Oude nieuwjaarsgebruiken in het Land van Hulst Zeeuws Portret BOEKENPLANK Fietser uit Langeweg onder trein gedood Asch voerder, gaz-ontsteker overhandigden hun wensen Aanvaring met „Co operatieve III" in kanaal bij Hansweert R. O. Wilking ZEEUWSE DERBY IN BEELD 2 Jans plaaggeesten Voor Middelburgse kantonrechter Zuid-Beveland GOES Z-Vlaanderen Vragen over veer haven te Brcskens op 12 februari Zeeuwse kok kreeg anderhalf jaar Hoogwaterstanden Kenner van eigen stad en streek Het Oosten bidt Kind van God Brandweercommandant onderscheiden AGENDA Vandaag Morgen Uw naaste als Uzelf Dichters omnibus Woensdag Medische diensten Officiële oublikatie DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 31 DECEMBER 1956 IN HET LAND VAN HULST en vooral in de stad zelf hebben talryke folkloristische nieuwjaarsgebruiken nog lange tyd geleefd. Nog altyd bezit Hulst een „oudejaarstroubadour", die het oude gebruik van het nieuw jaarszingen in ere houdt, een bezigheid waarbij hij (helaas) meer en meer bekeken wordt als 'n excentriekeling. De velerlei nieuwjaarsliedjes, die vele jaren, vooral by de jeugd, in zwang waren raken meer en meer in onbruik ^n ze worden nu al het voor werp van verzamelaarsactiviteiten. Vorig jaar wydden we daar rond de jaarwisseling nog een artikel aan. Een geheel in onbruik geraakte gewoonte is het schriftelyk nieuwjaar- wensen. T volgd werd door een troep van tien- Goed beschouwd was dat een tallen kwajongens (enkelen van hen leven nog. maar zijn geen kwajon gens meer) die de eerzame en nutti- open taarndeurtje open). Jan, steek aan (Als de opsteker zijn lamp aan stak). Jan. blaas uit (En Jan blies dan braaf de lucifer uit). Jan, doe dicht (Als de lantaarnopsteker het lan taarndeurtje weer sloot). Jan, kom Verdachte, die ter zitting was ver schenen, vroeg zich af, wanneer men kan gaan spreken van een tè hellicht. De kantonrechter vond zulks in deze zaak klaar genoeg door het feit van de aanvaring, vreemd gebruik. De man die zijn me- medeburger het bloed onder de demensen een voorspoedig, heilzaam, nagels weg treiterden door hem onop- gezegend of zalig nieuwjaar wildé houdehjk bij zijn beroepsmatige han- wensen, liet al zijn heilbeden (van I delingen te begeleiden Een heel waar ook uit overgeschreven of door spreekkoor van schelle stemrnen riep wie ook op rijm gezet) op een stuk danj Jan' ze' neer (A?S, J.an zljn papier drukken, voorzien van een sier. ladder tegen de paal zette) Jan, ga lijke rand en ook nog opgetuigd met °P 'Als hlJ d,eT sporten besteeg), een tekening die het beroep van de I Jan' doe °Pen (Jan deed dan lan" afzender" afbeeldde. De hele oplage bestelde hij dan vervolgens zelf bij de gemeentenaren, een karwei dat de ganse nieuwjaars dag in beslag nam, niet alleen van wege het feit dat Hulst ook toen al zij 't geen wereldstad heel wat straten rijk was, maar voornamelijk doordat velen zich geroepen voelden de goede en welgemeende wensen van de asvoerder, de lantaarnopsteker, de vuilrijder of van wie dan ook te be antwoorden met een pittige dronk, de besteller van de gedrukte, wens (zijn eigen wens) gulhartig aangeboden. Dat had meestal tot gevolg dat de man tegen de avond geen verschil meer wist tussen nieuwjaar en Pink steren. Gelukkig waren er ook wel Hulstenaren die de wensen beloonden met een stuiver of zelfs met een dubbeltje, in die tjjd een vorstelijke gave. Enkele Hulstenaren bezitten nog exemplaren van die plechtige nieuw jaarswensen, getuigen van een ver gane tijd. Ze vermelden zonder uit zondering gedichten, hoofs van toon en gracielijk van vorm, al moet men hier en daar grootmoedig over een ietwat rammelende maat heenstap pen. Zo dichtte Andreas van Looy, asch- gaarder, in 1898 de Hulsterse bur gerij al zijn goede wensen tegen, treurend verzuchtend dat het nieuw- jaarwensen langzamerhand in onbruik raakt. (Al stelt men ook naar Franse wijs, op wat oud-Hulstersch is geen prijs) en in het laatste couplet een stille wenk gevend: Neen, Burgers'. Houdt 't oud-Hulstersch aan, Loopt als voorheen bij vrienden aan. En hart'lijk wenschend eens geklonken: Dan komt, zooals 't hier immer was, ook weer de ophaler der asch U wenschen: „Heil word' U geschonken". Intussen voor zichzelf wensend dat er tevens iets anders geschonken zou worden, uiteraard. Zijn collega uit 1842, H. van den Brande (toen heette dat vak asch-voerder) had die zorgen over de nieuwe mode nog niet, Daar van getuigt ook zijn wens. Het papier is wat royaler, het cliché dat de asch- voerder voorstelt is weliswaar het zelfde als dat wat de drukker in 1898 gebruikte, doch dat pleit voor de mensen van 1842, niet voor-die van een halve eeuw later, en de spelling van het gedicht is volkomen in over eenstemming met de plechtige en ernstige toon. Nergens maakt de aschvoerder enige toespeling op zijn beroep, zoals in later jaren, toen hij wenste dat de burgers maar vele kolen mochten stoken omdat daar zijn, des aschvoerders, voordeel van komen moest. Die van 1842 wachtte maar af; zonder enige tegenpresta tie te wensen, overhandigde hij de in woners der stad Hulst zijn heilbeden, in een rijm dat kennelijk van een zich hierin specialiserend poëet (geen groot poëet overigens) afkomstig is en dat besluit met de wens: 't Heil dat, als gij eens dit leven heb verwisseld met den kring der volzaal'ge hemelkoren U tot eeuwig juichen dring! Ook de lantaarnopsteker was een bekende figuur in de Hulsterse maat schappij. Die van 1884 noemde zich nog ..Gaz-ontsteker" en hij heette Jos. Volleman. „Ook de lantarenman wenscht mee; gij kent zijn wensch, zijn hartebee, Geachte Burger schaar!" Ook zijn gedrukte wens werd getooid door een tekening die een man toonde een ladder en een lantaarn torsend, van licht naar lichtpunt trekkend en overal de scha mele pitjes ontstekend, het Hulst van af 1 (En Jan kwam naar beneden). Jan, pak op 1 (Jan pakte zijn ladder). Jan. ga deur 1 (En Jan sjokte naar de volgende lantaarn). En bij het volgende lichtpunt be gon het weer van voren af aan. Jan, ga op De jeugd trok zo de hele stad door, de opsteker tot steeds groter woede brengend. Jan, zet neer Jan, ga op 1 En wat moest Jan anders doen dan de litanie van bevelen op volgen Menigmaal zal hij zichzelf voorgehouden hebben niet te reage ren, net te doen alsof hij niets merk te, maar de plaagzieke jongers brachten hem telkens weer tot razer nij en soms werd hij zo kwaad dat hij spontaan zijn ladder op de troep kwa jongens insmeet. Het plaaglied heeft veel van Jans leven vergald en als hij het nog had mogen meemaken zou hij stomver baasd zijn geweest over het handig heidje van tegenwoordig, nu men in de centrale te Vlissingen automatisch alle lantaarns in heel Zeeland aan steekt of ze dooft, al naar men wil. Voor dergelijke plagerijen is nu geen kans meer. Maar vele oudere Hulste naren denken nog wel eens met een glimlach terug aan die tijd, toen een lantaarnopsteker in de stad nog een belangrijke verschijning was die op nieuwjaarsdag met zijn op rijm ge zette heilwensen aanklopte en die men dan een fooi of een borrel gaf, omdat hij iedere dag zo plichtsge trouw en stipt op tijd de lantaarns een vuurtje gaf. De scheepsbouwer C. A. L. J. uit Antwerpen is door de kantonrechter te Middelburg veroordeeld tot twee geldboeten van 15.Op 28 augustus jl. was hy met de ,,'s-Hertogenbosch II", die getrokken werd door de Adour op weg van Dordrecht naar Antwerpen. Hoewel hij daar gemeerd lag veroor zaakte hij nabij Hansweert in het Kanaal door Zuid-Beveland een aanvaring met de „Coöperatieve III". De oorzaak was, dat de ,,'s-Hertogenbosch II" een weliswaar geïmproviseerd, maar verblindend licht voerde. Dit licht was daar bij nog geplaatst beneden de daarvoor gestelde drie-meter-boven-de-scheeps- romp-grens. hadden zich op de hoogte moeten stel len van de bepalingen in het Neder landse binnenaanvaringsreglement. De beide vonnissen van de' kantonrechter mr. J. Moolenburgh, waren conform de eis van het O.M. De „Coöperatieve III" liep bij de aan- Een getuigende wachtmeester van j varing een deuk op. Over het vergoe de waterpolitie verklaarde, dat rond den van de schade zal de civiele rech- het bolletje van de lamp enig oud ter het laatste woord moeten spreken. papier was gewikkeld, omdat men aan I boord zelf ook last had van de lamp.Wt, T> 1 1 De bemanning van de „Coöperatieve] WllCilHff 11121'. lDCKKCrS rlind. De getuige J O O Splitsing kerk- en school bestuur Het ligt in de bedoeling om naast het kerkbestuur een apart schoolbe stuur te benoemen. Zo men weet vor men tot heden de leden van het kerk bestuur tevens het schoolbestuur, maar het wordt praktischer geacht tot splitsing over te gaan en zo de werk zaamheden over een groter aantal personen te verdelen. III" was totaal verblind. De getuige noemde dit een ernstige overtreding; een goede verlichting is voor een vaartuig van het grootste belang. De schipper van de „Adour", A. F. H., werd bij verstek eveneens ver oordeeld tot twee boeten van elk f 15. De „Adour" voerde geen toplicht, wel een verblindende schijnwerper. De ambtenaar van het O.M., mr. W. J. E. Crommelin zei in zijn requisi toir, dat deze Belgen hun materialen „met de Franse slag" vervoeren. Zij Het Tweede Kamerlid de heer van Dongen heeft aan de Minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat, in tegenspraak met hetgeen in de memorie van ant- vvoord betreffende de rijksbegroting 1957 is vermeld, de oude veerhaven n Breskens voorlopig nog in gebruik zal blijven voor de veerboten ..Konin gin Juliana" en ..Prins Bernhard", omdat de fuiken in de nieuwe haven niet geschikt zijn voor deze schepen? 2. Indien vorenstaande vraag be vestigend moet worden beantwoord, is de Minister dan niet van mening, dat de moeilijkheden voor het vervoer in Breskens nog groter zullen worden, omdat men door het gebruik van twee oavens onnodig heen en weer zal moe ien rijden, hetgeen voor het vervoer rroot tijdverlies geeft en de onkosten doet stijgen, terwijl bovendien de veer diensten met dubbele walploegen zul len moeten werken? 3. Is de Minister dan niet van me ning, dat. nu de tweede grote veer boot om conjuncturele redenen nog niet gebouwd kan worden, het nood zakelijk is in de nieuwe veerhaven tijdelijk een tweede fuik te bouwen, geschikt voor de veerboten ..Koningin Juliana" en Prins Bernhard"? De nieuw benoemde bisschop-coadju tor van Den Bosch, mgr. W. M. Bek kers, deelt mede, dat na hernieuwd overleg de datum van zijn wijding tot bisschop van maandag 11 naar dins dag 12 februari is verzet. De K.R.O. zal dan de plechtigheden uitzenden. Daar de nieuw benoemde bisschop van plan is eind januari een afscheidsre ceptie te houden, ziet hij er van af op Nieuwjaarsdag te ontvangen. De Maastrichtse rechtbank heeft de 30-jarige kok E. J. V„ geboren te Hon- tenisse en dit jaar ontslagen uit Ave- reest, veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf wegens een reeks diefstallen met inbraak, welke hij in de afgelopen zomermaanden pleegde, o.a. te Eindhoven, Amersfoort, Sim- pelveld, Heerlen en Vaals. De eis was twee jaar. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 1 januari de volgende waterstanden: te Hansweert om 3.08 en 15.30 uur, te Terneuzen om 2.31 en 14.52 uur en te Vlissingen om 2.01 en 14.22 uur. Voor woensdag 2 januari zijn de waterstanden als volgt: te Hansweert om 3.45 en 16.09 uur, te Terneuzen om 3.08 en 15.29 uur en te Vlissingen om 2.38 en 14.59 uur. I'hilippin Gemeenteraad zat in nieuwe zetels De laatste zitting van 1956 was ze ker wel een van de gemoedelijkste der zittingen. Het gehele college had het zich gemakkelijk gemaakt in de splinternieuwe zetels. Allereerst vernam men dat de zo lang verwachte demping van de oude havenafwatering niet kan doorgaan. De kleintjes moeten bezuinigen. Hoe ver men nu eigenlijk staat met de bouw van de toegewezen zes woning wetwoningen kon zelfs de voorzitter niet zeggen, wel kon hij zeggen, dat er geen schot in zit. Over de huurbe taling van het voetbalveld was men het niet eens. Opgemerkt werd, dat ook de schooljeugd er dagelijks ge bruik van maakt. Dit onderwerp zal nader bekeken worden. De vergoeding per leerling van het L.O. voor 1957 ad f 30 vond geen ge nade bij de heer v. d. Broek. Deze stelde voor de f 35 te blijven geven, hij kon echter geen meerderheid krij gen. Een „lichtpuntje" wordt de straatverlichting. Men heeft de knoop doorgehakt en nu komt er een nieuwe verlichting. Deze zal bestaan uit 84 lichtpunten. Wat de subsidies betreft heeft men het maar kalmpjes aan ge daan. Een heel partijtje kwam er niet aan bod. Wat er gegeven wordt is niet meer dan het allernoodzakelijkste, b.v. de helikopterdienst krijgt 3 cent per inwoner, interdiocesane voorlich tingsdienst f 15 per geval; gidsen f 150; André de Tacije groep f 300: W. G. Kruis f 1250: Zeeuwée studie fonds 5 cent per inwoner. Al de an dere aanvragen waren „nieten". Pro Ecclesia voor de heer Barbé Tijdens de H. Mis had er gisteren in de parochiekerk een bijzondere plechtigheid plaats. De heer C. A. Barbé herdacht het feit, dat hij gedu rende vijftig jaar armmeester is van dc paroch e. Pastoor de Bie deed hier van mededeling vanaf de preekstoel. Tevens las hij de oorkonde voor, waar in Z.H. de Paus hem beloonde met de onderscheiding Pro Ecclesia et Ponti- fice. De pastoor heeft de heer Barbé met rie hoge onderscheiding gofelici- teerd. In het bijzijn "van vele gelovi gen werd de jubilaris de onderschei ding op de' bofst gespeld. Dat het 'grote huldebetoon door de parochia nen op prijs werd gesteld, bewees wel het feit. dat de jubilaris gedurende de hele dag ve'e felicitaties in ontvangst mocht nemen. 4ar(l"TiI>'ire AFSCHEID BIJ DE P.Z.E.M. De heer J. de Molennaar, alhier, elektricien bij de P.Z.E.M. in het dis trict Z.-Viaanderen-west, heeft we gen het bereiken var. de pensioenge rechtigde leeftijd afscheid genomen I van het bedrijf en het personeel. Des morgens werd dhr de Molennaar te zijnen huize toegesproken door de j hoofdingenieur, ir. R. Froyen. De be- drijfsingenieur in Z.-Vlaanderen, de heer R. Vis. sprak eveneens zeer waardeerende woorden en stelde de heer de Molcnr.aar, wat zijn toewij ding aan het bedrijf en werklust be treft, als een voorbeeld aan de jon geren. Namens de directie en perso neel bood de heer J. Sanderse. tech nisch ambtenaar, een blijvend aan denken aan. Des avonds kwam het personeel van het district afscheid nemen van de heer de Molennaar. De heer R. O. Wilking te Hulst heeft al jaren geleden met zich zelf afgesproken dat het open bare leven van zijn stad en streek het voortaan zonder- hem zal moeten doen en daarom was hij er dan ook niet zo spoedig voor te vinden te poseren voor ons „Zeeuws portretMaar een man als hijal bejaard en er varen, die een van de overge blevenen is van een generatie aan wier werk Hulst thans nog zo veel verschuldigd is, behoort toch in onze portrettengalerij thuis. Daarbij legde hij zich dan maar neer. Men zou het, door de ontelbare interesses die de heer Wilking heeft gehad en nog altijd bezit, bijna vergeten, doch hij is eigen lijk een zakenman. De firma Wil king is een oud begrip. In de tijd dat de heer Wilking („de oude mijnheer Richard'") in de zaak was van 1896 tot 1940 is er' en niet alleen in die zaak, veel ver anderd. Hij begon in een tijd waar in het normaal was dat de winkel van 's morgens acht tot 's avonds acht geopend was, plus dan nog de gehele zaterdag èn de hele zondag Er werd gewerkt, lang en hard. Toen de zondagswet van kracht werd had de firma Wilking de zondagsverkoop juist zelf reeds opgeheven, door telkenjare een uur vroeger te sluiten. Toen waren de tijden, dat er zon dagmorgen om zeven uur al volop mensen in de zaak stonden, defi nitief voorbij. Het personeel van de zaak was intern en sliep op de bovenver dieping, dat als een soort hotel letje fungeerde. De verhoudingen van die tijd, och, we kunnen ze onmogelijk meer projecteren op onze dagen. Dat het personeel van de zaak in die jaren al veertien dagen vakantie kreeg, was toen een, ongehoord verschijnsel. Dat het 's avonds, hoewel daartoe geenszins verplicht, uit eigen vrije wil neg tot een uur of tien door werkte... dat zou thans ongehoord zijn. Maar er was liefde voor het werk, voor die bekende „ellegoed- winkel", waar vooral veel speciale stof voor de Zeeuwse klederdrach ten verkocht werd en waar toen al vele Belgen kwamen, waar wa gons vol manufacturen, allemaal op rol, werden ingevoerd via Bel gië: ook tóen al toerisme, ook tóen al hoefijzerverkeer...- 's Avonds na half negen en 's zon dags wat langer had de heer R. O. Wilking tijd voor andere za ken. Dan verzorgde hij de admi nistratie van het Liefdehuis, van de Ambachtsschool, van de Mid del. Kath. Schoolvereniging en deed hij het werk dat al zijn an dere functies vereisten. Hij gaat die nu met een schouderophalen voor bij, maar men moet er zich toch over verbazen dat mensen zoals hij in die tijd zoveel werklust en werkkracht wisten op te brengen dat zij na een driedubbele dagtaak (in onze ogen toch) nog allerlei bijwerk deden, voor het algemeen belang, geheel pro Deo! Vijfentwintig jaar lang was de heer Wilking president van de St. Vincentiusvereniging, en nu is hij nog altijd lid. De tijden echter waarin deze instelling zo veel praktische Betekenis had, zijn ge lukkig voorbij. De heer Wilking kan zich nog. als was het gisteren, herinneren hoe de „armen van Hulst" tweemaal per week de hui zen van „de burgers" langs moch ten om hun cent. Als men de heer Wilking zonder enige reserve wil horen spreken, dan moet ge hem naar de historie, naar de monumenten en het scho ne van Hulst vragen Hij heeft zich daar in de loop der jaren zo goed ingewerkt dat hij als een autoriteit op dat gebied mag gel den. Hij was verheugd toen de Oudheidkundige Kring werd op gericht, voornamelijk door de stel selmatige verwaarlozing der mo numenten in die tijd, toen men zelfs het Molenbolwerk wilde doorgraven om de tram een kor tere baan te geven! Als lid van de restauratiecommis sie van de Basiliek heeft de heer Wilking een schat van gegevens over net oude Hulsterse Godshuis verworven, moeizaam en met grote liefde, met grote kennis ook, bij een gegaard. Over die kerk kan hij lange tijd vertellen, zo boeiend dat men de tijd zou vergeten. Hij weet nog het fijne van de strijd met Monumentenzorg, die tegen het gewelf in de voorkerk was. hij bewijst aan de hand van spe ciale foto's dat de middeleeuwse bouwmeesters wel degelijk de be doeling hadden dat gewelf te ma ken, maar er niet toe gekomen zijn. En hij verhaalt hoe de Hul stenaren van omstreeks 1930, die de restauratie na de aankoop van het protestantse deel der simul- taankerk aanpakten, dat werk van hun roemrijke voorvaderen wilden afmaken. Ze slaagden erin. Ongetwijfeld vooral dank zij de liefde voor eigen stad. voor haar historie en vooral dank zij de liefde voor het trotse en schone bedehuis die iedere Hulstenaar als het ware van nature eigen is. doch die mensen zoals de heer Wilking toch wel in het bijzonder siert! Vooral door de grote activiteit van het Apostolaat der Hereniging heeft ons volk veel belangstelling voor het Oosten. Onder de drang van de huidige ge beurtenissen is het verlangen om het Oosten te Ieren kennen nog ver sterkt. Politieke, sociale, economi sche en vooral psychologische ver schijnselen worden bestudeerd, en het moet gezegd, met een grotere objec tiviteit dan voorheen. In de laatste jaren zijn veel Nederlanders met Sla- vische ontheemden in contact geko men, hetgeen er veel toe heeft bij gedragen de wederzijdse belangstel ling te vergroten. En omdat ons volk steeds een bijzondere belangstelling heeft voor religieuze vraagstukken, 'is het niet te verwonderen dat in ons land het aantal studies en vertalingen op het gebied van de Oosterse religie rela tief groter is dan elders. Vooral het G.G.G. is in de laatste jaren zeer actief in deze. „Het Oosten bidt" is ontleend aan een kerkelijk-slavisch gebedenboek, hoofdzakelijk geput uit-de boeken der Kerkvaders. Het zijn smeekbeden, lofzangen, persoonlijke en gezamen lijke gebeden. Vergeleken met onze latijnse gebe den, komt een merkwaardig verschil naar voren. Terwijl de latijnse gebe den in het algemeen logisch opge bouwd zijn, missen de meeste oos terse gebeden elk logisch verband. Zij wellen a.h.w. recht uit het hart op Het is daarom goed voor ons, Wes terlingen, deze gebeden af en toe eens ter hand te nemen, omdat het óók voor ons goed is.... met het hart te bidden. (Uitgave Mariënburg, 's-Her- togenbosch) J.H. (Advertentie) Het is voor ouderen moeilijk bij het bidden met kinderen de juiste toon te treffen. Wij slaan gemakke lijk over in te grote zoetelijkheid, ofwel zijn we te verstandelijk in onze formulering. Noch het een noch het ander ligt het kind. Ik meen te mogen zeggen, dat dit „kerkboekje voor kinderen van de middenklassen" door Br. Ambrosius de leeftijd van 8 - 10 jaar zal aan spreken. Vaak tenminste dacht ik bij het lezen ervan: ja, zo is het juist gezegd, zo zal een kind het „echt" Perlekt lot i" elk detail R IJ N B E R G'S HANDELSBUREAU TERNEUZEN TELEFOON 2304 NOORDSTRAAT 78 Tijdens de raadsvergadering van jWestkapelle heeft burgemeester M. ruim eënhaive eeuw geleden spaar- Tijdeman aan de brandweercomman- zaam verlichtend, 't Is trouwens nóg niet veel Dat de lantaarnopsteker een be kende figuur was bewijst het spot liedje dat de jeugd maakte op Jos. Vollemans opvolger. Jantje Huy- brechts, die vele jaren lang het licht in Hulst ontstak en daarbij vaak ge- dant. de heer A. Hendriksen, mede gedeeld, dat hem bij KB. de ere medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau is toegekend. Deze onderscheiding is hem verleend wegens het fei» dat hij dertig jaar lid van het korps is, waarvan achttien jaar als commandant. In de nacht van zaterdag op zondag is op de overweg aan de Langeweg te Zevenbergen een jongeman door een trein gegre pen en op'slag gedood. Het was de 23-jarige Corn. Lodewijks van Langeweg. Hij kwam met nog twee kameraden per fiets van Zevenbergen gereden, waar zij een bal van de r.-k. Jeugd raad hadden meegemaakt. Toen zij de overweg naderden kwam de auto matische beveiliging, bestaande uit twee halve sluitbomen, flikkerlicht en alarmschei, in werking voor de trein, die om vijf minuten voor twaalf vanuit Zevenbergen naar Lage-Zwaluwe ver trekt. Het slachtoffer was blijkbaar in de veronderstelling, dat hij het nog wel halen zou en reed door. In volle vaart greep de trein de jongeman, en sleurde hem over enige afstand mee. De machinist, die het ongeval bemerk te, stopte onmiddellijk de trein, doch dit mocht ook niet meer baten. De jongeman moet op slag dood geweest zijn. Zijn twee kameraden, die bij het naderen van de overweg waren afge stapt, reden direct op hulp uit. die spoedig aanwezig was. Het slachtoffer is afkomstig uit een gezin met vijf kinderen. De trein kreeg ongeveer een half uur vertraging. Fietser geschept In de nacht van zaterdag op zondag is op de weg van Rijsbergen naar Zundert, ter hoogte van Stuivezand. om ongeveer half een, een tragisch ongeval gebeurd. Een Belgische auto. komende uit de richting Breda is ach ter op een fietser, rijdende in dezelfde richting, gereden. Het slachtoffer, de 48-jarige H. Oostvogels uit Zundert. was vrijwel op slag dood. Vermoede lijk heeft het achterlicht van de fiets niet gebrand. BOSCHKAPELLE P. Lambert 6.30 U.. Biljartprijskamp. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: De schone van de Zuidzee. HULST Oscar Neefs 3.30 u.: Schieting TERNEUZEN Llixor 8 uur: Je bent nooit te jong. AXEL Het Centrum 3.45 en 8 uur: Pas op, val niet. DE KLINGE Kinema v. Dijck 2.30 uur: De schone van dè Zuidzee. HULST Bioscoopgebouw 2.30 uur: Cir- cuss^erren; 5.15 en 8 uur: Zeg nooit vaarwel. )T. JANSTEEN J. Baert: Grote schie ting. 'vEMSEKE-PAAL Dolf de Backer 3 uur: Schieting. VMSWAARDE A. v. Driessche 3 uur: schieting. )OSTBURG Lcdel 2 uur: De jacht op kapitein Ehrlich; 4.30 en 8 uur: A en C als waaghalzen. AS VAN GENT Olympia 2.30 uur: A en C in stofzuigers: 5 en 8 uur: Jalouzie. RNEUZEN Luxor 2 uur: Albuquer que,' stad der desperado's; 4.30 en 8 uur: Beklemmende uren. Concertge bouw 8 uur: De stad der desperado's 'ENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur: Das Kreuz am Jagersteig. N'TWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: De lustige weduwe. vinden. En als het niet echt is, dan zal óók het kind, nee jüist het kind het opzij leggen. Degenen die dit kerkboekje voor kinderen van de middenklassen der lagere school willen aanschaffen zui len zich niet bekocht gevoelen. (Uit gave Etablissementen Henri Proost en Co., Turnhout) J.H. De overwegingen die Thomas Mer- ton ons in dit nieuwe werk aanbiedt, kan men in zekere zin een vervolg noemen op een vorig werk, genaamd „Ter overweging", niet echter zo dat het verder gaat vanaf het punt, waar „Ter overweging" eindigde, maar 't behandelt enkele grondvragen, die in het eerste werk als vanzelfsprekend werden aangenomen. Het gaat in op bijzonderheden en is fundamenteler, doordat het enkele grondwaarheden behandelt, waarvan het geestelijk le ven afhankelijk is. De overwegingen zijn én traditioneel én modern. Traditioneel in die zin, dat de schrijver zich op geen enkel punt van de traditie losmaakt. Mo dern door de eigentijdse en persoon lijke visie die hij op de traditie geeft. Systematiek laat Merton aan ande ren over, maar de vragen die hij ter overweging voorlegt, zijn alle be langrijk, soms in betrekkelijke, dik wijls in absolute zin. Als bindende draad loopt door al deze gedachten het schone woord van St. Paulus: „Ik leef. maar niet ik zelf, Christus leeft in mij", of dit andere: „Uw leven is met Christus verborgen in God". Het is Christus in Wien alles samen gebracht moet worden. Hij heeft het vlees aangenomen, is neergedaald tot in de laagste diepten van Zijn eigen schepping om alles in Zich te „re capituleren" en het in de voleinding van de tijd terug tc geven aan de Vader. De draad trekt de schrijver op meesterlijke wijze door. zodat wij niet aarzelen dit werk één van zijn beste te noemen. Wij zouden het graag zien op de studeertafel van velen. (Uitgave Het Spectrum, Utrecht-Antwerpen) J.H. Voor de derde achtereenvolgende keer zendt Esso Nederland alle za kenrelaties als Kerst- en Nieuwjaars groet een dichtbundel. Door A. A. M Stols werd een keuze gemaakt uit in 1955 gepubliceerde gedichten. In de verantwoording wordt ons (terecht) meegedeeld, dat er misschien wel be tere gedichten zijn verschenen, maar dat men terwille van het gestelde doel ook gelet heeft op de verstaan baarheid. Hiermee wilde men ech ter geenszins de verstaanbaarheid als uitputtend criterium stellen voor goede poezie. Ook dat is terecht. Toch zouden we willen vaststellen, dat dc keuze over het algemeen wat eenzijdig is uitgevallen. Men krijgt de indruk, dat bepaalde tijdschriften wel en andere niet zijn opgeslagen om goed materiaal te verzamelen. Waarom missen we Bert Voeten. J. C. Bloem en Gerard Diels, om er maar enkele te noemen? Natuurlijk staat de werkelijk gemaakte keuze hier sterk tegenover. Gerard den Brabander met '„Af scheid" en Lucebert met „Uitgang" dragen als het ware deze bundel naar een niveau, van blijvende waarde. Daar rond staan vele verzen gegroe peerd van goede kwaliteit. Pierre Kemp draagt een opmerkelijk goed vers bij („In de keuken van een lege fles azijn") en Guillaume van der Graft staat met „Eendje" beslist bo ven de meeste gedichten. Alles bijeen een bundel, die representatief kan worden irenoemd voor de kwaliteit van wat Nederland in 1955 aan poëzie opleverde. L. B. De Zeeuwse derby Middelburg Goes had een zeer sensationeel ver loop, vooral tegen het eind. Goes moest herhaaldelijk zijn zwaar be laagde doel verdedigen doch slaag de hierin vier maal niet. Ondanks de 4-0 achterstand verloor Goes de moed niet en wist 3 x tegen te scoren. OOSTBURG Ledet 8 uur: A en C als waaghalzen. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ja louzie. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Beklem mende uren. Concertgebouw 8 uur: De stad der desperado's. (Advertentie) De zondagsdienst voor morgen is als volgt geregeld: Axel: dr. Kats; Terneuzen: dr. Th. Bos. NAVORDERING VAN BELASTING. Het ministerie van Financiën deelt in verband met het in werking tre den op 1 januari 1957 van de wet tot vrijstelling van omzetbelasting voor textielprodukten en verhoging van enkele andere belastingen het vol gende mede MOTORRIJTUIGENBELASTING Houders van motorrijtuigen, voor de motoren waarvan niet of niet uit sluitend benzine als brandstof wordt gebruikt, zullen van 1 januari af bij de ontvanger der accijnzen motorrij tuigenbelasting moeten bijbetalen. De huidige belastingkaarten behouden hun geldigheid tot en met 15 januari 1957. Nadien zijn zij alleen geldig, in dien daarop voorkomt de aantekening, dat bijbetaling Van motorrijtuigenbe lasting is geschied. SUIKER. Voor 4 januari 1957 dienen handela ren en fabrikanten, die op 1 januari 1957 suiker en/of glucose in een hoe veelheid van meer dan 1000 kg ten verkoop hebben resp. als grondstof voor de voortbrenging van goederen in voorraad hebben, daarvan jchrif- telijk aangifte te doen bij de inspec teur der invoerrechten en accijnzen of der omzetbelasting. Het bedrag van de navordering is voor suiker vastgesteld op f 3.80 en voor glucose op f 2.85 per 100 kg netto-gewicht. BENZINE. Voor 9 januari dienen gebruikers van benzineopslagplaatsen, waar bij de aanvang van 7 januari 1957, met inbegrip van de op deze datum naar de opslagplaatsen in vervoer zijnde hoeveelheden benzine, voorrader, van meer dan 5 hl in het vrije verkeer aanwezig zijn. daarvan schriftelijk aangifte te doen bij de ontvanger der invoerrechten. Het bedrag van de na vordering is vastgesteld op f 7.60 per hl bij 150 c. Twee of meer opslag plaatsen in dezelfde gemeente en ir. gebruik bij dezelfde persoon, mits geen benzinepomp met ondergrondse tanks zijnde, worden als een opslag plaats aangemerkt. Beheerders van benzinepompen moeten op 7 januari schriftelijk aangifte doen van de stand van het telwerk van de pomp bij de aanvang van die datum, onver schillig of in de tank, welke bij de pomp behoort, al dan r.iet 5hl. ben zine aanwezig is. GEDISTILLEERD. Voor 16 januari 1957 dienen gebrui kers van opslagplaatsen voor gedis tilleerd, waar bij de aanvang van 14 jan. 1957 hoeveelheden gedistilleerd van meer dan 50 littr, ongeacht de sterkte, in voorraad zijn, anders dan in een entrepot, branderij, distil leerderij eerste klasse of bergplaats voor gedistilleerd van een handelaar, die krediet voor accijns geniet daarvan schriftelijk aangifte te doen bij de ontvanger der accijnzen. Het bedrag van de navordering is vast gesteld op f 121.50 per hl ad 50 Deze navordering geschiedt ook over voorraden van particulieren, alsmede over de hoeveelheden, die bij de aanvang van 14 januari 1957 naar de belanghebbenden onderweg zijn. De navordering blijft beperkt tot f 60.75 per hl ad 50 voor hoeveel heden reuk- en toiletwaters, die zijn vervaardigd var. gedistilleerd, waar voor gedeeltelijke vrijdom van accijns is genoten. Voor dergelijke reuk. en toiletwaters in hoeveelheden van 100 liter of minder geschiedt geen na vordering. Buiten navordering blijven de alcoholhoudende dranken (z g verloflikeuren), zoals wijnadvocaat wijnlikeuren en in het algemeen dé dranker. met een alcoholgehalte be neden 15 ALGEMEEN. In de gedagtekende en onderteken de aangifte dienen naast de naam en de woonplaats te worden vermeld een nauwkeurige aanduiding van de plaats of plaatsen, waar de aan te geven voorraden zich bevinden, als- mede de hoeveelheden per plaats: voor gedistilleerd tevens de soort en sterkte en voor benzine de capaciteit en andere bijzonderheden van onder grondse tanks. Ter voorkoming van moeilijkheden verdient het aanbeve ling in geval van twijfel omtrent de verplichting tot aangifte zich vooraf met de inspecteur, dan wel de ont vanger der invoerrechter, of der ac cijnzen in verbinding t« stellen 772-00

de Stem | 1956 | | pagina 2