De hond keek toe en dacht er alleen maar het zijne van Onfortuinlijk nieuwjaarsbegin t Afscheid en jubilea bij Tbe Vitrite Works Middelburg Raad van St-Jansteen gaf frat aan gemeentebegroting CKefariiie ,4- Lederindustrie kan terug zien op bevredigend jaar RESTANTEN VAN KASTEEL MOERMOND AANGETROFFEN Zeeuws studiefonds kreeg al enige aanvragen binnen VGravenpolder gaat procederen voor het uitbreidingsplan DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 2 JANUARI 1957 Bronzen onderscheiding voor W. Blaas 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Walcheren VLISSINGEN Personeelsschaarstc Ontwikkclingsdag Zeeuwse fruilteclt Jaaroverzicht der Bossche veemarkt Poolse oudstrijders verbraken „oplatek Eerste bestuursleden aangewezen Schipper verdronken te Ooslerhout Z.-Vlaanderen Zuid-Beveland Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen Tijdens een bijeenkomst in de kantine is door directie en staf van de N.V. The Vitrite Works afscheid genomen van een achttal medewerkers, dat het bedrijf gedurende 30 jaar of langer heeft gediend. Tevens werd een achttal medewerkers gehuldigd in verband met 50-jarige, 40-jarige en 25-jarige jubilea. Een bijzondere plaats werd hierbij ingenomen door de heer W. Blaas (het laatst mach. steller van de afdeling perserij), die tegelijkertijd met zijn vertrek zijn 50-jarig jubileum vierde bij het be drijf. Door de directie, bij monde van de heren 3. A. Hesselink en ir. J. P. Berdenis van Berlekom, werd gememoreerd, dat de heer Blaas het bedrijf heeft zien uitgroeien, bijna vanaf het eenvoudige begin nu 63 jaar geleden tot het moderne fabriekscomplex, dat het thans is. De wethouder, de heer J. W. Köge- Ier, die het gemeentebestuur verte genwoordigde, maakte bekend, dat deze „demonstratie van een uitste kende verhouding werkgever-werk nemer" ook tot H.M. de Koningin was doorgedrongen; de heer Kögeier maakte bekend, dat de heer Blaas de Koninklijke onderscheiding, de ere medaille in brons, verbonden aar. de Orde van Oranje-Nassau, is toege kend. De heer Kögeier, die de jubi laris, die het bedrijf dus gaat ver laten, de onderscheiding op de borst spelde, schetste de persoonlijke bij drage, de de heer Blaas heeft gele verd tot de algemene welvaart. Dat hij gedurende vijftig jaar zijn krach ten aan één en hetzelfde bedrijf heeft gegeven is een zaak, die het gemeen tebestuur niet onverschillig laat. Vervolgens werden de jubilarissen gehuldigd, die veertig jaar aan het bedrijf waren verbonden. Succes Dit waren de heren H. Korstanje, J. Koster en A. Philipse, die even eens als de heer Blaas uit handen van één van de directeuren de gratificatie- enveloppe in ontvangst mochten ne men van de zijde van de directie werd de opmerking gemaakt, dat het succes, dat met de doorgevoerde me chanisering van het bedrijf kon wor den geboekt, geen succes zou zijn ge weest, als er geen mensen als deze ju bilarissen waren geweest, die de ma chines bedienden en verzorgden, In een hartelijke toespraak richtte de heer P. Meliefste als lid van het dagelijks bestuur van de onderne mingsraad zich tot de jubilarissen. Hij dankte hen bovenal voor de Kame raadschappelijke samenwerking. Ver volgens spraken de heren H. de Vries (afdelingschef), A. Leenhouts en J. Sohier; dt laatste namens het perso neel van de hulzenfabriek. De heer Sohier bood geschenken aan. Namens de „vrienden van de per serij" richtte zich de heer A. Poort vliet in het bijzonder tot de heer Blaas. Namens deze vrienden bood hij de heer Blaas een enveloppe met in houd aan. Hij zei, dat de collega's de vertrekkende steeds hebben gewaar deerd om zijn humoristisch en opge wekt karakter. Een bijzonderheid is, dat de heer Blaas deze dag ook juist zijn 45-jarig huwelijksfeest vierde. Op hun beurt hebben de jubilarissen een dankwoord gesproken. De dames, die de heren jarige-werknemers op deze dag vergezelden, werden fraaie bloemstukken aangeboden. Hierna kwamen de jubilarissen, die het bedrijf 25 jaar hadden gediend voor 't forum van directie, staf en chefs. Dit waren de heren C. Blok- poel, P. Bostelaar, J. A. Huiszoon en J. Jobse. Zij werden toegesproken door de heren Poortvliet, De Vries, Van Eenennaam, J. Boone, A. J. Haag Leenhouts en Schier. Ook deze jubilarissen werden ieder afzonderlijk door een van de beide directeuren toegesproken, evenals de gepensionneerden, waarvan vervolgens afscheid werd genomen. Hierbij was uiteraard de heer Blaas en verder de heren F. J. van de Ran- sou, J. Boone. J. Wondergem, J. Knuijt, F. Posthumus, J. Kluijfhout en H. J. Matena. Een groot aantal sprekers voerde het woord, waaronder de heer Haag, die mede namens ir. G. Kranen een speciaal woord sprak tot de heer Ma tena, die vele jaren fabricatiechef was van de ,,Viwofra", het bedrijf in Frankrijk, eertijds behorend tot de Vitrite en waarmee thans nog vele banden bestaan. Het vasstellen van de begroting in de raad van St. Jansteen verliep ta melijk vlot. Slechts op enkele pun ten uit de begroting moet worden te ruggekomen en hierbij was o.m. de huur van de ambtswoning van de bur gemeester. De heer v. Acker vindt dat na de verbetering van deze woning ten bedrage van 8800.de huur van 550.per jaar te laag is. De voorzitter zegt dat in de bepalin gen omtrent de huur van deze woning vermeld staat, dat als huur betaald moet worden óf wel 1212 r.c van de jaarwedde van de burgemeester óf wel de geschatte huurwaarde van de personele belasting. Uiteindelijk komt men overeen, dat een hertaxering aan de belasting dienst zal worden aangevraagd. Een ander bedrag op de begroting dat van de heer van Acker griefde, was dat van de lidmaatschapskosten van de Vereniging van burgemeesters en se cretarissen. Nog niet zo zeer de lid maatschapskosten, maar de feestjes na een bijeenkomst op rekening van de gemeente vindt hij niet goed. Dit is volgens hem reeds tot excessen ge groeid. De voorzitter bestreed dit volkomen. De heer van Acker was niet te overtuigen en hij maakte een voor stel om uit deze vereniging te treden dat echter met 6-5 werd verwor pen. Het loon van de gemeentebode en van het Hoofd van de B.B. is volgens enkele raadsleden te laag. B. en W. zullen dit eens bekijken en hierom trent met een voorstel komen evenals over de kleding van het personeel van de brandweer. De begroting van het Burgerlijk Armbestuur werd uitgesteld tot een volgende vergadering. De oudheidkundige kring ,.De Vier Ambachten" te Hulst krijgt een sub sidie van 25. De Interdiocesane Stichting Katho lieke Beroepskeuze Voorlichting afde ling Zeeuwsch-Vlaanderen, krijgt 15 per psychologisch onderzoek van inge zetenen der gemeente. De plaatselijke afdeling van de Ka tholieke Bond van Bejaarden en Ge pensioneerden in het Bisdom Breda krijgen voor ieder lid uit de gemeente een bedrag van 2.(zulks naar de ledentoestand per 1 januari 1957). In de rondvraag vraagt de heer v. Acker hoe ver het nu staat met de huizenbouw in Heikant. Binnenkort worden er wederom 20 woningen in het dorp gebouwd, maar Heikant is er weer niet bij. De mogelijkheid is er toch om in Heikant woningen te bou wen aldus de heer v. Acker. De voorzitter vindt deze kritiek goedkoop en onjuist, want de heer v. Acker weet toch ook dat in Heikant reeds grond werd aangekocht maar dat hiervoor nog geen definitieve koopakte werd gepasseerd, terwijl G.S. hiervoor nog hun goedkeuring moeten geven. Bovendien zullen G.S. geen goedkeuring geven alvorens het exploitatieplan van het gehele gebied aan de le Kerkdreef bekend is. Met alle voortvarendheid wordt aan een en ander gewerkt, maar hier kan on mogelijk op worden vooruit gelopen. (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en...doen wonderenI Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chelarir.e f,4"-elk afzonderlijk st beroemd - werken tezamen nog beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen Tegen pijnen en griep. Geschikt voor <Je gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelator De gunstige conjunctuur heeft zich ook in het afgelopen jaar voortgezet. De bedrijvigheid in de lederindustrie was in 1956 dan ook bevredigend te noemen en indien de spanningen op de arbeidsmarkt zich niet meer toege- spits hadden, had de lederindustrie met nig meer tevredenheid op het afgelopen jaar kunnen terugblikken. Nu was het zeer moeilijk het be nodigde personeel aan te trekken, terwijl de steeds stijgende lonen en kosten praktisch niet verdisconteerd konden worden, hetgeen zeer zeker invloed zal hebben op het resultaat. Doordat de in de laatste maanden van 1955 opgetrokken huidenprijzen in 1956 weer op een meer normaler basis terugkwamen, bleven de prijzen van de diverse ledersoorten gedu rende 1956 praktisch ongewijzigd. Door de spanningen van de laatste maanden zijn de huidenprijzen echter weer met 1015 procent gestegen en daar het praktisch onmogelijk is de leerprijzen te verhogen, stelt dit de looierij voor grote moeilijkheden. De schoenindustrie heeft in 1956 niet over gebrek aan werk te klagen gehad. Gedurende het gehele jaar werd op volle toeren gedraaid. Ook in de reparatiesector is het, vooral in de zomermaanden zeer druk geweest terwijl de lederwarcnindustrie het werk nog steeds niet geheel aan kan. De vooruitzichten voor 1957 zijn niet onbevredigend, hoewel het zich laat aanzien, dat het steeds moeilijker zal worden een gunstig resultaat te bereiken. Een beetje meer armslag om tot verbetering en uitbreiding van de installatie te kunnen overgaan, tot grotere rationalisering en mechanisa tie van de bedrijven, zou dan ook wel gewenst zijn. Hier volgen enige thans geldende groothandelsprijzen van Vachecroupons voor de schoenfa brieken f 6.per kg; idem voor de reparatie f 7.50 per kg. vache halzen dun f 4,— per kg idem licht f 3.75 per kg idem zwaar f 3,50 per kg vache liezen dun f 2.50 per kg, idem licht f 2,00 per kg, idem zwaar 1.75 per kg. chroomgelooide buffeldrijfrie- men croupons f 12.50 per kg. kernge- looide inl. drijfriemen croupons f 7, per kg, tuiglederen halzen f 1,65 per vierkante voet, tuiglederen liezen f 1,- pcr vierkante voet. Daar deze prijzen praktisch gelijk zijn aan die van het begin 1956, kun nen we vergelijkende cijfers achter wege laten. Op 11 januari zal de kring Zeeland van de Nederlandse Fruittelersorga nisatie in Goes een oritwikkelingsdag voor de Zeeuwse fruitteelt houden. Sprekers zullen zijn de heren P. 4.. Spoor uit 's-Gravenhage. over be drijfseconomische voordelen van de moderne fruitteelt"; Fr. J. C. B. Jan sen uit Breda over ..welk fruit wenst de conservenfabrikant" en dr. J. G. ten Houten uit Wageningen over ..pro blemen rondom de ziektebestrijding in de fruitteelt". Een automibilist uit Spa.arnd.am ging, kort na de jaarwisseling, met een gehuurde auto van huis om zijn ouders in IJmuiden te bezoeken. Ver kwam hij echter niet, want op nog geen 100 meter van zijn wo ning raakte hij met de rechtervoor- kant van zijn auto een huis, begon vervolgens te slippen en gleed als een brief in een brievenbus op zijn kant in de „gleuf' tussen het Vis serseinde en een van de huizen, die onder aan de dijk staan. Geheel ongedeerd kon de bestuurder de auto verlaten. Het huis werd niet beschadigd en de bewoners onder vonden geen enkele hinder daar ze afwezig waren, De foto geeft een beeld van de „brief in de brieven bus" oftewel de auto dussen de dijk en het huis. Aan de Bossche veemarkt zijn in het afgelopen jaar in totaal aange voerd 290.224 stuks vee (vorig jaar 330.564, een vermindering dus van 40.340). Alleen het aantal vette kalve ren was hoger dan het vorig jaar en wel bijna 5000 stuks. Aan de Bossche pluimveemarkt bedroeg de aanvoer 1.476.975 stuks tegen het vorig jaar 1.452.200. dat is een vermindering van 24.775. Kersttijd is zowel voor de Honga ren als voor alle vluchtelingen een tijd, waarin hun gedachten meer dan ooit, zeker na de laatste gebeurtenis sen, naar hun onderdrukte vaderland uitgaan en naar hun daar achterge bleven families en bekenden. En dit geldt natuurlijk ook voor de Vlissingse Polen, ondanks het feit, dat zij zich na een tienjarig verblijf, in ons land min of meer thuis voelen. Traditiegetrouw organiseerde de Kring Vlissingen van de Vereniging van Poolse Oud-strijders ook dit jaar een feestelijke bijeenkomst, die plaats vond in de zaal „Concordia". Het hoogtepunt van dit in gesloten kring gehouden samenzijn was de verbreking met de oplatek" (een soort van ouwel), waarbij men el kander het beste toewenste. „Deze traditionele bijeenkomst aldus de voorzitter van de Vereni ging van Poolse Oud-strijders ir. J. Minkiewicz in zijn openingswoord draagt door de tragische gebeurte nissen in Hongarije een sober karak ter. Wij zijn ons ook bewust van het grote gevaar, waarin Polen zich be vindt. Wij zijn er echter van over tuigd, dat de gebeurtenissen in Polen en Hongarije uiteindelijk zullen lei den tot de vrijheid van deze landen en de gehele wereld de vrede zullen brengen. Ernstig en ongekunsteld klonken daarna de Poolse kerstliederen, ge zongen door zware mannenstemmen, waarin buiten een zekere weemoed, die zo karakteristiek is voor de Pool se volkskunst, altijd de zich weer op richtende levensmod en vrolijkheid staat. STOKER SMITS VERLIET DE P.Z.E.M. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd heeft de heer L. J. Smits, alhier, stoker bij de P.Z.E.M. op oudejaarsdag afscheid genomen van bedrijf en personeel. Des morgens werd de heer Smits, die vergezeld was van zijn echtgenote, in de conferentiezaal der centrale Zee land toegesproken door de hoofdop zichter der centrales, de heer A F. Linse, die hem namens bestuur en directie hartelijk dank bracht. De heer J. de Lange, technisch ambte naar bracht eveneens dank voor de prettige en collegiale samenwerking en wenste het echtpaar nog vele goede jaren toe. Als collega sprak de heer G. v. d. Welle, machinist, de scheidende toe en bood namens het personeel een aandenken aan. Na mens de personeelsvereniging sprak de heer J. J. de Kok woorde van dank voor alles wat de scheidende in het belang der vereniging heeft ge daan, zulks onder aanbieding van een aandenken. Voor mevrouw Smits was er een bloemstuk. (Advertentie) Naar aanleiding van het feit, dat de arbeiders van de herverkaveling op Schouvren-Duiveland dezer dagen even buiten de gemeente Renesse brokken steen aantroffen is men aan j het graven gegaan, waardoor thans de fundamenten van een kasteel zijn blootgelegd. Een voorlopig onderzoek heeft uitgewezen dat het de restan ten zijn van het in 1297 verwoeste kasteel Moermond. Besloten is ook het gedeelte binnen de anderhalve meter dikke wallen van het gevonden fort uit te graven waardoor wellicht veel gevonden zal worden uit de strijd aan het eind van de dertiende eeuw tussen graaf Jan van Renesse, zoon van Floris de Vijfde, en zijn grote rivaal de graaf van Borssele. Oude kronieken maken melding van onderaardse gangen van het slot naai de omgeving van Rietnesse, het tegen woordige Renesse. Tot dusver is hier nog niets van gebleken, hoewel er nog geen verkla ring is voor het gelukken van de ontvluchting van genoemde Jan van Renesse uit het geheel omsingelde kasteel. Het Zeeuwse Studiefonds mag zich in een grote belangstelling verheugen. Zo goed als alle ge meenten hebben er zich bij aangesloten en enkele aanvra gen om studievoorschotten kwa men al binnen bij de stichting De raad van 's-Gravenpolder ver gaderde onder voorzitterschap van wethouder A. Hoogesteger. Het kre diet in rekening-courant met de n.v. bank voor Ned. gemeenten te 's-Gra- venhage werd voor 1957 bepaald op f 27.000,-. De verordening op de keu ring van waren onderging een wijzi ging t.a.v. de inwerkintredin. Dc gemccnterekening over 1954 werd voorlopig vastgesteld met een nadelig saldo van f 1.661.23 op de ge wone dienst en een nadelig slot van f 53.003,24 op de kapitaaldienst. Het bedrag per leerling voor het gewoon lager onderwijs voor 1957 werd be paald op f 82,36 en f 26,57. Aan M. de Witte, Goesestraat 6, werd een pre mie in de kosten van verbetering dei- woning Raadhuisstraat 47 toegekend. De rekening over 1955 van het bur gerlijk armbestuur werd vastgesteld met een batig saldo van f 4.664.78 op de gewone en f 90,- op de kapitaal- dienst. De begroting van het burger lijk armbestuur voor 1957 werd goed gekeurd met een post van onvoor ziene uitgaven van f 3.577,11. Als leden van het burgerlijk armbe stuur werden herkozen de heren B. Mol en J. Rijk. Aangezien met de eigenaren van de in het uitbreidings plan gelegen gronden geen overeen stemming is bereikt omtrent de prijs werd besloten om ter uitvoering van 't koninklijk goedgekeurde raadsbe sluit tot onteigening een gerechtelijke procedure te voeren ter verkrijging van deze gronden in eigendom. Als raadsman voor de gemeente werd aangewezen mr. A. J. van der Weel te Middelburg. Bij de rondvraag vroeg de heer op 't Hof nog aandacht voor de Haagdijk en de heer Tissing naar de mogelijk heid voor meer ..nachtbranders" bij de straatverlichting. Zeeland, die de voorlopige ad ministratie voert. In januari a.s. wordt een definitief algemeen bestuur gevormd. Ged. Sta ten wezen reeds als leden uit hun midden dr. A. Mes en A. Schout aan, en de vereniging van Nederlandse Gemeenten (afdeling Zeeland) bur gemeester R. den Boer te Sas van Gent en mr. v. d. Hoeven, burge meester van Tholen. In de januari-vergadering zullen nog meer leden benoemd worden. De stichting Zeeland vestigde onze aandacht erop, dat voor het verkrij gen van een voorschot de voorwaarde is gesteld dat ook een rijksbijdrage wordt gevraagd. Dit laatste moet voor het op 1 september 1957 aan vangende studie-jaar geschieden vóór 31 januari a.s. bij de rijksin stanties. Waarschijnlijk door de duisternis misleid, is de 61-jarige schipper L. M. in het Wiihelminakanaai te Ooster hout verdronken. De schipper, die met zijn motorschip „Anlee" gemeerd lag boven sluis 1 in het Wiihelminaka naai, is waarschijnlijk naast de loop plank gestapt en te water geraakt. Het slachtoffer werd op Nieuwjaars morgen gevonden door de 30-jarige zoon. Het stoffelijk overschot is naar het St.-Jozefziekenhuis te Oosterhout overgebracht. v - De hond kwispelde met zijn staart. Zoals altijd. Zijn luie kop lag op zijn voorpoten. Hij zelf lag op het matje voor de kachelDe klok wees acht. Pre cies. Op de kop af. De kop van de hond verhief zich. Het beest keek dromerig naar de tafel. Koekjes. Lichtbruine koekjes met iets gekleurds in 't midden. „Pas" zei het vrouwtje. „Ik ook", zei de vreemde man. ..Rik" zei de baas. De vreemde vrouw zei: „Je mag 't hebben". De hond had jeuk achter zijn oor. Nou moet ik krabben, peinsde de hond, want ik houd het niet uit. Traag kwam de achterpoot naar voren. Het uias zijn rechter. Krr... krr.. etc. etc. „Heeft-ie pietjes?" vroeg de vreemde vrouw. „Welnee, hij heeft, jeuk", lachte het vrouw tje. Neem nog een bol. Graag, ze zijn heerlijk. De hond had nu qeen jeuk meer. Gezellig zo. die kaarsies en die mensen aan de tafel. An ders zijn er nooit kaarsjes. Al leen in deze tijd van het jaar, dacht de hond. Voor 't eerst, toen hij al die botjes af had mogen kluiven. Hij had nog nooit zo lekker gegeten. En nu hadden ze wéér alle kaarsjes aangestoken. Met een lucifer. We gaan het echt gezellig maken, had het vrouwtje ge zegd. Nu zei ze: „Ik ga pico". Dat had de hond nog nooit ge hoord. Hij wist wel de beteke nis van „ik ga weg". Als het vrouwtje dat zei, dan was ze er doodeenvoudig even nief. Maar nu ging ze pico. Het was tóch iets anders dan weggaan, want ze bleef rustig zitten. Ze deed niets anders, dan die plaatjes weggooien, die ze in haar hand had. Dat deed ze de hele avond al. Plaatjes oppak ken en ze dan even later weer iveggooien. Neen, het leek een vrij dom tijdverdrijf. De hand zag. dat er cake op tafel kivam. Haha, boterhammen, zei de vreemde man. Zelf gemaakt, pochte het vrouwtje. Ze was echt in vorm vanavond, vond de hond. Hè, hij zou zelf ook wel zo'n stuk cake lusten. Of go'n warme bol. Of zo'n licht-bruin koekje. De hond zuchtte diep. Teleurgesteld wendde hij de ogen af. De ogen keken melan choliek en op het verdrietige af door de ruitjes van de ka chel naar de rode vuurgloed. Naar de hele kleine blauwe vlammetjes. De vlammetjes dansten op de eentonige melo die van de spinnende kachel. Zij dansten een ballet. Alléén voor hem, de hond, die slaap kreeg en sliep en eerst wakker werd toen de tafel dreunde en de mensen lachten. Haha, die is aoed: alsof er een engeltje over zijn tong fietst. Haha, die Atie. Er liep een rilling over de rug van de hond. Dat had de vreemde man dus gezegd. Vreemd van die man. En wat een vreemde man om zoiets te zengen. Zelfs hij, een eenvou dige hond, wist, dat de man nonsens sprak. Engeltjes fietsen iemands tong. Engeltjes vlie- niet. En toch zeker niet op gen. En vliegen gaat vlugger dan fietsen. Neen, de engeltjes zijn wel wijzer. Die fietsen niet. Schenk nog eens in, zei het vrouwtje tegen de baas. Het is bijna zover. De hond keek naar de klok. Hij was verrast. Bij twaalven al. Heb ik toch een lekker tukkie gedaan, ging het door zijn hoofd. De plaatjes wa ren van tafel verdwenen. Vanaf het matje voor de haard kon hij geen bollen meer boven de schaal zien uitkomen. Er wa ren nog drie koekjes. De gla zen vol tot de rand. De radio gongde twaalf keer. De kerk klokken ook. Het knalde bui ten. De ene knal op de andere. Het vrouwtje de baas de vreem de man en de vreemde vrouw waren van tafel opgestaan. Zij stonden in een kring. Heel dicht bij elkaar. Klinken. Lachen. Ad fundum. Zoenen. Het gaat ons goed dit jaar. Dat in '57 al onze wensen in vervulling gaan. En nóg eens zoenen. Het was allemaal erg verwarrend, vond de hond. De mensen renden schreeuwend naar buiten met staafjes in hun handen. De hond kon zijn nieuwsgie righeid niet bedwingen. Op de stoel in de voorkamer keek hij naar buiten. Knallen en lichtflitsen. De keukenmeid van de buren gilde. De mensenleut is „rotjes", dacht de hond. Niets dan rotjes. Waar dig wendde hij zich af. Hij sprong van de stoel, rolde zich ineen op het matje voor de ka chel. Nog geen koekje kon eraf. Ik hoor bij de vergeten groepen, dacht de hond verdrietig. De hond zuchtte nu héél diep bij deze levenswijze gedachte. Hij had de ogen dicht en sliep toen de mensen weer binnenkwa men. Een traan was langs zijn snuit naar het puntje van zijn neus gekropen. De staart had opgehouden te kwispelen. De mens leefde nog slechts tien minuten in het nieuwe jaar. Wat voor een jaar? De hond is zonder wraak. Hij hoopt een gelukkig jaar. Sa* van Gent VERKEERSBORDEN GEPLAATST In verschillende straten zijn nieuwe verkeersborden geplaatst. Het zijn voornamelijk borden die attenderen op voorrangswegen. Ook andere ver keersborden zijn geplaatst, b.v. in dt Brandspuitstraat. waar het éénrich tingsverkeer voor alle rij verkor. aangegeven. IJxendijka GLADDE WEG LIET AUTO SLIPPEN Door de gladheid van de weg kwai-t landbouwer V. d. S. met zijn auto te slippen in de bocht aan de Tivoli. waardoor hij met een flinke klap te- echt kwam tegen een geparkeerd Belgische wagen. De bestuurder kwam met de schrik vrij. maar zowel zijn auto als de Belgische wagen werden zwaar beschadigd. Schoonfliikfi AAN LANDBOUWWINTERSCHOOL DERDEJAARSCURSUS Aan de Rijkslandbouwwinterschool alhier is de traditionele derde jaars cursus met 36 deelnemers gestart. Als onderwerpen worden behandeld: ..Zeeuwsch - Vlaanderen, nu en in de toekomst", een beschouwing vanuit een industrieel gezichtspunt door ir. Horstman, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z. Vlaanderen; hetzelfde onderwerp, maar dan bezien uit een landbouw kundig gezichtspunt behandeld door burgemeester van Waes van Westdor- pe; ,,De toekomst van de suikerbie tenteelt", door ir. J. Jorritsma van het Instituut voor rationele suikerpro ductie te Bergen op Zoom; Trekkers en hun aanbouwmogelijkheden door ir. Elema van het consulentschap voor landbouwwerktuigen te Wagenin gen"; „Levensontplooiing na .de school" door de heer J. Eversdijk oud-leraar van de Rijks Landbouw- winterschool te Goes, en „Landbouw politiek" door de heer A. v.d. Hoek, provinciaal voedselcommissaris in Z.- Holland. Ook voor oud-leerlingen, die ten minste drie jaar de school hebben verlaten is een tweede derde-jaars cursus gestart. De cursus ligt op het economisch terrein en wordt gegeven in 10 avonden. Onderwerpen van be handeling zijn: „Boekhouden en be lastingen", door de heer A. Prince, directeur van het Boekhoudbureau der N.C.B. te Hulst, „Beginselen der bedrijfseconomie", door de heer B. Meijers, directeur van het boekhoud bureau der Z.L.M. te Goes, „Loon- berekening en sociale wetten" door de heer Marinussen, directeur van het boekhoudbureau der C.B.T.B. te Goes. Deze cursus wordt door de jonge boe ren met veel animo gevolgd. Aardenhurg EERSTE RAADSVERGADERING IN HET NIEUWE JAAR De Aardenburgse raad zet het nieu we jaar reeds spoedig met een raads vergadering in en wel op donderdag 3 januari a.s. Het is echter geen gro te agenda, die er te behandelen is. Op het programma staan het aan stellen van gemeentelijke lijkschou wers, het ontslag van J. Lakoals keuringsveearts, voorzieningen aan gaande de bezoldiging van het ge meenteper soneel met ingang van 1 ja nuari, het aangaan van een kasgeld lening van 100.000.verzoeken om subsidie van beroepskeuze-bureaus, vaststelling van een verordening be treffende het oudheidkundig bodem onderzoek en aankoop perselen grond gelegen in het nieuwe uitbreidings plan. MUTATIES BIJ DE R.L.V.D. De assistent bij de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst alhier J.M.J. van Aerts wordt overgeplaatst naar Axel. In zijn plaats zal te Aardenburg wor den gestationeerd R.F. van Water schoot uit Hontenisse. Een en ander zal zijn beslag krijgen wanneer laatst genoemde zal zijn ingewerkt. Heinkensxand BROMFIETSER CONTRA BUS De bejaarde bromfietser v. L. uit Heinkemszand kwam. doordat hij te laat reageerde, in botsing met een bus van de A.M.Z. Het ongeluk ge beurde ter hoogte van de Driesprong. V. L. werd tegen de grond gesmakt en liep een hersenschudding, een diepe hoofdwonde, kneuzingen en ontvel lingen op. De bromfiets werd zwaar beschadigd. Dokter v. Maanen en zus ter de Wolf verleenden eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het zie kenhuis te Goes werd vervoerd. V. L. was juist op weg naar het ziekenhuis om een bezoek te brengen aan een familielid. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 3 januari, de volgende waterstanden: te Hans- weert om 4.18 en 16.42 uur, Te Ter- neuzen om 3.42 en 16.03 en te Vlis singen om 3.12 en 15.33 uur. GOES Grand: Congo desperado's HULST Bioscoopgebouw: Het rijst - m eis je. MIDDELBURG EJectro: De loodgieter en het atoomgeheim. OOSTBURG Ledel 8 uur: A en C als waaghalzen. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ja- louzie. TERNEUZEN Luxor 8 uuf: Beklem mende uren. Concertgebouw 8 uur: De stad der desperado's. VLISSINGEN Alhambra: Duivelstoe jager Luxor: Operatie van Tirpitz. GOES Grand. Madame de.... HULST Bioscoopgebouw: Het rijst- meisje. MIDDELBURG Electro: Marty. OOSTBURG Ledel: A en C als waag halzen. SAS VAN GENT Olympia: Jalouzie. TERNEUZEN Concertgebouw: De stad der desperado's. Luxor: Beklemmende uren. VLISSINGEN Alhambra: De zevende sluier. Luxor: Operatie von Tirpitz. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Ariadne op Naxos. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Nu het dorp niet meer bestaat. loof ky" gen.

de Stem | 1957 | | pagina 2