HISTORISCHE RIJKDOM IN DE HULSTERSE BODEM Opa Kip (105) onthulde „zijn" straatnaam Vaste oeververbinding duur maar noodzakelijk Geen Romeinse nederzetting Nieuw verpleegstershuis te Vlissingen ingezegend Doka de Koning overleed op dertien juli (104 jaar) DRIE MILJOEN OESTERS IN DE GRITMOLEN Pauselijke onderscheiding te Sluiskil Nieuwe school in Philippine Ambachtsschool Middelburg bestond vijfenzeventig jaar Clinge itaart isdale tenisse 20 esbergl OLIN HALKENS WEEMAES Zonen 21 ZEVENDE BLAD DAGBLAD DE STEM ZATERDAG 29 DECEMBER 1956 21 Vondst van belang enopgraving Eerste drieling in historie van s-IIee ren hoek Z.-Vlaanderens enige conclusie Poort van Keldermans de proefultgravm* niet tot een Ook G.S. verklaren: hoogste urgentie Wat nu?" Baggermolcn startte met drie-eilandenplan De architect: een tovenaar met kleuren... Modernisering Wie wil een vos zonder streken? Jarenlang de trots van Graauw Dure delicatesse wordt kippenvoer! Gunstige seizoenen GOUDEN Goes heeft een dames-brandweer Vier uur zonder stroom BOM ONTPLOFTE IN BINNENHAVEN IN VLISSINGEN Mgr. Huibers nam afscheid van zijn Zeeuwen Jubilee zonder feestelijkheden Onderwijsinrichting met naam Zilveren schijven voor Goese knaap J Klaas Zacheriasse, een 16-jarige j leerling van het chr. lyceum te Goes, is geen verkleumde jon gen. Wanneer hij een vliegtuig in de lucht signaleert, kan hij meteen zeggen of het een Thun- derstreak, een Canberra of een Superconstellation met tiptanks is. In de jongste competitie wedstrijd in het vliegtuig-her kennen, op 7 febr. gehouden, sloeg hij al zijn mededingers met stukken, waarvoor hij geen vliegende maar 20 zilveren schijven mee naar huis kreeg. Nieuwe burgemeester te Wolfaartsdijk 1C- Thu| XI- en ERSBEDRIJF ;enfondsvervocr.. ie, vrienden er r. 38. Heikan ,0 (Hulst) EDERIJ LHARDING" 22 Tclcf. V St. Jansteer. geachte cl., lam ■kenden van Hei- omstreken Zalig jH-VLAAMSE DBOUW- MEFABRIEK eikant geachte clientèle jaar. VAN DYCK METZ oge-Waes den en begunsti- uwjaar aan fam. F. de BOY-DE aart. IOLLET icht- en tractor- Butagas uitaart Z.N. 'IER-MULLER n Manufacturen Allen een Z.N. LE-Biesbroeck Molen uitaart .N. ■iEENKNEGT Tel. 58 iwiel- en Motor- ndel ien, bekenden en ig Nieuwjaar. AMER-COLLET lisser uitaart vrienden en NIEUWJAAR 'ATEER Zn. Sproeibedrijf uitaart NIEUWJAAR rEGERE-STURM idbakkerij Kuitaart nden, clientèle en Nieuwjaar iNSPORT- EDRIJF n. anten en familie •lieuwjaar. rle - Tel. 317 Hulst EGH-Scheerders le voork. wagen- vr. en beg. Z.N. /ERLOOP-Pieters, p. Absdale, wenst den kenn. Z.N. Zonen dinandusdijk 9 Jansteen nten, familie en ien NIEUWJAAR tARENS - Landb, handel in landb. dale, w. Z.N. HEYE-Fassaert oewacht en clientèle Z.N. )UWSMETDERIJ vvielhandel iten, familie en m gelukkig en Za- lar. tbsdale ienden en begun- g Nieuwjaar RUYN—IVENS Scheldeweg 16 itenisse V.'ie in de Hulsterse bodem de spade steekt, heeft kans op overblijfselen te stoten van de architectonische, culturele of krijgskundige rijkdommen die de oude veste vroeger bezat en die haar hebben gemaakt tot wat ze nu is: een historisch be langrijke plaats, waarop menigmaal de aandacht van de archeo loog gevestigd wordt. Zo ook nu (op 11 november). De arbeiders die bezig zyn aan de bouw van de telefooncentrale achter het postkantoor te Hulst, waren helemaal niet verbaasd in de grond resten aan te treffen van een vroeger bouwwerk, dat blijkens onmiddellijk ingesteld deskundig onderzoek ongeveer duizend jaar oud moet zijn en dat mogelijk de St.-Pieterskapel, alleen uit ge schriften bekend, Is geweest. De proef gravingen naar de Dubbele Poort van Keldermans te Hulst heb ben het bovenstaande resultaat op geleverd. Geen wonder, dat ieders belangstelling uitgaat naar wat Hulst aan historische monumenten nog weet „op te halen". Het histo risch hart van Hulst ging dan ook in 1956 sneller kloppen, toen een begin gemaakt werd met deze belangrijke opgravingen. eind te brengen, de intussen bloot gelegde gedeelten weer te bedelven en dat er voorlopig geen kijk meer op zou zijn het beroemde bouwwerk van onder de Molenberg tevoorschijn te zien komen, alleen omdat het col lege van B. en W. en de raad el kaar in dit opzicht niet zouden blij ken te begrijpen. Stelt u zich voor., maar neen, de Hulsterse vroede va deren zijn toch even historie-gezind als hun stadgenoten., zo iets zou toch oncenkbaar zijn! Neen, zo iets zullen we nooit behoeven melden... Voor het eerst in zijn historie kreeg 's-Heerenhoek een drieling. Zaterdag 18 februari werd het jon ge echtpaar Grim-Vermeule met drie dochtertjes verblijd en omdat specia le zorg ervoor werd vereist, liet de dokter de kinderen overbrengen naar de couveuses in ,,St. Joanna" te Goes. Dee burgemeester zond namens de drieling een gelukwens-telegram aan prinses Marijke, die die dag juist verjaarde. Het gemeentebestuur vond goed, dat de burgemeester aan de vader, drie spaarbankboekjes uitreikte, ten name van de baby's, met op elk een inleg van 25. Het is niet zelden een initiatief van de Zeeuwsch-Vlaamse Kamer van Koophandel, als er op nadrukkelijke wijze aandacht wordt gevraagd voor Zeeuwsch-Vlaanderens meest dringende probleem: de vaste verbinding. Zeeuwsch-Vlaanöerens ENIGE probleem, zou men welhaast mogen zeggen, want verreweg de meeste overige vraagstukken zijn er onmiddellijk mee verbonden. Het was ook weer de Kamer van Koophandel die, naar aanleiding van het rapport-Hackou dat in het voorjaar verscheen, in oktober een hearing belegde waarbij enkele honderden belangstellenden aanwezig waren, men sen wier belangstelling voortkwam uit het feit dat zij (hun organisaties, bedrijven, enz.) belanghebbenden zijn. Want niet alleen Zeeuwsch-Vlaande- ren heeft belang bij een vaste verbinding: het gaat om meerdere en grotere belangen. Het is een muurcomplex dat neer gezet was op een zes cm. dikke hou ten plaat, die rustte op balken, ken nelijk met de bedoeling het bouwsel te beschermen tegen de nadelen van een moerassig gebied, Er werden ook verschillende steensoorten aan getroffen, die bekend zijn uit bouw werken uit de tijd der Romeinse overheersing, doch afwezigheid van scherven enz. doet de veronderstel ling dat men hier met een Romein se nederzetting te doen heeft, teniet. Deze vondst wijst opnieuw op het belang van grote aandacht voor de rijkdom die in de historische vond sten kan zijn gelegen. De arbeiders, opzichters, de aannemers en allen die bij het bouwwerk waar deze vondst zich voordeed zijn betrokken i bijvoorbeeld op 31 december hebben bewezen het vereiste gevoel 1956 eens zouden moeten melden dat te hebben voor archeologische schat- j werkzaamheden intussen weer Ion. jlang r.til liggen dat de raad zou beslui- sel te voorschijn wil halen. Het is een bouwwerk van grote betekenis, waarvoor dc Rijksdienst voor Oud- kundig Bodemonderzoek interesse heeft en dat Hulst ongetwijfeld ook in zakelijk opzicht geen kwaad zal doen. Integendeel. Er is jaren lang Dit bleek wel overduidelijk uit wat een rij van sprekers achtereenvol gens betoogde en dat bleek tenslotte ook uit de verklaring van Gedepu teerde Staten, die als hun mening te kennen gaven dat het Zeeuwsch- Vlaamse probleem er een van de hoogste urgentie is. Wat deze hearing zo prettig ken merkte, was het algemeen verlan gen om te komen tot ..één Zeeuwse stem", het unanieme standpunt der meest bij de zaak betrokkenen ver kondigend. Degenen die daarvoor pleitten, ontveinsden zich niet dat er in dit opzicht in het ijveren voor een vaste verbinding nog al eens iets gerammeld heeft. Eensgezindheid is thans echter het meest geboden en teneinde dit te bereiken is 't het ver standigst, zo oordeelden de meeste sprekers, dat men de vraag waar de vaste verbinding moet komen voorlopig buiten beschouwing dient te laten, om die zaak straks over te laten aan de deskundigen die de technische mogelijkheden ervan zul len gaan onderzoeken; Deze hearing had dus in feite de taak om te concluderen dat een vaste verbinding voor Zeeuwsch- Vlaanderen een noodzaak is. Nu, daarmee is niet gesukkeld. Er zal wel niemand te vinden zijn, die nog kan bestrijden dat het een levensbe lang voor deze streek, èn een groot economisch belang voor een veel uit- gebreider groep van belanghebben den is, dat de Westerschelde zijn ka rakter van barrière ontnomen wordt. Hierover zonder enige moeite over eenstemming bereikt hebbende, rest te de vergadering de beantwoording van de vraag ..Wat nu?". Hierover is uiteraard verder overleg nodig en voor geijverd, en nu gebeurt het dan. daartoe gingen Gedeputeerde Staten en het bestuur van de Kamer van Stel je roor.... P.S. Stelt u zich voor dat we in deze krant, aan het einde van dit Nu gaat men warempel ook de vier eeuwen verborgen geweest zijnde ou de Dubbele Poort, de beroemde Land en Zeepoort van de grote bouwmees ter Keldermans, uitgraven. De ver vulling van de hartewens van meni ge historieminncnde Hulstenaar. Kel dermans bouwde in zijn leven wel bijzondere zaken: kerken, stadhui zen enz. Slechts éénmaal bouwde hij 'n stadspoort. Dat was die van Hulst. Het werd een bouwwerk, heerlijk om te zien" naar een tijdgenoot schreef, dat uit gans Vlaanderen en ver daarbuiten belangstellenden trok onder wie knappe militaire bouw meesters, die dit staaltje van bouw kunst van Keldermans die kans bleek te zien een architectonisch vol maakt bouwwerk te scheppen binnen de eisen die de strikte militaire be langen stelden wilden zien. Geen wonder dat Huist nu dit bouw- Met de uitvoering van het Drie- eilandenplan is een begin gemaakt. Gister, 2 juli, is de eerste baggermo len in het Veere-gat aan de slag ge gaan voor het uitdiepen van de hulp en werkhaven, die daar moet komen, voor de aanvoer van de materialen, nodig voor het leggen van de dam tussen Walcheren en N. Beveland, als eerste etappe van het enorme werk, dat weer een onderdeel is van het nog grotere Deltaplan. Men hoopt de haven over tien maan den gereed te hebben, om dan in het voorjaar van '57 aan de afsluiting van het Veeregat te beginnen. De lekenverpleegsters van het St. Joseph-ziekenhuis hebben 8 febr. hun stralend mooi home schepping- van architect L er on uit Venray „opge leverd" gekregen en daarmee het mooiste verpleegstershuis van Zeeland verworven. Het exterieur is sober gehouden, het interieur ook, maar geraffineerd toe gepaste kleurencombinaties brachten fantastisch mooie effecten aan. De enige weelde, welke men zich veroorloofde, is het monumentale gebrand schilderde raam van Wiegersma boven de ingang, waarin de werkende en rustende barmhartigheid in gebrande kleuren weergegeven zijn. Nadat pastoor Kossen het gebouw had ingezegend, kruisen en beelden had gewijd en Gods bijstand ingeroe pen, verenigden zich de genodigden in de recreatie-zaai, waar de voorzit ter, de heer van Nieuwland, een wel komstwoord sprak en lof toezwaaide aan de architect, die hij een tovenaar met kleuren noemde. De zusters fe liciteerde hij met hun nieuw en fraai onderkomen. Dokter v. d. Borgh, de inspecteur van volksgezondheid, com plimenteerde op zijn beurt het be stuur voor al hetgeen het had gedaan voor de modernisering van het zie ken, dat na de oorlog in treurige toe stand was achtergebleven, al had hij liever een nieuw ziekenhuis gezien. Spr. hoopte dat het bestuur zijn ver dere plannen zou kunnen realiseren. De voorzitter ging hierop in en vroeg de verdere medewerking van de inspecteur. Felicitaties werden verder gedaan door de heren Andriessen en Moll na mens de bouwcommissie, ,,Bethesda" en weth. v. Popering namens de ge meente. Piano ten geschenke De heer Petri bood toen namens de aannemers een projectie-apparaat aan. De architect dankte voor de me dewerking, die hij kreeg van moeder overste, het bestuur, de gemeente, aannemers en opzichter v. d. Ven. Voor het verpleegstershuis schonk hij een beeld van Si. Joseph. Nadat de voorzitter de sprekers had beantwoord heeft de oud-herder der parochie, de heer Ouwendijk, een pit tig woord gericht tot de verpleeg sters. 's Middags kwamen de dokto ren hun gelukwensen aanbieden en een piano voor de recreatiezaal. Koophandel onmiddellijk over. Het behoeft wel geen betoog dat daarbij eerst nog uitdrukkelijk werd gesteld dat gedurende de tijd dat er nog géén vaste verbinding zal zijn, de veer diensten 'zo perfect mogelijk dienen te zijn. Sedert het tijdstip waarop, enkele jaren geleden, het vraagstuk van de vaste oeververbinding opnieuw, en met zoveel klem, naar voren is ge bracht, is er veel bereikt. Ook' al lijkt het dat men nog even ver is en ook al zijn er nog sceptici die hun schouders ophalen. Nog geen vijf jaar geleden spotte men ermee: een tunnel, of een brug over de Wes terschelde. Nu hoewel de minis ter van Verkeer en Waterstaat nog maar halsstarrig neen blijft zeggen is het toch al zo ver dat men de mogelijkheid erkent. Ook wel de wen selijkheid. wellicht zelfs de noodzaak. Men hanteert nu slechts het argu ment ,.het is te duur". Wel, duur is het. TE duur niet. Wie de heer R. de Vos wil spreken, ga naar Hulst en vra- ge een onderhoud aan. En hoe wel heer Reinaert een fabelach tig beroemd wezen is, dat reeds acht eeuwen bestaat en in al die tijd misschien een enkele haar doch geen enkele streek verloren heeft, ondanks dat, zal hij ieder gewillig te woord staan. Want het plechtiglijk aanvragen van 'n onderhoud is pas later uitgevon den. Ook te Hulst, waar toch zo vele vossen over zijn. Zijn stoet, Reinserts eigen fraaie optocht, door Hulstenaren zelf gemaakt, bewees het op nieuw. Dat Hulst geen dooie vos heeft, integendeel, dat zijn bron zen standbeeld maar een aandui dende personificatie is voor de vele, soms onbekende vossen die hem daar dagelijks passeren. Want met de vossenfeesten zijn de vossenstreken gekomen. Maar ziet nu het vreemde ver schijnsel, dat men wél mag, ja moet gnuiven om wat Reinaerde, de snode sluwaard rond den jare 1200 uithaalde, doch dat men een herhaling van een de zer streken thans, in 1956, ge- strengelijk moet afkeuren. Zou daaraan de vos nog ontijdig moe ten overlijden? Laat hem toch le ven, maar laat hem dan ook zijn streken uithalen. Want een vos zonder streken leeft immers niet, is immers geen vos? De drie miljoen oesters, die bij wijze van marktsanering, uit de consumptie zijn genomen en in de putten van de fa. Pols te Yerseke bijeengebracht waren, Vijftig jaar lid van Sintc Cecilia en daarvan vele jaren directeur: dat bijzondere feit vierde de heer E. Kal le te Sluiskil op 18 januari. De naam die 't Sluiskilse koor veroverd heeft, zal het in niet geringe mate te dan ken hebben aan het werk van deze zanger, wiens verdiensten daarom beloond werden met de Pauselijke on derscheiding Pro Ecclesia et Ponti- fice. Deze decoratie spelde Pater Gar diaan hem op de borst, en dat gebeur de tijdens een feestelijke bijeenkomst welke het koor had bereid aan zijn jubilarissen. Naar Pater Gardiaan verklaarde was het de heer Kalle die na het vertrek van Pater Bruno het koor bij i elkaar heeft weten te houden en om dat hij niet alleen een goed zanger, maar ook een goed leider bleek te zijn, gelukte hem dat ook. Om deze reden heeft het de Paus behaagd hem deze hoge onderscheiding toe te ken- nen. Nadat de gedecoreerde heer Kalle zijn dank had uitgesproken, bewees het Sluiskilse koor wat het waard is door de jubilaris niet al- leen hartelijk, maar ook vakkundig" jtoe te zingen. Nederlands oudste inwoner, Jan Kip uit Dreischor, heeft in dit Dui- velandse dorpje, dat maandag 19 maart feest vierde ter ere van het feit, dat de heer Kip zondag 105 jaar was geworden, een naambordje onthuld in een nieuwe straat, die voortaan de Jan Kipstraat za.l he ten. Later plantte de krasse hoog bejaarde de eerste van vijftig bo men in het centrum van Dreischor, dat door de watersnoodramp van 1953 van alle groen werd beroofd. De foto laat zien hoe opa Kip het straatnaambordje met zijn naam onthulde terwijl burgemeester A. H. Vermeulen van Dreischor hartelijk applaudisseerde. DE HEER E. KALLE gouden jubilaris Philippine stond weer eens in het nieuws en alweer op prettige wijze: zich gedwongen troostend over het verlies van zijn mosselcultuur heeft het dorp zijn haven gedempt en daar op probeert het zich nu een andere toekomst te bouwen. Voor die toe komst is dan ook de daar gebouw de school van belang: daarin worden de jongens en meisjes, wier groot vaders en wellicht nog hun vaders met hun mosselsehuiten over dezelf de plek voeren, voorbereid op het grote avontuur dat het leven, ook zonder mosselvangst, is. De Commissaris der Koningin open de de school, die de inspecteur de mooiste in oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren had genoemd, en daarbij was heel het dorp, van jong tot oud, aan wezig. Want zo is Philippine: stijve plechtigheden komen er niet voor en als er een school geopend wordt, viert het hele dorp dat feest spon taan mee. Hiervan kon men lezen in ons blad van 28 juni. De eerste dames-brandweer in Ne derland is 9 april in de Goese brand weerkazerne opgericht en geïnstal leerd, door de instructeur van de brandweer-afdeling Bescherming be volking", de heer Taekema, die haar ook verder zal opleiden. Tien jonge dames hadden zich op gegeven voor deze afdeling en bleken vol goede moed en enthousiasme. Dit laatste werd er niet minder op. toen meegedeeld werd, dat ze een flatteu ze uniform zullen ontvangen. Komt er nog meer animo onder de Goese jongedames dan zal nog een tweede ploeg worden gevormd. De initiatiefnemers zijn vol vertrouwen in dit experiment, omdat de ervaring leerde, dat de vrouwen ook voor an dere hulpdiensten dan de E.H.B.O. bij de B.B. geschikt zijn. Vier uur lang heeft de stad en wij de omgeving donderdagmorgen 12 ja nuari zonder stroom gezeten. De ge hele morgen lag daardoor vrijwel alles stil, wat met elektriciteit werkt. De ,.Schelde-werf" behoorde ook tot de lamgelegde bedrijven. Om tien minuten over negen viel de stroom uit. Het bleek, dat een scha kelaar in het verdeelstation voor 3000 volt was verbrand. Alleen Vlis singen is nog op dit station aange sloten, zodat derhalve alleen deze plaats zonder stroom kwam. Het duurde echter tot 17 minuten over één voordat het euvel was hersteld. Het is niet mogelijk gexveest de kop- pellijn met Noord-Brabant of West- Duitsland in werking te stellen. minderen dagelijks. Sinds vrij dag 27 april, worden ieder et maal 2 schepen met deze delica tesse voor verwende kelen volgeladen en vervoerd naar het bedrijf van de fa. v. d. Endt- Louwerse. Daar wacht hun niet de gebruike lijke entourage van hagelwitte tafel lakens, kristallen bokalen met cham pagne en frisse schijven citroen, maar een gloeiend gestookte oven, waarin ze worden gedroogd om dan in razende snelheid vermalen te wor den tot grauw, onaanzienlijk grit, dat alleen nog gewaardeerd wordt door kippen en duiven. De ophoping van onverkoopbare oesters is vooral ontstaan door een paar buitengewone gunstige oester- seizoenen. En als de natuur zegent gaat het hard Omdat het bedrijfschap er na on derzoek van overtuigd was, dat de kleine kwekers wat de afzet betreft, niet aan hun trek waren gekomen, zijn er tegen tachtig procent van de normale prijs oesters van hen opge kocht en verzameld. Deze steun in het groot wordt gefi nancierd uit een „potje" dat gevormd is uit een heffing van 20 procent op de geëxporteerde oesters, wat onge veer acht ton in het laadje bracht. Door het ontploffen van een opge baggerde, 500 kilogram zware bom, ontstond gisteravond, 20 september, grote ravage op de baggermolen „Montgomery" van de firma Smeul- ders uit Utrecht, die werkzaamheden uitvoert in de binnenhaven van Vlis singen. De machinnist Bakema uit Gronin gen, die op de vuurplaat stond, werd door wegslingerende scherven aan hoofd en buik gewond, zodat opname in een ziekenhui snodig was. Zijn toe stand is niet ernstig. De bodem zelf werd zwaar beschadigd. De zes andere personen, die zich aan boord bevonden, kwamen met de schrik vrij, hoewel zij door de lucht druk omver sloegen. Sedert enkele jaren keerde Doka de Koning te Graauw telkenjare op 28 januari in al le kranten van Nederland te rug. Totdat op haar 104de jaar ook haar tijd gekomen was en zij overleed. Doka was de oudste inwoonster van Nederland en heel Zeeuwsch-Vlaan- deren, in inzonderheid haar geboor teplaats Graauw, was daar trots op. Honderd en vier jaar lang woonde zij in hetzelfde huisje en sedert haar honderdste verjaardag klonk daar telkenmale op haar verjaardag een serenade. Doka was de stammoeder van 187 kleinkinderen tot in het vijf de geslacht. Op 13 juli overleed zij. Met de trein van kwart voor één arriveerde op 31 jan. de Bisschop van Haarlem aan het Goese station, waar hij verwelkomd werd door Deken Nie- veen van Dijkum. De bisschop had de wens te ken nen gegeven persoonlijk afscheid van de Zeeuwse clerus te nemen en de door de Deken uitgeschreven Nieuw- j aarsconferentie bood daartoe een goede gelegenheid. In de loop van de bijeenkomst heeft mgr. Huibers op ontroerende wijze zijn afscheidsspeech gehouden en hij dankte de Zeeuwse priesters voor hun zorgen aan de gelovigen besteed en voor hun trouw en verknochtheid aan hun kerkvorst. Mgr. vond het zeer jammer dat de Zeeuwse eilandbewo ners nu aan zijn bestuur werden ont trokken, want bij ieder bezoek aan de Zeeuwse parochies was hij getrof fen geweest door hun godsdienstzin en eerbied voor geestelijke zaken. Op buitengewoon hartelijke wijze heeft de 80-jarige kerkvorst zich daarna met de geestelijken onderhouden. De veilingvereniging Kapelle, die 16 november veertig jaar bestond, heeft dit jubilé noch herdacht, noch gevierd niettegenstaande de veiling in dat tijd vak tot grote bloei kwam en dit jaar een record-omzet van zeven miljoen gulden bereikte. Hoewel het bestuur tot in het klok huis van zijn ziel was getroffen, ble ven de pogingen om het tot vrolijker gevoelens te brengen vruchteloos en werden met pittige woorden afgewe zen. Nadat daags tevoren het 75- ja- tig bestaan der Middelburgse Am bachtsschool ingezet was met een officiële receptie in het gebouw zelf, volgde op woensdag 10 ok tober een glanzende feestavond in Schuttershof voor leerlingen, lera ren en genodigden. Voordat het doek openging voor het program, dat het gezelschap „Avedo", zou brengen, heeft de voor zitter van het schoolbestuur, de heer C. Barentsen in een kernachtige speech de goede naam van, welke de school in 75 jaar verwierf, in een juist daglicht gesteld. Dankbaar memoreerde hij hoe de oud-leerlingen en leerlingen op de receptie vier monumentale wandbor den offreerden als blijk van erken telijkheid voor ontvangen vorming. De school is uitgegroeid tot 'n onder wijsinrichting van betekenis; de faam drong door tot in de uithoeken van het land. De heer Barentsen zei trots op de school te mogen zijn, omdat zij van grote betekenis is gebleken bij de vorming van vele jongelui. Daar hebben ook de afgestudeerde mensen hun medewerking aan verleend, zij excelleerden door teamgeest en plichtsbetrachting. De voorzitter ver bond hieraan de wens, dat dit in de toekomst ook zo moge blijven. Tevens verklaarde hij, dat de directeur en de leraren door hun kwaliteiten hier toe eveneens veel hebben bijgedragen Op vrolijke wijze vulde daarna „Avedo" de avond met de revue „Draaien maar". Het gemeentebestuur was vertegen woordigd door de wethouder L. v. 't Westende. Zo is het leven. Ruim een maand geleden nam de gemeente Wolfaarts dijk met door weemoed versluierde dankbaarheid afscheid van haar bur gemeester S. v. Oeveren, die haar 18 jaar gediend had en gisteren, 7 maart, waaiden in het dorp van vele huizen de vlaggen en stonden bij de ingangen van het dorp ere-poorten opgesteld ter ere van de nieuwe bur gemeester, de heer B. ter Haar Ro- meny, die geïnstalleerd werd. Na een feestelijke begroeting aan de grens der gemeente, maakte de nieuwe burgervader een rijtoer door het dorp voor hij zich begaf naar het gemeentehuis, waar een schare scho lieren hem welkom toezong. In de kleuterschool had nadien de installatie plaats door wethouder Lui kenaar, die hem vele vriendelijkhe den toewenste, waarop de burgemees ter van zijn kant beloofde naar beste krachten zijn gemeente te besturen Aan hoffelijkheid ten opzichte van de nieuwe functionaris heeft het ver der niet ontbroken, want niet minder dan zeventien sprekers gaven van hun goede gevoelens blijk.

de Stem | 1956 | | pagina 11