Gerö bedacht een duivels komplot om wankele positie te stutten I senator! BINNENVAART EN IJS PHILIPS Douglas de grote Hyde over worsteling Nieuw filter geeft volle rookgenot! POGING OM NASSER TEN VAL TE BRENGEN FAALDE Hongaarse revolutie blijkt werk van de AVO Het werd een volksbeweging TERUG NAAR PORT SAID >Photoflux< TRIESTE RAVAGE Wat zullen schermdammen kosten? Treurspel en blijspel bij Ooster- en Westerschelde Opstandelingen dachten er wat al te licht over DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 28 DECEMBER 1956 U próéft dat u rookt! Prinsessen in Sankt Anton 25 ct Communisme en katholisisme TIJ IS STROOM II De beste bessen Engeland misrekende zich een eeuw Cairo werd een vesting 1 Ük 1 ct nelk P-' 4 ct ezen ft i p.j, 5 ct nerk Irijg- In 20 5 ct port, nerk rood t) 5 ct tchte nerk oct van ïeer- ssjes 8 ct kin- et 10 (adc- lO ct Keta ■t 10 5 ct tuur- met 4 ct zoet st 10 01 l ge- zuur. AAS. 15 ct ge- uit, ten), 2 ct ge licht 6 ct A (Van een speciale medewerker). Niet alleen in het buitenland, ook in Hongarije heeft men zich sinds de revolutie op 23 oktober uitbrak, voortdurend af gevraagd, hoe deze volksopstand toch is kunnen uitbreken en zulk een totale vorm heeft kunnen aannemen. Wanneer er ook al een ondergrondse verzetsbeweging bestond, wanneer de massa ontevreden was over duizend-en-een dingen en een op. komend nationaal-communisme met de schuldigen aan de ver wording van de Hongaarse staat wilde afrekenen, daar was geen kennnelijke voorbereiding tot een massale opstand, noch waren in die zin consignes doorgegeven. Nu liggen reeds weer vele weken tussen de huidige chaos in Hongarije en de dag, waarop de eerste schoten vielen. Met stukjes en beetjes zijn tal van gegevens bekend geworden, die tezamen het mozaïk van de gebeurte nissen vormen. Politieke waarne mers, die ondanks de verschrikkin gen in de Hongaarse hoofdstad hun zenuwen meester zijn gebleven, heb ben de gebeurtenissen in hun innerlij ke samenhang geanalyseerd. Bij zijn eensgezind de opvatting toe gedaan, zelfs rotsvast ervan over tuigd, dat de opstand in Hongarije als een provocatie der Gerö tegen de rondom Imre Nagy en Janos Kadar geschaarde nationaal-communisten zich wilde handhaven. Onbegrijpelijke tragedie Een geheel volk moest de weg opgaan naar Golgotha, alleen omdat één man de weg naar de af danking niet inslaan wilde.... Wankelende positie Gerö keerde op 22 oktober van zijn bezoek aan Tito naar Boedapest te rug. Hij had zich in Belgrado ervan overtuigd, welke sterke ondersteuning de Yoegoslavische staatschef aan Nagy en Kadar, de exponenten der nationaal-communistische groep be reid was te geven. Hij was ook van de grote ontevredenheid in geheel het land op de hoogte, welke hem overi gens wel demonstratief voor ogen ge bracht werd door de deelneming van 300.000 mensen aan de rehabilitatie en herbegraving van Rajk, een deel neming welke minder inhield solida- (Advertentie) riteit met Rajk dan wel een protest tegen de communistische dictators. Gerö zag zijn positie van secretaris generaal der Hongaarse Communisti sche Partij wankelen en daarom ver zon rij een duivels plan. Hij wilde een beperkte schietpartij in de straten van Boedapest provo ceren, de Russen te hulp roepen en zou dan in hoogstens twaalf uur weer de onbeperkte heerser in het land zijn. Onlusten moesten de positie der nationaal-communisten in de ogen van het Kremlin vernietigend ver zwakken. Truc noodzakelijk Het komplot van Gerö bewijst, dat reeds op 23 oktober in Polen was juist Gomulka aan de macht geko men en niemand had nog enig begrip ervan hoe de verhoudingen in War schau zich verder ontwikkelen zouden meningsverschillen waren aan de dag getreden onder de hoogste leiders van het Kremlin over de te volgen gedragslijn. Zich te verzetten tegen een duidelijk concept van Moskou, zou Gerö nooit gedurfd hebben maar de positie der stalinisten door 'n truc te versterken; waarom niet Het drama werd in scène gezet. Er liggen o.a. de volgende bewijzen voor de juistheid van de thesis van een be wuste provocatie van Gerö; 1. Een uit studenten en hogeschool professoren bestaande deputatie, had in de namiddag van 23 oktober bij de minister van Binnenlandse Zaken Lazlo Piros verlof gevraagd, des avonds om 7 uur bij het Petöfi-stand- beeld een meeting te mogen houden. Piros weigerde de toestemming en verklaarde, dat hij gedurende een zekere tijd in het geheel geen de monstraties zou toelaten. Nauwelijks werd dit bekend, of de chef der blauwe AVO riep, de minister nege rend, een conferentie van zijn afde lingsleiders bijeen en stond tegen het uitdrukkelijk verbod van de mi nister, de aangevraagde demonstra tie toe. 2. Daar komt nog weer bij: De chef van de AVO deelde aan de ver raste leden der delegatie mede, dat AVO en leger aan hun zijde stonden. Daarop trok hij de lade van zijn bureau open, greep in 'n doosje en stak zich wat tot dan toe nog nie mand ingevallen was een groen- wit-rood strikje op de borst. Ogen schijnlijk was dit strikje bijtijds daar voor gereed gemaakt. 3. Gedurende het verloop der de monstratie dook plotseling nie mand wist van waar het parool op; ..Naar het radiostation!" En plot seling waren ook niemand wist vanwaar een paar wapens daar. Het waren dezelfde wapens, waarme de ook de AVO bewapend was. 5. Toen de eerste gewonden in hun bloed baadden, maakte zich van de demonstranten een uitzinnige woede meester. En weer dook niemand weet van waar een parool op: „Naar de Lampadafabriek. De Lam- pada-fabriek is de grootste wapenfa briek in Boedapest. Zij werd steeds door de AVO scherp bewaakt en zelfs chauffeurs, die in de buurt van deze fabriek moesten zijn, gaven vol gas om zo snel mogelijk van deze gevaarlijke plaats weg te komen. Maar toen de opgewonden menigte de fabriekspoorten naderde bleken de AVO-wachtposten teruggetrokken te zijn. Ongehinderd kon iedereen zich van wapens voorzien en van toen af namen de demonstraties grotere vormen aan. Afblazen onmogelijk Toen had Gerö dc „Operatie Te- genrevolutie" graag weer afgeblazen. Maar hij had zich verrekend. Want de demonstranten waren allen tus sen 14 en 25 jaar oud. En in deze ouderdom reageert men anders dan in latere jaren, zij wilden zich ver- (Advertentie) King Size Filter 85 ct zetten tegen de eeuwige dwang, tegen hun slavendrijvers. Ook de Russen hadden zich verrekend. Zij hadden Geroös plan vanzelfsprekend doorzien doch waren ondanks dat vanzelfspre kend tot medewerking bereid. Had den zij toch niet ervaren, dat het Hongaarse volk sinds de communis tische heerschappij elke terreur zon der verzet had gedragen Zij waren ervan overtuigd, dat de Hongaren zich ook thans weer in hun huizen zouden verbergen, als slechts wat Sovjet-Russische tanks door de stra ten van Boedapest zouden rollen. Een Sovjet-Russisch ingrijpen in Hongarije zou daarenboven de Polen tonen, dat Moskou niet ongestraft met zich liet spotten. Het Sovjetrussische optreden in Hongarije en dat is de mening van vele waarnemers was dan ook minder op Hongarije dan op Po len gericht. Maar de rekening ging niet op en in Hongarije brak de chaos los, terwijl het in Polen rustig bleef De prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet zijn gisteren in de Oostenrijkse wintersportplaats Sankt Anton aange komen. Zij logeren daar in hotel Post. (Advertentie) ...oliuUK. ftyxv. Aa. g-wv. cAA - (Frits Flits:] Op hoogtijdagen van het jaar Komt de familie bij elkaar En wat ik op zo'n reünie Aan leuke fotokansen zie, Dat komt maar ééns. Dus is altijd Mijn fototoestel flitsbereid. Met „Photoflux", da's nogal glad Want dan wordt elke kiek je datl (Allemaal Wij nemen Philips „Photoflux"! Bij ieder filmpje een paar stuks! Het feilloze flitslampie Douglas Hyde is een Engels journa list, die jarenlang het communisme heeft gediend. Hij was redacteur van de Daily Worker (de Engelse „Waar heid") en kreeg zo gelegenheid in de communistische keuken te kijken. In 1951 maakte hij zijn overgang tot het katholicisme bekend in een boek, dat ten onzent vertaald is onder de titel ,,Ik speelde op rood". Sindsdien heeft hy intens aandacht besteed aan de grote worsteling tussen de communis tische en katholieke ideologie. Hij maakte een reis naar Midden en Verre Oosten, om daar als het ware op de frontlinie de toestanden te observeren en met velen te spre ken. Vooral zijn waarnemingen in Ko rea zijn van het hoogste gewicht en zeer interessant. ,,Wie zullen zij vol gen luidt de titel, waaronder het boek in de Zonnewijzerreeks (Uit gave Het Spectrum) verscheen. Wie zullen zij volgen Hyde waarschuwt ons ervoor de kracht van het commu nisme af te meten naar de vele mee lopers, de mensen die om het voor deel of om hun machtswellust bot te vieren het communisme kozen. Die vallen wel om, als de omstandigheden Een machine van de Joegosla vische luchtvaartmaatschappij is zaterdagavond bij Muenchen neer gestort. Op bijgaande telefoto zien we brandweerlieden bezig in de wrakstukken van de machine, naast de doormidden gebroken romp. veranderen. Neen, het gevaar zit in de harde kern van leerstellige com munisten. „in wie idealisme en ge weldige taaiheid gecombineerd zijn en die door de communisten de ge staalde kaders worden genoemd". De uitbreiding van het communisme kan men dan ook alleen stuiten door een beter geloof het geloof. En dat op zichzelf aldus Hyde is niet de taak van politici noch van regerings ambtenaren, ofschoon deze, als zij zelf een levend christendom brengen, door hun voorbeeld het werk gewel dig kunnen bevorderen. Het is de taak van de missionaris en van de leke- apostel. Bij hen ligt de beslissing. Dit is niet zo maar een bewering. Uitvoerig verhaalt Hyde over het werk van heldhaftige priesters en le ken, vooral in Korea, en ook over de grote oogst, die door hen kan worden binnengehaald. Ertegenover moet hij stellen, hoe met de Westerse legers niet alleen goede maar ook kwade dingen van het Westen zijn binnenge bracht, de immoraliteit en het per verse vermaak. „Ze zijn absolute idioten", merkt hij bitter op. „We hebben het Koreaanse volk iets verschrikkelijks aangedaan. Verre van het te hebben gewonnen voor het christelijke westen hebben we een levensstijl verwoest, die wel iswaar heidens was, maar zedelijk ver boven die van de meeste van onze eigen moderne heidenen stond". En uit de mond van een pater in Tokio tekent hij op: „Het materialis me van de Japanners, dat tegenwoor dig aan de dag treedt door een krank zinnig najagen van genot zoals ner gens ter wereld wordt gevonden, is het moeilijkste waartegen wij hier optornen." De kansen Niettemin, zo meent Hyde, de kan sen zijn op het ogenblik uniek. Er is één geweldig bemoedigende factor en wel deze: waar mensen het com munisme eenmaal aan den lijve heb ben ondervonden zoals in Korea en in het geval der vluchtelingen in Hong Kong en op Formosa, daar strekken zij na de bevrijding hun handen uit naar het geloof. Maar daartegenover staat het werkelijke gevaar, dat zij dit gebaar tevergeefs zullen maken, daar het aantal mannen en vrouwen die hun zouden kunnen geven waar naar zij hunkeren, te klein is. Indien dit zou gebeuren, dan zullen wij het lot ondergaan dat wij dan ook ver dienen. Wij zullen dan hebben ge faald niet alleen in hulp voor hen, maar ook voor onszelf. Want door de ziel van Azië te redden, zou het wes ten ook zijn eigen ziel redden. Deze enkele aanduidingen en citaten bewijzen reeds, hoe belangrijk dit boekje is. Het is bovendien een spe cimen van boeiende journalistiek. Van harte aanbevolen. Er is ook alle aanleiding om eens na te gaan, hoe de maatregelen tot bescherming van de binnenvaart in het Deltaplan zullen uitwerken. „Door het maken van schermdammen langs daarvoor in aanmerking komende gedeelten van de vaarrouten kan ook bij harde wind of storm een goede beschutting tegen golfslag worden verkregen, terwijl door het aanbrengen van vaste lichtopstanden op deze dammen de veilig heid in de vaart bij nacht en bij mist nog kan worden verhoogd", zegt de Memorie. Die schermdammen moeten volgens de Me morie ook dienen voor het terugdringen van ijs en vriezen doet het nu eenmaal in geheel zuid west. Schermdammen zijn dus overal nodig. De kosten daarvan voor aanleg en onderhoud met inbegrip van de lichtopstanden zullen zwaar genoeg zijn om te betreuren, dat elke begroting van kosten ontbreekt. Gezien ook de verdere lijst van maatregelen, die nodig zijn om die vaar waters aan hun doel te doen beantwoorden, is het in regeringsstukken nodig geldsbedragen te noemen. Het zegt weinig, dat door „het tref fen van bepaalde eenvoudige voorzieningen een meer regelmatige en nog veiliger vaart mogelijk zal worden." Op gebied van de Water staat zijn ook „eenvoudige voorzieningen" in de regel zeer duur. Er is tot dusver weinig naar voren gekomen, wat de geestdrift der schippers en ook van anderen zou kunnen prikkelen voor de kunst matig tot stand te brengen nieuwe toestanden. Bij wat lang aanhou dend vriezend weer,, zoals in het voorjaar van 1956, zou die geestdrift tot ver beneden het nulpunt dalen. Dan immers zal het verschil tussen Westerschelde en Oosterschelde zeer groot zijn en zulks geheel en al in het nadeel van de laatste. vaste ijsdek te dragen, de ijsvloer van het harde, stevige zoetwaterijs. Het vroege stilleggen van de scheepvaart wordt dus in de hand gewerkt. Al naar de Schelde, waarop hij zich be vindt. zal het gezicht van de schip per staan: óf glunder óf somber. En gezien dat er dagelijks een paar hon- slotte wel een voorbeeld vinden, dat I derd liefhebbers zijn, die het Kanaal Ook door dc Westerschelde kan dan wel wat ijs gaan, maar een gesloten vast ijsdek ontstaat daar niet, al zal de snuffelaar in oude papieren ten men met de slee reed van Antwerpen tot Zuid-Beveland; maar in veel meer dan een eeuw heeft zich dit toch niet herhaald. De hoogst zeldzame uitzon dering heft intussen de regel niet op. Bij de Oosterschelde echter zal de toe stand heel anders zijn. Over de oor zaken daarvan geeft de Deltacommis sie enige inlichtingen, waarvoor de aandacht van de lezer wordt ge vraagd. Zij schrijft in V-36: „Thans treedt in de Zeeuwse wate ren eerst ijsvorming: op, wanneer de gehele waterinhoud is afgekoeld tot min. 1.5 gr. Celsius". Dit geldt dus voor zout water. Er is dus thans bij de diepe geulen van de Ooster- en de Westerschelde en in de toekomst bij die van de Wester schelde alleen heel wat vrieskou no dig, voordat er ijsvorming optreedt, want in de diepte komen nog lang temperaturen van 4 gr. C. voor. De Deltacommissie schrijft verder: „Op het zoete meer zal ijsvorming optre den bij een oppervlakte-temperatuur even beneden nul graden Celsius, ter wijl aan de bodem, althans op plaat sen, waar menging als gevolg van golfwerking te verwaarlozen is, de temperatuur nog 4 gr. C. kan bedra gen." In die diepe kuilen van de Wester schelde is er nagenoeg geen golfwer king. Bovendien is water een slechte geleider van warmte of koude. De Deltacommissie gaat voort: „Ook vindt in de tegenwoordige omstandig heden uitwisseling plaats van het wa ter in de Noordzee en de beschouwde estuaria (zee-armen). Het Noordzee water is in koude perioden altijd iets warmer dan het water in de zee-ar men en de bedoelde uitwisseling werkt dus belemmerend op de vor ming van ijs. Na de afsluiting der zee gaten is deze gunstige invloed ver dwenen." Echter blijft deze in de Westerschelde. Daar komt dus twee maal daags het iets warmere zee water; daar komt ook tweemaal daags een sterke getijstroom, die wat er zich nog aan ijs vormt, meteen weer afvoert. Tij is stroom - geen tij be tekent een veel zwakkere stroom en dus een gemakkelijk bevriezen! .Pover figuur Ook zonder meer zal het nu duidelijk zijn, dat de Ooster schelde wordt gedoemd tegen over de tweelingstroom een po ver figuur te slaan. Het verschil tussen beide zal van dien aard zijn, dat kenners van Zeeland bij een wat strenge winter een verschil in bevaarbaarheid op beide stromen verwachten van drie a vier weken. van Zuid-Beveland willen passeren, zullen er vele boze gezichten zijn. Aan die vervroegde en versterkte ijsvorming zit groot nadeel vast. De Memorie van Toelichting maakt het zich niet moeilijk: „De tijdelijke be zwaren voor de scheepvaart, die hier uit zouden voortvloeien, kunnen even wel door doelmatige middelen goed deels worden ondervangen". Hieruit spreekt een overschatting van het menselijke kunnen. Ook de strengste en langdurigste winter is tenslotte tijdelijk, maar de bezwaren zouden daaruit niet voortkomen, maar kómen daaruit voort en de mens kan die gevolgen volstrekt niet keren of ondervangen. Zolang het blijft vrie zen, staat de mens vrijwel machteloos. En ook als de dooi komt en de schade er dus reeds is, zal het verschil groot zijn: de Westerschelde met zijn sterke getijstromingen voert het drijfijs met een af bij de Oosterschelde geen getij, geen afvoer, alleen onnatuur. De Memorie is optimistisch: „Speciaal door het bij invallen van de dooi tijdig inzetten van ijs- brekers kunnen de vaarwegen zo spoedig mogelijk worden geopend. De ervaring met ijsbrekers heeft geleerd, dat eenmaal gebroken ijs ook in stil water, bij dooi vrij spoe dig is verdwenen. Het samendrij ven van grote massa's ijs in de vaar geulen wordt voorkomen door de langs de geulen aan te brengen schermdammen, welke hierboven al nader werden besproken". Dit optimisme is weinig anders dan een slag in de lucht en bovendien in nerlijk tegenstrijdig. Ook bij de sterkst doorzettende dooi, die men overigens volstrekt niet in de hand heeft het kan vriezen of dooien, zegt de volksmond smelt het ijs niet zp vlug, zoals ook uit het boven staande blijkt uit „het samendrijven van grote massa's ijs". Dat het in de werkelijkheid grilliger toegaat dan op papier, blijkt ook uit de volgende ge- Nu de laatste Britse troepen Port Said hebben verlaten is het een contingent Egyptische politie-agen- ten weer toegestaan naar deze stad te komen. We zien enkele van hen hier bij de versierde locomotief, die hen naar Port Said zou bren gen. Behalve met geweren hebben zij zich ook gewapend met foto's van president Nasser. zaghebbende uitspraak, hoe het ge gaan is bij het IJselmeer: „In verband met de wintertoestand moet er op ge wezen worden, dat het IJselmeer als afgesloten gebied zo gemakkelijk en snel dichtvriest. De tijd van onbevaar baarheid door ijs duurde hier en daar twee a drie weken langer dan ge woonlijk, doordat de vloed- en eb- stroom niet meer konden meehelpen om het ijs aan het kruien te brengen, terwijl het langs de weg der uitwate ringssluizen niet kon verwijderd wor den." Er zijn in de Afsluitdijk op een lengte van 30 km 25 sluiswerken wat nog wat anders is dan de enkele uitwateringssluizen, waarmee men in Zeeland wil volstaan. Terugblik Uit deze beide artikelen moge dui delijk gebleken zijn, dat de werkelijk heid een andere taal spreekt dan roos kleurige voorstellingen. En wie wat filosofisch is aangelegd, denkt daarbij, dat het maar zelden gelukt om onge straft de orde der natuur te versto ren. Mede in verband met het vorige artikel kan de schipper zeggen, de man dus, die met de praktijk te ma ken krijgt: Het Deltaplan is ons voor gehouden als een mooi plan het is alleen slecht berekend op de werke lijkheid. Met de binnenscheepvaart gaat het, zoals het nu is, behoorlijk goed. Men late dat zo. Er zijn in Nederland heus nog genoeg zaken, die wél dringend verbetering behoeven. Luctor (Advertentie) f 5-95 per literkruik de reputatie van de TIS bleek al te overdreven. Volgens hem bevinden zich onder de aangehoudenen politici, godsdien stige leiders, legerofficieren en zaken lieden. „Dagelijks werden er meer ar restaties verricht. De executiepelo tons kregen werk. Er kwamen vele. verse, naamloze graven", aldus Sparks. „De Britse inlichtingendiensten had den de Britse en Franse regeringen er van overtuigd dat: 1. Kolonel Nasser zou buigen bij de eerste bedreiging, dat hij zou ineen storten bij de eerste slag. 2. Een machtige groep ontevrede nen wachtte in Cairo op het telefoon tje voor de opstand. Zij zouden Egyp- maar de Oosterschelde krijgt hette doen terugkeren naar zijn oude Op de Westerschelde vormt zich bij aanhoudende vrieskou het broze zee waterijs. Het kan zich bij doorzetten de vorst samenpakken tot schotsen, hoogstens tot een ijsveld hier en daar Fred Sparks, correspondent van het Amerikaans blad „World- Telegram and Sun", die zojuist uit Egypte terugkeerde, schreef woensdag in zijn blad dat in Egypte meer dan 1.000 personen aangehouden werden in verband met een complot om de Egyptische president Gamal Abdel Nasser aan de kant te schuiven. „Het complot werd voorbereid in de klassieke stijl van het Midden-Oosten met Brits goud en Arabische intriges, maar het mislukte", aldus Sparks. pro-Britse politieke en handelspolitiek en onmiddellijk het Kanaaldispuut re gelen in het voordeel van de Britten, de Fransen en de aandeelhouders. „Men sprak niet van een gewapen de revolutie. Men veronderstelde dat Nasser en Co bij de eerste bom ijlings de biezen zouden pakken en dat de opstandelingen sleehts taxi's zouden moeten nemen om de vacante kabi- netsposten te gaan bezetten. En dan een gezamenlijk telegram zenden naar Whitehall waarin om vrede ge vraagd werd... op de voorwaarden die het de koningin zou behagen te stel len...." „Gedurende eeuwen vertelde men ons reeds dat de Britse inlichtings diensten een vlotte combinatie vor men van Sherlock Holmes, Scotland Yard en Sergeant Friday (bekende fi guur van de Amerikaanse TV). Maar Vergissing „Een Amerikaanse diplomaat die reeds zo lang in het Midden-Oosten verblijft dat hij de Koran kan aanha len zoals Billy Graham de Bijbel, verklaarde mij: „De enige zaak wel ke Engeland mis had in het beoorde len van de reactie in Egypte en in de wereld was de eeuw. Wel, we leven thans in de 20e eeuw „Tot grote verbazing van Londen had kolonel Nasser snel door dat er een „komplot" op touw zou gezet worden met buitenlandse druk. Hij is een veteraan in intriges.... Uitgedoofd „De geheime politie begon een ac tie tegen alle verdachten, vreemde lingen zowel als Egyptenaren. Zij werden afgehaald zonder tijd te krijgen om zich te scheren en tij dens de black-out (dit om te beletten dat geruchten zich door de bazars van Cairo zouden verspreiden nog sneller dan een flitsbericht van de nieuwsdiensten) „In plaats van zijn trouwe troepen uit Cairo te zenden om de invallers te gaan bestrijden, hield Nasser ze in gereedheid. „Tanks werden in de straten opge steld zodat zij alle toegangen tot de voornaamste regeringsburelen dek ten, soldaten vernielden de bloembed den van het centrale park om er schutterskuilen te graven." „Tijdens de nacht werd Cairo een versterkte vesting. Elke samenzweer der die nog op vrije voeten rondliep keek in de loop van machinegeweren in plaats van naar een „welkomta pijt" en de opstand doofde uit als een kaarsje", aldus de versie van Fred Sparks in het blad „World-Telegram and Sun".

de Stem | 1956 | | pagina 7