Groot Amerikaans hulpprogramma voor Midden - Oosten HET NIEUW BEGIN Vuur teistert Californië In Hongarije dreigt massaal ontslag Nog meer druk op het Indonesisch kabinet om af te treden Zuiderzee- en Deltawerken geven grote mogelijkheden tot recreatie te water Moorhouse gestikt Opruimingswerkzaamheden Suezkanaal nu begonnen Een klas verkoos de vrijheid DAGBLAD VOOR ZEELAND Knaapje doodt neefje Zuidelijke wind Soldaten Y.S. zo nodig in actie Nederland ontkent: Geen executies op N. Guinea Uitslagen top-voetbal Ongeregeldheden in Algiers Bom-maniak in New York Nauwere banden Polen - Tito Geen Internationaal Gerechtshof, zegt Indonesië DE DOOD OP DE WEG Valse bankbij jetten aangeboden 96e JAARGANG No. 22340 Uitgave N. V Uitgevers £V14J- Neerlancüa. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. rei.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna Redactieraad: J. M. A. C V Dongen, C J v Hootegem, Mr. Dr. A. J. J M Mes, Mr. H ML.de Rechter. P. V. M. Vercauteren, U J v. 't Westende. Abonn prijs bu voorultbet t 6.5U p kwartaal, p. post 1 7.30, p. week (ultsi. bij niet postbestell.) 1 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm 13 ct. Postrek 278841 Voor Cod, Kon ingin en Vaderland MAANDAG 31 DECEMBER 1P56 Advertentieprijs voor de gehele oplage 10.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per mm) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor nniSi «„I-.. M T.l.,.™ m. voor HULST. IMM. R»». 7. T.l.tootl W2 - TERNEUZEW. No.nl,.»». M. C USTBURO. ~»1 Volgens Amerikaanse persberichten is de Amerikaanse regering bereid uwer dan 400.000.000 dollar te besteden voor een specaal hulpprogram voor het Midden-Oos ten. Deze hulp is in het bijzonder bedoeld voor landen in de onmiddellijke nabijheid van het Suezkanaal, aldus deze berichten. President Eisenhower zal vandaag bespre kingen voeren met Republikeinse leiders van het Amerikaanse Congres over zijn plannen voor het Midden-Oosten. Dinsdag bergingswerkzaamheden door de V.N. in het Suezkanaal zijn offici eel begonnen met de afdaling van een Nederlandse duiker naar het wrak van de gezonken kruiser Aboukir, dat op een diepte van ruim negen meter ligt. Op de ach tergrond zien we nog de twee pij pen van een gezonken kanaalsleep boot, de Herke I. In Berendrecht (België) heeft een dertienjarig knaapje zijn vijfjarig neefje met een karabijn gedood, waarvan men meende, dat ze niet ge laden was. Toen de jongen het wapen op zijn neefje richtte, zei hij: ,.Nu zal ik jou eens doodschieten." Een zusje van de dertienjarige riep: ,,Dan zal ik daar eens mijn vinger voorhou den." Zij voegde de daad bij het woord en hield haar duim voor de loop van het geweer. De karabijn ging af en rukte het meisje de duim af. De kogel doorboorde de arm van het vijfjarig jongetje en drong toen het hart binnen. Het knaapje was op slag dood. In regeringskringen in Washington gelooft men, dat presi dent Eisenhower de volgende redenen voor zijn plannen heeft: 1. De Britse invloed in het Midden-Oosten is geslonken, waar door dit gebied voor de Amerikaanse defensie van nog groter belang geworden, is: 2. Het mislukken van de Brits-Franse aanval heeft in het Midden-Oosten een politiek en economisch vacuum geschapen, waaruit de Sovjet-Unie veel profijt zou kunnen trekken en dat de veiligheid van de Ver. Staten in gevaar zou kunnen brengen. zal hijsamen met zijn minister van buiten landse zaken, Dulles, met Republikeinse en Democratische partijleiders besprekingen voeren. In welingelichte kringen verwacht men, dat hij steun zal vragen voor een plan ter regeling van de vraagstukken in het Midden-Oosten, waarbij hij waarschijnlijk machtiging zal vragen om Amerikaanse strijdkrachten in dat gebied te gebruiken, als hij dat voor de veiligheid van de wereld nodig acht. schatting het kanaalhelemaal schoon zijn. In verband met lSieuir- jaarsdag zal ons blad op 1 januari niet ver schijnen. DE DIRECTIE. DE REGERING van Noord-Ierland •leeft zaterdag de republikeinse bewe ging Sinn Fein als politieke partij in Noord-Ierland verboden. DE Nederlandse Katholieke Vereni ging van Handelsvertegenwoordigers, bt.-Christoffel, heeft in Utrecht haar veertigjarig jubileum herdacht. Aan het bestuur werd, namens alle afde lingen, een uit hout gesneden beeld, vervaardigd door de Bossche kunste naar Jack Bressers, aangeboden. EEN 22-jarige vluchteling uit Zuid- Slavië heeft in Oostenrijk octrooi ver kregen op een eenmans-helikopter, die ongeveer honderd kilo weegt en ongeveer evenveel kost als een mo torfiets. EEN ITALIAANSE Alpenpatrouille leeft gisteren twee Italiaanse Alpi nisten gered, die sedert eerste kerst dag in een hut op 3120 meter op de Mont Blanc ingesneeuwd zaten. GISTEREN werd te Amsterdam 'n 46- jarige schilder mishandeld en daarna oeroofd van een bedrag van f 60,-. Enkele uren later zaten de daders, twee Amsterdammers, al achter slot 2n grendel. .LH. DE PAUS heeft de Nederlandse componist en musicoloog, Marius Monnikendam, vanwege zijn verdien sten voor de gewijde muziek, be noemd tot Ridder in de Orde van St.- Gregorius de Grote. TE UTRECHT is zaterdag, in de leef tijd van 81 jaar, overleden de heer K. Kruithof, erevoorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Weersverwachting van het KN MI, geldig tot vanavond, opge- maakt zondagavond te 23.15 uur.: Veranderlijke bewolking en geen regen van betekenis. Weinig ver- an der in gin temperatuur. Krach- tige tot matige zuidelijke wind. Z Verwachting van het Belgisch Z Weerkundig Instituut: Matige tot vrij sterke wind uit Z £uid tot "Zuidwest. Bewolkt tot zwaar bewolkt met opklaringen. Plaatselijk neerslagvlagen. Vandaag: zon onder 16.40 uur. Maan onder 16.30 uur. Z Morgen: zon op 8.5fl uur. Zon onder 16.41 uur. Maan op 8.42 uur Z t Maan onder 17.31 uur. Z i Woensdag: zon op 8.48 uur. J 3. Washington is niet bereid wer keloos toe te zien als de communisti sche penetratie in het Midden-Oosten in omvang toeneemt als gevolg van verslechtering van het geschii van Engeland en Frankrijk met Egypte over het Suezkanaal en het Arabisch- Israëlische geschil. 4. De best manier om de Ameri kaanse bedoelingen duidelijk te maken is het verkrijgen van formele mach tiging van het Congres om, indien no dig, Amerikaanse troepen te gebrui ken. 5. De president zou dan de handen vrij hebben en in noodgevallen snel kunnen handelen. Duikers aan het werk Duikers van de bergingsorganisatie van de Verenigde Naties zijn zaterdag middag met opruimingswerkzaamhe den bij Suez begonnen. De Nederlandse duiker F. van 't Wout van de Nederlandse bergings combinatie L. Smit en Co. en W. A. van den Tak is afgedaald naar het ge zonken oorlogsschip Aboukir dat op een diepte van acht tot negen meter ligt. In mei klaar De leider van het bergingswerk, luitenant-generaal Wheeler, heeft ver klaard, dat het bergingswerk vrijdag ochtend al aan het zuideinde van het kanaal was begonnen. Het kanaal is in drieën verdeeld: van Suez tot Is- mailia, van Ismailia tot de Ferdan- brug en van Ferdan naar Port Said. Wheeler zei, dat tegen begin maart een vaargeul vrij zal zijn, die breed genoeg is voor schepen van 10.000 ton. In mei zal naar Volgens het Parijse avondblad Fran. ce-Soir zouden de Egyptische autori teiten kaarten verloren hebben, waar op de ligging van mijnen in het Suez kanaal is aangegeven. Dit zou een van de redenen zijn van de aanvankelijke vertraging in het bergingswerk. De Nederlandse regering heeft krachtig geprotesteerd tegen officiële Indonesische verklaringen. waarin wordt beweerd dat in Nederlands Nieuw-Guinea Indonesiërs door Ne derlandse militairen werden geëxecu teerd. In een nota. welke door de Neder landse diplomatieke vertegenwoordi- diging in Djakarta werd overhandigd op het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, wordt verklaard, buitenlandse zaken, wordt verklaard dat ..de Nederlandse regering diep geschokt is, dat de officiële Indo nesische woordvoerder wederom in houd heeft gegeven aan de onware berichten in de Indonesische pers. zonder voorafgaande verificatie van de feiten bij de Nederlandse autori teiten". De Hongaarse minister van financiën, Kossa, heeft zaterdag jn een vraaggesprek met een correspondent van het persbu reau MTI meegedeeld, dat in januari 30.000 tot 32.000 ambte naren zullen worden ontslagen bij het inkrimpen van het over heidsapparaat en in de strijd tegen de bureaucratie. Die arbeiders, waarvoor geen werk is, zullen eveneens worden ontslagen. Gezien het enorme gebrek aan steen kool en elektriciteit, lopen ook deze ontslagen in de tienduizenden. In die fabrieken, waarin niet de volle pro- duktie wordt gehaald, zullen de werk nemers ten hoogste tachtig procent van hun salaris mogen ontvangen. In de Hongaarse hoofdstad gaat het De uitslagen, die de ploegen uit de eredivisie op de laatste speeldag van dit jaar behaalden, luiden als volgt: Elinkwijk-Amsterdam 02 Rapid JC-Feyenoord 4-1 MW-Willem li 0—0 Eindhoven-BW 23 Sparta-PSV 3—4 NAC-Fortuna 02 NOAD-WV 1—2 Ajax-DOS 12 Voor verslagen en actie-foto's mo gen wij U verwijzen naar onze sport pagina's. ,,De grootste kansen voor uitbrci- randmeren kunnen een grote recre- ding en verbetering van de recreatie atieve waarde krijgen. Bij de uitvoe- te watel liggen bij onze nationale pro jecten op waterstaatkundig gebied nl. de Zuiderzeewerken en de Delta werken", aldus blijkt uit een studie, die de Rijksdienst voor het Nationale Plan heeft gemaakt over de functie i van het water voor de recreatie van het Nederlandse volk. Het doel van de studie was aan dacht te vregen voor de rijke kansen die hier liggen voor de ruimtelijke ontwikkeling. De Zuiderzeewerken zullen na de verdere inpoldering van het IJssel- meer een keten van randmeren doen ontstaan, die een prachtige verbin ding zullen geven tussen het Holland se en het Friese merengebied. De ring van het Veluwemeer is reeds bij zondere aandacht besteed aan voor zieningen ten behoeve van de recre atie. Door de Deltawerken zal een com plex van meren met rustig water ont staan, dat voor een veel grotere ca tegorie vaartuigen geschikt zal zijn. Plaatselijk kunnen deze meren, door vorming van eilandjes en beplanting, nog beter voor recreatie dienstbaar worden gemaakt. Mede door de na bijheid van strand en duinen kan hier een bijzonder waardevol geheel ont staan. zowel voor de Randstad Hol land als voor de Belgische en Duitse stedencomlexen in de omgeving. In verdere toekomst zullen de in polderingen in de Waddenzee even eens waardevolle elementen aan het geheel van recreatieve wateren kun nen toevoegen. Het rapport wijst ook op de re- creajiekansen, welke er thans reeds liggen na de afdamming van de Brielsche Maas. de inpoldering van gerucht, dat een zeker aantal Russi sche divisies reeds uit Hongarije is teruggetrokken. Drie hiervan zouden zich in Roemenië bevinden. Ook heb' ben Russische eenheden zich in hun winterkwartieren teruggetrokken. Tijdens de onderdrukking van de opstand in november werd het aantal Russische divisies op ongeveer veer tig geschat. Radio- Boedapest heeft verklaard, dat het nieuwe bewind de belangrijk- pnft|sp rrppstfliitrpn ste eisen van de boeren, waaronder A UUloC lij fYVIL radicale opschorting van de eollee- tivisatie en afschaffing van de ge- in vriineid awongen leveranties aan de staat, -I reeds ingewilligd heeft. Radio-Warschau heeft zaterdag avond gemeld, dat het Poolse mi litaire hooggerechtshof de von nissen. waarbij de Rooms-Katho- lieke bisschop van Kielce, mgr. Kaczmarek, drie priesters en een non tot gevangenisstraffen wer den veroordeeld, heeft vernietigd. Duizenden Franse kolonisten in Al- De vijf geestelijken waren in 1953 gerije zijn zaterdag bij de begrafenis j wegens spionage veroordeeld door van de vermoorde burgemeester van i een krijgsraad. Bisschop Kaczmarek Boufarik, de Fransman Froger, in de straten van Algiers slaags geraakt met Mohammedaanse Arabieren. Een Arabier, die een beledigend gebaar had gemaakt bij het voorbij trekken van de begrafenisstoet, werd achtervolgd en op de vlucht doodge schoten. Bij de ongeregeldheden, die daarop volgden, zijn zes personen, allen Mo hammedanen, gedood en ongeveer honderd, voor het merendeel Moham medanen. gewond. De toestand van vijf gewonden is ernstig. kreeg twaalf jaar, de priester tien jaar en de kloosterzuster vijf jaar. Volgens de radio is men van plan een proces aanhangig te maken tot volledig eerherstel van de geestelij ken, die reeds enige tijd op vrije voe ten zijn. Volgens het militaire hooggerechts hof is vast komen te staan, dat de vonnissen van de krijgsraad gedeel telijk waren gebaseerd op bewijsma teriaal, dat de verdachten zelf had den verschaft bij verhoren, ,,die in strijd waren met de beginselen van het recht". De druk op het kabinet-Ali terug te keren. Hij noemde in dit Sastroamidjojo om af te treden en aldus de weg te banen voor een oplossing van de gespannen van de Lauwerszee. de Braakman, de uitvoering van het I „„A,*,, drie-eilandenplan en de inpolderingbinnenlandse toestand, is zater dag toegenomen, toen een aan tal kleine partijen aandrong op het vormen van een nieuwe re gering, onder leiding van de oud-vice-president dr. Moham mad Hatta. Er zijn echter geen aanwijzingen, dat het kabinet hieraan zal toegeven, vooral niet nadat de leiders van de Nationalistische partij, en de Nahdatul Ulama hebben verklaard, het huidige kabinet te willen handhaven. Radio-Medan heeft zondag bekend gemaakt, dat de verblijfplaats van de opstandige kolonel Maludin Simbolon nog onbekend is. Volgens de radio was Simbolon vergezeld van ongeveer 300 militairen, toen hij donderdag uit Medan vluchtte. De nieuwe commandant, Djamin Gin- ting, die trouw is aan de centrale legering, heeft Simbolon zeven dagen tijd gegeven zich te melden. De regering heeft medegedeeld de gouverneur van Zuid-Sumatra, Wi- narno Danuatmodjo naar de hoofd stad te hebben opgeroepen om reken schap af te leggen van zijn bekend making, dat de provincie voortaan de staatsinkomsten zal gebruiken voor de financiering van wederopbouwprojec- ten in Zuid-Sumatra. Twee beelden van de enorme brand, die op het ogenblik in Californië woedt en die al tienduizenden hec taren land verwoest heeft. Boven: een fraaie bungalow, die door het vuur iê besprongen en reddeloos verloren is. Onderde hoofdwegen, die anders uitstekende brandgren- zen vormenzijn nu door de vlam men (tengevolge van de sterke wind) overgestoken Bij een voortgezet onderzoek naai de bomaanslagen, die de laatste tijd de New-Yorkse bevolking vrees aan jagen, heeft de politie in een stadion opnieuw een tijdbom ontdekt, die evenals de vorige in een rode sok was gewikeld, maar vrij onschuldig van constructie bleek. De Newyorkse politie ondergaat op het ogenblik een ware plaag van alarmerende telefoontjes, die latei- loos alarm blijken te zijn, en van ..grappenmakers", die namaak-bom- men leggen. Een 63-jarige man. die als ver dacht werd aangehouden op een sta tion. waar een namaak-bom was ge vonden, stierf even later aan een hart-aanval, aldus de politie. De man had een paar rode sokken bij zich. Leiders van de Poolse en de Zuid- slavische communistische partij hebben te Warschau besloten de betrekkingen tussen beide partijen nauwer aan te halen, aldus is zaterdag in een officiële bekend making te Belgrado meegedeeld. Tegelijkertijd verklaarde Tito, dat de ideologische verschillen tussen de Zuid-slavische en de Sovjet-russische communistische partij niet een belem mering moeten worden voor de vrucht bare en uitgebreide samenwerking tussen de twee landen. Tito zei dit in een vraaggesprek met het officiële Zuidslavische blad ..Borba". Zuid-Slavië wil zowel met het Oos ten als het Westen actief samenwer ken en deze samenwerking mag niet door ideologische of politieke menings verschillen worden verzwakt. verband o.a. ook overste Ahmad Hus sein, die het gezag in Midden-Sumatra heeft overgenomen. Soekarno verzocht de bevolking de eenheid te bewaren en onderlinge vijandschap te vermijden. Vanavond is 3.956 opgebrand. De nieuwe kaars wordt aangestoken. Moge ze een symbool zijn van veel licht en warmte in het nieuwe jaar, van Gods rijkste zegen voor allen, die deze krant ter hand nemen. Het Britse parlementslid kolonel Cyril Banks heeft verklaard, dat hij dinsdag naar Egypte vertrekt om te trachten het lijk van de Britse twee de luitenant Anthony Moorhouse, die na ontvoering door Egyptenaren in Port Said is overleden, op te sporen. Banks doet dit op verzoek van de ou ders van Moorhouse. Het Britse ministerie van oorlog maakte zaterdag bekend, dat de jon ge officier gestikt is in een grote sta len kist, waarin zijn ontvoerders hem hadden opgesloten, toen Britse mili tairen huiszoekingen verrichtten in de Arabische wijk van Port Said, waar Moorhouse gevangen gehouden werd. Een der ontvoerders, in wiens huis Moorhouse gevangen zat, heeft vol gens het Egyptische blad ,A1 Ahram' verklaard, dat hij zijn huis moest ver laten, toen de Britten met hun huis zoekingen begonnen. Op een bepaald ogenblik waren zoekende Britse mili tairen tot op twee meter van de plaats waar Moorhouse verborgen werd gehouden, gekomen. Toen de ontvoerder na drie dagen naar zijn huis terugkeren kon, was Moorhouse overleden .Wij begroeven hem, zo verklaarde de man, in de nacht van 16 december, om een uur, onder de trap van mijn huis. Schade op Celebus Volgens een bericht van het in Makassar verschijnende dagblad ..Pedoman Rakjat" hebben opstan delingen in een der districten van Midden-Celebes 3.700 huizen, be nevens een aantal openbare ge bouwen in brand gestoken. De schade wordt geraamd op 35 mil joen rupiah. Soekarno doet beroep President Soekarno beval de leden van de strijdkrachten in zijn radio toespraak de eenheid en discipline te bewaren om te vermijden, dat er slachtoffers vallen, en om lijden, dat ernstig en langdurig zou kunnen zijn, te voorkomen. De president deed een beroep op kolonel Simbolon op de goede weg Proces Schmidt, ens. De Indonesische regering heeft het Nederlandse voorstel om de rechts macht van het Internationale Ge rechtshof te erkennen, in de hoop dat op deze wijze een onafhankelijk oor deel over de tegen Nederlanders ge voerde processen te krijgen, verwor pen. Dit wordt meegedeeld in een nota. die is overhandigd in ant- woord op de Nederlandse nota. welke de processen tegen de Nederlanders een schending van de rechten van de mens noemde. In de Indonesische nota worden de Nederlandse beschuldigingen krach tig van de hand gewezen en wordt gezegd, dat de processen in overeen stemming met 't internationale recht waren gevoerd. Volgens de nota was de Nederland se nota onjuist" en beoogde zij de Indonesische rechtspraak te beledi gen. BAARN. Door de gladheid van de weg botsten op de Hilversum- se straatweg twee auto's tegen el kaar. Een 24-jarige mevrouw ver loor hierbij het leven. De overige inzittenden van beide auto's, zes personen, moesten gewond naar het ziekenhuis worden vervoerd. In de afgelopen weken zijn bij de Haarlemse recherche berichten bin nengekomen van bankinstellingen uit Den Haag. Amsterdam en Tilburg, dat bankbiljetten zijn ontvangen, die afkomstig zijn uit de series van 20 en 25 gulden, die in september en oktober uit het bedrijf van de gra fische inrichting Johan Enschedé en Zonen N.V. te Haarlem vermist zijn. Met Oost-Indische inkt zijn enkele cij fers veranderd, zoals een nul in zes of negen. De aanbieders zijn niet meer te achterhalen, want de ver valste biljetten zijn pas ontdekt, toen zij door deskundigen werden gecon troleerd. Dezer dagen zijn veertien van de twintig leerlingen van de hoogste klasse van een middel bare school te Storkow. vijftik km ten westen van Berlijn, naar West-Berlijn uitgeweken. Eind oktober hadden zij op school een minuut stilte in acht genomen uit sympathie met de Hongaarse verzetsstrijders. Sindsdien waren zij herhaalde lijk ondervraagd door leden van de Oostduitse staatsveilig- heidspolitie, maar niettegen staande dreigementen en belof ten had niemand verraden, wie het initiatief tot de demonstra tie had genomen. Tenslotte wa ren zij allen van school ge stuurd. Hun was meegedeeld, flat zij voortaan geen enkele Oostduitse school meer zouden mogen bezoeken en dat hun ge drag verdere gevolgen zou kun nen hebben voor hen en hun verwanten. Daarop besloten veertien leerlingen naar West- Berlijn uit te wijken.

de Stem | 1956 | | pagina 1