Strijd tegen herbewapening in West-Duitsland BEV A-Overalls krijgt Historicus schrapt Lodewijk XVI lijst van Franse koningen uit Nieuwe records volkshuishouding van de V.S. in 1956 KNVB-clubs beraden zich Totalisator had top-jaar BALANS-OPRUIMING Recruten krijsen vervalste papierenBlijf thuis IEREN DEDEN AANVAL Dierenbescherming; bemoeit zich met zwervende katten van Rome Robinson wenst revanche Jubilea in 1957 Biljartstrijd le klas libre in Middelburg AANBESTEDING 1 SANFOR BE VA-O VER ALL f 12.95 't BEVAHUIS DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 4 JANUARI 1957 Inlichtingenbureaus dienstweigeraars Wandelstok voor Willemstad P. de GruyterNV Acht pet: dividend te verwachten Philippe Erlanger»"•*•"""»•- begint met „als... Prinses Beatrix schreef brief Missionarissen van het H. Hart Omzet 3,5 miljoen bij boerenleenbank Stoppeldijk LANDELIJKE TOTO SCHIJNT IN ZICHT Kampioenenstrij d in Sas van Gent Titelstrijd biljart in Kaatsheuvel EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN Officiële oublikatie UITGESTELD HUWELIJK We hebben er al eens op gewezen, hoe men in west-Duitsland te kampen heeft met de weerstand tegen 's lands herbewapening. Wel, die weerstand neemt met de dag toe. Sedertdien zijn er vele organisaties in het leven geroepen, wier doel het is om de verwe zenlijking van de' „Wiederbewaffnung" te torpederen of althans zo moeilijk mogelijk voor de autoriteiten van de Bondsrepubliek te maken. De consultatiebureaus voor adspi- rant-dienstweigeraars - die zelfs een vereniging in het leven hebben ge roepen zijn in alle steden als pad destoelen uit de grond geschoten. Zelfs de Westduitse televisie stelde zich - onbewust wellicht - in dienst van de tegenstanders der algemene weerpiicht en herbewapening. De .Süddeutsche Rundfunk' liet door een journalist en een cameraman een film maken over de „Bundeswehr", die vanwege haar denigrerende ten dens ernstige kritiek opleverde en zelfs de nieuwe minister van Defen sie, Franz- Joseph Strauss, persoon lijk tegen de makers van de T.V.- documentaire in het geweer bracht. Vervalste brieven Men kan over de legaliteit van al deze middelen om de Westduitse re gering de uitvoering van haar mili taire politiek te belemmeren - die haar wordt voorgeschreven door de internationale situatie en Westduits- lands lidmaatschap van de N.A.V.O. misschien nog redetwisten. Men kan het er mee eens zijn of niet, een feit is, dat deze vormen van actieve tegenstand bestaan en waarschijnlijk van dag tot dag erger zullen worden naarmate het ogenblik naderbij komt, waarop niet alleen meer vrijwilligers maar ook dienst plichtigen onder de wapens moeten komen. Met dit feit hebben de Westduitse autoriteiten ernstig rekening te hou den. En ook met de omstandigheid dat er met minder mooie middelen wordt getracht om de herbewapening en de dienstplicht in de wielen te rijden. Zo zijn de laatste maanden in ver schillende delen van Duitsland door a.s. dienstplichtigen brieven ontvan gen, die waren geschreven op papier m de linker-bovenhoek waarvan stond gedrukt: Minister van Landsverde diging, afd. oproeping van dienst plichtigen". De ietwat verbaasde bestemmelin gen dezer brieven lazen dan, dat zü van oproep tot uitvoering hunner eerste militaire oefening waren vrij gesteld en dus helemaal niet onder de wapenen zouden worden geroepen. Indien zij van plaatselijke meldings bureaus desondanks nog een oproep zouden ontvangen om zich te melden, behoefden zij daaraan geen gevolg te geven. ,,Deze mededeling geldt als dokument" was de gewichtige slotregel van deze brieven, die een onleesbare handtekening en een offi cieel stempel droegen. Het merkwaardige is nu, dat dergelijke brieven nimmer door het ministerie van Landsverdedi ging zijn verzonden, zodat hier kennelijk sprake is van een breed opgezet complot om de uitvoering van de wetten op de herbewape ning van Westduitsland te sabo teren. Verwarring Diegenen onder de ontvangers der brieven, die de moeite namen om de plaatselijke meldings-bureaus op te bellen, kregen al gauw te horen, dat deze brieven'vervalsingen waren, 't Merendeel der aspirant-dienst- Slechts weinig mensen is het voorrecht beschoren door het leven fe gaan met de naam Co rel baron van Boetzelaar. Min der mensen nog krijgen als blijk van waardering een wandelstok aangeboden, Een uan de weini gen was bovenstaande Carel baron van Boetzelaar. Die wan delstok werd hem geschonken door prins Willem de Vijfde, omdat hij Willemstad zo goed verdedigd had tegen de Fran sen. Een dezer dagen is deze wandelstok nu overhandigd aan het gemeentebestuur en heeft een plaatsje gekregen in de raadszaal De gulle schenker was de heer Hoogehhuizèn uit .Strijen. plichtigen was evenwel met de brief dermate ingenomen, dat zij geen moeite namen om de authenticiteit ervan vast te stellen. Wanneer de dag van aanmelding voor eerste mili taire oefening kwam - die oproep komt zeker niet eerder dan medio 1956 en dan nog slechts in zeer be perkte mate - gingen zij eenvoudig niet. Nu is dat in het nieuwe West duitsland nog niet zo'n ernstig ver grijp. De betrokkenen krijgt nog twee maal een oproep, de tweede maal in de vorm van een dringende waar schuwing. Pas daarna komt men dan eindelijk eens bij hem thuis informeren, waar om hij zich niet heeft gemeld. Ern stige gevolgen kan de weigering om gevolg te geven aan zulk een oproep niet hebben, want er is nog geen militaire strafwetgeving. Russen in het spel De Westduitse autoriteiten kennen de herkomst van de brieven niet. Duidelijk is evenwel, dat het hier be treft een weloverwogen en goed-ge- leide actie om de aspirant-dienst plichtigen op een dwaalspoor te bren gen en daarmede de wederopbouw van de nieuwe Westduitse strijd krachten te storen. De contra-spionage in de bondsre publiek - de z.g. „Organisation Geh- len" - werkt op hoge toeren om te weten te komen, wie de aanstichters en leiders van deze actie zijn, die - wanneer men er in zou slagen om hen te grijpen - toch op zijn minst voor valsheid in geschriften voor de rechter zouden kunnen worden ge daagd. Tenzij zou blijken, dat er meer achter zit. Dit „meer" zou dan waar schijnlijk zijn te herleiden tot over de grenzen van de Bondsrepubliek, n.l. tot in de door de Russen bezette Oostzone van Duitsland, waar agita tie tegen de Bondsrepubliek en „de Adenauerregering" hoogtij viert. De directie van P.de Gruyter N.V. verwacht, dat het dividend op de gewone aandelen over 1956 niet lager zal zijn dan over 1955. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, kun nen de houders van preferente winst- delende aandelen weer rekenen op het maximale dividend van 8 per- Van de 425 zelfbedieningswinkels, die thans in Nederland bestaan, wor den er 64 door de Gruyter geëxploi teerd. De toenemende loonkosten en de stijging van de grondstoffenprij- zen baren de directie zorg. 20 leden van de J.R.A. - het Ierse Nationalistische leger - hebben in de nacht na Nieuwjaar een aanval gedaan met handgranaten en ma chinegeweren op het politiebureau van Brookeborough in Noord-Ier- land. Twee van de twintig aanval lers werden door de politie gedood De volgende dag werd deze foto ge maakt, toen agenten zakken met zand vulden om het politiebureau tegen een eventuele nieuwe aanval te beschermen Als de neus van Cleopatra een paar centimeter langer of korter was geweest, zou de wereldgeschiedenis een ander verloop hebben genomen. Dat althans is de mening van sommige ge schiedschrijvers, die de historie der klassieke oudheid en de fa tale rol van de bezitster van deze noodlottige neus uitgebreid bestudeerd hebben. dan zou zijn jongere broer, die na 1815 Volgens hetzelfde procédé werkend is de zeer serieuze voorzitter van de zeer serieuze „Académie d'histoire" te Parijs, Philippe Erlanger, sinds ge ruime tijd bezig een boek te schrijven over wat sinds bijna twee eeuwen de gelukkige geschiedenis van Frankrijk zou zijn geweest, indien Lodewijk XVI nooit ware geboren of op jeug dige leeftijd zou zijn gestorven, kroon en troon zodoende overlatend aan zijn jongere broer, die na de val van Na poleon aan de regering kwam onder de naam van Lodewijk XVIII. 4 te™eekwan-,d1,iHogel°Pfn zomer P«nses Beatrix van haar reis naar Italië S S' 1 te.?enover journalisten haar bewondering over Rome. Rome hewonHerV^f «J brief Van een oude dame' die haar schreef: kfttÜSnhft a- Hoogheid heeft zeker de duizenden ongelukkige Princoc nioi dJe ,er verlaten rondzwerven en van honger omkomen?" Prinses Beatrix zond deze brief door aan „Dierenbescherming". En zo komt het dat op het Congres voor Dierenbescherming te Orleans die verlaten katten een punt van de dagorde vormen, en er een commis sie werd benoemd om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Wat is er met die katten? Als deze commissie te Rome komt, zullen de leden er inderdaad ontel bare zwervende katten zonder huis noch meester, aantreffen. Maar dan zuilen zij de goede plaatsen moeten opzoeken, want de katten leven er in groepen, in goed afgebakende plaatsen, vanwaar zij nooit weggaan. De moderne Romeinen zijn bijge lovig, zo zegt de „Figaro Littéraire". Dat hebben ze van hun voorvaders geërfd. Volgens een hunner overle- veiingen „brengt het doden van een kat ongeluk". Dus als een kat jongen wer-pt, is er nooit iemand te vinden om de jongen te doden. Het zou nochtans eenvoudig zijn, de Dieren bescherming op te bellen, die wel voor het teveel aan katten zou zor gen. Maar dat gebeurt niet: men geeft er de voorkeur aan er zwer vertjes van te maken. Men werpt ze in de diepe grachten welke rond sommige oude gebouwen liggen, zo als de pyramide van Cestius of de tempel van Neptunus, op de Fietra- plaats. Dierenkwelling De rechtoplopende wanden dier grachten zijn zo hoog dat de behen digste katten er niet tegen op kun nen; en dus blijven ze daar tot hun dood, blootgesteld aan regen en wind, en gevoed door de openbare liefda digheid. De Romeinen zijn wel bijge lovig, maar niet harteloos. Vele vrou wen brengen haar etensresten naar de veroordeelde dieren. Dat is echter niet steeds voldoende en men kan er de afschuwelijkste taferelen bijwonen. De sterksten verjagen de zwakkeren van het voedsel, en er ontstaan daar bloedige gevechten onder de dieren. Wat een magere katten, blinde kat ten, katten met afgerukte oren! En allen smerig, want dit propere dier w+st zich niet meer als het ongeluk- kig is Tot overmaat van ramp groeit dit volkje steeds aan: zelfs in de grootste ellende verliest het instinct Zijn rechten niet. Daarom houdt de Reinigingsdienst van Rome af en toe opruiming. En het is best mogelijk, dat als de Commissie voor Dierenbescherming op een slecht ogenblik komt, zij slechts enige pe zen zal vinden die zich liggen te koes teren achter -de traliën van het Pan theon. in zijn plaats de troon beklom- hebben. Hij zou Frankrijk dan 1 natuurlijk aanstonds de democratische grondwet hebben geschonken, die nu pas na de revolutie werd ingevoerd. De hele Franse revolutie zou daar door onnodig geworden en dus ook vermeden zijn. En Robespierre? Die zou zonder enige twijfel een trouw royalist gebleven zijn en als minister van juètitie revolutionaire heethoof den als Danton en Marat ond'er de guillotine gelegd hebben. Napoleon had het natuurlijk minder ver ge bracht maar zou het - goed beschouwd toch wel zo best getroffen hebben. Als generaal van het koninkrijk zou hij dank zij enkele veldtochten van vrij onschuldig 18e eeuws model een heel aardige carrière hebben gemaakt, de maarschalksstaf in zijn eigen ransel Af t i hebben gevonden en op niet ai te nog een koninkrijk j hoge leeftijd met pensioen zijn gegaan als hertog van Ajaccio, een minder schitterende titel dan die van keizer der Fransen ongetwijfeld, doch zoveel duurzamer. ■- I Wat zou er van Louis-Philippe zijn geworden die door de revolutie van 1830 op de troon werd gebracht? Heel eenvoudig, er zou geen revolutie van 1830 zijn geweest en Louis-Philippe zou zich verdienstelijk hebben ge maakt als regent na de dood van Lo dewijk XVIII, die dan overigens de zestiende geheten zou hebben. Dank zij dit regentschap zou Frankrijk op zijn gemak een Afrikaans imperium hebben kunnen stichten, zonder te worden gedwarsboomd door Engeland. Als .-Lodewijk XVI niet bestaan had. Als Napoleon niet of vijftig jaar eer der geboren zou zijn... Als Hitier... .Als.-.S^lpi,.. Philippe Erlanger houdt zich bij eén „als" en het is fantastisch tot welke conclusies hij komt, wan neer men hem verlof geeft om het simpele' en niet overmatig' succesrijke bestaan van Lodewijk XVI over het hoofd te zien. IFen van de opvallende gevolgen zo»# zijn geweest, dat Frank rijk nog altijd een welvarend konink rijk zou zijn, bevolkt door 130 miljoen nijvere en tevreden burgers en aan 't hoofd staand van een Frans Gemene best, dat niet alleen Indo-China en half Afrika zou omvatten, maar ook nog een -brok van de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika: het oude Louisiana. Als men dat droombeeld vergelijkt met het signalement van de vierde republiek, die het met aan zienlijk minder moet stellen, dan moet men wel tot de conclusie komen, dat de geboorte van Lodewijk XVI zo on geveer de ergste ramp is geweest, die Frankrijk in heel zijn geschiedenis heeft getroffen. Erlanger redeneert als volgt: als Lodewijk XVI er niet geweest was, Geen wereldoorlogen De oorlog van 1870 zou bij gebrek aan een tweede keizerrijk natuurlijk nooit zijn uitgebroken. Die van 1914 en 1939 zouden eveneens geen enkele reden hebben gehad. Geen enkele natie zou Frankrijk de voet dwars durven zetten. De Duitsers zouden er trouwens nooit kans toe hebben gekregen, want als trouw die naar van de Franse monarchie zou Ray Robinson, die woensdagavond "Is wereldkampioen middengewicht ooor Gene Fullmer onttroond werd, heeft laten weten dat hij zijn over winnaar zo spoedig mogelijk in een revanchematch wenst te ontmoeten. Er bestaat een contract dat hem bin nen 90 dagen op een revanchepartij recht geeft. Fullmer heeft van zijn kant ver klaard dat hij nog tweemaal zo fel ,-al boksen, wanneer deze ontmoeting inderdaad doorgaat. In de geschiedenis van de Amerikaan'së volkshuishouding is 1956 zeker een bijzonder jaar geweest; na alle records, die op dit gebied in 1955 werden ge vestigd, bracht het jaar nieuwe vooruitgang op economisch ge bied en gaf zelfs nieuwe hoogte punten te zien in produktie, werkgelegenheid en inkomsten. Dit is des te meer opvallend, om dat de industrie te kampen had met een gebrek aan arbeidskrachten, geld en materialen, en ondanks een duide lijk waarneembare achteruitgang in de auto-industrie en de bouwnijverheid, twee bedrijfstakken, die van oudsher de hoofdbronnen vormen voor de economische activiteit, en ondanks 'n gescinl tussen werkgevers en werkne mers, da' voor meer dan een maand de staalproduktie voor het grootste deel heeft stopgezet. 'Tengevolge van de hoge bestedin gen. zowel van de zijde van 't zaken- leven als van de verbruikers, is het bruto nationaal produkt de totale produktie van goederen en diensten met niet minder dan 5 pet boven dat van 1955 gestegen (de officiële eindcijfers zullen pas over enkele we ken beschikbaar zijn), maar uit on derstaande ramingen over een vol jaar, waarbij is uitgegaan van de thans beschikbare gegevens blijkt, dat 3 956 in belangrijke mate boven het voorafgaande jaar is uitgekomen: bruto nationaal produkt: 410.000 milj. dollar - met 5 pet gestegen bestedingen van verbruikers: 265.000 milj. dollar - met 4 pet gestegen investeringen door zakenleven: 65.000 milj. dollar - met 7 pet gestegen 80,000 milj. dollar - met 4 pet gestegen Hierbij dient te worden opgemerkt, fiat de aankopen door de Federale Re gering nauwelijks enige stijging ten opzichte van 1955 te zien gaven; in wezen werd de stijging in zijn geheel veroorzaakt door de hogere uitgaven van staten en gemeenten ten behoeve van openbare diensten zoals zieken - huizen, scholen, verkeerswegen en dergelijke. De stijging die de bestedingen van de verbruikers te zien gaven moeten worden teruggebracht op de onafge broken stijging van hun inkomsten. Het zuivere persoonlijke inkomen van alle Amerikanen - bruto inkomen na aftrek van belastingen - wordt voor 1956 geraamd op 286.000 milj. dollar zes procent hoger dan in 1955. Weliswaar stegen ook in 1956 de prijzen een weinig tengevolge van de grote vraag naar goederen en dien sten; zo stegen de detailprijzen met ongeveer 2 procent en de groothan- delsprijzen met ongeveer 3 procent, maar zelfs rekening houdend met deze prijsverhogingen en daarmee het zui ver inkomen stellend op 282.000 milj. dollar, was de stijging toch nog altijd 4 proeent. De enorme stijging in de zakelijke investeringen moet voor een groot deel op rekening worden geboekt van de ongewoon grote bouw van nieuwe fabrieken en uitbreiding van bestaan de deze alleen vertoonde een stij ging van 23 pet tot een bedrag van 35.400 milj. dollar. Met deze ongeëvenaarde economi sche activiteit ging een ongekend hoge werkgelegenheid gepaard: het aantal loontrekkers steeg dit jaar met onge veer 2 miljoen tot ruim 66 miljoen; de werkloosheid rond 2 miljoen is dys slechts rond 3 procent van het to taal aantal arbeiders. De industrie De industriële produktie steeg in vo. lume met 3 pet boven het niveau van 1955 tot 143 pet van het gemiddelde van de jaren 1947-1949 en dit is des te opmerkelijker met het oog op de daling, die in de auto-industrie en als gevolg van de staking in de staal industrie plaats vond. In de staal industrie wordt de produktie dit jaar geraamd op 115 milj. short tons, d.i. 2 miljoen minder dan in 1955 en in de auto-industrie bedroeg de produk tie dit jaar naar schatting 5.8 mil joen tegen 7.9 miljoen in 1955; de ver koop wordt geschat op 6 miljoen tegen verleden jaar 7.2 miljoen, zodat 1956 toch nog op twee na het beste auto jaar is. Andere industrieën, zoals de scheepsbouw, de spoorwegen en me taalverwerkende industrie hebben het staal verbruikt dat de auto-industrie minder verbruikte. Een enorme ver hoging viel ook te constateren in de produktie van elektrische energie, kolen, machines, chemicaliën, elektro nische apparaten en petroleumproduk- ten. Nieuwbouw De v aarde van de nieuwbouw wordt voor 1956 geschat op 44.000 miljoen dollar 2 procent hieer dan in 1955 en daarvan maakte de bouw van zaken- er fabriekspanden winkels, fabrieken en pakhuizen met een stijging van 10 pet t.o.v. 1955 de da ling »n de woningbouw met 250.000 eenheden wee» goed. Toch werden er dit jaar nog 1.100.000 woningen ge bouwd, zodat er nu reeds zonder on derbreking acht jaar lang minstens 1.000.000 woningen per jaar zijn gepro duceerd. Ook in de landbouw werd een gro tere produktie bereikt, waardoor een daling gedurende drie jaar werd door broken; ,het inkomen der boeren en prijzen der landbouwprodukten stegen een weinig. De totale opbrengst van gewasser en vee vertoonden een nog nimmer bereikte hoogte. Handel De Amerikaanse handel heeft dit jaar het algemeen patroon van de gro tere economische activiteit gevolgd invoer en uitvoer bereikten nieuwe hoogtepunten. De waarde van de i voer wordt geraamd op 12.700 milj. dollar (11 pet hoger dan in 1955), ter wijl de handeisuitvoer, dus met uit zondering van alle regeringssteungoe deren, word. geraamd op 16.700 mil joen dollar (17 pet hoger dan in 1955). De grote economische activiteit in de Verenigde Staten had tot gevolg, dat de vraag naar geld en crediet toe nam, waardoo de bankrente op het hoogste niveau sedert vele jaren kwam te staan. De Regering voerde een be leid dat er op gericht is de vraag naar geld te verminderen en het lenen van geld minder gemakkelijk te ma ken en voor bepaalde doeleinden zelfs onmogelijk te maken. De meeste eco nomen zijn van oordeel dat door deze beperkende maatregelen de econo mische expansie werd afgeremd en de inflatoire krachten die de kop begon nen op te steken aan banden konden worden gelegd. Napoleon zich wel hebben gewacht 't mozaiek van de kleine Duitse staat jes en vorstendommen weg te vagen voor het streven naar nationale een heid Ais wij een ogenblik eerlijk zijn, zullen we moeten toegeven, dat wij ook veel gemist zouden hebben, zoals de bestorming van de Bastille en het kabinet Guy Mollet. Want die hebben wij dan toch maar wel aan Lodewijk XVI te danken. Hetgeen in ieder geval bewijst dat Lodewijk XVI een brede rug had en dat men hem voor alles wat er sindsdien gebeurd is, verant woordelijk kan stellen: hetzij omdat hij beter nooit had kunnen bestaan. 50 jaar priester: 4 augustus: Th. Rateland, Driehuis-Velsen; Adr. van Iersel, Braziliaanse' provincie; Adr. v. Croonenburg, Tilburg; J. Zandvliet, Eindhoven; Ev. Rijken, Stein. 50 jaar professie: 4 oktober: J. Geerts, Brazilië. 25 jaar priester: 10 augustus: P. Dingenouts, (25 juli); Brazilië; P. de Bruyn, Driehuis-Velsen; B. Drenth, Philippijnen; Fr. Broers, Tilburg, 3. Rosmiiller .Manado; S. Schuur, N.- Guinea; H. Picard, Arnhem; B. Dit- ters, Brazilië; Fr. V. d. Borght, Phi- lippijnen. 25 jaar professie 21 september Rein van Glansbeek, Philippijnen; Th. Padmowidjojo, Java; P. Hermans, Eind-hoven; Alb. Grol, Philippijnen; Fr. Zegwaard, Philippijnen; Ant. Bo- gaers, Goirle; Fr. v. Dijk, Philippij nen; Aug. van Helvoirt, Tilburg; Alex Verlaar, Brazilië; Andr. Corsten, Philippijnen, Fr. Langenhuyzen, Den Haag; Hub. Geurts, Manado; Fr. Janssen, Brazilië; Jos. Croonen, Phi lippijnen; W. Gerats, Philippijnen; G. v. d. Hurk, Manado; G. van Rooyen, Brazilië; B. Polman, Djakarta; Adr. Grimminck, Weenen; Lamb. Prins, Brazilië. 50 jaar professie: de broeders Andr. Fransser., Rome 19 maart; 1 mei: W. Nieuwenhuizen, Tilburg; 8 december, Herm. Kamerbeek, Amboina. 25 jaar professie: de broeders Mart. Schepers, Berg en Dal, 19 maart; 19 maart: H. Tesselaar, Driehuis, 8 sep tember, J. Soeterboek, Tilburg; 8 september; J. ter Horst, Brazilië De Boerenleenbank van Stoppeldijk verstrekte ons de eindcijfers van haar balans over 1956. Deze bedragen op de debetzijde: voorschotten en kre dieten f 491.500,-; effecten en leningen f 828.000,-; beschikbare middelen f 2.400.000,-. Aan de creditzijde: spaar gelden f 3.060.000,-; rekeninghouders f 517.000,- reserves f 142.500,-; totaal f 3.719.500. De omzet over het afgelopen jaar bedroeg 13,5 miljoen. In aansluiting aan het bericht op de voorpagina van dit blad over de vergadering, welke de KNVB te Amsterdam gaat be leggen op zaterdag 26 januari a.s. terzake de invoering van een gedachte voetbaltoto voor uitsluitend leden van de KNVB, een bericht dat ons van offici ële KNVB-zijde werd verstrekt, is velerlei te veronderstellen. Vast staat echter wel, dat het ge sprek hetwelk de KNVB-voetbalpool- commissie met minister Samkalden had tot deze niet ongunstig uit ziende, te houden bijeenkomsten heeft geleid. Voorts lijkt de veronderstel ling niet gewaagd, dat men in KNVB- kringen op juridische gronden aan durft nemen, dat de invoering van een voetbaltoto, uitsluitend voor le den en mèt uitschakeling van dona teurs, door de justitie onaanvecht baar zal blijken. Intussen zullen de clubs - althans zij die ressorteren onder „betaald voetbal" - zich reeds volgende week vrijdag, 11 januari dus, over dit hoogst actuele probleem gaan bera den. Naar wij vernemen, zal de des betreffende vergadering voor de zui delijke verenigingen in Eindhoven worden gehouden. Daags daarna, zaterdag 12 januari, komen de afgevaardigden van dis trict Zuid 1, dus óók die van de sectie amateurs, in vergadering bij een te Breda, des namiddags o-m vier uur, in hotel „Cosmopolite", Stationsplein aldaar. Zodoende zullen de algevaardigden naar de buitengewone vergadering te Amsterdam, 26 januari, beslagen ten ijs kunnen komen bij het nemen van eventuele definitieve besluiten. De toto-omzetten bij paarden-cour- ses in het jaar 1956 zijn, in vergelij king met 1955 en de daaraan vooraf gaande jarent opnieuw sterk gestegen. In 1956 werd, de omzetten bij de dra verijen, de rennen, de kleine en de 300-meter banen tezamen gerekend, een eindcijfer van f 12.119.931,50 be reikt, ruim 2 miljoen gulden meer dan in 1955, toen het totaal f 9.950.973,- bedroeg. (Biljarten.) Vier plaatselijke kampioenen van het groene laken, twee Zeeuwsch-Vla- mingen en twee Belgen, hebben el kaar in het biljartlokaal „Krijt op tyd" te Sas van Gent ontmoet en hebben er een zeer spannende wed strijd gespeeld. Het waren Begijn (Sas van Gent), Claeyssens (Oostburg), Lacijse (Zel- sate) en De Vrieze (ERTVELDE), die elkaar weinig toegaven en de toeschouwers vergastten op een paar partijen zoals kampioenen be taamt. e Dit waren de cijfers: Lacijse-Be- gijn 250-186 in 9 beurten, Claeyssens- de Vrieze 250-220 in 13 beurten, de Vrieze-Begijn 250-234 in 9 beurten en Lacijse-Claeyssens 250-245 in 10 beur ten. Een Belgisch overwicht, zij het dan met geringe verschillen. Zondag beginnen in het Nederlands Koffiehuis te Middelburg de eindwed- strijden voor het biljartkampioenschap lste klasse libre van het district Wal cheren en Zuid-Beveland van de K.N.B.B. De volgende spelers hebben zich hiervoor geplaatst: M. Houtza ger (ABC, Vlissingen), J. de Groot (VEG, Souburg), J. Rijk iOHGL, Ovezande), de Jong (ABC, Vlissingen) J Leynse (KOT. Middelburg), S. Sy- tania (De Hoek, Middelburg!, B. Korff (VEG, Souburg) en G. Bruei (ALM, Goes). Aan het district Kaatsheuvel van de K.N.B.B. is voor dit jaar de organi satie opgedragen van de finale van de gewest-kampioenschappen Bra bant-Zeeland 4e klas libre. Vandaag, zaterdag en zondag zullen deze wed strijden in „Euphonia" te Kaatsheuvel verspeeld worden. De deelnemers zijn: P. v. d. Sande Tilburg; W. de Vos Breda; C. Kuijpers Ouwerkerk; Groerse Ovezande. A. Smits Hel mond; P. Honing Bergen op Zoom; G. v. Bokhoven 's-Bosch; J. Dinge- mans, Kaatsheuvel; A. Smits, Hel mond. Als reserves staan ingeschre ven: A. v. Dungen, Dongen en J. Noy uit Cuijck. MORGEN heeft in de persoonlijke kampioenschappen le klas libre Z. Vlaanderen, in de Bruyn's restau rant te Hulst, de returnwedstrijd Blommaert-Freyser plaats. Zondag spelen de tweede klassers. AAN DE puntenschieting bij Pluym te St. Jansteen namen 75 schutters deel. De hoogvogel was voor J. de Rijcke, Axel; de zijvogels voor C. Ferket en Eug. v. Waesberghe, bei den St. Jansteen. HANDELSWETENSCHAPPEN Te Amsterdam slaagde voor het exa men Handelswetenschappen m.o. de heer B, Koene te Goes. GOES, 3 jan. Export- en indus trieveiling. Goudreinette st75-85 47 54, st65-75 31—36, h75-85 43—48, h65- 75 3031, h60-65 2223, jonathan st 65-70 56, st60-65 41, h75-80 56, h70-75 48, h65-70 42, h60-65 33, Ï155-60 19. 2 8, gold, delicious h80-85 6873, h70- 75 54—66, h65-70 47—60, h60-65 39— 48, 2 1116. Gewone veiling: goud reinette k 28-29. f 20-23, jonathan k 22-28, f 7-12, gold, delicious k 28-51, f 13-31, sterappel k 18, f 6-11. Mannheim 187 (-004); Kaub 143 (-005); Trier 188 (-008); Koblenz 179 (-004)Keulen 146 (-004)Ruhrort 344 (-004)Lobith 960 (-001)Nijmegen 743 (-002); Arnhem 770 (-001); Eefde 305 (-005) Deventer 211 (-006); Na men la Plante 199 (+008); Maastricht hoofdsluis 4388 (-007); Borgharen 4039 (+001); Belfeld 1190 (+005); Grave 498 (-002). De directie der sociale verzekerings bank maakt het volgende bekend: Door de wijzigingen die volgens wettelijk voorschrift in de uitbetaalde renten krachtens de ongevallen wetten dienden te worden aangebracht (ver hoging met 10 pCt. en 5.6 pCt.. inhou ding premie voor de algemene ouder domswet) is de sociale verzekerings bank zodanig met werk overstelpt, dat het helaas niet mogelijk is geble ken, al deze renten op tijd betaalbaar te stellen. Een deel van de rentetrekkers zal daardoor de per 1 januari jl. verval len rentetermijn eerst over een aan tal dagen kunnen incasseren. Er wordt naar gestreefd, dat op dinsdag 8 janu ari a.s. het merendeel der renten weer normaal zal kunnen worden uit betaald, terwijl op dinsdag 15 januari a.s. naar alle waarschijnlijkheid alle renten op de gebruikelijke wijze in ontvangst kunnen worden genomen. Opgemerkt wordt, dat de renten in de daarvoor in aanmerking komende gevallen zijn verhoogd met de reeds genoemde toeslag van 10 pCt. (met terugwerkende kracht tot 1 september 1956) en met een premiecompensatie van 5,6 pCt. (met ingang van 1 janu ari 1957), terwijl daarop eventueel premie voor de algemene ouderdoms wet en loonbelasting wordt ingehou den. Deze publikatie geldt niet voor ren tetrekkers van 65 jaar en ouder, die persoonlijk bericht hebben ontvangen over de uitbetaling van hun rente. 207-oo Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland, zal op vrij dag 18 januari 1957, te 11 uur, te Middelburg, Londense kaai 13, worden aanbesteed: het verbeteren van de weg IJzendijke-Biervliet- Hoek-Terneuzen, no. 20 van het Provinciaal We genplan, wegvak Hoek-Terneuzen, lang ongeveer 4 km. Het bestek ligt van tenminste tien dagen vóór de dag der aanbesteding ter lezing ter Provinciale Griffie te Middelburg, Dam 6, bij de Hoofdingenieur-Directeur en de Districts-ingenieur van de Provinciale Waterstaat, onderscheidenlijk te Middelburg, Londense kaai 13 en Terneuzen, Narcisstraat 8a. Het is van gelijk tijdstip, zolang de voorraad strekt, ter Provinciale Griffie verkrijgbaar voor f 9.—. Aanwijzing ter plaatse volgens bestek. De Nota van Inlichtingen ligt van woensdag 16 januari 1957 af ter inzage bij de Districts-ingenieur voornoemd. Middelburg, 21 december 1956. wegens sterfgeval zal het huwelijk van Palmyra van Wijnsbergen en Arthur van Acker te Biervliet, op dinsdag 8 januari a.s. GEEN DOORGANG vinden. familie Van WIJNSBERGEN familie VAN ACKER -» :l== Als vanouds bieden wij onze aan Zolang de voorraad strekt Bij aankoop van 2 st. dan f 25. Profiteert van deze aanbieding. De voorraad is beperkt. OP ALLE ANDERE ARTIKELEN GEVEN WIJ 5% KORTING VOOR UW VAKKLEDING TERNEUZEN Telefoon 2473 Enig speciaalhuis voor vakkleding in Zeeuwsch- Vlaanderen.

de Stem | 1957 | | pagina 3