Golden Fiction RANG RANG RANG New-Orleans - EL PASO RANG Krachtiger strijd tegen opiumsmokkel Onder ons gezegd.. Vaste koers Voor mijnwerkers nieuw sociaal klimaat nodig Kunstgebitten AT EEN ONDERLIJKE ERELD pagblad pefïcm OEST! j| Meningen en Commentaren Jeugdige autodieven aangehouden RADIO In de Waal verdronken Kru i d e n k racht li TWEEDE BLAD DINSDAG 8 JANUARI 1957 akers users er ;n houdende ta! :end Zebralin IZEEGAT VERZANDT NIEUWE KOMINFORM? De Deense politiek KWETSBAAR Prof. Zeegers in dwingend beloog: Zorgwekkend Buziau tachtig jaar Ernstig gewond door steekvlam an ook.??H JSIROOP.i verjagen) slijm loses de prik-i dag eenj lijn huis! enfabrieken N.V. irdrecht ading: LMUURDER- bestaat de moge- aatste functies te amheden de functies kun- nstreken aanmel- aureau te Roosen- lur. aard mooi. diepzwarte aralin. De r de mooi- glans, die lN der steen (Advertentie) IdERTUS BRUINS maakte in een reportage voor „Het Vrije Volk" ijver het natuurreservaat De Beer cp het eiland Rozenburg melding van een merkwaardige ontwikke ling in de voormalige Brielsche Maasmond, westelijk van de dam, die daar gelegd is tussen Rozenburg [en Voorne. Er „wandelt" daar een enorme tandplaat van 1 bij 4 kilometer uit Eee naar de strandvlakte, juist naar de zuidwestpant van het eiland, vaarmee zich de geschiedenis ove- Eirens herhaalt, want in 1920 is er hok zo'n plaat komen aanwandelen bm het eiland aan de westkant wat groter te maken.- Men verheugt zich op Rozenburg (al op de nieuwe aanwinst, omdat het natuurreservaat, dat aan de bostkant bedreigd, maar nog niet ie zeer geschonden zal worden door He aanleg van een petroleumhaven, Ean de zuidwesthoek dan uitbrei ding zal ondergaan met een prach tige broedplaats voor watervogels. Met dat al houdt dit wandelend tand toch ook een waarschuwing En. Hoe komt het daar zo opeens gemond van de Brielsche Maas bij na afsluiten? Men schrijft het gro tendeels toe aan de dam, die er koor een paar jaar werd gelegd. Hetzelfde effect is dan van de ver- Bere afdammingen te verwachten, flen verheelt zich dat ook niet, naar het is dan ook niet te verwón- beren, dat men in Antwerpen be- pucht is voor verzandingen in de nond van de Westerschelde als mo gelijk gevolg van de volledige uit voering van het Deltaplan. TANOS KADAR heeft de grote „eer" genoten als gast te mogen optreden voor Kroetsjev en Malen- kov alsmede vertegenwoordigers jtan de communistische partijen van Bulgarije, Roemenië en Tsjecho- Slowakije. Pas toen deze conferen tie was afgelopen, mocht de Hon gaarse Quishing zijn nieuwe pro- kram publiceren, dat hij al in no vember beloofd had. Een program, pat het woord „democraticering" vele malen gebruikt, maar dat het Hansen, de Deense eerste minister eeft het algemeen congres van de 'eense sociaaldemocratische partij neegedeeld, dat er geen wijziging ;al komen in de economische politiek 'an de Deense regering. De regering is niet van plan de ml jitaire uitgaven te besnoeiën en wil ok de militaire diensttijd niet ver- :orten. fcok heeft over handhaving van de Jvolksdemocratische discipline" en an weten we wel, hoe laat het is. (Advertentie) Het meest opmerkenswaard Is echter de samenstelling van het ge zelschap, dat in de Hongaarse hoofdstad bijeenkwam. Niet ten on rechte, geloven we, ziet men in Bel grado daarin een sterke aanwijzing, dat er weer een nieuwe Kominform in de maak is. Dat er geen vertegen woordiger van Oost-Duitsland me de aanwezig is, behoeft niets te be tekenen. Een groot gezelschap com. munistische partijbonzen uit de Sovjet-zone vertoeft immers in Moskou en daar zullen ze de in Boedapest ontworpen instructies ook wel te horen krijgen. Opvallend is wel het ontbreken van de Polen. Er verluidt zelfs, dat die een uit nodiging hebben gehad, doch dat die werd afgeslagen. Hieruit moet men opmaken, dat Gomulka inder daad een stukje onafhankelijkheid heeft verworven en wil handhaven. Waarmee dus de nieuwe Kominform niet zo hecht zou staan als de oude. £)E voorzitter van het Verbond van van Nederlandse Werkgevers, de heer T. J. Twijnstra, heeft voor de radio in een nieuwjaarsrede de economische situatie van Nederland onder de loep genomen en er in het bijzonder op gewezen, hoe kwets baar onze positie is. Men moet steeds in het oog hou den, dat Nederland niet over veel grondstoffen beschikt en wij zijn vrijwel het dichtstbevolkte land ter wereld. Dat maakt ons afhankelijk van het buitenland. Wij moeten ons levensonderhoud grotendeels door veredeling van buitenlandse mate rialen en export verdienen. Dit stelt hoge eisen aan onze na tionale economie en dwingt vooral voortdurend te letten op onze con currentiepositie op de buitenlandse markt. Voor het behoud van een goede concurrentiepositie kan het waard zijn thans offers te bren gen. De heer Twijnstra wees op het bedenkelijk verschijnsel, dat de im port de laatste tijd veel sterker toe nam dan de export en op het de- viezenverlies bij de Ned. Bank. De koortsthermometer van het econo misch evenwicht was boven de rode streep gestegen. Inderdaad blijft onze economie door onze afhankelijkheid van den vreemde voortdurend kwetsbaar. Wij kunnen ook niet voortgaan de export zo ver achter de import te laten aanlopen, als de laatste ti.jd is geschied, want als onze inkopen onze verkopen zo blijven over schrijden, lopen we nog eens de kans bankroet te gaan. .toch maar liever Een gulden genieting voor 80 cent is alleen als er op staar üfermerk Rang staat duide lijk op iedere Rangrol, als- ook op het beschermend omhulsel van ieder Ranget je. £EN PRODUCT VAN DE KINGFABRIEKEN Voor de internationale ka tholieke organisaties, die, bij de Kolen en Staalgemeenschap geïnteresseerd, zich te Luxem burg op de sociaal-godsdien stige problemen met betrek king tot de K.S.G. bezinnen, heeft prof. G. H. L. Zeegers, directeur van het Katholiek Sociaal-Kerkelük Instituut ge pleit voor het scheppen van een totaal nieuw klimaat in de mijncentra. Hij heeft dit gedaan op technische en economische gronden, omdat naar hij aantoonde, het arbeidspotentieel der mijnen achteruit gaat en zal blijven gaan, indien dit zware beroep niet menselijk leefbaar en aantrekke lijk gemaakt wordt. Daarbij dient men er zich wel bewust van te zijn, dat de sociale verzorging veelal door vrije maat schappelijke organisaties wordt be hartigd, zodat men die niet voorbij mag lopen. Onontbeerlijke eis is dus. dat de Europese arbeidende groepen zelf tot een supra-natior.ale grootheid worden, hetgeen binnen de taak der vrije maatschappelijke krachten ligt. Prof. Zeegers nam in hte bijzonder de ondergrondse mijnarbeiders in ogenschouw, die 674.000 of 42 pereent van het totaal vormen. Hiervan wa ren einde 1955 12 percent buitenland se arbeiders. Prof Zeegers constateerde, dat de 1 geboortecijfers in de mijncentra glo baal niet gunstig zijn voor de in standhouding van het arbeidspoten tieel in de mijnen, zodat een toene mend beroep op nieuwe arbeidskrach ten nodig zal zijn. Ook het feit, dat weinig jongeren in België en Frankrijk het beroep van onder grondse mijnwerker kiezen, wijst op een onheilspellende toekomst. Tachtig procent der mijnwer kers is non-paschant. De oorzaken ervan liggen voor een groot deel in de menselijke misère, moreel psychisch en physiek, uitin gen van een vroeg-kapitalistische noodtoestand. Hierbij sluit aan een zorgwekkende godsdienstige situatie: slechts 20 percent der katholieke mijnwerkers praktiseert. In de Bo- rinage is dit percentage bijna nul. In pessimistische termen schetste prof. Zeegers vervolgens in welke miserabele toestanden de mijncen tra verkeren, zonder cultuur zonder levensvreugde. Ook zijn vele mijn- gebieden nooit echt gekerstend. De emiganten zijn uit nood naar de my- nen gekomen en hebben nieuwe no den meegebracht. Wij zijn derhalve van mening, al dus prof. Zeegers, dat de economi sche taakstellingen van de Kolen en Staalgemeenschap, volgèns haar zelf primair afhankelijk van een stabiele mijnarbeidersstand, niet kunnen ge realiseerd worden dan ten koste van het scheppen var. een nieuw sociaal- cultureel klimaat, waarvan het fun dament ligt in de godsdienstige orde. Het is niet de taak van de gemeen schap *eze voorwaarden te schepij pen. Het is wel de taak van de ge meenschap op allerlei wijzen de vrije maatschappelijke krachten te stimuleren haar specifieke ideolo gische en daaruit af te leiden ver antwoordelijkheden daadwerkelijk or.der ogen te zien. De centrale opiumraad te Genève heeft in zijn jaarrapport aan de eco nomische en sociale raad der V.N. aangedrongen op krachtiger maatre gelen tegen clandestiene produktie- centra van verdovende middelen, daar op deze wijze de sluikhandel in verdovende middelen het best kan worden bestreden. Volgens de inlichtingen van de raad schijnen deze centra in „som mige streken van het Nabije, Mid den- en Verre Oosten" te liggen. Slechts vijf landen hebben gewag gemaakt van de produktie van He roine: Engeland, België, Portugal, Frankrijk en Hongarije. De handel in heroine is thans zeer verminderd. Engeland. Nederland, België, Frankrijk en West-Duitsland hebben in 1955 samen slechts onge veer 2,5 kilo uitgevoerd. De legale produktie van opium in 1955 was ongeveer 820 ton, vergele ken met 773 ton in 1954 en 1.295 ton in 1953. Vier landen India, Turkije, de Sowjet-Unie en Perzië brengen bijna alle opium voort die in de we reld gebruikt wordt. Perzië heeft thans evenwel de verbouw van pa pavers verboden. Douane-ambtenaren van de post Luikgestel hebben een auto kunnen aanhouden die vrijdag in Hilversum was gestolen. De inzittenden, twee jeugdige personen, wilden hiermee naar Italië reizen. Het waren de vijf tienjarige R. en de achttienjarige W., beiden uit Kortenhoef. Zij hadden geen rijbewijs en waren niet in het bezit van grensdocumenten. Bij een langdurig verhoor bleek bo vendien, dat zij in het bezit waren van vele modellen sleutels en ander materiaal om in te breken. De amb tenaren hebben de jongens aan de rijkspolitie van Bergeyk overgele verd. waar ze zijn opgesloten in af wachting van hun transport naar Hil versum. (Advertentie) Geen losraken of versdiulven meer van Niemand, die een kunstgebit heeft, behoeft meer op een kritiek moment in verlegenheid te raken, omdat sijn kunstgebit losschiet of verschuift. Maak een einde aan dit steeds dreigende ongemak. Een weinig DENTOFIX-poe- der houdt het gebit de gehele dag on wrikbaar op zijn plaats. DENTOFIX voorkomt tevens onaangename reuk uit de mond. Probeer het nog vandaag. Prijs per strooibus slechts f 2,35» ver krijgbaar bij apotheken en drogisterijen. Gisteren vierde Johan Buziau, die jaren lang als komiek grote succes sen in de Nederlandse Revue heeft gevierd, zijn tachtigste verjaardag. Uit alle delen van het land mocht de heer Buziau gelukwensen ontvangen in de vorm van bloemstukken, felici- tatiebrieven en gelukstelegrammen. W SAFE De klanten van een weelderige juwelierszaak in Middles brough hebben de laatste maand geen keus kunnen ma ken. De mooiste en duurste sieraden, die ze wellicht als presentje wilden kopen, lagen in de safe van de firma en die kon niemand open krijgen. Op een kwade dag paste de sleutel niet meer. De eigenaar prakkizeerde van alles, maar de kast bleef dicht. Zelfs een brandkasten-kraker van grote faam kreeg het ding niet klein. De safe is nog steeds op slot, maar thans bestaat er goede hoop, want binnenkort komt I iemand van de brandkasten- fabriek, die het karwei met speciaal gereedschap kan kla- FLESSE1S Om het produkt nog aan trekkelijker te maken dan het al is, leveren bepaalde Ameri kaanse firma's whisky voor taan in flessen, die de vorm hebben van boeken, handtas jes, portefeuilles en bokshand- schoenen. Achtervolgers De sterke, grote heer Shorton uit Newcastle keek in het beklaagden bankje voor de rechter wat huiverig naar twee kinderen van 11 jaar en een 19-jarige typiste, aan wie hij had te danken, dat hij hier stond. Het drietal lag, hoe Shorton de handtas van een oud vrouwtje af pakte. Hij sou ontsnapt zijn, als de 11-jarige Jennifer hem niet voor de voeten was gaan lopen. Haar broer tje, de 11-jarige Johnny, kon zo de dief op zfln rug springen en ten slotte kwam Juffrouw Arthur er nog aan te pas om hem met haar paraplu bewusteloos te slaan. De politie hoefde niet anders te doen dan hem te komen oprapen. Gevonden De politie van New York heeft 3901 auto's verkocht, die vorig jaar in beslag genomen waren omdat zij op verboden plaatsen geparkeerd stonden en waarvan de eigenaars hiet zijn komen opdagen. De verkoop bracht ruim 135.000 dollar op. Service Een nieuw hotel in Miami heeft een advocaat in dienst genomen, die speciaal wordt belast met het ge ven van adviezen aan gasten, die tijdens hun verblijf in het hotel plot seling op de gedachte komen om te scheiden. Liefdadig De IS-jarige mevrouw Ma.thew uit Berkeley, die berucht werd als winkeldievegge, is overleden. Het mensje zag er altijd zielig uit, maar dat was camouflage, want ze stal al sinds mensenheugenis op de meest brutale wijze. Zij heeft bijna 200.000 gulden nage laten, die ze heeft bestemd voor het opleiden van geleidehonden voor blinden. Hulp Ed Hornbaker uit Chicago heeft het leven gered van een vliegenier, die een haperend toestel maar niet op de grond kon krijgen Een van de landingswielen bleef hangen. On ze Ed reed zijn auto in geweldige vaart onder het vliegtuig en de pi loot manoeuvreerde zo lang, tot de reehtervleugel-tip op het dak van de auto rustte. Links was het wiel en zodoende verliep de landing per fect. En dénk erom, dat je het portret vao moeder precies op dezelfde plaats iaat hangen! WOENSDAG, 9 JANUARI 1957 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7.20 De ontbijtclnb 8,00 Nws. 8,18 De ontbijtclnb 8.50 V.d. vrouw VPRO: 10,00 E-oeken 10.05 Morgenw. VARA: 10.20 Gram. 10,45 Idem 11,30 Gevar.pro-gr 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Lichte muz. 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellingsagenda 13,18 Dansmuz. 13,50 Medische kron. 14,00 Gram 14,30 V.d. jeugd 16,00 V.d zieken 16,30 Gram. 17.00 Lichte muz. 17,30 Ham mondtrio 17,50 Regeringsuitz.: Rijksde len overzee: Jeugduitz. De brievenbus gaat open. Correspondentieclub o.l.v Re- gina Zwart 18.00 Nws. en comm.'18,20 Act. 18,30 RVU: Grote romantici, door Dr. A. Saalborn. Tweede lezing: Byron 19,00 V.d jeugd 19,10 Toespraak 19,25 VARA-varia VPRO: 19.30 V.d. jeugd VARA: 20,00 Nws. 20,05 Tussen de re gels door 20.15 Fragm. Le Clemenza di Tito, opera 21,30 De balloncommandant, "hoorsp. 22.20 Lichte muz. 22,45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23,00 Nws. 23,15 Hammondorgelsp. 23.35 Gram. 23,50-24,00 Soc. nws. in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7,00 Nws, en SOS-ber. 7,10 Gew. muz. 7,45 Een Woord voor de dag 8.00 Nws. en weerber, 8.15 Gram. 9,00 V.d. ziieken 9.25 V.d. vróuw 9,30 Gram. 9,35 Metropole ork. 10,05 Gram. 10,30 Morgend. 11,00 Gram. 11,15 Het luist—pel. hoorsp. 12,05 Surinaamse volksmu*. 12,30 Land- en tuimb.meded. 12,33 Vocaal ens. 12,53 Gram. en aot. 13,00 Nws. 13,15 Met PIT op pad 13.20 Gevar.muz. 13,50 Gram, 15,00 Pro menade ork. 15,40 Meisjeskoor 16,00 V.d. jeugd 17,20 Gram 17,40 Koersen 17,45 Gram. 18,00 Koorzang 18,20 Clavecimbel- rec. 18,45 Spectrum 19,00 Nws. en weer- ber. 19,10 Orgelconc. 19,30 Buitenl.overz. 19,50 Gram. 20,20 Radiokrant 20,20 Radio (Filh.ork. 21,15 Weg en werk der kerkher vormers, caus. 21,35 Geest, liederen 22,05 In de waal onder Brakel is de 28- jarige L. Roehrkass, afkomstig uit Rotterdam en machinist op de sleep boot „Ernst" verdronken. De roerige wereld, caus. 22,15 Salonorlc, 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23,15 Sport» uitsl. 23,20-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 16,00 Koersen 16,02 Gram. 16,15 Omr.ork. 17,00 Nwa. 17,10 De wonderbare mandarijn, mua. pentomime 17,50 E-oekbespr. 18,00 Zang en piano 18.30 V.d. sold. 19,00 Nws, 19.40 Volkszang 20,00 Die Czardasfürstin, ope rette (20.50-21,05 Gram.) 21,55 Gram. 22.00 Nws. 22,11 Strijkkwartet 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gevar.mua, 13,00 Nws. 13,10 Gram. 15,15 Koorcono. 15,30 Gram. 16.05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 18,30 Jazzmuz. 19,30 Nws. 20.00 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,10 Folklo ristisch progr. 22,55 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA WOENSDAG, 9 JANUARI 1957 AVRO: 17,00-17.30 V.d. jeugd VPRO: 19,30 tot plm. 23,30 Gijsbrecht van Aem- stel, treurspel. Daarna: De bruiloft van Kloris en Roosje, Toen opkopers in da Tullingstraat in Den Haag isolatiemateriaal van koperdraad aan het afbranden waren, wierp een hunner een scheut benzine in het daartoe aangestoken vuurtje. Door de steekvlam, die tengevolge daarvan ontstond, kreeg de 10-jarige G. C. V. ernstige brandwonden. Het ventje heeft eerst in levensgevaar verkeerd, maar later was zijn toe stand iets beter. (Advertentie) In krulden xit dt kracht van dt natuur. En de natuur blijft voor mens en dier DE bron, óók van genezing. Klachten en kwaaltjes, zoalsmoeheid, hoofdpijn, puist jes. verstopping, vale teint, enz,, zijn het gevolg van onnatuurlijke leefwijze. Be houd Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam met HERBESAN, Kruidenthee. Verkrijg baar bij Uw apotheker of drogist f 1.79 per groot pak, voldoende voor maandeni door Arthur M. Chase Eindelijk was hij gereed, trok zijn ,Veuas aan, zette zijn hoed op en jam zijn wandelstok. De kandelaar jhder zi.in jas verbergend, wierp hij jen lange, angstige blik om zich jeen een ^ie echter de mid- terJ ln het vertrek uitgestrekte ge- pte ontweek. Toen opende hij de ]®Ur' loerde naar buiten, glipte de »ahg in en sloot de deur achter ach. Op zijn tenen sloop hij door de ange, verlaten, helder verlichte gang doodsangst dat een van de deu- *n, die hij voorbij liep, plotseling u opengaan of dat hij een nacht- ai>er op diens ronde zou tegenkomen Hoe kon hij van de veertiende ver- )g.rPm^' h°nderdvijftig voet boven de ïw?e er°nd. ongemerkt de straat et etken Stellig niet met de lift, mviit Passagier op dit uur zou S i. maar lan§s de trappen, die toerden brandvr«e muren, omlaag luk?pe„T'ÜOS' onhoorbaar. turend [Waterend en omkijkend, daalde hij de trappen af, doch het hart zonk hem in de schoenen, toen een hek hem de weg versperde. Het had ech ter ten doel, te verhinderen dat cr mensen naar boven gingen, niet om hen het benedenkomen te beletten. Het ging open en hij vervolgde zijn weg naar de benedenverdieping. Eindelijk, daar was de hal nu ging het erom. Doch er was nie mand aanwezig dan een klerk, die met de rug naar hem toe achter de receptie-toonbank zat, aan de andere kant van de hal. Zich inspannend om gewoon te lopen en het niet op een hollen te zetten, stak Barclay de hal over naar de draaideur, duwde en voelde de buitenlucht als een koele hand op zijn voorhoofd. In de grauwe ochtendschemering, spoedde hij zich door straten, die hem zonder de beweging en het la waai van het drukke verkeer waar aan hij gewend was, onbekend, zon derling breed en ongelooflijk lang toe schenen. Soms raasde een eenzame taxi voorbij of kwam een melkwa gen aangerateld. Wanneer een politie agent voorbij slenterde, begon Bar clays hart als razend te kloppen. Zonder te weten welke weg hij gevolgd had en zonder een bepaald doel voor ogen, belandde hij einde lijk in het Centraal Park. Hij sloeg een der slingerpaden in en weldra kalmeerden de razende haast en de verstikkende angst, die hem hadden voortgedreven, een weinig. Het was zo vreedzaam onder de bomen, zo rustig; hij voelde zich eenzaam en ver van de mensen. En dat verlangde hij boven alles: weg te zijn van de mensen. Langs de rijwegen wisselden de verkeerslichten van rood tot groen «van groen tot rood met spook je regelmaat, alsof files van on zichtbare spookauto's langs de lege straten reden of stopten. Op de wan delpaden was geen voetstap te horen, net park was zo stil, het stadsru moer zo verstomd, dat men helemaal over de rivier in New-Yersey, een locomotief kon horen puffen. Op een rustig bruggetje bleef hij staan, keek omzichtig rond, cn liet de kandelaar in he* duistere water ploffen Toen liep hij voort, tot hij eindelijk aan een rotsachtige hoogte kwam waar hij ging zitten en adem schepte. In het oosten werd de hemel langzamerhand lichter en tegen dat licht staken de silhouetten der ge bouwen af, als waren ze uit karton geknipt. In het westen werd de lange rij wolkenkrabbers, met hun torens, spitsen en kantelen, zichtbaar, als een fantastische architectendroom, en het werd steeds lichter, tot eindelijk hier en daar een venster begon te gloeien als vloeibaar goud. Het was dag. HOOFDSTUK II. De bedelaar Enige uren later zat Barclay in 't ruime prieel, dat gevormd werd door de takken en bladeren van een reus achtige wijnstok en die van een even machtige, eeuwenoude, blauwe regen. Omhoog kon men de hemel zien, wol keloos, onmetelijk ver en onbeschrij felijk blauw. Warme zonneschijn stroomde door het bladerdak, licht plekken werpend op de bodem van het prieel en de banken, en gleed over een half dozijn om hem heen ver spreide lichamen. Languit op hun rug of zijwaarts ineengedoken, in sjofele, vale jassen met versleten schoenen, versliepen ze hun lege tijd, precies als de wilde dieren in de nabije die rentuin. Hoewel zijn gedachten in het alge meen draaiden om zijn eigen persoon en het dilemna, waarin hij zich be vond, werd Barclay zich toch van tijd tot tijd zijn omgeving bewust en wierp hij blikken op die verspreide gedaanten. Het moest wel verschrik kelijk zijn, dacht hij, om zonder voedsel, zonder onderdak, en boven al zonder geld te zijn in een stad, waar aan hen, die geen geld hebben, voedsel en kleding en een onderdak bij nacht ontzegd worden. Maar erger dan de honger en de koude moesten voor deza werklozen, thans als oud vuil opzij geworpen door een bescha ving, die zich nog voor korte tijd op hen cn hun miljoenen medewerkers had beroemd, de eindeloze, lege uren zijn, met niets te doen. De ene saaie kilometer na de andere lopen, zon der doel voor ogen; verveeld op de hoek van een straat staan; op een bank voor je uit zitten staren zonder aan iets te denken. Op een zonnige oktobermorgen als deze kon men, zelfs op een harde bank, nog in de slaap vergetelheid zoeken, maar wat moesten deze mensen over een paar weken beginnen, als koude winden, ijs en sneeuw hun intocht deden De eekhoorntjes en de op de takken kwetterende mussen zouden dan ge voed worden, maar wat moest er met deze verlorenen gebeuren Aan de andere kant, bedacht hij. be troffen de zorgen en het leed van deze mannen enkel hun natuurlijke be hoeften; voedsel en onderdak, terwijl hèm schande en straf, misschien zelfs de dood dreigden. Hij vroeg zich af of hij ooit weer gerust zou kunnen slapen. En angstig keek hij rond. of langs een der paden soms een agent naderde. Een tijdje geleden was hij het Park uitgeglipt, om haastig aan een stalle tje te ontbijten, waarna hij terug keerde. Vreemd genoeg voelde hij zich op deze plek, waar de teergroe ne en gele herfstbladeren in de zonne schijn baadden, kalmer on minder bedreigd Hij had een ochtendblad ge kocht, maar daar stond natuurlijk nog niets over vannacht in. Dat was nog te vroeg. Nu rookte hij zenuw achtig van tijd tot tijd een sigaret en wachtte. Op een bank in zijn buurt zat een sjofel gekleed man uit een zakje stukken droog brood te eten. Barclay wierp nu en dan een blik op hem en overwoog, hoe hij aan dat voedsel ge komen zou zijn; uit een bakkerij mis schien of een restaurant. Hij schrok echter bij de ontdekking, dat de zwer ver hem van terzijde opnam. Einde lijk stond de man op en kwam naar Barcley toe. „Broeder, heb je een sigaret voor me Barclay opende zijn gouden koker en bood die de vreemde aan. ..Dank u". De ander stak een siga ret op en zoog begerig de rook in. ,,U ziet, ik heb niet om de traditio nele cent gebedeld. Hoewel die in mijn zakken geen familie zou aan treffen." Barclay schonk hem een kwartje. ..Nogmaals bedankt", zei de onbe kende, „dat kan ik gebruiken". Hoofdzakelijk om een ogenblik die aanhoudende angst kwijt te raken dat iemand hem van achteren zou nade ren en op de schouder kloppen, no digde Barclay de man uit, bij hem te komen zitten. De onbekende nam de uitnodiging aan. Het kwartje op de open handpalm houdend, merkte hij op. „Dat betekent voor mij' een nacht onderdak. Vroeger heb ik even zo vele dollars uitgegeven voor een nacht in talloze eerste rangs hotels het Waldorf, Traymore, Biltmore van hier tot aan de kust". „Wat was je beroep vroeg Bar clay. „Handelaar. Verkocht alles, wat je maar denken kunt effecten, goede en onbetrouwbare, aandelen, grond, auto's. O ja. ik verdiende mijn vijf entwintigduizend vóór de malaise. Maar, verdoemd, tegenwoordig kun je niks verkopen, in een wereld zon der kopers." ,,'t Is treurig", vond Barcley. „Ja, het is beroerd", gaf de on bekende toe, somber naar zijn schoe nen starend, waaruit de sokken puil den. „Maar ik ben zo'n halve filo soof", liet hij er na een tijdje op vol gen. „Vandaag gaat het je goed, mor gen lig je in 't slijk; zo is het leven, daar kun je niets aan doen. Maar u ziet er niet uit of u er erg slecht aan toe bent." Barclay onderdrukte een huivering. „Zorgen genoeg", mompelde hij. „Wat is uw vak?", vroeg de onbe kende op de man af. „Een bepaald beroep heb ik niet", antwoordde Barclay. ,,Ik heb een klein inkomen, genoeg om van te le ven." „Goede hemel riep de ander, niet zonder bitterheid. „U werkt niet en kunt tóch leven. Ik werk niet en heb niets." Barclay kreeg een idee, zo verme tel en tevens zo gevaarlijk, dat het hem tegelijkertijd betoverde en be- angstte. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5