golden fiction ('radio) JAN, DE ZOON VAN FINN Noblesse Oblige 35 r van den Akker n.v. In Argentinië talrijke politieke gevangenen Spaanse aanspraken op goudschat in Rusland dagblad Peüfem Meningen en Commentaren Branden in Californië bedwongen FRANSE KOLONISTEN SLAAGS Arka gaat Jubileren Fabriekje en drie huizen uitgebrand de Intromat AT EEN ONDERLIJKE ERELD TANKS UIT BOEDAPEST DUF0UR TWEEDE BLAD WOENSDAG 2 JANUARI 1957 NIEUWE AANPAK! ZIN VOOR WERKELIJKHEID TIJDELIJK Stuk R.T.M. gaat verdwijnen Dodelijk ongeval op schip Gestolen kronieken terug na 15 jaar Bisschoppelijk protest Administratieve problemen? s SLECHTE SPIJSVERTERING TELEVISIE-PROGRAMMA'S ATST nieuwe let zijn anderen >re ver- in de aénrich- kec. i HOOL die ten- hebben rde-jaars jt op het gegeven van be en be- Prince, udbureau ;elen der heer B. oekhoud- „Loon- door de van het te Goes. mge boe- Het rijst- PRESIDENT EISENHOWER blijkt het nieuwe jaar te willen begin nen met een nieuwe aanpak. De logica van zijn plannen is niet he lemaal duidelijk. Hi.i is erg kwaad geweest, omdat Engeland en Frank rijk door eigenmachtige maatrege len, buiten de UNO om, trachtten de Westerse belangen in de zóne van het Suezkanaal veilig te stel len. Hij is nu echter wel van plan machtiging te vragen van het Con gres, indien nodig, Amerikaanse troepen in het Midden Oosten te gebruiken. Zullen de V.S. dit slechts doen, als de UNO formeel een „agressor" heeft aangewezen? We zien nog niet goed in, hoe dit in de praktijk zou werken, nu in de UNO de Aziatisch-Afrikaanse invloed zo zeer versterkt is, dat het Westen in de minderheid dreigt te raken. Pre sident Eisenhower zou wel eens ge dwongen kunnen worden net als Truman in het Koreaanse geval maar onmiddellijk te beginnen zon der een eindeloos gepalaver in de Assemblee af te wachten. Hoe dit zij, er komt nu toch wel weer wat merg in de Amerikaanse politiek ten opzichte van het Mid den Oosten. Washington is niet van plan deze levensgebieden voor de wereldwelvaart als politiek jacht terrein aan de Russen over te laten. Zonder toetreding tot het Pact van Bagdad geeft het daaraan toch een stevige steun. Zo zet het nieuwe .iaar in met nieuws, dat van grim mig karakter is, doch dat beter uit zicht biedt op vrede dan het zoete gepraat van coëxistentialisten. J-JET DOET GOED uit Indonesië ook eens stemmen te horen, die getuigen van werkelijkheidszin. De overspannen nationalisten mogen de leiding hebben, er zijn toch ook hel dere koppen, die klaar inzien wat land en volk behoeven. Een hunner is de bekende Sjafroeddln, oud gouverneur van de Bank Indonesia, een vooraanstaande figuur in de grote Mohammedaanse partij, de Masjoemi. Wij worden nog steeds achter volgd door de spookbeelden van het Nederlandse bewind, zo merkte hij op. Wij zoeken naar een zonde bok, die verantwoordelijk is voor de chaos op elk gebied, en die vin den wij gemakkelijk: de Hollanders en de andere vreemdelingen." „Indonesiërs, die nog steeds tot objectief handelen en denken in staat zijn en respect koesteren voor buitenlanders en buitenlands ka- oitaal, lopen het gevaar te worden beschuligd nog steeds aangestoken tp zijn door de Nederlandse manier van denken. Dikwijls gebruiken die beschuldigd nog steeds aangestoken lat kennelijk uit het Nederlands is vertaald. De beschuldigers vergeten lat zij wensen te verbergen, dat zij op Nederlandse scholen zijn opge voed en dat zij hun loopbaan onder de Nederlandse regering zijn begon nen. Wij zijn een vrij volk, doch ve len van ons hebben nog steeds de mentaliteit van slaven en zijn be zeten door 'n minderwaardigheids complex". Sjaffroeddin heeft geen naam genoemd, doch aan zijn harde von nis ontsnapt ook Soekarno niet. We willen de hoop niet opgeven, dat opvattingen als van hem en van Hatta het winnen van de ideeën dergenen, die de jonge staat aan de rand van de ontbinding hebben ge bracht. TN een interview met „Het Vrije Volk" heeft minister Hofstra gezegd: „De beperkingen waar wij voor staan, zijn voor zover wij kun nen zien, maar tijdelijk en noodza kelijk om die dingen, die naar ons aller mening vóór moeten gaan, veilig te stellen. Slagen we daarin, dan is er alle reden om aan te ne men, dat de opwaartse lijn zal wor den hervat. Dan kunnen wij 1957 ook met vertrouwen tegemoet zien." Deze uitspraak dunkt ons niet geheel te rijmen met het besliste verzet, dat de minister ontwikkelde ten aanzien van het tijdelijk maken van de verhoging der benzinebelas ting. Dat past, zou men zo zeggen, geheel in zijn visie op de toekomst. De U.S.M. (Uitvoering Sloopwerken en Metaalhandel) te Stampersgat heeft van de Rotterdamse Tramweg maatschappij alle tramlijnen aange kocht op Goeree-Overflakkee en in de Hoeksche Waard. Zoals bekend, wor den hier de tvamdiensten door bus diensten vervangen. Zo spoedig moge lijk zal met het verwijderen van de rails een begin worden gemaakt. Aan het boord van het sleepschip ,.Fendel 129", dat in de Waalhaven lag, heeft zich een ongeval voorge daan, dat het leven heeft gekost aan de 54-jarige matroos G. Koch uit Duisburg. Bij het ophalen van een anker is hij aan het hoofd getroffen door een kraanbalk. Met een schedelbasis- fractuur is hij toen naar het Wester ziekenhuis overgebracht, waar hij korte tijd later is overleden. De grote branden in zuid-Californië die vijf dagen gewoed hebben, zijn thans bedwongen. Een merendeels met kreupelhout begroeide oppervlak te van 153.786 ha is verbrand. Meer dan 60 huizen zijn In vlammen opge gaan en er is een dode te betreuren. 'ranse kolonisten achtervolgen een \rabier (half verscholen achter een <uto) tijdens de begrafenis van de ■ermoorde burgemeester van Boe- arik, Amedee Froger. De Arabier had tijdens het voorbijtrekken van de stoet een beledigend gebaar ge maakt. Tijdens de achtervolging werd de man op de vlucht doodgeschoten. De Algemene R.-K. Ambtenarenver- eniging herdenkt op 8 september van het volgend jaar haar veertigjarig bestaan. Ofschoon de verschillende commissies ter voorbereiding van dit jubileum nog volledig met hun werk zaamheden bezig zijn, is reeds bekend dat de ARKA het jaarlijks congres, in 1957 een jubileumcongres, in sep tember in Maastricht organiseert. Voorts zullen de ARKA-leden van 1 tot 12 mei op bedevaart naar Rome gaan. Omtrent de kerkelijke plechtig heden rond dit jubileum voert de A.R. K.A. nog besprekingen met het epis copaat. Maandag is brand uitgebroken in een oud herenhuis met bijgebouwen te Lie velde (gemeente Lichtenvoorde) bij Groenlo. Dit pand, waarin een ge deelte van de tricotage van de firma Kamphuis uit Zutphen is gevestigd en dat hoofdzakelijk als snijderij en op slagplaats werd gebruikt brandde ge heel uit. Aan de achterzijde van het fa briekspand bevonden zich drie arbei dershuisjes, die niet door het vuur zijn beschadigd, doch ernstige water schade hebben geleden, waardoor zij voor enige tijd onbewoonbaar zijn en drie gezinnen dakloos zijn geworden. De volledige kroniek van het moe derhuis der Missiezusters van het Kostbaar Bloed te Aarle Rixtel, die de Gestapo op 14 oktober 1941 bij een onderzoek naar verdachte papie ren heeft meegenomen, is dezer da gen door een onbekende heer uit Lei den aan de Zusters teruggestuurd. Een Duitse officier had hem deze kroniek tijdens de oorlog ter hand ge steld met de mededeling: ,,Dit zijn gestolen kronieken uit een klooster. Berg ze goed op, u kunt ze dan later als de oorlog voorbij is weer aan het klooster teruggeven." De onbekende heer had de boeken zo goed verstopt, dat hij ze eerst in 1956 dank zij een verhuizing weer heeft teruggevonden. Onmiddellijk heeft hij ze per post bezorgd en via verschillende andere kloosters ont vingen de zusters de kroniek na 15 jaar weer terug. (Advertentie) Aan hen, die steeds het allerbeste minnen, de Golden Fiction-vrienden en -vriendinnen, zij hierbij voor hun trouw oprechte dank gebracht! Die dank verplicht. Volhardt in Uw vertrouwen, U kunt, als op een rots, op Golden Fiction bouwen, die gouden geurtabakken, uitgelezen-zacht... 't Volmaakte rookgenot zal weer Uw jaar verrijken... En moge 't net zo goed als Golden Fiction blijken! (Advertentie) De bisschop van San Luis, mgr. dr. Emillio Di Pascuo, heeft zich in een open brief aan dr. Alberto Mercier, de Argentijnse minister voor Land bouw en Arbeid, gekeerd tegen de vergrijpen van de Argentijnse rege ring en met name tegen de onrecht- lost ze vrijwel alle op! uit Administratiesystemen en boekhoudmachines BEZUIDENHOUTSEWEG 80 - 's-GRAVENHAGE - TEL. 72 00 77 TILBURG TEL. 26349 vaardige vervolgingsmaatregelen politieke motieven. Het is maar al te duidelijk, zo schrijft de bisschop in deze brief, dat overal in den lande ,,de geest van wraak en de tomeloze vervolgings- zucht slachtoffers zoeken, de goede wil vernietigen en de velen teleurge steld hebben, die na de triomf van de bevrijding in de mening verkeer den dat in de toekomst eindelijk weer eens de eendracht en het herstel van de vrede zou worden nagestreefd." De open brief van mgr. Di Pascuo is een antwoord op een schrijven van minister Mercier, waarin deze de reeds vroeger door de bisschop van San Luis geuite kritiek van de hand heeft gewezen en waarin hij volhoudt dat ,,dc bevrijdingsrevolutie zich bij haar werkzaamheden laat inspireren door de christelijke leer en overeen komst met de sociale richtlijnen van de H. Vader." ,,Ik kan U verzekeren", zo ant woordt de bisschop weer hierop, ,,dat het volk dit niet gelooft en nog veel minder diegenen die in de kerkers zaten of zij, die nu nog gevangen gehouden worden. Niemand van hen zou geloven, dat de regeringsmaatre gelen, die zoveel leed veroorzaakten geinspireerd worden door de Codex die de naastenliefde voorschrijft". De brief van mgr. Di Pascuo, die als een der meest onverschrokken tegenstanders van het Peronistische regiem bekend staat, werd in het ka- tholieke dagblad ,,E1 Pueblo" ge- I drukt en heeft in Argentinië groot I opzien gebaard. De provisorische re- i gering van generaal Aramburu, die j tot nog toe elk verzoek om gratie af- i wees en zelfs beweerde, dat er van politieke gevangenen in 't geheel geen sprake was, zag zich vóór Kerstmis gedwongen, een namenlijst van deze gevangenen te publiceren, zodat hun familieleden en kennissen hen met Kerstmis en de jaarwisseling met ge schenken konden gedenken. Het Spaanse Ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekendgemaakt, dat het documenten in handen heeft gekregen, waarmee de Spaanse rege ring haar aanspraak op een grote hoeveelheid goud, die tijdens de bur geroorlog naar de Sovjet-Unie werd gezonden, kan staven. Over de waarde van het goud gaf het ministerie geen bijzon derheden, maar naar te Madrid ver luidt, gaat het om een bedrag van ongeveer drie miljard gulden. Begin 1937 aanvaardde dr. Juan Negrin, die in het kabinet van Largo Caballero minister van Financiën was, een aanbod van Rusland om de goudreserves van de bank van Spanje te bewaren. Rusland was in die tijd de voornaamste leverancier van oor logstuig aan de republikeinen. Dr. Negrin had, kort voordat hij in november jl. te Parijs in ballingschap stierf, contact met de Spaanse rege ring opgenomen en aangeboden haar BRUTAAL Mensen in alle delen van de wereld kunnen op brieven, die in Egypte op de bus zijn gedaan, het volgende post- stempel lezen: „Het Suez-ka- naal hoort onomstootbaar aan EgypteNiet iedereen is het daarmee volmondig eens. T elefoont jes De politie van Chicago slaagde erin de hand te leggen op het hoofdkwartier van een bende, die in verdovende middelen handelde. Zij zette een knaap aan het tele foontoestel, die de taak van een ver trouwd bendelid overnam. Hij hoef de niets ander te doen dan „Kom maar" te zeggen als er klanten bel den, die om het spul vroegen. Op de afgesproken plaats stond een stel. letje agenten klaar, dat hen inre kende. Men had er al veertig voor men in de gaten had, dat het een val was. Waarschuwing Dit stond te lezen in een hoofd artikel van een deftig Amerikaans dagblad, waarin het mogelijke be zoek van Tito aan Eisenhower werd besproken: „Als president Eisenhower inder daad Tito, de dictator van Joe goslavië wil uitnodigen en hem meeneemt naar zijn boerderij in Gettysburg, zouden wij mevrouw Elsenhower willen adviseren het zilverwerk te tellen voordat men Tito laat vertrekken". Voordeel In Ashdown heeft men een voordeel ontdekt van de benzine- schaarste. Er werden minder kerstbomen uit de bossen rond het Engelse plaatsje gestolen dan ooit tevoren. Men schrijft dit toe aan de benzine-nood, die vele mensen thuis hielddie er vroeger geen been in zagen per auto een boom pje te gaan verschalken. Tv Buitenkansje Soldaat Aaron Wilson, die tijdens de oorlog in Korea deserteerde en overliep naar de roden, heeft door die stap een mooi buitenkansje ge kregen. In Amerika dacht men na melijk, dat hij was gesneuveld Men betaalde zijn „nabestaanden" 35000 gulden. Nu is hij in zijn vaderland terug gekomen en de autoriteiten hebben al toegegeven, dat er geen kans is het uitgekeerde bedrag van hem terug te vorderen. Mager Homer Ferguson, een militair uit Los Angeles, heeft naar eigen reg- gen een systeem ontdekt om mager te worden zonder dat je er iets voor hoeft te slikken en zelfs zonder min der te eten. „Het is gewoon een kwestie van regelmatig en diep in ademen", zegt hij. „Hoe meer zuur stof je binnen krijgt des te beter. Zuurstof verbrandt alle stoffen in je lichaam, die je dik maken als er niet genoeg zuurstof is". Ober!!! Waar blUft mijn dubbelt biefstuk?!!! (Advertentie) DONDERDAG 3 JANUARI 1957 HILVERSUM I 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters, n.00 Kookpraatje. 11.15 Lichte muziek. 11.45 Bij de dood van een vlieg, caus. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land en tuinbouw- meded. 12.33 Dansmuziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Koersen. 14.00 Marie Antoinette, hoorsp. 14.45 Pia norecital, 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Orgel en zang. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld. Het maandelijks overzicht van de werkzaamheden van de Ver. Naties, door mr. C. W. A. Schur- mann. 18.00 Nws., 18.15 Sportproblemen 18.25 Amus. rrnuz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Cabaret. 19.25 Lichte muz. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Kamerork. en so liste. 21.00 Struensee. hoorsp. 22.40 Journ. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Onze buitenl. correspon denten melden. 23.2523.55 Jazzmuz. HILVERSUM II 298 m. KRO: 7.03 Nws. 7..0 Gram. 7.45 Morgengbed en litur gische kalender. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamer koor. 12.00 Angelus. 12.03 Iiistr. octet. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Lichte muz. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Viool en piano. 13.45 Gram. NCRV: :4.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 35.15 Surinaamse volksmuz. 15.40 Gram. 16.00 Bijbellezing. vVind je maar niet op. We zullen Afwachten en zien wat er gebeurt. Ik kon de hulp van een span best gebruiken, dat verzeker ik je, want mijn eigen schouder is tot op het been gekneusd door de strengen. Ge loof me. Jan, één man en één „hus ky" vormen geen span - neen, jon gen, een span van niets. Ga zitten, jongen en laat ik mijn pijp eens vullen". Het was natuurlijk, dat de uitkomst van Dicks overpeinzingen hierin be stond, dat hij afwachtte wat de weg, die Jan had afgelegd, hem wel bren gen zou. Maar toch zou hij niet ge wacht hebben, als Jan er niet zo han dig op aangedrongen had. Soms, niet heel dikwijls, wordt een hond in de door A. J. Dawson. beschaafde wereld listig. Maar in de wildernis worden ze dat veel gemak kelijker en sneller, zelfs dieren, die lang niet Jans buitengewoon verstand en rijke verbeeldingskracht bezitten. Dick had nog niet lang gewacht, toen zijn oren en die van Jan het geluid en het suizen van een zweep opvingen. Blijkbaar hadden Jans' makkers zich in de afwezigheid van hun leider niet bijzonder ingespannen In de verte kon men nu en dan het gehuil van een wolf horen. Jim Willis toonde geen verbazing, toen hij, op een wenk van Dicks hand. zijn span deed stilstaan naast een K.N.W.B.P.-man, en zijn eigen vermiste aanvoerder. In het bijzijn van anderen toonde Jim nooit enige verbazing. Hij knikte begrijpend, toen Dick hem het verhaal van Jans ver schijning op de vorige avond vertelde en van zijn verdwijning, vele maan den geleden, uit Lambert's Siding in Saskatchewan. ..Het grenst aan het wonderbare, dat ik hem hier terugvind - of liever, dat hij mij terugvond, niet waar?", sprak Dick. ,,Ja, een slimme hond, die Jan", zei de kalme Jim. Hij merkte op - men kan het niet nagaan met welke vreemde aandoe ningen in de stille diepten van zijn natuur - dat, hoewel Jan vriendelijk zijn tong uit de bek liet hangen en met zijn staart zwaaide, als Jim sprak, hij toch als vastgelijmd zijn kop tegen sergeant Vaughans knie bleef drukken. De twee mannen leunden tegen Jims slee en boden elkaar tabak aan. terwijl Dick in het kort vertelde hoe hij met de krankzinnige man van een eenzaam kamp bij een zilvermijn bij het Great Slave Meer gekomen was. Het bleek, dat Dicks vrees ge grond was geweest, dat in dit eenza me land, waar hij doorheen moest reizen, een afschuwelijke epidemie van dolheid had geheerst. Een van het span van zeven „huskies" was tenminste in de eerste dagen van de reis dol geworden en moest wor den doodgeschoten. ..Ik had niet gemerkt of het dier een van de andere ook gebeten had, maar de volgende dag waren er reeds twee aangetast, en voor ik hen kon neerschieten, hadden ze een ander behulpzaam te zijn bij het terugvin den van de ontvangstbewijzen voor de goudzending. Hij overleed echter voordat de onderhandelingen konden worden voltooid. Volgens de bekend making van het Spaanse ministerie hebben de familie van Negrin en enige van zijn Spaanse vrienden sinds dien geholpen bij het opsporen van de stukkon, „welke de Spaanse regering de juridische basis verschaffen voor het terugvragen van het goud". Buitenlandse waarnemers zijn van oordeel, dat de Spaanse regering, die met economische moeilijkheden te kampen heeft, door deze verrassende mededeling het jaar op een prettige manier heeft willen besluiten. Voorts zou uit het feit. dat er in het commu niqué in prijzende bewoordingen over dr. Negrin en zijn medewerkers wordt gesproken, de wens van de regering van Franco blijken om zich te verzoe nen met de Spaanse republikeinen in het buitenland. span gebeten. De volgende dag moest ik dat paar afmaken en verwachtte elk ogenblik, dat de teef, de enige overgeblevene, ook dol zou worden. Maar ze schijnt het gevaar ontsnapt te zijn." Dick repte niet over de vermoeien de volgende dagen, toen hij zelf uren lang in het tuig gezwoegd had, lo pende vóór zijn eigen hond, terwijl de krankzinnige man in dekens ge wikkeld boven op dc lading van de slee gebonden zat. Maar Jim Willis wist het wel, zonder dat het hem ver teld werd. Hij zag de striemen van het tuig op de schouders van Dicks jas en hij begreep, hoe precies daar onder een schrijnende plek moest zijn. „Nu, zeg", merkte hij vol bewon dering op, „je schijnt het hard te verantwoorden gehad te hebben." Dick legde heel kort, alsof de* zaak nauwelijks de moeite waard was. uit. waarom hij de krankzinnige als een baal glad goed moest vervoeren. Het bleek, dat hij de man had la ten lopen, toen zijn span ingekrom pen was tot slechts één hond van middelmatige grootte. De waanzinnige had listig de ge legenheid afgewacht en evenals een wolf Dick later van achteren bespron gen. en zijn tanden in diens nek gezet. Hoewel Dick er weinig over sprak, was dit het begin van een zeldzame en vreselijke strijd geweest, waar van de enige toeschouwer een enkele sledehond was. De twee mannen hadden ruim een iiïjïs- m i jgmmm 16.30 Pianotrio. 17.05 Voor de jeugd, 17.35 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Gram. 18.15 Ork.conc. 18.45 Leger des Hevlskwartier. 19.00 Nws. en weerber. 19-10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Gram. 20-00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram, 22,45 Avondoverdenking, 23*00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel cn gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 14.55 Idem. 15.05 Nieuwjaarsviering in Japan. 15.35 Ork.conc. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Pianospel. 17.15 Voor de kinderen. 18.20 Boekbespreking. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Lied van de week. 19.45 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gram. 20.40 Verz.progr. 21.30 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.11 Intern. Radio Universiteit. 22.30 Koorconc. 22.5523.00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 en 12.30 Gram. 13.00 Nws. 14.15 Gram. 14.30 Kamerork. 15.30 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Zangrecital. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.55 Idem. NTS: 20.00 Journ. en weerber. KRO: 20.15 Voor de jeugd. 20.45 Televitrine. b. Kookpraat.ie. c. Theaternws. d. ..Stella" of ..De wonderen zijn de wereld nog niet uit", éénacter. e. Epiloog. VLAAMS-BELG. TV-PROGR. 19.00 Feuilleton. 19.06 Voor de vrouw. 19.30 Nws. 19.50 Debat. 20.20 Emiel en de detectieven, film. 21.50 Close-up. 22.35 Journ. en nws. (Advertentie) Betere schoenen zijn voorzien Een aantal Russische tanks is uit de Hongaarse hoofdstad terugge trokken. Voor de kettingbrug duidt een onbedekte plaats in de sneeuw aan, waar het stalen gevaarte op gesteld stond; de sporen draaien vandaar naar links. kwartier lang in de platgetrapte sneeuw, al worstelend heen en weer gezwaaid, vóórdat Dick de waanzin nige eindelijk overmeesterd en aan handen en voeten gebonden had. De ze was groot en krachtig gebouwd, terwijl zijn krankzinnigheid zijn na tuurlijke vechterseigenschappen nog sterk vermeprde.rd had. De verbon den nek van Dick Vaughan zou, even als zijn tot op het been toe doorge beten rechterduim, voor altijd de ken merken dragen van de woestheid van de arme stakk-erd in die eenzame worsteling over het slcdcpad. „Dat lijkt me toch niet in orde", merkte Jim Willis op. „Als ik jou was, zou ik hem een kogel gegeven hebben." „O, neen, dat zou helemaal niet goed zijn", zei Dick. Hij trachtte niet uit te leggen, waarom hij zo dacht; misschien zou hij hel niet gekund hebben, en zouden de tradities van het korps, waarbij hij diende, vervallen zijn: cn daar over wordt zelden gesproken door degenen, die ze het best begrijpen endie er het meest door beïnvloed worden. „Waar ga je nu naar toe?", vroeg Jim. „Naar Edmonton. Maar sinds ik alleen maar deze ene kleine „husky" over heb, is het mijn plan om naar Fort Vermilion te gaan en te trachten daar een nieuw span te kopen." „Ja. ik was ook op weg naar Ed monton. en ik wilde ook naar Fort Vermilion, sinds ik mijn geweer ver loren heb", zei Jim. „Ik heb er meer dan genoeg van om zonder enig wa pen de weg voor die hoertjes achter me te banen" (het gehuil der wolven was nu en dan hoorbaar). „Het lijkt me. dat we elkaar op het goede ogenblik ontmoet hebben", zei piek glimlachend. ..want ik heb nodig wat jij hebt en jij hebt nodig wat ik heb." „Dat dacht ik ook zo", gaf Jim toe. „Als je het goedvindt, konden we het best met jouw Jan en mijn honden samen tot Edmonton bren gen". Tenslotte werd de zaak aldus ge regeld: twee der honden van Jim Willis werden met Jan als leider voor Dicks slede gespannen, beladen met de krankzinnige en Dicks dekens. De rest van Dicks lading werd op Jims slede gepakt en getrokken door de drie andere honden van Jim, bij gestaan door de enig overgeblevene van Dicks span. Zo werd de reis van vijfhonderd mijlen naar Ed monton aangevangen. Deze regeling beviel Jan bijzonder goed, daar ze hem gelegenheid ver schafte zijn baas te tonen, wat hij als aanvoerder presteerde. Er lag een onuitsprekelijk genot voor Jan in het feit, dat hij van de lippen van zijn eigen baas de bevelen „Halt" of „Vooruit weer" kreeg. Deze vreugde vervulde Jan dusda nig, dat hij er zelden aan dacht, om de twee honden achter hem tot len. Terwijl de geliefde stem van Dick in zijn oren trilde, zou hij die slee, met zijn tragische vracht, wel alleen hebben kunnen trekken. Nu hadden zijn makkers het makkelijk, want Jan was te blij, te opgewonden, om op hen te letten en hield de strengen met zijn enorme kracht zo strak ge spannen. als de snaren van een harp. 's Avonds was hij te zeer vervuld met het bewaken van zijn meester, om straffen uit te delen, indien ze die nodig mochten hebben. Op de eerste avond van hun ge zamenlijk kampleven leende Jim Wil lis, met het vuur van een lang ver kropte wraakzucht, Dicks geweer en ging „eens met die vervloekte wol ven afrekenen", zoals hij zich uit drukte. Dit wapen was een repeteer geweer en het lukte Jim om met vlugge en oordeelkundige handeling vier der stoutmoedigste wolven te doden; dit feit verschrikte en ont moedigde de anderen zo. dat ze hun gevallen vrienden zo spoedig mogelijk verslonden, waarna ze het pad in de steek lieten en Jim niet meer hinder den. Overdag bepaalde het gesprek tus sen Dick en Jim zich tot misschien een half dozijn korte opmerkingen, die ze elkaar over de slede heen toe riepen. Maar de avonden bij het kampvuur werden verlengd tot ver over het tijdstip, waarop ze reeds in diepe rust geweest zouden zijn, was ieder van hen alleen geweest. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3