Niemand is veilig in Columbiaanse Andes Canadese studie geleerde maakte trekvlinders een van Toespitsend conflict tussen Foster Dulles en Stassen Tafeltennis in Zeeland BURGEROORLOG WOEDT AL ACHT JAAR Guerrilla-strijders stellen leger voor hopeloze taak Schippersbond vergaderde Made te Mr.dr.A.Plevoets Lichtschip Kiel aangevaren Juristen helpen Gary Davis Bandstoot-titel van Europa KNVB -program gewijzigd FIFA verbood Honved nog te spelen Wagtmans niet naar Amerika I 10 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 5 JANUARI 1956 11 4 N.V. boards ONVERWAGHTE AANVAL... Mening van Alpinist Montblaiïc-studenten waren te redden Spiegel der natuur WA' Afscheid van de R. -k. L eergangen van omzetbelasting BEVRIJDT Kleine papiertjes aan de vleugels Zuivering onder Bulgaarse studenten In 1962 atoomenergie in Europa BOEKENPLANK Filips de Schone Manager eist 75000 dollar van Robinson Zeeuwse schaatsers verenigden zich Kandidaten Enropaheker MARKTEN WATERSTANDEN I L ÏEDA 1. 8170 m 6273 !9 en 6219 NSEWEG 122 er gedronken una Zo diep chten dat hij rkt heeft, dat ^ergegaan zijn twee krijgers nemen, ziet o de binnen- rca's burcht De dramatische gebeurtenissen in Europa, Azië en Afrika hebben de laatste maanden de aandacht afgeleid van andere, min der wereldschokkende feiten, die nochtans spectaculair genoeg zijn om de belangstelling op te eisen. In Zuid-Amerika bijv. wordt momenteel een der bloedigste en hardnekkigste burgeroorlogen gevoerd, die het land ooit ge kend heeft. Acht jaar lang is de strijd, die momenteel een hoogte punt heeft bereikt, nu al gaande en in totaal heeft hij 100.000 do den geëist, dat is driemaal zoveel als de Amerikaanse verliezen in Korea. Een correspondent van „Time" heeft het Columbiaanse frontgebied be zocht. Hij beschrijft de enerverende sfeer, die kenmerkend is voor iedere guerilla. Achter iedere boom kan men een sluipschutter vermoeden. Ieder moment kan een verraderlijke aanval van rebellen worden verwacht. Een heuveltop in de Andes, een mi litaire post. De luitenant en de mees te soldaten zijn weggeroepen. Ze moeten een groep veedieven opspo ren die de streek al wekenlang on veilig maken. Alleen een korporaal en 17 manschappen zijn gebleven. Voor een stapél nonchalant neerge smeten zandzakken leunt een schud- wacht op zijn geweer. Plotseling komt er beweging in het kreupelhout. Een aantal mannen, met geweren bewapend, komen aanren nen. Een hond begint te blaffen. De schildwacht schrikt, lost een schot in het wilde weg. Voor hij nóg een keer vuren kan, heeft een kogel hem do delijk getroffen. De soldaten, uit hun slaap opgeschrikt, grijpen naar de wapens. Ze staan voor een over macht. Als de avond valt trekken de rebellen zich in het gebergte terug. Alleen de korporaal en één soldaat van het garnizoen hebben de aanval overleefd. Ze kruipen naar het mu nitiedepot, gieten een blik benzine leeg over de voorraad explosieven. Dan een handgranaat... De ontplof fing doet de heuvel schudden en don derend geeft de echo antwoord. De luitenant en zijn gezellen weten nu wat er gebeurd is. Ze keren terug naar de post, maar niets anders rest hun dan de doden te begraven. Rojas vergiste zich Ook de rebellen echter zijn gewaar- schuwd. Als er versterkingen komen, blijken de meesten al weg te zijn. Acht man kunnen opgespoord en ger vangen genomen worden. Een gebeuren als dit is symptoma tisch voor de meedogenloze, doelloze strijd, die Columbia teistert en land in permanente rouwstemming houdt. De oorzaken ervan hebben diepe wortels in de geschiedenis van land en volk. muilezelpaden. Zo diep zijn de ravij nen, dat het soms een dag reizen is om van de ene kant van een kloof naar de andere te komen. Vrijwel ontoegankelijke bossen om ringen de koffieplantages en zelfs waar de grond in cultuur is gebracht bieden schaduwrijke boomgroepen een goede schuilplaats aan de opstande lingen. Er zijn streken, zo groot als Nederland, waar de regeringstroepen eenvoudig niet durven komen. De rebellen oefenen een waar schrikbewind uit. Eenzame boeren ontvangen dreigbrieven, die onderte kend zijn met pathetische namen, als „De Zwarte Kruik", „Schrik der Bergen" en „Het Gevaar". Planters worden vermoord als ze weigeren een dwangsom te betalen en geen boer kan zeggen dat hij morgen nog evenveel koeien zal hebben als van daag. Vaak worden de koffieplantages ge plunderd en even vaak gebeurt het, dat een dorp door de rebellen wordt overvallen. De bevolking wordt dan in gijzeling gesteld. In 1956 hebben de rebellen voor meer dan 46 miljoen dollar schade aangericht in het land. j Het leger tracht terug te slaan met i soldaten trekken niet langer in geslo ten colonnes het omstreden gebied in. Ze bevechten de rebellen in kleine groepen. Onverwacht vallen ze aan, bij voorkeur 's nachts. De guerilla- strijders worden met gelijke munt terug betaald. Koffie Bovendien tracht men het gevaar lijke gebied af te grendelen, zodat althans een deel van het land in be trekkelijke rust kan leven en werken. Op vitale punten, langs de uitvalswe gen van het gebergte, worden mili taire posten gebouwd. Bovendien is er strenge controle op de koffietranspor- ten. De opstandelingen plegen name lijk de plantages te beroven en de buitgemaakte koffie tegen goed geld aan de markt te brengen. Zonder re geringscertificaat gaat dat nu niet meer. De man die de koffie vervoert, moet kunnen aantonen dat hij inder daad optreedt als vertegenwoordiger van de plantage-eigenaar. Bovendien is de regering bezig met de uitvoering van een program, dat de sympathie van de bevolking be oogt te winnen. Er worden huizen en scholen gebouwd, er worden wegen aangelegd. De regering in Bogota heeft echter niet de illusie, dat de re bellen op korte termijn zullen capitu leren. Er zal ongetwijfeld nog meer bloed vloeien en voor nóg meer mil joenen schade zijn aangericht, alvo rens de rust in Columbia is terugge keerd... militaire en economische wapens. Wat de militaire tactiek betreft: de Onder zeer grote belangstelling hield de afdeling „Het Zuiden" van de Ned. r.-k. Bond van Reders en Schippers „St.-Nicolaas" haar jaar- en fe'estvergadering te Made. Om 9 uur werd een gezongen H. Mis opgedragen door pastoor L. van Herpt, geestelijk adviseur. In de zaal van „Drie Linden" werd De bekende Alpinist Lionel Terray, die de leiding had van de eerste ver geefse poging om de twee studenten op de Montblanc te voet te bereiken, heeft verklaard, dat de slachtoffers hadden kunnen worden gered, als er tijdig een expeditie te voet was uit gezonden. Hijzelf was op de dag, dat alarm werd geslagen niet in Chamonix. Toen hij daar op 29 december aankwam, was hij verbaasd dat er nog geen reddings ploeg was vertrokken, omdat men een hefschroefvliegtuig als de enige red- dingsmogeliikheid beschouwde. Hij had diezelfde dag een reddingsploeg willen samenstellen, maar kreeg geen vergunning, omdat het te gevaarlijk werd geacht. Terray is van mening, dat de stu denten drie dagen voor zijn eigen (mislukte) reddingspoging zonder al te veel gevaar hadden kunnen wor den gered. De voorzitter van de Franse gidsen, Marcel Bozon, heeft verklaard, dat men niet eerder heeft getracht de verongelukten te bereiken, omdat van hen eerst een poging werd verwacht zelf naar beneden te komen. Terray heeft bedankt voor het lid maatschap van de gidsenvereniging van Chamonix. Een charmante foto, die toevallig in Brooklyn gemaakt is, doch even goed in Amsterdam gemaakt had kunnen worden, want kleine meis jes zijn over de gehele wereld het zelfde: een tikkeltje {jdel. De Columbianen hebben de dood altyd wat onverschillig in het gezicht gezien; ze hebben iets in hun bloed van de Spaanse conquistadores en van de oorlogszuchtige Chibcha-indi- inen. Sinds Columbia, in 1819, onaf- Hij werd op 16 oktober 1883 Sint Truiden in België geboren en kwam tijdens de eerste wereldoorlog naar ons land. Begin 1923 werd hij de vergadering gehouden, waarbij voorzitter L. Oerlemans en secreta ris A. van Beek, beiden aan de beurt van aftreden, bij acclamatie werden herkozen. In de plaats van de heer W. van Groezen, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd tot com missaris gekozen de heer Jud. van Groezen. Ter vergadering waren naast de eigen leden nog aanwezig kapelaan J. Knook, namens de geestelijk ad viseur van de afd. Rotterdam, kap. Kr ij bolder, geestelijk adviseur der Het lichtschip Kiel is gisteren aan gevaren door het 2359 ton metende Finse schip Satu. Het" werd bij dichte mist midscheeps geramd en kreeg een groot lek. Men zal proberen het gat te dichten, het schip leeg te lompen schippersvaandel, zojuist gereed j en het daarna naar een werf te slepen, gekomen, verwierf zeer veel bewon- j Van de veertien leden der bemanning dering. j is niemand gewond. Zij zijn in veilig- Op de feestvergadering, die op de *^id gebracht, te jaarvergadering volgde, waren ook de Mr. Dr. Alphons A.Plevoets, de schippersjeugd, schipperpastoor Ha- Conservator van de Boekerij der r.k. merlijnck, broeder-overste der schip- Leergangen te Tilburg, heeft met persschool Oud-Gastel en de voorzit- --- j ingang van 1 januari 1957 deze ver- *er en secretaris der afdeling Rotter- antwoordelijke functie verlaten, die dam. hij niet minder dan 34 jaar heeft Het prachtige nieuwe St.-Nicolaas vervuld. Vele intellectuelen en stu denten, vooral in het zuiden van ons land, zullen aan deze innemende per soon herinneringen bijblijven. Het Amerikaanse tijdschrift The Reporter heeft melding ge maakt van een zich toespitsend conflict tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles en Harold Stassen over het handhaven van de Amerikaanse troepen in West- Duitsland. Volgens het blad overweegt men in Washington tot terugtrekking van deze troepen over te gaan, als er een overeenkomst met de Bussen kan wor den gesloten. Het blad zegt, dat Stassen advi seur van Eisenhower inzake ontwa pening gelijktijdige terugtrekking van de Russische en Westelijke troe pen uit Centraal Europa heeft voor gesteld. Stassen zou voor zijn voorstel, dat in de Veiligheidsraad besproken is, propaganda hebben gemaakt, toen Dulles de conferentie van de NAVO in Parijs bijwoonde. Dulles zou hier over zeer gebelgd zijn geweest. Het blad voegt hieraan toe, dat functionarissen in Washington van mening zijn, dat bij niet veel aan de lankelijk werd, hebben liberalen en 1 de r.k Leergangen benoemd. Zijn •onservatieven elkaar naar het leven j taak„ ?la C°n?ervator' dle hem aaT testaan. Een politieke nederlaag was 1 vankelijk slechts drie dagen per week ïenoeg om een burgeroorlog te ont- op breidde zich door de snelle xetenen. groei van het instituut na enkele ja- echtgenoten der leden, donateurs j O ientivQ iirrr andere genodigden aanwezig. hjOClCllC 01 SjClfllSCltlCS VI IJ Het huidige conflict diende zich al lan in 1946, toen de conservatieven le presidentsverkiezingen wonnen; •iet brak uit in 1948 met de bloedige onlusten in Bogota. De conservatie ven verdreven de liberalen van hun anderijen; de laatsten werden niet alleen politiek, maar ook anderszins ai een verdedigingspositie gedrongen. 7e trokken zich terug in de minder toegankelijke streken van het land en vormden daar guerrilla-legertjes. In 1953 deed generaal Rojas Pinilla een staatsgreep. Hij drong de conser vatieven uit de regering, deelde den volke mee dat hij met geen van beide partijen iets te maken had en stichtte een militair bewind om de orde te handhaven. Nu zal het wel gedaan zijn, dacht hij. Maar het was niet gedaan. Integen deel. Uit protest tegen de nieuwe re gering, trokken nu ook een groot aan tal aanhangers van de conservatie ve partij zich in de bergen terug en begonnen eveneens een guerrilla. Momenteel is de situatie zo ,dat de regering van Rojas zich genlaatst net tegenover een opstande'llngenle- ger van beide partijen. Schrikbewind Geen beter terrein voor een onge- -egelde oorlog dan Columbia. Ten vesten van Bogota ligt de ruige, on- ïerbergzame Andes, met zijn indruk- vekkende toppen en dreigende flan ken. Kleine, witte dorpjes worden •lechts met elkaar verbonden door ren al uit tot een volledige week- Na de gezamenlijke koffietafel werd de avond gevuld met muziek, dans, voordracht en tombola. Ook de jeugdafdeling hield deze week haar jaarvergadering. I.v.m. de herdenking van het eerste lus- taak. Hij was in de bibliotheek, die trum werd die avond een toneelstuk hij aldus heeft opgebouwd, thuis als j gespeeld. Ook hiervoor was zeer veel geen ander en hij heeft talloze stu denten geholpen bij het opstellen van hun literatuurlijsten. Bij zijn zilveren jubileum in 1948 werd hij dan ook hartelijk gehuldigd door de pas on langs afgetreden Rector, Mgr.Prof. Dr. Th.Goossens, die zo vele jaren met hem heeft samengewerkt. De Studentenvereniging der r.k. Leergangen „Sint Leonardus", die het officiële afscheid van de heer Plevoets op 12 januari J957 feeste lijk zal verzorgen, heeft het plan opgevat om ook de oud-studenten in de gelegenheid te stellen hun erken telijkheid jegens hem te betuigen. De Amsterdamse advocaat mr. R. «L C. Cornegoor, die op verzoek van de stichtingen voor federale wereld- legering de belangen behartigt van yeieldburger no. 1, Gary Davis, doet ait in samenwerking met mr. N. J. P. Giltray Veth eveneens advocaat en procureur te Amsterdam. Gary Davis verblijft in het arrestantenlokaal van het hoofdbureau van politie in de hoofdstad, waar hij onder medisch Joezicht is gesteld van de gemeente lijke geneeskundige en gezondheids dienst. Hij is nu bijna twee dagen ln hongerstaking. De politie-ambtena- ren besteden alle mogelijke zorg aan de wereldburger, die vanaf oudejaars avond hun gast is. Gary Davis ge draagt zich zeer rustig in het arres- tantenverblijf. Een deputatie van wereldfederalis ten, die in verband met de kwestie- Davis naar Den Haag was gekomen voor een onderhoud met de minister van justitie, is ontvangen door de se cretaris-generaal van het departement, mr. Tenkink. De minister woonde gis teren de vergadering vaa d« minister raad bij. belangstelling. (Advertentie) van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat, waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, 2.40, 8.88. 703-OO Bij koninklijk besluit zijn thans aan gewezen de ondernemers, die vrijge steld zijn van omzetbelasting voor leveranties en dien-sten van sociale of culturele aard, waartoe de wet op de omzetbelasting 1954 de mogelijkheid opent. Deze ondernemers beogen of maken met de exploitatie van hun onderneming geen winst, terwijl van de vrijstelling van omzetbelasting geen ernstige verstoring van concurrentie verhoudingen is te verwachten. Aan de vrijstelling is terugwerkende kracht verleend tot 1 januari 1955. Vrijgesteld zijn o.m. Kruisverenigingen en soort gelijke organisaties op het terrein van de gezondheidszorg, exploitanten van bad- en zweminrichtingen, speeltuin verenigingen, ziekenhuizen (enz.) en landelijke organisaties voor cultureel Werk. Iedereen weet wel iets van trekvogels af, maar dat er ook vlin ders zijn, die in de win termaanden naar het zuiden gaan, is minder algemeen bekend. Veel natuurkenners hebben eraan getwij feld, of insecten inder daad de „intelligentie" en het uithoudingsver mogen hebben om wer kelijk te migreren. Een week of wat geleden echter deed dr. Frede rick Urquhart, direc teur van het zoölogisch museum in Toronto, enkele mededelingen die aan iedere twijfel een einde maken. Negentien jaar geleden, zo lezen we in „Time", begon dr. Urquhart aan een on derzoek naar de gedragin gen van de monarch - vlin der van wie men toen al vermoedde dat hij Inder daad naar zonniger stre ken trok, zodra in Canada de herfst inviel. Hij beves tigde minuscule labeltjes aan de vleugels van het in sect, .naar al gauw kwam hij tot de ontdekking dat daardoor de luchtwaardig heid van zijn proefbeestjes ernstig in gevaar kwam. Tijdens de oorlog werkte dr. Urquhart voor de Ca- historie, waarin ze de be- nadese luchtmacht. Hij doelingen van haar man leerde iets van vliegtuigen en van de natuurkundige wetten waaraan ze onder hevig zijn. Zo kwam hij tot de ontdeking, dat papier tjes, die tegen de voor- rand van beweegbare vleu gels werden geplakt, maar dan dicht tegen de romp, minder last gaven tijdens de vlucht. Hij prikte gaat jes in de vlindervleugels, vouwde er een papiertje overheen en zorgde er voor dat het papier zo weinig mogelijk met de vleugels in aanraking kwam. In 1950 en 1951 merkte hij op die manier 3000 vlinders, liet hen vrij en wachtte hoopvol op de brieven, die hem uit zuidelijker streken zouden bereiken. Tot zijn erbazing en te leurstelling kreeg hij slechts één brief en wel uit een dorpje 40 kilometer ten zuiden van Toronto. Opgegeten Enkele weken later echter kwam er hulp opdagen voor de ondernemende ge leerde. Nadat zijn echtge note een artikel geschre ven had in een Amerikaans tijdschrift voor natuurlijke duidelijk maakte, kreeg dr. Urquhart talrijke aanbie dingen van vrijwilligers, die hem wilden assisteren bij het merken van de proefvlinders. In heel zuid- Canada gingen natuurlief hebbers op vlinderjacht en van de doctor kregen zij aanwijzingen omtrent het bevestigen van de labeltjes Maar het werd opnieuw 'n fiasco. De papiertjes ble ken niet bestand tegen vochtig weer. Het volgende seizoen ech ter had men „waterproof- labels klaar. En deze keer ging het beter. Dr. Urqu hart kreeg dertig brieven en enkele ervan kwamen uit Virginia, een van de zuidelijke staten van de V.S. Tevreden was hij echter nog niet. Vandaar, dat hij zelf naar het zuiden reisde om er achter te komen, waarom hem niet meer rapporten hadden bereikt. En hi) kwam er achter In normale omstandighe den plachten vogels de monarch-vlinders met rust te laten. Men had daaruit geconcludeerd dat de smaak ervan minder aan genaam moest zjjn. Dr. Urquhart proefde 'n vlinder. Hij kwam tot de ontdekking dat het beestje nauwelijks een smaak had. En dus verwonderde hij er zich ook niet over, dat de vogels de gelabelde mo narch! zonder enige aarze ling consumeerden. Het stukje papier bleek de kleur van de vleugels zo danig te beinvloeden, dat die niet langer de afstoten de werking had, die de vo gels anders ervan weer hield, de vlinders te grij pen. Met andere woorden: het grootste deel van de gemerkte beestjes was in vogelmagen beland. Naar Texas Het was dus een kwestie van genoeg vlinders heb ben om een redelijk aan tal over te houden. Vorig jaar bevestigden dr. Urqu hart en zijn assistenten de labeltjes aan niet minder dan 20.000 vlindervleugels. En totnutoe zijn „ai" 125 vlinders onbeschadigd te ruggevonden. Sommige er van vlogen helemaal van Ontario naar Texas en de zuidwestkust van de Ver enigde Staten. En omdat het een uitgemaakte zaak is, dat de monarch-vlin ders zich in het zuiden niet voortplanten, mag men dus gevoeglijk aannemen, dat ze in de lente de reis in omgekeerde richting plegen te maken. Aan het bestaan van trekvlinders hoeft niemand meer te twijfelen. huidige situatie in Duitsland kunnen veranderen, omdat de Amerikaanse regering zijn ambtenaren heeft opge dragen Adenauer, die tegenstander van terugtrekking is, te steunen bij de verkiezingen die in september van dit .jaar in de Bondsrepubliek zullen worden gehouden. Er is een zuivering aan de gang onder Bulgaarse studenten te Sofia, aldus een vrijdag te Wenen ontvan gen exemplaar van het Poolse jeugd blad Sztandar Mlodych. Volgens de correspondent van het blad te Sofia neemt de onrust onder de Bulgaren gestadig toe. Functiona rissen van de communistische partij hebben onlangs op de deuren van hun woningen en van het hoofdkan toor van de partij brieven gevonden, waarin zij met de dood werden be dreigd. Tal van studenten is de toegang tot de universiteiten ontzegd en is het lidmaatschap van de jeugdbeweging ontnomen wegens „vijandige opmer kingen tegen het communistische stelsel", aldus officiële mededelingen. De „drie \yüzen" van Euratom heb ben të Luxemburg nagegaan, in hoe verre atoomenergie het tekort aan andere energiebronnen kan aanvul len. Tot 1961 zien zij geen mogelijk heden van een aanvulling met behulp van atoomenergie, maar in 1962 kan kernenergie een aanvullende rol gaan spelen. In 1970 zal de kernenergie ver moedelijk het tekort aan elektriciteit gaan opvangen. Voor liefhebbers van objectieve weer geving van geschiedkundige feiten, van oorkonden en wat dies meer zij, is er een alleraardigst boekje versche nen. „Het huwelijk van Filips de Schone met Johanna van Castilië" op 20 oktober 1496 te Lier. De schrijver Henri d'Hulst heeft 'n studie gemaakt van de archiefstukken die op dit met pracht en praal geslo ten huwelijk betrekking hebben. Er zijn tal van reproducties van hoofd personen en een nauwkeurige be schrijving van de gehele plechtigheid opgenomen in het werk, dat meer van een brochure dan van een boek heeft. De N.V. Standaard Boekhandel (Ant werpen - Amsterdam) heeft er 620 exemplaren van laten maken. Het geheel is de moeite waard en vormt een gedegen stuk bronnenstudie. Van 24 tot en met 27 januari wordt in de grote concertzaal van de Har monie te Groningen om het Europees kampioenschap groot biljart band stoten gespeeld. Dit tournooi is ondanks de deelne ming van slechts Nederlanders, Bel gen en Duitsers na de oprichting van de nieuwe Europese biljartbond, de F.I.B., zeer sterk bezet. Vooral de Duitsers en Belgen hebben in hun laatste nationale kampioenschappen bijzonder sterk gespeeld, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat René Vinger- hoedt in het Belgische kampioenschap alle nationale records verbeterde. Hij bracht het algemeen gemiddelde op 8.30, het partijgemiddelde op 9.52 en de hoogste serie op 60. Ook de Duitser Tiedtke vestigde een r.ieuw Duits re cord met een serie van 65. Aan het toernooi nemen de volgende biljar ters deel W. Lutgehetmann (kampioen van Duitsland), A. Tiedtke; de Belgen: E. Wafflard (Europees- en Belg kamp.), R. Vingerhoedt, L. Boulan- ger en de Nederlanders: H. de Klei ne (kampioen van Nederland); Jan Sweering en C. van Oosterhout. Een bokspromotor uit Philadelphia heeft van „Sugar" Ray Robinson een schadevergoeding van 75.000 dol lar geëist. Robinson zou hem hebben toegezegd het titel-gevecht tegen Ge ne Fullmer in Philadelphia te zullen houden. De partij vond echter te New York plaats. De manager vindt dit geen werk. Na een korte onderbreking ln ver band met de feestdagen werd de Zeeuwse tafeltenniscompetitie voort gezet In de eerste klasse kwamen al leen Will van Zoelen 2 en Sorry 2 te gen elkaar uit. De Middelburgers ble ven met 7-3 baas in eigen huis. In de tweede klasse haalde PZEM de ach terstand in door twee wedstrijden te spelen:. Het werden twee nederlagen. VSV bleef ongeslagen aan de kop door een 8-2 zege op de elektriciteitsmen sen en Wilno 2 veroverde de tweede plaats door met 6-4 te winnen. PZEM 2 deed het in de derde klasse heel wat beter bij het inhalen van de achterstand. Het speelde maar liefst vier wedstrijden en behaalde daaruit de volle winst, zodat het meteen onge slagen en zonder verliespunten aan de kop kwam. Wilno 3 'moest er in eigen huis met 2-8 aan geloven; Spirit 3 zag zich met 4-6 geklopt; Will van Zoelen 3 ging kansloos onder (1-9) en Luctor 2 trok met 3-7 aan het kortste eind. In de vierde klasse bleef Luctor 3 ongeslagen op de eerste plaats, want het stuurde Will van Zoelen 5 met een 6-4 nederlaag naar Middelburg terug. Toch verspeelde het team uit Hein- kenszand het eerste puntje, want het moest bij MTTC 2 met een 5-5 gelijk spel genoegen nemen. Luctor 4 haal de de eerste punten binnen door een 7-3 overwinning op Sorry 5, dat echter op zijn beurt Will van Zoelen 6 in eigen zaal een 2-8 nederlaag bezorgde. In het KNVB-program voor morgen, zondag, zijn enige belangrijke wijzi gingen aanebracht. Uitgesteld werden: Wilhelmina UVS en RBCBaronie. Ingelast zijn: RBC—Wilhelmina en BaronieUVS (2e divisie B). Bij de amateurs zijn diverse ont moetingen omgezet. RFC—Velox wordt RFC—Gouda (IA); WH '16 Alliance wordt WHBrabantia en BrabantiaKimbria wordt Kimbria Alliance (l C), NieuwkuikHilvaria wordt HilvariaNieuwkuik (4E). Voorts is afgelast! OSS '20Veloc. In Vlissingen werd het Gewest Zee land van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond opgericht. De aangesloten ijsclubs zijn die van Krab- bendijke, Middelburg, Heinkenszand, Vlissingen, Oostburg, Groede, Veere en Tholen. Burgemeester Derckx van Hein kenszand werd voorzitter van het voorlopige bestuur, dat wordt gecom pleteerd door de heren F. A. Kolijn en M. van Prooyen, beiden uit Oost burg. respectievelijk als secretaris en penningmeester. Ook werd een voorlopige technische commissie benoemd, waarin zitting kregen de heren P. Simpelaar uit Oostburg, W. S. Mijnheer uit Vlissin gen G. de Jager uit Wolfaartsdijk en A. Haag uit Middelburg, terwijl me vrouw Louisse uit Goes in deze com missie zitting zal nemen voor het sehoonrijden. De Zeeuwse langebaankampioen- schappen zullen dit jaar worden ge houden in Heinkenszand, terwijl Mid delburg en Oostburg ieder een deel van de^ Zeeuwse kampioenschappen schoonrUden zullen organiseren. De FIFA heeft op eisen van de Hongaarse voetbalbond verboden om tegen Honved buiten Hongarije nog wedstrijden te spelen. Bij de inter nationale voetbalfederatie verklaar de men dit onsympathieke besluit door te zeggen, dat het reglemen tair niet anders kon handelen. Hoewel de voorgenomen toernee door Zuid-Amerika dus eigenlijk ook geen doorgang zou kunnen vin den, willen de Hongaarse spelers toch de oversteek wagen. Welke houding de FIFA zal aannemen, mdien teams uit aangesloten lan den toch wedstrijden tegen Honved zullen spelen, is niet bekend. Honved is momenteel aan de Italiaanse Rivièra. Vandaar ver trekken de voetballers morgen naar Monte Carlo, waar ter hunner ere een feest wordt gegeven. Nu de laatste wedstrijd van de tweede ronde van het voetbaltoer nooi om de Europabeker is gespeeld zijn de laatste acht teams bekend geworden. Het zijn: Grasshoppers, Fiorentina, Real, Nice, Manchester United, Atletico, Rode Ster en CDNA. De wedstrijden voor de kwartfina les worden in de laatste weken van januari gespeeld. In de eredivsie staan bij het af sluiten van de boeken 1956 Dillen (PSV), v. d. Gijp (Feijenoord) en v. d. Linden (DOS) met 12 doelpunten aan de kop in de lijst van topscorers. Ze worden gevolgd door Angenent en Appel (Fovtuna '54) Lammers (Dos), en Lenstra (Enschede) 11; Bleijenberg (Ajax) (10) Canjels (NAC) Fransen (PSV) en Schouten (Feijenoord) 9 en Geel (Sparta), v. Overbeeke (BVV), Overbeeke (NAC) en Heijmans (BVV) 8 goals. In de le divisie van het betaalde voetbal liggen met 15 treffers de beide Hagenaars van Geen (SHS) en Rijnvis (ADO) op kop. In de 2e divisie der betaalden leidt de Leeuwarder van Oosten met 16 doelpunten, dan volgen Hesselberth (Longa), Kat (ZFC), v. d. Pluijm, (Hilversum) en v. d. Zeeuw (UVS) met 14 treffers. Bij de amateurs heeft Witkamp van het Zutfense Bequick met 16 goals de kop, waarna volgen: Theunissen Arnh. Boys) 14, Theunissen (Bequick Z.) en Uittenbosch (Velox) 12. Op geringe achterstand volgen onder anderen de Nooyer (Vlissingen) met 9 goals en Jansen (MOC) met 8. Wout Wagtmans heeft zich bedachtHij gaat niet naar Amerika, waar Piet van Kem pen een aantal Zesdaagsen heeft georganiseerd. Wout zag van het avontuur af, omdat hij er financiëel niet te veel van verwachtte en omdat hij in dezelfde periode ook in Europa kan rekenen op een aantal contracten. Voorts leek hem de trip (bijna vijf maanden) veel te lang. Het contract, dat hem voor het avontuur werd aangeboden, zag er nogal zonderling uit. Het bevatte verschillende clausules. waaruit bleek, dat bet de Amerikanen niet zo zeer om degelijk hardrijden dan wel ora „show" was begonnen. Zo werd verschillende malen een optre den voor de televisie voorzien, ter wijl de renners ook bereid moesten zijn als „entourage" te fungeren bjj ijsrevues en andere evenementen, die met fietsen weinig hadden te maken. Door het besluit van Wagtmans zal vermoedelyk Peter Post, die als ploegmaat zou meegaan, ook wel gedwongen zyn thuis te blüven. GOES, 4 jan. Groenten; spruiten A2 40-58, BI 28-33, afw. 33-36, witlof Al 73, A2 67-69, BI 49-68, afw. 24-55, boerenkool 6-8, r.kool 11-12, gele sav. kool 17, gr. sav.kool 13-24, w.kool 15- 16, prei 29-38, uien 5-23, koolrapen 4, and. 47-91, waspeen 42, kroten 11-23, bosseld. 11-13. DEN BOSCH, 3 jan. Op de paar denmarkt van heden werden aange voerd 262 stuks, waaronder 27 veulens en 15 geïmporteerde hitten. De prij zen waren als volgt: vol jarigen 95Ö- 1200, 2-jarlgen 775-960, jonge werk paarden 100-1200, merrieveulens 460- 600 met pap boven not., hengstveulens 450-550, Shetlandse pony's 275-550, le kw. jonge sl.paarden 2,15-2,30 p. kg ge- sl. gew 2e en 3e kw. oudere slachtp. 1,95-2,05. Verdere mededelingen; Kor. te aanvoer van paarden. De handel in jonge paarden verliep traag, de pri ma soorten werden prijshoudend ver handeld. Naar goede werkpaarden was vraag en deze werden verkocht tegen hoge prijzen. Veulens zowel voor het leven als voor de slacht, stroeve handel, prijzen moeilijk te handha ven. Korter aanbod van Shetlandss pony's en hitten kalme handel en niet geheel prijshoudend, le 'kwaliteiten jonge slachtpaarden werden verhan deld tegen goede prijzen. 2e en 3e kwaliteiten matige handel met wei nig verandering in prijzen. Eerstvol gende paardenmarkt donderdag 7 fe bruari a.s. KAPELLE, 4 jan. Industrie, en exportveiling. Verpakt fruit: goudrei- nette st80-85 58, st75-80 58, st70-75 4447, st65-70 35. Los fruit: gold, de licious h75-R0 61—65, h70-75 49—60, h65-70 45—48, h60-65 33—40, 2 exp 20. 2 16-18, k 34—44. fabr. 12—19, goud- reinette st75 49, h75 43—47, Ï165-75 30 —36, 2 exp. 20—23, 2 13—16, k 28—33, fabr. 17—24, Winston 1 31—47. 2 21, pondspeer 1 28, 2 22, k 22, fabr. 18. gieser wildem. 1 gr. 39, 1 3242, 2 1112, k 23, fabr. 12, kleipeer fabr. 6, st. remy 1 gr. 27—29. 1 28—29, 2 25, k 24, fabr 9.50, jonathan h70 2728, h65-70 27—35, h60-65 22—27, 2 10, k 2325, fabr. 710, campagnezoet 1 40, 2 24, fabr. 19, sterappelen 1 13, 2 6, k 10, comt. de paris k 1825, fabr. 10-13, cox orange p. k 40, fabr. 24 27, conference k 39, fabr. 2427. Groentenvelling: spruitkool 28-64, r. kool 12-13, prei 27-31, boerenkool 7-12, breekpeen 3-10, knolseld. 19, and. 44- 65, stekuien 4-5, witlof 59-60. gr aard appelen 7.50-10, w.kool 7. Met ingang van volgende week zal er weer een maal per week veiling zowel van groenten als van fruit worden gehou den, steeds op woensdagmiddag om 1 uur. KOEWACHT, 3 jan. Gezwingeld vlaslint WR 180-205, DR 160-180, bob bers 100-105, breekvlas 60-100, ruwe lokken 15-25, gezwingelde lokken 40- 100, lijnzaad voor de slag 52-54. kaf 7 et., bolraap 4-6 et. Kalme markt. LEEUWARDEN, 4 jan, 45 stie ren 2,85-3,06 p kg slachtgew., 350 vet te koeien le kw. 2,90-3,14, 2e kw. 2,70- 2,89, 3e kw. 2,20-2,69, 1006 melk- en kalfkoeien 600-1050, 275 pinken 475- 525, graskalveren noteren 1,90-3,90, 550 nuc'ht. kalveen 40-48, 971 vette weideschapen en lammeren, vette en weideschapen noteren 85-120, lamme ren 60-105, 441 vette varkens, oude varkens noteren 1,65-1,85, vette big gen 1,85-1,90, zouters 1,80-1,83, 186 biggen en lopers, biggen noteren 35- 54, lopers 55-95, 31 bokken en geiten, geen notering. 166 paarden 500-925, totale aanvoer 3761, zeugen 61. Overzicht: Stieren aanvoer matig, stemming willig, prijzen duurder. Melk- en kalfkoeien aanvoer ruim, stemming rustig, prijshoudend. Pin ken aanvoer kort, stemming rustig, prijzen niet hoger. Graskalveren aan voer kort, stemming rustig, prijzen niet hoger, Nucht. kalveren aanvoer ruimer, stemming van zware kalveren is goed, van de lichtere soorten stem ming slecht, zwaardere soorten prijs houdend en van de lichtere soort is de prijs lager Varkens aanvoer rui mer, stemming kalmer. Vette biggen lager, andere soorten gelijk in prijs. Biggen en lopers aanvoer ruimer, stemming rustig, prijzen gelijk. Scha pen aanvoer groter, stemming rustig, prijzen lager. Lammeren aanvoer gro ter, stemming rustig, prijzen lager. Paarden aanvoer ruimer, stemming vrij goed, prijshoudend. TERNEUZEN, 4 jan. Glassla 11.40 -17.60, bintjes 1 10-10.40. r.kool 7-12, sav.kool 27-30. w.kool 10, breekpeen 4,5-7. prei 11-31, boerenkool 24, spr. A2 60-77. B2 48-60, afw. 47, uien 1 25, witlof 1 70-76, 2 30-65, afw. 34-41, was. peen 34-35, goudreinette k 24, lomb. calville hm55-60 1011,50, fabr 10, st. remy hm 65-70 24, m50-65 20, gieser wildeman fabr. 20-23. Mannheim 186 (—001), Kaub 148 (—002), Trier 190 (+002), Koblenz 174 (—005), Keulen 142 (—004), Ruhrort 342 (—002), Dobith 962 (+002), Nij megen 742 (—001), Arnhem 770 (onv.) Eefde 305 (onv.), Deventer Ï14 (+003) Namen la Flante 194 (—005), Maas tricht hoofdsluis 4385 003), Borg haren 4037 (—002), Belfeld 1193 (+003) Grave 504 (+006).

de Stem | 1957 | | pagina 11