De staat van oorlog en beleg in Zuid-Sumatra SAARGEBIED WEER DUITS Zweeds schip in brand bij W addeneilanden Stalin groot Marxist Overvallen in Parijs vergen acht levens Jonge vrouw verinoord Acht personen in gevaar op de Montblanc DE DOOD OP DE WEG Makarios misschien naar Malta Kritiek van een dirigent Steen naar de Mona Lisa DAGBLAD VOOR ZEELAND ...gestenigd... Berichten over hongerblokkade tegen Midden-Sumatra Nieuwe druk op regering Kwakkelweer GRAANSILO BEZWEEK Heildronk Kroestjev Geen rechtsvervolging legen Bliersbach Lijk van Mooi house gevonden? loeiers en 11 ui Ij es in Boedapest Helikopter verongelukte bij een gevaarlijke reddingspoging Toestand wordt ernstig Assali vormde kabinet Egvpte zegt verdrag met Engeland op 96e JAARGANG No. 22341 Uitgave N V. Uitgevers Mi]. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag Bureaus: Breda, Relgerstraat 16 Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A Bruna Redactieraad: J. M. A. C v Dongen, C J v Hootegem, Mr. Dr. A. J J M Mes, Mr HMD. de Rechter, P V M Veicauteren, U J v. 't Westende. Abonn prijs Dij voorultbet t 6.5U p. kwartaal, p post t 1.20, p. week (ultsl bi] niet postbesteli.) t U.50 Incasso wordt berekend Losse oumm 13 ct Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 2 JANUARI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 10.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor adver;enties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede- delingen t 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 C OSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel^ nmJ351 Een Boliviaanse zwerverzekere Hugo Unzaga Villegas, heeft een steen gegooid naar Leonardo da Vinci's schilderij La Gioconda" in het Louvre te Parijs. Hij zou dat gedaan hebben om onderdak voor de winter te krijgen in de ge vangenis. Hij zou namelijk worden uitgewezen en was zonder midde- *n van bestaan. Hij is in hechte- iis genomen. De „Mona Lisa" zal vandaag weer *p de oude plaats in het Parijse Louvre opgehangen worden. Dank zij het glas, dat de „Mona Lisa" bedekte, is zij slechts zeer licht beschadigd toen de Boliviaan de steen wierp. Een glasscherf heeft slechts even de stof, die la Giocon- da's linkerarm bedekt, geraakt. De Indonesische regering heeft hekend gemaakt, dal presi dent Soekarno voor Zuid-Sumatra de slaat van oorlog en beleg heeft afgekondigd. Pesident Soekarno kondigde de vorige week reeds de staat van oorlog af voor Sumatra's oostkust en Tapanuli. Door deze afkondiging komt ook Zuid-Sumatra onder directe controle van de opperbevelhebber van de Indone sische strijdkrachten, d.tv.s. van Soekarno zelf. De staat van oorlog en beleg geldt ook voor de territoriale wateren van Zuid-Sumatra. De New York Times meldde, dat de Indonesische regering is uitgedaagd bekend te maken of tegen Midden-Sumatra een hon- ger-blokkade is ingesteld. In een telegram uit Djakarta be- richtte de New York Times, dat het parlementslid dr. Mohammad Yamin aan de regering een aantal schrifte lijke vragen heeft gesteld over deze kwestie. Dr. Yamin vroeg of er waarheid schuilt in de berichten, dat de Indo nesische marine twee schepen met rijst, bestemd voor Midden-Sumatra, had teruggeroepen, en of zulk een maatregel niet neerkomt op een .Hongerblokkade" De vraag of de 3.500.000 inwoners van Midden-Sumatra al dan niet van levensmiddelen worden voorzien, was volgens het telegram van de New York Times het alles overheersende probleem in de nog steeds voortdu rende crisis in Indonesië. De regering heeft tot dusver nog niet op de vragen van dr. Yamin geantwoord. De staat van oorlog en beleg geldt ook voor de territoriale wateren van Zuid-Sumatra. Volgens geruchten die in Djakarta de ronde deden, maar die echter ook weer werden tegengesproken, zou Simbolon, die naar Tapanuli was ge vlucht met een aantal manschappen die onder hem dienden en hem trouw bleven, zich melden bij de wettige autoriteiten. Eveneens werd uit Me- dan bericht, dat het in Tapanuli ge legerde regiment trouw heeft betuigd aan Simbolon en dat de commandant van dat regiment, majoor Samosir, heeft bekend gemaakt, dat een aan val op dat regiment zou worden be antwoord met soortgelijke aanvallen. Ann Ginting ongehoorzaam Twee „loyale" regimentscomman danten hebben gisteren geweigerd het gezag te erkennen van kolonel Dja- min Ginting, de officier die belast is de revolte in Noord- en Midden-Su matra te onderdrukken. Ginting oefent nu nog slechts daad werkelijk gezag uit in het gebied rondom Medan. In het gebied waar over hij bevelhebber is, liggen vier regimenten infanterie. Slechts één van deze erkent Ginting nog als com mandant. De commandant van het vierde re giment, Achmed Hussein, is voorzit ter van de militaire raad van de opstandelingen op Midden-Sumatra. De commandanten van het eerste en het derde regiment, Gaharau en Sa mosir, hebben geweigerd Ginting te IN HET ZUIDEN van India is zater dag een vijfling geboren, allen meisjes. De 35-jarige moeder had ook al vijf dochters. DE RAAD van bestuur der St.-Rad- boudstichting te Nijmegen heeft vier beurzen beschikbaar gesteld voor Hon gaarse studenten, die aan de r.-k. Uni versiteit te Nijmegen wensen te gaan studeren. HET BESTUUR van de Katholieke Culturele Federatie (voorzitter de heer Bernard Verhoeven) heeft, als opvol ger van de heer L. M. Weterings zali ger, per 1 januari benoemd tot direc teur de heer Jan Muller te Loos- drccht. EEN 9-JARIG jongetje is op oudejaars dag te Maastricht in het ziekenhuis overleden, als gevolg van een val, die het knaapje op 15 oktober, toen het aldaar met vakantie was. op de St.- Pietersberg maakte. Sinds die dag was het ventje bewusteloos geweest. DE LEIDER van de communistische partij in Rusland. Kroestjev, heeft ver klaard, dat Frankrijk en Rusland nau wer moeten samenwerken om de vrede te bewaren, daar „de Duitse militai- risten zich voorbereiden op nieuwe militaire avonturen". IN DRACHTEN is, door onbekende oorzaak, op Nieuwjaarsdag een boer derij gedeeltelijk door brand verwoest. Zes koeien liepen zulke ernstige brandwonden op, dat zij moesten wor den afgemaakt. DE EGYPTISCHE minister van finan ciën heeft de Amerikaanse ambassa deur in Cairo dringend gevraagd om vrijgeving van de Egyptische dollar tegoeden in de V.S., die na de natio nalisatie van het Suezkanaal bevroren werden. De Egyptische tegoeden be dragen circa 50 miljoen dollar. Weersverwachting van het K.N. M.I. te De Bilt. geldig tot van avond, opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk nog enige re gen ol ijzel. hiei' en daar ook mist. Zwakke tot matige wind, aanvan kelijk nog tussen zuid en oost, later veranderlijk In het noorden van het iand lichte vorst tot tem peraturen om het vriespunt, in het zuiden temperaturen om het vries punt tot lichte dooi. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte zuidenwind. Zwaar be wolkt tot betrokken Vrij versprei de nevel of mist. Des morgens plaatselijk last van rijp op de we gen. Iri het algemeen ijsvorming mogelijk op blootgestelde wegen. Vandaag: zon onder 16.40 uur. Maan onder 18.33 uur. Morgen: zon op 8.48 uur. Maan op 9.37 uur. gehoorzamen. Beide officieren legden er echter de nadruk op, dat zij trouw blijven aan president Soekarno en generaal Abdul Nasution. de stafchef van het leger. Te Djakarta hebben cle kleine Prot- Christelijke en Katholieke partijen aangedrongen op de vervanging van het coalitiekabinet van Ali Sastro- amidjojo door een sterke extra-parle mentaire regering, teneinde aan de huidige crisis het hoofd te kunnen bieden. Zoals gemeld, wenst ook de Masjumi het aftreden van het huidige kabinet. Neutrale politieke waarnemers spra ken de vrees uit, dat de communis tische partij, naar grootte de vierde in Indonesië, bij de huidige crisis zijde zal spinnen, indien de regerings partijen onmachtig zouden blijken tot een gezamenlijke actie. Volgens deze waarnemers zal, zon der de steun van de Masjumi en kleinere politieke partijen, de rege ring haar toevlucht moeten nemen tot steun van de communisten in het parlement. Op Nieuwjaarsmorgen is door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken aan boord van het 1114 b.r.t. meten de Zweedse schip Visten, dat zich ongeveer veertig mijl ten noordwes ten van Terschelling bevond. De brug brandde af en ook de uit cokes be staande lading werd door het vuur aangetast. Een ander Zweeds schip, de 494 b.r.t. mentende Viggen, even als de Visten eigendom van O.F. Ahlmark en co te Karlstad, nam de helft van de uit tien a twaalf koppen tellende bemanning aan boord. Meldde de Viggen 's morgens om .9.15 uur, dat geen verdere assisten tie nodig was. later werd dringend om sleepboothulp gevraagd. Van Ter schelling voer even voor elf uur de sleepboot Holland van de fa. Doek- V 55 55 In de haven van Hamburg is een muur van een graanpakhuis bezwe ken onder de last van het opgesla gen rogge. Een lawine van rogge bedolf een matriaalwagen van een wegenbouwmaatschappij en een an dere wagen kwam tot aan de assen in het graan te staan. De graan voorraad die thans ov het wegdek ligtwordt geschat op ongeveer 300 ton. De foto geeft een beeld van de roggclaivine op de havenkade. De beschuldigingen tegen de Duit ser R. W. P. Bliersbach, gearresteerd op grond van een verzoek om uitle vering wegens verdenking van po ging tot schaking van het achttien jarige Nederlandse meisje Thea Z., zijn dinsdag door de openbare aan klager te Londen ingetrokken op ver zoek van de Nederlandse regering. Bliersbach, een 29-jarige gérant, werd ontslagen van rechtsvervolging. Hij zou vorige weck hebben gezegd, dat hij en Thea Z. op weg waren naar Schotland om daar te trouwen. De leider van de communistische partij der Sowjet-Unie. Kroestjev, heeft op de nieuwjaarsreceptie in hel Kremlin verklaard, dat alle Sowjet- leiders „Stalinisten" zijn, wanneer het aankomt op „bestrijding van de imperialisten". Kroestjev werd door de honderden gasten luide toegejuicht, toen hij Sta lin prees als een „groot strijder te gen het imperialisme" en „een groot Marxist". De receptie werd hoofdzakelijk be zocht door diplomatieke vertegen woordigers van de Afrika ans-Azia- tische en andere „neutrale" landen. De meeste westelijke diplomaten had den geen gehoor gegeven aan de uit nodiging. Kroestjev zei verder bij het uit brengen van een toast, dat de huidige Sowjet-leiders mede verantwoordelijk heid moeten dragen voor de fouten,die Stalin gemaakt heeft. Dit was de eer ste maal, dat een Sowjet-leider open lijk toegeeft medeverantwoordelijk te zijn voor Stalins fouten. Na hem werden nog toasts uitge bracht door Molotof, Kaganotwitsj, Malenkof en Boelganin. Deze toasts werden opgeval als een poging om de uitlatingen van de Zuidslavische president. Tito, en an deren, dat het Kremlin verdeeld is in „Stalinisten" en anti-Stalinisten" te weerleggen. Het Egyptische avondblad ..Al Mas- saa" meldde uit Port Said, dat zondag het lijk van de Britse tweede luite nant Anthony Moorhouse gevonden is. Er is nog geen officiële bevestiging van dit bericht verkregen. sen uit. Deze kwam om kwart over twee des middags bij de Visten aan en maakte om vier uur vast. gehol pen door de aan boord gebleven op varenden van het Zweedse schip, bij wie de kapitein. Om vier uur vertrok ook de sleepboot Stortemelk van Doeksen van Terschelling om bij het slepen te assisteren. De sleep zette, recht tegen de wind om de rook zo veel mogelijk naar achter te doen verdwijnen, koers naar de Vlie-ree. tien mijl van Harlingen, waar hij omstreeks vier uur in de afgelopen nacht werd verwacht. Vandaar wordt de Visten naar Harlingen gebracht om gerepareerd te worden. Om streeks vijf uur gistermiddag was de brand in hevigheid verminderd. Hoe groot de schade is. kon nog niet wor den opgegeven. Persoonlijke ongeluk ken zijn niet gebeurd. De Viggen, die op weg is naar Terneuzen zal daar de van boord van de Visten gehaalde zeelieden aan land zetten. In de nacht van zondag op maan dag is in een door haar aan de Oude- zijds Achterburgwal te Amsterdam gehuurde kamer de 31-jarige mej. A. Z. vermoord. De hoofdbewoonster van het pand. die zondagavond afwe zig was. trof bij haar thuiskomst het slachtoffer in haar kamer op de divan levenloos aan. Ze was gewurgd. De enige aanwijzing, die de recher che gevonden had. bestond uit enkele vingerafdrukken, die in de kamer zijn aangetroffen. Het slachtoffer stond wegens haar ietwat oosterse uiterlijk in de buurt bekend onder de naam ..Chinese An nie", doch was van Nederlandse ou ders. De recherche neemt aan. dat zij laat in de avond of zelfs na midder nacht bezoek heeft gekregen van een man, die haar in de kamer heeft vermoord. Van hem ontbreekt nog ieder spoor. Ondanks alle ellende van de af gelopen maanden hebben de mees te Hongaren m#mdag op de tra ditionele wijze het oude jaar uit geleid. Door de spaarzaam ver lichte hoofdstraten van Boedapest trokken maandagavond, ondanks de zware sneeuwval, grote groe pen mensen met papieren hoeden en ballonnetjes, die tiit alle macht. - op toeters en fluitjes bliezen. Als gevolg van het uitgaansverbod, dat nog steeds van 's avonds tien tot 's ochtends vier uur geldt, was het later op de avond doodstil in de stad. De Hongaarse minister van defen sie, Ferenc Muennich, heeft in een vraaggesprek voor radio-Moskou ge zegd. dat de opstand in Hongarije ten slotte is verpletterd met de hulp van het Sovjet-leger. Slechts verspreide groepen contra-revolutionairen hou den zich nog in bossen en andere af gelegen gebieden verborgen, aldus Muennich. Hij is van plan een nieuw leger te vormen, kleiner dan vroeger maar „opgevoed in democratische geest". Weer in V. IS. Hongarije zal van 4 januari af de vergaderingen van de assemblee van de Verenigde Naties weer bijwonen, aldus heeft Imre Horvath, de Hon gaarse minister van buitenlandse za ken aan het communistische partij- orgaan Nepszabadsag meegedeeld. Gemaskerde mannen hebben maandagavond gewapende over vallen gepleegd op enkele cafés voor Noordafrikanen te Parijs. In totaal kwamen acht mensen om het leven en werden er tien gewond. De politie vond bovendien in het centrum van de stad een auto met het lijk van een Noordafrikaanse vrouw en een zwaar gewonde Noordafrikaan. De inzittenden zijn het slachtoffer ge worden van een revolveraanslag. De zwaargewonde man is later overleden. De politie gelooft, dat het hier om een politieke moord gaat. Dit slacht offer was een jaar geleden als gevolg Twee studenten die gisteren reeds elf dagen op de Mont blanc waren, hebben de oude jaarsnacht, warm ingepakt in dekens, doorgebracht in de ca bine van een hefschroefvlieg- tuig, dat maandag verongelukt is bij een poging om hen te red den. In die helikopter zaten twee piloten en twee ervaren Alpinisten. In Chamonix gelooft men. dat er een reddingsploeg van dertig man no dig is om de studenten, de 24-jarige Fransman Jean Vincendon en de 22- jarig,e Belg Frangois Henry, uit hun isolement te verlossen en naar Cha monix te brengen. Gisteren was het weer echter dermate slecht er stond een storm met windsnelheden tot 100 km per uur dat aan ver dere reddingsoperaties niet gedacht kon worden. De vier mannen, die in het ver ongelukte hefschroefvliegtuig za ten zijn oudejaarsnacht, met nog twee redders, die maandag door een ander hefschroefvliegtuig bij de studenten neergelaten waren, door de storm naar de berghut van Vallot getrokken. Zij lieten de uitgeputte studenten, warm ingepakt en voorzien van le vensmiddelen in het verongelukte toe stel achter. Het vroor die nacht twin tig graden. Het hefschroefvliegtuig dat de stu denten kwam halen, stortte maandag neer, doordat een der rotorbladen de grond raakte. De inzittenden ble ven gelukkjg ongedeerd. De studenten hadden in het week einde voor Kerstmis geprobeerd de Montblanc te beklimmen. Zij werden toen echter verrast door een sneeuw storm. die de afdaling onmogelijk maakte. Dure redding Het verongelukken van de helikop ter heeft de reddingsoperaties tot een bijzonder dure onderneming gemaakt. Het vliegtuig, dat ruim een miljoen gulden kost, zal wel niet geborgen kunnen worden. Alle kosten inbegre pen hebben de operaties tot op heden zeker anderhalf miljoen gulden ge kost. De studenten zullen wellicht, als zij gered worden, de rekening gepresen teerd krijgen, doch men kan hen niet verplichten de kosten te betalen, af gezien van de vrag of zij over vol doende middelen beschikken. De gidsen in Chamonix ijveren al enige jaren voor een verplichte ver zekering van Alpinisten, waaruit het reddingswerk bekostigd kan worden. Een dergelijke verzekering bestaat ook in Zwitserland. Gisterenavond werd te Chamonix gezegd, dat de twee studenten uit geput zijn. niet kunnen lopen en veel hinder ondervinden van de vorst. van ..druk en chantage" uit Algerië naar Frankrijk gekomen. De politie heeft tussen zijn corespondentie dreig brieven gevonden. Sabri Assali, de demissionaire Syri sche "premier, heeft een nieuw kabi net gevormd. Assali (nationale partij) is premier van het nieuwe kabinet en minister van binnenlandse zaken ad interim. De onafhankelijke Khaled Azem is minister van defensie ad interim, Sa- lah Bittar (nationale socialistische partij) blijft minister van buitenland se zaken. Verder telt het kabinet leden van de Arabische bevrijdingsbewe ging (justitie) en van de Vrije Demo craten. Assali verklaarde maandag, dat de politiek van de nieuwe regering geba seerd zaï zijn op de beginselen van het nationale verdrag, dat de Syri sche politieke partijen en april jl. op verzoek van de Syrische president on dertekend hebben. Deze beginselen zijn o.m.: verwe zenlijking van de Arabische eenheid en strijd legen het imperialisme. Zio nisme ei Israël. Politieke waarnemers te Beiroet hebben meegedeeld, dat de vorming van dit kabinet betekent, dat Syrië hei Westen tijdelijk zijn rug heeft toe gedraaid. Per ingang van 1 januari 1957 is het Saargebied weer bij Duitsland ingelijfd, hetgeen door Saarlanders met feestelijk vertoon werd gevierd, zoals de rechter foto laat zien. waar de Duitse vlag op het stadhuis van het Saarlandse plaatsje Homburg wordt gehesen. Ter gelegenheid van de vereniging met Duitsland heeft de Duitse bondskanselier, dr. Kon- rad Adenauer, een bezoek gebracht aan het nieuwe stuk Duitsland. Bij zijn aankomst inspecteerde bij in gezelschap van dr. Ney, eerste mi nister van Saarland (links achter hem) een erewacht van de Saar landse politie, waarvan de linker foto een. beeld geeft. Telefot.o ANP De belangstelling van de Saarlan ders voor de bondskanselier was niet zo erg groot. Toen Adenauer dinsdagochtend op het station van Saarbrucken aankwam, stonden er een 5000 belangstellenden. Toen hij 's avonds vertrok, stonden weinig mensen lanos de weg naar het sta tion. „Het Saarlandse volk. Frank rijk en Duitsland, hebben getoond, hoe een moeilijk vraagstuk op grond van de rechten van de mens rn het zelfbeschikkingsrecht opge lost kan worden", aldus de bonds kanselier. Voorts ziet men hier nog een kaartje van het Saarland. Egypte heeft liet op 19 oktober 1954 met Groot-Brittannië gesloten verdrag over de basis van het Suezkanaal opgezegd, aldus heeft radio-Cairo gisteren gemeld. Egypte beschouwt het verdrag van 31 oktober 1956 te 18 uur af. het tijd stip van het eerste Frans-Britse bom bardement op Egypte, als van nul en gener waarde. Krachtens het verdrag moesten alle Britse strijdkrachten in het gebied van het Suezkanaal zich binnen twin tig maanden uit Egypte terugtrekken. Maar Groot-Brittannië kreeg toestem ming 4.000 man burgerpersoneel in de kanaalzone te laten voor het onder houd van de militaire installaties. LEIDEN. Een 67-jarige mevrouw, die op haar fiets iets te veel naar links zwenkte, werd door een vrachtauto aangereden. Zij was op slag dood. VALKENBURG. De 45-jarige op perwachtmeester van de Rijkspo litie te Valkenburg, de heer R. Bril, reed met zijn motor tegen een boom. Enkele ogenblikken la ter overleed hij aan de bekomen verwondingen. BARNEVELD. Door de gladheid van de weg kwam een personen auto bij een onbewaakte over weg niet tijdig tot stilstand. De bestuui'der enige inzittende kwam om het leven, toen de auto door een juist passerende elek trische trein gegrepen werd. Volgens gewoonlijk welingelichte Griekse officiële bron zon de Cypri sche aartsbisschop Makarios. die als balling op de Seychellen vertoeft, misschien naar Malta worden over gebracht, waar hij contact zou kun nen opnemen met vertegenwoordi gers van de Griekse regering en Cy prioten. Dc Britse afgezanten Pearson en Tornaritis, die op 21 december te Mahé op de Seychellen zijn aangeko men om Makarios in te lichten over de nieuwe grondwetsvoorstellen voor Cyprus, hebben de terugreis naar Groot-Britttannië uitgesteld. De bekende Britse dirigent, Sir Malcolm Sargent heeft op een bijeenkomst van musici in Londen verklaard, dat er te veel componisten in Engeland zijn. Als iemand een orkeststuk schrijft, schijnt men te menen, dat een ander verplicht is het uit te voeren. „Als u de stukken zou zien, die ik te zien krijgzou u weten wat voor idiote nonsens er ge schreven wordt", aldus sir Mal colm. „Al bestaan er sirenes en misthorens, daarom hoeven we die toch niet in onze muziek te hebben". <r L II I- r. n r 15 (5

de Stem | 1957 | | pagina 1