Walchers binnenmeer ligt op vorst te wachten Middelburgse IJsclub heeft een lege kas Uitstekend materiaal op de vogelshow te IJzendijke Dronken Belg deed dwaze dingen in Sas van Gent WALCHEREN ZUID-BEVELAND ZES MAANDEN VOOR PANTSERSMOKKELAAR BORGHSTIJN vA Zeelands I toneeltrofee I „ontvoerd" V aderkring LMB OPRUIMING 2 Voor specialisten en liefhebbers Hogere dividend Zeeuwse Confectie Hoogwaterstanden Druk bezocht Militaire woningen te Rilland-Bath b beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Nieuwe Hongaren op komst Bestemming Canada MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Terwaarloos xe niet die Rtaeumatische Pijnen. ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN Eerste lustrum HULST AGENDA Vandaag Morgen MIDL Arthui DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 9 JANUARI 1957 Als men vanuit Middelburg om in Koudekerke te komen de Breeweg verkiest dan wordt men, nauwelijks enkele tientallen meters na de laatste hulzen van de Zeeuwse hoofdstad, geconfronteerd met een enorme plas water, die zich rechts van genoemde weg uitstrekt. Hoewel deze vlakte gelijkmatig bedekt Is met en laagje water van gemid deld een dertig centimeter, bevat het „plasje" acht miljoen li ter water.' Het zjjn de „miljoenen" van de Middelburgse IJsclub - de baan heeft inderdaad een fikse duit gekost! - die hier liggen te wachten om na de eerste nachtjes vorst reeds bereden te worden. De kwaliteit van het ijs van deze baan, die tot de grootste van Ne derland mag worden gerekend, zal goed zijn. Het zoutgehalte van het water is ca. 4 gram per liter; in de Middelburgse vesten is dit eens zo hoog. Met man en macht is er door de Ned. Heide Mij. gewerkt om het terrein, dat vier hectare groot is, geëgaliseerd te krijgen. Thans is men bezig een clubhuis op te trekken, van waaruit men een fraai overzicht op de baan zal hebben. In totaal wer den van het terrein drie hectaren be nut als ijsbaan; clubhuis, walkanten waar t.z.t. nog een omloop zal worden aangelegd en een ruim parkeerterrein voor auto's en fiet sen vergden de laatste hectare. Het bestuur van de Middelburgse IJsclub heeft een motorpomp aangekocht, die kortgeleden ter plaatse is geïnstal leerd. Met een capaciteit van vijftig kubieke meter water per uur heeft deze pomp het geëgaliseerde opper vlak herschapen in een plas, die de niet-ingewijde bijna als een Wal chers binnenmeer zal betitelen. Eer het zover was, zijn er door de Middelburgse IJsclub nog tal van voorzieningen getroffen. Zo werden op verschillende plaatsen kokers in het aardoppervlak gedreven, die wel licht spoedig lange masten zullen mo gen dragen: de verlichtingsinstalla tie! Op gelijkwaardige afstandjes ziet men thans stokjes boven het water steken: zij markeren de koker-plaat sen. Toen het terrein eenmaal was blank gezet, was de grote vraag voor het IJsclubbestuur: zal het aardopper vlak het water goed tegenhouden. Slechts enkele centimeters is het wa terpeil gezakt, toen bleef het stabiel. Hoewel het ijsbanencomplex in gro te trekken een rechthoekig terrein is, zijn aan de randen toch verschil lende uitsparingen gemaakt, waarin krabbelbaan, schoonrijbaan en ijsho- ckeyveld zijn geprojecteerd. De baan voor kunstrijders heeft een zeer centrale, maar toch gunstige ligging gekregen. Zij wordt nl. om sloten door de vierhonderd meter lan ge hardrijbaan. Geheel rond deze baan is de eigenlijke ijsbaan, die een minimale breedte van zeventien me ter kreeg. Aan de randen en in het midden van de ijsoppervlakte de spe cialisten" dus; het overige is het (Advertentie) De directie van de N.V. Zeeuwsche Confectiefabrieken te Middelburg deelt mede, dat aan de algemene vergadering van aandeelhouders, welke m de eerste helft van februari zal worden gehouden, voorgesteld zal worden over het boekjaar 1956 een dividend van 15 procent uit te keren (v.j. 12,5 pCt.) Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, de -.Uerdag 10 januari, de volgende waterstanden: te Hans- weert om 8,33 en 21,18 uur, te Ter- neuzen om 8,15 en 20.50 uur en te Vlissingen om 7.45 en 20.28 uur. domein van hen, die niet schoon, niet hard en niet kunstig rijden, maar toch bovenal, schaatsen! Beplanting Tussen het ijsclubbestuur en Staats bosbeheer wordt momenteel overleg gepleegd over de beplanting, die de baan, eenmaal verlicht, een idyllisch karakter zal geven en tevens als windkering zal dienen, hoewel ooste lijk van de baan reeds een bescher mende huizenrij staat. De gehele aanleg van dit complex, dat voor geheel Walcheren een aan winst betekent, heeft de ijsclub han den vol geld gekost. De kas is nage noeg leeg.. Toch heeft het bestuur doorgezet en dit is te prijzen. Be stuursleden hebben thans zelf een sproeimachine ontworpen terwijl men zich eveneens bezig houdt met de constructie van een automatische veegmachine met draaiende borstel. Het ligt in de bedoeling van het IJs clubbestuur, dat enkele deskundigen op schoon- hard- en kunstrijbaan in structie gaan geven. Toen het in november jl. enkele nachten had gevroren koning win ter trok zich toen weer schielijk te rug was de baan al bijna berijd baar. Onwetendheid? Een deel van de Middelburgse jeugd heeft toen gelukkig dus bijna de eigen ruiten ingegooid. Met ste nen, stokken en wat maar kon die nen werd het ijs „gekeurd". Wellicht wisten deze jeugdige vandalen niet, dat het hier een ijsbaan betrof! Ou ders, wier kinderen in deze omgeving spelen, zullen er goed aan doen hun pupillen hier op te wijzen. Dat dit in het belang van ieder is, ligt voor de hand! Van stenen en stokken in het ijs komt de grootste narigheid. Ondertussen heeft de ijsclub ook niet stilgezeten. Er werden twee com missarissen benoemd, die hier toe zicht zullen uitoefenen misschien wel in het belang van de stenensmij- ters zelf. Ondertussen biedt de grote water plas aan de Breeweg een imposante aanblik. Een aanblik, die een belofte inhoudt voor alles wat op Walcheren en wellicht de hardrijders van daarbuiten maar kan schaatsen! Onder grote belangstelling werd de internationale vogeltentoonstel ling te IJzendijke geopend. De voorzitter van de afdeling IJzendijke van de Ned. Bond van Vogelliefhebbers, de heer Vennix, sprak het wel komstwoord tot de aanwezigen waaronder het ere-comité, opgericht ter gelegenheid van de tentoonstelling, onder voorzitterschap van burge meester jhr. L. van Bonninghausen tot Herinckhave en als leden pastoor de Grauw, de wethouders C. Doens en A. Termote, notaris C. de Kok, dierenarts J. Westendorp en de heren Dierikx, A. van Oers en W. Bruynooge. De heer Vennix sprak er zijn vreugde over uit, dat de afdeling, door medewerking van velen, er in was geslaagd een internationale tentoon stelling te houden. Hij sprak tevens de hoop uit dat de show er toe zal bijdragen dat bij de bezoekers de bewondering voor de gevleugelde die ren zou overgaan voor al wat in de natuur leeft. Het doel van de tentoonstelling is natuurlijk de bezoekers te laten ge nieten van de talrijke vogels, die in de natuur niet meer of nog maar zeldzaam voorkomen. Maar de voor zitter meende toch ook te mogen ver wachten. dat bij velen de belangstel ling voor het werk en het streven van de afdeling gewekt zal worden, zo dat nieuwe leden tot de bond zullen toetreden. Verder deelde de voorzit ter mede, da' het in de bedoeling ligt van de expositie een jaarlijks evene ment te maken, zodat elk jaar de Ne derlandse vogelkwekers zich in een sportieve kamp met hun buitenlandse vrienden kunnen meten en elkaar de eer van de beste kweekresultaten kunnen betwisten. De heer Vennix eindigde met, een dankwoord te rich ten tot allen, die meegeholpen had den om de tentoonstelling te doen slagen. Hierna sprak de burgemees ter het openingswoord. Reeds vaak was het hem opgevallen, dat op schilderijen van oude meesters zo dikwijls een fraai bewerkte vogelkooi te zien, waaruit dus wel blijkt, dat er altijd vogelliefhebbers geweest zullen zijn. Vooral, nu velen van de natuur vervreemd zijn, zal deze vogel parade er zeker toe bijdragen, de af stand tussen de levende natuur en het belangstellend publiek te over- b uggen. Ook werd nog het woord gevoerd door de heer L. T, Flitsen, hoofdbestuurslid van de Ned. Bond van Vogelliefhebbers en districts commissaris van Brabant en Zeeland. Hij sprak zijn bewondering uit voor de wijze waarop de tentoonstelling georganiseerd was, temeer daar er enige tijd geleden in Bergen op Zoom een Ber.elux-tentoonstelling georgani seerd werd, waar men slechts met veel moeite enige buitenlandse in zendingen had weten te krijgen. Hier na werd de openingswijn gedronken, waara de tentoonstelling bezichtigd werd. Ingezonden werden 243 keurvogels, die in uniforme kooien, door de leden var. de Vogelvrienden gefabriceerd, langs drie zijden van de grote zaal opgesteld stonden. Het midden van de zaal was ingenomen door drie- meterlange volières met fazanten, kwartels, parkieten, enz. enz. een plas tieken goudvisvijver. Beide dagen van de tentoonstelling was het bezoek boven de verwach tingen. Hoewel men gerekend had op De Belg R.A.C.S. uit Gent, een 37-jarige makelaar, kwam aan de grens, na in Nederland op strikt al coholische wjjze de bloemetjes te hebben buiten gezet. Zo op het eerste gezicht was h(j er nog niet zo be roerd aan toe. Nee, de man, die naast hem zat. Een stomdronken fi guur in een hoekje van de wagen. Een figuur, dat zelfs op verzoek van de Nederlandse douaniers zijn iden titeitsbewijs niet meer tevoorschijn kon halen. Daartoe was hij niet meer bij machte. Ook bij de bestuurder, S. dus, werd een zonderling geurtje waargenomen, alsof de Schiedamse vlammen eruit sloegen Ach, die Shij had in 't ge heel geen bezwaar om uit z'nen wa gen te komen. Eenmaal buiten, sloeg hij een wachtmeester amicaal op de schouder, ondertussen de kreet bezi gend: „Die Hollandse Bols is toch goed hé! Veel verder kwam hij niet, want toen kreeg de zwaarte kracht vat op hem. Eerst ging hij door de knieën, later rolde hij ge heel om, waarbij het opengeslagen autoportier hem nog tot steun dien deToen moet er iets moois te zien zijn geweest, daar in Sas van Gent, op die avond van de 16e november. Terwijl hij uit volle torst een schoon vers aanhief, liet de makelaar zich, arm in arm met de wachtmeester, naar het cachot voeren De politierechter, mr.P.van Em- pel te Middelburg, voor wie S, zich dinsdagmorgen moest verantwoorden wilde wel aannemen, dat deze be scheiden optocht de grensbewoners enig vermaak heeft geboden. Zulks heeft echter geen invloed op de straf maat De officier, mr. J.L.Andreae wees er, zoals „ij zei, in goed Nederlands op, dat verdachte .stomdronken' was. Zijn eis was twee weken onvoorwaar delijke gevangenisstraf en zes maan den ontzegging van de bevoegdheid, in Nederland een motorrijtuig te be sturen. Waarbij de politierechter zich aansloot. Op donderdag 17 januari om half drie zal te Rilland-Bath de eerste steen worden gelegd van een com plex van 110 woningen voor gehuwde militairen der land- en luchtmacht. De plechtigheid zal verricht worden door de staatssecretaris van oorlog, mr. Cranenburg. een 500 bezoekers, steeg dit tot bijna 1,200. Door de keurmeesters, de heren Flitsen uit Bergen op Zoom, W. Lan- genberg uit Boskoop en van Mourik uit Den Haag, werden de prijzen als volgt toegekend: Ereprijzen De le prijswinnaars der verschillen de groepen Groep 1: G. Vennix te IJzendijke EK; L. Jaumotte, idem OK; G. Ven nix idem, EK, en G. Vennix, jd.em.EK. Groep 2: Jean Dillens, Brussel EK; W. Schut, Breskens, OK, Poisonnier, Oostburg OK, G. de Koning, Hulst EK. Groep 3: W. Risseeuw, Oostburg, OK; P. Petiet, Vlissingen OK, Ph. Keymel, Breskens, OK. Groep 4: P. Hoogstraten, Vlissingen EK. W. Temmerman, Oostburg OK, P. Hoogstraten, Vlissingen EK. Groep 5: F. Zegers, Hulst, EK; Joh. Verstraten, IJzendijke OK; W. Schut, IJzendijke OK; Jos. v. d. Bunder, EK. Groep 67: Joh. Verstraten, IJzen dijke OK; M. P. van Vlokhoven, Eind hoven EK; G. de Koning. Hulst OK; A. Hofman, IJzendijke OK; Joh. Ver straten, IJzendijke OK. Groep 89: Joh. Reith, Groenlo, 3 x EK; J. v. d. Bunder, IJzendijke OK; Joh. Reith, Groenlo, OK. Groep zangkanaries: J. Nijholt, Souburg, J. B. Sissingh, Vlissingen, J. Malgo, Middelburg, C. van Helden, Vlissingen. Groep: wildzang x wildzang: H. Reijs, Eindhoven. Groep wildzang: L. Jaumotte, IJzendijke. Groep tropische vogels G. de Smet, Oostburg. Uitslagen 1 Zilveren legpenning, geschonken door Commissaris der Koningin: Joh. Verstraten te IJzendijke; 2 Wissel beker winkeliersvereniging IJzen dijke: Joh. Reith, Groenlo; 3 Wis selbeker van wethouder Doens: G. de Smet, te Oostburg; 4 Zilveren medaille van burgemeester van Bon ninghausen te IJzendijke: Joh. Ver straten te IJzendijke; 5 Bondksruis van Ned. Bond van Vogelliefhebbers: J. v. d. Bunder, IJzendijke; 6 Beker Z.H.B.: den Dobbelaere, Brussel; 7 Bondskruis van Ned. Bond van Vogel liefhebbers: Jean Dillens, Brussel 8 Wandbord, Delfts' Blauw. Keurmees- tersprijs: W. Risseeuw, Oostburg; 9 Standaard 3 Hoefijzers: G. de Smet, Oostburg: 10 Amstel beker: den Broe der, Brussel; 11 Medaille van wet houder Termote, L. Janmotte, IJzen dijke; 12 Sigarettenstandaard: G. de Smet, IJzendijke; 13 Erezuil, ge schonken door Joh. Verstraten: Joh. Reith, Groenlo; 14 Wisselbeker "Jei nekens, H. Reijs, Eindhoven. De op toernee zijnde toneelver eniging „Het Reizend Zeeuws Volkstoneel" ondervond tijdens haar optreden in Kloosterzande, waar twee opvoeringen van „Houtworm" toerden gegeven, een onprettige verrassing. Toen men namelijk voorbereidingen trof voor de tweede opvoering, ontdekte men plotseling, dat het vaandel, dat het R.Z.V.T. vorig jaar als winnaar van het Zeeuws Landjuweel heeft ver overd, verdwenen was van het plaatsje op het toneel, waar het als uiterlijk teken van de hoog ste provinciale toneeleer was neergezet. Ondanks de consternatie, welke deze ontdekking uiteraard ont ketende, zagen de actrices en acteurs kans hun opvoering van „Houtworm" de gewone glans te geven, terwijl intussen al gespeurd toerd naar de moge lijke ontvoerders van het vaan del. Het is natuurlijk voor het R.Z. V.T. hoogst pijnlijk het vaandel al kwijt te zijn nog voor dat van de eerste opvoering van het Zeeuws Landjuweel sprake is. Daar moet worden afgezien van de mogelijkheid, dat een „con currerende" toneelclub een der gelijke doortastende methode heeft willen gebruiken om in het bezit te komen van het om streden vaandel, moeten hef toel buitenstaanders zijn, die Zeelands toneeltrofee hebben ontvreemd. Men mag evenwel hopen dat deze ontvoering een niet zo kwaad bedoelde grap is en dat zelfs geen houtworm het vaandel tijdens het verblijf bij de onrechtmatige bezitters zal kunnen belagen! (Advertentie) Tegen pijnen en griep. Geschikt voor ét gevoeligste maag, wani die wordt beschermd door hel bestanddeel (hefarox Het kamp te Biggekerke staat weer leeg. Alle Hongaren zijn eruit ver trokken, daar zij elders werk en huis vesting vonden. In kamp Burghsluis bevinden zich nog dertig Hongaren. Ook voor hen is er elders werk, maar de huisvesting moet nog geregeld worden. Ook de Hongaarse gezinnen die in het kamp bij Bruinisse waren ondergebracht, zijn merendeels vertrokken. Twee van deze gezinnen kregen woonruimte te Vlis singen Dit is speciaal gedaan om de ongeveer 20 Hongaren, die op „De Schelde" werken een „pied a terre" te bezorgen. Zeer waarschijnlijk zal het kamp te Biggekerke en misschien ook dat te Aagtekerke, andere groepen Hongaren moeten huisvesten. In ieder geval zal dat ook van tijdelijke aard zijn, want deze groepen zijn bestemd voor emi gratie naar Canada. Vorige week zijn deze kampen be zocht door enkele topfiguren der de partementen van Sociale Zaken en Maatschappelijke Zorg. Nieuwe voorzitter Barbus Conclionius Tijdens de in restaurant Wöhler ge houden jaarvergadering van de ver eniging van aquariumliefhebbers Bar bus Conchonius, is de heer M.Min- derhoud, die reeds de functie van tweede voorzitter vervulde, tot eer ste voorzitter gekozen. De heer P. Dingemanse moest zijn functie be schikbaar stellen in verband met zijn vertrek naar Terneuzen. Hij werd tot ere-voorzitter benoemd en ontving uit handen van de nieuwe voorzitter het gouden insigne. Tot eerste secreta ris werd de heer D.W.Kuiper geko zen; de heer C.Inpijn zal eveneens voortaan deel van het bestuur uit maken. Nadat het huishoudelijke gedeelte was afgewerkt - in verband met de vervroegde datum van deze vergade ring zullen de jaarverslagen in een eerstvolgende bijeenkomst, op 23 ja nuari worden behandeld - werd een drietal prachtige kleurenfilms ver toond, dat hiertoe bereidwillig was afgestaan door de Zuid-Afrikaanse ambassade. Briljante opnamen waren te aan schouwen in „Reisroutes in Zuid- Afrika", waarin de schoonheid van het landschap goed naar voren kwam in „The Cape Malays" werd de lens meer op de inwoners en hun gebrui ken gericht. Met het vertonen van „Zwervers van de woestijn", een rol prent met schitterende natuuropna men - handelend over de moeilijke omstandigheden, waaronder de woes tijnbewoner leeft - werd de avond besloten, „Opvoeding van de rijpere jeugd" Voor de plaatselijke commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoorlich ting heeft in de bovenzaal van res taurant Wohler de heer N.Verboon, leraar opvoedkunde te Middelburg, gesproken over het onderwerp „Op voeding van de rijpere jeugd". De heer Verboon begon met op te merken, dat dit deel een facet is van de gehele opvoeding. "Men dient het niet los te zien van de opvoe ding, die er aan voorafgaat. In het bijzonder zijn het de pro blemen rondom de lichamelijke rij ping, die de aandacht vragen. Er treden spanningen op, omdat de ont wikkeling van lichaam en geest geen gelijke tred heeft gehouden. De puber is dan lichamelijk rijp, psychische nog niet. De rijpere jeugd moet zich een per soonlijk vormen. Dit gaat gepaard met een nemen van een kritische afstand tot de ge zagdragers. De heer Verboon concludeerde, dat de moeilijkheden van de puber de moeilijkheden van de opvoeders zijn. Op deze uiteenzetting volgde een le vendige bespreking. Bouwrijp maken van gronden In verband met de toenemende be langstelling van bouwondernemers en particuliere bouwers voor de bouw van woningen op de in het grondbe drijf ingebrachte gronden, gelegen tussen de Veerseweg en de Meidoorn laan, dienen deze terreinen verder bouwrijp gemaakt te worden. De hiervoor nodige werken omvat ten o.m. het aanleggen van de ver bindingsweg tussen Veerseweg en Meidoornlaan, het doortrekken van de Prinses Beatrixstraat, Koningin Julianastraat, Roggeveenstraat, Za- charias Jansenstraat en Rozendwars straat, alsmede de bijbehorende aan leg van plansoenen. Hiermede wordt bouwrijp terrein verkregen, geschikt voor de bouw van: 57 meergezinswoningen in 3 woonla gen; 55 ééngezinswoningen, waar van 11 in aanbouw; 32 garages, waarvan 11 in aanbouw. De totale kosten worden geschat op 215.550.in dit totaal zijn de kosten begrepen van de aanleg van de rondweg, groot 135.000. B. en W. verzoeken daarom een krediet van 215.550.waarvan 146.750.ten laste komt van het grondbedrijf. EEN DAME DIE BOFTE. Tijdens de uitzending Radioscoop werd mevrouw Hordijk in de Lijster besstraat opgebeld door de leider daar van. Deze stelde mevrouw H. de vraag of zij zes soorten vloerbedekking kon opnoemen. Met enige hapering kreeg zij het voor elkaar en won daarmee 200 aan waardebonnen. Het kwam heel goed uit, zei de ver raste mevrouw, want ze was juist be zig met plannen om de huiskamer op nieuw aan te kleden. ONDERSCHEIDING. Bij K.b. is aan de heer A. de Bree, knecht bij de rund-, kalfs. en var kensslager P. C. Gillissen alhier, de ere-medaille in brons verleend, ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau. (Advertentie) Anders kunt U straju niet meer op of noor Begin morgen die bloedzuiverende Krusehen-kuur, om zelf te ondervin den en al spoedig hoevee) beter ge U voelt naar lichaam en geest. Want ook uw stemming heeft van Reumatische Pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen uw hele leven, belemmeren U in uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grij pen ligt. Neem toch Kruschen. De kleine dagelijkse dosis doet wonde ren. Op uw hele gestel. Als de Belgische smokkelaar Mar cel M. zich nog eens in Nederland waagt en als de politie dan de hand op hem legt zal hij een lalf jaar gevangenisstraf moeten uitzitten. Tot deze straf is hij gisteren by ver stek veroordeeld door de economische politierechter te 's-Hertogenbosch, maar dit vonnis kan tenzij M. zich weer op Nederlands grondgebied waagt niet ten uitvoer worden gelegd. Het voorspel van deze geschiede nis ging in de tweede helft van hel afgelopen jaar in de Nederlands-Bel gische grensstreek met name in het Kempengebied, waar op grote schaal boter werd gesmokkeld. Het betrof hier kennelijk een groot bedrijf, dat gedreven werd door een „gang" die vertakkingen in heel Nederland bleek te hebben. Nadat de douane-recherche uit Brabant en uit Rotterdam in actie gekomen waren, werd op 16 novem ber te Luikgestel een gepantserde auto aangehouden, waarin zich 900 kilogram oter bevond en -vaar- van als bestuurder de Belg Marcel M. door de opsporingsambtenaren her kend werd. De wagen werd door de douane tot enkele honderden meters over de Belgische grens achtervolgd eu kwam daar tot stilstand. M. zelf wist toen te ontkomen. De wagen be vatte behalve een grote hoeveelheid boter ook een zak zogenaamde „kraai enpoten", waarmee achtervolgende auto's tot stoppen worden gedwon gen. Na de escapade van 16 november is M. in België gearresteerd. Hij is met de betreffende douaniers geconfron teerd, die hem als de man in de auto herkend hebben. Ook werden met de speurhond Mox proeven genomen op hem en op de hoed die hij bij het avontuur verloren had, welke proe ven hem als de eigenaar ervan aan wezen. Toch bleef hij hardnekkig ontkennen de man met de auto ge weest te zijn. Beëdiging bij de Nationale Reserve Zaterdagmiddag om vier uur wordt de eerste luitenant der Nationale Re serve J. Laport, aan de Bergweg be ëdigd door majoor H. Snoek, com mandant van het district Zeeland der N.R. De beëdiging geschiedt in de on middellijke omgeving van het Chr. Lyceum; ze wordt opgeluisterd door èen drümbarid en gevolgd door een défilé. Na afloop zullen B. en W. de ge nodigden officieel in het stadhuis ont vangen. „BOEVEN EN MADELIEFJES". In het kader van het Landjuweel voert „Onderling kunstgenot" alhier op 17 en 18 januari de komische thril ler „Boeven en madeliefjes" op. 's-Heer Arendskerke BENOEMING TER SECRETARIE. Als opvolger van de heer Geldhof is tot kommies ter gemeente-secreta rie alhier benoemd de heer F. Burger, eerste ambtenaar ter secretarie te Goudswaard. s-Heerenlioek Uitvoering r.-k. koor „Zuid Beveland" In de Jeugdhoeve werd de toernee door verschillende parochies van Z.- Beveland door bovengenoemd koor besloten. De belangstelling was zeer goed. een gelukkig verschijnsel voor een dergelijke culturele avond waar aan de plattelandsparochies een grote behoefte hebben. Voor het geboden programma alle lof. Vooral het ge mengd koor kwam ondanks de nog zo korte repetitietijd prima voor de dag. en had daarvoor de grote waar dering van de aanwezigen. Een zeer goede gedachte is het geweest het Goese Jongenskoor en enige solisten op te nemen in het programma In hun prachtige witte habijtjes. nader hand in de kleurige kostuumpjes voor de symfonie van Haydn, hebben de mannekes de harten van het publiek veroverd. Violen en orgel bleken on misbare schakels in de verschillende partijen en voor de bespelers alle res pect. Rest ons nog te vermelden dat de korte pauzes werden gebruikt door iemand die heel aardig kon declame ren, doch waarvoor weinig waardering kon worden opgebracht. Pastoor Holtkamp bedankte na af loop alle medewerkenden aan de bij zonder geslaagde avond en wel heel bijzonder de heer Heijblok uit Goes. VOORBEELD TER NAVOLGING Van de aid. der KAB gingen ver lopen weekend 11 mannen naar Seppe op retraite. Op zichzelf is dit geen vermeldenswaardige bijzonderheid, maar dit wordt het wel als men weet dat vorig jaar sleohts één persoon deze retraite voor de KAB meemaakte. De actieve retraiteclub heeft dit ver lopen jaar zeer veel aandacht besteed aan het sparen onder de leden. Een grote stimulans is verder een ruime bijdrage uit de KAB-afdelingskas. zo dat de animo voor dit zo bij uitstek geestelijk werk steeds stijgende is. ALS KINDEREN MET LUCIFERS SPELELN De oude auto van de heer R., ge parkeerd aan de Achterweg, werd de zer dagen door de jeugd veroverd als speelobject. Natuurlijk erg leuk. maar een der jongens ging met een bran dende lucifer de „ingewanden" van het oude beestje controleren Het ge volg was een grote steekvlam, een ontploffing en ernstige brandwonden bij de jeugdige nieuwsgierige. De vriendjes kwamen gelukkig met de schrik vrij. Heinkenszand BOTSING TUSSEN COUREUR EN WIELRIJDSTER Dat ook een aanrijding tussen 2 wielrijders soms behoorlijk kan aan komen, bleek uit de botsing die mevr. de H. en de wielrenner J. H. op de hoek Dorpsstraat-Doelstraat hadden. De coureur was aan zijn trainings rondjes bezig en er zat dus nogal wat vaart achter. In genoemde bocht vlogen beiden tegen elkaar, waarbij het karretje van mevr. de H. deer lijk werd gehavend. Zelf liep zij een diepe hoofdwonde en ontvellingen op zodat doktershulp noodzakelijk bleek. Een coureur zou geen goede cou reur zijn als hij een dergelijk voor val niet zonder kleerscheuren te bo ven kwam. Dat was dan ook het ge val: maar danig geschrokken bleek hij toch wel! CONTACTAVOND VERKENNERS Met een bonte verscheidenheid van zang en spel hebben welpen en ver kenners van de Guy de Fonte-Gal- lardgroep hun ouders enkele uren op vlotte en prettige wijze bezig gehou den. Vooral bij het toneelspel bleek, dat de jongens de kunst van het impro viseren behoorlijk onder de knie had den. Menig ouderpaar heeft deze avond beslist bij hun jongen niet ver moede kwaliteiten ontdekt! Nadat de welpen hun „showpro gramma" hadden afgewerkt, brach ten de verkenners de opvoering van een detectivespel en een spannende thriller. Ovezande JAARVERGADERING „WILLEM TELL" De handboogsociëteit „Willem Teil" kwam in jaarvergadering bij een onder voorzitterschap van de heer P. Koens. Deze heette de bur gemeester en andere aanwezigen welkom, terwijl tevens door hem werd herdacht het onlangs overleden lid, de heer Jacob Rijk. De voorzit ter deelde mede, dat op een gunstig jaar kon worden terug gezien. De concoursen werden goed bezocht en alle wedstrijden hadden een sportief en prettig verloop, terwijl ook van de zijde der jongeren belangstelling voor deze sport groeiende was. De secre taris werd dank gebracht voor de wijze, waarop hij gedurende de wed strijden de administratie heeft ge voerd. De penningmeester gaf een financieel verslag en hieruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 244.48 en de uitgaven f. 69.38, zodat een batig saldo aanwezig was van f 175.10 Tevens werd door de penningmees ter een overzicht gegeven van het verloop der wedstrijden en de san de wedstrijden door de leden ge brachte bezoeken. Door 313 perso nen werd deelgenomen aan 25 con coursen. Totaal werd aan geldprijzen geschoten f 833.90. hetgeen neerkomt op een gemiddelde van f 2,66. Aan- geaien dit gemiddelde ligt boven het in te leggen bedrag per persoon per concours is dit resultaat zeer gun stig te noemen. Van 1950 tot en met 1956 werd aan geldprijzen geschoten f 5.823.30, met een gemiddelde over deze jaren van f 2.44. Ook de penning meester werd dank gebracht voor het door hem verrichte werk. De burgemeester wees op het bij zondere karakter der handboogsocië teit en hij complimenteerde de ver eniging voor de wijze, waarop de schutters altijd sportief en prettig met elkaar omgaan. Hij hoopte, dat de vereniging ook in de toekomst zal mogen groeien om zodoende deze mooie sport te kunnen doen voort leven. Bansireert SCHEPEN OMHOOG. Vanwege de mist zijn op de Wester- Schelde de schepen „Martha" uit Rot terdam, geladen met kolen en de „Mo nica" van Ruhrort, geladen met ijzer, omhoog gelopen. De ..Monica" is door een sleepboot losgetrokken en naar Antwerpen gebracht De „Martha" was er erger aan toe en liep lekkage op. Het schip is door drie sleepboten naar de vluchthaver. alhier gebracht. Gistermiddag is de lading in een ander schip overgeslagen. Kruinineen ONDERSCHEIDING, Bij K.b. is aan de heer P. van d« Velde, koster van de Ned. Herv. kerk alhier, de ere-medaille in brons verleend, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau.' Commandant verkeersgroep rijkspolitie De Minister van Justitie heeft met ingang van 15 november 1956 de op perwachtmeester der Rijkspolitie de heer J.L. Bogaert, bevorderd tot commandant van de verkeersgroep Terneuzen. Sas van Gent Door d» jonge vaders van de plaat selijke Vaderkring L.M.B. werd voor hun echtgenoten verenigd in de Moe derkring. een kerstavond georgani seerd, dii plaats vond in een feeste lijk versierd lokaal van het r.-k. Pa rochiehuis aan de Westkade. De jonge vaders herdachten nl. liet vijfjarig bestaan van de vormingskring en vierden dus hun eerste lustrum. Nadat de secretaris alle aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroe pen, werd de feestavond op toepas selijke wijze geopend door de Cate- chiste mej. v.d. Heuvel, die in haar openingswoord het doel en streven van de vormingskring nog eens nader toelichtte. Op geestige wijze werden de verschil lende zangnummers, declamaties, voordrachten en schetsjes door de le den zelf ten tonele gebracht. Vooral het toneelstukje „De patatten van St. Felix moeten worden binnengehaald" en de voordrachten „Ik ben van der Steen" „De Zeeuwse gasten op bezoek" en „De Waalse pastoor" oogstten veel succes bij de aanwezigen. Het geza- melijk souper, verzorgd door de leden van de kring en de prachtige tafelver siering, verzorgd door de Catechisten, verdiende alle lof. Ook een woord van dank is op zijn plaats voor de beide kapelaans die op zo'n welwillende wijze hebben meegewerkt om deze avond te doen slagen. De avond werd gesloten door de geestelijke adviseur kap. Vaarten, die de hoop uitsprak, dat in de toekomst nog meer leden tot de Vormingskring zullen toetreden. MUZIEKAVOND VOOR DE KUNSTKRING. Morgenavond wordt voor de Kunst kring van den Vos Reinaerde in hotel De Graanbeurs een muziekavond ge geven, waaraan onze stadgenoot Jo Ivens meewerkt. Zoals we enige tijd geleden bericht hebben heeft hij sa men met Kees van den Bergh (hobo) en HenV de Wit (fagot) een trio ge vormd. Het eerste optreden van dit trio vindt, morgenavond plaats. Kloosterzande „HOUTWORM". Het Reizend Zeeuws Volkstoneel bracht in zaal van Leuven opvoerin gen van het blijspel „Houtworm" door Louis Lockefeer. Ieder genoot met volle teugen van het prachtige stuk. Men sidderde met de vrek om de griezelige stem van de geest en men lachte, dat de tra nen over de wangen liepen. Het spel was bijzonder goed. OVERGEPLAATST. De heer E. van Loo, wachtmees ter le klas der Koninklijke Mare chaussee alhier, is overgeplaatst naar de gemeente Sluis. Overslag UIT RIJDENDE AUTO GEVALLEN Toén de heer R. David alhier na zijn werkzaamheden te Axel huis waarts keerde met zijn auto, waarin zijn beide zoontjes hadden plaats ge nomen, opende het 4-jarig zoontje plotseling de deur en viel uit de wagen. Het had voorin plaats ge nomen. bij zijn broertje en wilde een papieren zakje door het raam gooien. Bij deze beweging drukte hij op 'de kruk van de deur met hét gevolg dat deze open sloeg. De kleine jon gen kwam met het hoofd tegen het trottoir terecht en liep hierbij een hersenschudding en een grote hoofd wonde op. Het slachtoffertje moest onmiddellijk naar het ziekenhuis te Sluiskil worden overgebracht. BEVOLKING NAM TOE In de loop van 1956 is de bevolking van onze gemeente toegenomen van 297 tot 308. Dit gebeurde door 6 ge boorten en 10 vestigingen. Daarte genover stond dat twee personen overleden, terwijl er 3 vertrokken. Momenteel heeft het vrouwelijk deel der bevolking de overhand. Onze ge meente telt n.l. 152 mannen en 156 vrouwen. (Advertentie) ZATERDAG A.S. begint onze DONDERDAG EN VRIJDAG gesloten HULST AXEL Het Centrum 8 uur: Madam# Butterfly. GOES Grand: De duvelstoejager. MIDDELBURG Electro: De misstap van een moeder. OOSTBURG R. Verstraeten 8 uur: Causerie over prehistorische rotstekenin gen (met lichtbeelden.) VLISSINGEN Alhambra: Op de drem pel van de oneindigheid. Luxor: Blond gevaar. GOES Grand: De Gestapo mist een man. MIDDELBURG Electro: Cabaret. VLISSINGEN Alhambra: Het naakte le^en. Luxor: Blond gevaar. ANTWERPEN Kon. Vlaamsr Opera 20 uur: Butterfly. GENT Kon. Ned. Schouwburg: De dwaas der liefde. 1957 isl ven voorl aan arbel alle soortj Dat he sche voor| vanwege als geen door de komens uitgesprol volkslage^ Het he Oudere fd kantoorbq in dienst gestage ai- de Stichti? 40" werdel oudere i dienst ter dezen gen werkgever ling zal V kunnen bij- lichamen bezuinigin| te gaan. Maar h(| zijn nadelf pen van gere loneij Daarove bladen vé daar plaa per streelj paalde in niet te dol al zo Eco| verschijn» duktie- e| maal wor| het nadee; acht word lijkheid n<J aangevat de wordt Verschilll drijven, dil middelen ll automatise werkzaam); systeem wl fabriekmatl toe. Geco| toestellen land kome| bij tot ver. viezenvoori Wanneer mische dall werklodshe" sneller intl gekend heil als de mei beheersing en door verfijnd wl Een nad stand is nri betrekkelijj voldoende zaam te zij] bezit kunn het wekely I gebruiks- el maken. Hetl de grote vf dat zij de bl en probere I er toe te ll maatregelerl bevorderen! Het nade| sparen (al 1956 ook v| te weinig staan om stuursbured om de vel keersstelself ter hand De reger| ter hand in te krimi van het werkgelege werklooshel van de nol spanning vl cerechtvaaij B. o. Z. £)E V.S. zij cuum op I de verniet machtspositie ten. Toen E| vorig jaar in handen hington zee| buiten de echter geef| door 3) „Ik veroni zichtig, „dal des levens h „Ik ben e: de onbekend! luxe, muzie Lekker eter kleren, dat i Barclay b aan en over gende zet. 1 in langs Toen de wi merkte hij wets gekled om zich hei haar helder Barclay en liep zij door was niemai „Neem e lijk, „dat j alles norma „Als 't ov in de buur „zou ik de omhelzen, ik hem eer

de Stem | 1957 | | pagina 2