De Peperbus vertelt haar historie Hensen en Het beeld van Nederland in 1956 Nederlanders bij het Suezkanaal Engelse „detectives' een klasse apart Voetbalpool past zich aan Nergens wordt zo druk gekorfbald als in Zeeland 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 29 DECEMBER 1956 11 Pittig kruid voor keuken en kolonisatie „Leeuw van Deventer" nogmaals in doel Wagtmans-Post naar Amerika Om de voetbal wereldtitel Kindje stierf tijdens de vlucht naar Oostenrijk Baby door gebrek aan zuurstof omgekomen Bemanning verliet de „Samba" Aantal beoefenaren met 23 pet. toegenomen Algerijnse burgemeester vermoord Twee politieromans van Jan van Gent Politieromans Twee wijzigingen in KNVB-program Hockey-toernooi van Rapide Hulst Schaakkampioenschap Middelbare Schoten Dit weekeinde geen korfbal MARKTEN WATERSTANDEN Het alledaagse leven is op de duur eentonig, ongeanimeerd en flauw. Het verloopt instinktmatig en futloos en wordt als een watervlak zonder rimpels. Er zit geen leven in en men wordt als iemand zonder „pep", zoals de Amerikanen het uitdrukken. Men kan nu eenmaal niet zonder redelijke prikkels door 't leven. Een prikkel zet de spieren in beweging en brengt nieuw leven aan. Wanneer in het oosten de baby niet reageert op de talloze mid deltjes en de radeloze moeder haar schat ziet verbleken in de laatste fasen van de doodstrijd, stopt zij vaak een klontje keuken zout in de mond als een prikkel, die inderdaad het wegstervende leven enige ogenblikken doet opflikkeren. In de binnenlanden, waar medi sche hulp ontbreekt, brengt soms de primitieve vindingrijkheid een uit komst ook al door een „prikkel", een plotselinge schrik, die de spieren in beweging zet en de persoon tot ouitengewone krachtsii spanning aan zet. Zo gebeurt het, dat de ooievaar het langverwachte pakje niet door de schoorsteen wil laten vallen. Dan neemt men soms zijn toevlucht tot een wonderlijk middel, een geweer nl. of een klein kanon, dat buiten medeweten van de moeder onder net huis wordt afgeschoten. De schrik van deze knal in de stilte van de nacht overrompelt als het ware de onwillige ooievaar, zodat de baby let terlijk de wereld wordt ingeschoten! Hier willen we ons bepalen tot de peper. Peper is het kruid, dat wel bij uit nemendheid de tongen van alle inlan ders in het Oosten streelt en tegelij kertijd kastijdt en hen als het ware oo een „koude brandstapel" legt. Ook de blanken, die als „oud-Indisch- gasten" de volle hitte van de tropen zon hebben gedragen, doen graag mee met de peperjacht en knabbe len behaaglijk aan een rauwe „Lom bok", die wij hier „Spaanse peper" noemen. De welbekende „rijstta fels" vormen belangrijke gebeurtenis sen in het Oosterse leven. Een jovia le kring van gasten, met opgestroop te hemdsmouwen badend in e°n stort vloed van transpiratie, vormt een ta fereel, waardig om door een Rem brandt te worden vereeuwigd! Het is verbazingwekkend, dat hoe warmer het klimaat is, des te pittiger maal tijden worden gewenst. Een kerrie- maal van mensen ui* India, waar de temperatuur meestal oploopt tot 110 graden Fahrenheit, wordt bovenma tig gepeperd. Het aantal peper- en peperachtige kruiden is legio en de uitwerking daarvan loopt sterk uiteen. De beken de tropische vogel, die „Tiong of 3eo" wordt genoemd, verorbert met smaak de heetst mogelijke peper- vruchten! Ook de geneeskunde maakt gebruik van sommige soorten. De 'nlandse moeder kauwt haar „Sirih- ruimpie" en spuwt het rode speek- ;el op de pijnlijke plek van haar and. De primitieve bosbewoner de- imeert vaak ren apenkolonie, die de ijstvelden beschadigt. Hij neemt daartoe een bamboekoker, waarin an onder gaatjes zijn geboord. Deze voker wordt met fijngemalen peper gevuld en opgehangen aan een boom- ik. Beneden de koker bengelt een okosnoot. De apen gaan met opge- leven kop op de begeerde kokosnoot j tf, waarbij de neervallende peper len verblindt. dooreengemengd, zodat men een gro te massa ideale meststof heeft ver kregen, rijk aan vet en zout. Dé op brengst van de peper en ook van andere gewassen is hierdoor buiten gewoon hoog. Zouden ook wij, wijze blanken, die alles „wetenschappelijk" uitvorsen, maar onze afval eenvoudig verbran den en daardoor de beste stoffen ver liezen, ook hier niet een lesje kun nen leren van de praktische koelie uit Canton? Reeds in de oudste tijden, toen het Romeinse rijk de wereldheerschappij uitoefende, kende men het pittige kruid, dat „Pipir" werd genoemd. Ongetwijfeld zullen de pauwentongen, reebouten en hazen de weelderige feestmaaltijden hebben versierd, na door de opperkok rijkelijk te zijn be strooid met het kostbare poeder. In die grijze oudheid "raarschuwde de dichter Horatius tegen de oneerlijke handel, als hij spreekt over de: „Sa- era Auri Fames" de „vervloekte hon ger naar goud en rijkdom". Een paar eeuwen later stortte het machtige im perium ineen en met hem de peper bussen. Niet lang daarna werden de bussen opnieuw gevuld en een leven dige handel ontstond vooral in Vene tië en Genua Maar de roem van de grote peperwinsten aldaar wekte de jaloesie van Portugal, dat weldra zijn schepen uitzond naar India om de begeerlijke lading te halen. Zo verdween de peperwoeker uit Genua en werd Lissabon het cen trum van de handel. Dat was op het einde van de A5e eeuw. Niet heel lang genoot Lissabon van de glorie tijd, want ook onze mannen zaten niet stil! Ook hier werd de peper, spreekwoordelijk „duur", een be geerd object. Onze onvervaarde jon gens gooiden de trossen los en zeil den rond de Kaap de Goede Hoop naar de Oostindische eilanden om een rijke buit naar de lage landen te brengen. Zo rukte Amsterdam de kroon van het Portugese hoofd en werd deze peperhandel tevens een motief om de rijke eilanden te ver overen. Het zou echter een dwaze bewe ring zijn om hier te spreken van een zijdige roofpolitiek, want ook de be woners der koloniën ontvingen een aandeel in de stoffelijke en geeste lijke winst. Naast de bovengenoem de woorden van Horatius staan mijn gedachten ook stil bij de lessen van de spreukendichter Brero, die zijn „Mane, Thekel, Phares" neerschreef in de woorden: „Het kan verkeren". Want ook ónze eenmaal rijk gevulde peperbussen zijn ledig. En ook op haar passen de woor den „Sic Transit Gloria Mundi!" Zo vergaat de glorie, die de wereld zich voorstelt! TOENG SIENG FOE. Het elftal van de oud-internationals voor de traditionele wedstrijd tegen HFC op 1 januari a.s. is als volgt samengesteld: Doel: Halle. Achter: Pellikaan en Stoffelen. Midden: Paauwe, Van Schijndel en Stijger. Voor: De Vroet, Biesbrouck, Roo- zen, Smit en Mijnders. Scheidsrechter is de heer Forma- noy. Men heeft Wout Wagtmans en zijn nieuwe maat Peter Post con tracten aangeboden voor het rijden van zeven Zesdaagsen in Amerika. Het koppel zal waarschijnlijk nog wel duchtig prakkizeren alvorens de handtekeningen te zetten, want de spektakelstukken, die men in de Sta tes van dergelijke wedstrijden pleegt te maken, staan niet al te gunstig bekend. Renners, die in vroeger ja ren aan dit avontuur begonnen, heb ben niet de beste herinneringen aan de Amerikaanse banen (veel kleiner dan de Europese), aan de manier van rijden (hoe meer valpartijen hoe liever) en aan de financiële afwer king van de zaak. Overigens schijnt de wieler-expedi- tie thans beter georganiseerd te zijn. De grote man hiervan is de oud renner Piet van Kempen, die defini tief vertrekt op 10 januari. Op 22 januari wordt te Milwaukee de eer ste Zesdaagse van de zeven van de startlijn gestuurd. Na vijf maanden zal het veld (waaronder Zwitsers, Belgen, Fran sen en Italianen), naar Europa terug keren. Wout en Post zullen begin volgende week moeten beslissen. Het bestuur van de Nederland se Sportvriendenkring heeft zich in verband met de door haar ge organiseerde voetbaltoto bera den over de acties, welke tegen de pools zijn aangekondigd door mr. Van Dullemen, procureur- generaal te Amsterdam, en het volgende besloten: 1. Met ingang: van de pool van 13 januari 1957 is deelneming uitslui tend mogelyk voor leden en donateurs van de bij haar aangesloten vereni gingen. 2. Deelnemers aan de pool, die geen lid van een dezer verenigingen zijn, kunnen 'ceil enkele aansnraak ma ken op de prijzen, terwijl de door hen betaalde inleggelden niet wor den gerestitueerd. Deze gelden zullen ten goede komen aan een nader te bepalen doel. Aldus meent het bestuur te vol doen aan de in de loterijwet vereiste beslotenheid. De data voor de wedstrijden van het Nederlandse voetbalelftal voor de voorronden van het wereldkampioen schap, waarvan de eindronden in 1958 in Zweden zullen worden ge speeld, zijn thans definitief vastge steld. Deze data zijn: woensdag 20 maart 1957 te Rotterdam: Nederland - Lu xemburg; zondag 26 mei 1957 te We nen: Oostenrijk - Nederland; woens dag 25 september 1957 te Amsterdam of te Rotterdam: Nederiand - Oos tenrijk; zondag 13 oktober 1957 te Luxemburg: Luxemburg - Nederland. Op de plantage De beste kwaliteit tafelpeper is de lijpe witte, terwijl de onrijpe peper zwart is. maar van dezelfde plant wordt geoogst. Merkwaardig, dat veelal de immigrant uit de provin- lerwijl noch hij noch enige andere Chinees peper gebruikt. Wij bevinden ons hier op de zacht glooiende hel lingen van een kalkhoudend heuvel land, dat dus gemakkelijk het over- tollige water van een tropische re genbui afvoert. Deze hellingen wor den trapsgewijze afgegraven en op de vlakke treden Oroeien de peper wingerds. die langs ijzerhouten sta ken naar omhoog klimmen tot onge- \eer 4 a 5 meter. Het z\jn echte kin deren der tropen, volkomen in hun •dement en badend in een schroeien de zonnehitte. Vanaf het vierde tot het twintigste jaar ontwikkelen zich de pepervruchtjes, die als onze aal bessen in trossen groeien (Zie teke ning). Liefst kiest men een stuk grond, waar het nabijgelegen oerwoud ijzer hout oplevert. Dit soort hout is prak tisch onverwoestbaar, zodat men hier uit de peperstaken kapt. Voor de be mesting gaat men als volgt te werk. Men maakt van het houtafval, kort om van alle onbruikbare takken, stompen, wortels enz. een slapel van wel 2 meter hoog en van enorme omvang. Deze hout- en vuilnisstapel wordt overdekt met graszoden en daarop wordt een aardlaag aange bracht van wel 1 meter dikte. Aan twee kanten laat men een opening. Nu wordt het binnenste hout in brand gestoken en wanneer het vuur flink brandt, stopt men ook deze twee ga ten met aarde dicht. Het vuur nu smeult voort en de vette rook vermengt zich met de om ringende aarde. Na 2 of 3 weken is alles verast en worden as en aarde Een kindje van negen maanden, dat met zijn ouders op weg was van Hon garije naar Oostenrijk, is tijdens de vlucht van kou en ontbering om het leven gekomen. De familie had dertig uur lang rondgedreven op het meer van Neusiedl, alvorens zij de Oosten rijkse oever bereikte. Toen de heer S. uit Susteren don derdagavond van zijn werk thuis kwam, trof hij zijn echtgenote en de baby van een half jaar oud bewus teloos in de keuken aan. De vrouw kon door snel ingrijpen worden gered, de baby bleek overleden te zijn. In de kleine keuken brandde een petroleumvergasser. Vermoed wordt dat deze vergasser te veel zuurstof aan de lucht heeft onttrokken. In de haven van Alexandria in j Egypte zijn thans twee Nederlandse j slepers en een drijvende bok aan gekomen om aan de bergingsvloot van de Verenigde Naties voor het Suezkanaal te worden toegevoegd. Op de foto ziet men de drijvende bok met een van de twee slepers, de „Gele Zee". De andere sleper (niet op de foto) is de „Rotterdam''. De 662 ton metende Zweedse tanker „Samba", die als gevolg van machine- schade sedert woensdag in zware storm ronddrijft bij de noordoostkust van Schotland, is vrijdag door de elf bemanningsleden verlaten. Volgens de laatste berichten drijft de „Samba" bij de zuidpunt van Bres- say, een van de Shetlandse eilanden, op enige honderden meters uit de kust. Verscheidene schepen, waaronder de Nederlandse sleepboot „Noord- Holland". hebben vergeefs geprobeerd de „Sambaop sleeptouw te nemen. Alle pogingen mislukten door de zware storm. Schepen uit Lerwick, de hoofdstad van Bressay, en de „Noord-Holland'' hebben de bemanning van de „Samba" gered. „Met enige trots mogen wij dus wel aannemen, dat er in geen enkele provincie van Ne derland procentsgewijs zo druk het spel van paal en mand wordt beoefend als in Zeeland". Dit verklaart de heer H.G. Brug- geman in het zo pas verschenen jaarverslag: van de Zeeuwse Korfbal- i bond, nadat hij de groei van de bond aan de hand van cijfers heeft aange toond. Het aantal seniorenleden steeg in 1956 van 937 tot 1079 (15 pet.), dat van de adspiranten van 438 tot 618 (41 pet.), zodat de bond thans 1697 leden tegenover 1357 in december 1955, een toename derhalve van ruim 23 pet. Toch zijn er nog vele plaatsen in Zeeland, waar geen korfbalclub be staat en vooral Zeeuwsch Vlaanderen komt in dit opzicht achteraan. Niet temin is ook daar de belangstelling groeiende, hetgeen blijkt uit de op richting en aansluiting van een korf balclub te Hoek, terwijl in Spui en Sluiskil clubs in oprichting zijn. De Zeeuwse Korfbalbond telt thans 33 aangesloten verenigingen, van welke er 20 een jeugdafdeling hebben. Er is dus nog steeds een groot aantal verenigingen, dat 't zon der adspiranten moet stellen en dat zal deze clubs vroeg of laat in moei lijkheden brengen. Belangrijke gebeurtenissen in het afgelopen bondsjaar waren het over gaan van Swift naar de landelijke competitie, de in Vlissingen georga niseerde weekend-cursus voor jeugd leiders, de wedstrijd tussen de kam pioenen van Nederland en Belgie te Middelburg en de schoolkorfbalwed- strijden te Goes, Middelburg en Ter- neuzen, waaraan vooral in Middel burg en Terneuzen een groot aantal scholen deelnam. Het scheidsrechtersvraagstuk baart nog steeds grote zorgen, al worden de lopende cursussen te Goes en Mid delburg gelukkig vrij druk bezocht. Het aantal sportvelden is nog steeds ontoereikend en ook de verdere ac commodatie laat in vele gevallen nog te wensen over. Het bondsbestuur heeft het dan ook nodig geoordeeld, om een aantal verenigingen voor te schrijven, dat zij begin 1957 over een kleedgelegenheid moeten beschikken en in 1958 over een terrein, dat aan de minimum-eisen voldoet. Amedee Froger, burgemeester van Boufarik en president van de vereni ging van burgemeesters in het gebied van Algiers, is in het centrum van Algiers op straat vermoord. De 74-jarige Froger was een voor aanstaande politieke figuur in Algerië en een van de oprichters van de „be weging voor de verdediging van Frans Algerië." Er zijn maatregelen getroffen tegen mogelijke Europese betogingen in Algiers. De klassieke Engelse detective romans vormen een klasse apart. Sinds Sherlock Holmes in Engeland het levenslicht kreeg toebedeeld, is daar op het gebied van de speurdersverhalen een voorsprong ontstaan, die blijk baar niet is in te halen. Zeker, ook buiten het Engelse taalge bied zijn detectiveromans van formaat verschenen, maar daar onder zijn er maar weinig aan te wijzen die als speurdersver- haal zo zuiver van gehalte zijn als de Engelse produkten op dit gebied. Wellicht moet men de oplossing hierin zoeken, dat de levenssfeer van de Engelsen in een gedegen detective-verhaal een onmisbaar element is: het spreekwoordelijk flegma waar mee een misdaad wordt ge pleegd en hetzelfde wapen, waar mee de speurder de dader over wint. Een typisch voorbeeld daarvan is „Vergiftigde olijven" van de Engelse schrijver Andrew Garve. Daarin wordt verteld van een moord op de redactie van een Londens dagblad en van de vasthoudendheid van de po litieman, die met de opsporing beiast is. De moord is het begin van het verhaal en de lezer weet meteen, wie de dader is. Daardoor volgt hij met des te meer genoegen de verrichtin gen van de politie, die zich voor een bijna onmogelijke taak gesteld ziet. Naargelang het onderzoek vordert blijkt de speurder, dat er steeds meer ..gegadigden" zijn. Wanneer er tij dens het onderzoek nogmaals een mis lukte moordaanslag gepleegd wordt, evenals de vorige maal met blauw zuur dan wordt daar de taak van de politie zeker niet eenvoudiger door. Want desnoods blijkt iedereen op de krantenredactie wel iets tegen ieder een te hebben, hetzij op grond van persoonlijke motieven, hetzij op grond van beroepsrivaliteit. Slechts door ieder detail nauwkeu rig in het onderzoek te betrekken, slaagt de hoofdinspecteur erin zijn lijst van mogelijke moordenaars kleiner en kleiner te maken, tot hij er tenslotte in slaagt op een drama tisch hoogtepunt de echte dader in de kraag te grijpen. De structuur van het boek is voor treffelijk. Andrew Garve weet er een groot getal interessant beschreven personen in te plaatsen, zonder daar door voor de lezer verwarring te gaan stichten. Interessant is ook de ma nier, waarop hoofdinspecteur Haines telkens probeert tegen een verdachte een sluitende aanklacht op te stellen, wat natuurlijlk ook weer telkens mis lukt. omdat het éne doorslaggevende sluitstukje blijkt te mankeren. Die aanklachten zijn overigens zo sug gestief, dat de lezer goed moet vast houden aan zijn wetenschap omtrent de dader, om niet de overtuiging van de politie te gaan aanhangen. Tot het laatste toe heeft de schrijver er de spanning ingehouden. Wanneer we dan meteen na het lezen van „Vergiftigde olijven" twee politieromans te beoordelen krijgen van de nieuwe Nederlandse schrijver Jan van Gent, dan kunnen we nauwe lijks ontkomen aan de neiging om van teleurstelling te spreken. Van Gent begeeft zich op het pad. dat in de Nederlandse litteratuur door wijlen van Eemland is geëffend, met name dat van de politie-romans. Het eigene van politie-romans, dat verschillend zou zijn aan dat van het detective verhaal, is ons niet helemaal duide lijk en we kunnen er dan ook geen bepaald genre in zien. In ieder geval zijn ook „De mysterieuze J.G." en ..Triptiek voor moord", zoals de boe ken van Jan van Gent getiteld zijn, twee speurdersverhalen en bepaalde kwaliteiten zouden we de jonge schrij ver zeker niet willen ontzeggen. Hij schrijft een zeer goed leesbaar proza en de typering van de figuren heeft hij er eveneens knap afgebracht. Maar daartegenover demonstreren de twee romans zeker ook de moeilijkhe den, waarmee de schrijver te kam pen heeft. Het vinden van een slui tende intrige, die zonder al teveel hulpmiddeltjes is opgebouwd, blijkt ook hier een onoverkomelijke moei lijkheid. Een overwegend bezwaar tegen ..De mysterieuze J.G." is o.i. ook, dat meh al vele bladzijden gele zen heeft, voor er de spanning begint in te komen en de lezer min of meer weet hoe de kaarten liggen. „Triptiek voor moord" is in dit op zicht veel beter. In beide boeken is de jonge inspecteur Sluiter een sym pathieke figuur met een scherp stel hersens, die alleen maar met de han den in het haar zit als de ontwikke ling van de zaak dreigt te gaan stil staan. Dat hij die ontwikkeling in „Triptiek voor moord" zelf op gang moet brengen door een arrestant de kans te geven uit het huis van bewa ring te ontsnappen, komt ons wel wat extravagant voor. Zeker na een voor beeld als „Vergiftigde olijven". Maar het zou beslist onvriendelijk zijn om het werk van een beginnende Neder landse detective - schrijver aan een dergelijk subliem voorbeeld te toetsen. A. K. In dit overzicht werden besproken: Andrew Garve: „Vergiftigde olijven" in de vertaling van H. Leenes, uit gave Het Spectrum, Utrecht; Jan van Gent: „De mysterieuze J.G." uitgave Het Wereldvenster, Baarn; Jan van Gent: „Triptiek voor moord" uitgave Het Wereldvenster, Baarn. In het K.N.V.B. - wedstrijdprogram- j ma voor morgen, zondag zijn twee i wijzigingen aangebracht. In de plaats van Rood Wit - BSC 1 wordt gespeeld Rood Wit - RAC (2B) Ingelast is: WVO - BSC (2B). Afgelast werd: Boeimeer - Groen Wit (4G) Ondanks het minder geschikte ter rein is het hockey-toernooi van de M.H.C.Rapide te Hulst, een jaarlijk se kersttraditie, toch doorgegaan. Een der deelnemers, DES uit Kaats heuvel was verhinderd. Daarvoor viel Rapide II in en deze ploeg deed dit heel verdienstelijk. Nadat Rapide II op het nippertje door Brugge met 2-1 verslagen was, won Rapide I van de reserves. Daar na volgde de beslissende wedstrijd, Brugge I tegen Rapide I, een strijd waarin de Bruggelingen het beste spel te zien gaven. Voor de rust na men ze een 2-0 voorsprong, maar in de tweede helft lukte het de Hul stenaren vele malen voor het doel van de gasten te komen, waar ech ter vele kansen om zeep gebracht werden. Slechts éénmaal kon Rapide scoren, zodat de eindstand 2-1 voor Brugge werd. Daarmee verdienden de Belgen de uitgeloofde wisselbeker en een kruik met een bekend en ge waardeerd vocht. De zestallen van de RHBS te Vlis singen en van de lagere technische school te Terneuzen hebben zich ge plaatst in de eindronde van het toer nooi om het schaakkampioenschap van de Zeeuwse Middelbare scholen. De Vlissingers beëindigden de voor ronde ongeslagen en zonder één en kel verliespuntje, door ook hun laat ste wedstrijd, tegen het Koningin Wil- helmina Lyceum uit Oostburg met 4-2 te winnen. De lagere technische school Terneuzen kwam tegen RHBS 2 uit Middelburg maar net aan haar trek (3,5-2,5), maar dat was voldoen de om eveneens in de finale te ko men. In groep B zijn vijf zestallen in gedeeld en hier laat de beslissing nog even op zich wachten, al werd het tweede zestal van het Gymnasi um te Middelburg reeds uitgescha keld. De wedstrijd tegen de RHBS Middelburg eindigde namelijk met één afgebroken partij in een 3.5- 1,5 overwinning voor de HBS'ers. De strijd om de bovenste plaats tussen de chr. HBS Middelburg en het eer ste zestal van het Gymnasium lever de de gymnasiasten een duidelijke 1-5 overwinning op, zodat zij nu aan de kop staan. In verband met de weers- en ter reingesteldheid heeft de Kon.Ned. Korfbal Bond alle voor zaterdag 29 en zondag 30 december a.s. vastge stelde wedstrijden afgelast. Ook de wedstrijden van de regionale bonden gaan niet door. GOES, 28 dec. Export- en indus trieveiling: Jonathan H75-80 54. H70- 75 41. H65-70 39, H60-65 29. H55-60 19. 2 9.50. K 18-23, F 6-9. Golden deli cious H70-75 50-61. H65-70 45-47, H60- 65 38-49, 2 15-29, K 32-42. F 6-22. St. Remy H7075 28. H65-70 24. F 20. G Wildeman H50-60 42. H50-55 31. 2 20 K 37, Conference 2 27-33. K 46-47, F 30. div. appels kroet 3.10. Groenten- spruiten A2 62-85, BI 46-67, afw. 46- 51, witlof Al 98. A2 69-73. BI 73-90. afw. 42-52, gr sav. kool 21-31, rode kool 4.50, boerenkool 10-14, uien 4-5, prei 30-33, waspeen 36. andijvie 54-66 knolselderij 6-18, bosselderij 11. KAPELLE, 28 dec. Tuinzoet 1 69. Goudrenet H75-85 36-43, H65-75 25. 2 19-24. K 29-30. F 17-18, Golden deli cious H70-75 54-60, H65-70 45-57, H60- 65 33-35. 2 17-20. K 27-34. F 12. Jona than H70-75 34. H65-70 27-32. H60-65 19. K 21-22, Comtesse de Paris 1 21, K 22, 2 14, Conference K 30, Sterappel 1 14, Kleipeer K 21, Zoete Kroon K 21. 2 13. F 7. Glorie van Holland K 15. 2 30. Groenten: prei 25-27. spruitkool 50-58, boerenkool 9-14, breekpeen 5, knolselderij 18, rode kool 3,5, sav. kool 16 KOEWACHT, 27 dec. Gezwingeld vlaslint WR 180-200, DR 160-180, bob bers 100-105, breekvlas 60-80, ruwe lokken 15-25, gezwingelde lokken 40- 100, slagzaad 52-55, bolraap 4-6 ct„ kaf 7 ct. Vrijwel geen notering. LEEUWARDEN, 28 dec. 46 stie ren, 2.85-3.04 per kg slachtgewicht, 175 vette koeien. Ie kw. 2.90-3.12, 2e kw. 2.70-2.89, 3e kw. 2.20-2.69, 541 melk en kalfkoeien 600-1050, 200 pinken 475-525, 253 graskalvercn 190-390, 681 nuchtere kalveren 40-48, 1124 vette-, weideschapen en lammeren, vette- en weideschapen 85-120, lammeren 60-105 263 vette varkens, oude varkens 1.65- 1.85, vette biggen 1.85-1.95, zouters 1.80-1.83, 201 biggen en lopers, biggen 35-54, lopers 55-95, 26 bokken en geiten, geen notering. 69 paarden 500- 925. Totale aanvoer 3579 stuks. Overzicht: stieren aanvoer kort, stemming willig, prijzen hoger. Melk en kalfkoeien aanvoer kort. stemming rustig, prijzen gelijk. Pinken aanvoer kort, stemming kalm, prijzen niet ho ger. Graskalveren aanvoer minder, stemming rustig, prijzen niet hoger. Nuchtere kalveren aanvoer ruim. stemming zeer rustig, prijzen niet ho ger. Varkens aanvoer kort, stemming willig, oude varkens en vette biggen hoger, zouters gelijk in prijs. Biggen en lopers aanvoer kort, stemming rustig, prijzen gelijk. Schapen aanvoer matig, stemming kalm, prijzen niet hoger. Lammeren aanvoer matig, stemming kalm, prijzen niet hoger. Paarden aanvoer kort, stemming be ter, prijshoudend. TERNEUZEN. 28 dee. Glassla B2 17.80. C2 16-17.30, bloemkool C2 42, D2 18, knolselderij 8, bintjes 1 7.50- 10.40, andijvie afw. 44, rode kool 7-16. sav. kool 18-26, witte kool 11-12, breekpeen 4-8, prei 20-33, knolselderij 30, afw. 16-18, spruiten 52-76, uien 2 15, afw. 6, witlof 1 66-85, 2 50-72, afw. 38-69. waspeen 30-32, boerenkool 20-25, schorseneren 50, Goudrenet K 25. F 16, Lombart Calville K 26-27. F 14-15, Beurré Alex. Lucas F 30, St. Remy K 25-27, F 21-23. Mannheim 201 (—007), Kaub 171 (—009), Trier 192 (—006), Koblenz 200 008), Keulen 175 014). Ruhr- ort 389 011), Lobith 1013 017) Nijmegen 801 (—016), Arnhem 819 011), Eefde 353 011), Deventer 253 (—010), Namen la plante 168 (+002), Maastricht hoofdsluis 4388 (—002), Borgharen 4018 (—005), Bel- feld 1183 007), Grave 496 (—007).

de Stem | 1956 | | pagina 23