Douwe Egberts tahalc New-Orleans - El Paso JAN, DE ZOON VAN FINN Amerika meer actief aren vormen een revolutionaire raad Hong SINATRAN REN pagblaü JDA Stalin weer op zijn voetstuk Meningen en Commentaren dad aoid m hd fc/rmmde> jaah een paar, RADIO AT EEN ONDERLIJKE ERELD sr-ars»1!»- ÜAttdÜÉaifiH Tb" c TWEEDE BLAD ZATERDAG 5 JANUARI 1957 >en dag Deze week in het buitenland SER. EN REGERING SUIKERPRIJS Driedaagse conferentie in Straatsburg Liturgische Kalender Brand in pakhuis te Wormer i de wisselbeker, de heer de Waal .tter gekozen de Cyr. Kips werd d'Haens secreta- rer penningmees- us bestuurslid, g bleef men nog bij elkaar na de hebben versterkt RING R.Z.V.T. avonden is het in het patronaat bracht het bli.i- ■en ..Houtworm", en door drs. L. de regie had. Dit t de laatste jaren e maken het is an het Zeeuws >6 heeft voor- erd. Hoewel dogr dsters goed werk wij uitzondering ollen, t.w. „Mieke tbode de ster van haar tegenspeler een vrekkige iem spel vertoon- hting werd prima er J. de Booy, de ter van de toneel- WONINGEN oningen.' die ge- de nieuwe Prin- nder de kap en nen aan het bin- ite winter zullen g tegen het voor- nen worden. TENNISCLUB club „S.J.E.F." van „De Roode se prijsuitreiking mpioenen van het Op verzoek van e uitreiking deze erevoorzitter der mester Sjef van eker dames was ene Ingrid Trap- ging de wissel- •al, terwijl de he in R. Wyllemans, ;n bij het heren- n lauwertak ont- erst was er ook baar gesteld voor Dit werd gewon- nan. Na de prijs- gezelschap van nog geruime tijd ijeen. TELLING SE GAAI s vogelvereniging leeft besloten om een tentoonstol- in de zaal bij De voorberei- len zjin in volle naar uit, dat het e tentoonstelling ogels, welke ver- Jisingen met ka- ruime plaats in- len er ook een he vogels aanwe- •se soorten fazan- 'esteld. Aan deze keuring verbon- :he keurmeester, het hoogste aan- erschillende prij- steld. aag m 6.30 en 9 uur: lock. a v. Dijt k 7.30 uur: te koop. door de hel. bouw 8 uur: De de Bruyns restau- kampioenschappen. eetro: De hofnar en de ivoordicven. el 7.30 uur: Rock Iympia 5 en 8 uur ck. ixor 8 uur: Rock ncertgebouw 8 uur. prs. nbra: De man mei ik. Luxor: Leven Vlaamse Opera, eduwe. m 3.45 uur: Rock uur: De misstap i v. Dijck 7.30 uur: te koop; 3 uur: door de hel. jouw 2.30 uur: De 13 en 8 uur: Rock 1. Bloinmaert G.30 e Bruyns Restau- ampioenschap. luym 3 uur: Scliie- 5 uur: Dansen, /os 6 uur: Karper- ?ctro: De hofnar. |en de ivoordieven. 4.30 en 7.30 uur: >ck, il Reseda 6.3D uur: r: De bende van Rock around the urs 6 uur: Prijs» ertgebouw 8 uur: ers. Litxor 2 uur: rs; 4.30 en 8 uur: >ck. ïbra: De man mei Luxor: Leven Vlaamse Opera, Lammermoor; 19 Schouwburg: De 8 uur: De mis- v. Dijck 7.30 uur: b koop. door de hel. ouw 5,15 en 8 uur: k. Oscar Neef» 3 ctro: De hofnar, en de ivoordieven ympia 8 uur: Rock xor 8 uur: Rock •nbra: De man in Luxor: Leven in 12ESPREKINGEN in Washington tussen president Eisenhower en de Amerikaanse partijleiders en tussen staatssecretaris Dulles en de secretaris-generaal van de Ver. Na ties Hammarskjoeld, die alle be trekking hadden op de situatie in het Midden-Oosten, duiden er op, dat Amerika zijn rol van belange loos toeschouwer in dit gebied wil gaan opgeven en mede een halt zal gaan toeroepen aan verdere pene tratie van de Sovjet-invloed in de Arabische landen. Amerika maakt zich nu zorgen over het slinken van de Britse in vloed in het Midden-Oosten, waar door er een politiek en economisch vacuum is ontstaan, dat de Sovjet- Unie maar al te graag zou willen opvullen. Zij zou hier nog te meer gelegenheid toe krijgen vanwege de anti-Britse stemming, welke in de Arabische landen heerst. Zo juist heeft de rood-Chinese premier Tsjoe En Lai bij zijn be zoek aan Pakistan ook nog getracht dit land uit het pact van Bagdad te doen treden evenals uit de ZOA- VO, de Zuid-Oost-Aziatische Ver- dedigings-Organisatie, die tot nu toe niet veel meer dan een dode letter is geweest. Pakistan heeft dit geweigerd en wil trouw blijven aan het Westen, maar intussen is hier mee gebleken, dat de communisti sche machinaties in .het Midden- Oosten voortgang blijven vinden. De Ver. Staten hebben al eerder te kennen gegeven, dat zij een aan val op de landen van het Bagdad- pact als zeer' ernstig zouden be schouwen. Zij hebben echter niet willlen toetreden tot dit pact, waar bij Engeland ook aangesloten is, al heeft Irak zó pas riog weer een verzoek tot hen gericht dit wel te doen. Men zoekt in Amerika naar een andere mogelijkheid om de Arabi sche landen tegenover het opdrin gen der Sovjets een hart onder de riem te steken en wil hier op de zelfde wijze tewerk gaan als bij de bedreiging van Formosa door com munistisch China. In dit geval had Eisenhower het Amerikaanse Con gres om machtiging gevraagd in geval van nood te mogen optreden met Amerikaanse troepen en de ernstige waarschuwing, welke deze volmacht inhield, heeft de regering van Peking toen ook van verdere agressiviteit doen afzien. Thans acht men in Washington eveneens de beste manier om de Amerikaanse bedoelingen duidelijk te maken het verkrijgen van een formele machtiging van het Con gres om, indien nodig, Amerikaanse troepen te gebruiken in het Mid den-Oosten. Met die volmacht kan de president dan in een acuut ge val ook snel optreden, sneller dan "on langademig ingrijpen van de Ver. Naties met een handjevol po- litietroepen zou mogelijk maken. De nieuwe Amerikaanse voornemens en het beraad van Dulles met Ham marskjoeld duiden er tevens op, dat Amerika een actiever rol in de wereldpolitiek wil aanvaarden. Ook het opzeggen van het Brits- Ftvptisch verdrag van 1954 door Cairo maakt het op de voorgrond treden van Amerika in het Midden- Oosten wenselijk. Engeland had volgens dit verdrag het recht steun punten bij het Suezkanaal opnieuw te bezetten in geval van een aanval op Turkije of een land van de Ara bische liga door een niet in het Midden-Oosten gelegen land. Bij het verlies van dit recht wordt de Engelse invloed en actiemogelijk heid weer verder ingeperkt. JN Sovjet-Rusland houdt men zich intussen meer bezig met de ver wikkelingen in de eigen machts sfeer, die door innerlijke spannin gen wordt aangetast. De Poolse ge beurtenissen en de Hongaarse op stand hebben de nieuwe koers van Kroetsjev in discrediet gebracht en deze is er nu weer toe gekomen de door hem verguisde Stalin als een groot Marxist af te schilderen en zichzelf een Stalinist te bekennen in zijn medeverantwoordelijkheid voor Stalins daden en als bestrijder van het imperialisme. De destalini satie wordt dus afgeremd, zoals Hongarije al moest ondervinden. Meer vertrouwenwekkend wordt Sovjet-Rusland er daarmee niet op en het is heel begrijpelijk, dat Amerika, Engeland en Frankrijk er in de huidige omstandigheden maar van af hebben gezien nader in te gaan op het voorstel van Boelganin om een vijfmogendhedenconferentie van de Grote Vier en India over de ontwapening te gaan beleggen. De Westerse landen hebben Moskou voor een ontwapeningsgesprek ver wezen naar de Ver. Naties. Daar kan men in maart in de ontwape ningscommissie deze materie dan opnieuw aanvatten. pROFESSOR F. de Vries, voorzit ter van de S.E.R., heeft in een nieuwjaarsrede gereageerd op op merkingen betreffende taak en doel van dit adviesorgaan. Er was im mers betoogd, dat de S.E.R. bij zijn streven naar het bereiken van com promissen eigenlijk zijn doel voor bijschoot. Het zou voldoende zijn, als hij niet meer zou geven dan een materiaalverzameling en een re gistratie van de onderscheidene standpunten. Doet hij meer, dan wordt hij aldus de redenering als het ware een mederegerend or gaan. Want de regering kan maar moeilijk van een advies afwijken als vertegenwoordigers van het ge organiseerde bedrijfsleven met ge ven en nemen een compromis heb ben bereikt. Niet waar, zegt professor de Vries. Een dergelijk advies is voor de regering slechts één gegeven, waarmede zij bij de bepaling van haar politiek rekening zal moeten houden. Als hoedster van het alge meen belang zal zij echter er van moeten afwijken, wanneer zij van oordeel is, dat het met het alge meen belang in botsing komt. Het zou van weinig respect voor de re gering getuigen, wanneer men zou veronderstellen dat zij daarin te kort zou kunnen schieten. We geloven toch niet, dat hier mee alles gezegd is. Het gegeven, waarover de regering na een een stemmig S.E.R.-advies beschikt, houdt ook in, dat een afwijken van het advies op bepaalde onderdelen tot verstoring van de sociale vrede kan leiden. Door de voorzitter van het N.V.V. is nog dezer dagen ge zegd, dat het S.E.R.-compromis in zake lonen en prijzen als één geheel moet worden beschouwd. Als één onderdeel niet wordt uitgevoerd, dan herneemt het N.V.V. zijn vrij heid van handelen. De regering wordt dus door dit advies als het ware onder druk gezet. Ze kan de onderdelen niet meer uitsluitend op hun eigen merites bekijken. Ze heeft bij de bepaling van haar hou ding ook te verdisconteren de mo gelijkheid. dat een afwijking tot sociale conflicten kan leiden. We menen dan ook, dat door de opmerkingen van professor de Vries het gestelde vraagstuk nog niet tot een klare oplossing is gekomen. ■pEN aanzien van het advies over de bestedingsbeperking heeft de regering al aangekondigd, dat ze het overneemt, maar dat ze toch ook verder wil gaan. En ze is al verder gegaan. De suikerprijs werd niet alleen verhoogd door het her stel van een accijnsverhoging, maar ook door de afschaffing van het consumentensubsidie, liet S.E.R.- advies had geadviseerd die afschaf fing niet ineens te doen geschieden, omdat daardoor de prijsstabilisatie- politiek zou worden verstoord. De regering wil echter de gelegenheid (Advertentie) Ongeveer 40 vertegenwoordigers van politieke partijen en organisaties, die deelgenomen hebben aan de opstand in Hongarije, zullen een driedaagse confMjentie in Straatsburg houden tencj^fte te komen tot vorming van een Hongaarse revolutionaire raad. De conferentie begint zaterdag. De te vormen revolutionaire raad zal zich ten doel stellen Hongarije te ver lossen van het Sovjet-juk. De voorzitter van de commissie van voorbereiding, Alexander Kiss, die (Advertentie) 'n Paar tabletjes in de mond doen wonderenKrachtige bestrijding bij hoest en keelpijn. Bovendien frisse adem, óók na gebruik van cigaretten of 'n borreltje. In handige platte strooidoosjes a 55 cent. Alle Apothekers en Drogisten verkopen ze. POTTER'S LINIA Imp. F». H. ten HERKEL HILVERSUM om aldus de begrotingspositie on middellijk te versterken niet laten schieten. De verhoging van de sui kerprijs met 7 cent per kilogram, daardoor ontstaan, heeft nu al de nodige beroering verwekt. De EVC heeft ze aangegrepen voor een hef tige agitatie. Het ware in ieder ge val beter geweest, geloven we, als het desbetreffende bericht niet zo laconiek was gesteld. Enige officiële uitleg was toch het minste geweest wat men had kunnen verlangen. De regering krijgt daarvoor alsnog de gelegenheid, nu professor Romme over deze zaak schriftelijke vragen heeft gesteld. Hij gooit het meer over de parlementaire boeg: „Acht de minister deze maatregel in rede lijke overeenstemming met de toe zegging van de regering om de Ka mer de gelegenheid te geven te dis cussiëren over de komende rege ringsnota naar aanleiding van het SER-advies?" Een spoedig antwoord ware wel gewenst. lid van de Partij van Kleine Grond bezitters en voorzitter van de Boe renbond in Hongarije is geweest, ver klaarde op een persconferentie te Pa rijs dat het Hongaarse volk de strijd om zijn onafhankelijkheid nog steeds voortzet. Volgens hem zal het eerste doel van de revolutionaire raad zijn: het zoe ken van een oplossing van het Hon gaarse vraagstuk met behulp van de Ver. Naties, de belanghebbende mo gendheden en de wereldopinie. Er zal in geen geval gevraagd wor den om militaire tussenkomst van buiten-af, aldus Kiss, die voorts zei dat in de revolutionaire raad p.m. vertegenwoordigers van de sociaal democratische. christ elijk-democra ti- sche en radicale partij, alsmede van de schrijvers- en studentenorganisa ties, de vakbonden, de boerenbond en de arbeidersraden zitting zullen heb ben. ZONDAG 6 januari. Wit. Verschij ning des Heren of Driekoningen. Credo. Prefatie en Communicantes van Verschijning des Heren. MAANDAG 7. Wit. Mis van Verschij ning des Heren, zonder Credo. Pre fatie van Verschijning des Heren. DINSDAG 8. Wit. Mis van Verschij ning des Heren, zonder Credo. Pre fatie van Verschijning des Heren. WOENSDAG 9. Wit. Mis van Verschij ning der Heren, zonder Credo. Pre fatie van Verschijning des Heren. DONDERDAG 10. Wit. Mis van Ver schijning des Heren, zonder Credo. Prefatie van Verschijning des He ren. VRIJDAG 11. Wit. Mis van Verschij ning des Heren, zonder Credo. Pre fatie van Verschijning des Heren. 2e gebed H. Hyginus. Of: Rood. H. Hyginus. 2e gebed Verschijning des Heren. Prefatie van Verschijning des Heren. ZATERDAG 12. Wit. Mis van de H. Maagd op zaterdag met Gloria. Prefatie van de H. Maagd. Een hoeveelheid van ongeveer 600 ton houtmeel, bestemd voor de lino- leumverwerking, raakte donderdag avond te Wormer in brand. Omstreeks half elf ontdekten om wonenden de brand in een groot ste nen pakhuis aan de Kalverringdijk. Toen de gealarmeerde arbeiders de deuren vatn het pakhuis openden, joe gen dikke wolken rook naar buiten en bleek het onmogelijk het gebouw bin nen te dringen. De brandweren van Zaandam en Wormer pakten het vuur van alle kanten aan, doch het was slechts mogelijk met zuurstofmaskers in het gebouw te komen. In het dak werden gaten gehakt, waardoor enor me watermassa's werden gespoten. Om ongeveer één uur was men het vuur meester. Het pakhuis en ook een groot deel van het houtroeel kon be houden worden, hoewel aanzienlijke waterschade is ontstaan. ZONDAG, JANUARI 1957 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 8.00 Nws. 8,18 Weer of geen weer 9,45 Geest, leven, caus. VPRO: 10,0o V.d, kind. IKOR10,30 Herv, kerkd. 11,30 Vragen- beantw. AVRO: 12,00 Amus.muz. 12,30 Sportspiegel 12,35 Even afrekenen, He ren 12.45 Westind-isch ork. 13,00 Nws. 13,10 Meded. of gram. 13,15 V.d. strijd krachten 14,00 Boekbespr. 14,20 Disco- caus. 15,00 De waarde der grafologie, discussie 15,30 OmT.ork. 16,10 Fanfare- ork. 16,30 Sportrevue VPRO: 17,00 Ge sprekken met luisteraars 17,15 Het plat teland nu VARA: 17,30 Hoorsp. v.d. jeugd 17.50 Nws. en sportuitsl. 18.05 Sportjoum. 18,30 Strijkens. 19,00 Discus sie 19,30 Het huis is te klein, hoorsp. m. muz. AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Gevar. muz. 20,45 Marie Antoinette, hoorsp, 21,25 Promenade-ork. 22,00 Lichte muz. 22,20 Gram. 22,50 Journ. 23,00 Nws. 23,15- 23,55 Met de Franse slag. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 8,00 Nws. en weerber. 8.15 Orgelconc. 8,30 Morgenw. 9,15 Gram. KRO: 9,30 Nws. 9.45 Gram. 9,55 Pontificale HoogTnis 11,30 Gram. 12,00 Instr. actet 12,20 Apologie 12,40 Lichte muz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en katb.nws. 13,10 E-allroomork. 13,45 Boekbespr. 14,00 V.d. jeugd 14.30 Brabants ork. 14,55 Cello en piano 15,25 Byzantijns koor 15,35 De Kerk van heden en de wereld van morgen, caus. 15,55 Lichte muz. 16,15 Sport 16,30 Vespers IKOR: 17,00 De betekenis van de her vorming nu, discussie 18.00 De Kerk aan het werk, caus. 18,15 Filmrubr. 18,25 Overpeinzingen van egn dorpsdominee 18,35 Muz. caus. 18.40 Radioschipperscate- chisatie NCRV: 19,00 Kerkelijk nws. Een ruzie tussen twee broers, een ogenblik van onbe heerste drift, een moordenaar die vluchtEn daarna een reeks geheimzinnige gebeurtenissen in de sneltrein tussen New-Orleans en El Paso. Schijnbaar houdt het een geen enkel verband met het ander. Schijnbaar Arthur M. Chase, van wie we nu een roman als feuilleton gaan publiceren, verstaat de kunst een speurdersroman te schrijven. Hij speelt met zijn lezers het genoeglijk-enerverende spel van de man die weet hoe het afloopt, maar de anderen welbewust in span ning houdt. De sneltrein naar El Paso raast voort. En de spanning stijgt. Totdat ze gebroken wordt in een verrassende ontknoping. Maar voor het zover is heeft de lezer al voor hfeel wat raadsels gestaan, evenals de politie die het hele gevai te ontraadselen krijgt. BRIEFJE Twee weken geleden ont snapte uit de gevangenis van Taegu in zuid-Korea de moor denaar Kank Woo Son. De cipiers hebben nu een briefje ontvangen van de volgende inhoud: „Ik ontsnapte, omdat ik me helemaal niet lekker voelde. Ik had het rare idee, dat ik opgehangen zou wor den. Thans voel ik me veel beter. Dank U". Wens Senator Norris Cotton uit Was hington ontving dezer dagen een schrijven van een ulo-meisje. Het vertelde daarin, dat haar vriendin nen foto's spaarden van filmsterren. „Maar ik wil wel eens iets anders en daarom heb ik besloten foto's van senatoren te gaan verzamelen. Kunt U er me niet alvast een stuk of veertien sturen? Maar zoek s.v.p. knappe mannen uit". Onze Norris zit vooral met het laatste een beetje te kijken. Ongeval In het Amerikaanse stadje Lara mie stapte mevrouw Conwell in een auto. Ze wachtte op haar man, die even wegbleef. Om de tijd te doden morrelde ze wat aan de knopjes en stangetjes op het dashboard met het gevolg, dat het voertuig plotseling krachtig begon te rijden, van de weg afgleed, door een bloembed ploegde, de gevel van haar huis aan stukken scheurde en pas tot stilstand kwam in haar slaapkamer. Daar kon onze mevrouw meteen blijven. Ze moet veel rusten om van haar zenuwin zinking te bekomen. Klacht Politiemensen van Miami be trapten de heer Lonnie Has tings op heterdaad bij het il legaal jenever stoken. Lonnie was niet zozeer teleurgesteld door zijn arrestatie als wel door de oorzaak ervan. „De vogels tjilpen maar", klaagde hij" „en de ratten ritselen maar en de wind waait en alles bij mekaar maakt dat allemaal zo veel kabaal, dat een fatsoen lijk misdadiger niet eens de politie hoort naderen". Ongeluk Bijgelovige zeelieden van het vrachtschip Corfu schudden naar geestig het hoofd, toen hun scheeps kat in de Golf van Biskaje over boord sloeg en verdronk. Een 6chip zonder kat vaart regelrecht naar moeilijkheden, wil de opvatting. Het kwam uit, want om te beginnen raakte de Corfu in de buurt van Dakar in botsing, voer bij Equator bijna een mijnenveld binnen, had driemaal machinepech in volle zee en leverde enkele gewonden op als resultaat van bloedige gevechten tussen bemanningsleden. Het eerste werk in Singapore was dan ook, dat de kapitein in Singapore naar een krant liep en een advertentie opgaf in de geest van :„Gezocht met spoed: een kat". (Advertentie) :,f 01»4 pro* r standarise«r6. heerlik* N V. MAHDEISVER. A. J. TEN DOESSCHAT Z W O L t E 19,93 Vocaal ens. en sol. 19,25 Zondag- avondigespr. KRO: 19,45 Nws. 20,00 Gevar,progr. v.d. mil. 20.30 Act. 20,45 De gewone man 20,50 Cabaret 21,20 Gram. 21,30 Het Marsmysterie, hoorsp. 22,10 Gram. 22,45 Avondgeb en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Omr.o'rk. BRUSSEL 324 m: 12,00 Gram. 12,15 Amus. ork. 12,30 Weerber. 12,34 Amus. ork. 13,00 Nws. 13,15 V. d. sold. 14,00 Opera- en Bel Canto conc. 15,30 Gram. 15,45 Voetbalrep. 16,30 Gram. 17,15 Sport- uitsl. 17,30 Gram. 17,45 Sportuitsl. 17,52 Gram. 18,30 Godsd. halfuur 19,00 Nws. 19,45 Gram. 20.00 Symf. ork. en solist 21,00 Gram. 21,25 Symf. ork. en solist 22,00 Nws. 22.11 Gram. 23,00 Nws. 23,05- 24,00 Dansmuz. BRUSSEL 484 m: 12,15 Gevar. muz. 13,00 Nws. 13,10 Verz, progr. 14,30 Kamer- ork. en sol. 15,30 Gram. 17,00 Nws. 17,05 Gram. 19,00 Kath. halfuur 19,30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 21,30 Muz. raadsels 22,00 Nws. 22,10 Dansmuz. 22,55 Nws. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. MAANDAG 7 JANUARI 1957 HILVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nieuws 7,10 Gymnastiek 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,10 V. d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwij ding 10,00 Gram. 11,00 Hersengym. 11,20 Gram. 11,45 Voordr. 12,00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland 12,43 Habanera ork. 13.00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Piano en orgel 13,40 Lichte muz. 13,55 Koersen 14,00 V. d. vrouw 14,45 Bas en piano 15,15 Caus. over Hector Malot 15,30 Gram. 17,00 Jazz muz. 17.30 V. d. jeugd 17,50 Mil. comm. 18,00 Nws. 18,15 Lichte muz. 18,50 Koorzang 19.15 Muz. caus. 19,30 Orgelspel 19,45 Regeringsuitz.Landbouw- rubriek. De boer van „Nooitgedacht'' 20,00 Nws. 20,05 De Radioscoop 22,40 Muz. folklore 23.00 Nws. 23,15 Koersen v. New York 23,16 Buitenl. overz. 23,30-23,55 Frontloge, HILVERSUM II 298 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,30 Gram. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Sportuitsl. 8.25 Gr. 9,00 V. d. zieken 9,25 V. d. vrouw 9,30 Gram, 9,35 Mastklimmen 10,05 Gram. 10,30 Theologische etherleergang 11,10 Gram. 11.20 Gevar. progr. 12,25 Voor boer en tuinder 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Zigeunerkwint. 12,53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14,05 Schoolradio 14,30 Gram. 14,45 V d. vrouw 15,15 Instr. septet 15,35 Gram. 16,30 Bijbellezing 16,30 Strijkkwart. 17,00 V. d. kleuters 17,15 V. d. jeugd 17,30 Gr. 17,40 Koersen 17,45 Regeringsuitz.: Rijks delen overzee: P. J. Merkelijn: Neder» lands Nieuw-Guinea: de pionierbestuurs ambtenaar 18,00 Orgelspel 18,30 Sport 18,40 Engelse les 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Volkszang 19,30 Volk en staat, caus. 19,45 Beiaaraconc. 20,00 Radiokrant 20,20 Amus. muz. 20,45 Het Luisterspel, hoorsp. 21.35 Gevar. muz. 21.50 Boekbespr. 22.00 Radio Filharm. ork. 22,45 Avondoverden king 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,40-23,57 Het Evangelie in Esperanto. BRUSSEL 324 m: 12,00 Gram. 12.30 Weerber. 12,34 V. d. landb. 12,42 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16.00 Koersen 16,02 V. d. zie» ken 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17.45 Meisjeskoor 18.00 Franse les 18,15 Gram. 18,20 Prot. caus. 18,30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19,40 Gram. 20.00 Kamerork. en sol. 21,00 Kunstkaleidoscoop 21,15 Gram. 21,30 Amus. ork. 22,00 Nws. 22,11 Pianorecital 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gevar muz. 13.00 Nws. 13,10 Gram. 14,15 Groot symf. ork. 15,15 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17.10 Gram. 17,30 Pianorecital 17,50 Gram. 19.30 Nws. 20,00 Gevar. progr. 22,00 Nws. 22,10 Groot symf. ork. 22,55 Nws. Tel e vi s ie-p r ogr amm a's ZONDAG, 6 JANUARI 1957 NTS: 19,45 Quiz 20,15-21.15 Muzikaal progr. FRANS BELGIë: 19.00 Kath. uitz. 19,30 A batons rompus... 20,00 Act. 20,40 Caba ret 22,15 Boksprogr. 22,30 7èm« Art. Hier na: wereldnws. VLAAMS BELGIë: 14,30 V. d. kleuters 14,45 Feuilleton 15,10 Reisroutes... 15,40 Rebus 16,10 Panorama 19,00 Feuilleton 19.25 Journ. 19,45 Quiz. 20,15 Variété 21,13 Film rep. 21,40 Overwinning ter zee: Ver drukkers en verdrukten 22,05 Nws. en sportact. MAANDAG 7 JANUARI 1957 NTS: 20,30-22,00 a) Edue ice, documen taire; b) Fragm. uit oude films vai*. Charley Chaplin. FRANS BELGIë: 19,00 Sport 19,30 Kook» praatje 20,00 Act. 20.40 Gevar. progr. 22,30 Recital 23,00 Wereldnws. 44) Hij ving hem op met een eigen aardige, gedraaide stootbeweging van zijn linkerschouder; de gebrui kelijke slag bij vechtende honden uit het noorden, maar waarop de oude Sourdough totaal niet voorbereid scheen, zodat hij ook geen maatrege len trof om die te weerstaan. Het noodzakelijke gevolg was dan ook dat hij, door zijn eigen onstuimige vaart, op zijn rug tegen de grond rolde. Een en ander maakte, dat Sourdough nog maar enkele seconden zou hebben te leven. Zijn keel lag onbeschermd; geen hond, die ademde kon Jan ont komen. Maar op dat ogenblik hoorde men de stem van Dick op dringende en vermanende toon: „Terug, Jan! Dood hem niet. Hij is veel te oud. Terug - hier Jan!" De kaken van Jan waren reeds geopend voor de dodelijke greep. Hij had reeds volkomen de houding aan genomen voor de dodelijke aanval, waaraan geen hond, die in de be- door A. Dawson. narde positie verkeerde van Sour dough, zou kunnen ontkomen. Een lichte siddering ging door hem heen, alsof de woorden van zijn baas een koude wind waren; en met stijve poten, verbaasd, zijn schouderharen opgezet, zijn kaken nog geopend voor de buit, trok Jan zich aan Dicks zijde terug. „Je zult dat oude dier achter je aan moeten houden, indien je hem tenminste wilt redden", zei kapitein Arnuth. „Je verwacht toch niet, dat Jan voor hem zal moeten onderlig gen? Waarom laat je hem niet ach ter je aan lopen?" De sergeant ging heen en groette zonder een woord te spreken. Zon der twijfel had hij veel liever gehad, dat kapitein Arnuth hem een klap iri zijn gezicht had gegeven. Maar geen woorden zouden deze vreemde monomaan nu kunnen kwetsen, na hetgeen hij met zijn eigen ogen had gezien en dat wat hij nu zag. In een ondeelbaar ogenblik was voor de ou de Sourdough een licht opgegaan. Op het ogenblik, dat hij de grond raakte op zijn rug, tengevolge van de van te voren berekende gedraaide stoot beweging van Jans zware schouder, wist Sourdough, dat zijn rijk uit was. Hij verwachtte niets anders dan op dat ogenblik te sterven, en was daar toe ook bereid. Die aanraking met Jan had hem, vlug als een bliksem straal, dingen verteld, die niet op één bladzijde konden worden geschreven. Op dat ogenblik voelde hij de koude, meedogenloze kracht van de noorde lijke wildernis, en besefte, dat hij deze nieuwe Jan evenmin kon weer staan als een vertroeteld schoothond je het hem zou kunnen doen. Toen zijn poten geen grond meer raakten, was zijn leven geëindigd; zo zag Sour dough het In. En toen was gekomen Jans geheel onverklaarbaar wonderbaar, huive rend terugtrekken, om het hart te doen verkillen door het geheimzinnige onverwachte. Werktuigelijk stond Sourdough weer op, en sloop met hangende kop, de staart tussen de poten, en met gedoken schouders, achter zijn bitter teleurgestelde baas weg. Die instorting van deze oude overwinnelijke binnen een paar se conden was een verschrikkelijk schouwspel, dat hem zeer ontstelde. Van at uur af werd Sourdough niet meer gezien op het terrein van de K.N.W.B.P.-kazerne en. ofschoon velen verbaasd waren over het ver- dvfcjnen van de oude hond. heelt nooit iefhand geweten wat er van hem werd. De sergeant was al sinds enige tijd gerechtigd om de dienst te verlaten. Die avond kreeg hij van zijn chef de toestemming daartoe. Hoofdstuk XXXI NAAR HUIS! Kapitein Arnuth toonde zich inder daad een vriend van Dick Vaughan. Toen hij eenmaal Dick Vaughans toe stand begreep, kon hij volkomen in diens wens treden om dadelijk de dienst te verlaten en naar Engeland terug te keren. Die wens zette hij om in de daad en binnen de maand had sergeant-inspecteur Vaughan zijn ontslag gekregen en was zijn passage naar Engeland geboekt - met Jan. Ondanks zijn opgetogenheid over het vooruitzicht dat hem wachtte, viel Dick het afscheid van zijn vrien den erg moeilijk. Zij hielden veel van hem en van Jan, en waren op beiden trots. En Diek bemerkte, toen zijn koffers gepakt stonden en met het afscheid een aanvang werd gemaakt, dat deze mannen een diepe plaats in zijn le ven hadden gekregen. Het waren allen beste kerels, deze geharde, ma gere, schrale ruiters der prairiën, en zij cn de B.P. hadden van Dick, die nu afscheid van hen nam, een man gemaakt, die in honderd dingen lijnrecht verschilde van de zorgeloze onverantwoordelijke, luchthartige Dick, die een paar jaar geleden re gelrecht uit het vriendelijke, rustige Sussex bij hen was gekomen. Dick was een geschikt deel gewor den van zijn westerse omgeving en had het er goed in gemaakt. De mensen van ons doen graag datgene wat we goed doen. In het westen was Dick tot man gerijpt. Dat zou hij nooit meer verliezen, als reisde hij nu nog zo ver naar het oosten. Maar het bleek, dat het westen en zijn goede bewoners hem na aan het hart lagen, toen hij op het achterste balkon stond van de trein, die zich naar het oosten richtte, en het wui ven van de stijfgerande hoeden zijner makkers zag, en iets later de daken van Saskatchewans hoofdstad in de verte verdwenen. Vele vinden het een ruw land; ruw was het in menig opzicht voor Dick geweest; de K.N.W.B.P. had zijn geest opgewekt en krachtiger ge maakt, en hem tot een man gevormd; evenzo goed als de noordelijke wil dernissen van Jan die merkwaardige hond hadden gemaakt, die hij nu was. Dick liet dit alles met een vol gemoed achter: hij deed het niet ongedwongen, want hij ging naar een groot, beloofd geluk; maar toch met een vol gemoed en enigszins vochtige ogen. die voor een groot' deel toe te schrijven waren aan de echte eerbied de oprechte dankbaarheid, die hij voelde voor het land, het leven en de mensen, die hem geholpen hadden om van hem een flinker en beter mens te maken. De winter regeerde nog in het land en zo was de veel gebruikte rede van Halifax en niet de brede St.- Laurenshaven het eindpunt van de treinreis van Dick en Jan. Maar voor Jan was de gedwongen afsluiting gedurende de reis voor een groot deel verzacht door regelmatige dagelijkse bezoeken van zijn baas. En in Halifax konden zij twee en een halve dag onafgebroken van eikaars gezelschap genieten, voordat de stoomboot vertrok. Deze thuisreis was voor Jan geheel verschillend van zijn uitreis. Het is waar: hij dacht nog niet aan Engeland, maar hij begreep het goed, het algem ne denk beeld van reizen. Hij wist, dat hij en zijn baas samen op reis waren; dat tijdelijke scheiding tot de onvermij delijke dingen van dit soort reizen behoorde en dat zij weer bij elkan der zouden komen, zodra de reis ach ter de rug was. Jan verfoeide dat opgesloten leven op zee, maar toch kwam hij er niet tegen in opstand, en zelfs was hij er met neerslachtig onder. Hij wist, dat het niet meer was dan een kort in termezzo en hij begreep heel goed dat, ofschoon de mensen tot zijn ver driet de zaken zo geregeld hadden, dat hij uit het gezicht van zijn mees ter bleef, uitgezonderd die heerlijke uurtjes waarin Dick hem in zijn hok naast de slager opzocht, zijn baas op hetzelfde schip was als hij, en niet zo ver van hem vandaan, en naar dezelfde plaats van bestemming moest. Hij wist. dat hij en Dick het zelfde spoor volgden. En eindelijk brak, na al hun ge deelde omzwervingen gedurende die nacht dat zij elkander ontmoet had den op het pad naast de Peace River, de morgen aan, dat Jan weer naast zijn baas stond, onder de open hemel, op het dek van de stoomboot, starend naar de snel dichtbij komen de Engelse kust. Menige herinnering kwam Jan voor de geest, gedeeltelijk ingegeven door de gedachte aan het intens ingespan nen leven, dat hij achter zich had gelaten in Canada, maar de meeste dier herinneringen hadden als achter grond onderwerpen van handelingen, welke hij zich herinnerde uit zijn le ven in Sussex, aan de zee. De stoomboot bevond zich nu in geel water, met land dicht om haar heen. Toen Jan het open dek be trad, had hij eerst en toen nog eens, en nog eens, lang, bevend, diep adem gehaald, die, gaande door zijn oneindig fijne reageerbuisjes van zijn merkwaardige neusgaten, in zijn her senen indrukken brachten. In deze atmosfeer, zo veel zachter en voch tiger dan hij in lang had ingeademd, waren tere, duidelijk merkbare hoe danigheden, die dadelijk door Jan werden herkend. Nu kende hij de be doeling van deze reis. Nu wist hij, dat dit Engeland was. Het was deze kennis nu, die hem zijn snuit deed oplichten en Dicks linkerhand met zijn tong deed aanraken. In de an dere hand hield Dick zijn verrekij ker, waardoor hij strak keek naar c!a lijn van werven, die ze nu naderen. „Wel, ouwe jongen", zei hij, als antwoord op de veelbetekenende aanraking. „Je weet er alles van. niet? Ik geloof het zeker; wel, laat eens zien of je dat verstaat: Daar op de kade, waar we binnen een paar minuten zullen zijn, daar wach ten ons de oude Finn, je vader en de Baas en de Vrouw en daar is Betty ook. Jan. jongen! Daar staat de lieve Betty op jou en mij te wach ten. Zij wacht daar op ons, Jan, mijn jongen, en nooit gaan we weer van haar weg nooit weer, zolang als we leven!" En als Jan alles niet dadelijk be greep, deed hij dat toch gauw'daar na, toen hij Betty Murdochs armen om zijn nek voelde en de voorname grijze, oude Finn vriendschappellijk zijn zijden besnuffelde. Toen begreep Jan ten volle dat hij, na al zijn zwerftochten, ten laat ste thuis was gekomen. EINDE.

de Stem | 1957 | | pagina 3