Prentbriefkaart was meer dan 25 jaar onderweg \V erkgeversbonden doen beroep op hun leden Dr. Veldkamp vraagt medewerking van de middenstanders ONZE PUZZEL Revolutie in midden Sumatra KOERSVERLOOP OP AMSTERDAMSE BEURS §üagl»la9 SfSlew Foster Dulles buitenlandse dirigeert de politiek VS Exploitatie rijkdommen Sahara r A Brief aan een Hongaars kind Hij wilde naar Israël... ANWB wenst proef om benzine vrijwillig te bezuinigen DERDE BLAD ZATERDAG 29 DECEMBER 1956 OPLOSSING Overleg Prijsstabilisatie dringend nodig Record voor haven van Rotterdam VA\ MIERLO h ZOON o. Standard Oil doet onderzoekingen voor 1,25 miljard dollar Komend jaar wordt topjaar voor V.S. 5 Ruim vijfentwintig jaar ge leden 15 mei 1931 ver stuurde mej. José Abba vanuit een ziekenhuis in Utrecht een prentbriefkaart naar haar moeder, die op dat moment logeerde bij familie in Breda, bij de heer A. Schreurs, Baro nielaan 175. Even voor Kerstmis 1956 is deze prentbriefkaart in Breda aangekomen. Mej. Sophia Schreurs, doch ter van de sedert kort overle den heer A. Schreurs, haalde de nog vrijwel ongeschonden kaart uit haar brievenbus De, brievenbus is die van het pand Ginnekenweg 121a, naar welk, adres de familie Schreurs nu bijna een kwart eeuw geleden is verhuisd. Mej. José Abba was een meisje van een jaar of veertien toen zij na een geslaagde operatie vanuit haar bed in Utrechts ziekenhuis schreef: Lieve Ma en allemaal, Gauw kom ik U vertellen dat ik I gisteren (Donderdag) en vanmor- j gen weer fijn(en hier wordt het potloodschrift even onlees- baar).... heb gehad, helemaal' zonder pijn of dergelijke. Nu zit ik fijn op 't terras in de zon in een lange luie ligstoel. Ik ga de I hele dag schrijven. Gisteren ben i ik naar de kapel geweest, 't Is me erg meegevallen. Gisteren I ben ik ook 2 keer opgeweest. Vergeet U niet me nog wat cor- respondentiekaarten te sturen Voor ieder een dikke zoen van BIEB ,,Bieb" was het troetelnaampje voor mej. José Abba, die in een P.S. nog aandrong: Schrijf me eens een lange brief". Daar is nooit iets van gekomen, omdat de prentbriefkaart onderweg is blijven steken". Inmiddels is mej. Abba dit jaar getrouwd. Zij heet nu mevrouw José van Beek-Abba en woont in Maastricht, Old Hichory- plein 64a. Zij weet nog niet, dat haar kaart uiteindelijk toch is aangeko men. Haar moeder, voor wie de brief be stemd was, is enkele jaren geleden gestorven. 1gE£&&&I 5 De prentbriefkaart, met de stempels Utrecht-station, 15 mei 1931" en Maastricht, 28 november 1956". Dwars over de stempel van Maastricht en de postzegel vinden we flauw tjes nog een derde stempel met de (in dit geval) laconieke aanmaning: verzend per lucht post. y\.0>: Leerlingen van tal van Ne derlandse scholen hebben een brief geschreven aan hun Hon gaarse vriendjesVaak gingen deze briefjes vergezeld van een klein geschenk. Zo schreef Theo Roefs van een lagere school in Abcoude: „Beste vriend. Ik schrijf een klein briefje naar je. maar eigenlijk weet ik niet wie je bent en jij wéét niet wie ik ben. Maar toch wil ik je even troosten met een klein woordje wat hier staat. Ik wens je veel sterkte in dit vreemde land. Ik weet heel goed dat het een hele toer is om zo het nieuwe jaar in te gaan. Steeds hoor ik van onze ouders wat er aan de hand is, maar je hebt een goed te huis waar je nou slaapt". Op de voorgrond in de ligstoel „Bieb" Abba, een jaar nadat zjj in Utrecht geopereerd was. Links van haar de heer en mevr. Schreurs uit Breda, bij wie de kaart had moeten aankomen. Mevrouw Schreurs woont nog met haar dochter in Breda, Gin nekenweg 121a. Haar man is zes weken geleden overleden. Onbegrijpelijk Op bijgaande afbeelding vinden we naast de poststempel „Utrecht-sta tion" een grotere stempel van zeer recente datum: Maastricht 28 novem ber 1956. Hoe is deze kaart in Maas tricht terecht gekomen, toevallig precies in de plaats waar de schrijf ster woont En hoe kwam deze kaart na meer dan 25 jaar in de brievenbus van mej. Schreurs aan de Ginnekenweg, terwijl Baronielaan 175 geadresseerd was Wij weten het niet, evenmin mej. Schreurs. Wij weten nu wèl, dat ook het „leven" van een prentbriefkaart lang en ge compliceerd kan zijn. Volledigheidshalve: de prent stelt twee kinderen en een hondje voor, die met grote, verschrikte ogen in een wankele kano zitten. Abraham Aba Packter, een veer tienjarige joodse jongen uit Ensche de, is donderdag te Genua door de Italiaanse politie aangehouden toen hij trachtte aan boord te komen van de ,,Artza", een schip dat inmiddels met een groep Poolse joden naar Is raël is vertrokken. De jongen was tegen de wil van zijn ouders op 18 december uit En schede gevlucht en is via Amsterdam naar Italië gereisd. (Advertentie) Mevrouw Abba, voor wie de prent briefkaart bestemd was. „President Eisenhower heeft bij zijn behandeling van de ontwikkelingen in het Midden - Oosten en Oost - Europa, tot op de letter de raadgevin gen van zijn minister van buitenland se zaken. John Foster Dulles, ge volgd", aldus schrijft de bekende diplomatieke medewerker en corres pondent te Washington van de „New York Times". James Reston. in een artikel over de Amerikaanse buiten- lande politiek. Hij voegt hieraan toe: ..Eisenho wers t-.ec jongste grote redevoerin gen over de buitenlandse politiek zijn door Foster Dulles persoonlijk opge steld. Dulles en zijn medewerkers hebben de Amerikaanse strategie in de Verenigde Naties uitgestippeld en het was Dulles, die persoonlijk aan drong op een bezoek aan Oostenrijk door vice-president Nixon en die de tekst van de redevoeringen, welke j laatstgenoemde daar heeft gehouden, tevoren heeft goedgekeurd. De geruchten, dat er geen nauwe samenwerking tussen de president en zijn minister van buitenlandse zaken zou bestaan, moeten dan ook als on juist worden beschouwd". Heston schrijft nog, dat president Eisenhower bij de behandeling van alle grote vraagstukken der buiten landse politiek steunt op het oordeel van Foster Dulles. ..Alles wijst er op, dat de president volkomen achter Fos ter Dulles staat en dat diens ziekte en het minder worden van de een heid onder de N.A.V.O.-bondgenoten, welke in de laatste tijd aan de dag is getreden, hierop geen invloed heb ben gehad", aldus James Reston. Alleen-verkoop voor Nederland WENNEKER - SCHIEDAM HORIZONTAAL: 1. familielid; 5. drank; 7. kleur; 11. ijzeroxide; 13. nederl. vliegveld; 16. oosterse titel; 17. Russisch heerser; 19. beetje; 20. vulkaan; 22. edelgas; 24. ambtshalve flat. afk.); 26. dunne; 28. vaartuig; 29. dus (Eng.); 30. telwoord; 32. thee tDuits); 34. ind. dakbedekking; 36. bevel; 37. leer der gevechtsvoering; 40. kledingstuk; 42. land in Z.-Ame- rika; 43. pl. in België; 44. behoeftig; 45, matrasvulling; 49. meisjesnaam; 50 meisjesnaam; 52 ontkenning; 53. deel v. e. trap; 55. soort onderwijs (afk.); 56. karakter; 58. bericht; 60. laatst leden (afk.); 62. dus (lat.); 64. brandbaar koord; 66. week; 67. plant; 70. regel; 71. wacht van krijgs lieden; 73. lengtemaat; 75. muziek- teken; 76. holte in de müur; 77. van het jaar. VERTICAAL; 2. jongensnaam; 3. hoeveelheid; 4. als eerder (afk.); 5. wandversiering; 6. bijb. naam; 7. laatst leden (afk.); 8. dwaas; 9. jongensnaam; 10. groot water; 12. dierenverblijf; 14. meisjesnaam; 15. Pl. in Noorwegen; 18. klaar; 21. lui- zenei: 23. reus; 25. pl. in Gelderland; 27. enzovoorts (afk.); 28. steen; 29. soort hond; 31. hete; 33. verdieping; 35. meisjesnaam; 36. pl. in België; 38. vlaktemaat; 39. meisjesnaam; 41. Devel; 45, gereedschap; 46. slot Eng.); 47, deel v. e. motor; 48. ge droogde halmen; 51. eenhoornvis; 54. hollen; 55. verlichtingsartikel; 57. gebogen; 59. iedere; 61. uitheems zoogdier; 62. barre: 63. heilige (afk.) 65. losse naad; 68. lidwoord; 69. pl. in Duitsland; 72. rondhout; 74. zoals de akten getuigen (Lat. afk.). HORIZONTAAL: 1. stug; 4. uil; 6. eel; 8. ee; 10. ia; 11. rei; 12. oud; 13. aard; 15. ali; 17. tap; 19. omsk; 21. slank; 23. lik; 24. assen; 26. strook; 28. pro; 29. pit; 31. ave; 32. aai; 33. ego; 35. ate; 37. sage; 38. als; 40. roest; 41. mak; 43. plas; 45. oom; -47. mia; 49. nto; 50. dor; 51. sap; 53. oke; 54. gordel; 56. irene 58. mal; 59. eland; 61. nero; 63. ako; 65. epe; 66. ante; 68. oir; 69. p.s.v.; 70. es; 72. ko; 73. rek; 74. dra; 75. erts. VERTICAAL: 1. si; 2. taal; 3. grint; 4. uit; 5. lopik: 6: edo; 7. lasso 8. er; 9. eden; 14. aks; 16. last; 18. aloe; 20. maria; 21. sop: 22. krat; 25. eng; 27. overste; 28. pastoor; 30. iel; 33. eem; 34. ork; 36. den; 38. arm; 39. spa; 42. ada; 44. anker; 46. orde; 48. ier; 50. dolk; 51. slap; 52. pad; 53. oneer; 54. gaard: 55. eleve; 56. irak; 57. ent; 60. neet; 63. ook; 64. opa; 67. n.o.; 71.. s.s. De Nederlandse bonden van werkgevers, nl. het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkge vers-Verbond, het Katholiek Verbond van Werkgeversvak verenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland heb ben in een uitvoerig schrijven aan hun industriële leden de te voeren prijspolitiek nader onder de loep genomen. In dit schrijven memoreren zij eerst de gevaarlijke gevolgen die een ver dere inflatoire werking met zich zou meebrengen. Uit de grondslag van het regeringsbeleid, nl. stabilisatie van lonen en prijzen, vloeit voort, dat de werknemersorganisaties ertoe zul len medewerken, dat stijgingen van het consumptiepeii, welke voort vloeien uit de maatregelen tot beper king van de bestedingen, alsmede die, welke het onvermijdelijke gevolg kunnen zijn van een stijging van het invoerprijspeil, zonder meer geen aanleiding zullen vormen tot loons verhoging. Anderzijds verlangt dit be leid, dat de ondernemers hun mede werking blijven verlenen aan de sta bilisatie van de prijzen en waar mo gelijk aan verlaging daarvan. Hierbij wordt niet uit het oog verloren, dat onder andere de internationale span ningen prijsstijgingen van grond- en hulpstoffen, alsmede van diensten tot gevolg hebben, welke van invloed zijn op het binnenlandse prijspeil. Het Verbond van 'Nederlandse Werkgevers, het Cen traal Sociaal Werkgevers-Verbond, het Katholiek Ver bond van Werkgeversvakverenigingen en het Verbond van Prot.-Christelijke Werkgevers in Nederland hebben zich gedurende de laatste dagen in eigen kring en met de minister van Economische Zaken diepgaand beraden over de in de naaste toekomst in het industriële bedrijfs leven te voeren prijspolitiek. Het belangrijkste vraagstuk, dat hierbij in het geding was, is de voortzetting in het komende jaar van het beleid van prijsstabilisatie, waar aan genoemde vier verbonden hun medewerking hebben verleend. In overeenstemming met het unanieme advies van de Sociaal- Economische Raad, waarin de bevordering van een stabiel prijs- en loonniveau als één van de centrale doelstellingen van de economische politiek wordt aan bevolen, hebben de vier centrale werkgeversverbonden besloten, opnieuw aan een politiek- van prijsstabilisatie mede te werken. Zij stellen zich ten volle achter de beginselen en doelstellingen van dit beleid. Het is duidelijk, dat de voort zetting van de politiek van prijs stabilisatie voor vele bedrijven en bedrijfstakken moeilijkheden oplevert. De minister van Eco nomische Zaken heeft in het met hem gevoerde uitvoerige overleg toegezegd, met deze moeilijkhe den, die in het bijzonder voort vloeien uit de internationale toe stand. zoveel mogelijk rekening te zullen houden. Over uitvoering in de praktijk van de politiek van ■prijsstabilisatie hebben de ver bonden zich nader tot hun leden gewend. De door de regering in Djakarta be noemde goeverneur van centraal Sumatra. Ruslan Muljohardjo (ge heel rechts) heeft te Padang de burgerlijke administratie overge dragen aan luitenant-kolonel Ah med Husein (geheel links) terwijl andere leden, bestaande uit Hu- seins veteranenraad van de Ban- teng divisie, toezien. Naast It.-kol. Husein zit Sutan Suis. chef van de staatspolitie te Padang. De Raad van de Republiek (de Franse Senaat) heeft met 246 tegen 38 stemmen een gewijzigde versie van een regerings-wetsontwerp goed gekeurd, dat bedoeld is om een begin te maken met de exploitatie van de grote natuurlijke rijkdommen van de Saharawoestijn en de levensstan daard van haar bevolking te verho gen. Premier Mollet zei tot de raad: „Binnen enkele jaren zullen we mil joenen tonnen olie voortbrengen. De Sahara is naast de atoomenergie,, een van de grondvesten van onze onaf hankelijkheid." In een vergadering van de Koninklijke Middenstandsbond, in Utrecht gehouden, heeft de staatssecretaris van Economi sche Zaken, dr. G. J. M. Veld kamp, een rede uitgesproken, waarin hij enige vraagstukken van algemeen economische aard met betrekking tot de ontwik keling van het middenstandsbe drijfsleven behandelde. De welvaart van onze middenstand, aldus dr. Veldkamp, wortelt in de welvaart van de gehele Nederlandse volkshuishouding en zonder twijfel kan worden geconstateerd, dat ook de middenstand als geheel in belangrijke mate heeft kunnen profiteren van de gunstige conjuncturele situatie in Ne- Na op deze verschijnselen nader te zijn ingegaan, concluderen de werk geversorganisaties, dat een en ander medebrengt, dat, wanneer naar het oordeel van de ondernemer om be drijfseconomische redenen prijsver hoging noodzakelijk is, de regering hierin gekend moet worden. De minister van Economische Za ken, met wie de organisaties lang durige bespreking hebber, gevoerd, heeft een open oog voor de moeilijk heden, die deze stabilisatiepolitiek voor de bedrijven kan meebrengen. Slechts een procedure van overleg kan onder de huidige bijzondere eco nomische situatie een uitweg bieden. Tot nader overleg is de minister te allen tijde bereid en ook zal hierbij een snelle procedure worden gevolgd. De minister liet er geen onzekerheid over bestaan, dat .het niet in zijn be doeling ligt een bestaande rentabili- teitspositie terug te brengen tot die, welke zou' overeenstemmen met een bepaalde door hem te hanteren alge mene norm. Reeds aangekondigde prijsverhogingen zullen niet mogen worden doorgevoerd, zolang de rede lijkheid daarvan niet is aangetoond. Aan dit beleid moet in de ruimste zin medewerking worden verleend, aldus besluiten de werkgeversorgani saties dit schrijven. Met de aankomst van het 21.000ste schip, donderdagavond laat. heeft de haven van Rotterdam alle bestaande records gebroken. Want nog nooit eerder in zijn geschiedenis kon een dergelijk aantal schepen worden ge registreerd. Het schip, dat dit aan tal vol maakte, was het 500 brt me tende m.s Zuiderzee van A. de Kos ter en Smit te Groningen, dat leeg van IJmuiden kwam en ligplaats koos in de Spoorweghaven. Vorig jaar zijn in totaal 20.357 sche pen de haven van Rotterdam binnen gekomen. Het 20.000ste arriveerde op 11 december j 1. Bij die gelegenheid deelde de stichting „Havenbelangen" mee het totaal aantal binnen te ko men schepen dit jaar op 21.150 te ramen met een totaal goederenverkeer (dat in 1955 66.2 miljoen ton bedroeg' van circa 78 miljoen ton, waarvan 12 miljoen ton stukgoed, 36 miljoen ton massagoed en 30 miljoen ton minera le olie. (Advertentie) Bankiers Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN dagsrijverbod, dat om deze redenen dan ook onmogelijk lang gehandhaafd kan worden. De ANWB gelooft, dat een jdringend beroep van de regering op*de ben zineverbruikers, om door een vrij willige beperking een distributie te voorkomen, zeker kans van slagen heeft en althans een proefneming van één of twee maanden waard is. „EXCELLENTIE, GEEF NE DERLANDSE WEGGEBRUI KERS EEN KANS." Zo luidt de nieuwjaarswens, die de A.N.W.B. tot de Minister van Economische Zaken heeft gericht. De toeristenbond heeft het daarbij niet gelaten, maar een warm, van sterke argumen ten voorzien betoog bijgevoegd. Naar -het voorbeeld van Zwit serland wil de A.N.W.B. een vrijwillige beperking van het benzineverbruik voorstellen. De Zwitsers willen 20 procent op het totaal-verbruik bezuinigen. Het leger, de posterijen en concessie-be drijven zijn daartoe verplicht. De benzinemaatschappijen werken mee om de leveranties aan de pompen rpet twintig procent te verminderen. De rest van het werk moeten de an dere automobilisten doen. Men heeft alle hoop, dat het zal lukken. Nu verwacht mag worden, dat in de loop van 1957 de aanvoer van ben zine zal verbeteren, heeft de ANWB dan ook tot de minister het verzoek gericht ook ih Nederland een proef te nemen met een vrijwillige bespa ring op het verbruik, volgens de in Zwitserland toegepaste methode. Het is bekend, dat het zondagsrij verbod aan verschillende groepen van bedrijven grote schade toebrengt. De ANWB meent daarnaast nog te moe ten wijzen op de schade voor de re creatie en de sport, welke belangen in de huidige maatschappij, terwille van. de arbeidsvrede. de produktivi- teit en de volksgezondheid, zeer zwaar wegen. Met name de zo onontbeerlijke recreatie gedurende het weekeinde komt in het gedrang door het zon- De Standard Oil Company heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij het volgende jaar een bedrag van 1,25 miljard dollar zal besteden aan ver betering van haar installaties en aan het zoeken naar olie en aardgas. De president-commissaris der maat schappij, Eugene Holman, deelde me de, dat het besluit tot uitvoering van het grootste uitgavenprogramma in de geschiedenis der maatschappij, genomen werd, omdat men van me ning is dat de wereldvraag naar olie zal blijven toenemen en dat de we reld aan het begin staat van een tijdperk van olie-energie". Van <Ie uitgaven in 1957 zal onge veer 80 op het westelijk halfrond worden gedaan. De overige uitgaven zijn hoofdzakelijk voor Europa uit getrokken. Volgens Holman heeft de olie-in dustrie in 1956 een zeer goed jaar gehad. (Advertentie) derland. Kruideniers, textieldetaillis- ten, banketbakkers en dames- en he ienkappers, verduidelijkte spreker, za gen bijvoorbeeld hun geldomzetten in de eerste tien maanden van 1956 toe nemen met respectievelijk 5, 10, 8 en 8 procent. De staatssecretaris wilde echter ook niet verhelen, dat er nog steeds middenstandsondernemingen zijn, die ondanks deze gunst'ige con juncturele situatie minder goede re sultaten hebben bereikt. Herstel van het evenwicht in onze volkshuishouding, aldus de staatsse cretaris, bereiken we niet alleen met beperking van de bestedingen. Onder de huidige omstandigheden is hier voor tevens een prijsstabilisatie nood zakelijk. Hij wees op de gevaren,-die de middenstand bedreigen, wanneer de prijsstabilisatiepolitiek zou worden losgelaten. De winsten, die aanvan kelijk gepaard zouden gaan met prijs stijgingen, betoogde spreker, worden vroeg of laat gevolgd door loonstij gingen en onvermijdelijke belasting verhogingen. De betekenis van een positieve medewerking van de zijde van de middenstand voor het welsla gen van het prijsstabilisatiebeleid moet dan ook niet worden onderschat, zei hij.. Een en ander betekent echter niet, dat geen prijsverhogingen meer mo gelijk zijn. Eventueel aan de minister van Economische Zaken voorgelegde prijsverhogingsvoorstellen zullen op volkomen bedrijfs-economisch verant woorde wijze worden beoordeeld. Wel degelijk, vervolgde de staats secretaris, moeten we ook het oog. houden op de prijsverhogingen, dte gedurende de afgelopen maanden zijn doorgevoerd zonder overleg met het ministerie van Economische 'Zaken. Deze prijsverhogingen, die in strijd met de gemaakte afspraken in de laatste tijd tot stand zijn gekomen, zullen moeten worden teruggenomen. Hetzelfde geldt, zei hij, voor sommige reeds aangekondigde prijsverhogingen. Dr. Veldkamp besloot met een beroep te doen op medewerking aan de prijsstabilisatie door het middenstands bedrijfsleven. In zijn economisch overzicht over 1956 voorspelt de Amerikaanse mi nister van handel, Sinclair Weeks, dat er in 1957 voor de economische welvaart van de Verenigde Staten nieuwe records bereikt zullen wor den. Hij zegt, dat 1956 opnieuw een recordjaar was en voegt daaraan toe, te verwachten, dat 1957 beter zal zijn dan 1956. Er zijn aanwijzingen, dat de goede tijden voor de Amerikaanse bevolking gedurende alle 12 maanden van 1957 zullen voortduren, waarbij de totale werkgelegenheid, inkom sten en produkten groter zullen zijn dan dit jaar. Gaat een verzorgde toekomst tegemoet met een ERZEKERING bij de V.V.M. N.V. VERENIGDE VERZEKERING MAATSCHAPPIJEN [V.V.M.] MALIEBAAN 30, UTRECHT Alg. Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton - Feijenoord Kon. Petroleum Holl.-Amerika Lijn Laagste koers 214 182 1/2 205 293 291 238 341 3/4 215-1/4 160.20 1189 Kon. Ned. Stoomboot Mij. 169 1/2 Ned. Scheepvaart Unie 169 1/2 Van Ommeren 281 1/4 Amsterdam Rubber 81 1/2 H.V.A. 98 1/2 Ver. Deli Mijen 104 3-3 1/2 Nederland 1947 85 1/2 3 Invest, cert. Ned. 90 7/8 3 Ned. 1962-64 89 7/8 A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICES 1953 Vrijdag 21 Internationale concerns 264.23 Industrie 148.82 Scheepvaart 163.46 Indonesische fondsen 101.69 Algemeen 196.33 Hoogste Vrijd. 28-12 Koersverschil koers laatste t.o.v tijdvak vorige week 216 1/2 215 3/4 1/8 184 1/2 184 1/2 +3 1/2 207 1/2 207 Ï2 298 296 294 291 +1 245 239 3/4 5/8 346 1/2 342 1/8 1/2 217 1/2 215 1/4 3/4 161.70 160.55 3.78 191 189 +1 1/8 171 1/4 171 +2 1/2 171 1/2 171 1/2 +2 7/8 286 281 1/4 86 83 1/4 -1.2 102 98 5/8 +1 1/8 109 107 1/2 +3 86 3/8 85 23/32 3/32 91 1/4 91 3/32 9/32 90 1/8 89 29/32 1/8 100: vrijdag 28 dec. 267.41 149.49 165.70 103.06 198.65

de Stem | 1956 | | pagina 5