Totale kosten Suezkanaal bergingswerk tachtig ongeveer miljoen Beroep van Eisenhower op de Sowjet Unie IN DE RIJ VOOR DE TRAM 111 Gary Davis ging hongerstaking Hoop op redding studenten op Montblanc opgegeven Hongarije wacht op regeringsverklaring Televisie via draadomroep? Yoetbaltoto in KNVB-verband Toezeggingen Yer. Staten en Noorwegen PRINSELIJKE VERLOVING Democraten leiden Congres Djakarta wint terrein op Sumatra DAGBLAD VOOR ZEELAND Alleen voor leden Trein overreed man V.N. vragen eerste lening voor de helft van dit bedrag Midden-Nederland opgeschrikt door zware knallen Algerijnen bereid tot onderhandelen Morgen verklaring over Midden-Oosten Zacht weer Kind viel uit trein Drs. van der Beugel staatssecretaris van buitenlandse zaken Wij slaken operaties Transport Moorhouse uitgesteld Franse prijsverhoging van benzine was vergissing 96e JAARGANG No. 22343 Uitgave N. V. Uitgever* Mij. Neerlandi». Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Directie. Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoold- redacteur: J. J. R A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J v. Hootegem, Mr. Dr. A J. J M Mes, Mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauteren, U J v. 't Westende. Abonn.prijs Dij vooruitbet f 8.5U p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (ultsl. bij niet postbesteil.) t 0.50, Incasso wordt berekend. Lor.se numm 13 ct Postrek 278841 Voor Cod, Kontagin Vaderland VRIJDAG JANUARI l.ui Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m'm) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Uubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - COSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 351 In gezaghebbende kringen raamt men, dat de totale kosten van het bergingsiverk in het Suezkanaal circa twintig miljoen dollar zullen bedragen, dut is ongeveer tachtig miljoen gulden. Het bestuur van de Konink lijke Nederlandse Voetbalbond heeft in zijn spoedb ij eenkomst van 2 januari jl. besloten aan de Bondsvergadering Voor te stel len een voetbaltoto te organi seren uitsluitend voor de leden van de KNVB. Donateurs zijn van deelneming uitgesloten. Dit bestuursvoorstel, om een voet baltoto in KNVB-verband te organi seren, zal worden behandeld in de buitengewone Bondsvergadering, die op zaterdag 2S januari in Krasna- polsky te Amsterdam zal worden ge houden. Ook de districtsvergaderingen zijn bijeengeroepen en wel tegen zaterdag 12 januari. De verenigingen die aan het betaal de voetbal deelnemen, komen gewes telijk bijeen op vrijdag 11 januari. Nadere bijzonderheden geven wy op onze sportpagina. De machinist van een militaire trein voelde tussen Wychcn en Nijmegen een schok. Nadat in Nijmegen hiervan was kennis gegeven, vond men bij onderzoek het lijk van een man langs dé spoorbaan. .1 .O De Verenigde ISaties hebben de tachtig leden-staten van de wereldorganisatie ver zocht om een lening ten bedrage van 10.000.000 dollar voor de eerste uitgaven voor de vrijmaking van het Suezkanaal. De Verenigde Staten zijn bereid een lening van 5.000.000 dol lar te verstrekken. Noorwegen is bereid een miljoen dollar voor te schieten. In een desbetreffende brief van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, aan de leden-staten wordt herinnerd aan de resolutie van de algemene vergadering van 26 november jl„ waarbij de secretaris-generaal gemachtigd wordt overeenkomsten aan te gaan voor de vrijmaking van het kanaal. Amerika en Noorwegen hebben als eerste landen geantwoord. AMERIKAANSE deskundigen op het gebied van veilig verkeer schatten, dat in 1956 ruim 40.000 personen bij verkeersongevallen in de Ver. Staten om het leven zijn gekomen. BIJ ONGELUKKEN in de goudmij nen in de Oranje Vrijstaat zijn hét vorig jaar 174 mijnwerkers, onder wie achttien blanken, om het leven gekomen. Het is het zwartste jaar in de geschiedenis van deze maijnen. DE KRINGRAAD van de Nederland se Journalistenkring komt op 18 ja nuari te Utrecht bijeen ter behande ling van een voorstel van het bestuur om de communistische leden uit te nodigen hun lidmaatschap op te zeg gen. DE RECHTBANK te Rotterdam heeft J. V. uit Dordrecht, die op 31 okto ber jl. met zijn auto op een agent van politie was ingereden, conform de eis tot een gevangenisstraf van een jaar veroordeeld. Hij reed al veer tien jaar zonder rijbewijs. TWEE veertienjarige Amsterdam mertjes werden op heterdaad be trapt, toen zij met een valse sleutel probeerden een school in de hoofd stad binnen te dringen. Zij bekenden ongeveer 20 schoolmbraken op hun geweten te hebben. DE BOLIVIAANSE regering is giste ren afgetreden. De ministers hebben zich teruggetrokken om president Hernan Siles Suazo volledige vrijheid te geven bij de keuze van zijn mede werkers voor een poging tot stabili satie van de Boliviaanse munt. HET Rijksmuseum te Amsterdam heeft in geen van zijn 71 bestaans jaren een zo groot aantal bezoekers gehad als in 1958; 746.89'' personen passeerden de tourniquets. TWEE VAN de op 29 december te Pondichery in India geboren vijfling zijn inmiddels overleden. LEDEN VAN het buiten de wel ge stelde Ierse Rep. Leger hebben gisteren een oefenbarak van de poli tie in Newry (Ulster) opgeblazen. Er zijn hierbij geen slachtoffers ge vallen. In Londen wordt Hammarskjoelds verzoek nog bestudeerd. De Zweedse regering heeft de secretaris-generaal meegedeeld, dat zij in beginsel be reid is het Zweedse parlement om gelden te vragen, doch zij zou eerst willen weten wat voor bijdrage van elk der V.N.-leden verwacht wordt. Denemarken zou een soortgelijk ant woord op Hammarskjoelds verzoek gegeven hebben. In goedingelichte V.N.-kringen is vernomen, dat men verwacht, dat de landen, die het meeste belang bij de vaart door het^Suez-kanaal hebben., geld zullen lenen. Een V.N.-afge vaardigde verklaardé, dat de hele zaak tot dusver ,,zeer informeel" be handeld is. De werkzaamheden De haven van Ismailia is giste ren geheel vrijgemaakt. Het laat ste wrak werd gelicht door een bergingsploeg van de Egyptische kanaalmaatschappij. Te Cairo is gisteren de overeen komst tussen Egypte en de V.N. voor de vrijmaking van het Suezkanaal ge tekend. Het Nederlandse bergingsschip Arend en eên Frans bergingsvaartuig hebben de tot zinken gebrachte sleep boot Ardent uit de haven van Port Said gelicht. Twee Duitse bergingsschepen heb ben gisteren de werkzaamheden tot het lichten van de brug bij El Ferdan voortgezet. Volgens een deskundige is deze taak niet zo gemakkelijk als eerst gedacht werd. Duikers zullen met snijbranders moeten werken. Midden-Nederland, o.a. Utrecht, Zeist, Den Dolder, Nijmegen en Arnhem is gisterenmiddag tegen half vijf opgeschrikt door enige hevige knallen. In Utrecht, waar twee knallen zijn gehoord, waren om tien minuten over half vijf al meer dan twintig gevallen van gesprongen ruiten bij de politie aangegeven. In Nijmegen sprongen in sommige huizen deuren open. Vliegtuigen Van de zijde van de luchtmacht voorlichtingsdienst wordt ons. desge vraagd, het volgende medegedeeld: „Naar aanleiding van dezë knallen, waarvan de geruchten meldden, dat zij veroorzaakt zijn door militaire vlieg tuigen, heeft de chef van de lucht machtstaf zekerheidshalve een onder zoek hiernaar doen instellen. De re sultaten van dit onderzoek zijn nog niet bekend". Onmiddellijk na de knallen hoorde men het geronk van vliegtuigen. Er j wordt echter geen toestel vermist. j Het Algerijns Nationale Bevrij dingsfront is bereid met Frankrijk te onderhandelen over de toekomst van Algerië, als dit onder toezicht van de Ver. Naties geschiedt. Het front, dat zegt door Frankrijk erkend te zijn als de enige werkelijke vertegenwoordiger van het Algerijnse volk, verklaart dit in een memoran- cium aan de politieke commissie van die premier Boelganin van de Sowjet- de Ver. Naties over de Frans-Alge rijnse besprekingen, die vorig jaar zomer zijn gevoerd. De politieke com missie zal binnenkort de Algerijnse kwestie bespreken. Algerijnse opstandelingen hebben in West-Algerië de trein van Oran naar Algiers aangevallen. Zes Euro peanen zijn daarbij om het leven ge komen. Tien mensen worden vermist. In Algiers, staakt het Mohamme daanse tram- en buspersoneel. Ook de brievenbestellers, het per soneel van de reinigingsdienst en een deel van de havenarbeiders staken. Elders in het land is weinig gehoor gegeven aan de stakingsoproep. President Eisenhower heeft een beroep gedaan on de Sowjet-Unie „binnen de organisatie der V.N." lieer dan door middel van een vijf- mogendhedenconferentie, zoals onlangs door de Sow jet-regering werd voor gesteld, naar ontwapening te streven. Het verluidt in politieke kringen te Nieuw Delhi dat premier Nehroe be zorgd is over Eisenhowers plan, om communistische agressie in het Mid den-Oosten zo nodig met wapenge weld te keren. Volgens deze kringen meent Nehroe, dat een ..warmer wórden" van de koude oorlog in het Midden- Oosten slechts kan worden voorko- Dit is de kern van een antwoord van Eisenhower op een boodschap, Unie hem 17 november gezonden heeft. Boelganin stelde toen voor een ontwapeningsconferentie te beleggen waaraan de Sowjet-Unie, de Ver enigde Staten, Engeland, Frankrijk en India zouden deelnemen. In zijn antwoord liet Eisenhower echter de deur open voor het houden van een dergelijke conferentie in de toekomst. Hij verklaarde: ,,Ik zou met een bijeenkomst kunnen instem men, als de omstandigheden het be- reiken van een resultaat van beteke nis waarschijnlijk maken." Hij maakte verder duidelijk, dat naar zijn mening de tijd voor een dergelijke conferentie der grote mo gendheden nog niet is aangebroken. Frankrijk en Engeland hebben Boelganin in dezelfde geest geant- j woord. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt donderdagavond 23.15 uur: Zwaar bewolkt met mogelijk hier en daar wat motregen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuid. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke tot matige wind uit zuid west tot zuid, die in sterkte meer en meer zal toenemen. Aanvan kelijk brede opklaringen. Later toenemende bewolking met kans op regen. Vandaag: zon onder 16.43 uur. Maan onder 20.43 uur. Morgen: zon op 8.47 uur. Maan op 10.20 uur. men door de hier gelegen landen sterker te maken, opdat zij het poli tieke luchtledig kunnen vullen, dat is ontstaan na de uitschakeling van de invloed van Engeland en Frankrijk. Zowel de rechtse als de linkse Israëlische bladen staan in toenemen de mate sceptisch en wantrouwend tegenover Eisenhowers nieuwe plan. Engeland en Frankrijk staan er „vrij welwillend" tegenover. Tussen Venray en Blerick is een kind uit de trein gevallen en, nadat door een reiziger aan de noodrem was getrokken, dood langs de spoorbaan gevonden. Volgens een mededeling van de spoorwegen zou de sluiting van de deur in orde zijn bevonden. Een lange rij arbeiders wacht ge duldig in een koude, besneeuwde straat in Boedapest op een van de weinige trams, die er op het ogen blik rijden. Heel langzaambegint het normale leven van alle dag weer op gang te komen - althans uiterlijk. Tengevolge van het gebrek aan brand- en grondstoffen kunnen echter vele fabrieken niet werken, terwijl ook de huisbrandvoorziening vrijwel nihil is. Gary Davis, Wereldburger no. 1, iting van Davis en een gerechtelijk vertoeft nog steeds in het arrestan- oordeel over de kwestie van zijn pas- tenverblijf op het hoofdbureau van poort. De stichtingen betogen, dat politie te Amsterdam. Tegen hun eigen verwachtingen in j zijn de Nederlandse autoriteiten er l nóg niet in geslaagd om hem giste- 7Vb,/i mo Iwi^fiviZfl I ren op transport naai de 7 eienigde l\ttiroe Oe»Orga\Siaten te stellen Inmiddels heeft een Amsterdams jurist zich met de behar tiging van de zaken van de wereld burger. die gisteren in hongerstaking is gegaan, belast. Zijn naam werd niet bekend gemaakt. Eisenhower zal morgen in een ge meenschappelijke bijeenkomst van de beide Huizen van het Congres een boodschap uitspreken over de crisis in het Midden-Oosten, waarvoor hij zijn reeds eerder gepubliceerde plan j ontwierp. Af faire Davis Prinses Margarita van Baden met haar verloofde prins Tomislav van Joegoslavië, die een dezer dagen hun officiële verloving hebben be kend gemaakt. De prins is een fruit teler in Engelandde prinses ver pleegster in een Londens ziekenhuis. Het paar zal, naar verluidtin juni van dit jaar in Baden in het huwelijk treden Bij koninklijk besluit van 27 de cember is benoemd tot staatssecreta ris van het ministerie van Buiten landse Zaken drs. E. H. van der Beu gel, thans directeur-generaal voor economische en militaire aangelegen heden aan dit ministerie. De heer E. H. van der Beugel werd in 1918 in Amsterdam geboren. Hij studeerde van 1935-1941 economie aan de uni versiteit in Amsterdam, waar hij in 1941 zijn doctoraal examen behaalde. Hij is sinds de oprichting lid van de Partij van de Arbeid. Zowel op het ministerie van jus titie als op het hoofdbureau van poli tie te Amsterdam hopen de ambte naren. dat zij snel van de affaire- Davis" verlost zullen worden. Op het hoofdbureau verwijst men bij iedere informatie naar het mi nisterie. „Davis is per slot van rekening arrestant van Den Haag. Daar moeten ze maar uit maken wat er met hem gaat ge beuren." Op het ministerie stel len de verantwoordelijke ambte naren, dat de zaak zo ook weer niet ligt. Niemand kan echter uit sluitsel geven. Geen onderhoud De samenwerkende stichtingen voor federale wereldregeringen hebben in een brief aan de minister van justi tie verzocht om onmiddellijke vrijla- Het Amerikaanse Congres is giste- ten na een reces van vijf maanden weer bijeen gekomen. Doordat een der senatoren, van wie het onzeker was welke kant hij zou kiezen, zich voor ae Democraten uitsprak, hebben deze hun meerderheid in de Senaat behou den. Zij kunnen op 49 stemmen reke nen, de Republikeinen op 47. In het Huis van Afgevaardigden hebben 233 democraten zitting en 200 republikeinen. Een meerderheid brengt het recht mee de voorzitters van de diverse commissies te benoemen. Evenals de vorige twee jaar zal de Republikeinse regering dus moeten samenwerken met een door de Democratische op positie beheerst congres. De hoop op redding van de twee studenten op de Mont blanc, waarover wij gisteren reeds melding maakten, is op gegeven na een verkennings vlucht met een hefschroefvlieg- tuig. Het hoofd van de reddings operaties, majoor le Gall, zei te Chamonix: „Zij zijn dood. Wij staken de operaties". Helikopters zijn er wel ingcslaagd om de redders, die zich eveneens op de berg bevonden, in veiligheid te brengen. Als eersten werden de twee vliegers van de enkele dagen gele den bij een reddingspoging veronge lukte helikopter naar beneden ge bracht. Van één vr.n hen was de toestand ernstig. De Zwitserse vlieger Geiger zou een nieuwe poging willen wagen om de twee studenten te bereiken, als ^ïun ouders hem toestemming gaven. De ouders hebben hiermee echter niet irigesiemd, gezien de daaraan verbonden risico's. Risico's Majoor le Gall heeft verklaard de reddingspogingen afgelast te hebben, omdat hij er verder geen mensenle vens aan wil wagen. De plek, waar de twee studenten zijn gestrand is vol kloven en spleten en er ligt on betrouwbare sneeuw, reddingspogin gen per hefschroefviiegtuig zouden met het optreden van een ploeg op de grond gepaard moeten gaan. Een beklimming van de berg zou echter aanzienlijke risico's opleveren, vooral met het oog op eventueel opnieuw snel intredend slecht weer. Dit risico zou niet in verhouding staan tot de kans van slagen. De lijken der twee gestranden zul len dus in de cabine van de veronge lukte helikopter op de plaats des on- heils moeten achterblijven, totdat een bergingsploeg de plek zal kunnen be reiken. maar dat zal niet voor de zomer kunnen geschieden. Vliegtuig op ski's Hermann Geiger zou. wanneer hij tot een reddingspoging was overgegaan, hebben willen trach ten met zijn van ski's voorziene Piper-Cub. die vier personen kan bevatten, in de buurt van do ver ongelukte helikopter te landen. De gids Louis Pirally, voorzitter van de hulpverleningsdienst van St.- Gervais, wilde hem vergezellen. Geiger wilde dan assistentie zien te krijgen van nog twee kleine vlieg tuigen. Een hefschroefviiegtuig was volgens hem onbruikbaar, omdat door het draaien van de rotor te veel sneeuw opwervelt die het uitzicht be lemmert. Majoor le Gall wilde Gei ger zijn gang laten gaan maar er geen verantwoordelijkheid voor op zich nemen. Geiger is 42 jaaiv Hij heeft al 270 bergreddingen verricht. Gary Davis in Nederland wordt ge vangen gehouden louter en alleen, omdat hij niet in het bezit is van een nationaal paspoort. „Het is wereld bekend, dat Davis een rechtschapen mens is, die geen gevaar voor de be volking oplevert", zo betoogt men verder. Een deputatie van de stichtingen had om een onderhoud met Gary Da- vis verzocht. In principe had de chef van de vreemdelingenpolitie in Am sterdam dit verzoek ingewilligd. Gis teren echter werd het geweigerd. Het Dr. Neher-laboratorium van de P.T.T. te Leidschendam onderzoekt thans, of de bestaan de netten van de draadomroep te gebruiken zijn voor het door geven van televisieprogramma's. De proeven die tot dusverre zijn genomen en die voorlopig zullen worden voortgezet, wek ken gunstige verwachtingen. Dit heeft ir. J. D. H. v. d. Toom, directeur-generaal van de P.T.T. op een nieuwjaarsbijeenkomst van de P.T.T. in Den Haag meegedeeld. Elders in deze editie publiceren wij enkele bijzonderheden over de gang van zaken bij de P.T.T. in het afge lopen jaar. Een woordvoerder van het hoofd kwartier der Verenigde Naties te El Ballah heeft meegedeeld, dat de over brenging van het stoffelijk overschot van luitenant Moorhouse is uitgesteld, omdat er geen vliegtuig voor deze speciale vlucht Aboe Soeweir-Napels ter beschikking was. In gewoonlijk goedingelichte kringen in Boedapest verwacht men, dat Hongarije de volgende maand een nieuwe coalitierege ring zal hebben, als de huidige politieke plannen vlot verlopen. Direct na de reeds lang verwachte publikatie van de politieke verkla ring van de regering-Kadar. die reeds tweemaal uitgesteld is, zouden zeven commissies van deskundigen be noemd worden voor het opstellen van politieke programma's voor de ver schillende sectoren van het econo mische leven. Daarna zouden, over ongeveer zes weken, besprekingen tussen commu nistische en de andere partijen be ginnen over een coalitieregering. In sommige politieke kringen acht men het zelfs mogelijk, dat Kadar dan als premier vervangen zal worden door een niet-communist. Het parlement zou dan in speciale vergadering moeten bijeenkomen om een regering le kiezen en een pre mier aan te wijzen, aldus deze krin gen. Men gelooft, dat de regeringsver klaring van Kadar zondag of maan dag. doch in ieder geval voor 15 ja- De verhoging van de Franse ben zineprijs met 1,10 frank per liter tot 74,10 frank per liter, die de Franse regering woensdag had aangekon digd, berustte, naar gisteren van de zijde der Franse regering werd be kendgemaakt, op een vergissing en is ongedaan gemaakt. De verhoging zal eerst op een la tere datum, die nog zal worden be kendgemaakt, ingaan. nuari gepubliceerd zal worden. Het zou een liberale verklaring zijn over de middelen om uit de huidige poli tieke en economische chaos te ko men. Voorzichtig optimisme In de commissies van deskundigen zouden ook niet-communisten en on- afhankelijken zitting hebben. Een lid van de boerenpartij en drie van de partij van kleine grondbezitters zou den uitgenodigd zijn het voorzitter schap van enige commissies op zich te nemen, doch zij zouden eerst de re geringsverklaring willen afwachten. Volgens waarnemers is de gewone burger ..voorzichtig optimistisch" ge stemd. Het klinkt goed. maar laten we afwachten wat er van terecht komt. zo luidde het commentaar, dat men gisteren in Boedapest op straat beluisleren kon. De twee territoriale commandanten in Sumatra hebben de chef-staf van het leger medegedeeld, dat „recht en orde kan worden gehandhaafd en dat zij de toestand beheersen". Het waren de wnd. commandant van het eerste militaire district dat Noord en Midden-Sumatra omvat, en de commandant van Zuid-Sumatra. In een communiqué, dat het hoofd kwartier van het leger gisterenmiddag heeft uitgegeven, wordt verder ge zegd. dat de chef-staf alle comman danten en militairen op Sumatra heeft bevolen bloedvergieten te vermijden.

de Stem | 1957 | | pagina 1