het aftreden van Eden als een logisch gevolg van het mislukken der Brits- Franse militaire expeditie naar Egypte. „Mislukken", omdat het de bedoeling was de gehele Suezkanaalzone te bezetten en de operaties gestaakt werden, voordat dit was bereikt. De vertegenwoordiger van het Sovjet- persagentschap ..Tass" meldt uit Lon den. dat „politieke waarnemers menen dat Edens aftreden een gevolg is van het mislukken van het Brits-Franse militaire avontuur tegen Egypte en van de z.g. Eisenhower-leer voor het Midden-Oosten." De leider van de Britse socialisti sche partij, Hugh Gaitskcll. die op liet ogenblik in de V.S. verblijft, waar hij lezingen houdt, heeft er op aangedron gen. dat er in Groot-Brittannië nieu we algemene verkiezingen worden ge houden, nu Eden is afgetreden. In West-Duitsland kwam de eerste reactie van socialistische zijde. De sociaal-democratische woordvoerder, Fritz Heine, verklaarde dat „reeds verwacht was, dat het conflict om het Suezkanaal zou uitlopen op een per soonlijke nederlaag van Eden. Wel licht zal het Britse volk thans ook de tweede gevolgtrekking maken en de conservatieve meerderheid in het La- gerheid door een socialistische ver vangen". Kritiek op V.S. Merkwaardig genoeg is het debat ever de recente politieke gebeurtenis sen in de Straatsburgse Europese As semblee woensdag geopend met een vinnige aanval van de Britse conser vatieve afgevaardigde Julian Amery op de houding van de Verenigde Sta ten in het Suezconflict. Na president Eisenhowers' plan voor het nabije Oosten te hebben geken schetst als „niet veel nieuws" en zich te hebben afgevraagd of de Verenigds Staten nu een „Monroe-politiek" voor het Nabije Oosten zuilen gaan toepas sen, verklaarde de Brit. dat Europa zijn belang in het Nabije Oosten des- nood ook zonder de Verenigde Staten zou moeten verdedigen. De Engelsman kreeg in de loop van het debat voo*- deze opvatting niet veel steun. Drie Duitsers van verschil lende schakering en een Turk trokken er terstond tegen te velde en betoog den dat zonder nauwe samenwerking met de Verenigde Staten geen effec tieve Europese politiek mogelijk zou zijn. Van de kleine internationale koop vaardijvloot. welke tijdens de strijd in Egypte opgesloten raakte in het Suez-kanual, uias de Noorse tanker ..Eli Knudsen" het eerste schip, dat weer zee kon kiezen. De foto toont de ..Eli Knudsenterwijl hij te Port Said het Suez-kanaal uit vaart op weg naar de Middel landse Zee. Namens de Verenigde Staten, Engeland en nog 21 andere lan den, heeft woensdag de Ierse af gevaardigde in de Algemene Vergadering van de V. N. een resolutie ingediend, waarin de oprichting wordt gevraagd van een commissie, die met alle mo gelijke middelen een onderzoek moet instellen naar de toestand in Hongarije. De resolutie bevestigt ook vroege re V.N.-besluiten, waarin o.a. te rugtrekking van de Sovjet-troepen uit Hongarije werd geëist. De Ierse afgevaardigde zei: ,,Het vaststel len en publiceren van de naakte feiten zal een vreselijker beschul diging van. de Sovjet-Unie opleve ren dan welsprekendheid dit kan doen". Namens de Verenigde Staten ver klaarde Cabot Lodge, dat de Honga ren niet moeten denken dat zij ver geten zijn. „Wat de Sovjets hebben gedaan is niet alleen onverdedig baar doch het is ook vanuit het nuchtere standpunt der Sovjet-stra tegie bezien een totale misluk king". Terwijl de V.N. over Hongarije spraken, stuurden communistisch - China en Oost - Duitsland een ge zamenlijke verklaring de wereld in waarin wordt gezegd, dat de twee landen het op alle punten volkomen eens zijn en dat zij de landen in het Midden - Oosten zullen steunen bij „hun verzet tegen het plan-Eisen- höwer". Intussen is de regering in Boeda pest een politie-actie begonnen, die de stroom vluchtelingen naar Oostenrijk beoogt te stuiten. Een aantal mensen werden uit treinen gehaald, die in westelijke richting In afwachting van het resul taat van nadere besprekingen tussen de toto-commissie van de K.N.V.B. en het ministerie van Justitie zal, naar verluidt, voor lopig nog niet worden opgetre den tegen de voetbalpools. Hoewel de procureurs-generaal de bevoegdheid hebben, te allen tijde een proefproces aanhangig te maken, zou den zij eerst de verdere ontwikkeling in deze willen afwachten. Zoals be kend is lag het oorspronkelijk in de bedoeling na 7 januari tegen de gro te voetbalpoolcombinaties op te tre den. De invloedrijke Islamitische partij Masjunii heeft woensdagavond beslo ten haar vijf ministers uit het Indo nesische coalitiekabinet terug te trek ken. Men verwacht, dat de kleinere christelijke en katholieke partijen dit voorbeeld zullen volgen. Het socialistische dagblad ..Pedo- man" meldde, dat de premier na het uittreden van de vijf Masjumi-minis- ters en eventueel van de vier ka tholieke en christelijke ministers, een drietal kleinere partijen zal uitnodi gen tot de regering toe te treden. De kern van het kabinet zou dan bestaan uit de nationalistische partij en de partijen van de ..Moslim Liga" waartoe de Nahdatul Ulama en de kleinere Islamitische partijen beho ren. De communisten zouden niet worden uitgenodigd om het kabinet te ver sterken, doch men kan veilig aanne men, dat de communistische partij in het parlement de regering zal steunen. President Soekarno en de gezamen lijke chefs van staven hadden ver klaard, op het ogenblik niet te kun nen instemmen met een kabinetscri sis, welke veroorzaakt zou zijn door Arte van Vliet (links) heeft dins- j het waakzaam oog van Gerrit dagavond de Gerrit Schulte-trofee Schulte in het sportpark ..De Vlierf' overgedragen aan de wielrenner van in Den Bosch. Zowel van Vliet het jaar 1956: Frans Mahn (midden).als Schulte zullen binnenkort hun De plechtigheid vond plaats onder fietsen aan de kant zetten. De Franse premier Guy Mol let heeft woensdag te Parijs verklaard, dat „Frankrijk Alge rië nooit zal opgeven". Hij zei dit in zijn lang verwachte ver klaring over de bedoelingen van Frankrijk met Algerië. Mollet deelde mede, dat „Frankrijk nooit zal toestaan dat Algerijnen van Europese afkomst van hun huidige economische overwicht misbruik ma ken door te trachten de Mohamme danen uit te buiten". Maar evenmin zal zij ooit toestaan dat de Mohammedanen misbruik ma ken van hun getalsterkte om de Euro pese minderheid te veroordelen tot onmondigheid of verdwijning. Volgens de laatste cijfers zijn er in Algerië Volgens het dagelijks bestuur van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwer king dekt de Europese olievoor ziening nog geen 75 pet. van de behoeften en zal er spoedig niet meer voldoende olie zijn om de economische bedrijvigheid op een normaal peil te handhaven. Het bestuur heeft de aandacht van !5e Amynkaanse afgevaardigde naar de O.E.E.S. gevestigd op de situatie, die binnenkort in Europa zal ontstaan, indien het tgegestane produktiepeil in Texas niet in voldoende mate wordt verhoogd om grotere verschepingen van ruwe olie en olieprodukten naar Europa mogelijk te maken. De voorzitter van de Texas Indepen dent Producers' and Royalty Associa tion, A. E. Herrmann, heeft verklaard dit da berichten, volgens welke de ongeveer een miljoen Europeanen en acht miljoen Mohammedanen. Mollet ontvouwde de grote lijnen van het regeringsprogramma als volgt: 1. Het eerste doel is de vrede te hersteilen cn een einde aan het bloed vergieten te maken. 2. Frankrijk blijft bij zijn onvoor waardelijk aanbod om het vuren te staken. 3. Binnen drie maanden na het sta ken van de sfrfjd zullen in Algerië vrije verkiezingen worden gehouden. Frankrijk zal niet aarzelen de vrije volkeren te verzoeken vertegenwoor digers naar Algerië te zenden om die verkiezingen te controleren. 4. Waarborgen voor de verkiezin gen kunnen opgenomen worden in de bestandsovereenkomst. Mollet voegde hieraan toe dat nog geen bestand gesloten is, omdat de leiders van de opstandelingen een politieke regeling voorafgaand aan het staakt-het-vuren blijven eisen. Volgens hem willen deze leiders geen bestand met maar een capitulatie van Frankrijk. De Franse premier deed vervolgens een beroep op alle tegenstanders van Frankrijk in Algerië om de wapens neer te leggen en met Frankrijk sa men te werken. Ook verzocht hij de V.N. zich niet te mengen in een vraagstuk, dat uitsluitend onder de nationale bevoegdheid van Frankrijk valt. onafhankelijke olieproducenten van Texas niet zouden willen medewerken aan de voorziening in de vraag naar olie in de Verenigde Staten of het buitenland, belachelijk zijn. In een telegram aan d= Engelse premier, sir Anthony Eden, zei hij, dat de Ame rikaanse producenten erop staan, dat er aan de buitenlandse vraag alleen dan wordt voldaan door verhoging van de produktie, indien leveranties uit de buitensporig grote voorraden, vooral van benzine, niet toereikend zijn en aanvulling behoeven. Volgens Herr mann trachten de Engelse regering en de grote oliemaatschappijen de Ame rikaanse benzine te weren. Hij deelde mede, dat Amerika in korte tijd onge veer 50 scheepsladingen benzine kan leveren. Deze benzine kan. zelfs bij het huidige gestegen peil der vracht tarieven, in Europese havens worden geleverd tegen slechts ongeveer 25G van de prijzen, die de verbruikers in Engeland moeten betalen! Ten aanzien van de jongste -prijs verhogingen voor ruwe olie in de Verenigde Staten zei Herrmann, dat deze verhogingen in verband met de gestegen produktiekoslen reeds eerder hadden moeten geschieden. Aan president Elsenhower heetf deze week een groep van olieproducenten uit Tcxa- verzocht een gedeelte van het toenemende bcnzine-ovcrschot der Verenigde Staten naar Europa te zenden naast de stookolie en ruwe olie, die reeds wordt geleverd. Volgens deze 'producenten hopen de benzine-over- schotten zich op in een ongekend tem po en bedragen zij thans reeds 185 miljoen vaten. In nliekringen te New-York ver klaarde men, dat de olieproducenten in Texas en andere grote producenten uit een oogpunt van goede zakenpoli- tiek. contracten voor de tijd van vijf jaar trachten te krijgen, alvorens zij er toe overgaan de reservebronnen te ontsluiten, om in de Europese behoef ten te vooralen. het optreden van legerofficieren op Sumatra. De woordvoerder van het Indone sische ministerie van voorlichting heeft woensdag de Nederlandse rege ring uitgedaagd om te ontkennen, dat .reactionaire Hollanders in Neder land nog steeds oetrokken zijn in anti- Indonesische subversieve activiteit. De berichten over de ongeregeld heden in het grensgebied tussen Je men en Aden spreken elkaar over de hele lijn tegen. Londen beweert, dat Jemenitische troepen de grenzen van Aden hebben geschonden: Jemen ech ter houdt vol dat de Britten zich hog steeds aan „agressie" schuldig ma ken. Engelse waarnemers wijzen er op dat Jemen een van de landen is, die communistische wapens geleverd krij gen. Aanhoudende grensschendingen zouden daardoor een groter gevaar kunnen inhouden dan men momenteel veronderstelt. Straaljagers zijn ingezet om aan de Jemenitische aanvallen een halt toe te roepen, zo werd gezegd. Binnenkort zullen in Nederland de 2.000 Hongaarse vluchtelingen aanko men, die hier tijdelijk worden opge nomen in afwachting van hun door reis naar Canada. De vluchtelingen zullen in vier treintransporten naar ons land worden gebracht en hier arriveren op 14 januari, 21 januari, 4 februari en 18 februari. In verband met de weersomstan digheden acht de Canadese regering het niet gewenst, dat de Hongaren eerder dan in het voorjaar in Cana da aankomen. Met Nederlandse emi gratieschepen zal de reis worden on dernomen. De Nederlandse emigratie centrale regelt een en ander in over leg met de Canadese autoriteiten hier te lande. De V.V.V.'s in Brabant en Zeeland zullen gezamenlijk pogingen in het werk gaan stellen bij de betreffende instanties om het zondagsrijverbod op geheven te krijgen voor zondag 3 maart, als heel het zuiden druk bezig is met de carnavalviering. Garry Davis, wereldburger nummer garantie kon echter niet worden ge- IC tl fiencrle e^nroiirl i„/,4 IT i\ff Tv .ie 1, is woensdagavond met een K.L.M.- toestel van Schiphol naar Amerika vertrokken. Voor lhj aan boord ging stond hij, onder (iet toeziend oog van politiefunctionarissen en leden van de Koninklijke Marechaussee, een groot aantal journalisten te woord. Hij vertelde dat hij onvrijwillig naar de Verenigde Staten vertrok. Om dit te demonstreren verscheurde hij glimlachend zijn passagebiljetten. Hem was verteld, dat de Nederland se regering van haar ambassadeur in Washington de verzekering had ge kregen, dat Davis in Amerika gal worden toegelaten. Een sehxifteüflM geven. Davis zelf zei, zich niet "te kunnen voorstellen dat de Ameri kaanse regering hem zonder natio naal paspoort zal accepteren. „Als men dat doet" er klonk iets van triomf in zijn stem „dan wordt een precedent geschapen, waarover ik mij alleen maar kan verheugen. Ik heb nu al jaren lang niet anders gedaan dan betogen dat ieder mens er recht op heeft om op grond van de verklaring van de rechten van de mens, in welk land dan ook binnengelaten te wor den. En in deze verklaring is geen «prak» van nationale paspoorten, visa

de Stem | 1957 | | pagina 1