EERSTE COMPETITIEHELFT DICHT GENADERD REEDS POLITIEKE BRIEVEN §DaQfcla9 Üe$ttw L Technica Nova PAPIER VOOR PEN Veteraan van vele slagvelden Top-duels in het zuiden GOUDSTROOM OOK DAT IS KERSTMIS. De Times over Indonesië DERDE BLAD VRIJDAG 28 DECEMBER 1956 Dat gaat zondag weer volop spanning geven Wordt Vlissingen „gewipt Terechtgesteld Best, zegt Amerika, maar. ADVOCAAT DANIEL VISSER ZOOMEN De tweede klussers Een kilometer diep Onderwatercamera Dikken Bruine Duikk Beste Eduard, Het nieuwe jaar voor i j de deur - Het grote i jgoed van de vrijheid -• Wat staat ons te j wachten Pieter Amice Pieter, Eduard Aan voetbal geen gebrek in deze feestweken. Tweede kerst dag is er weliswaar niet zo daverend veel gespeeld, maar dave rende uitslagen waren er genoeg. Misschien is het niet zo tot de massa doorgedrongen, nu er geen pools op tafel behoefden te ko men. Het is overigens zeer de vraag, of daarmede op de „oude voet" kan worden doorgegaan. Wellicht dat is althans te hopen mogen de clubs dan weer in eigen verband aan het werk. Zondag- aanstaande is er weer volop te beleven. Volledige programma's over alle linies en met keien van wedstrijden, zowel in de gelederen der ere-divisionisten, der tweede divisie li als in de rijen der amateurs. Natuur lijk speelt het weer een rol van betekenis, vooral nu liet kennelijk winter wordt, éclit winter, met sneeuw en ijs. Tweede kerstdag kregen we er een voorproefje van. We gunnen de liefhebbers van de wintersport volledig hun genoegens, maar de huismoeders zullen intussen liever zien, dat het maar blijft kwakkelen. Vanwege de brandstof en zo. IJ snapt het wel 1 Wat al lang in de lijn der verwach tingen lag, is deze woensdag ge schied: S.C. Enschede heeft zich in de ere - divisie aan de kop van de ranglijst genesteld en deelt de boven ste plaats weliswaar met Feyenoord, maar Lenstra c.s. hebben een wed strijd minder gespeeld, zodat ze nog even tegen een stootje kunnen. Zon dag reizen ze naar Groningen (GVAV) waar het geducht oppassen wordt voor Abe en de zijnen. Grote belang stelling zal ook uitgaan naar MVV - Willem II, NAC - Fortuna, NOAD - VVV, Sparta - PSV en Eindhoven - BW. Laten we voor de aardigheid alle thuisclubs eens gewonnen geven! Elinkwijk weet wellicht raad met het bezoekende Amsterdam en ook Rapid kan men in staat achten voor eigen publiek te zegevieren, al moet dat dan tegen Feyenoord gebeuren Ajax dat zeer wisselvallig speelt, kan thuis wellicht van DOS winnen. Tweede divisie B Het ziet er naar uit, dat ZFC, Lon- ga en RBC de uitgesproken kansheb bers worden voor de titel in deze af deling, waarin het bijzonder span nend toe blijft gaan. Zo op het oog heeft de Luiten-club het ditmaal gemakkelijk met de uit wedstrijd bij Zeist, doch er zijn daar in Zeist al meer sterkere tegenstan ders gesneuveld. Baronie reist naar ONA, de Goudse pijpenmakers. Geen gemakkelijke op gave weliswaar, maar de Bredanaars beginnen een homogenere ploeg in het veld te brengen, zodat er beslist winst kansen zijn. Longa moet alle zeilen gaan bijzetten tegen het bezoekende 't Gooi. Wilhclmma kan beslist De Valk .hebben". Ook Dosko, deze woétfsdrfg verschrikkelijk gestruikeld bij NEC die Nijmegenaren schij nen-nu pas goed los te komen kan zegevieren nu het Dclftse DHC als tegenstander fungeert. TOP heeft nog niet van UVS gewonnen. De allerbe langrijkste ontmoeting mag men Hil versum - ZFC noemen. In de plaat selijke derby tegen 't Gooi trok Hil versum aan het kortste eind, maar of dat tegen de Zaandammers óók ge schiedt, is vooralsnog een open vraag. Zwart. De ontwikkeling in deze klas se (2A) blijft in ieder geval aller aan dacht opeisen. IN 2 li heeft Uno Animo gepasseer de woensdag weliswaar kranig werk geleverd tegen Roosendaal, maar er zal toch wel niemand gevonden wor den, die het zondag tegen Taxandria ook maar een schijn van kans mee geeft. Hulst en Rood Wit, respectie velijk derde en vierde op de rang lijst staan betrekkelijk goed voor de winst, uit- en thuisspelend respectie velijk contra Roosendaal en BSC. Axel, dat thuis flink van leer trok tegen Rood Wit 2e kerstdag gaat vermoedelijk ook Êet bezoekende Internos er met succes onder houden. In de Zeeuwse derby: Middelburg - Goes ligt een gelijkspel voor de hand. Hoewel. De derde klussers De programma's in deze klasse zien er zeer volledig uit. In3 B is een overwinning te verwachten van leider Gudok thuis tegen Reusel Sport. Concordia en Zwaluw gaan duelle ren om de bezetting der onderste plaats. De thuisclub heeft iets betere papieren. GW heeft zeer geringe kansen contra GSBW, maar VOAB zal wel raad weten met St. Michiels gestel. Nevelo en SET zijn min of meer aan elkaar gewaagd, doch SC13 geeft Ilieronymus geen kans, lijkt ons. In 3 t! wordt het gedrang om de bovenste plaats steeds heviger. Veer- se Boys en WSC delen de ereplaats, met Hcusden nu in derde positie, op de voet gevolgd door RKC en RKDVC Amateurs (le klasse C) VES kan zondag de grondslag leggen voor een betere plaats door RWB te kloppen, hetgeen vermoedelijk wel lukken zal. WSC heeft het gemakke lijk, nu het op bezoek gaat bij liek- kesluiter De Schutters. Dongen zal wel niet zijn opgewassen tegen het bezoekende Heusden. RKDVC-Virtus wordt een spannend treffen (een pun tenverdeling Evenzo RKC-Hero, waaruit de thuisclub wel zegevierend tevoorschijn zal komen. Veerse Boys zal niet erg opzien tegen het treffen contra Zierikzee. In 3 I) mag leider Terneuzen wel goed oppassen met Biervliet, doch koploper nummer twee: RCS, moet de uitwedstrijd bij Steen in een zege om kunnen zetten, evenals Corn. Boys daartoe contra Zeelandia in staat kan worden geacht. Grenswachters zal een puntenverde ling boeken uit het treffen tegen RKFC, maar Hontenisse heeft voor alsnog niet gewonnen van ODIO. Zee land Sport en METO gaan waar schijnlijk de punten delen. De vierde hlassers In 4 E zien we Vlijmense Boys ge makkelijk de leiding behouden nu het bij Oisterwijk te gast is. Ililvaria zal het met ZIGO heel wat gemakkelijker hebben en dus de twee de plaats bezet houden. Ons Vios ver liest echter zeker van het bezoekende Nieuwkuik, evenals Were Di van SVG. Oirschot Vooruit heeft een kansje contra RKTVV, maar heeft nog niet gewonnen. In 4 F is er voor leider Gilze zondag niets in de weg, nu nummer laatst, DWC op be zoek komt. SCO heeft het heel wat zwaarder met gast RKVVU; een pun tenverdeling is hier mogelijk. Wit Zwart is in feite reeds bij voorbaat verloren contra het bezoekende Ma- dese Boys, hetgeen niet het geval is met Zundert tegen Breda en evenmin met Groen Wit bij Boeimeer. In 4 G zal leider Gastel zondagavond nog even trots aan de kop staan na het treffen tegen Noordlioek. NSV kan de volle winst binnenhalen tegen DEVO en hetzelfde doet misschien Burgh contra RSV. Kaaise Boys krijgt het echter zeer moeilijk tegen Steenber gen, in tegenstelling tot Halsteren, dat het gemakkelijk moet kunnen ha len op eigen grond tegen DHV. In 4 II opent Luctor-Koewacht de rij. Dat wordt ongetwijfeld een overwin ning voor de thuisclub. Icrseke heeft een puike kans om een gelijk spel te slepen uit het duel met Oostburg. Aardenburg staat niet ongunstig voor een redelijk resultaat contra Hans- weertse Boys. Clinge's papieren zijn weer gunstig, nu de handschoen op genomen moet worden tegen RIA en ook Breskens hoe kan het anders geven we gewonnen nu het tegen Sluiskil gaat. Toch blijft het oppassen met Sluiskil; dat heeft Clinge deze woensdag ondervonden (Advertentie) (Advertentie) Donderdagmorgen zijn drie Marok kanen, die door een Marokkaanse krijgsraad te Meknes ter dood veroor deeld zijn wegens moord op Franse kolonisten, terechtgesteld. DUBBELE ZEKERHEID mankoop ran een Grundig toestel! Of het nu een Grundig TV of Grundig Radio moet zijn, de bekende service van Tecbnica Nova, gekoppeld aan de Nederlandse Grundig garantie biedt u het allerbeste! Laat U bij Technica Nova demonstreren, wat het enorme verschil is tussen het effect van Grundigs Klankkeus-register in diens nieuwste radioserie, vergeleken met „gewone" radio ontvangers. Dkn zult u ontdekken waarom Technica Nova enthousiast Grundig-dealer is' Wilhelminastraat 34 - Bnr"A Tel. 7681 verse eieren, Hollandse brandewijn, suiker en vanille, niets meer, maar ook niets minder! Het is de beste advocaat waar de naam GOUDSTROOM op staat OPGERICHT 1714 Even een kleine rectificatie. De naam van de persoon die de vijfhondenf kooien voor de Kampioenendag in St. Fidelis heeft gemaakt, is niet J. Damen, maar J. van Dam van de Teteringsedijk. Hij presteerde dit op zijn zeventigste jaar in nog geen tien maanden. Wat niet van de poes is. Ik ben nog geen zeventig, al zeg ik het zelf, maar ik doe het hem niet na. Als het voor de liefdadigheid is, wordt op de medewerking van de heer Van Dam nooit een tevergeefs beroep gedaan. Zijn benoeming tot erelid van „De Onderduikers" was een welverdiende beloning. Daarmee van harte onze gelukwensen. Het is geen volledig programma, dat zondag in deze klasse moet wor den afgewerkt. Slechts vier wedstrij den werden vastgesteld. De west-Brabantse clubs TSC en MOC spelen beide uit. De Oosterhou- tenaren bij Roermond dat wordt oppassen de Bergenaren bij VSV '34 in Valkenswaard, waar het even eens kwaad kersen eten zal worden. Toch is alles lang niet bij voorbaat verloren voor deze bezoekende clubs. De Spechten zullen in Eindhoven wel raad weten met Brabantia (al betreft het hier een plaatselijk geval) en ook Maurits zien we winnen: van Sport club Emma. Wordt dit een feit, dan is Vlissin gen leider-af en gaan deze Limbur gers de topplaats bezetten. Sarto heeft op 2e kerstdag leider Boxtel naar de tweede plaats verwe zen, maar Boxtel lieeft één wedstrijd minder gespeeld. Sarto heeft nu Gemert te gast, dat zowaar reeds de derde positie inneemt zodat het een spannend duel gaat worden, waarvan het resultaat moei lijk is te voorspellen. Boxtel daaren tegen, uitspelend tegen Veloc, komt beslist met de volle winst retour. Een spannende ontmoeting wordt ook Wil- helmina '08 - Schijndel. Een gelijk spel Desk staat voor een zware op gave bij ODC, maar de mannen uit Kaatsheuvel zijn in stijgende lijn, dus wie weet Baardwijk heeft een pri ma kansje op winst tegen Oss, groter in ieder geval dan JCV contra Wit Gerrit van den Brand van de Rijen is ook zo'n veteraan van vele slagvel den. Hij is al een kleine zeventig jaar voorzitter van zijn maatschappij ,,Het Zuiden" en gaat gewoon door of er niks aan de hand is. Wel heeft hij on langs een zware kou gepakt, maar dan bijt hij maar eens op zijn tandon. Begin niet over de duivensport op zul ke dagen als Kerstmis en Nieuwjaar want dan gaan zijn gedachten terug naar vroeger en dan kunt ge zien dat hij iets wegslikt van ontroering (ver moedelijk pruimpje tabak D. Br.). Als ge kampioenen op uw kot gehad hebt als zijn Goeie Vale" van ne gentien drie, die anderhalve dag voor uit vloog van Bordeaux enz. enz. is 't een wereld van herinneringen die ge overziet, alswanneer ge terugblikt in het verleden. De tronen van keizers en koningen zijn in die tijd gevallen als blaren van de bomen, maar de voorzittershamer van ..Het Zuiden" te Rijen bleef onveranderlijk in Ger- rits trouwe handen. Uitslagen Deze week stuurde hij mij de uit slagen van de kampioenschappen in zijn maatschappij over het seizoen '56. In de sportieve strijd zijn er weer rake klappen uitgedeeld, naar onder staand overzicht U duidelijk hoopt te maken: Vitesse: 1 Alf. Metsaars 4010 p., 2 Van Opstal-Van der Steen 3627 p., 3 G. Bogdoll 3450 p.. 4 H. ten Napel 3302 p., 5 A. Luyten 3051 p., 6 Ant. van Dorst 2900 p., 7 Jac. Bicmans 2758 p., 8 PI. Jansen 2742 p., 9 Gebr. Boers 2722 p., 10 G. Sprenkels 2639 p. Halve fond: 1 H. Jansen 2917 p., 2 Ant. van Dorst 2844 p., 3 G. Bogdoll 2636 p., 4 Alf. Metsaars 2522 p., 5 Gebr. van den Hout 2500 p., 6 L. Broeders 2372 p., 7 Jac. Maas-Doms 2340 p., 8 Jan Snoeren 2279 p., 9 Jos van Looy 2269 p. en 10 Van Opstal- Van der Steen 2234 p. Fond: 1 Alf. Metsaars 987 p., 2 Van Opstal-Van der Steen 986 p., 3 Jan Berbers 977 p., 4 Jos. van Looy 972 p., 5 Jac. Bicmans 785 p., 6 C. Kuys- ters 577 p., 7 Gerrit van den Brand 571 p., 8 O. Dreischarf 396 p., 9 Ant. van Dorst 394 p., 10 twee man: L. Hermans en C. Knapen (en zonen) 391 p. Algemeen Oude duiven: 1 Alf. Met saars 7519 p., 2 Van Opstal-Van dcr Steen 6845 p., 3 G. Bogdoll 6474 p., 4 Ant. van Dorst 6143 p., 5 H. Jansen 5859 p., 6 Jac. Biemans 5643 p., 7 Jos. van Looy 5087 p., 8 II. ten Napel 4909 p., 9 Gerrit van den Brand 4771 p., 10 Gebr. Van den Hout 4722 p. Jonge duiven: 1 Jan Snoeren 5339 p., 2 C. J. Bakx 4789 p., 3 Jan Ber bers 4481 p., 4 Gebr. Broers 4252 p., Gebr. Van den Hout 3970 p., 6 Jan van Loon 3842 p., 7 Brouwers-De Wijs 3829 p., 8 II. ten Napel 3759 p., 9 L. Hermans 3734 p., 10 L. Hermans 3734 p. Kampioenen-Generaal over alle vluchten en klassementen: 1 Jan Snoeren 9504 p., 2 Jac. Bicmans 9287 p., 3 Van Opstal-Van der Steen 8720 p.. 4 Gebr. Van den Hout 8692 p., 5 G. Bogdoll 8683 p., 6 H. ten Napel 8668 p., 7 Gebr. Broers 8653 p., 8 Jan Ber bers 8293 p., 9 A. Metsaars 8229 p., 10 B. llaessen 8139 p. Niet (Kin te kluiven Al deze grote kampioenen onze har telijke gelukwensen. Niet aan te klui ven. In café Sporting te Roosendaal vond een tentoonstelling plaats van de duiven van werknemers bij Phi- serieus stukje schrijven over de dui ven en wel aangaande de laatste zif ting. Kaf en koren Het is geen kunst een duif op te ruimen. De kunst is het kaf van het koren te scheiden en geen onherroe pelijke dingen te doen, die naderhand zouden kunnen blijken grote fouten te zijn geweest. Rationele selectie van duiven is een formule met vele on bekenden. Het eenvoudigste principe is altijd geweest de harde vliegers door te houden. Welke voordelen het kweken van de beste vliegers, mooi of lelijk en zonder onverstandige voorkeur bij de eigenaar, heeft opge leverd, welke verbetering het op de duur in de kwaliteit heeft gebracht, welke gunstige invloed het heeft ge had op de snelheid en het uithoudings vermogen van onze vogels, vooral na 1900, zullen de oudere liefhebbers het best kunnen nagaan als zij bedenken hoe lang de concoursen vroeger ,,open" stonden en hoezeer de gemid delde snelheden de laatste tientallen jaren nog konden worden opgevoerd. Men moet in deze donkere dagen toe geven dat de uitslagen ons ten ruwste maar onafwijsbaar de koers aange ven, gelijk de sterren de zeeman. Zij doen de gegevens aan de hand voor de meest betrouwbare selectie op fenotypisehe kwaliteit, als U voelt wat ik bedoel. Selectie niet alleen op de fysiek, maar ook op het karakter en het oriënteringsvermogen. Toch zijn wij melkers geneigd, de autoriteit van de ..mand" te overschatten. Im mers, zij geven slechts in uiterst vage trekken aan hoe een duif al of niet moet zijn. Zij vertellen het ons aller minst in bijzonderheden. En op het stuk van de fokwaarde laat de selec tiviteit van de ,,mand" onnoemelijk veel te wensen over. Men zou een en ander kunnen vergelijken met de dar winistische natural selection". Dit is Volgens officiële kringen te Lon den keurt de Amerikaanse regering het plan voor een gemeenschappelijke Europese markt goed. maar wenst zij niet, dat een gemeenschappelijke markt zich ontwikkelt tot een han delsgebied, dat discriminerend is te genover de dollar. Dit standpunt wekt te Londen geen verbazing en naar de woordvoerder van het Engel se ministerie van buitenlandse zaken te kennen gaf. is dit precies de hou ding, die Engeland had verwacht. Washington heeft de Engelse rege ring geen enkele officiële mededeling over dit onderwerp gedaan, maar naar vernomen .wordt,, 'hebben verscheide ne leden van de Amerikaanse rege ring dit standpunt tot uitdrukking gebracht bij besprekingen, die zij te Washington hebben gehad met verte genwoordigers van Engeland en van de zes landen der Europese gemeen schap voor kolen en staal In Londen is thans een onderwater camera verkrijgbaar, waarmee nog op een diepte van ongeveer een kilometer kan worden gewerkt. Het toestel is rond van vorm, om beter weerstand te kunnen bieden aan de grote druk op die diepte. t (Advertentie) Ja, ook dat is Kerstmis: een over zicht van een grote sorteerhal in het Londense postkantoor, waar op het ogenblik topdrukte heerst in verband met de ontelbare kerstga ven, die per post worden verzonden lips. Keurmeester was de heer A. de Jong te Spijkenisse, die onlangs in de Rivièra-hal van Diergaarde Blijdorp te Rotterdam werd gehuldigd in ver band met zijn dertigjarige staat van dienst. De uitslag was als volgt: 1 Dirk Edelbloed 362 p., 2 L. Schuer- man 359 p., 3 W. Mol 359 p., 4 J. Berghegge 359 p., 5 Q. van Gils 459 p.. 6 P. Rommcns 359 p. Naar U ziet was het verschil klein. De heer De Jong heeft zijn bril erbij op moeten zetten. Dirk Edelbloed, die de strijd voor de tweede achtereenvolgende maal in zijn voordeel ivist te beslechten, kreeg de grote wisselbeker daarmee definitief in zijn bezit. De overige prijswinnaars ontvingen waarde volle huishoudelijke artikelen. Hun vrouw zal dus bij thuiskomst niet lelijk gedaan hebben, wat bij dui venmelkers trouwens toch maar zelden voorkomt. Op zondag 30 december grote dui- ventenloonstelling voor de leden van Bestuur, Bondsraad en Functionaris sen van de machtige Bredase Bond in het clublokaal aan de Haagdijk (de zg. Krukkendag). Het inkorven moet geschieden zaterdagavond van 19 tot 20 uur, niet later. De vogels zullen worden gekeurd per zestal door de kampioen der kampioenen Jan van der Horst, voorheen Klundert, thans in de Prins Hendrikstraat, alwaar hij het hele zaakje onder tafel vliegt. Naar Jan ons mededeelde, zal het zuiver om de kwaliteit gaan, naar de kleur wordt niet gekeken. Al waren ze pimpelpaars zei Jan als het de echte soort is, zal ik het er uit ha len. De nieuwsgierigheid van alle melkers van Breda is dan ook una niem groot. Nu het oude jaar weer ras ten einde spoedt, wil ik nog een BEHUIZING (II) In uw blad las ik het stuk ^Krotwo ningen, stenen des aanstoots". Al het ongerief dat u daarin beschre ven hebt, kunt u in mijn woning aan treffen. Ik heb nl. nog gaslicht; hiervan is de leiding zo slecht, dat we maar één pit gelijktijdig kunnen gebruiken. De gas fitter, die hiervoor ontboden is, durfde <ie leiding niet door te blazen, daar deze dan overal lekken zou vertonen. Zodoen de kunnen wij 's avonds geen gaskom foor gebruiken. Verder is er een W.C. zonder door spoeling. waarvan we regelmatig de lei ding bloot moeten graven, om de ver stopping te verhelpen. In de vloer van de woonkamer zit een gat, waar we het dressoir overheen ge zet hebben, zodat we er niet in kun nen trappen. De zoldert waar we met ons hele gezin op moeten slapen, is on be schoten en licht is er niet aanwezig. Bij storm en regen is het dan ook beslist niet aangenaam slapen Wat de waterleiding betreft, die is er maar één, welke ik zelf op primitieve wijze heb verbeterd, door een afvoer pijp naar buiten aan te brengen. Doch een afsluiter heb ik niet, waardoor ik iedere winter met bevriezingsmisère heb te kampen. Ik bewoon dit huis reeds 16 jaar en in al die tijd is het éénmaal aan de voorzijde opgeschilderd; aan de ach terkant nog nooit. Wanneer ik zelf niet regelmatig reparaties en verbeteringen aanbreng, dan zou het beslist onbewoon baar zijn. BREDA. A. BOSSERS Sluissingel 38. OUDENBOSCH Tallozen in west-Brabant en daarbui ten, die zich tot de vrienden van de Ba siliek te Oudenbosch rekenen, hebben met de grootste verbazing vernomen, dat de KVP-fractie een afwijzend gebaar heeft gemaakt tegenover de twee ton, door minister Cals ter beschikking ge steld. om de restauratie van deze ver maarde kerk te helpen bekostigen. Men vraagt zich af, door wie de woordvoer der van de fractie zich heeft laten voor lichten. En dan herinnert men zich, dat van de aanvang van de actie voor de Ba- sieliek af uit een bepaalde hoek niets dan zure opmerkingen en schampere be schouwingen zijn gelanceerd. Zelfs toen bekend werd, dat de minister wel twee ton wilde uittrekken, kon men in die hoek niets anders doen dan ontmoedi gende geluiden laten horen. Als de fractie slechts bij zulk licht haar kaars heeft opgestoken, dan is dit zon derlinge gebaar wel te verklaren. Doch een fractie, die goed voorgelicht wil worden, had toch zeker wel eens met kerkelijke en wereldlijke autoritei ten, nauw bij deze zaak betrokken, mo gen spreken. En heeft zij de deskundi gen, die tot de restauratie adviseerden, geraadpleegd? Dat waren waarachtig geen kleine jongens, al dragen ze dan mis schien geen officieel Haags stempel. We willen hopen, dat de fractie alsnog doet wat ze blijkbaar heeft verzuimd. ROOSENDAAL EEN VRIEND VAN DE BASILIEK WINTERBEDE (in Zeeland) Een wintervlinder in Cadzand verzocht een stromijt heel galant met haar te mogen bijbel-lezen, opdat het voorjaar rijk zou wezen aan rupsen uit in-sekten-land. EMERGO (Advertentie) In een commentaar op de jongste gebeurtenissen in Indonesië, schreef de „Times" in een hoofdartikel: De onrust behoeft niet noodzakelijk tot geweld of een catastrofe te lei den. Al een tiental jaren lang wordt in Indonesië geweld gepleegd en een beweging als de Darul Islam kan op Java op veel groter schaal dood en vernieling aanrichten dan de commu nisten op Malakka. Slechts enkele verafgelegen eilanden zijn vrij van separistische gevoelens, welke van tijd tot tijd in een klein oorlogje resul teren. Doch het is niet het geweld van deze soort, dat de oorzaak is van de huidige onrust De structuur van het land laat toe dat zich in bepaalde gebieden verzet voordoet, zonder dat dit een ernstige bedreiging vormt voor het gehele land. Het is echter op het centrale punt. waar ondoelmatigheid en corruptie het regeringsapparaat doen stagneren en waar nog immer niet voldaan is aan de minimale eisen van leider schap en vertrouwen, aldus de „Ti mes". de reden waarom het poslduivenras, in tegenstelling tot vele andere, zwaar geselecteerde huisdierrassen, nog altijd zo gevarieerd kan zijn. Terwijl die variatie op haar beurt de voorwaarden laat bestaan voor vitali teit en evolutie. Maar uit de vergelij king vloeit voort dat de „mand" al evenmin economisch selecteert. De aandacht wordt gevraagd voor aller lei typen waarvan het nageslacht in 't algemeen te weinig handhavings- waarde blijkt te bezitten. Aan de andere kant bestaat de „mand" het de waardevolste ge- notypen te desavoueren. Wie alleen op de uitslagen afgaat, wordt zonder geluk geen kampioen. Hij zal integen deel een krabber zijn tot in lengte van dagen. Kn als hij het, door an dere factoren, waarhij de pottemenee een grote rol speelt, al geworden is, zal hij geen kampioen blijven. Want er zijn, jammer genoeg, ontelbare goede vliegers die niets deugdelijks voortbrengen, naast eksters en kra- waten (op de reizen) die voor de kweek hun gewicht in edel metaal waard zijn. Welke correcties moet de ambitieu ze liefhebber dan leren op de door de „mand" uitgezette koers aan te brengen Die zijn nogal vele maar de voor naamste is, dunkt mij, dat een 7.0 klaar mogelijk besef wordt verkregen van wat sterke duiven zijn. De grootste gemene deler van alle cracks is niet dat zij een bijzonder model hebben, maar dat zij vitaal zijn en over een meer dan gewoon uithoudingsvermogen beschikken. Zulke wens ik U er veel toe op uw koten in het seizoen 1957 dat nakend is. En als een onbeschreven blad. Allemaal een zalig uiteinde en een goei begin. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE De Kerstdagen zijn dan weer ach ter de rug. Het nieuwe jaar staat voor de deur. Het zijn de dagen van de goede voornemens en de wee moedige herinneringen. Het is me een jaartje geweest!, hoorde ik iemand in het voorbijgaan zeggen. En dat was niet bedoeld als een compliment aan 1956. Waaraan kan hij allemaal niet gedacht hebben! Aan Hongarije, aan Suez, aan het gewurm met de Kabinetscrisis, aan het proces-Juvgschlaeger, aan de affaire-Soestdijk, aan de verkeerd doorslaande betalingsbalans. Of we willen of niet, we moeten daar wel over mijmeren, want het heeft ons allen zo intens geïnteresseerd en ook in het gemoed geraakt. We maakten meer dan in 1955 wereld geschiedenis mee, zij het dan niet van de opwekkende soort. Mogen we van het nieuwe jaar wat beters verwachten? Het is toch eigenlijk zo dwaas, dat we steeds mogelijk heden ontdekken, om het leven voor ons alleen beter en comforta beler te maken, terwijl de geleer den er het hardst over puzzelen, hoe in de kortst mogelijke tijd een zo groot mogelijk aantal mensen omgebracht kan worden. Och, ori gineel is de opmerking niet, maar ze is er niet minder triest om. We mogen er ons echter niet door ter neer laten drukken. Per slot maken de mensen de dienst niet uit. Er is er Een, die de geschiedenis be heerst. Er is ook nog zo veel, dat ons tot dankbaarheid moet stem men. Neem alleen maar het grote goed vande vrijheid. Hoe hebben we dat leren waarderen. Politiek geharrewar is niet altijd prettig, looncorrectie is vervelend, belas tingverhoging is beroerd, zondags- rijverbod kan erg hinderlijk zijn... maar de vrijheid. We hebben het in de oorlogsjaren beseft, hoe die het leven slechts menswaardig kan ma ken. Dat besef was bij het als van zelfsprekende bezit weer verzwakt. Doch toen we het Hongaarse drama aanschouwden, wisten we opeens weer, hoe rijk gezegend wij zijn. Die wetenschap moge ons bijblijven ook in het nieuwe jaar. Eduard. het allerbeste ook voor je gezin. Tot 1957 Van harte wens ik je een Zalig Nieuwjaar, een jaar van zegen en voorspoed, eên jaar van vrede in je gezin en vrede met God. Je brief was een bespiegeling over het jaar dat voorbij ging, een die neigde naar dankbaarheid, voor al met betrekking tot het grote goed, dat we mochten behouden: de vrijheid. Mijn brief wil zich richten op het nieuwe jaar, op de toekomst dus, die zowel internationaal als nationaal grote zorgen biedt. Maar ook mo gelijkheden! Internationaal zal het Christen dom, zal het Westen méér moed kunnen opbrengen. De Paus heeft het ons in Zijn Kerstboodschap dui delijk gezegd. We moeten niet ho pen op coëxistentie, als die niet mogelijk is. Wij moeten de feiten durven zien. Zoals de Kerk moeten wij met duidelijke taal de stand van de strijd vaststellen. En daarmee behoeden we ons niet te verwijde ren van de vredeszending, die een apostolische taak is van de Kerk en dus van ons, leden dier Kerk. Van ons Katholieken, die èn nationaal èn internationaal mee een taak ver vullen en mee verantwoordelijkheid dragen. Wij hebben wel een heel bijzondere taak in dit tijdsgewricht waarin de hoop leeft op grote wel vaart dank zij de technische evolu tie en anderzijds de vrees rondgaat voor een vreselijke wereldbrand. Hetgeen de breuk aantoont, zo zegt de Paus, tussen het leven en het christelijke geloof. Zonder God en zonder godsdienst is de bestaande tegenstelling van hoop en vrees niet uit de weg te ruimen. Ook nationaal wachten ons zor gen. Wachten ons beperkingen en ae strijd om het behoud van het bestaande prijzenniveau. Zullen de politieke economen onder leiding van prof. Zijlstra deze strijd win nen? Zo ja, dan is de kans op een spoedig herstel der gunstige situatie voor de hand liggend, zo neen, wacht dan de inflatie? En zal het dan mogelijk zijn onze exportpositie te handhaven? We weten het niet, maar we weten wél dat elders in Europa ook moeilijk heden zijn gerezen. En dat we niet op een eiland leven. Zal Duitsland waar de welvaart blijft groeien, zijn gunstige positie alléén kunnen handhaven? „Gouverner, c'est prévoir", zegt een Frans spreekwoord. Regeren is vooruitzien; dat is het meest wezen lijke maar ook moeilijkste aspect van de regeerkunst. Regeren, dat is de toekomst zien van volk en staat vanuit de huidige omstandigheden van het land, van Europa, van de wereld. Bij het begin van het nieuwe jaar mogen wij God bidden de blik on zer regeerders te willen scherpen, opdat zij góed zien mogen. Opdat zij met name goed zien, wat de staat en wat het volk behoeft. Op dat zij een vooruitziend, en even wichtig, een christelijk sociaal be leid mogen voeren. Öok al zou een dergelijk beleid offers vragen. Dan zullen wij op de goede weg zijn in het nieuwe jaar. Met hartelijke groet van huis tot huis

de Stem | 1956 | | pagina 9