Jongste negerbisschop ter wereld Voetballers starten het nieuwe jaar met veelbelovend wedstrijd-rooster Maurice Otunga, zoon van opperhoofd Zwart Wit kan voor een verrassing zorgen Slachtoffer van Egyptische wraakzucht Baldini eindelijk opvolger van fameuze Fausto Coppi? Hoofdrolspeler in missiefilm ProfeetElijah Britse geleide projectielen Vlissingen moet naar een „kwaaie MOC Terneuzen-Corn.Boys top-duel DE DRAAIENDE SCHIJF DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 4 JANUARI 1957 Verontrustend Verstoten, maar... Uw oven een folterkamer Interessante inset van nieuw hockey-jaar BELANGRIJK DUEL IN VENLO VS waakzaam bij Panamakanaal BOEKENPLANK Gids voor Vlaanderen wsc en Heusden kunnen winnen van respectievelijk VES en van De Schutters. Hero zal niet veel plezier beleven van het bezoek van RKDVC en Virtus trekt aan het langste eind tegen Dongen. Zierikzee zou tegen! RWB mogelijkheden tot winst kunnen zien en dan zijn ze bij RWB nog niet aan juichen toe. Honegger en Jackson D!J kan niet gezegd worden van de negerin Mahalia Jackson die op Philips B 07135 L een tiental Kerstliederen zingt. Waren indertijd haar Gospelsongs op B 07077 L een openbaring, thans lijkt het of dit natuurtalent in handen van de com merciële lieden gevallen is, die haar nopen zich aan te passen aan de smaak van het publiek. Heel jam mer voor een vrouw die in het eer ste nummer van de plaat (Stille Nacht) nog juist even kan laten horen waartoe ze in staat is, al rijn ook hier de zoetelijke kerstklokken hinderlijk door goedkope romantiek. Neen, dan Philips S 06623 R: Ri chard Strauss' walsen uit zijn opera „Der Rosenkavalier" en „Till Buien- spiegels lustige Streiche". Het feno menale Philadelphia orkest o.l.v. de bijzondere Eugène Ormandy geeft daarop in prachtige klankverhou dingen met volle handen charme, vaart, guitigheid en wat niet al meer weg. De walsen verdienen een ereplaats; de Tyl is zo gemakkelijk te volgen na een korte toelichting op het verhaaltje (die er spijtig ge noeg niet bij is; waarom eigenlijk niet?) dat hij tevens bij uitstek ge schikt is voor de jeugd. Maurice Otunga, 32 jaar oud, heeft dezer dagen officieel uit Rome het bericht gekregen van zijn uitverkiezing tot bisschop coadjutor van Kisumu. Hij wordt hiermee de jongste inlandse bisschop ter wereld en de eerste zwarte bisschop in Kenya, dat tot nu toe werd bestuurd door monseigneur F. Hall van de Con gregatie van Mill Hill. Voor velen in ons land is Maurice geen onbekende. In de film „Okello", opgenomen in 1951, speelde hij namelijk de hoofdrol. De keuze viel op hem niet alleen omdat in grove trekken zijn eigen levensgeschiedenis aan deze missie speelfilm ten grondslag lag, maar ook omdat hij aan een scherp verstand een bijzonder talent tot acteren paart. Wie is Maurice Otunga? Zijn vader woont in Kibabi. Hij troont daar al jaar en dag als machtig stamhoofd, hoog in aanzien vanwege zijn rijk dom aan vrouwen, vee en landerijen. Vader Sudi is heiden, hetgeen hij niet onder stoelen of banken steekt. De moeder van Maurice is katholiek ge doopt. Mede aan haar is het vrijwel zeker te danken, dat de jongen in 1941 de katholieke school van de Mill- Hill-fathers mocht bezoeken. Alles ging uitstekend tot op die dag in 1943, toen Maurice besloot katholiek te worden en voor priester te gaan stu deren. Op dit bericht volgde in Ki babi hartverscheurende tonelen, want vader Sudi en zijn Raad van Ouden wilden onder geen enkele 'voorwaar de afstand doen van de zo talent volle troonopvolger. Een belangrijke rol speelde daarbij de negerprofeet (tovenaar) Elijah, die al eerder kans had gezien om de inlanders tot ge vaarlijke acties tegen de katholieken aan te zetten. Over een van deze acties willen we tegen de achtergrond van de uit verkiezing van Maurice Otunga iets vertellen. Op een kwade dag werd de missiestatie van Kibabi verontrust door hardnekkig en kwaadaardig klin kend tromgeroffel. De fathers begre pen de betekenis van dit sinistere geroffel niet, totdat een van de oud ste christenen langs verborgen sluip wegen de missiepost had weten te bereiken. Hij vertelde, dat de negers onder aanvoering van Elijah een gro te aanval op fathers, de kerk. de pastorie en de school voorbereidden. De fathers wisten van Elijah niet veel meer af dan dat hij door de politie al lang tevergeefs werd gezocht. Eltfah had grote invloed. Zyn vol- gelingen geloofden, dat hy door de politie nooit kon worden gegrepen. De man beklom eenvoudig de hoge toppen van het Elgon-gebergte, sprak een toverformule uit en kon zich dan ,,in de ingewanden van de rotsen" verbergen. Geen enkele kogel, zo meenden de volgelingen, kon de pro feet Eijlah kwaad doen, want hij greep de kogels zo maar uit de lucht ên stopte die in zijn zak. Toch namerj de fathers het geval niet al te zwaar op. Een werkelijke overval was nog nooit voorgekomen j in dit gebied! Des te verschrikter wa- iren ze, toen zaterdagavond een grote menigte met speren en knuppels ge wapende negers de missiepost drei gend naderde. Zij wilden een geit of feren in de kerk, zo gilden ze en daarna zouden ze de kerk in de brand steken. Door list wist een der fa thers de belegering te doorbreken en de politie in Kakamega te waarschu wen. Er gebeurde die avond verder niets. Maar de volgende morgen wer- Deze foto is een opname uit de Mill-Hill-film Okello, waarin Mgr. Maurice Otunga de hoofdrol speelt: In de missiepost van father Van Dongen (Kenya) tijdens het uit reiken van de heilige Communie den de politiemannen aangevallen door de volgelingen van Elijah. En kelen van hen werden gedood, velen zwaar gewond en allen twijfelden van af die dag aan de macht van hun profeet. Met dat al betekent dit echter, dat de zo gevaarlijke geest van de ne gers, die we de laatste tijd als Mau Mau-leden hebben leren kennen, de omgeving van Maurice's geboorte dorp beheerste. Dit bleek ook «nog eens zeer duidelijk, toen Maurice zijn eerste plechtige H. Mis mocht opdra gen. Men durfde het eenvoudig niet aan dit te doen plaatsvinden in Kiba bi, omdat men er voor ongeregeld heden vreesde. Vader Sudi had in middels zijn zoon verstoten en hem noodgedwongen afgestaan voor het werk van de God der blanken" en Maurice werd benoemd tot hoog leraar aan het groot-seminarie van Kakamega. Nauwelijks zes jaar na zijn pries terwijding is hij nu benoemd tot Bisschop-coadjutor van Mgr. Ha-U te Kisumu, aldus in de volle zin van het woord geroepen een „mach tig opperhoofd" te zijn in de ge meenschap van de katholieke Kerk. De keuze van deze inlandse priester, geboren en getogen in het gebied van de Mau Mau, betekent onge twijfeld een eerste belangrijke stap op de weg, die voeren moet naar de kerstening van Kenya-. (Advertentie) Een oven? Prachtig! Maar voor heel wat vita minen een folterkamer, die ze niet levend ver. laten. Zorg, dat U geen vitaminen te kort komt. Neem elke dag één dragée Actifral-10 Profiteer van de VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING 150 dragees f 3.75 N V PHIUPS-ROXANE PHARM.-CHEM tND. „DUPHAR' Jachtvliegtuigen van de Britse luchtmacht zullen binnen enige we ken voor het eerst uitgerust worden met geleide projectielen, „Fireflash" geheten. Zij zijn 2.30 meter lang en 71 cm dik en worden door straalmo toren voortbewogen. De projectielen worden onder de vleugels van een ja ger aangebracht en door radar van het toestel naar het doelwit gezon den. (Advertentie) De Competitie-inzet van het nieuwe jaar belooft buitenge woon interessant te worden, niettegenstaande slechts een aantal inhaalwedstrijden op het programma staan. Venlo, waar de club van die naam de indertijd geleden nederlaag nog vers in het geheugen ligt en daarom op de revanche zal zinnen. De Til- burgenaren, onverwachts stevig in het zadel, zullen zich niet gemakkelijk gewonnen geven en zeker ook op de zege gebrand zijn. Daarom houden wij het voorlopig op een draw. Op het sportpark ..Ginneken" zal HTCC het tegen Zwart Wit verre van gemakkelijk hebben. Reeds vele ma len is gebleken, dat het speltype van Zwart Wit de Eindhovenaren niet be- Interessant, omdat het oude I paald_,ligt" en daarop gesneuveld jaar met een ranglijst werd af gesloten, waarop Venlo, HTCC, en Tilburg met een gelijk aan tal winstpunten de drie bovenste plaatsen bezetten. LELIJKE WINTERHANDEN? Geef ze dè remedie. niet te vergelijken! reeds vsntf f 1.35 zijn. Er staan voor de raven" grote dingen op het spel en juist dit be lang zal zwaar op hun schouders rusten. Bovendien strijdt Zwart Wit om uit de beruchte zone te komen en iedere tegenstander stuit dan ook op dubbele tegenstand. Zal de aloude ge schiedenis zich weer herhalen? Stellen Push-dames zich veilig le klasse dames Push-dames kunnen zich zondag a.s. veilig stellen. De groenwitten gaan nl. op bezoek bij de witgroenen (Venlo-girls) Nu geruchten de ronde doen, dat de thuisclub in een zware down-perio de" zit. ligt hierin de mogelijkheid voor de gasten opgesloten om de zege In ieder geval hoogspanning m behalen. In Limburg blijven altijd verrassingen in de lucht hangen, maar o.i. valt toch een succesvol re- i sultaat te behalen. 's-Hertogenbosch zal zeker de derde i plaats op de ranglijst willen behou- i den. Derhalve verwachten wij, dat het bezoekende Forward een nederlaag te incasseren zal krijgen. Het overige programma HEREN Promotieklasse A: Geel Zwart-Ra- pidity (2); 's-Hertogenbosch-For- ward (2). 2e klasse A: Pelikaan-Breda 2 (3). Als men het programma, dat slechts de ontmoetingen Venlo-TUburg en Zwart Wit-HTTC vermeldt, onder de loep neemt, dan hebben wij èn de drie clubs er wat voor over, als u juist voorspelt. welke club na zondag j a.s. zich op de bovenste plaats ge- nesteld heeft! Naar onze mening maakt HTCC hiervoor een beste kans, maar er zijn zoveel factoren welke in beide ont- moetingen een rol spelen, dat onze j zienswijze daardoor volkomen in gru- zelementen kan vallen. 3e klasse A: Zwart Wit 3-Rapide (3)Tempo-Cadetten (3). DAMES Promotieklasse A: Oirschot-Breda (2). 2e klasse A: Breda 2-Tilburg 2 (1)J Push 2-Forward 2 (3). Volgens de Daily Telegraph" heb ben de Ver. Staten krachtiger- veilig heidsmaatregelen genomen om com munistische infiltratie in het gebied van het Panamakanaal te voorkomen. Alle functionarissen in dit gebied zullen op betrouwbaarheid worden ge test en er zal speciaal toezicht wor den gehouden op de schepen van het Sovjetblok, die van het kanaal ge bruik maken. g de lachende derde zijn, want deze ploeg wint waarschijnlijk van Honte- nisse, terwijl de rivalen elkaar op le ven en dood aan het bevechten zijn. Odio zou thuis met Grenswachters moeten afrekenen en een dergelijke taak wacht METO tegen Zeelandia en Zeeland Sport tegen Steen. RKFC- Op het internationaal vlak heeft Legnano hem laten starten in de de wielersport het vorig jaar enkele klassieke wegproeven. buitengewone resultaten gebracht. De meest bewonderenswaardige prestaties kwamen van de Italiaanse rijzende ster Ercolo Baldini. Zelden heeft een jong renner zo veel palmares bij elkaar gefietst als deze knaap, die in één seizoen'*natio- naal en wereldkampioen in achtervol ging werd, de wereldrecords van de 5< 10, 20 km en 't uur op zijn naam bracht en de Olympische titel won op de weg. Voeg hieraan toe zijn record- rit, over het uur, bij de amateurs en kele jaren geleden en Baldini lijkt al verrassend veel op Cop^i in diens grote jaren. Als liefhebber bracht hij het abso luut werelduurrecord opnieuw naar Italië, slechts enkele maanden nadat de Fransman Anquetil het van Coppi had ontnomen. Hoewel aan het begrip amateur niet te veel betekenis mag gehecht worden het louter amateurisme kan ge woonweg niet meer bestaan in de wielersport spreekt de prestatie toch sterk tot de verbeelding, daar Baldini in ieder geval het wedstrijd contact met de profs ontbeerde en dus niet hun routine had. Hij heeft een contract ondertekend bij Legnano, de rijwielfirma, die Bar- tali gedurende jaren in dienst had en de grote concurrent van Bianchi, waarvoor Coppi de blikvanger was vooraleer deze een eigen „huis" stichtte. Baldini vormt met Anquetil de sterkste tandem onder de fondren ners maar, evenals met betrekking tot de Fransman, rijst de vraag hoe ver hij zal reiken als klimmer en ronderenner. In Italië heerst een algemeen ver trouwen in zijn veelzijdigheid. Van meet af zal da sportbestuurder van Sinds jaren werden al veel namen genoemd als opvolger van Coppi, zodat men geneigd is tot voorzich tigheid. Ditmaal zou het nochtans ^fjmate verbazen indien Ercole Baldini teleurstelde. Wie over 5 km een wereldtijd uit de pedalen kan persen en op piste meer dan 46 km in het uur aflegt, heeft elke klassieke zege in t bereik. Klimmen en ronde rijden is wat anders. Maar klassie kers moet Baldini even goed kunnen winnen als De Bruyne of Van Looy Verschenen is dit eerste deel van een algemene Benelux-reisgids, waar. van het tweede deel (Wallonië en het Groothertogdom) in 1957 verschijnt en het derde (Nederland) in 1958. In niet minder dan 823 bladzijden worden al fabetisch de 1181 Vlaamse gemeenten vermeld met al hun geografische en toeristische bijzonderheden, met aan gifte van Wandelroutes, parkeerplaat sen, hotels en restaurants, kampeer- gelegenheden, kortom alles waarin de reiziger belang kan stellen Hoe uit gebreid deze inlichtingen wel kunnen zijn, kan men opmaken uit het feit, dat aan Antwerpen 30 bladzijden wor den besteed, aan Brussel 25, aan Gent 17, aan Brugge 15 enz. Er worden in de gids ook 18 reisroutes per auto uitgestippeld. We geloven, dat deze toeristische encyclopedie in Nederland zeker ook aftrek zal vinen. Ze werd samenge steld door Jozef van Overstraeten, voorzitter van de Vlaamse Toeristen bond in opdracht van de uitgever, g* Vlaamse Automohilistenbond. Na wat er op de laatste speeldag in 1956 op de Nederlandse voetbalvelden is gebeurd, hoeft men niet de illusie te hebben, dat het nieuwe jaar zondag zonder schokken wordt ingezet. TT „i Zaeeiana opuri, legen oiccu. xyava^ riet zal zells een extra spannende start worden, aangezien Biervliet kan een gelijkspel worden, ook buiten de lijnen onzekerheid bestaat en wel over de vraag, wat de overheid gaat doen, nu de voetbalpools actie of geen actie hebben besloten gewoon door te gaan. Eredivisie In de hoogste afdeling kan men praktisch achter iedere wedstrijd een vraagtekentje zetten. Wat moet men by voorbeeld denken van VVVNAC, waarbij twee niet te peilen ploegen tegen elkaar aantreden De mensen uit Venlo zijn in goede vorm, maar daar staat tegenover, dat de Breda- naarg de eigenschap hebben neder lagen te wreken. Als men weet, dat ze vorige zondag van andere Limbur gers (Fortuna) verloren, zou een voorspelling dus gemakkelijk moeten zijn.... Top-wedstrijden zijn voorts Ajax Amsterdam (een Amsterdamse derby zonder weerga), SC EnschedeEind hoven, die lang nog niet is gewonnen door de gastheren en DOSNOAD, die twee ploegen van precies even veel inhoud" tegen elkaar brengt. Willem II mag niet al te veel dromen hebben over gunstig resultaat tegen Rapid, dat op bezoek komt. Bij BW MW gaat het natuurlijk ook dreu nen. Met de „inspiratie" van eigen publiek kunnen de Bosschenaren best voor een sensatie zorgen. Tweede divisie B Top-stryd van de dag wordt hier LongaZFC, de twee leiders uit de tweede divisie B, die elkaar op pa pier geen haar toegeven. De Tilbur- gers, die tot de gevreesdste tegen standers worden gerekend, vooral als ze thuis spelen, maken volgens ons de beste kans. In Roosendaal zou aanvankelijk het belangrijke treffen RBC - Baronie worden gehouden. Op verzoek van Ba ronie gaat dit niet door, omdat de Bredanaars de daaropvolgende zon dag tegelijk met NAC thuis zouden spelen. Baronie speelt overmorgen nu op eigen grond tegen UVS (Leiden), waarvan in de sleutelstad met 32 werd gewonnen. Het moet de Baron nen mogelijk zijn tot eenzelfde presta tie te geraken, waardoor hun positie op de ranglijst er weer ietwat floris- santer uit zal gaan zien. Welke wed strijden er voor Wilhelmina UVS en RBC Baronie eventueel in de plaats komen, was bij het schrijven van deze beschouwing niet bekend. Tegen Zeist komt zondag Dosko in het veld. Het zal er een kluif wor den voor de Bergenaren, die overi gens ook wel eens voor hetere vuren hebben gestaan. Amateurs le klas Vlissingen gaat een zware zondag tegemoet. Het moet „voeling" houden met de leidersplaats en dat kan al leen maar door een zege. Die zou dan behaald moeten worden bij MOC, dat eveneens een eerste viool wenst te spelen en zich thuis zeker niet gaarne zal laten vloeren. WH—Alliance Vierde klas E wordt een gemakkelijker karwei voor de bezoekers. Hetzelfde kan gezegd worden van De Spechten, dat bij TSC komt. (Of het moet zijn, dat de Oos- terhoutenaren eindelijk eens uit hun slof schieten en hun oude vorm her vinden). Tweede klas Sarto leider in afdeling A zal zich vermoedelijk door Schijndel de punten niet laten ontnemen. DESK, dat laat in de competitie aan het win nen is gegaan, zal zondag de handen vol hebben aan Wilhelmina. dat te Kaatsheuvel te gast is. Het zou een prestatie zijn, indien DESK er winst uit zou halen. In afdeling B zal Taxandria de no dige tegenstand ontmoeten tegen WVO, maar de punten zullen toch wel niet mee naar Oosterhout gaan. RAC zal zich tegen Roosendaal moeten herstellen van het verlies tegen Rood Wit, dat ook nu weer sterk zal moe ten voetballen om in Huist te kunnen zegevieren. InternosUno Animo wordt een duel tussen de twee laagst geplaatste ploegen en de uitslag zal dus zwaar tellen. Middelburg—Axel. een Zeeuwse derby van betekenis, wordt buit voor de thuisclub. Bij Goes -BSC treden tegenstanders aan. die niet veel in kracht verschillen, zodat het best eens een gelijkspel zou kun nen worden. Derde klas B Leider Gudok zal bij GSBW moe ten uitkijken. Het is echter favoriet, evenals SCB tegen Nevclo en Reusel SportConcordia SVD. Ook Hierony- mus zal wél niet veel pardon hebben met Zwaluw VFC. St. Michielsgestel GW'kan volgens het standenlijstje sleèhts een gelijkspel worden en het zelfde geldt voor SETVOAB. Derde klas C De leidersplaats van Veerse Boys loopt enig gevaar, want het krijgt RKC op bezoek, dat echter toch wel zal moeten sneuvelen op het veld van eer, nu het bij Veerse Boys thuis moet verschijnen. Derde klas D In deze afdeling zal men voorname lijk benieuwd zijn naar de afloop van TerneuzenCorn Boys, twee serieu ze kandidaten, die wel voor een span nend partijtje zullen zorgen. RCS kan Hilvaria en Nieuwkuyk gaan elkaar de bezetting van de tweede plaat» achter Vlijmense Boy» betwisten. ZIGO zal zeer dicht in hun spoor blij ven, want het zal winnen tegen Oi- sterwijk. SVGOns Vios wordt een puntenverdeling, RKTWWere Di belooft punten voor de thuisclub en TAC kan Oirschot Vooruit mischien net verslaan. Vierde klas F Breda krijgt een „kwaaie" op be zoek in de vorm van leider Gilze. Madese Boys gaat TVC het leven zuur maken en RKWU bezorgt een zwarte dag aan Wit Zwart. SCO kent weinig pardon met DWC, waar het op bezoek gaat en Boeimeer krijgt Zundert thuis om er van te winnen. Zo op het oog zijn er dus niet veel verrassingen mogelijk. Vierde klas G Kan Steenbergen iets afsnoepen van de voorsprong, die leider SC Gastel heeft De Steenbergenaren zullen het zondag moeten bewijzen. Nieuw Borg- vliet zal wel in de rij blijven door een zege op Kaaise Boys. NSV gaat bij RSV met de punten lopen, Noord- hoek kan Burgh hebben, DSVO zal bij DHV winst boeken. Vierde klas H Breskens zal zich moeten schrap zetten, want het krijgt Clinge op be zoek, dat een tors stuk vooruit ls op de andere ploegen en zich wel niet licht uit het zadel zal laten werpen. Een wedstrijd van bijna hetzelfde gehalte wordt OostburgLuctor. Koe wacht zal vermoedelijk verliezen van 's-Heer Arendskerke. Hansweertse BoysIferseke zal spanning opleve ren en zoals de papieren uitwijzen een gelijkspel als eerste mogelijkheid. RIAAardenburg wordt net zoiets, maar dan een trapje lager in de stan denlij st. h4AG ik de liefheobers van Honeg ger opmerkzaam maken op Decca LXT 5118, waarop, gespeeld door het orkest van de Societé des Concerts du Conservatoire de Paris o.l.v. Robert Denzier, is vastgelegd zijn derde symfonie, die hij zelf „Symphonie hiturgique" noemde. De meeste ondertitels van symfo nieën stammen uit de tijd van een generatie later dan de componist. Als een componist zelf zijn werk een ondertitel geeft, dan heeft hij daarmede de duidelijke bedoeling niet te worden misverstaan. De di verse onderdelen vragen met de be namingen die Honegger eraan gaf: Dies Irae De Profundis Clamavi Dona Nobis Pacem, onderschei denlijk als AUegro-Andante en Ada gio gebracht, eigenlijk niet meer om een verstandelijke uitleg. Zonder meer is duidelijk wat deze symfo nie, in 1945 geschreven, onmiddellijk na afloop van de tweede wereld oorlog met haar Dies Irae bedoelt en het moet gezegd worden, dat Honegger de chaos meesterlijk te kent met behulp van twee thema's en een dramatisch ritme. Het ada gio (De Profundis) is niet zo pak kend, iets te iel en iets te vredig voor een smeekbede; het is zo wil het mij voorkomen, daarvoor niet hunkerend genoeg. Het volgends boekdeel is als een zware langzaam voortrollende stoomwals, alles ver- gruizelend wat op zijn weg staat in een gerekt marstempo. Bureaucrat tie, nationalisme, militarisme, oor log, alle stommiteiten waarmee de mensen elkaar tegemoet treden Tij ken losgeslagen. Van vrede is hier niets te bespeuren; slechts helemaal op het eind, waar de componist heel in 't kort schijnt te schilderen hoe het in vrede allemaal had kunnen zijn is er een verademing na een ontzagwekkende beklemming. Ben prachtig werk, niet moeilijker te verstaan dan goede illustratieve filmmuziek, doch compositorisch enkele klassen beter. Donderdagavond is te Cairo het stoffelijk overschot van de Britse luitenant Anthony Moorhouse over gedragen aan de politiemacht van de Verenigde Naties, die voor het transport naar Engeland zullen zorgdragen. Luitenant Moorhouse is om het leven gekomen doordat Egyptenoren hem opsloten in een stalen kast, toen Britse troepen de Arabische wijk van Port Said door zochten. Op de foto ziet men soldaten van het politieleger van de volkerenorganisatie, die de kist met het stoffelijk overschot in een legerwagen laden.

de Stem | 1957 | | pagina 7