ZWEVEN" IN DE RUIMTE MOET VERRE VAN PRETTIG ZIJN Dalai Lama reisde naar India onder rode vlag ZEEUWSE SPORTWERELD GAAT HAAR ACHTERSTAND INLOPEN De gekke wereld van 1956 in Amerika In boeken ligt het heel erg vermakelijkmaar: Communisten coquetteren met Boeddha Eetbare zeep Recordjaar voor A.N.W.B. Tal van symptomen wijzen er op schappen, voorheen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 2 JANUARI 1937 Gemis aan zwaartekracht kan zenuwstelsel slopen Oriëntatievermogen wordt uitgeschakeld lsjoe En Lai was toevallig ook in het land. „SERA-LAMA".... Wedcrom Hongaren naar Bigg; kerke O/. Recordverbeteringen waren niet le tellen Boek over Hongaarse ops land De vreemdsoortige verschrikking van de ruimte gewichtloosheid wordt in stripverhalen en in ruimte romans vaak voorgesteld als een vrolijk amusement. Haar officiële naam is nul-zwaartekracht", en ze is hele maal niet leuk. Vanaf het moment dat hun visvoorvade- ren uit de zee kropen zijn de gewervelde dieren dus ook de mens ingesteld op en aangepast aan het nor male zwaartekrachtveld dat op 't aardoppervlak heerst Hun poten zijn ontworpen om hen te ondersteunen tegen de omlaagtrekkende kracht. Hun lichamen zitten vol zintuigen die de effecten van de zwaartekracht meten. Luid ratelen de alarmschellen langs het gehele zenuw stelsel als een verandering in de intensiteit van de zwaartekracht waarschuwt dat het dier struikelt of valt. Zwaartekracht is nog steeds een van 's werelds grootste mysteries, maar de praktische gevolgen ervan kennen we heel goed. De trekkracht wordt alleen ge voeld als we er weerstand aan bieden. -> Als een man stevig op de grond staat, trekt de zwaartekracht hem naar beneden. De grond drukt om hoog en de zwaartekrachtgevoelige receptoren in zijn spieren en in an dere weefsels rapporteren de span ningen die ontstaan door het con flict tussen deze twee krachten. Wan neer hij een arm uitstrekt, meten zijn zwaartekracht-receptoren de trek king van de aarde die de arm naar beneden tracht te halen. Zijn zenuw stelsel geeft aan de juiste spieren het bevel aan deze trekking weerstand te bieden. Het doet er niet toe in welke hou ding de mens zich bevindt, of hij nu staat, zit, ligt of in beweging is, zijn hersenen ontvangen doorlopend waar schuwingen omtrent de zwaartekracht Als hij zit, meldt zijn zitvlak de ge ruststellende aanwezigheid van de bare, psychologische effect van hele maal geen g. Als een man in een nul-zwaartekrachtveld komt, verliest hij de diepste grondslag van al zyn lichamelijke verhoudingen, die ver trouwde trekking van de zwaarte kracht. De ware moeilijkheid daarbij zal niet voortkomen uit kleine onge makken als het hoofd tegen het pla fond stoten of moeten drinken met een rietje omdat water niet meer uit het glas in de mond loopt. De moeilijkheid spruit voort uit het feit. dat het lichaam niet meer weet welke kant boven is en in welke stand de ledematen zitten. In enigs zins technische taalr het verliest zijn oriëntatie en de oi'iëntatie (weten waar en in welke houding je bent) is toch het meest essentiële dat een lichaam moet kennen. Niet prettig stoel. Als hij loopt of rent, wordt I eerst moeten kijken, waar zijn hand Als iemand In een nulzwaarte- kraehtveld zijn hand wil uitsteken om een potlood te pakken, zal hij hij rechtop gehouden door zwaarte kracht-meldingen aangaande de posi tie van al zijn lichaamsdelen. Deze meldingen zijn gebaseerd op de standaardwaarde van de zwaar tekracht: 1 g (afkorting van gravi- tatio-zwaartekracht) aan de opper vlakte van tie aarde. De mens en zijn voorvaderen hebben zo lang in dat standaard-zwaartekrachtveld ge leefd, dat enige wijziging daarin alle soorten moeilijkheden baart. De in wendige organen bijvoorbeeld wor den ondersteund door elastische weef sels. Als de sterkte van de zwaarte kracht aanmerkelijk groter wordt, worden de organen uit hun positie getrokken. Ook de bloedsomloop is zo ingericht, dat hij op de juiste wijze functioneert in een veld van 1 g. In een krachtiger veld stroomt het bloed bij rechtopstaande stand naar de lager gelegen delen van het lichaam waar de bloedvaten dan op zwellen om al het bloed te kunnen bevatten. Maar aan de hersenen wordt bloed onttrokken. In ernstige gevallen houden zy op te functione ren; zelfs kunnen zij erdoor sterven, want zonder zuurstofdragend bloed kunnen zy het niet lang stellen. Nul-zwaartepunt Toeneming van de zwaartekracht is ieder welbekend die ooit gereisd heeft in een vliegtuig of ander snel vervoermiddel. Als een vliegtuig een bocht maakt, treedt de centrifugaal- kracht in werking en deze veroor zaakt een vermeerdering van de zwaartekracht ter grootte van een fractie van een g. In snelle militaire toestellen echter kan de piloot in een scherpe bocht 5 of meer g's onder gaan. Elk deel van zijn lichaam schijnt dan vijf maal zo zwaar als normaal te wegen. Wangen en onder kaak zakken omlaag; de buik zwelt op tot het lijkt of hij zal barsten; handen en benedenarmen schijnen van lood te zijn. Als er genoeg bloed naar zijn benen en onderlijf vloeit, krijgt de piloot last van black-out", d.w.z. hij wordt tijdelijk blind. Een paar g's meer maken hem bewuste loos en dit soort bewusteloosheid gaat snel over in dood. Als een raket van de grond start, met bestemming een baan rond de aarde of het wereldruim, zal de be ergens is. Dan moet hij ze scherp in de gaten houden en ze zo naar het potlood leiden. De beweging van zijn hand in de richting van het pot lood duwt door de reactie, zijn ge hele lichaam achterwaarts. En er is geen wrijving die hem aan de vloer verankert. Als hij zich bukt, schieten meteen zijn heupen (Ie lucht in. Als hij dan wild met zyn voeten spartelt om een of andere connectie met een vast voorwerp te herwinnen, weet hij niet wat zyn voeten demi totdat hij ze in het vizier krijgt. Zijn zwaartekracht- *ecepto*cn vc.«,Cix4_.» nem met 01 zijn benen in een horizontale of verticale stand zijn. Ais hij een sprong wil maken om weer in een normale po sitie te komen en hij slaagt erin een vast object te vinden waar hij zijn voeten tegenaan kan drukken, dan zeggen alleen zijn ogen hem of zijn worsteling soms als enig resultaat mag boeken, dat hij nu dwars door de kamer zeilt, met zyn kruin recht op een muur af! De ruimtevaart-enthousiastelingen zijn zich zelden ten volle bewust van deze onprettige mogelijkheden. De meer luchthartigen onder hen geven er de voorkeur aan, het leven bij nul-zwaartekracht te beschouwen als 'n vermakelijke hilariteit-verwekken- ae en ^-.lusc.ni.e uezigneia. Anderen geven toe, dat zwaartekracht wel ge wenst is, maar enkel om losse voor werpen op hun plaats te houden en te zorgen dat de soep zich netjes gedraagt. Het wil er bij hen niet in. dat nul-zwaartekracht de beman ning tot krankzinnigheid kan drijven of hen kan brengen in een staan van onhandige hulpeloosheid - als man nen met ernstige zenuwziekten. Zeer algemeen is de val"-nacht merrie. Normaal houdt deze nacht merrie op zo gauw het slachtoffer wakker wordt en de vertrouwde on dersteuning van zijn bed of van de grond beneden zich weer voelt. Maar in het ruimteschip met nul-zwaarte kracht is het gevoel van te vallen een blijvend gezel. Wakend of sla pend, oe mannen in de ruimte zullen voelen, dat ze aan het vallen zijn. Als ze wakker zijn, kan hun bewuste geest aan hun reflexen vertellen, dat er niets aan de hand is, maar als zij slapen gaan en hun geest, óp van 11*1* l VX k A g V- V. O V, \J V O A manning een snelle wisseling van g-1 verschrikkelijk zwaar werk, een wei toestanden ondervinden. In von verdiende rust wil genieten, kunnen hun reflexen het ,,val"-alarm slaan. Dan beginnen er nachtmerries door hun brein te jagen en déze houden met gehoorzaam op, zodra de man ontwaakt. Hij voelt geen zwaarte kracht, die hem zegt, dat hij niet aan het vallen is. Het kan best even Braun's raket bijvoorbeeld zal de zwaartekrachtcurve verscheidene pie ken vertonen, met als hoogste een van 9 g's. Wat de ruimte-doktoren dwarszit, is echter niet de grove plettende kracht van 9 g's, maar het ontast- hi het 6dg van d4f' tekenaar zijn de moeilijkheden van de reis overwon nenRuimtevaarders zijn aan het hi fantasie-verhalen over de ruim- tevaart is het „ruimtepak" een af doende schutse tegen alle mogelijke gevaren. Maar zo eenvoudig is het werkelijk niet... duren eer zijn „wakende nachtmer rie" weggeëbd is. De ruimte-dokto ren weten niet hoeveel van derge lijke ervaringen de hersenen van een mens kunnen verdragen zonder over stag te gaan. Ze opperen het idee, dat het raadzaam zou zijn bij elke raketbemanning een eigen ruimte psychiater te voegen! De ruimte-doktoren zijn het erover eens, dat er heel wat meer onder zoek en ervaring nodig zullen zijn vóór men de psychologische reacties van de mens op nul-zwaartekracht met enige zekerheid kan voorspellen. Zolang dit alles niet gebeurd is, zou het niet verstandig zijn op een te grote efficiëncy van de bemanning van een ruimteschip te rekenen. Wel licht is het noodzakelijk een raket te ontwerpen, die haar gehele vlucht - daarbij inbegrepen een veilige te rugkeer - door middel van automa tische besturing kan maken. De reacties van de inzittenden kunnen vastgelegd- en bestudeerd wor den. Als zij psychisch ineenstorten of in een staat van hulpeloosheid ge raken, hebben zij tenminste altijd nog een kans om het er levend af te brengen. Een van de meest realistische en deskundigste verhandelin gen, die totnutoe over de ruim tevaart zijn verschenen, is het boek van Jonathan Norton Leonard, die als wetenschap pelijk redacteur van „Time" alle aspecten van dit vraag stuk heeft bestudeerd. Ontwer pers van ruimteschepen en op timistische plannenmakers zul len hem zeker niet voor con servatief schelden; Leonard na melijk beschouwt de verove ring van het heelal als een reële toekomstmogelijkheid. Aan de andere kant echter ontveinst hij zich geen enkele van de ontelbare moeilijkheden, die de sprong van de aarde naar een andere planeet met zich mee zal brengen. Een van deze moeilijkheden is het wegvallen van cle zwaartekracht. Evena's I aan vele andere ruimtevaart problemen wijdt de schrijver daar een interessant hoofdstuk aan, waarvan nevenstaand stuk het belangrijkste samenvat. Het mag tevens als proeve gelden van de boeiende en gedegen in houd van zijn boek, dat in een aantrekkelijke „verpakking" in de Prisma-reeks is verschenen. De A.N.W.B. boekte in 1956 weer een zeer grote ledenwinst. De Bond, die op 31 december 1955 337.000 leden telde, sluit nu het jaar af met 377.000 leden hetgeen betekent, dat in één jaar rond 40.000 Nederlanders het le dental van de nationale toeristen- en verkeersorganisatie kwamen verster ken. Het aantal Wegenwachtledcn groei de in gelijke mate van ruim 180.000 op 31 december 1955 tot 218.000 nu. Ook voor de Wegenwacht zelf was 1956 een recordjaar. In 120.000 geval len brachten de gele pechbestrijders in 1956 uitkomst aan gestrande auto mobilisten, motorrijders etc.in 1955 boden zij 113.000 maal technische hulp. Zij blusten het afgelopen jaar daarenboven 106 autobranden, ver leenden in 2000 gevallen E.H.B.O., terwijl zij 9500 Wegenwachtleden per soonlijke diensten bewezen, zoals het doorgeven van telefonische en tele grafische boodschappen. Het aantal door de Wegenwacht geholpen buiten landers - met - pech steeg van 4300 „Ik zal herboren worden", zei de dertiende Dalai Lama van Tibet. Hij stierf in 1933 en de zieners gingen op zoek naar de nieuwe incarnatie van de Tibetaanse god Chen-re-zi. Het eerste teken kregen zij reeds, toen het lijk van de oude Dalai Lama nog opgebaard lag. Zijn hoofd, dat naar het zuiden ge keerd lag, wendde zich plotseling op een geheimzinnige ma mier naar het oosten. In die richting moest men de nieuwe Dalai Lama dus zoeken. Achteraf zou men aan dit alles een nieuwe betekenis kunnen geven. Want sinds de vorige Dalai L' j Lama stierf, hebben de Chinezen, van het oosten uit, pogingen gedaan Tibet te onderwerpen. En niet zonder succes. In eik geval werd de nieuwe Dalai Lama gevonden. De bestuurders van Tibet reisden naar het „profetische water," het meer Cho Khor Gye, en in de diepten daarvan zagen zij een klooster weerspiegeld met een gouden dak. Vlak daarnaast zagen zij het hutje van een arme landbouwer. Monniken werden uitgestuurd om het klooster te zoeken, dat het pro fetische water had aangewezen. Na een moeizame tocht vonden ze het, evenals het huisje, dat bijna schuil ging onder het uitstekende klooster dak. De monniken, zo heet het, vermom den zich als gewone reizigers, maar zodra ze het hutje binnentraden, kwam er een jongetje van twee jaar in 1955 tot boven de 5000 in 1956. Zoals i op cn a'\ zl-in armP.les bekend, worden ook Nederlanders, die ?n ri0P: Lama, Sera Lama Het lid van de Wegenwacht zijn. in ande-1 van monniken begon sneller re landen, die over een soortgelijke kloppen, want inderdaad; hunger dienst beschikken, steeds zonder meer -er was de Lama geholpen. O Een Londensc firma gaat binnen kort zeep aan de markt brengen, die zonder slechte gevolgen, gegeten kan worden. Deze zeep, die uit suiker is gemaakt, heeft ook andere voor zeep ongebruikelijke eigenschappen. Zij bijt niet, wanneer zij in de ogen wordt gewreven en kan bovendien in gebak verwerkt worden, om het vetgehalte j te vergroten. Een woordvoerder van de maat- schappij verklaarde, dat dit rcini-1 gingsmiddel niet alleen goedkoper zal', Vandaag verlaten de laatste Hon- zijn, maar ook een zegen voor de garen het kamp te Biggckerkc, maar l plaatselijke autoriteiten, die zich ern- binnenkort komt er een nieuw contin- stig verontrust maakten over de in-gent. Dit zijn Hongaren, die bestemd van het Sera- klooster. Tevreden waren ze echter nog niet. Het jongetje moest nog op een andere manier worden „getest". Feilloos en zonder aarzelen koos het uit een groot j aantal gebedsmolens juist die molen j uit, welke door de vorige Dalai Lama I was gebruikt. Bovendien wees het de 'rommel aan. waarmee de goddelijke i heerser zijn onderhorigen placht te ontbieden. vloed van reinigingsmiddelen in de rioleringen. Het valt namelijk in sui ker en vetzuren uiteen en reageert gemakkelijk bij dc behandeling in rioolzuiveringsinstallaties. 'j reis zijn voor Engeland. Daar zijn de I kampen echter nog niet gereed en het1 is best mogelijk, dat deze vluchtelin gen ettelijke maanden te Biggckerke oud was. werd het uitgeroepen tot zullen vertoeven. j 14e Dalai Lama. In 1950 vielen de Men verwacht er een honderdtal. Chinese communisten Tibet binnen De naam van het jongetje was Jet- n ,'ampel Ngawang Lobsang Yishey h. - 'ing Gyalso en toen het vier jaar J L J Jl jaarlijkse sportgebe De Zeeuwse motorterreinkampioen- happen, voorheen een der grootste jaarlijkse sportgebeurtenisssen, ver- dwenen ook al bij gebrek aan accom- Duidehjker dan voorheen is in het voorbije jaar gebleken, modatie waarschijnlijk voor goed dat de Zeeuwse sport begon met het inlopen van haar achter- -an de- sP?rtkalender- De Be"e- stand, welke zij heeft op de rest van ons land. Weliswaar nog lux Ronde kende ook dit jaar niet het succes, dat deze enige Zeeuwse rally aarzelend, doch onmiskenbaar. De Zeeuwse sportbeweging staat op i"tcrnati»naa' niveau verdient in aan het begin van een enorme worsteling, welke zeker vele jaren unnen e hen. zal duren, maar welke even zeker met succes zal worden be kroond. De tekenen van opgang zijn nog schaars. In de voetbalsport vinden wij deze bij de VC Vlissingen, welke zich in korte tijd heeft opgewerkt tot een van de beste amateur-eerste klassers van ons land. Van de korfbalclubs was het bwift uit Middelburg, dat na veie jaren eenzaam aaii de top van het Zeeuwse korfbal te hebben gestaan, eindelijk besloot om in landelijk verband te gaan spelen, opmerkelijk genoeg met vrijwel het zelfde succes als de VC Vlissingen. In de Zeeuwse atletiek viel het aantal recordverbeteringen niet te tellen, hetgeen er op wijst, dat het Jaap van der Sande van dc Vlissing- se Turnvereniging bereikte dit jaar de tweede plaats bij de nationale kampioenschappen. Zijn jeugdige clubgenote Nel Fritz bezette bij de nationale jeugdkam pioenschappen een uitstekende vierde plaats. Willy Cijsouw en Hans Luit- wieler. beiden van Marathon, zagen gehele niveau in opgaande beweging zich' evenals Hein Cujé van EMM. is. Marathon profiteerde dankbaar gekozen in een nationale atletiek- van de gereed gekomen sintelbaan Ploeë- piet Barten van de VC Viis- in Vlissingen en organiseerde meer sldgcn werd als kanshebber voor het Anders is het gesteld met de wielersport. Daar viel een dui delijke opleving te bespeuren. Het aantal jeugdige beoefenaars werd groter en verschillende Zeeuwse renners kwamen zowel in binnen- als buitenland tot be hoorlijke resultaten. De beoefenaars van de denksporten gingen hun gezapige gangetje. De dammers hebben althans in com- I petitie-verband nog steeds geen contacten met clubs van buiten Zee land. Toch hadden ook zij hun grote evenement in de twee ronden van het toernooi om het wereldkampioen schap. welke tc Middelburg en Goes werden gehouden. Voor de Zeeuwse schakers was hot enige bijzondere ge en de toen 15-jarige heerser moest uit Lhasa vluchten. De Chinezen ech ter overtuigden hem er van, dat het beter was terug te keren. Sindsdien is de Dalai Lama niet meer dan een erg kostbare marionet in de handen van Tibets werkelijke regeerders, evenals de Panchen Lama, die in waardigheid onmiddellijk onder hem staat Beiden zjjn machteloos, maar niet temin hoogst belangrijk voor de be windvoerders in Peking. Die moeten immers rekening houden met het diep ingewortelde geloof van dc Tibetanen en met de verering, die zij hun god delijke heerser toedragen. Enkele weken geleden bracht de Dalai Lama een bezoek aan India; het was de eerste keer dat lijj zjjn land mocht verlaten. Zelden heeft de bevolking van New Delhi een buitenlandse bezoeker zo n overweldigende ontvangst bereid. Vergezeld door zijn moeder, door twee autoriteiten die de ..ministers van thee en boter" genoemd worden en door Panchen Lama, vertoonde de Dalai Lama zich aan het volk. Meestal zag men hem op een pony, maar een maal besteeg hij een olifant, samen met premier Nebroe. Steeds was hij omringd door een menigte, die met gele gebedsvlaggen zwaaide, wierook brandde en bloemen strooide voor de voeten van zijn rijdier. Duizenden boeddhistische pelgrims wierpen zich plat ter aarde en als het hun niet Ongenaakbaar en trots ligt nog altijd het Lama-klooster in de bergen van Tibet. Maar de Dalai-Lama is niet minder on genaakbaar dan voorheen. lukte de zoom van zijn mantel te kussen, namen ze genoegen met de hoeven van zijn pony. Cecn toéval Met een hoofse buiging en glimla chend nam hij een boeket bloemen in ontvangst, die Nehroes dochter, mevrouw Indira Ghandi, hem aan bood. Hij droeg, zeer ontraditioneel, een westerse tropenhelm. Volgens „Time" wekte hij naar het uiterlijk min of meer de indruk van een bui tenlandse student aan de universi teit van Zuid-Californië... Zegenend maakte hij zijn zegetocht. En af on toe vond hij nog tijd voor een politieke conferentie. Want be halve opperpriester is de Dalai Lama momenteel ook voorzitter van het „Voorbereidende Comité tot Verbe tering van de Sociale Verhoudingen" in Tibet. In het besef waarschijnlijk van de verplichtingen die deze functie hem oplegde, toonde de Dalai Lama zich bijzonder attent tegenover de Chinese nfinister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe En Lai, die tezelfdertijd een rondreis door India maakte. Dit sa menvallen van twee belangrijke offi ciële visites was zeker geen toeval. Peking wilde er mee aantonen hoe zeer communisme en Boeddhisme hand in hand gaan, waar het „de handhaving van de vrede en de ver betering van het lot der arbeiders" betreft. Deze propaganda blijft niet zonder resultaat. Op een Boeddhistisch con gres in Nepal, enkele weken geleden, promoveerden enkele Russische en. Chinese sprekers Karl Marx meteen maar tot een moderne reïncarnatie van Boeddha. Een van de godsdienstige leiders in India, wiens ondei^scheidingsvennogen nog niet vertroebeld was, maakte daar overigens bezwaar tegen. „Er is een wezenlijk verschil," ze.i hij, „tus sen Boeddhisme en communisme. Het eerste tracht te veroveren met liefde, het tweede met vrees..." In Amerika heeft de nationale veiligheidsraad een overzicht samen gesteld van zonderlinge ongevallen in 1956, waaruit blijkt, dat het toeval rare stunts kan uithalen. Neem b.v. het geval van mevr. Loretta Lewis uit Charlotte in North Carolina. Haar wagen schoot van de weg af, stortte van een ruim zestien me ter hoge dijk en kwam vlak voor een naderende trein op de rails te recht, de locomotief veegde het wrak opzij en vervolgde zijn weg. Mevr. Lewis kwam eraf met een gebroken arm en een paar kneuzin gen. werk, getogen op de maan. De aarde(!) verlicht spookachtig de valleiwaar de raket is geland. wedstrijden dan welke club ook ons land. In de gymnastiek werkte de Vlissingse Turnvereniging zich op tot een hoogte, waarop zij zich met de beste zusterverenigingen in den lande kan meten. Ook bij de jongere zaalsporten gaat de lijn duidelijk omhoog. EWC is de eerste Zeeuwse volleybalclub, wel ke in de Zuidelijke hoofdklasse werd ingedeeld. In de landelijke overgangs klasse van de tafeltenniscompetitie komen voor het eerst twee Zeeuwse clubs. Wilno cn Will van Zoelen. uit. De successen zijn nog niet overweldi gend, maar beide clubs zullen zich de opgedane ervaring ongetwijfeld ten nutte weten te maken. Het zaalhand bal heeft nog geen landelijk contact in competitieverband. De belangstel ling groeit echter en het spelpeil stijgt snel, zodat men voor de naaste toekomst het beste mag verwachten, al speelt vooral bij deze sport de accommodatie een grote rol. Duidelijke taal Ook de persoonlijke successen spre ken in dit opzicht duidelijke taal. Nederlands amateur-elftal gekozen in de Zwaluwenploeg. terwijl zijn nog heel jonge clubgenoot Hcnlc dc Nooycr het tot een plaatsje in het Zuidelijk amateur-elftal bracht. En kele leden van de Vlissingse boksclub DOS behaalden een gewestelijk kam pioenschap en zagen zich in de natio nale amateurploeg gekozen. Hot lijdt geen twijfel, dat hun voor beeld stimulerend cn inspirerend zal werken en dat de gehele Zeeuwse sportwereld zich aan deze voorgan gers zal optrekken. Dit moge met het oog op de gemiddelde club- en persoonlijke prestaties onwaarschijn lijk klinken, men dicnc te bedenken, dat een goed voorbeeld zo niet dade lijk toch op de duur tot goed volgen leidt. De activiteit in het Zeeuwse zwem- wereldje was niet bijster groot. Het gebrek aan accommodatie cn het vol slagen gemis van een overdekt bad werken remmend op de prestaties. I beuren, dat Zierikzee de plaats in- i Een andere geluksvogel, gegeven nam van Terneuzen als enige Zeeuw- se vertegenwoordiger in dc landelij ke eompetitie. De animo voor internationale sport- uitwisseling verminderde duidelijk. In Vlissingen is een definitief einde ge komen aan de uitwisseling met Scar borough. Middelburg ging nog voor een weck met een grote ploeg naar Engeland, maar ook bij deze organi satie deden zich de eerste interne moeilijkheden voor. Enige conflicten Ook conflicten deden zich in het Zeeuwse sportwereldjc voor, niet na me in het kleine kringetje van de ringrijders en in de veel grotere van de voetballers. Beide conflicten leid den tot een ernstige botsing met alle nare gevolgen van dien. Zij hebben echter dc lucht gezuiverd en hebben derhalve ook hun nut gehad. 1956 is voor de Zeeuwse sport zeker Toch zou er juist ter verbetering van boven de verwachtingen gekomen, deze accommodatie uit het Zeeuwse Van het thans voor ons liggende jaar zwemwereldje zelf wel wat meer acti viteit mogen komen. mogen daarom met reden meerdere verbeteringen en grotere vooruitgang verwacht worden. de omstandigheden, was mevr. Pau line Ellison. Haar wagen botste op een gladde weg bij Richmond. Indiana, op een vrachtauto cn zij werd eruit geslin gerd. Maar zij kwam op haar acten- tas terecht cn gleed gezellig en vei lig een kleine 70 meter door. De heer Eugènc Cromwell uit Mil- vlug zijn goed geluk geprezen. Zijn wagen raakte van de weg af en kreeg averij maar zelf had hij geen schram. Toen hij echter uitstapte om de scha de in ogenschouw te nemen, viel hij in een kalksteengroeve en brak een arm. En wie zou nu gevaar zien in het simpele afzagen van een boomtak? Benjamin Morris uit Kansas City stond uit zijn bed op en deed dat midden in de nacht, want die tak schuurde door de wind telkens tegen zijn huis en dat verveelde hem. En kele minuten later lag hij weer in bed - in het ziekenhuis wel te ver staan. Hij had bij het zagen op het verkeerde stuk van de tak gezeten. Mevr. Mary Hastings. Bradley, schrijfster en jaagster op groot wild, had zonder een schrammetje safaris (jachtexpedities) in Afrika overleefd. maar zie, in de trofeeënkamer van haar huis te Chicago struikelde zij over een leeuwenkop en brak een arm. Toch wil het toeval bij zijn ge meenste streken nog wel eens attent zijn ook. Neem b.v. het geval van de h. Earle Heffley uit Chicago. Hij sneed zich bij het openmaken van een kerstpakketje, dat hij per post had ontvangen, in de hand. En wat zat erin? Een verbanddoos. Maar boer Paul Thomas trof het minder goed. Hij raakte slaags met een wijze maar sjagrijnige buidelrat. Toen Thomas een schokbom met brandende lont in het hol van het nare dier stopte, duwde het nare beest het ding prompt naar hem te rug. Thomas gaf het reeds knetteren de geval een fikse oplawaai en het ontplofte naast zijn grote schuur en deed twaalf ton hooi in vlammen op gaan. Naar wij vernemen verschijnt bin nenkort de geschiedenis van de Hon gaarse opstand, geschreven door twee Hongaarse emigranten, nl. mr. Kal man Konkoly, advocaat en journalist en dr. Aurél Abranyi, politiek redac teur bij een der grootste Hongaarse katholieke kranten. Aan de hand van hetgeen zij zelf beleefd en uit de mond van vluchtelingen vernomen hebben, is een verhelderend werk over de schokkende gebeurtenissen ontstaan. De auteurs noemden hun boek: „Een land in vlammen. Het offer dat Hongarije bracht". Het is binnenkort in de boekhandel verkrijg baar.

de Stem | 1957 | | pagina 5