NG SPORT- en SPEL-momenten Mensen en üi(Cuzen PAPIER VOOR UW PEN BOEKENPLANK Exposities voor een goed doel en met een vet varken Roken en longkanker Neville Shu te, de man die meer ziet dan U en ik 8 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 5 JANUARI 1956 II hten .7.50 144.— 7.50 15.- 25.- 9.50 12 LST Sparende Voetballers - Rentree Van Vinnigacird - Belang Robic Keert Terug Krediet Handbal In Zalen Amerikaans Top-badminton Vlug Werk Olympische zorg voorI960 Actuele historie Pikken Bruines Dui Grote autorenners van onze tijd Wereldgeschiedenis van morgen De rivale van de Czarina ilding van eeftijd te kkade 50. op- DEZEN >t geld, camga- [CJES en wij De Belgische Voetbalbond gaat wat extra „vaderen" over betaalde spelers, die jonger zijn dan achttien jaar. Tijdens de algemene bondsvergadering werd een voorstel van Anderlecht aangenomen. Daarin wordt bepaald, dat jeugdige talenten, die in het eerste elftal van betalende verenigingen uitkomen, geen geld in handen krijgen. Hun verdiensten worden op een spaarbankboekje gezet, waarover ze pas mogen beschikken als ze meerderjarig zijn. schouwers steeds meer interes- Goed nieuws voor de vrienden, die de kleine, vinnige Breton Jean Robic steeds nog met duizenden telt: Hij is van plan zondag van de volgende week te rijden in een omnium op de winterbaan van St. Etienne. Dat betekent zijn rentree na het ongeluk, dat hij afgelopen zomer meemaakte. Tij dens eentrainingsrit werd hij toen door een auto aangereden en zwaar gewond. Robic zou geheel hersteld zijn. De Zweedse regering heeft beslo ten een krediet van 21 miljoen gulden aan de Zweedse voetbal bond te verlenen voor de uitbrei ding van stadions, waar in 1958 de wedstrijden van de eindronden van het wereldkampioenschap voetbal zullen Worden gespeeld. De bond had met ernstige finan ciële moeilijkheden te kampen, aangezien de Zweden slechts één stadion hebben, dat een beetje meetelt. Dat staat in Stockholm en biedt plaats aan SO.000 men sen. De gelden zullen onder meer worden gebruikt om ook het sta dion van Gotenborg groter te ma ken. Het aantal plaatsen zal daar eveneens op 50.000 gebracht wor den. Zaterdag na zaterdag gonst het in de Middelburgse veilingshal van bedrijvigheid. Daarvoor zor gen dan niet de tuinbouwers en handelaren, maar de Zeeuwse handballers, die er huh competitie zaalhandbal afwerken. De belangstelling voor deze spec taculaire sport is de laatste jaren ook in Zeeland sterk gestegen, in de eerste plaats bij de clubs zelf die alle met een of twee teams aan de competitie deelnemen. Er is zelfs een club, die niet meer in het open veld komt, maar uitsluitend 's zaterdags van de partij is. Behalve de handballers tonen ook de toê- se. Eens te meer wordt hiermee ove rigens bewezen, dat men er drin gend behoefte heeft aan een sport hal want de thans gebruikte zaal ruimte is' veel te klein en biedt lang niet de mogelijkheid om alles te doen, wat te bereiken is. Zo'n hal zou niet alleen gunstig zijn voor de zaalhandballers, maar ook voor de beoefenaren van het volleybal, tafeltennis, korfbal en boksen. Het belang is dus aangetoond, maar de Verwerkelijking zal wel niet zo gemakkelijk zijn, want een sporthal van bruikbaar kaliber loopt wat men noemt zwaar itt dé papieren. Onderstaande Cijfers laten zien, hoe het er toegaat als Amerika een sportfeest van nationaal ge halte geeft. De finale om de Amerikaanse voetbal-titel voor profs werd bijgewoond door 65000 mensen, die bijna twee mil joen gulden entreegelden behaal den. (Gemiddel ongeveer dertig gulden per plaats). De spelers van het winnende elftal ontvin gen 13.000 gulden per man en de verliezers verdeden hun middag evenmin, want die incasseerden elk nog 8500 pietermannen. De wedstrijd werd uitgezonden door 187 televisie-stations. Vandaag en morgen wordt een groot internationaal badminton- toernooi gehouden te Haarlem. Verschillende spelers uit de we reld-topklasse nemen deel, onder wie Eddy Choong (Malakka), Ferry Sonneville (Indonesië), Jor- gen Hammergaard Hansen, Ole Merz, Hanne Jensen (Denemar ken) én verder de sterkste speel sters en spelers uit Engeland en Nederland. De Bredase speelster mevr. J. de Ruiter komt uit in het dames enkelspel, terwijl de heer de Rui ter meedoet aan het eveneens sterk bezette B.-toernooi, dat naast de internationale wedstrij den wordt gehouden. Nauwelijks negen maanden nadat men is begonnen met de eerste werkzaamheden, zullen in Squaw Valley in 1960 het centrum van de Olympische Winterspelen de eerste wedstrijden worden gehou den. In Maart vinden namelijk in deze ideaal op 1800 meter hoogte gelegen wintersportplaats (op de grens van Californië en Nevada) de wedstrijden plaats om de N. Amerikaanse ski-titels. Óver gebrek aan sneeuw be hoeft men zich in dit deel van de Rocky Mountains uiteraard niet te beklagen. Zorgen maakt men zich in ieder geval niet meer in Squaw Valley nu de regering achttien miljoen gulden heeft gereserveerd om de- 2e tot dusverre weinig bekende plaats tot het grootste en modern ste wintersportcentrum van het Amerikaanse continent te maken. De zestien afzonderlijke onderzoe ken, die in zeven landen zijn verricht naar de rookgewoonten van meer dan 6.000 longkankerpatiënten, hebben aangetoond dat het risico om long kanker te krijgen toeneemt in ver houding tot de hoeveelheid tabak in het bijzonder van sigaretten die gebruikt wordt. Aldus een mededeling van dokter Wynder uit New York in een artikel in het Britse Medische Tijdschrift. Dokter Wynder verklaarde dat man nen meer vatbaar zijn voor long kanker dan vrouwen, maar dat vrou wen die evenveel roken als mannen deze ziekte waarschijnlijk ook zullen krijgen. Voorts merkte hij op dat longkan ker in landen als Groot-Brittannië en de Ver. Staten, waar veel sigaretten worden gerookt, verhoudingsgewijze veel voorkomt, terwijl men deze ziek te in IJsland, waar weinig sigaret ten gerookt worden, niet veel aan treft. Amper zijn de Olympische Spelen 1956 in Melbourne afgelopen, of bij Rome begint het „kleine sportpa leis", dat zal worden gebruikt tij dens de Olympische Spelen van 1960, al vorm te krijgen. Het „pa leis", dat qua vorm zal herinneren aan een circus, doordat het cirkel vormig wordt, krijgt een maximale diameter van 78 meter en een arena met een doorsnee van 59 meter, 5000 toeschouwers zullen er een zitplaats pinden om te kijken naar tennis-, basketball-, scherm-, rol schaats-, boks- en worstel wedstrijden. Wanneer u aan een willekeurige Nederlander vraagt welke voorstel ling hij heeft van de toestanden in Engeland gedurende de oorlogsjaren, dan is het niet onwaarschijnlijk dat hij u verbaasd zal aanstaren, of u onderzoekend monsteren teneinde de mate van uw verstandelijke vermogens te taxeren. Zich plotseling iets herinnerend zal hij misschien iets mompelen als „...die Blitz, nou ja, maar...", waarna zijn blik zich weer verzaligd naar binnen zal wenden. Engeland! Het dorado immers! H*eeft men het geluk een verstandig mens te treffen, dan is het mis verstand na luttel tijds natuurlijk opgehelderd. En in bijna alle gevallen constateert men dan dat men eenmaal van de valse droom verlost - een intense belangstelling heeft voor deze voor ons Nederlanders witte plek in de historie. Het is misschien wel juist daarom dat dê Nederlandse uitgeverswereld een welgevallig oog heeft geworpen op dê Engelse auteur Neville Shutê. Een typische schrijver, die Shute. Een schrijver, die steeds het actuele, het gebeuren van alle dag. nóg sterker het gebeuren van vandaag, kiest als basis voor zijn romans. En die daar door onbewust, en ongewild misschien, in zijn met de regelmaat van een klok verschijnende boeken steeds een stuk geschiedenis vastlegt. Natuurlijk, lief dé., trouw, moed en karaktervastheid, dié Ook in deze romans een grote rol spelen, zijn van alle tijden. Maar lief de voor een piloot van Bomber Com mand' schept toch weer andere pro blemen, evenals moed en karakter vastheid in de broeihitte van de jun gle op Malakka. Zo geven zijn boeken uit de oor logsjaren een getrouwe afspiegeling van hét leven in Engeland in dé jaren negentien veertig tot vijfenveertig. Een heel ander beeld dan wij Nederlanders daarvan 'hebben. Minder omgeven door een stralenkrans van heroïsche bevrijdingsdrang. maar meer door leefd in diep-menselijke aspecten. Fris en natuurlijk De opbouw van Shute's boeken is een heel bijzondere. Oppervlakkig ge- zien zou men soms zelfs denken, dat Shute zo maar begint te schrijven, zonder veel ambitie en beslist zonder een vast omlijnd idee. Tot êr iets gaat vonken in de intrige en het weer lijkt als of de schrijver zich met wat meer brio aan zijn schepping gaat wijden. In het algemeen vindt men dan ook de eerste twintig, dertig pagina's van zijn boeken nogal aan de saaie kant. Men weet niet, waar de schrijver heen wil, men ziet geen samenhang, men vindt het wat droog, en vooral: uit gesproken Engels. Shute is bealist geen man, die u in, enkele welgekozen zinnen een si tuatie voorschetst, die u onmiddellijk boeit. Droog en rustig, te rustig wel licht, leidt hij u zijn wereld binnen. Maar ineens is het er! Er vonkt iets! Er gaat iets gloeien! De figuren komen als door magische kracht tot léven, ze nemen bezit van u, ze dringen zich in Uw leven in, ze lopen naast u, u ontmoet zê, het zijn uw vrienden geworden! Plotseling „voelt" u de intrige, plot seling gaat u de samenhang vatten, maar nooit zal hierdoor het gegeven iets van zijn boeiende kracht of zijn originele frisheid verliezen. Want Shute is een meester in het ontwerpen van een romangegeven. Fris en natuurlijk, gewoon doch zon der alledaagsheid, doch altijd boeiend en verrassend. Geen spoor van de miezerige triestheid die zovele boeken van Graham Greene kenmerkt. In het algemeen bekijkt de schrijver het le ven van de optimistische kant, zonder ooit in valse hoera-effecten te ver vallen. De vreugde van de ontdekking van dit alles is slechts weggelegd voor de gene. die onvervaard de eerste pagi na's heeft doorgeworsteld. Is men ech ter zover gevorderd, dan blijkt meestal dat juist dit vrij saaie begin de basis is voor het juist aanvoelen van de sfeer en de Structuur van de roman. Enkele namen Ter demonstratie van het betoogde worden hieronder een aantal romans van deze schrijver genoemd, die type rend zijn voor de stijl van de auteur en die een beslist verhelderend beeld geven van de toestanden in de vrije wereld tijdens de oorlog. Wij noemen dan Landfall, een tijdsbeeld uit de patrouilleperiode van vlak voor de meidagen. Pied Piper, de chaos tijdens het ineenstorten van het Westen in die meidagch, Pastor?.], het tijdperk van de luchtraids, The Chequer Board, een prachtig uitgewerkt gegeven, dat sterk doet denken aan de intrige, uit den Doolaard's Bruiloft der Zeven zi geuners, A town like Alice, waarbij al een eerste spoor leidt naar de enor me belangstelling die Shute heeft voor Australië, ên tenslotte als een apo théose van het kunnen van deze auteur op he+ terrein van de oorlogs roman: Requiem for a Wren. Vertalingen Uiteraard zijn hiermee niet al Shute's werken genoemd. Z,ij zijn ech ter kenmerkend voor zijn stijl. Verschillende vertalingen zijn reeds verschenen. Dezer dagen werd „Pas torale" door de boekhandel gepresen- VEILIG VERKEER Allerwegen en overal schrijft en spreekt men over veilig verkeer, ook in de ge meente Breda. Men zou dus mogen ver wachten dat van gemeentezijde ook aan alle mogelijke veiligheid van het ver keer de volle aandacht werd gegeven. Helaas is dit echter niet altijd het geval. Reeds geruime tijd liggen bij het kruis punt Leursebaan-Heilaarstraat bij café De Stoomboot een partij trottoir-keiban den opgeslagen die het uitzicht voor het verkeer belemmeren. Nadat door mij enige tijd geleden de betrokken instantie hierop is gewezen t is de stapel wel wat lager gemaakt, dóch dit is nog geheel onvoldoende om het goede uitzicht daar té krijgen. Tot op heden zijn er op dat kruispunt nog alleen maar een paar lichte botsingen gebeurd, doch de situatie is er toch wel naar, dat ook ernstiger aanrijdingen niet uitgesloten mogen wor den geacht. Bovendien liggen er ook enkele trottoirbanden op de weg en moet het verkeer vanuit de richting Princen- hage, rijdende richting Leursebaan naar Breda, naast de weg door modderige ga ten rijden. Hoe lang moet die toestand zo nog blijven? PRINSENBEEK. A. WILDHAGEN. STADSBUSSEN Bij het aan de orde stellen van de openbare veiligheid op 14 dec. '56 meende de heer van Bijnen de oplossing aan de hand te moeten doen om de BBA-stads- dienst zaterdagmiddag de binnenstad te doen mijden en deze via Reigerstraatt Vismarkt, Haven en Markendaalseweg te laten rijden. De heer mr. dr. Kortmann was deze mening niet toegedaan omdat deze on praktisch was en tevens het tijdschema in de war zou lopen. De heer van E-ijnen vond dit geen be zwaar, want zo zei hij„De bussen zijn toch nooit op tijd en bij glad weer loopt toch alles in 't honderd". Wel meneer van Bijnen, ik ga van de veronderstelling uit. dat u de trotse be zitter bent van een auto en zodoende geen gebruik behoeft te maken van de bus. Zou dit niet het geval zijn dan zoudt u kunnen weten dat met het plan om de bussen langs bovengenoemde route te laten rijden, inderdaad het tijd schema in de war zou lopen, maar te vens, en dit is wel het belangrijkste, de accurate service voor het publiek (zon der luxe wagen) zodanig zou worden, dat het beter kon lopen. Voor wat betreft glad weer: wel me neer van Bijnen, ik nodig u uit om zelf eens te proberen om bij deze omstandig heden op het tijdschema te rijden. Bij ons gaat veiligheid boven tijd, dit kunt u concluderen uit het feit dat er door ons op de 300.000 km slechts één aanrijding voorkomt. Bij ons geldt het motto, beter te laat in de trein dan te vroeg bij magere Hein. EEN BUSCHAUFFEUR. BREDA. 99 MENS ERGER JE NIET Enkele dagen terug stonden we in Rijs. bergen met ongeveer vijfendertig man te wachten op de lijndienstbus van de BBA uit Zundert. naar de richting Breda. Keurig op tijd, nl. om 7,33 uur, kwam de bus aangereden. Zo tê zien troffen we het slecht, want de bus was overvol. Onmogelijk kort hier 35 man bij gestopt worden. Geen nood. De chauffeur ver telde ons. dat een volgbus in aantocht was. En warempel, de woorden waren nog maar nauwelijks uitgesproken of de volgbus stopte reeds bij ons. Dc chauffeur van de eerste bus wilde zijn conductrice overdoen aan de lege bus. Het had nl. geen nut, de conductrice met de eerste bus naar Breda té laten riiden, immers alle passagiers uit deze bus waren voorzien va.n buskaartjes. Nu gebeurt het! Ons chauffeurtje van toerd. Langer bekend waren al ..Kin deren kwamen tot hem" (Pied Piper), „Finale als voorspel" (A town like Alice), „Des mensen Schaakspel" (The chequer board) en „Het land in de verte" (The far country). Over de vertalingen kan nog steeds niet gejuicht worden. Een bezwaar, dat hier te lande nog te vaak wordt ondervonden. Ondanks dat is het echter te hopen, dat nog meer van het oeuvre van deze Britse schrijver zijn weg naar het Nederlandse lezerspubliek zal vinden. Te IJzendijke werd een grote duivententoonstelling gehouden ten bate van de Hongaarse vluchtelingen. Dank zij de onvermoei bare arbeid van de heer Louwagie en zijn wakkere medewerkers die niet zaten te slapen, is het succes groot geweest. In het ver maarde Hofzichttheater, dat men het best zou kunnen vergelij ken met het Theater an der Wien, waren niet minder dan 246 vogels bijeengebracht, die op secure wijze aan den lijve werden onderzocht door keurmeester R. van der Veke te Zaamslag, de man die .door de duif heen ziet". Omreden de kwaliteit van het mate riaal, was zijn taak niet benijdens waardig, hij kweet er zich evenwel op kranige wijze van. De uitslag was als volgt: Oude doffers: 1 A. Desmet te IJzendijke, 2 P. Hamelynck te IJzen dijke. Idem jaarlingen: 1 J. den Hol lander te Oostburg. 2 Cl. Dupuy te IJzendijke. Jonge doffers: 1 C. Dhondt te Aardenburg. 2 J. den Hollander te Oostburg. Late doffers: 1. P. Hame lynck te IJzendijke, 2 A.G. Calon te IJzendijke. Oude duivinncn: 1 J. Lou wagie te Sluis, 2 J. Spinnewijn te Hoofdplaat. Jarige duivinnen: 1 W. van Unen te Oostburg, 2 M. Vanden- bussche te Sluis. Jonge duivinnen: 1 P. de Hullu te Schoondijke, 2 A. Tem merman te Hoofdplaat. Late duivin nen: 1 J. den Hollander te Oostburg, 2 P. Zegers te IJzendijke. Kampioen van de doffers, de ge vreesde A. Desmet te Geraardsber- gen, ik bedoel IJzendijke; idem van dc duivinnen J. Louwagie te Sluis. Al deze grote kampioenen onze hartelijke gelukwensen. Op zondag 6 januari houdt de mach tige Oosterhoutse Bond van Postdui- venliefhebbers met een kleine drie duizend leden haar jaarlijkse Kam pioenendag in het lokaal van de heer Th. Simonse aan de Grote Braak. Deze gebeurtenis zal evenals voor gaande jaren de hele dag in het te ken staan van de liefdadigheid (Zwak ke Kind). Een twintigtal kampioenen zegde toe het fijnste in te zenden van het fijnste. Met bon voor jonge duif, waarvan de verkoop zal beginnen 's morgens te 11.30. Ook de Dikke Bruine zal met zijn presentie aan wezig zijn. Hieruit blijkt wel welk een betekenis door de grote mannen in onze sport, aan deze Kampioenendag wordt toegekend. Zegt het voort en komt allemaal kijken. De machtige maatschappij ,,De Ro de Doffer" te Goes is naarstig doen de met het inrichten van een tentoon stelling, die op 5 januari doorgang vindt in zaal Hoondert. De ontelbare Bevelanders zullen hun hart kunnen ophalen aan het onklopbare materiaal dat hier te bewonderen zal zijn. In de middaguren attracties en fraaie prijzen, o.a. vet varken. De tentoonstelling van de beroem de maatschappij ..De Zeeuw" te Goes is reeds achter de rug. Ik ben zelfs zo gelukkig U de uitslag te kunnen geven in extenso. Oude doffers (52 stuks): 1 H. Janse te 's Heerenhoek, 2 G. van Strien te Wolfaartsdijk, 3 Joh. Bal te Kwaden- damme. In de andere klassen, die iets minder zwaar waren maar toch niet van de poes, waren de eerste prij zen voor resp. de grote kampioenen P. Maas te Ellewoutsdijke. M. Min- naard te Yerseke, P. Rijk te 's Hee renhoek, W. van Haver te Yerseke, ook een paard dat ze verdient, H. Janse voornoemd, G. van Strien te Wolfaartsdijk, F. Vooys te Goes en P. Rijk voornoemd. Tweede prijzen: J. Houtekamer te Wolfaartsdijk, W. van Haver te Yer seke, P. Rijk voornoemd, W. Kerk- hove te Goes, M. van Luyk te Goes, F. Felius te Kattendijke en P. Rijk Duifkampioenen tot en met Orleans bij de oude vogels: 1 M. Perdaems te Nieuw Vossemeer, 2 en 3 M. Else vier te Nieuw Vossemeer, 4 J. Cla- rijs te Nieuw Vossemeer. Duifkampioen fond: 1 M. Perdaems te N.V., 2 F. van Loenhout te N.V. Kampioenen-generaal over alle vluch ten en tractementen: 1 M. Perdaems te Nieuw Vossemeer, 2 F. van Loen hout te Nieuw Vossemeer. Duifkampioen jonge duiven: 1 G. Heijboer te De Heen, 2 J. Heijboer te Nieuw Vossemeer, 3 en 4 A. de Wit te Nieuw-Vossemeer. Hokkampioen jonge duiven: 1 A. de Wit te Nieuw Vossemeer, 2 Jac. Koenraadt te Nieuw Vossemeer. Wat ik ook niet vergeten mag is de uitslag van de Kampioenendag te voornoemd. Waarmee van deze plaats onze hulde. Taaie biefstuk Keurmeester Alfons Metsaars te Rijen acteerde in Kaatsheuvel. „Taaie biefstuk, mynheer", zei Fons, „als- wanneer er zoveel grote kampioenen bij elkaar zitten en ge zyt dan aan uw naam en bibberatie, ik bedoel re putatie, verplicht er de beste uit te halen". Hij sloeg er zich echter als een leeuw doorheen. Hier zyn de re sultaten: 1 H. van Nieuwstadt, 2 J. van der Linden, 3 J. van Heeswyk, 4 J. Vesters, 5 F. van der Linden, 6 A. Schrauwers, 7 Jos. van Heijst, 8 Jac. Vloemans, 9 D. Mateysen, 10 J. Muizelaar (niet van de poes), 11 Linco, 12 L. de Bondt, 13 Jan Vloe mans en 14 A. van der Hoven. Beste doffer én duivin: H. van Nieuwstadt; idem op een na Jan van Heeswijk (doffer) en Jac. Vloemans (duivin). De kampioenschappen in de com binatie te Niêuw-Vossemeêr, te weten de maatschappijen „Voorwaarts" te N.V.. ,,De Snip" te De Hêen en ,,De Postduif" te Notendaal, alwaar ook met geen kauwen gevlogen wordt, zijn uitgerekend en officieel bekend gemaakt. Ulvenhout, alwaar de geweldige kam pioen op alle drachten. Antoon de Jong, tevend groot voetballiefhebber maar niet als er 1 rukken ih staan, die ih het oudemannenhuis thuis ho ren, met de erepalm Is gaan strijken. De keurmeesters Snoeren en Biemans hebben staaltjes van hun kunnen weg gegeven, die feitelijk op de voorpa gina van de krant thuis horen: niet aan te kluiven. Oude duivinnen: 1 Ant. de Jong en kampioen van de tentoonstelling, 2 C. Sips, 3 en 4 Marijn Martens. Oude doffers: 1 A. van de Rijk, 2 A. Jansen, 3 C. Sips. Jonge duivinnen: 1 Jos Dams, 2 Piet Smeckens, 3 W. van Oosterbosch. Jonge doffers: 1 Ant. de Jong, 2 Adr. Martens, 3 F. Heijblom. Duivenver kopingen De verkoping Delbar, gehouden te Brussel, van honderd cn een jonge duiven, broed 1956 bracht 3547 gemid deld op. Oftewel 270 Hollandse pegu- lanten. De duurste duif was een zoon van de Ballon" die zestienduizend frank opbracht of ongeveer twaalf honderd gulden. Zeven jongen van de ..Goéde Blauwe" brachten met z'n zêVenèn eenenvijftig duizend frank op. Nummer 24 kostte dertien duizend nummer 76 elf duizend, nummer 91 negen duizend enz. De- totaal-op brengst was netto 27.765 gulden. Maar het betreft dan ook ras Delbar waar heel de wereld succes mee heeft op de Pyreneeënvluchten. Op 13 en 20 januari totale verko ping (285 vogels) te Brussel (de oude kampioenen) en te Antwerpen (broed 1956) van Huyskens-van Riel te Eke- ren-Donk, die de duivensport om ge zondheidsredenen gaan verlaten. Op 3 februari te Brussel totale ver koping „om uit onverdeeldheid te ge raken" van het wereldberoemde ras van wijlen Corneel Horemans te Scho ten. Mag men met Belgische duiven spelen op de Nederlandse concoursen? Deze vraag werd voorgelegd aan het hoofdbestuur van de Federatie (echte diplomaten). Ziehier het antwoord: Het is nooit geoorloofd om met dui ven te spelen zonder eigendomsbe wijs. Op aanvrage wordt ook van een Belgische duif, waar men zo'n docu ment niet van bezit, een duplicaat verstrekt. Er schijnt van de bekend making dat men, in 't bezit vali twee ,,opvangkaarten" met een Belgi sche duif mag spelen, weer misbruik te zijn gemaakt (op welke manier? D. Br.) Daarom moet de zaak zo worden opgevat, dat alleen dan met een op gevangen Belgische duif mag worden gevlogen, indien men in 't bezit is van zo'n duplicaat. In de praktijk ge beurt het nog al eens, dat de eige naar van een Belgische duif. die in Nederland wordt opgevangen, niets van zich laat horen. Is het een mooie, geef hem dan nog een keer op aan de Belgische Bond, Livornostraat 39 te Brussel. Bij voor keur na een dag of veertien. Geeft de eigenaar, tweemaal verwittigd zijnde nog geen asem, vraag dan een dupli caat aan bij de Belgische Bond. Wordt dat afgegeven, en waarom zou het niet gedaan worden, als U er eerlijk en netjes om vraagt, dan kunt U van zo'n duif gaan kweken en als hij vrij uitvliegt ermee gaan spelen. Veel succes. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE de volgbus vond dit niet nodig. Kon dit best zelf af. Het gevolg was, dat de eerste bus vertrekt mét conductrice. Daar stonden we met z'n allen netjes in de rij buiten de bus. Eén voor een mochten we bij de chauffeur een kaartje halen. Precies na 16 verloren minuten hadden we met z'n allen een kaartje en kon de bus wegrijden. Onderweg was het bij de bushalten stoppen en buspassagiers opnemen. Afrekenen bij de chauffeur! Mopperend over deze gang van zaken kwamen we 20 minuten te laat aan in Breda. BREDA. Merelstraat 11. H. DIRVEN. BUS GEMIST Met veel aandacht lees ik altijd uw rubriek „Papier voor uw pen'' en daar van zou ik ook nu eens graag een keer gebruik maken! Dinsdagavond jl op Nieuwjaarsavond, bracht ik 'n oom én tante met 2 kleine kinderen, resp. 2 en 1 jaar naar de bus Ze moesten met de bus van 7.50 u. naar Fijnaart. We brachten ze met de wagen naar de halte einde Heuvelstraat hoek Mastbosstraat en reden toen door, omdat we nog een bezoek af moesten leggen; 20 min. later kwamen we er weer langs, maar, ze stonden er nog! Wij reden toen door naar het begin van de Heuvelstraat, waar de bus richting Fijnaart juist weg reed van de halte aldaar. Aangezien er niemand in de bus Stond, waren we er van overtuigd, dat ze mee konden, en reden door. Ruim een uur later, wij waren toen bij familie midden in de stad, wordt er ge beld en staan ze voor de deur!! De bus was doorgereden, ofschoon mijn oom met 2 zusters die ook mee moesten, de weg opliepen!!! Ze hadden géén bus vóór kwart voor tien en hadden 2 slapende kinderen bij zich Nu is mijn vraag: Is dit de alom be kende service van de BBA: Met een half volle bus voorbij een halte rijden, waar 6 mensen staan, terwijl er drie de weg oplopen en een stopsignaal geven?? BREDA. N. B. VUURWERK Ik geef u in telegramstijl 'n verslag van onze oudejaarsavondviering. Ons gezin, bestaande uit vader, moeder, 'n getrouwde dochter met haar man, 'n andere ongetrouwde dochter, en onder getekende, viert gezellig oudejaarsavond. Er wordt wat gekaart, en de avond vliegt om. De stemming is opperbest, mede dank zij het feit, dat moeder, die al zeven weken met haar been op 'n stoel zit, al wat mag rondstrompelen in huis. 12' uur. Zalig Nieuwjaar. Pats! Boem! Even voor het raam kijken naar al dat vuurwerk. (Wij bewonen een boven huis.) Vijf over 12. Doe 't raam even open, dan zie je wat meer. Zes over 12: Moeder steekt ook. even het hoofd buiten om te kijken en krijgt meteen een stuk vuurwerk tegen het hoofd. Flinke wond en zenuwschok. Tien over 12: dokter in huis. Zalig Nieuwjaar! Wie is de schuld van dit ongeluk? Degene die dit vuurwerk afschoot óf weggooide? Nee. Er zijn volgens mij drie Schuldigen, en wel: Schuldige no. 1: Gemeentebestuur en -politie. M a g al dat vuurwerk afsteken? Zo niet, waarom dan geen strenge straf fen? Schuldige no. 2: De winkelier die het vuurwerk verkoopt. Sterke drank mag niét verkócht worden aan personen be neden 16 jaar. Vuurwerk kan iederêen kopen. Schuldige no. 3: Alle vaders en moe ders, die toestaan dat hun kinderen met dit gevaarlijke speelgoed spelen. Mijn broer zag 'n vader met z'n vijfjarig dochtertje: „Mooi vasthouden schatje, dan zal pappa het aansteken.'' Waar is pappa's verstand? BREDA, 2e Markstraat 6. J.M.W. BIERMANN BALDADIGHEID De laatste tijd kon men lezen over het vakantie-kinderwerk en al datgene wat diverse mensen hebben georganiseerd om de jeugd bezig te houden in de vakantie. Een prachtig idee, want zo wordt met een 't kattekwaad verminderd of de ver veling. Nu is de dag na Kerstmis (ik keerde terug uit de stad, van boodschappen) mijn grote voorruit door 'n hockeybal vernield, gevolg een voorkamer bezaaid met glasscherven en -splinters. De schul dige werd mij aangewezen, en de ouders zullen zorgen dat er een nieuwe ruit in komt. Dezelfde dag ging dit niet meer. Een en ander bezorgde dus ook extra werk. Deze jongens zijn bij herhaling ge waarschuwd dat er niet gevoetbald of gehockeyed mag worden op straat. (Het is tevens lastig voor het verkeer op dit punt). Maar bij herhaling kwam ook steeds het antwoord: mijn vader is toch verzekerd Zou het nu niet mogelijk zijn ook deze jeugd met dat vakantiewerk bézig te houden, waardoor de bewoners in deze straat meer rust krijgen ert de ouders ook niet telkens moeilijkheden onder vinden door baldadigheid van de kin deren? BREDA, MEVR. C. VAN SON. Willem III laan 20. BIESBOSCH Met ontzetting las ik dezér dagen in de bladen een pleidooi van de contact commissie voor natuur- en landschap- bescherming om de Biesbosch niet in te dijken. Hebben deze mensen geen gevoel of denken ze slechts aan hun eigen verzet en hebben daardoor geen oog voor de grote noden en wantoestanden die er in de Biesbosch heersen? Bij elke fikse noordwester zitten de bewoners van de Biesbosch in angst en vreze en niet ten onrechte, want reeds vele malen heeft het hoog opgestuwde water een weerloos slachtoffer gevonden in de vruchtbare Edesbosch-polders. Bedenkt men wel wat het zeggen wil, geen oeververbinding, geen waterleiding en elektriciteit te hebben? En bedenkt men ook, dat elk jaar de afvoer der landbouwprodukten moeilijker wordt door de grote aanslibbing? Begrijpen die natuurliefhebbers niet hoe de gehele Biesbosch juichte toen de memorie van toelichting op de begroting van verkeer en waterstaat aankondigde dat de werken in de Biesbosch regelmatig voortgang zouden vinden en dat in 1957 begonnen zou worden met de werkzaam heden voor een schutsluis in het Spijker boor en aanleg van een dijk van het Spijkerboor naar de Heenplaat? Groot was de teleurstelling toen de minister, blijkbaar onder druk van de plezierjaóhteigenaren en zo, mededeelde, dat hij de werken weer gedeeltelijk uit stelt voor nader overleg. DINTELOORD, Vlietdijk 12. JOS. DE SCHUTTER. STRIJD OM DE VRIJHEID Dagelijks kan men horen en lezen hoe vol de wereld is van de strijd voor vrij heid. Maar weet u, mijnheer dê redac teur, dat er in Nederland nog geen volle vrijheid is? Het is nl. zo, er is in Ne derland nog een groêp duivenliefhebbers die hun sport niet kunnen beoefenen zoals zij dat graag zouden willen, goed en goedkoop. Wij hebben reeds 5 jaar bewezen, dat het kan. Maar stuiten steeds op moei lijkheden van de kapitaalkrachtige bon den, die o-p geen duizenden guldens be hoeven te kijken. Bij ons is het zuiver sport en geen geldmakerij. Wij behoeven geen acht cent. te verdienen op een ring van 5 cent of heel zware vrachtprijzen te betalen. Wij behoren toch ook tot de vrije Nederlanders! BREDA, P. J. BOEREN Plataanstraat 10.' TONEEL IN LAGE ZW ALUWE De Culturele Stichting „Die Swalluwe" speelde voor de tweede maal het toneel stuk „Kapitein Vênijn". Dit stuk werd door alle spelers voortreffelijk weerge geven. de decors en kostuums waren goed verzorgd. Het is jammer dat er bij dergelijke gelegenheden zo'n gering pu bliek komt zien. Want deze „stichting" verdient meer levensvatbaarheid. Volle zalen zijn hiervoor onmisbaar. Hopelijk volgende malen beter. Het is niet nodig dat het Lage Zwa- luwse publiek en ook dat uit omliggende plaatsen verre reizen ondernemen moet om op 't gebied van toneel iets beters te zien dan wat door dit gezelschap geboden wordt, daar hun spel op zeer hoog peil staat. L.-ZWALUWE. EEN TOESCHOUWER De Duitse coureur R.von Franken berg heeft ons een kijkje willen gun nen in het leven van de grootsten uit een spectaculaire sport. Hij schreef een boek onder de alles ver klarende titel: „Grote autocoureurs van onze tijd". In het boek wordt vastgesteld, dat de roem van de kopstukken uit de autowereld vluchtig is als de benzine zelf. Vele figuren zullen binnen de kortste keren verdwenen zijn. Ze zijn als filmsterren, die even in de schijn werpers staan en dan terug moeten naar de duistere achtergrond. Voor liefhebbers, die het Verleden graag een beetje onthouden is het boek dus een unieke kans, want het geeft le vensschetsen van alle besten, onder wie Ascari, Behra, Chiron, Fangio, Gonzales, Moss, Nuvolari en Taruffi. R. von Frankenberg, die het ,,vak" kent, is een gids, die zelf voortdurend in bewondering verkeert voor het on derwerp, waarover hij vertelt. Het enige bezwaar tegen het boek is (zoals terecht in een voorwoord van de directeur van het Zandvoort-circuit wordt opgemerkt), dat von Franken berg zich zelf heeft vergeten, want ook hij hoort bij de kleine elite, die de snelheid met al haar risico's en romantiek beheerst. Grote autorenners van deze tijd. Uitgeverij H.Nelissen, Bilhoven. De wereld heeft in de afgelopen Vijftig jaar meer en grondiger veran deringen ondergaan dan in alle voor afgaande eeuwen. Het is voor histori ci, voor economen, sociologen en veel andere specialisten niet alleen interes sant maar ook noodzakelijk werk, die ontwikkeling niet alleen te signaleren maar ook. om de achtergronden en de verklaring ervan te vinden. Er is nu een uitstekende bundel artikelen van Tibor Mende vertaald. Tibor Men de is Hongaar van afkomst: hij is lec tor in de politieke wetenschappen ge weest in Parijs en heeft jarenlang in de journalistiek gewerkt, o.a. aan de New-York Herald Tribune. De Uitge verij Helmond heeft een bundel arti kelen van zijn hand uitgegeven onder de titel „Wereldgeschiedenis van mor gen". De inhoud onderscheidt zich van vele soortgelijke publicaties door een oorspronkelijke visie en door diep gaande argumentering. Hoe zal deze wereld, die zo ingrijpende wijzi gingen heeft ondergaan, er In de toe komst gaan uitzien Hoe zullen de machtsverhoudingen zich ontwikke len? Wat zal er gebeuren met wereld rijken, die klaarblijkeiyk over hun hoogtepunt heen zijn en wat met nieu we, zich thans ontwikkelende rijken? Hoe zal de economie er over nog eens vijftig jaar uitzien Tibor Mende heeft een antwoord op deze vragen, waarmee men het niet altijd eens hoeft te zijn, maar dat in ieder geval wetenschappelijk goed ge fundeerd is. Het is een plezier van zijn inzichten kennis te nemen. Peter de Grote is een van die grote Czaren geweest, die geholpen heeft, om de Russische geschiedenis aan grootse, meeslepende perioden te hel pen. Hij heeft een kleindochter gehad, keizerin Elisabeth, een ware intrigan te, die hoofdpersoon is van een nieuw boek van de bekende schrijfster Alja Rachmanowa. Zij heeft getracht de geschiedkundige feiten zo nauwkeurig mogelijk weer te geven. Hoe moeilijk dat is in een historische roman blijkt echter ook uit dit boek. Het is vrij wel onmogeiyk om een goede histori sche roman te schrijven en toch de feiten geen geweld aan te doen. Rach manowa heeft getracht er een oplos sing voor te vinden, door personen in haar boek als „spreker" te laten optreden. Zo'n „spreker" geeft van tijd tot tijd een beschrijving van de historische ontwikkeling in een be paald. tijdperk. Men kan daar vrede mee hebben, omdat de oplettende le zer geen verkeerd beeld wordt voor gespiegeld. Anderzyds ligt het voor de hand, dat die beschrijvingen de draad van het romantische verhaal soms nogal bruusk onderbreken. Neemt men die onvolkomenheid op de koop toe, dan is het een redelijk goed boek, zij het niet het beste van genoemde schrijf ster. Het werk is uitgegeven door Uit geverij De Toorts te Haarlem.

de Stem | 1957 | | pagina 9