Hulst niet tevreden met krappe gebiedsuitbreiding M. BAAYENS OPTICIEN Dijkgeschot der Brede Watering moest verhoogd worden Dit plan is het kleinste gemene veelvoud Vier dagen hechtenis voor PNMS-Ambonezen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 29 DECEMBER 1956 Toch discussies Medische diensten Kampenaar (20 jaar) beroofd onder Wolphaartsdijk Worsteling om de portemonnee Bissch ops wij ding W. Bekkers op 11 februari mgr. R.-K. Bejaardenhuis op Z.-Beveland Voorkeur voor Lewedorp Burgemeester en minister kregen n helft Zij ontdeden zich van kennisgeving van bijzondere loezichlmaatregelen Zeeuwse collecte Enquête vóór de verdeling Om de Basiliek van Oudenbosch Het Zeeuws Landjuweel Hessel Joiigsma in de jury Hongaren verlaten Zeeuwse kampen Biggekerke loopt leeg Jubilea in 1957 Paters Trappisten te Zundert Hoogwaterstanden Landbouwgids 1957 verschenen Triumph f Mede gevolg van dijkverzwaringen Begroting kreeg goedkeuring Lange Vorststraat106 GOES. VOORSPOEDIG 1 9 5 7. Walcheren MIDDELBURG Ongeluk in de Lange Delft Zuid-Beveland GOES Z-f laanderen Gezondheidstoestand in Ambonezenkamp te Westkapelle Ministerieel onderzoek AGENDA Vandaag Morgen Maandag Kalm en rustig heeft de gemeenteraad van Hulst gisteravond zijn gevoe lens kenbaar gemaakt inzake het wetosntwerp grenswijziging. De zaak was kennelijk goed geregeld; er werd door slechts enkele raadsleden over de kwestie gesproken en een der wethouders ging op enkele details wat die per in. Dit alles na een inleiding van de voorzitter, burgemeester A. L. S. Locke- feer, die goed beschouwd daarin al preludeerde op wat de raad daarna be toogde. En het kwam dan hierop neer: Hulst voelt zich er met dit plan maar slecht afgekomen en het zou liever heel wat ruimer verlegging van de zo nauwe gemeentegrenzen zien. Vooral het ministeriële standpunt, dat een stad geen nieuwe oppervlakte agrarisch gebied erbü dient te krügen, werd stevig aangevochten. In zijn inleiding zei de voorzitter, dat nu na drie jaar in afwachting te hebben geleefd, het grenswijzigings plan dan eindelijk gekomen is, de vraag gesteld diende te worden of het nog wel nut heeft er over te beraad slagen. Hij meende hierop echter be vestigend te moeten antwoorden en de discussies opende hij door enkele algemene lijnen aan te geven. Het nu voorliggende wetsontwerp noemde hij wel het kleinste gemene veelvoud van alle vorige plannen, die steeds maar kleiner werden. Het vorige plan gal een voorgestelde gebiedsuitbrei ding te zien van circa 811 hectaren, dit van slechts ongeveer 421 ha. In dat vroegere plan zou Hulst van Vo gelwaarde 94 ha krijgen, nu niets, van Hontenisse 352, nu 163, van Graauw 172, nu 110, van Clinge 50, nu even eens 50. van St.-Jansteen 143 en nu 98. Controverse Het aantal inwoners zou door een grenswijziging volgens het vorige plan met c.a. 800 vermeerderen, volgens dit plan maar met 550. „Welke overwegingen er precies toe geleid hebben om deze inkrimping toe te passen, is ons niet bekend", aldus de voorzitter, „er is enige controverse tussen het uitgangspunt, hetwelk ook door de minister en ook door G.S. is ingenomen voor de grenswijziging van Hulst en de wijze waarop thans ge meend wordt dit uitgangspunt te kun nen effectueren. Het gaat namelijk om het algemeen aanvaarde standpunt, dat de gemeente Hulst, die als streekcen- trum een belangrijke functie vervult, door haar huidige begrenzing ernstig in haar ontwikkeling wordt belem merd". De voorzitter betoogde, dat de fout van het verleden niet opnieuw mag worden gemaakt: er moet gere kend worden op voldoende grond voor woningbouw, voor de bouw van scho len, die noodzakelijkerwijze buiten de wallen moeten verrijzen en voor het projecteren van recreatiegebied. Bo vendien moet er plaats voor industrie zijn, temeer waar bestaande industrie- en binnen de bebouwde kom al vol doende hinder ondervinden, zoveel mogelijk geweerd moeten worden of zelfs daaruit verwijderd. Het argu ment van de minister inzake de agra rische grond bestreed hij door erop te wyzen dat de belangen daarvan even goed door Hulst kunnen worden be hartigd. Hjj noemde het opvallend, dat Schuddebeurs buiten de nieuwe hui zenbouw een gehucht is, dat nog ge heel en al od Hulst is ingesteld. Teleurstellend De heer P. Warnier voerde aan. dat ook de buurtgemeenten overtuigd zul len zijn van de noodzaak van gebieds uitbreiding van Hulst. Vroeger heeft Hulst al sommige plannen moeten op bergen, eenvoudig omdat er geen grond genoeg was. Dit plan, zoals het er nu ligt, noemde hij teleurstellend. De zondagsdienst voor morgen is als volgt geregeld: Goes: dr. v. d. Werff; Middelbzurg: dr. Frumeau; Vlissingen dr. Grippeling; Heinkenszand, Arends- kerke en Wolfaartsdijk: dr. Zonnevyl- le te Arendskerke en op oost-Zuid- Beveland: dr. Kamps; te Rilland: dr. Folmer te Driewegen neemt waar voor dr Luyckx; dr. Kole te Hoede- kenskerke voor dr. Wöstmann en dr. Kiviet te Borssele voor dr. Gelder blom. Te Axel wordt de dienst waar genomen door doktei Boor, te Terneu- zen door dokter Th Bos. Dienst dierenartsen Op Zuid-Beveland wordt de zon dagsdienst waargenomen door dc he ren A. Elzerman. Goes en M. Gaakeer, Ovezande. Van Clinge krijgt Hulst slechts moe rasgrond en in het zuidoosten pene treert voorts een agrarisch gebied tot in het hart van de belangensfeer van Hulst tot pal onder de stadswal. Dit noemde de heer Warnier inconse quent. Wat er ten opzichte van de Tragel is gebeurd had z.i. voorkomen kunnen worEen als men decennia ge leden in de buurtgemeenten even ver was geweest met het vaststellen van uitbreidingsplannen als Hulst. En hoe wel hij het betreurde, dit harde woord te moeten spreken, betoogde hij toch, dat het goed beschouwd niet aangaat bebouwing zelfs in de streekbouw on der de grens van een buurtgemeente te zetten. Nadat de heer A. Blom- maert had opgemerkt, dat er vooral in de zuidoosthoek wel een stukje bij mag komen, ging wethouder J. Mar tens dieper in op enkele aspecten van de zaak vooral waar het ging om het standpunt van de minister inzake de agrarische grond. Hij toonde de in consequenties daarvan aan en besloot met op te merken, dat het jammer is, dat dit plan uit de bus is gekomen. Denk maar, zo zei hij, beter iets dan niets, alhoewel hij niet inzag hoe Hulst te zijner tijd een behoorlijk uit breidingsplan moet laten ontwerpen. Nadat de heer C. Strijdonk nog ge ïnformeerd had naar het woonwagen kamp in de toekomstige situatie, be sloot de voorzitter de vergadering met zjin vreugde erover uit te spre ken, dat de beraadslagingen, naar hij trouwens altijd verwacht had, op waardige wijze zijn gevoerd, hetgeen zijn inziens een gunstige indruk zal maken. Hij releveerde enkele waar devolle elementen uit wat de raads leden naar voren gebracht hadden en in dit verband merkte hij op, dat Hulst de 50 hectaren moeras van Clinge waarachtig wel missen kan. De heer C. van Arenthals voegde er als zijn mening nog aan toe. dat de bewoners van de Zeildijk en Schudde beurs graag genoeg bij Hulst zouden behoren. Na Ovezande en 's-Heer Abtskerke, heeft nu ook Wolfaartsdijk zijn roof overval gehad. Donderdagavond laat is nl. in de buurtschap Oud-Sabbinge de 20-jarige de H. uit Kamperland door twee manspersonen aangehou den, die zijn portemonnee vroegen. Er ontstond een worsteling waarbij rake klappen vielen. De Kamperlan- der dolf het onderspit en werd van zijn portemonnee met zestig gulden inhoud en zijn horloge beroofd. Daar na verdwenen de kerels, zoals de H. zegt, in de richting Goes. Tegenover de politie verklaarde de H. verder, dat hij op bezoek was ge- Maandag 11 februari a.s. zal pas toor W.Bekkers van de parochie van de H.Dionysius ('t Heike) te Tilburg, door mgr. W.Mutsaerts gewijd wor den tot titulair-bisschop van Taso. De plechtigheid zal plaats vinden in de St.Janskerk te 's-Hertogen- bosch. Mgr.Bekkers zal daarna zijn intrek nemen in het rectoraat van de zus ters Theresiaantjes op Papenhulst te den Bosch. Bij de wijding zullen alle bisschoppen van Nederland aanwe zig zijn. wcest bij zijn meisje in de Wester polder en op weg naar het Wolfaarts- dijkse veer. Bij een coupure in een dijkje werd hij door zijn berovers op gewacht. Zij hadden geen woord ge sproken en een signalement kon de H. niet verstrekken. Bij geruchte vernamen wij, dat de laatste tijd in deze omgeving ook enkele meisjes zijn aangerand. De politie tast tot heden toe, vol komen in het duister. Het comité, dat de stichting van een nieuw katholiek bejaardenhuis op Z-Beveland nastreeft, heeft thans in principe gekozen voor Lewedorp. Zo men weet waren ook 's Heeren- hoek en Heinkenszand gegadigden. De centrale ligging van Lewedorp heeft de doorslag gegeven. Of de bouw te Lewedorp door kan gaan hangt echter af van het beko men van ggschikt terrein aldaar. Er zijn onderhandelingen met eigenaars gaande en als die slagen dan wordt het-principe-besluit definitief. Gaat de koop niet door. dan krijgen 's Hee- renhoek en Heinkenszand weer een kans. Door de kantonrechter te Middelburg zijn 11 Ambonezen, be horend tot de groep in het woonoord te Westkapelle geconsig neerde P.N.M.S.-leden, veroordeeld tot een onvoorwaardelijke hechtenisstraf van vier dagen. Zij hadden zich alle elf. de zaak werd vervroegd en bij verstek behan deld. ontdaan van een kennisgeving van het ministerie van Justitie, die aan ieder van hen persoonlijk was gericht en welke zij steeds bij zich moesten dragen. Deze kennisgeving werd aan hen uitgereikt naar aan leiding van hun gedragingen: het kopen op rekening van de regering in winkels te Westkapelle. In de ken nisgevingen stonden de bijzondere maatregelen van toezicht vermeld, die naar aanleiding van het g«drag op hen volgens het „vreMa^'^fc*!- reglement van toepas hebben zich dus van zelfs verschillende faciliteiten, die aan de Nederlanders zelve niet wor den verstrekt. De handelwijze van deze groep is inconsequent. Neder land is niet tekort geschoten. Daarbij moet de wet gehandhaafd blijven. De Ambonezen zijn geen Nederlanders. Voor hen is het vreemdelingenregle ment van toepassing. Deze groep nu heeft een kennisgeving, die zij inge volge dit reglement ontvingen, ver scheurd. Daarbij komt nog dat zij tot de tweede groep behoren, die in Westkapelle kwam. De overtreding is voor hen dus zwaarder aan te reke nen. De ambtenaar van het openbaar ministerie zei begaan te zijn met het neuuen zien uus vetu c. 1 - 1 "v-1 --j *'-~u ving. die zowel in het MSflClltlge KVot en de omstandigheden, waaronder het Nederlands was gesteld, ontuadt: Zij deden dit door ze door midden te scheuren, ballpointstrepen door de bepalingen te halen en de ene helft, de Maleise, naar de burgemeester van Westkapelle te sturen en de an dere. in het Nederlands, naar het ministerie van Justitie. TSiet verschenen De elf verdachten, die, hoewei ge consigneerd in Westkapelle, verlof hadden gekregen de reis naar de kantonrechter te maken, waren niet verschenen. Wel was de heer van der Kolk aanwezig van het commissa riaat Ambonezenzorg, die hiertoe een verre reis had gemaakt. In zijn requisitoir noemde de ambtenaar van het openbaar ministerie, welke func tie werd waargenomen door mr. W. J. E. Crommelin, de hele kwestie rond de P.N.M.S.-Ambonezen een nare geschiedenis. De leden van deze partij vormen onder de Ambonezen i een groep, die zich op het standpunt stelt, als militairen naar Nederland te zijn gekomen en als zodanig een algemene verpleging te wensen, De ambtenaar gaf als zijn mening, dat Nederland voor de Ambonezen heeft gedaan, wat als zijn plicht kan wor den gezien. In vele opzichten is men ze tegemoet gekomen. Zij genieten Ambonnezen verkeren. Zij dienen zich echter te onderwerpen aar. het vreemdelingenreglement. Hij requi- reerde tegen ieder van de verdach ten een gevangenisstraf van 14 dagen. De kantonrechter, mr J. Moolen- burgh, zei, dat de vorige overtreders vier dagen hebben gekregen. Omdat het niet vaststaat, dat zij wisten van de overtreding van de vorige groep, veroordeelde hij deze elf verdachten bij verstek tot vier dagen hechtenis. (Advertentie) O De Zeeuwse collecte - 1956, ten be hoeve der vrije tijdsbesteding der be jaarden, bracht bruto 13.475 op en netto 12.963. Dit is ongeveer 7000 meer dan vorig jaar. maar bleef onder die van 1954. Enkele gemeenten namen om te respecteren redenen niet aan de collecte deel en de bedrijven bleven ditmaal achter omdat de inzameling voor Hongarije de Zeeuwse collecte doorkruiste. Er is een bescheiden enquete op gezet om na te gaan in welke ge- Audiëntie Z.H. Exc. de bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 30 de cember en 2 januari. Naar aanleiding van een stukje on der „Papier voor uw pen", onder het kopje Oudenbosch, stellen we er prijs op te verklaren, dat de daarin ver vatte suggestie ten aanzien van de invloed van „een bepaalde hoek" als onjuist moet worden bestempeld. Dat heeft men ons van welingelichte zijde verzekerd. Het comité van actie voor de res tauratie van de Basiliek is voorne mens contact op te nemen met de woordvoerder van de KVP-fractie, de heer Bernard Verhoeven, om duide lijk te maken, dat het hier toch wel degelijk een monument geldt en dat de deskundigen, die advies uitbrach ten, op instigatie van Monumenten zorg zijn uitgekozen. De hoop is dus nog niet verloren dat de zaak alsnog in het reine komt. MEDEDELING VOOR ONZE POSTABONNEES Door de Posterijen zal de be zorging op de 31e december geschieden als op een gewone werkdag. In de plaatsen, waar normaal slechts 1 bestelling per dag wordt verzorgd, zal op maan dag 31 december aan onze postabonnees de gelegenheid geboden worden, hun courant aan het postkantoor in hun woonplaats af te halen. DAGBLAD DE STEM Afd. Abonnementen Naar wij vernamen zal de Zeeuwse toneeladviseur, Jan Lemaire jr., bij de uitvoeringen van het Zeeuwse Landjuweel niet meer fungeren als jury-lid, indien hij bij het instuderen van het stuk krachtens zijn adviseur schap betrokken is geweest. Hoewel de objectiviteit van de adviseur bo ven twijfel verheven is, willen de or ganisatoren van het Landjuweel alle schijn van het tegendeel vermijden. In Lemaire's plaats zal nu de heer Hessel Jongsma fungeren. Laatstge noemde zal reeds maandag a.s. te Hulst als jury-lid optreden. In het kamp te Biggekerke waren gisteren nog slechts 15 Hongaaren aanwezig, waarvan er 5 op het punt stonden te vertrekken. Ook voor de overigen is er werkgelegenheid ge vonden, maar nog geen geschikt pen sion. In de jeugdherberg te Axel ver blijven nog slechts 3 vluchtelingen. Het kamp Burghsluis herbergt er nog 'n tachtig, maar ook dit getal slinkt bij de dag. De definitieve onderbrenging van de gezinnen uit kamp Stoofpolder geeft nog de meeste zorgen. 25 mei 1957: Hoogeerwaarde Va der Abt Dom Alfonsus van Kalken, 50 jaar priester. 25 mei 1957: Pater Antonius Rooy- ers, 50 jaar priester. 21 mei 1957: Pater Gabriel Dagelet, 25 jaar priester. 10 juli 1957: Pater Albertus Bier boom, 25 jaar geprofest. 10 juli 1957: Pater Michael Basti- aansen. 25 j„ geprofest. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen de volgende hoogwater standen: Hansweert om 1.43 uur, te Terneuzen om 1.12 uur en te Vlis singen om 0.45 en 13.00 uur. Voor maandag gelden de volgende hoogwa terstanden: te Hansweert om 2.30 uur, te Terneuzen om 1.57 uur en te Vlis singen ori 1.57 en 14.08 uur. Er zijn nog boeren en tuinders, die het zonder een goede gids kunnen stellen? Het is haast niet te geloven. Het aantal landbouworganisaties is groot en hoeveel adressen de tuinders niet machtig moeten zijn is niet bij benadering te raden. En daarbij komt. dat men op de hoogte moet blijven van de vele ontwikkelingen op veler lei gebied. Welnu, dit alles kan men vinden in de opnieuw uitstekend ver zorgde landbouwgids 1957 In het lij vige boekwerk van bijna zevenhon derd bladzijden treft men van alles aan, de adressen, belastingberekenin gen, tips over de mechanisatie, de eierproduktie, het voederplan, het zijn meenten 'iets1 voo/de vrij'e tijdsbeste-slpclJts enkele voorbeelden, want er ding der bejaarden wordt gedaan, om-wnrri' nnlc hpt ppn pn anripr vpr+plri dat daar de voorkeur naar uitgaat. Behalve de gemeentebesturen zijn ook de vrouwenorganisaties in het onderzoek betrokken. Men is van plan een deel van de opbrengst af te dragen aan de bejaar dentehuizen, die ook iets in genoem de richting doen. Maar de grootste helft gaat toch naar de diverse ge meenten. Advertentie) wordt ook het een en ander verteld over paardengebruik, het ruw-voeder- onderzoek en duizend andere zaken. Een werkelijke gids dus, die ditmaal nog aan belangrijkheid wint, omdat het zo actuele onderwerp over de bodem- en waterhuishouding wordt belicht. Elk jaar geeft de gids één on derwerp nog eens zeer uitvoerig. De beurt is nu aan de waterhuishouding en alles wat met de goede gesteldheid van de bodem verband houdt. Zon der zo'n gids kan men het werkelijk niet stellen. se hr ij f m c h i n ss Periekl lof i Ia «Hr IJ N B E R G'S HANDEL S B U R E A U TERNEUZEN TELEFOON 2304 NÖORDSTRAAT 78 'A i Als gevolg van de door G. S. herziene jaarwedden der ambtenaren, de stijging der lonen van het overige personeel en een post van 30.000, voor rente van een kasgeldlening, zag het bestuur van de Brede Watering bewesten Yerseke. op de gister te Goes gehouden vergadering, zich ge noodzaakt voor te stellen om het dijkgeschot met 5,per ha te verhogen tot 45,en tot 39,50 voor de vronen en de heffing op gebouwd te stellen op 9 procent inplaats van op 8 procent. De voorzitter, dijkgraaf T. Dekker uit Wemeldinge. zei dat het bestuur streeft naar een zo stabiel mogelijk financieel beleid en dat het daarin ook was geslaagd. Door de reeds ge noemde extra-uitgaven en dan spe ciaal door de lasten der kasgeldle ning. nodig voor de uitvoering der speciale werken aan de Westerschel- de-dijk, is een sluitende begroting niet mogelijk zonder verhoging van dijk geschot en heffing gebouwd. Uit het rapport, voorgelezen door de heer Burger, bleek dat de financiële com missie het daarmee eens was en deze adviseerde ook tot goedkeuring der gehele begroting op een eindbedrag van 3.974.250,met een post on voorzien" van 60.950, De vergadering bleek geen bezwa ren te hebben en keurde de begroting goed en verenigde zich dus tevens met de verhoging van dijkgeschot en heffing op gebouwd. Gezien de aanhangige plannen tot reorganisatie, werd het voorstel van het bestuur om voorlopig niet te voor zien in de gezworene vacature De Groene, aanvaard. De kantonniers werden ingedeeld bij categorie B met een salaris van 3200,— tot 3600,—. Het bestuur kreeg machtiging tot het aangaan van drie kasgeldlcningen resp. groot 55.000,125.000,en 175.000,De eerste ten behoeve van verbetering der glooiing aan de Oosterschelde en de twee andere ten behoeve van de werken aan de Wes- terscheldedijken. Aanvaard werd ook het voorstel om diverse percelen aan te kopen in de gemeenten Kloetinge, Kattendijke, Wemeldinge en Arendskerke, groot ruim 1 ha voor twee gulden te koop. Het betreft hier uiteinden van wegen, vrijgekomen door de ophef fing van de lokaalspoorweg. Op de aanbeveling lid dijkraad wa terkering van de polders oost-Beve land en Wilhelmina, werd als no. 1 geplaatst de heer B. v. Nieuwenhuy- zen en als no. 2 de heer ir. Luteyn. W'einig stormschade De voorzitter deelde mee dat de schade aan de zeeweringen als ge volg van de stormen in 1956 zeer ge ring is geweest en dat de buitenge wone werken aan de steenglooiingen langs de Oosterschelde onder Yerse ke en Kattendijke, benevens het in gieten van de glooiing aan de Breed- se dijk gereed gekomen zijn. Enkele gedeelten waterleiding te Kattendijke en te Yerseke werden gedolven met de draglines, waarmee nu alle brede of grote waterleidingen in het Waterschap op hun oorspron kelijke breedte en diepte zijn ge bracht en dat wederom een groot aantal km teerwegen van een nieuwe teerslijtlaag zijn voorzien en dat 6 a 7 km steenslagwegen werden ingewalst ter verkrijging van een meer effen wegdek. De extra iverken Het werk tot verhoging en verzwa ring van de zeedijk langs de Wester- schelde onder Schore op 13 september jl. werd aanbesteed en aan de laag ste inschrijver, de N.V. D. Blanke voort en Zn. te Bloemendaal is op gedragen voor een bedrag van 2.995.000,In deze aannemingssom is begrepen een bedrag van 361.040 voor de werken ten behoeve van het Waterschap Kruiningen, zodat de kos ten voor het werk dan in totaal be dragen 2.633.960,vermeerderd met de bijkomende kosten als aan koop betonblokken, onderbouwstoffen, grondaankoop en schadevergoeding pachters en schade aan gewassen, toezichtskosten, drukwerk, bestek en tekeningen, enz. welke bijkomende kosten zijn geraamd op 285.000,of in totaal 2.918.960,dat van dit to taal bedrag enkele onderdelen, t.w. glooiingvernieuwing e.a. tot een be drag van 227.800 niet voor subsidie in aanmerking komen. Voor het restant ten bedrage van 2.691.160,is een voorschot van het rijk toegezegd van 80 pet. of tot een bedrag van 2.152.928,dat dus voorlopig ten laste van het Water schap zal komen een bedrag van 2.918.860.verminderd met een be drag van ƒ2.152.928.— of 766.032,— welk bedrag voorlopig door middel van kasgeldleningen zal moeten wor den gefinancierd. Op 4 oktober jl. is met het werk een aanvang gemaakt. De nieuwe wa tergang kwam al klaar; de pomp- installaties in het gebied Schore zijn opgesteld en vanaf de nieuwe sluis is een cunet gegraven tot aan de Eeweg. Deze werken moesten eerst wor den uitgevoerd aleer met het spuiten van zand kan worden begonnen; dit laatste zal volgende week aanvangen. De concentratie van polders Bij de rondvraag informeerde de heer In 't Anker of bij eventuele concentratie van polders op Z.-Beve land het dijkgeschot nog meer zal stijgen. De voorzitter zei, dit niet te gelo ven. omdat het gemiddelde dijkge schot van de 66 Z.-Bevelandse pol ders thans ruim 44,is. (Advertentie) WENST U EEN Op maandag 17 december omstreeks 19.15 uur stond in de Lange Delft te Middelburg een personenauto gepar keerd. Twee naast elkaar rijdende meisjes passeerden de wagen en op dat ogenblik opende de bestuurder het linker voorportier. Een van de meisjes botste tegen het portier en kwam hierdoor te vallen. Het slacht offer werd gewond aan een der be nen. De politie zoekt contact met personen, die getuige zijn geweest van het ongeluk. OUDLEERLINGEN LANDBOUW WINTERSCHOOL. De vereniging van oud-leerlingen van de landbouwwinterschool alhier houden 9 januari a.s. hier hun jaar lijkse vergadering. Op de agenda staat o.m. een voor dracht van dr. I. Post over het K.N. M.I. en de landbouw. s-Heerenlioek OOGSTDANKDAG. De N.C.B.-afdeling alhier houdt 9 januari a.s. een oogstdankdag, die in gezet wordt met een plechtige H. Mis, waaronder bruidjes offergaven bij de kerstkribbe zullen neerleggen. Daarna volgt een feestelijk ontbijt in de Jeugdhaven, waarbij pastoor Holtkamp een historisch overzicht van katholiek Z.-Beveland zal geven, 's Avonds wordt de dag afgesloten met een programma van toneel en muziek. Heinkcnsxand VAARDIGHEIDSPROEVEN Onder auspiciën van de turnkring ZEBRA werden door de s.v. ATLAS de vaardigheidsproeven 1956 afgeno men. De jury bestond uit de heren K. Kooy en J. Willeboer, beiden uit Goes. Bij de adspiranten slaagde een 8-tal jongens en meisjes, waarvan J de Roo met 52.2 het hoogste aantal punten behaalde. Bij de dames. resp. 2e en 3e graad behaalden 6 gegadigden het diploma en behaalde mej. C. T. IJzerman het hoogste aantal punten, n.l. 42.4. Van de heren legden er 7 met gun stig gevolg de proeven af. Het hoog ste aantal punten werd, hier toege kend aan P Kuzee met 50.8 punten. Lewedorp K.V.P.-FORUM Onder voorzitterschap van de heer C. Verdonk heeft de K.V.P.-afdeling Lewedorp een goed geslaagd forum gehouden in zaal Menheere. Het forum werd gevormd door dr. A. J. J. M. Mes, Th. Andriessen, A. J. M. van Dongen, Th. v. d. Himst, A. Lansu en Jac. v. 't Westeinde. In zijn openingswoord sprak de voorzitter een bijzonder woord van dank tot de heer A. C. de Kooning, die juist die dag 25 jaar secretaris van de afdeling Lewedorp was. In al die jaren, zo vertelde de voorzitter, hebben heel wat personen de weg weten te vinden naar zijn woning om raad en steun, die altijd spontaan ge geven werd. Praktisch heel zijn vrije tijd is gewijd aan het politieke en verenigingsleven en spreker was hem daar dankbaar voor. Hij sprak de hoop uit, dat spoedig ook zijn liefste wens in vervulling mag gaan, nl. de bouw van een bejaardentehuis op Lewedorp. waarvoor hij zozeer ge ijverd heeft. Na deze woorden stelde hij de gelegenheid open tot het stel len van vragen, waarvan door het niet zeer talrijke publiek een dank baar gebruik werd gemaakt. Zo kwam uit de vergadering de wens naar voren, dat krachtiger opgetre den zou worden tegen de communis tische partij in Nederland. De inves teringsbeperking. de topsalarissen, de samenvoeging van waterschappen, de zeggingschap in de polderbesturen, de kostenverdeling en bijdrage door de achterliggende polders, versprei ding pornografische lectuur enz. wa ren o.a. onderwerpen van gesprek. Het forum kon de vragenstellers naar tevredenheid antwoorden. In zijn slot woord dankte de voorzitter de heren van het forum en de aanwezigen en sprak zijn voldoening uit over deze zeer geslaagde middag. Rilland BOUW NIEUWE GEREF. KERK. De plannen voor de bouw van een gereformeerde kerk alhier, hebben thans vastere vorm aangenomen. De gereformeerde gemeente heeft nl. van het Rampenfonds zowel als van de generale synode financiële toezeggingen gekregen. St.-Jansteen Toneelconcours „St. Jan" Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de toneelvereniging „St- Jan" zal een toneelconcours worden georganiseerd. Voor dit concours zul len verschillende verenigingen uit de naburige gemeenten, evenals enkele verenigingen dit België worden uit genodigd. ,.St-Jan" zal zelf aan dit concours niet deelnemen, maar op de avond van de prijsuitreiking zal de vereniging Heilig Experiment" opvoeren, terwijl verder ter gelegen heid van dit jubileum een openlucht spel van de overleden voorzitter zal worden opgevoerd nl. „Adriaan Vij- lain". Graauw GESLAAGDE AVOND. De K.A.B. heeft een geslaagde 'avond gehouden voor de leden en hun vrouwen. Het is overigens wel een zeer lange avond geworden. De bij eenkomst, die om ongeveer kwart over vier was begonnen, duurde tot ruim 10 uur. Een hele zit voor de mensen. En toch hebben ze zich geen moment verveeld. Daar zorgden de leden van de K.A.J. voor, die in sa menwerking met de V.K.A.J. een groot toneelstuk voor het voetlicht brachten nl. het drama: Wie in mijn naam een kind aanneemt. Had men de rollen beter gekend, zodat het hoorbaar souffleren achterwege had kunnen blijven, dan was dat de uit voering zeer ten goede gekomen. Er werden ook nog enkele kerstliedjes gezongen, die de stemming op dez« avond er echt inbrachten. De heer van de Voorde wees er op, dat het nu de hoogste tijd is ge worden om positie te kiezen. Meer dan ooit is dat juist nu noodzakelijk geworden, zo betoogde hij. Boschkapelle IIANDBOOGSOCIëTEIT. De vele beoefenaars van de hand boogsport uit ons dorp moesten het tot nu toe zonder sociëteit stellen. Hierin is nu verandering gekomen en onder voorzitterschap van de heer P. van Leuven is een sociëteit met de hoopgevende naam van „Oe fening baart kunst" in het leven ge roepen. De sociëteit is gevestigd in het café van de heer A. Stallaart en telt reeds een twintigtal leden. Aan gezien een handboogsociëteit zonder koning ondenkbaar is, werd meteen een koningsschieting belegd. Het re sultaat van deze schieting was, dat de heer B. Ingels uit Terneuzen zich het komende jaar koning van de jon ge sociëteit mag noemen. De heer Ingels, die tot voor kort te Bosch kapelle woonachtig was, heeft zich op deze manier zowel van een ouder lijk huis als van een koningstroon in zijn geboortedorp verzekerd. De titel van kroonprins ging naar de heer R. van Dijk, alhier. I K new acht OM WILLE VAN DE SMEER. De toneelvereniging „Tot nut en genoegen" trad voor het voetlicht met het blijspel „Om wille van de smeer". De vereniging kan op een goed geslaagde avond terugzien. De zaal was tot de uiterste hoek gevuld en heeft zich 3 uur kostelijk geamu seerd met dit plezierige spel. Met betrekking tot de houding van de in het woonoord Westkapelle ver blijvende groep Ambonezen, die blij ven weigeren de verzorging zowel van de oudere Ambonezen als van de jeugd op zich te nemen, wordt ver nomen, dat de minister van justitie zijn ambtgenoot van sociale zaken en volksgezondheid heeft verzocht een rapport over de gezondheidstoe stand in het kamp te mogen ontvan gen. In het bijzonder de kinderen in dit kamp zouden namelijk aan onder voeding lijden. Zodra dit rapport de minister van justitie heeft bereikt zal hij nagaan welke maatregelen moeten worden getroffen om de kinderen voor ern stige ziekten te behoeden. De minis ter zal dan o.a. overwegen of het ge wenst is de ouders tijdelijk uit de ouderlijke macht te ontzetten. AXEL Centrum: The Benny Goodman story. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7,30 u.: Galgenaas. GOES Grand: A en C als loodgieters. HULST Bioscoopgebouw: Het rijst- meisje. IJZENDIJKE Hofzicht: Die schone Müllerin en Das Kreuz am Jagersteig. MIDDELBURG Electro: De politie volgt het spoor. Schouwburg: Alexan der de Grote. OOSTBURG Ledel: De jacht op ka pitein Ehrlich. SAS VAN GENT Olympia: Mannen zonder mededogen. TERNEUZEN Luxor: Je bent nooit te jong. Concertgebouw: De vluchteling van Guatura, VLISSINGEN Alhambra: Mars door de hel. Luxor: De purperen vlakte. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera: Cavalleria Rusticana en Paljas. ABSDALE J. v. Avermaete 5,30 uur: Palingprijskaarting. DE KLINGE Kinema van Dijck 3 en 7.30 uur: Galgenaas. GOES Grand: A en C als loodgieters. HULST J. v. Helsland: Hoktentoon- stelling. F. Baart 10-2 uur: Hoktentoon- stelling. HULST De Graanbeurs 7,30 uur: Groot bal. Café De Ster 6.30 u.: Prijskaarting ST. JANSTEEN Café De Zwaluw: Hok- tentoonstelling. Ed. Weemaes 6 uur: Prijskaarting. Jan Pluijm 3 uur: Pun- tenschieting. KI.OOSTERZANDE Zaal Het Witte Huis 5 uur: Dansen. KOEWACHT A. Wouters 3 uur: Schie ting. P. de Vlieger: Prijskaarting. MIDDELBURG Electro: De politie volgt het spoor. Schouwburg: Alexan der de Grote. OOSTBURG Ledel 2 uur: A en C als waaghalzen; 4.30 en 7.30 uur: De jacht op kapitein Ehrlich. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: A en C in stofzuigers; 5 en 8 uur: Man nen zonder mededogen. TERHOLE Wed. de Cock 3 uur: Bin nenschieting. TERNEUZEN Luxor 4.30 en 8 uur: Je bent nooit te jong: 2 uur: De vluchte ling van Guatura. Concertgebouw 8 u.: De vluchteling van Guatura. VLISSINGEN Alhambra: Mars door de hel. Luxor: De purperen vlakte. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 15 u.: De lustige weduwe; 20 u.: Faust. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Nu het dorp niet meer bestaat. BOSCHKAPELLE P. Lambert 6.30 u.: Biljartprijskamp. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: De schone van de Zuidzee. HULST Oscar Neefs 3.30 u.: Schieting TERNEUZEN Luxor 8 uur: Je bent nooit te jong.

de Stem | 1956 | | pagina 2