Katholieke jongensschool te Aardenburg geopend l I PHILIPS Notaris en verduisterde knoeide Terneuzense prijsvraag werd groot succes Dr. J. de Hullu overleden Streekplan wekt bezwaren bij B. en W. van Middelburg Woningbouw in Zeeland heeft gunstig verloop >Photoflux< DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 8 JANUARI 1957 Vele moeilijkheden overwonnen Twee officieren van R.Y.A. Prins Frederik beëdigd Inzegening door pastoor Dierick Groot verlies voor Aardenburg Walcheren MIDDELBURG Subsidie-verzoek van „de Zonnebloem" Ontzetting uit bet ambt geëist Uw tiaar glanst mooier niet 'fydfëfam*- haarcrème. Maakt haar en hoen niet vet. Klimop en Veilig Verkeer-actie RIUMPW r i GS. willen herziening Hoogwaterstanden Volgens regionale bouwcapaciteit ZEEUWSCH- VLAANDEREN Zuid-Beveland GOES Op 'n dood punt? Burgerlijke stand Jeugdleidster nam afscheid. AGENDA Vandaag Morgen *1 m li "II Aardenburg heeft na Hen jaar geduld te hebben moeten oefenen een fraaie nieuwe katholieke lagere jongensschool, die gisteren door de burge meester, de heer J. van Dongen, officieel is geopend. De openingsplechtigheid, voorafgegaan door de inzegening van het gebouw door pastoor J. F. Dierlck stond geheel in het teken van de opvallende moderniteit van de nieuwe school, een ontwerp van de architect J. C. P. Loo- nen uit Breskens, die met deze schepping een prestatie heeft geleverd, waar voor hij terecht talrijke complimenten in ontvangst mocht nemen. (Advertentie) „BINNENHUISJE" Ne. 7 (Frits Flits:) „Op uw verjaardag, lieve Moe, Treed ikverheugd naar voren toe..." Hoe Loes haar wensgedichtje zegt Wordt fotoflitsend vastgelegd. Aan leuke kiekjes geeft zo'n dag Een serie die er wezen mag; Dank zij het licht in overvloed Van „Photoflux": elk plaatje goed! (Allemaal:) Wij nemen Philips „Photoflux"! Bij ieder filmpje een paar stuksl Het feilloze flitslampje *3 *T In de Cort Hcijligerskazerne te Bergen op Zoom werden gisteren voor het front van de troep beëdigd de tijd. reserve tweede luitenants: F. J. Jonckheere uit Aardenburg en F. A. J. Borselie uit Breda, beiden van het R.V.A. Prins Frederik. In handen van luitenant-kolonel van Hussem legden zij de eed af. Parade- commandant was kapitein J. Reijers. De drumband van het Regiment luis terde de plechtigheid, die plaats had op de appèlplaats, op. (Advertentie) Nadat de pastoor als voorzitter van het schoolbestuur de autoriteiten ver welkomd had, overhandigde hij aan de burgemeester de schaar, die daar mee zonder mankeren het drie meter lange lint doorknipte, dat de toegang tot het gebouw nog belette. Onder de gasten, die zich daarna in de fraaie hal van het gebouw verzamelden, wa ren de heer A. Schout, lid van G.S., inspecteur l.o de heer J. Leenhouts uit Middelburg, de inspecteur van lich. opvoeding, de heer Klompe, rec tor Th. de Kroon uit Oostburg als vertegenwoordiger van de bisschop van Breda en verscheidene anderen. Bovendien deed Aardenburg zelve blijken belangstelling te hebben voor het feestelijk gebeuren, want talloze ouders, soms zelfs voorzien van hun nog niet eens 9choolrijp kroost waren aanwezig. Pastoor Dierick verwel komde de vele genodigden, dankte de burgemeester voor diens medewerking en huldigde de architect. Felicitaties Terwijl een aantal jongens van de school het Veni Creator zong, zegen de de pastoor het gebouw in, waarna de heer Schout namens het Prov. be stuur zijn gelukwensen aanbood, zeg gend, dat deze school kan wedijveren met iedere stadsschool en hij noemde het een feest voor Aardenburg een dergelijke moderne school te bezitten. De heer Leenhouts memoreerde de moeilijkheden, die overwonnen moes ten worden alvorens er van de bouw sprake kon zijn, een omstandigheid die misschien mede geleid heeft tot de fraaie opzet, die men thans aan de school heeft kunnen geven. Ook hij feliciteerde de heer Loonen met zijn gelukkige schepping. De heer Klompe wees in zijn felicitatietoe- Spraak op het feit. dat Aardenburg nu nog een gymnastieklokaal ont breekt. Vervolgens bood rector De Kroon namens de bisschop zijn feli citaties aan, waarna de heer J Pa- ridaen namens de ouders de school een bedrag aanbood als basis voor de aankoop van een filmtoestel. Om ook niet achter te blijven bood de heer Th. van Hoorickx namens de aannemers, onderaannemers en leveranciers de school een radiotoestel aan. De heer A. Goossens, hoofd van de school, be sloot de bijeenkomst met zijn dank uit te spreken aan allen, die Aardenburg mannelijke jeugd zo'n fraaie nieuwe school hadden helpen geven Tijdens een bijeenkomst In de Rode Leeuw bood de heer Loonen de school een fraai geschenk aan en het ge meentebestuur een aantal artistieke foto's van de school. Het gebouw De school is gebouwd volgens het principe, dat de leslokalen elkaar zo min mogelijk moeten raken, teneinde de hinder die de verschillende klas sen elkaar noodzakelijkerwijze moeten aandoen, tot het minimum te beper ken. Daartoe staan ze allen als het ware met de punten tegen elkaar, slechts verbonden met een deur, die tevens het enige raakvlak is. Zo staan twee maal twee lokalen weerszijden de hal opgesteld. Iedere klas heeft haar eigen kleur, twee volle lioht- toelatende wanden, de ramen slechts voorzien van aluminium jaloezieën, en voorzien van een perfecte ventilatie. De hal geeft al direct bij het binnen treden de indruk van gezelligheid en sfeer: een vrolijke vloerbedekkng, een in twee kleuren gehouden vlakken- plafond dat enkele plastiekkoepels als lichtbronnen heeft (een mooie vondst door ze hel zonlicht te doen suggere ren) en getooid met een door de fa. Schippers en Nauta uit Oostburg ver vaardigd lichtornament. De ongewone opstelling van de klassen geeft de school van buitenaf een zeer levendig en artistiek aanzien, terwijl de archi tect er toch volledig in is geslaagd, de onvermijdelijk daardoor ontstane vreemdgevormde hoeken doelmatig en praktisch op te lossen. De school heeft twee speelplaatsen en twee afzonderlijke ingangen voor de jon gens In de hal staat een goed en esthetisch volkomen verantwoord 5t.- Jozefbeeld, de heilige aan wie de school is toegewijd. Het exterieur wordt gesierd door een staalplastiek van de Franse kunstenaar Jean Pierre Chagal. Dat is het uiterlijk kenteken van de goede moderne kunst, waar mee de school ook inwendig is ge tooid. Overal hangen geslaagde repro- dukties van uitstekende schilderijen, veelal in de lichte toon gehouden. Deze kunstwerkjes zijn een levend bewijs van de doorgebroken moderne opvattingen, evenals trouwens de goe de reputatie van Breughel's kinder spelen, die in de hal een plaats heeft •gekregen. In de ouderdom van 67 jaar da«mi overleed te zijnen huize te Aar- om half drie, terwijl er 0i2 uur een t j tt ii dienst wordt gehouden in de Ned. denburg dokter J. de Hullu, in leven arts voor Aardenburg en omgeving. Dokter J. de Hullu was gedurende 40 jaar arts te Aardenburg en be diende daarbij ook de dorpen Eede, Sint Kruis, Heille en Draaibrug. Tot zelfs ver over de grens in België had dokter De Hullu zijn patiënten. Gedurende zijn leven heeft hij ontzag gelijk veel voor de bevolking in de streek gedaan, vooral wanneer men bedenkt dat hij tot aan de tweede wereldoorlog de enige arts was in dit gebied. Vooral werd in hem gewaardeerd de zorg waarmede hij zijn patiënten behandelde. Geboortig uit Biervliet in het west - Zeeuwsch - Vlaamse land heeft hij zijn zorgen aan zijn streek genoten gewijd en heeft hij soms wel eens wat te veel van zichzelf gevergd. Hierdoor was het ook, dat zijn ge zondheidstoestand de laatste jaren niet al te best meer was en hij zijn praktijk moest beperken, later zelfs staken. In 1916 kwam hij gedurende de mobilisatie als jong militair arts naar Aardenburg, waar hij gedurende de hele mobilisatie bleef. Daarna volgde hij dokter Doyer op in diens praktijk te Aardenburg en bleef hij tot na de tweede wereldoorlog zijn praktijk uitoefenen. Vele ouderen zul len zich nog wel de beruchte Spaanse griep-epidemie herinneren na de eer ste wereldoorlog, in 1918. Dag en nacht was dokter De Hullu toen in touw tegen deze gevreesde ziekte, tot hij zelf ook werd aangetast. Geduren de deze jaren heeft dokter De Hullu zich doen kennen als een bekwaam arts, waarin men vertrouwen kon hebben. Vele jaren was hij ook ge meente-arts, tot hij eind 1954 wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd ontslag nam. Onder grote belangstelling vierde hij eind oktober 1955 zijn 40-jarig arts-jubileum, waarbij hem een schat van bloemen en geschenken ten deel viel. Ook het Wit-Gele en Groene Kruis droeg dokter De Hullu een warm hart toe. In het openbare leven bekleedde hij verder de functie van voorzitter van de Sociëteit „Spoor tot vriendschap" tot voor enige jaren. De begrafenis vindt plaats op woens- Herv. St. Baafskerk. Het bestuur der stichting Vorming bedrijfsjeugd „de Zonnebloem" heeft het gemeentebestuur om een subsidie verzocht. B. en W. schrijven hierover aan de raad: „Met ingang van 1 september 1956 is de stichting gestart met een twee jaarlijkse cursus. Deze cursus wordt gegeven met medewerking van de in dustrie- en huishoudschool in die school. Zij wordt bezocht door onge veer 40 meisjes. Het rijkssubsidie bedraagt voor de plaatselijke vormingsinstituten 40"! van de daarvoor in aanmerking ko mende exploitatielasten. Deze sub sidieregeling gaat ervan uit, dat de provincie en de gemeente samen eveneens 40% van de exploitatielas ten voor hun rekening nemen. De overige 20% zal door particulieren (o.a. door middel van schoolgelden) bijeen moeten worden gebracht. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de Provinciale staten voorgesteld een provinciaal subsidie te verlenen tot ten hoogste f 10,- per Zeeuwse leerling per jaar. B. en W. zijn van oordeel dat het vormingswerk van belang voor de jeugd moet worden geacht, zodat er h.i. aanleiding bestaat dit werk finan- clëel te steunen. Uit de begroting voor 1957, die de stichting heeft overgelegd, is af te leiden, dat de netto-kosten voor dat jaar zullen bedragen f 1.941,- (bruto- kosten ad f 3.821.- verminderd met de cursusgelden ad f 480,- en de bijdra gen van werkgevers ad f 1400,-) of rond f 50,- per leerling. Zij stellen voor in deze netto-kosten per leerling een subsidie uit de ge meentekas beschikbaar te stellen van 20% met een maximum van f10,- per leerling. In hoger beroep stond maandag voor het Gerechtshof te 's-Hertogen- boseh terecht J. J. S.. die als notaris te Valkenswaard in de jaren 1948 1954 zich aan velerlei ernstige fouten had schuldig gemaakt, zoals het te laag opgeven van zijn inkomsten aan (Advertentie) De prijsvraag, die gedurende de pe riode van 18 tot 29 december door de Terneuzense Middenstandsvereni ging „Klimop" in samenwerking met de Vereniging voor Veilig Verkeer ..Terneuzen en Omstreken" is gehou den, is een groot succes geworden. Een groot aantal inzendingen is bin nen gekomen en de jury heeft weer heel wat werk moeten verzetten, al vorens zij tot een definitief resultaat kwam. Hierbij is zij echter wel tot de con clusie gekomen, dat een groot per centage niet alle vraagstukken juist heeft opgelost, zodat er op het gebied van veilig verkeer nog heel wat moet worden geleerd. Inmiddels heeft het bestuur van de vereniging toch wel een duidelk inzicht gekregen in de kennis der verkeersregels onder het publiek en (jaarbij is komen vast te staan, dat de jeugd er het best mee .Ptrltkl lol in tik dêlêd' k k RIJN BERG'S H A N D E LS B IJ R E A IJ TERNEUZEN TFCEFOON 2304 NOORtSSTRAAT 78 Bij K.B. werd het Streekplan Wal cheren goedgekeurd, echter met op dracht aan de Prov. Staten om ver schillende bepalingen, die niet voor goedkeuring in aanmerking kwamen, te herzien. G.S. gaven de gemeenten gelegen heid bezwaren naar voren te bren gen en B. en W. van Middelburg willen hiervan gebruik maken en stelden een bezwaarschrift samen, dat zij de raad ter goedkeuring aanbieden. De volgende bezwaren worden o.m. hierin opgesomd: op de herziene kaart is het ge bied. omsloten door het Toorenvliedt- wegje en de Poelendaeleweg aange geven als agrarisch terrein, wat niet in overeenstemming is met het gel dende uitbreidingsplan en met de reeds bestaande toestand; het gebied tussen Breeweg, Konin- ginnelaön en Koudekerkseweg, waar op in het uitbreidingsplan een be stemming voor verdere bebouwing ligt is op de herziene kaart aangege ven als agrarisch terrein, terwijl op de bestaande streekplankaart dit ge- dëelte wel werd aangegeven voor toe komstige bebouwing; het gebied tussen Breeweg, Konin- ginnelaan en ter Hoogestraat, even- op het uitbreidingsplan in hoofdzaak als te bebouwen aangegeven, werd ten onrechte op de streekplankaart als agrarisch gebied opgenomen; het terrein tegenover de buiten plaats „Vijvervreugd" is op het in ontwerp zijnde nieuwe uitbreidings plan aangegeven als sportterrein voor de in het bestaande uitbreidingsplan tegenover „Toorenvlledt" te bouwen Christelijke Kweekschool. Ook d"; ter rein ware dus op de streekplankaart aan te geven als vallende binnen het uitbreidingsplan. Het gebied ten oosten van de Noordweg is in het uitbreidingsplan in hoofdzaak als te bebouwen gebied bestemd. Ook dit deel is op de streek plankaart ten onrechte als agrarisch gebied aangegeven; de in het uitbreidingsplan langs de Veerseweg opgenomen terreinen voor bebouwing, werden op de streekplan kaart slechts zeer gedeeltelijk opge nomen. Ook hier dient de streekplan kaart alsnog aan het uitbreidingsplan te worden aangepast. De uitbreiding van het kampeer terrein ten westen van de weg naar het pompstation Oranjezon achten B. en W. weinig gelukkig. Het terrein ligt vrij dicht bij de bronnen van de waterleiding, wat minder gewenst wordt geacht. Bovendien betreft het hier bouwland, zodat het aangeven als kampeerterrein niet anders dan theoretische waarde heeft. Een veel beter geschikt en gereed liggend terrein achten zij het uiter ste deel van het waterwingebied ten westen van de Duinweg. Dit terrein is uitermate geschikt, wat terrein toestand en ligging betreft. Een aan gevoerd bezwaar, dat het hier een smalle strook waterkering betreft, achten zij zeer overdreven. Wil men inderdaad spoedig geschikte kam- peerruimte beschikbaar hebben, dan bereikt men dit zeer zeker door aan wijzing van dit terrein; ook voor een spoedige oplossing van een der jeugd- vraagstukken is dit van zeer groot belang. op de hoogte is, wat alweer een suc ces is voor de mensen van de politie, die de verkeerslessen op de verschil lende scholen geven. Op woensdag 9 januari 's avonds om 8 uur zal de aanwijzing van de prijswinnaars in het Parochiehuis (Korte Kerkstraat) worden bekend gemaakt en zullen de vele fraaie prij zen worden uitgereikt. Degenen, die aan de prijsvraag hebben meegedaan, maar van tevoren geen bericht heb ben ontvangen, worden op deze avond ook zeer zeker verwacht, want ook voor hen zijn enkele prijzen beschik baar voor zover zij op die avond in het Parochiehuis aanwezig zullen zijn. Deze prijsuitreiking zal worden omlijst met een aantrekkelijke her sengymnastiek op het gebied van veilig verkeer en eventueel andere attracties. de belastingen; het houden van een zwart register, waarin posten voor kwamen, welke in de officiële boek houding niet v/aren genoteerd; het plegen van valsheid in geschrifte, het knoeien met gelden bij grond- verkoop, waarbij hij als rentmeester fungeerde, enz. enz. In mei 1955 had de rechtbank in Den Bosch verdachte veroordeeld tot 17 weker, gevangenisstraf (zijnde de tijd in voorarrest doorgebracht) en tot ontzetting voor het leven uit het notarisambt. De behandeling dezer zaak nam vele uren in beslag, doch nog vóór d« lur.ch had de presiden, mr. J. E. Poe- rink, die met deze zaak de laatste grote zaak behandelde vóór zijn af treden op 1 maart a.s. zal deze knappe en gevierde president wegens 't bereiken van zijn 70ste levensjaar met pensioen gaan zich een weg gebaar.d door het zware en omvang rijke dossier. Toen kon de procureur-generaal mr. W. de Vries, requisitoir r.emen, waarbij hij het betreurde, dat deze notaris het vertrouwen, dat een ieder in een notaris mag stellen, op zulk een omvangrijke manier heeft be schaamd. Het onttrekken van één ton aan de belastingen; het knoeien met provisiegelden bij de verkoop van grond, waarbij hij 30 pet. van de koopsom als honorarium opstreek; het schrijven van een onjuiste brief ten aanzien van de vermogensbelas- lasting aan de fiscus en wat al niet meer, zich uitstrekkend over de ja ren 19401954, zij zijn ernstige mis- siagen voor een notaris. i>e procureur-generaal had aanvan kelijk de door de rechtbank opgeleg de straf aan de lage kant gevonden, maar hU wilde rekening houden met de persoonlijke omstandigheden van deze man, en derhalve bevestiging vragen van het door de Bossche Rechtbank opgelegde vonnis: 17 we ken met aftrek en ontzetting uit het ambt van notaris. Mr. Houben uit Breda heeft een uitvoerig pleidooi gehouden, dat zich voornamelijk op juridisch terrein bewoog. Uitspraak 21 januari. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, woensdag 9 januari, de volgende waterstanden: te Hansweert om 7.40 en 20.18 uur; tg Terneuzen om 7.19 en 19.54 uur en te Vlissingen om 6.49 en 19.24 uur. De woningvoorraad in Zeeland is vorig jaar met ruim 2000 eenheden toegenomen. De herbouw wegens oor logsschade en watersnood is nage noeg voltooid. Men neemt aan, dat op hel grote aantal gereedgekomen woningen van invloed is geweest de sedert 1 maart 1956 van kracht zijnde regeling, waarbij in feite zoveel woningen mo gen worden gebouwd als er plaatse lijk of regionaal bouwsapaclteit aan wezig is. Tot eind december ontving de pro vinciale directie van de volkshuisves ting en de bouwnijverheid 1338 aan vragen tot bouw ingevolge de genoem de regeling. Op ruim 1100 aanvragen werd tot dat moment een gunstige beslissing genomen. Bij de herbouw wegens oorlogs schade hebben maar zeer weinigen de laatste kans (voordat op 1 mei 1956 de rente- en financieringstop van kracht werd) voorbij laten gaan. Er konden 583 gevallen van herbouw we gens oorlogsschade worden gefinan cierd. waarvan 68 met een bedrijf. Apart werden gefinancierd 26 be drijfsgebouwen. De totale bouwkos ten beliepen ruim 9.714.000,--. Nog 360 herbouwgevallen blijven te finan cieren over. Voor al deze gevallen is in de komende maanden een offi ciële financieringsregeling te ver wachten. Ook de herbouw wegens waters- noodschade is grotendeels voltooid. Er werden 186 financieringen verzon den, met een rijksbijdrage van ruim 1.792.000,-. Er resten nu nog en kele tientallen gevallen. De herbouw van boerderijen wegens oorlogsscha de kreeg goeddeels zijn beslag. Er werden 23 gevallen gefinancierd (aan nemingsom van 846.372,-) en er blijven nu nog 7 gevallen over. Wat de herbouw van boerderijen wegens watersnoodschade betreft kan wor den medegedeeld, dat vorig jaar 59 bouwnummers werden gefinancierd, waarvan 51 op Schouwen-Duiveland. De aannemingsom bedroeg 2.971,308 Nog 57 boerderijen wachten op her bouw. Daarvan zijn er 27 overgeno men door de stichting beheer land bouwgronden en het is nog niet be kend, of deze zullen worden gereali seerd. Aan rijksgoedkeuringen bene den de ton werd tot een totaalbe drag van ruim 6.425.000,- toegestaan en aan rijksgoedkeuringen boven de ton een bedrag van 15.846.450,-. TERNEUZEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelia d.v, A. Pijpe- link-Moerman; Helena d.v. J. Hame link-Rem insen; Anna d.v. W. Rade makers-Bun; Cornelis z.v. J. van Burg-van Iwaarden; Marian d.v. J. Vermeulen-Soeters; Manfred z.v. J. Berends-Ruchti; Ludwina d.v. R. Block-Obrie. Huw.-aangiften: P. Marijs 31 j. en G. den Hamer 29 j.; J. Labeur 23 j. en W. van der Meide 31 j. Gehuwd: J. Duine 23 j. en E. Geurts 22 j. Overleden: C. Dobbelaar 79 j. Philippine LOOP VAN DE BEVOLKING Op 31 december 1955 waren er in deze gemeente 615 mannen en 626 vrouwen. Binnen de gemeente wer den er acht mannen geboren en twee vrouwen, buiten de gemeente wer den vier mannen geboren en zes vrou wen. In de loop van 1956 kwamen er een-en-dertig mannen en vieren twintig vrouwen bij door vestiging. Binnen de gemeente overleden vier mannen en twee vrouwen, buiten de gemeente overleden vier mannen en drie vrouwen. Er vertrokken zestien In tegenstelling met andere jaren is 1956 voor Goes niet fortuinlijk ge weest voor wat de bevolkingsaanwas betreft. Het zielental ging slechts met 9 vooruit en kwam op 14353 en dat niettegenstaande er een geboorte overschot was van 158. Tegen 124 sterfgevallen stonden nl. 282 geboor ten. Het zeer grote vertrek werd funest voor Goes. Er gingen nl. 395 mannen en 447 vrouwen (samen 842) naar elders en er vestigden zich hier slechts 693 personen, nl. 305 mannen on 388 vrouwen. De oorzaak van dit niet bemoedi gend verschijnsel is niet ver te zoe ken en. schudt in de geringe woning bouw. Tientallen gezinnen, die zich hier willen vestigen krijgen geen kans en jongelui, die trouwen wülen, zien zich vaak gedwongen naar andere gemeenten te gaan, waar de situatie gunstiger is. Geboren: Peter, zv H. Strating en H. Mullens; Jan, zv C. v. Belzen en J. van Dalen; Willemina, dv C. H. Verweij en A. van Hekken; Joannes F., zv C. Baarends en V. Peeters; Marjan, dv F. Godeschalk en P. Til- roe; Maria dv J. van Luijk en E. de Winter; Cornelis, zv B. van Klooster en P. Adamse; Jacob M.. zv H. Oost- dijk en P. Tilroe; Cornelis A., zv C. Verdonk en A. van der Heyden te 's-Heer Arendskerke; Adriaan, zv J. Corstanje en H. Zweedijk; Maria, dv A. Vingerling en C. van Rijswijk; Ja- coba, dv J. Hengsdijk en J. Lobbe- zoo; Jan, zv A. van Elsacker en C. Schot; Willy, dv A. van de Vreede en S. Westveer; Andries, zv A. Mossel man en J. Bauer te Kruiningen; Ru- dolf, zv W Kouijzer en E. Doolaege; Jan, zv den Boer en A. Sinke; Adri ans. dv A. de Munck en J. Sinke; Wiepko, zv J. van Haaften en L. de Vries. Ondertrouwd: H. Mos, 29 j. en G. Versprille, 25 j.J, van der Maale, 21 j. en C, de Vrieze, 19 j.; L. Wil- lemse, 36 j. en M. Muller. 27 j. Gehuwd: L. Verhulst, 26 j. en J. Tamminga, 23 j.; J. van Willegen, 27 j. en D. Robijn, 27 j.; J. Lange- raar, 34 j. en J. Aarnoudse, 31 j.; B. Timmerman, 26 j. en G. C. de Poor ter, 18 j. Overleden: M. Sinke, 69 j„ echtg. van J. Oostdijk te Rilland-Bath; E. v. d. Plassche, 91 j„ wed. M. Reijerse; P. Reijerse, 82 j. echtg. van M. Schippers; A. van Westen. 55 j., echtg. van J. Knuist; W. de Glas, 60 j., echtg. van H. Vorselaars; P. Jonkman, 74 j„ echtg. van M. Jonk man te 's-Gravenpolder; M. Barbier, 78 j.; C. Verburg, 58 j. te Katten- dijke; S. Roose, 22 j„ echtg. van F. Schets te Vlissingen; T. Trimpe, 87 j„ echtg. van E. Wabeke. 's-Heerenhoek LOOP DER BEVOLKING. Ondanks het vrij grote geboorte overschot tegen 31 geboorten ston den 7 sterfgevallen verminderde het aantal inwoners hier in 1956 met 8 tot 1516. Dit werd veroorzaakt door dat niet minder dan 70 mensen ver trokken (29 mannen en 41 vrouwen) en slechts 31 personen (18 mannen en 13 vrouwen) zich kwamen vesti gen. Er werden 21 huwelijken geslo ten. Hoedekenskerke BEVOLKINGSAANWAS IN 1956 Het aantal inwoners der gemeente vermeerderde in 1956 met 13 en be draagt nu 1645 Het geboortecijfer was zeer hoog nl. 41, terwijl er slechts 8 sterfgevallen waren. Er vestigden zich hier 68 personen en er vertrok ken er 88. Er werden 15 huwelijken gesloten. Yerseke BEVOLKINGSCIJFER GING ACHTERUIT. Het aantal inwoners der gemeente ging in 1956 met 24 achteruit tot 5020. Het geboorte-cijfer was vrij hoog en bedroeg 101, waartegenover slechts 36 sterfgevallen stonden: maar het aantal vertrekkenden was veel gro ter dan het aantal binnenkomenden, nl. 196 tegen 107 Men schrijft dit toe aan de vrees, dat na verwezenlijking van het Del ta-plan Yerseke de dupe wordt. Kruinineen BEVOLKING NAM TOE. Het zielental van onze gemeente nam in het afgelopen jaar toe met 136. Op 31 december 1955 bedroeg net aantal ingezetenen 4701 (2374 mannen en 2327 vrouwen). Dit aantal ver meerderde door geboorte met 107 (56 mannen en 51 vrouwen) en door ves tiging met 294 (147 mannen- en 147 vrouwen); het verminderde door overlijden met 39 (27 mannen en 12 vrouwen) en door vertrek met 226 (105 mannen en 121 vrouwen). Op 31 december 1956 bedroeg het Inwonertal dus 4837 (2445 mannen en 2392 vrouwen). Er werden 36 huwe lijken voltrokken. mannen en achtentwintig vrouwen Het totaal op 31 december 1956 wordt dus 634 mannen en 625 vrouwen. Koewacht GEMEENTE WORDT VERFRAAID. Wanneer de bouwwerken, welke mo menteel plaats vinden, klaar zijn, zal onze gemeente een ander aanzicht krijgen. In de Wouterij en Kerklaan heeft men rioolbuizen gelegd, terwijl de Schoolstraat, Schutterhofweg en Wouterij voorzien worden van trot toirs. Men is bezig met het aanleg gen van een verbindingsweg tussen de Nieuwstraat en de Wouterij. De nieuwe kleuterschool nadert haar vol tooiing. terwijl Koewacht eveneens verrijkt wordt met een in aanbouw zijnde Witgelekruis-gebouw en een badhuis. OOS1BURG BEVOLKING GROEIDE. Het zielenaantal van onze gemeen te nam in het afgelopen jaar toe met 84. Op 31 december 1955 bedroeg het aantal inwoners 3743 (1779 mannen en 1964 vrouwen) Dit aantal vermeer derde door geboorten met 71 (27 man nen en 44 vrouwen) en door vesti ging met 284 (124 mannen en 160 vrouwen) het verminderde door over lijden met 29 (9 mannen en 20 vrou wen) en door vertrek met 242 (105 mannen en 137 vrouwen). Op 31 december 1956 bedroeg het inwonertal dus 3827 (1816 mannen en 2011 vrouwen). Er werden 29 huwe lijken voltrokken. Uit bovenstaande cijfers blijkt dat het vrouwenoverschot is gestegen van 185 tot 197. Tevens blijkt dat de bevolkingstoename is veroorzaakt door een geboorteoverschot van 71- 29 is 42 personen en een vestigings overschot van 284 - 242 is ook 42 per sonen. Breskens TONEELAVOND. Ir. het ontspanningsgebouw te Bres kens gaf de toneelvereniging „Tha lia" en uitvoering waarvoor enorme belangstelling bestond. Het openingswoord werd gesproken door de heer J. Jansen, daar de voor zitter de heer A. Wagenaar, zelf in het stuk meespeelde. Op vlotte en overtuigende wijze werd het stuk „Het hele dorp steelt mee", een blij spel in 3 bedrijven, gespeeld. Het gebodene viel bizonder in de smaak. Biervliet VERKEERSCUUSUS GESTART. Deze winter wordt er, voor de eer ste maal een veilig verkeerscursus gegeven, in de zaal van het Dorps huis. Dit naar aanleiding van de in oktober jl. gehouden veilig verkeers- dag De postcommar.dant der Rijks politie heeft de leiding van deze cur sus. Men is nu begonnen met een 35- tal deelnemers. Gezien de belangstel ling blijkt wel van hoe groot belang zulk een cursus wordt geacht. Met behulp van een verkeerstafel. ver vaardigd door leerlingen van de o.l. school, wordt het besprokene met voorbeelden verduidelijkt. Aardenburg De gidsen en kabouters hebben afscheid genomen van mej. A. van Deursen die naar Limburg vertrekt en ruim zeven jaar in de Aarden- burgse gidsen- en kaboutersbewegin gen werkzaam is geweest. Het viel vele kinderen zwaar van deze sym pathieke leidster afscheid te moeten nemen. In de feestelijke versierde nissenhout in 't Verloren Kostje waar de bijeenkomsten der jeudbeweging worden gehouden, werd op een bij eenkomst ten afscheid, een ge schenk aan mej. van Deursen over handigd, terwijl de kinderen enkele schetsjes voordroegen. Kapelaan B. de Vos sprak woorden van dank voor het vele werk, dat zij in de afgelo pen jaren in het belang der Aarden-, burgse jeugdbeweging heeft verricht en wenste haar het allerbeste toe in haar verdere leven. Ook het bestuur der jongensjeugdbeweging kwam later bijeen om afscheid te nemen. Hier werd dank gebracht voor de goede samenwerking en namens de paro chiële jeugdbewegingen werd haar eveneens een geschenk n.l. een ge bedenboek aangeboden. Ook de r.-k. Jonge Boerir.nenbond bood haar schei dend bestuurslid bij haar afscheid aan Aardenburg een geschenk aan. Eede DIEPVRIES IN GEBRUIK. Zonder officiële opening werd in middels de vriesbox-centrale alhier in gebruik genomen. Van gemeente wege werd het gebouw opgetrokken, dat aan het Kcrkstraatje een aardig aanzien geeft. Het was een race met de tijd om het gebouw nog vrij vroeg in de slachttijd klaar te krijgen en verscheidene varkens lagen a.h.w. te wachten op de ingebruikneming van de vriesboxen. De 20 boxen zijn reeds allen in gebruik en de aanvraag blijkt zodanig te zijn, dat reeds wordt gesproken over uitbreiding. Het ge bouw js namelijk mooi gelegen in het midden van het dorp vlakbij de kerk, alleen des avonds is het wel eens moeilijk omdat daar nog geen verlichting is. Men hoopt daarom in Eede, dat hier ook een straatver lichtingslantaarn zal komen. AXEL Het Centrum 8 u.: Rock around the clock. GOES Grand: De duvelstoejager. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Rock around the clock. MIDDELBURG Electro: De misstap van een moeder. OOSTBURG Ledel: Rock around the clock. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De onverschrokkenen. TERNEUZEN Luxor 8 u.: Rock around the clock. VLISSINGEN Alhambra: Op de drem pel van de oneindigheid Luxor: Blond gevaar. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Faust. AXEL Het Centrum 8 uur: Madame Butterfly. GOES Grand: De duvelstoejager. MIDDELBURG Electro: De misstap van een moeder. OOSTBURG R. Verstraeten 8 uur: Causerie over prehistorische rotstekenin gen (met lichtbeelden.) VLISSINGEN Alhambra: Op de drem pel van de oneindigheid. Luxor; Blond gevaar. M i; I 4.1 VI

de Stem | 1957 | | pagina 2