r thuis T wee-kamer gesprek over de kwestie Suez ■n door KADAR LAAT HET BIJ BELOFTEN Dertigjarige vrouw vermoord gevonden Pater Kammerer vertrekt naar oerwoud weer Rebellen op Sumatra scharen zich nu rond Ahmad Hussein Fransen en Britten willen praten met Egypte Davis nog niet vrij loch alleen Mmou Drouet bij H. Vader Hammarskjoeld fungeert als wandelende tussenpersoon Prins Bernliard- fonds helpt UIT DE GOOT GEHAALD VOOR KLEINE KEUKENS RAZZIA IN ALGIERS Boodschap van Eisenhower aan Nehroe °R kousevoeten DAGBLAD VOOR ZEELAND Vader en zoonlje bij vlucht gewond Schepen verlieten Port Said Socialisten niet Zacht weer in regering Mr. A. d'Ailly bankdirecteur Studicmoge! ijk/wiet voor vluchtelingen W aterwegen Voorlopig nog geen oplossing In Watchers dorp Nieuw- en St.-Joostland Belastingen moeten omhoog zegt Hofstra huisvesting, zonder stoel, J?t of ontbijt toch weer vol. ■out. Niet alleen zondags fk 's avonds zal hij zo lang vermijden ,,naar huis" te bnneer hij daar alleen maar pnd van zijn bed kan zitten opbeurende gedachten kar. Waarom het 20 moeilijk is. niet zo gemakkelijk bij tit |tse bevolking voor dit pro. egrip te vinden. Kamerver, hotelhouders, voorarbeiders zijn zelden pedagogisch ge. Ien het is derhalve te vee! 1 verlangd begrip voor de in. Inoodtoestand van vele jonge ogen te verwachten. De burger denkt, dat wanneer |e man goed verdient, hij dan 1 verzorgd is, misschien zelij oed, in ieder geval beter dan zelf in zijn eigen jonge jaren aad. Daarbij komt, dat vecj luchtelingen er zelf toe bij. Ideze onjuiste indruk te ver- hen van hun werk weg, nm, 1 misschien elders meer kun, Idieneii. zonder te bedenken, [daar geen onderdak kunnen |Zy trekken van de ene plaats andere, slapen in asiels, misschien wel te veel, neigen .ten, allemaal dingen, die de burger afschrikken. Ande. en zo gauw mogelijk een e motorfiets en maken daar. buurt onveilig. Velen struike- raken op het verkeerde pad li dan „vol berouw" naar de Ime terug, daarmede de com, |che propaganda natuurlijk argumenten bezorgend, lijn de jonge vluchtelingen die |n verre in de minderheid en men, die niet willen werken. vallen helaas meer op dan li-en. Het Jugendsozialwerk' Ijtoriteiten en instanties aan Itand te brengen, dat men de [g onmondige jonge mensen hun lot mag overlaten. Het een aantal voorlopige tehui- liricht, waarin jongens en gescheiden een zij het jvouciig, maar schoon onder- Ben en vooral een „herber/- I die hen met raadt en daad Ikan staan. sen geschenk aangeboden, be ult een tweetal fauteuils. Juidjes werd nog een koste- md aangeboden en van alle cwamen verder nog cadeaus ien binnen. De receptie was |k bezocht en o.m. zagen wij fmeester J. Teyssen, diverse een, w.o. Deken Dr. B. v, d. let was een komen en gaan Inden en kennissen, zaker.re- |De harmonie St. Crispijn de avonduren nog een klin* grenade. iag 9 januari zal in de ach* fan Hotel Verwiel een gezel voor de kinderen uit de irden gehouden en zaterdag |ri zal de hele buurt in de de Gecroonde Leersse ij- In om de bloemetjes ter ere 1 gouden paar nog eens buiten 97e JAARGANG No. 22347 Voor God, Koningin en Vaderland -v: j A&p aai' de gouden bruid, Cf' en 11 iet meer buitenshuis kon komen. irmarla. is onderweg bijt hij zijn gevange- ,Doch verheug U niet Wanneer wij hem de orleggen en hem het end bewijsmateriaal 1 zelfs hij U niet van kunnen redden Uitgave N. V Uitgevers Mi). Neerlandla Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat lft lel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad. J, M. A- C v Dongen, C J v Hootegem, Mr. Dr. A J. J M Mes. Mr. H M L de Rechter, P V M Veicauteren, L. J v. 't Westende Abonn pi us bu vooruitbet I 8.5U p. kwartaal, p post t 120, p. week (ultsl. bij niet postbesteli.J f U.5Ü Incasso wordt berekend Losse oumm 13 ct Postrek 278841 WOENSDAG9 JANUARI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voot de Zeeuwse Eilanden: UOES, WestsingeJ 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 -- (Bijbureaus: TERNEUZEN. Nuordstraat 58, Tel. 2601 CüSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 351 Minou Drouet, het Franse wonder kind, dat de wereld verbaast en verovert met haar gedichten, is door Z.H. de Paus te Rome in bij zondere audiëntie ontvangen. De foto toont de Paus met zijn jeugdige bezoekster. Een Hongaarse vader en zijn zoontje van twee en een half jaar slaagden er dinsdagavond in, na gewond te zijn door schoten van Hongaarse grens wachten, Oostenrijk te bereiken. De vader was door verscheidene schoten in het bovenste gedeelte van een zijner dijen getroffen. Het jongetje had een schot door de arm, ter hoogte van de elleboog. Dinsdagavond waren in totaal meer dan 161.500 Hongaren in Oostenrijk aangekomen. ADENAUER zou van plan zijn, een katholieke, en niet zoals totnutoe ge bruikelijk, een protestantse ambassa deur bij de H. Stoel te benoemen. De naam wordt genoemd van graaf Strachwitz. voorheen secretaris van de Westduitse ambassade in Rome. DE MEDEDELING van enkele Hage naars, dat er maandagavond een vliegtuig bij Scheveningen in zee was gestort, blijkt loos alarm geweest te zijn. Een lichtpatroon. die bij schiet oefeningen werd gebruikt, was in zee gevallen. WERNER KITTLER, een Duitse as troloog, clie indertijd de toekomst voor Rosenberg en andere leidende Nazi s placht te voorspellen, is tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal van elf kostbare rin gen. TOT 1 februari mag er in de bedrij ven weer worden overgewerkt ten ba te van de hulpverlening aan het Hon gaarse volk. En wel op één dag ge durende een uur of op twee dagen gedurende een half uur. aagen DE RIJKSUNIVERSITEIT te Utrecht gaat ere-doctoraten verlenen aan rir Geoffrey B Dowling uit Londen en prof. dr. Maurice Ewing uit New York. De eerste wordt eredoctor in de geneeskunde, de tweede in de wis- en natuurkunde. IN Sleeswijk-Holstein hebben 'n kleine 30.000 metaalbewerkers besloten tot voortzetting van een staking, die nu al anderhalve maand duurt. Ze wil len volledige betaling tijdens ziekte en extra vakantiegeld. NASSER heeft gedecreteerd, dat zijn werk „De filosofie der revolutie' voortaan tot de leerstof zal behoren op buitenlandse scholen in Egypte. BINNENKORT is de uitgifte te ver wachten van een 4 3/4 procent 25-ja- rige obligatielening, groot 25 miljoen gulden, ten laste van de Nederlandse Spoorwegen. TWEE ZWARTE ZWANEN, tezamen 600 gulden waard, zijn uit het dieren- oark te Rhenen verdwenen. Vliegen konden ze niet, maar hoe dan ook, ze zijn gevlogen. Frankrijk en Engeland hebben zich bereid verklaard, „indirecte" onderhandelingen met Egypte te beginnen over een regeling inzake het Suezkanaal. De tussenpersoon bij deze onderhandelingen zou de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, moeten zijn. Volgens ambtenaren van de Verenigde Naties zal het gesprek op een wel zeer merkwaardige manier gevoerd worden. Franse en Britse diplomaten zullen plaats nemen in een andere kamer dan de Egyptische afgevaardigden. Iedere keer wanneer Ham marskjoeld de standpunten in de ene kamer heeft aanhoord, zal hij zich naar de andere spoeden om de mening van de tegenpartij uiteen te zetten. Nasser heeft indertijd geweigerd, rechtstreekse onderhandelingen met Britten en Fransen te voeren.... Uitgangspunt van de besprekingen, die in New York zouden worden ge houden, zullen de zes (vage) beginse len zijn, waarover op 13 oktober jl. overeenstemming werd bereikt. Volgens een Egyptische woordvoer der zou Cairo niet veel voor recht streekse onderhandelingen voelen. De bestuursraad van de vereniging van Suezkanaalgebruikers, die op 10 januari in Londen bijeenkomt, zal eveneens een plan onderzoeken, dat de instelling beoogt van een commis sie voor onderhandelingen met de Egyptische regering. Dit weet de Britse .Daily Express" te melden. Volgens het blad zal deze commissie worden samengesteld uit vertegen woordigers van Noorwegen, Italië en Ceylon. Alle dertien schepen, die sedert de Brits-Franse aanval op Egypte in het Suezkanaal opgehouden zijn, zijn dins dag in Port Said aangekomen. Een aantal van deze schepen, waaronder de Nederlandse „Lemsterkerk" en de Liberiaanse ..Statue of Liberty", die een Nederlandse bemanning heeft, hebben al zee gekozen. Eisenhowers plan Minister Dulles van de V.S. blijkt nog enkele belangrijke dingen gezegd te hebben over Eisenhowers hulpplan voor het Midden-Oosten. Hij deelde mee, dat de ..leer van Eisenhower" niet is ontworpen in overleg met Engeland of Frankrijk ,,Wij hebben hoegenaamd geen op- of aanmerkingen van de regeringen dier landen gekregen" zei hij. Dulles legde er de nadruk op, dat de Eisenhower-doctrine niet zal gel den als een land van het Midden-Oos ten, bijvoorbeeld Israël, zou vragen om hulp omdat het wordt aangeval len door een met Russische wapens Verwachting van het K.N.M.I. tot woensdagavond, opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur. Overwegend zwaar bewolkt met af en toe wat lichte regen of mot regen. Krachtige tot harde zuid westelijke wind. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Vrij sterke wuid uit het zuidwesten. Zwaar bewolkt en regenvlagen. Vandaag: zon onder 16.49 uur, maan op 11.40 uur. Morgen: zon op 8.45 uur, maan onder 2.15 uur. In Boedapest zijn besprekin gen begonnen tussen Hongaarse communistische leiders en leden van andere politieke partijen, om te komen tot verbreding van de basis der door de Russen ge- st'rnde regering Kadar. Het overleg wordt gevoerd met de partij der boeren en die van de kleine grondbezitters. Uit de eerste commentaren blijkt echter al, dat men zich van die meer-pariijenregering niet al te veel ma? voorstellen. De socialisten mo gen niet meedoen, daar dit tot ver deeldheid onder de arbeiders zou kunnen leiden. Mgrosan, de rechterhand van Kadar, zei: „De arbeidersklasse wordt slechts door één partij ver tegenwoordigd en dat zal zo blij ven Kennelijk om de gemoederen in Hongarije fe sussen, heeft de regering laten weten, dat het program van Ka dar slechts de algemene lijnen bevat van het toekomstige regeringsbeleid en dat het nog in details zal worden uitgewerkt. De beloften, indertijd aan het volk gedaan, zullen dan worden ingelost, zo werd gezegd. In geen ge val zou men terugkeren naar de me thoden van Rakosi en de zijnen. In de afgelopen weken zijn er moei lijkheden geweest in de ijzer-en staal bedrijven van Czepel. De Russische bedrijfsleider van een der fabrieken had gedreigd, in verband met het brandstof gebrek, 11000 arbeiders te ontslaan en de machines te laten weg halen. Na een protestbijeenkomst van het personeel zong hij een octaaf lager. Het levenspeil van de bevolking, zegt de regering, zal worden verhoogd en de hoeren mogen hun produkten vrij verkopen. Verkiezingen voor de besturen der vakhonden zullen echter worden uitgesteld „totdat de fouten van het verleden geanalyseerd zijn.." Vandaag komt de Algemene Verga dering van de V.N. weer bijeen om de toestand in Hongarije te bespreken. De gevluchte generaal Bela Kiraly heeft gezegd, dat hij met documenten zal aantonen, dat de Russen nooit de bedoeling hebben gehad, Hongarije te verlaten. Relletjes in Polen Radio Warschau heeft dinsdag „jeug dige herrieschoppers" de schuld ge- In de gisteren gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der Nationale Handelsbank N.V. is de voormalige burgemeester van Am sterdam, de heer mr. Arnold J. d'Ail ly, benoemd tot directeur. De algemene vergadering heeft mr. d'Ailly tegelijkertijd op de meest eer volle wijze ontslag verleend uit zijn functie als commissaris van de bank. geven van relletjes tegen Oekrainers, Witrussen en Joden, tijdens de cam pagne voor de algemene verkiezingen. Ook waren er pogingen gedaan, een wig te drijven tussen arbeiders en intellectuelen. Een Poolse journalist, die in Oost- Duitsland werkte, is met zijn vrouw en tienjarig zoontje naar het Westen uitgeweken. Het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft zich tegenover westerse diplomaten erover beklaagd, dat zij bij een aantal recepties op het Kremlin zijn weggebleven. „Dit is te gen het protocol", zo werd gezegd. uitgerust en door Sovjet-technici ge ïnstrueerd land. ,,Tenzy de regering (van liet aan vallend land) door het internationale communisme wordt beheerst, is de resolutie niet van toepassing". De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken verklaarde, dat de Verenigde Staten geen inlichtingen hebben die er op wijzen, dat de Sov jet-Unie een aanval in het Midden- Oosten beraamt. De Sovjet-Unie had evenwel de macht en dit was de ver leiding. Moskou kende geen remming van morele of rechtelijke aard. Het Sovjet-regeringsblad ..Izwestia" schreef dinsdag, dat president Eisen hower in het Midden-Oosten ..de Ver enigde Naties een dolkstoot in de rug" wil geven. President Koewatli van Syrië heeft op een receptie in Karatsji verklaard dat zijn land weigert een „militaire of andere" basis va neen oostelijk of westelijk blok te worden. Het zal geen inmenging of overheersing, van welke zijde dan ook, toestaan. Aanval op Aden In Aden is dinsdagavond officieel bekendgemaakt, dat Jemenitische soldaten een nieuwe aanval op ge bieden in het westen van het protec toraat Aden hebben gedaan. In de provincie Dhala zijn het regerings paleis en verscheidene woonhuizen in brand gestoken. Ook te Abyan hebben zich incidenten voorgedaan. Engeland had eerder krachtig bij Jemen geprotesteerd tegen bezetting van een punt in het gebied van het Britse protectoraat Aden op 31 de cember. In een nota, die overhan digd is aan de zaakgelastigde van Jemen in Londen, Mohammed Ibra him, werd voorts een protest van Jemen tegen aanvallen van Britse vliegtuigen op het gebied van Jemen verworpen. Bij gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Prins Bernhardfonds heeft de Prins gisteren een bedrag van 50.000 gulden overgedragen aan het universitair asielfonds, dat ten doel heeft voor jonge vluchtelingen een universitaire studie mogelijk te maken. De heer Bergers uit Rotterdam, lei der van de nationale anjeractie 1956, overhandigde de Prins op zijn beurt symbolisch de opbrengst van deze ac tie: ruim één miljoen gulden, waarna mr. J. Meynen, als voorzitter van het comité uit het bedrijfsleven, de kwart miljoen gulden aanbood, die door de actie voor het jubileumgeschenk zijn bijeengebracht. De voorzitter van het fonds, prof. Wiarda, deelde mee, dat er in de af gelopen tien jaar door het Prins Bernhardfonds voor meer dan drie miljoen gulden is besteed. Prof. dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) hield de jubileumrede bij deze herdenking en ook Prins Bernhard voerde nog het woord. De gekolbakte schildwachten voor soort gootje defileerden. Natuurlijk het Buckingham-paleis in Londen hebben zó vaak hetzelfde stukje op en neer gelopen, dat in de straat een groef was gesleten, zodat de stoere wachten bij regen in een hebben nu de Londense openbare In de Nieuwe Rotterd. Crt. komt een interview voor met Paul Henri Spaak, waarin ook even het pro bleem van de Nederlands-Belgische waterwegen wordt aangeraakt. Tegen eind april denkt Spaak zijn functie van minister van buitenlandse zaken te Brussel neer te leggen om zijn nieuwe post te Parijs te gaan bekleden. „Op de jongste Nederlandse nota over dit probleem zal dezer zijds, naar ik stellig durf te verwach ten, nog tijdens mijn ministerschap worden geantwoord, maar ik acht het uitgesloten, dat ook nog voor eind april dit gehele vraagstuk tot een de finitieve oplossing zal worden ge bracht". (Van onze correspondent.) Het landelijke en rustige plaatsje Nieuw- en St.-Joosland op Walcheren verkeert in een angstige toestand door een moord, gepleegd op de ruim der tigjarige weduwe Kodde-Rooze. Die moord moet in de loop van maandag of dinsdag zijn ge beurd. De vrouw had de ge woonte 's-morgens bij haar bu ren op een kopje koffie te gaan, doch in de loop van dinsdag was zij niet verschenen. De buren waren hierdoor verontrust, te meer daar bekend was dat de vrouw ziekelijk was. Op aanhoudend bellen aan de deur werd niet opengedaan. Men besloot de politie te waarschuwen, welke een post beeft op het eind van de bewuste straat, de Julianastraat. In aanwezig heid van een dokter forceerde deze de toegang tot de woning en deed op de slaapkamer, welke op de boven verdieping is gelegen, een ontstellende ontdekking. Men vond het levenloze (Van onze parlementaire verslagg.) Minister Hofstra heeft tegenover de Eerste Kamer nogmaals de noodza kelijkheid verdedigd van belasting verhoging ais een van de maatrege len om tot beperking van de beste dingen tè komen. Over de door de K.V.P. aanbevolen bevordering van het sparen, die eveneens op minder pijnlijke manier de besteding be perkt, zegt de minister slechts dat dit vraagstuk de aandacht verdient, doch dat langs deze weg niet zulke resultaten zuilen kunnen worden be reikt, dat een belastingverhoging ach terwege zal kunnen biijven. In zijn memorie van antwoord naar aanleiding van algemene financiële beschouwingen betoogt de minister verder, dat door een vermindering van het beschikbare inkomen als gevolg van een verhoging van de loon- en inkomstenbelasting en door verhoging van de prijzen ten gevolge van een verhoging van de indirecte belastingen de particu liere uitgaven zullen worden beperkt. Minister Hofstra erkent verder de bezwaren van een verhoging van het prijspeil, die behalve uit belasting verhoging ook uit de afschaffing van de consumentensubsidies zullen voort vloeien. Doch naar zijn mening ver eisen de huidige omstandigheden nu eenmaal maatregelen op korte termijn en afschaffing van de consumenten subsidies is een van de middelen om de uitgaven van de overheid te be perken. Over de financiële gevolgen van een tegemoetkoming aan de eisen van de landbouw wenste de minister nog geen mededelingen te doen, om dat het overleg hierover nog gaande is. Hij stelt echter voorop dat een zo groot mogelijk gedeelte van de hogere kosten aan de consument in rekening zal worden gebracht. Voor zover daarnaast ook het landbouw- werken zich over de natte voeten egalisatiefonds nog een extra-last zal moeten dragen, zullen daarvoor ande re middelen, waarbij gedacht wordt aan bijzondere belastingmaatregelen, als dekking dienen te worden gevon den, aldus minister Hofstra. van dit stukje Londense traditie ontjermd en „het straatjevoor het paleis is vernieuwd met wat hardere stenen Met het m.s. „Utrecht" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, dat vandaag uit Rot terdam naar Nieuw- Guinea vertrekt, hoopt pater M. Kammerer O.F.M. uit Weert naar zijn missiegebied aan de Wisselmeren terug te keren. Pater Kammerer kreeg ongeveer twee jaar gele den bekendheid, toen hij na een toernee naar de Baliemvallei op Nieuw- waarm blanken Guinea niet terugkeerde en de dragers die hem op zijn tocht vergezelden, bij hun terugkeer mededeelden dat de pater door de stam der Ugunduni's was gevangen genomen en om het leven gebracht. Dit laatste dach ten zij, omdat zij na hun vlucht en de arrestatie van de pater rookwolken boven het kamp van de Ugundu ni's hadden zien opstijgen, waaruit zij concludeerden, dat pater Kammerer voor de consumptie gereed werd gemaakt. De pater werd officieel overleden ver klaard, nadat ook een speurtocht per vliegtuig boven het betreffende ge bied geen spoor van hem had opgeleverd. Maar pater Kammerer keerde, na een schier bo venmenselijke en eenzame tocht door het oerwoud en over steile bergpaadjes, naar de wisselmeren te rug. Langs een andere weg wist hij later de Baliem vallei weer te bereiken, nimmer tevoren waren doorge drongen. Na nu ruim een jaar in Nederland met verlof te zijn geweest keert de pater naar zijn arbeidsveld te rug. Een in ons land ge voerde actie om hem voor zijn werk een vliegtuig cadeau te doen. heeft zo veel succes gehad dat zeer binnenkort een vierper- soonsvliegtuig zal kunnen worden gekocht en naar de wisselmeren overgebracht. Drie paters volgen daarom in Nederland reeds een op leiding tot sportvlieger. Onder hen bevindt zich pa ter Mermans uit Breda. lichaam van de vrouw in bed en achtte de omstandigheden van dien aard. dat men onmiddellijk het par ket in Middelburg waarschuwde. In de loop van dinsdag werd een uiterst minutieus onderzoek ingesteld. Men maakte gebruik van de dactiloscopi- sche dienst en 's-avond laat werd een speurhond ingeschakeld. Inmiddels werden eeh tweetal inwoners van Nieuw- en St.-Joosland, te weten de dertigjarige garagehouder L. H. en de 25-jarige landarbeider W. J., aan een nader verhoor onderworpen. Het was bekend, dat deze beide personen veel vuldig contact met de vrouw hadden, terwijl H. zelfs 's morgens nog bij de woning van de vermoorde was gezien. 's Avonds laat werd door de com mandant van de Rijkspolitie in Zee land, de majoor W. H. van Ballegoijen de Jong, meegedeeld dat men tot op heden nog geen arrestaties heeft ver richt. Wel mag verwacht worden, dat de zaak spoedig tot klaarheid wordt gebracht. Het is bekend, dat de vrouw bemiddeld was. Een tragische omstan digheid is, dat zij slechts enkele maan den geleden haar man heeft verloren. 's Avonds laat is het stoffelijk over schot vervoerd naar het gasthuis te Middelburg, waarschijnlijk in verband met de sectie. Duizenden militairen en politieman nen hebben dinsdag de Kasbah (Ara bische wijk) van Algiers afgesloten voor een onderzoek. Honderden per sonen werden in de Kasbah aange houden en naar kampen overgebracht. Overal werden huiszoekingen ge daan. Vele deuren moesten worden geforceerd. Een man die voor de politie de vlucht nam, werd doodge schoten. Franse ambtenaren deelden dinsdag mee, dat de politie ervan overtuigd is dat het merendeel van de verzetslie den te Algiers afkomstig is uit het gebied ten oosten van de stad. Vandaag zal het plan van de Fran se regering voor Algerië worden be kendgemaakt, aldus is officieel mee gedeeld. Op de meubel-tentoonstelling, wel ke van 23 januari tot 2 februari in Earls Court te Londen zal worden gehouden, brengt een ftrma straks dé oplossing voor allen die niet over een ruime keuken beschik'ken en voor pas gehuwden. Zij doet dit (n de vorm van een keuken-kastje, dat door enkele handgrepen kan worden omgetoverd in een keuken- bank met -tafel, waaraan het knus eten is. De foto's laten zien hoe het allemaal gebeuren moet. Het ministerie heeft het voornemen gehad om Garry Davis op vrjje voe ten te stellen, zij het dan dat hem een meldingsplicht zou worden opge legd. Dit voornemen heeft men ech ter laten varen toen de wereldbur ger weigerde een tmmigrantenvisum voor Amerika aan te vragen. De verantwoordelijke ambtenaren hebben aangenomen dat Davis een voorwaardelijke invrijheidsstelling eveneens van de hand zou wijzen. Men heeft deze zaak echter niet met hem besproken. Het ministerie laat de wereldbur ger nu in zijn arrestantenverblijf in het hoofdbureau van politie te Am sterdam zitten, in de hoop dat hij zijn eisen zal matigen. Mr. R.J.C. Cornegoor. raadsman van Garry Davis, zei dat de wereld burger volkomen terecht een immi grantenvisum geweigerd heeft. Zulk een visum geeft nl. degene die de Amerikaanse bodem betreedt geen enkele rechtszekerheid. „Het is geheel duidelijk", aldus mr. Cornegoor, „dat de regering Davis van de Neder landse cel wil laten verhuizen naar een Amerikaanse cel, zonder zelf na delige gevolgen van de gehele affaire te ondervinden". Gisterenavond laat werd gemeld, dat de Amerikaanse ambassade had laten weten, dat Davis in de V.S. zal wor den toegelaten. Een schriftelijke ga- garantie kon echter niet worden ge geven. President Eisenhower heeft pre mier Nehroe van India een bood schap gezonden over het nieuwe Amerikaanse program voor het Mid den-Oosten. De inhoud van de bood schap zal niet bekendgemaakt wor den. De toestand op Sumatra wordt steeds onoverzichtelijker. Kolo nel Simbolon, die na zijn kort stondig bewind over Noord-Su- matra, naar de bossen van Tapa- noeli was gevlucht, blijkt met enkele getrouwen op weg te zijn naar Padang, waar de opstan dige Ahmad Hussein het heft nog altijd stevig in handen heeft. Ook uit Bengkalis en de Riouw- archipel is een groep burgerlijke en militaire gezagsdragers in Padang gearriveerd. Zij zouden de actie van Hussein volledig steunen. Een woord voerder van de delegatie verklaarde dat de bevolking van de Riouw-archi- pel bereid is de nodige stappen te doen, om de blokkade tegen Midden- Sumatra te breken indien Djakarta het been strak houdt. Zij zou dan ..gebruik maken van ervaringen, in de Riouw-archipel opgedaan". Enkele bladen op Sumatra en Java hebben zich verwonderd afgevraagd waarom de regering een aantal bur gers van wapens heeft voorzien en hoe het komt dat er nogal wat com munisten voor die wapens in aanmer king kwamen.... Een woordvoerder van het leger had als enig commentaar, dat de be richten in deze wel wat overdreven waren. Generaal Nasution had alleen enkele maatregelen getroffen, die ten doel hadden ..een ongewenste toe stand op Noord-Sumatra te voorko men". Mochtar Loebis, de hoofdredacteur van het onafhankelijke blad „Indo nesia Raya" is inmiddels schuldig be vonden aan de mislukte staatsgreep die in november jl. door zijn naam genoot Kolonel Loebis werd onderno men. Hij heelt huisarrest gekregen. In Djakarta verwacht men, dat er een extra-delegatie naar dé Verenigde Naties zal worden gestuurd, om de debatten te leiden over het geschil met Nederland inzake Nieuw-Guinea. Men zou echter van zins zijn een zeer gematigde resolutie in te dienen. ..Handen omhoog", zei de 20- jarige zeeman J. G. van D. te gen de heer des huizes, nadat hij een woning aan de Rchaar- dijk te Rotterdam was binnen gekomen door een ladder tegen de gevel te zetten. Zijn schoe nen had hij uitgetrokken en voor het huis neergezet. Hij had geen geluk, want in de kamer zat de heer B. in een stoel te slapen. Deze werd ondanks de kouse voeten toch wakker en vroeg de onbekende wat hij kwam doen. Van D. bedreigde hem met een voorwerp dat op een revolver leek. Ondanks de be dreiging rende de heer B. zijn huis uit naar een in de buurt gelegen politiepost. Voor het huis struikelde hij over de ach tergelaten schoenen, die hij en passant toen maar mee nam. Toen hij met een brigadier te rugkwam. stond van D. voor de deur op zijn schoenen te wach ten. Hij kon ze weer aantrekken om mee te lopen naar het politiebureau.

de Stem | 1957 | | pagina 1