J Verleng uw leven met weken I11 ("VROUWENSPIEGEL 303I12M3WU05IV Drie werkplaatsen MODE-OORLOG IN DE SCHOTSE HOOGLANDEN Over zeep, zelfwerkende- en synthetische wasmiddelen 2|p3 Korte haren, want moeten leven de kappers HESTER WINKELEN in NS Prijzen dden iten K 1180 iek - Luxe mwplaten I GOEDEREN 10 cm 0.98 •tterdam olenstraat 28 - 30 el. 89404 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 31 DECEMBER 1956 Richt uw keuken zo indat Uzo weinig mogelijk bewegingen maakt Gemakkelijk praten EMULSION Vrouwen annexeerden de kiltde traditionele kledij der mannen Mannen toch niet kansloos Vrouwen moeten Protest van de Adams eworden gd lari cies dat er ruimte ES QUé en wit :of voor min- 40 cm 5,90 n 4.50 1.98 m 7.50 3.95 •n 6.50 2.69 sn. Maar wat die uitverkocht :1 mogelijk ver- Een keuken heeft drie plaatsn voor het werk": 1. de kookplaats, 2. de gootsteen en 3. de voorraadberging. We zullen er dus voor moeten zorgen, dat deze plaatsen niet al te ver uit elkaar liggen. Ook zal de onderlinge hoogte zorg vuldig moeten worden afgemeten. Bovendien is er onderscheid in de keuken als louter „werk plaats" en de zogenaamde eetkeuken. In dit laatste geval zullen maten en verhoudingen natuurlijk andiers liggen. In het eerste geval zal er vaak een doorgeefluik of een ge deeltelijk open wand (liefst met een aan tivee zijden te openen kast) als afscheiding tussen woon (eet-)kamer en keuken dienen. We horen het de huisvrouw al zeg gen: u heeft gemakkelijk praten. Wijs me het huis maar met de ideale keuken. Of desnoods zonder die keu ken, maar met voldoende ruimte om er een goede keuken in te (laten) maken. Toegegeven, wij hebben gemakke lijk praten. Ook Jaap Penraat, de binnenhuisarchitect die onze gids is, geeft dat vlot toe. Maar toch zijn er wel een paar dingen, die ook in het door u bewoonde huis verbeterd kun nen worden. Ook en misschien wel vooral in de keuken. Luister maar. Laat ons beginnen met de gootsteen Gebruikt u een apart afwasbakje of gebruikt u de gootsteen daarvoor? In dit laatste geval zult u er goed aan doen om de gootsteen in twee delen te splitsen: een om in af te wassen en een om in na te spoelen. Dit naspoelbakje doet uiteraard ook dienst bij het schoonmaken van groenten. De hoogte van de gootsteen is van groot belang. Van 90 tot 90 cm. is de beste maat. Als er dan boven dien aan de onderkant een teruglig- gend plint is van ongeveer 20 cm. dan kunt u in een vrij gemakkelijke houding uw werk doen. Nog beter is eigenlijk om het geheel zo te ma ken, dat de beroemde gootsteenkast jes helemaal verdwijnen. De vrij ge maakte ruimte stelt u eventueel in staat om een groot deel van uw werk zittend te doen. Het ligt voor de hand, dat de af standen tussen de werkcentra zo klein mogelijk zijn. Als u telkens een halve of hele meter minder be hoeft te lopen, dan betekent dit over een jaar besparing van ette lijke kilometers. Dan spreken we nog niet -eens -van -het -feitdat—u- met geringere afstanden veel pret tiger werkt. Hetgeen dan bijdraagt tot uw goede stemming, waarmee dan uw gezondheid en die van uw huisgenoten is gebaat. Is dat niet de meest normale gang in de keu ken, de plaats immers waar ook op meer tastbare wijze voor de gezond heid van de mens wordt gezorgd Do juiste plaats In oude huizen, we geloven het maar al te grif, zal het met de onderlinge afstanden vaak droevig gesteld zijn. Wanneer de plaats voor het vuile vaatwerk rechts van de gootsteen is en aan de linkerkant het afdruiprek een plaats vindt, dan zullen we steevast zien, dat de scho ne vaten moeten worden opgeborgen in een kast, die rechts staat. Dit be tekent, dat het vaatwerk een overbo dige reis moet maken over de gehele keukenlengte. Stond de kast immers links, dan konden we met een halve lichaamsdraai en een handbeweging het vaatwerk opbergen. Stopt u nog altijd een en ander in die hinderlijke gootsteenkastjes? Hoeveel keer moet u daarvoor per dag bukken en hoe vaak vergeet u de deurtjes goed te sluiten? Tel de blauwe plekken op uw scheenbeen maar. Als er even kans is, moet u die dingen opruimen en er handige opbergplanken, liefst verstelbaar, voor in de plaats laten komen. Wan neer u de kinderen in de keuken laat helpen, zult u daar dubbel ple zier van hebben. Mogen de kinderen Wat! Vind u, dat de keuken geen plaats is voor kinderen? Mogen we dan zo vrij zijn om met u van mening te verschillen. We zullen zelfs pro beren u tot een ander standpunt om te buigen. Voor de kleine meisjes is dat, dunkt ons, al heel gemakke lijk. Wie zou niet gra'hg toegeven, dat eten een zeer belangrijke plaats inneemt in ons leven. In wat men doorgaans een goed en gelukkig ge zin pleegt te noemen wordt veel aan dacht besteed aan de maaltijd. Ten eerste moet het eten voedzaam en van samenstelling verantwoord zijn. Ten tweede zal het zaak zijn om van tijd tot tijd ,,iets extra's" op tafel te zetten. Om het anders te zeggen: het eten moet voor ieder lid van ons gezin wel eens echt „lek ker" zijn en vooral op feestdagen moet ervoor worden gezorgd, dat het er smakelijk uitziet. Prachtig, maar wat heeft ons dochtertje daarmee te maken, wilt li weten. Veeh mevrouw. Als zij van u al heel jong de kunst van het koken af kan kijken, dan zal zij daar heel haar leven plezier van hebben. Zij neemt spelenderwijs uw liefde voor de kookkunst over en zij krijgt pret in het doorgronden van de vele ge heimen van pot en pollepel. Dat is naar onze oprechte mening ruim vol doende om althans uw dochtertje in de keuken toe te laten. Maar waarom uw zoontje dan niet? Is het voor hem niet van belang te ervaren met hoeveel zorg moeder het eten klaar maakt, waarvan hij zo heerlijk smult? Is het bovendien niet een stukje opvoedkunde om hem voorzichtig in te schakelen bij het Dit is een goed voorbeeld van een moderne, geriefelijke keuken verrichten van kleine werkjes? Wij menen van wel. Natuurlijk menen we eveneens, dat het zaak zal zijn de gevaarlijke punten (denk aan de gaskraan) zo ver mogelijk buiten het bereik van de kinderhandjes te hou den of te brengen. Maar dat heeft u uiteraard zelf al bedacht. Samenvatting Zullen we ons betoog even sa menvatten? Och, 't komt eigen lijk neer op veel belangrijke pun ten, die we terzake de inrich ting van de andere vertrekken van ons huis al hebben aange raakt. Ruimte en verhoudingen, afstanden en maten vormen de kern. U moet rustig uw eigen keuken eens aankijken en dan nagaan waar u ruimte kunt win nen. Hier en daar zult u onge- Warme beschuitpudding 12 beschuiten, 'n halve 1. melk, 2 eieren, 150 gr. rozijnen, geraspte ci troenschil, vanillesuiker, 1 theelepel kaneel, 60 gr. suiker, 50 gr. boter, iets zout. De beschuiten fijnmaken. De rozij nen wassen en uit laten lekken, de eieren splitsen. De dooiers roeren met de suiker, de vanillesuiker, zout en kaneel. De melk koken, de boter erin laten smelten en onder voort durend roeren bij de dooiermassa doen. De vloeistof nu over 't be- schuitkruim roeren. De eiwitten stijf- slaan, op de beschuitmassa leggen en alles voorzichtig door elkaar scheppen. Een warme puddingvorm met boter insmeren en met paneer meel bestrooien. De puddingmassa erin doen en de vorm in een pan met water anderhalf uur laten koken. De vorm daarna openen en nog 5 minuten in het kokende water laten staan. De pudding keren en er een vanille- of vruchtensaus bij geven. Koffieschuim 1 1. melk, 2 lepels koffie-extract, 1 pakje vanillesuiker, 2 lepels suiker, 2 eieren, 2 lepels maizena. De maizena en de eidooiers met wat koude melk aanmengen. De rest van de melk koken en al kloppende bij de aangemengde maizena gieten. 't Geheel terugdoen in de pan en op 't vuur onder voortdurend roeren even nabinden. De vla nu door 't goed stijfgeslagen eiwit scheppen, overdoen in een vlaschaal of kleine bakjes en garneren met een waaier beschuit of lange vingers. Kaassla 500 gr. gare aardappels, 200 gr. metworst, 200 gr. kaas, 2 grote augur ken, 1 appel, mayonaise. De aardappelen, worst, kaas, augurken en appel in kleine stukjes hakken en met mayonaise tot een sla mengen. Deze sla opdoen op een schotel met slabladeren, bedekken met ma yonaise en garneren met schijfjes hardgekookt ei en augurkjes. Op de mayonaise kan met behulp van kappertjes het jaartal 1957 aange bracht worden. twijfeld iets tegenkomen, dat u minder goed bevalt. Vandaag of morgen valt u 'n verbetering in, die met een paar eenvoudige in grepen is te verkrijgen. Telkens als u één enkele beweging uit spaart, hebt u bij wijze van spre ken een week aan uw leven toe gevoegd. (Advertentie) Laat nu de kou maar komen Iedere dag een Scott's Emulsion lepel kunnen er de hele win ter tegen. Scott s Emul sion - de smakelijkste levertraan - bevat de belangrijke vitaminen A en D en onmisbare opbouwstoven in de meest werkzame vorm Ook voor volwasse nen ideaal voor grotere weerstand. A (:x-„ AH**" acta h*« vim*ft)* d* v*fe*kki"fl The Queen's Own Cameronians, het beroemde regiment der Schotse Hooglanders. Natuurlijk in kilt. Heel misschien, let wel, ik schrijf alleen maar, en dan nog erg voorzichtig, misschien zal het bedreigde en onder drukte sterke geslacht in Schotland er in slagen om eerlang te bereiken, dat de Schotse mannen weer alleen en uitsluitend dra gers van de kilt zullen zijn. Ik voeg er direct aan toe: Maar dan moeten de Schotse man nen ook werkelijk geluk hebben. Ik zal aan die overwinning van de man pas geloven, als ik de dag beleef, dat de vrouwen van Schotland afstand zullen doen van de kilt. Waarom? Omdat een kilt vele vrouwen nu eenmaal goed staat. Een vrouw in kilt weet zich (en is ook vaak) aantrekkelijk. Daarom kan ik mij niet voor stellen, dat de Schotse meiskes de kilt ooit onvoorwaardelijk zul len teruggeven aan de man, zonder tevoren verzet te plegen tot het uiterste. nu mannelijke logica zeiden de Schot- Eerlijk gezegd was ik zelf ook op getogen, meer nog over de meisjes dan over de muziek. En ik weet stellig, dat tal van Schotse mannen het net als ik erg zouden waarderen, als die in kilt gestoken Amerikaanse meisjes nog eens op bezoek kwamen. Want, weet U, het is eigenlijk zo, dat de vrouwen wel een beetje gelijk hebben, «Is ze zeggen, dat een kilt een flatteuse dracht is... niet alleen voor mannen, maar ook voor vrouwen En juist om deze reden acht ik de kans van ons, mannen, op een over winning in de Mode-Oorlog in de Schotse Hooglanden heel klein. Het oog, ook het mannelijk oog, wil im mers ook wat! Toch kan een scherp waarnemer de toestand aan het Schotse mode- front als „Niet Helemaal Kansloos Voor De Man" bestempelen. Hier en daar is er aan de horizon heus een glimpje hoop (voor het sterke ge slacht) De Schotten beginnen zich na melijk te herinneren, dat pas in onze, pas in de twintigste eeuw de vrouwen begonnen zijn om op de Bijeenkomsten der Hooglan ders te dansen in kilt en behalve de kilt ook de sporran (tas), mannelijke wambuizen en regi mentsdolken te dragen. Kentering De protesten der verontwaardigde vuur, venijn en spot spuwende ex- onderofficieren van beroemde Hoog landse regimenten als de Black Watch en de Queen's Own Camero nians werden door de Hooglandse da mes lachend terzijde geschoven. De kilt, vonden en vinden zij, staat im mers goed! Zo kon het jaren lijken alsof de roemrijke, wereldvermaar de kilt de bekoorlijke, traditionele dracht der Hooglandse vrouwen ge heel van het Schotse toneel zou ver dringen. Na de oorlog begon een kentering ln te treden. De organisatoren van sommige samenkomsten der Hoog landers vaardigden een verbod uit: Volwassen meisjes en vrouwen mo gen niet meer in kilt dansen. Het gevolg? Tevredenheid in menig man nelijk gemoed en verzetsneigingen on der de leden der schone sexe. Slechts kleine meisjes was het toe gestaan, in kilt te dansen... omdat ze er dan zo aardig uitzien! Dat is se vrouwen. Op het ogenblik is er in "Schotland zelfs een duidelijke stroming merk- j baar om de vrouwelijke dracht van I weleer in volle luister te herstellen. Die dracht bestaat uit een fluwelen keurslijfje en een rok van geruite stof. Vooral als de stof niet te zwaar is, leent deze kledij zich bij uitstek voor de volksdansen. Dat zij niet minder goed staat dan de kilt bleek tijdens onlangs gehouden feestelijke samenkomsten. De vrouwen, die daar in rok verschenen, trokken sterk de i aandacht, niet alleen, omdat zij tot de uitzonderingen behoorden, maar vooral, omdat zij er zo aantrekkelijk uitzagen. Mannen, houdt vol! U ziet het, er is reden om van enige kentering te spreken. De vrou wen beginnen hier en daar in de Schotse Hooglanden tot inzicht en in keer te komen. Zullen de Schotse mannen in staat zijn om die, zeer late, tekenen van berouw aan te moe digen en te doen uitgroeien tot een „Anti-Kilt Beweging"? Ik twijfel sterk aan de uiteindelijke zege van de man. Ik kan ter onder steuning van mijn twijfel sprekende feiten aanvoeren. Nog niet zo lang geleden kwam een aantal stoutmoe dige Amerikaanse meisjes-studenten op bezoek in Engeland en Schotland. Zij vormden een doedelzak band. En gestoken in volledig Hooglands kostuum, mannelijke trant, traden zij op in vele ste den en dorpen, ook in de Schotse Hooglanden. Hoe werden zij over al ontvangen? Met daverend en thousiasme zelfs door de ex-on derofficieren van de Hooglandse regimenten. Iedere huisvrouw weet wat zeep is. Maar weet iedere huisvrouw ook het verschil tussen zelfwerkende en syn thetische Nederlandse wasmiddelen? Daarom willen wij trachten dit op eenvoudige wijze duidelijk te maken. Zowel bij de fabricage van, zeep als van zelfwerkende wasmiddelen wordt uitgegaan van- oliën en vetten ver mengd in een' bepaalde verhouding. Elke zeep is van een samenstelling, die haar geschikt maakt V'öor het doel waarvoor zij moet dienen. Reeds in de zeepziederij moet men hierme de rekening houden door het kiezen van de juiste oliën en vetten. Bij de zepen onderscheiden we: huishoudzeep, (harde em zachte) toiletzeep en zeepvlokken. Het vet- zuurgehalte van toiletzeep en zeep vlokken is hoger dan dat van huis houdzeep, doordat bij de fabricage een groot deel van het water aan de zeep wordt onttrokken. Bij het ver vaardigen van vlokkenzeep moet de fabrikant er rekening mee houden dat zij oplosbaar moet zijn en snel moet schuimen bij lage temperatuur. Beschikken we over zacht water dan is het met zeep ideaal wassen. Na het wassen zal het witgoed echter moeten worden gebleekt en-of geblauwd, want zeep heeft alleen een reinigende en geen blekende werking. Er zijn huisvrouwen die de was graag koken. Dan kan gebeuren met een zelfwerkend wasmiddel. De groot ste waswerking wordt namelijk pas bij het kookpunt bereikt. Ook bij het zelfwerkende wasmiddel wordt uitge gaan van een mengsel van oliën en vetten, maar andere ingrediënten worden bijgevoegd, o.a. een bleek middel. De was die is gereinigd in een zelfwerkend-wasmiddelsop be hoeft dus niet te worden nagebleekt. Een zelfwerkend wasmiddel mag dus alleen worden gebruikt voor de kook- was. De sy 'nthetische wasmiddelen Tijdens oorlogen worden dikwijls grote uitvinden gedaan. Dit feit is de opkomst van de zogenaamde synthe tische wasmiddelen geweest, die voor al in de tweede wereldoorlog tot ont wikkeling kwamen. De oliën en vet ten moesten toen geheel voor de con sumptie worden gebruikt. Daarom werd er gezocht naar een minerale t grondstof ter vervanging ervan; deze vond men bij het zogenaamde „kaak- proces" van petroleumprodukten. Het synthetische wasmiddel heeft met de zepen vele eigenschappen ge meen. In tegenstelling tot de Zepen echter zijn de synthetische wasmid delen kalkbestendig, dat wil zeggen dat er geen wit neerslag kan ont staan op het wasgoed wanneer er in het sop sporen zijn van metaalzouten. Het is een wasmiddel dat zowel te gebruiken ls bij lage temperatuur als voor de kookwas. Men noemt het daarom wel een wasmiddel voor alle doeleinden. Er is een bleekmiddel aan toegevoegd, waarvan de bleken de werking het hoogtepunt bereikt bij ongeveer 100 gr. C. Houdt men de temperatuur van het water dus koud of lauw, dan kan in een sop van een synthetisch was middel ook gekleurd goed worden gewassen. Bij lage temperaturen wordt het bleekmiddel nooit zo actief dat het kwaad kan. Door de blekende werking worden de vlekken die niet konden worden weggewassen, verder weggebleekt. Door de vergaande re search in de synthetische wasmidde len-industrie, zal het wassen steeds minder werk opleveren. Resumerend: zeep en zeepvlokken zijn goed voor elke was, temperatuur zelf regelen, witgoed nableken; zelfwerkende wasmiddelen zijn al leen bestemd voor de kookwas; synthetische wasmiddelen zijn voor alle doeleinden te gebruiken. De ble kende werking is het grootst bij kook- temperatuur. Gekleurd goed dus was sen bij lage temperatuur. Naast de synthetische wasmiddelen voor de grote was bestaan er syn thetische wasmiddelen - zowel in vloeibare - als in poeder- of korrel vorm - voor de vaatwas en speciaal voor wollen en zijden goederen. „Korte kapsels voor vrouwen zijn geen modegril, maar stemmen over een met een tijdvak, het tijdvak van de snelheid, van de sport, van de jeugd", aldus het woedende commentaar van het „Syndicat de la Haute Coiffure" te Parijs op de steeds dwingend wordende eis der Adams, Die willen namelijk, dat hun vrouwen haren hebben, die minstens tot op de schouders vallen en ze steken deze verlangens niet onder stoelen of ban ken: een opinie-onderzoek heeft uitgewezen, dat zeventig van de honderd mannen liever lange haren zien dan korte. Een Parijs weekblad, dat kort geleden durfde verkondigen hoe prettig het was een mooie vrouw te mogen aanschouwen met mooie lange haren, werd met telefoon tjes bestormd en voor de hele, Franse kapperswereld werd dit het sein voor een algemene op stand tegen de mannen, die zo waar hun vrouwtjes durfden ad viseren... Het is nimmer voorgekomen in de geschiedenis van de Haute Coiffure, dat die doodgewone huis - tuin - en - keukenmannen, die immers geen ver stand hebben van, laat staan gevoel voor schoonheid, dwars in rijden, tegen het al van 1950 daterende be sluit van het syndicaat om zijn le den een goudmijntje te leveren: de mode der korte kapsels. Maar ter wijl momenteel nog niet een derde deel der Parisiennes met kort kap sel loopt, zijn de vrouwtjes gezwicht voor het verlangen van de Adams. Ze laten hun haar weer langer Een Ptrij» weekblad, dat kort groeien. Nimmer kreeg het syndicaat zovele honderden telefoontjes, telegrammen en brieven met: „Verdedig ons brood je. Lange haren zijn onze ondergang" Om de rel nog wat groter te ma ken heeft het betreffende weekblad ook de kappers gelegenheid gegeven hun argumenten te publiceren. Veel nieuws brengen de Figaro's niet. In feite zagen ze allemaal planken van hetzelfde (dunne) hout; korte kap sels zijn sportief, lijken jong, eisen slechts korte tijd voor het toilet, alle filmsterren hebben korte haren (en Brigitte Bardot etc. stappen binnen kort over naar het korte kapsel), mannen dragen toch ook geen lange baard. Waarheid is iveer anders We hadden gedacht, dat toch wel één enkele Parijse kapper de waar heid zou durven schrijven. Maar neen. Daarom moeten wij het doen. Sedert de mannen zich zelf scheren en ge noodzaakt zijn te bezuinigen op haar knippen moeten de Figaro's 't hoofd zakelijk hebben van de vrouwelijke klanten. Het lange kapsel, met of zonder „dotje of knotje" biedt te weinig ge legenheid tot ingrijpen en een per manent wave, koud of warm is ook maar een paar keer per jaar een droeve noodzaak. Daarom werd met veel tam-tam het korte kapsel „uitgevonden", dat gebaseerd is op één richtlijn: Knip de haren zo, dat de patiënt zo spoe dig mogelijk moet terug komen. Dat zo-knippen is nu echter geen mode meer en evenmin in overeenstem ming met de tijd, want snelheid zon der benzine is maar matig interes sant, voor sport hebben onze vrouw tjes geen tijd en jeugdig blijven ze toch wel. Maar de naam „Haute coiffure" is nu tenminste duidelyk geworden.. En nogmaals houdt de mode reke ning met ons kleumerig klimaat. Wel iswaar ontworpen voor de winter sport, zal toch een trui of vest met een aangebreide capuchon of muts, het in ons landje uitstekend doen. De grote mode in Italië, met een Fran se naam: Cagoul. De capuchon draagt u als een losse kraag om uw hals als u lekker warm bij uw pe troleumkachel zit: gaat u de barre koude in. dan trekt u hem fluks over het hoofd, en geen zuchtje wind zal uw oren en uw hals kunnen berei ken. Aldus uitgedost gaat u dus bood schappen doen, maar wat doet u, als u met pakjes beladen, in een winkel in de rij staat, met achter u vele wachtende dames en heren, en u moet betalen. Laat u dan ook de helft van uw pakjes vallen, om uw geld te kunnen uitgeven? Dat hoeft niet meer, dankzij een handige por temonnee die u met één hand kunt openen. Overzichtelijk liggen de dub beltjes, kwartjes centen en guldens in een vierkant bakje, dat u even op de toonbank kunt leggen, om er nog steeds met één hand, het geld uit te halen. En tenslotte moet u al die pakjes toch ergens laten. Ja kijk de grote re pakken doet u natuurlijk gewoon in een net of boodschappentas, maar die kleine romantische pakjes, als oorbellen of andere gezellige snuis terijtjes, die kunt u nu zo mooi kwijt in uw handtas. Want gezien het feit, dat de heren tassenontwerpers vin den, dat zij niet achter kunnen blij ven bij hun collega's kledingontwer pers, brengen zij elk jaar een nieuw model tas, en dit jaar een lange en forse. Oh, gezegende ontwerpers!

de Stem | 1956 | | pagina 11