ZWITSAL de nieuwe Problemen rond de bevolkingstoename IHagblad ScStcm Vliegende kachelpijp'5 Hartoperatie OUDE GENEVER JAN, DE ZOON VAN FINN Meningen en Commentaren Brand verwoest kunstschatten AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO 10 TWEEDE BLAD VRIJDAG 28 DECEMBER 1956 59- illen jassen 1.99 3.90 5.90 pn 3.95 HET JAAR IN NEDERLAND DJAKARTA'S PERIKELEN DE ARREIDSMARKT Oezo/itfe Bab/es Vuurwerk afsteken is gevaarlijk Toch nog geslaagd Een droevig record extra zacht en belegen Rapport Centrum Staatk. Vorming TELEVISIE-PROGRAMMA'S LTON EN 18.90 9,90 t t ng ollectie JV/tOETEN we het jaar 1956 voor Nederland ook als een hard jaar betitelen? Natuurlijk staat ons land niet afgezonderd van de rest der wereld. De laatste maanden hebben ons ook harde lessen ge leerd. De dreiging van oorlog, die als een zwarte schaduw over de wereld streek, heeft ons natuurlijk niet onberoerd gelaten. We hebben het leed van Hongarije ook in de ziel meegevoeld en alles wat we nu doen voor de vluchtelingen- scharen kan toch de onvoldaanheid niet wegnemen, dat we als deel van de vrije wereld slechts ons protest tegen de barbarij konden geven. De economische hemel is ook langza merhand betrokken geraakt. Be talingsbalans en deviezenvoorraad spreken een sombere taal. Het eer ste buitje van een belastingverho ging is reeds gevallen. Een „loon- correctie" van 1,3 procent gaat straks druppelen. En meteoroloog Hofstra voorspelt nog meer neerslag De politiek heeft dit jaar ook minder fraaie dingen te zien gege ven. De verkiezingscampagne was niet in allen dele verheffend. De verkiezingsuitslag kon men daaren tegen redelijk goed noemen. Doch toen is er een gehannes bij de ka binetsformatie vertoond, dat geen compliment inhield voor onze po litieke verhoudingen. Er is een re cord gebroken, dat we toch maar liever onverlet hadden moeten la ten. De herstelde „brede basis" lijdt onder inwendige spanningen, welke nog vergroot kunnen wor den, als het teruglopen van de wel vaart nog verdere maatregelen gaat eisen. Onze verhouding met Indonesië heeft zeer geleden door de schand- processen tegen wijlen Jungschlae- ger en tegen Schmidt. De kwestie Soestdijk heeft ons Oranjelievende volk verdriet gebracht. Het toont alles bij elkaar hoe 1956 toch wel echt een jaar van grote zorgen is geweest. Toch zouden we niet zo ver wil len gaan, om te spreken van een „hard jaar". Als we eens vergelij kingen gaan treffen met elders, wat leven we dan toch goed op dit ge zegende stukje grond aan de Noord zee. Praktisch iedereen heeft werk, er wordt over het' algemeen behoor lijk verdiend, de bedrijven komen met prachtige resultaten voor de dag. Voor grote rampen zijn we ge spaard, behalve dan de verkeers- rampen, welke we ons zelf aandoen. Dankbaarheid mag ook nu nog de boventoon voeren. JNDONESIë glijdt van kwaad tot erger. Nauwelijks heeft de be zonnen vice-president Hatta zijn post opgegeven, gedesillusioneerd door een revolutie, die geen eind punt kent en door president Soe- karno bewust gaande gehouden wordt tegen de schim van het ko lonialisme, of het-land scheen in stukken verscheurd te worden. De militaire commandanten van mid den- en noord-Sumatra zegden de regering-Sastroamidjojo de gehoor zaamheid op on in de Mina- hassa op Celebes is tegelijk een op standige beweging ontstaan. Latere berichten gewagen ervan, dat in noord- en midden-Sumatra de zaak nu weer wat gesust zou zijn; doch tegelijkertijd neemt zuid- Sumatra eigenmachtige financiële maatregelen welke op een afschei ding neerkomen. De grond van dit alles vormen de wanorde en de corruptie, waar aan Djakarta nimmer paal en perk wist te stellen. De Daroel Islam treedt op als een staat in de staat en zelfs de minister van buitenland se zaken Abdulgani heeft een ern stige verdenking van corruptie op zich geladen. Soekarno. die alles aan de partij politiek wil wijten, denkt door in 'n officieel geproclameerde noodtoe stand een persoonlijke dictatuur te vestigen, de zaken te kunnen red den. Maar welke waarborg biedt zijn revolutionaire en centralistische streven voor vestiging en handha ving van orde en rust? En deze staat vraagt nu voor het forum van de V.N. met groot la waai, dat west Nieuw-Guinea on der zijn beheer zal worden ge bracht, misschien wel bij monde van een minister, tegen wie een aan klacht wegens corruptie loopt.... QP de arbeidsmarkt tekenen zich nog immer grote spanningen af. Volgens de opgaven van de Ar beidsbureaus waren eind oktober 25.410 werkzoekende mannen en 6317 werkzoekende vrouwen. Deze waren echter niet allemaal geheel werkloos. Sommigen werkten in hét vrije bedrijf en zochten dus een andere baan, anderen arbeidden op aanvullende werken. Geheel werk loos waren 18.760 mannen en 3251 vrouwen. Hiertegenover stond een aanvraag van werkgevers naar 73.595 man nen en 36.672 vrouwen, zodat de vraag bij de mannen ongeveer vier maal zo groot was als het aanbod en bij de vrouwen zelfs 11 tot 12 maal zo groot. Nog frappanter zijn vraag en aan bod in de categorie der jeugdige werknemers beneden 19 jaar. Er werden 21341 jongens gevraagd en er waren er maar 708 als werkloos beschikbaar; de vraag was hier dus dertig maal groter dan het aanbod. Bij de meisjes waren de verhou dingen: 15755 gevraagd, waartegen over 617 aanbiedingen van werk lozen. Opnieuw blijkt hieruit, dat de aandacht van de overheid eerder op immigratie dan op emigratie ge richt moet zijn. Verder is duidelijk, dat de werkgevers met oudere werknemers genoegen moeten ne men, wat voor deze categorie ten minste een gunstige omstandigheid is. 55 Frankrijks jongste experimentele straalvliegtuig de „Leduco-22" waar van d-e ontwerpers zeggen dat het 4000 km per uur kan vliegen, heeft woensdag nabij Marseille zijn eerste proefvlucht gemaakt. Het heet dat in theorie de snelheid van het toestel onbeperkt is, maar in praktijk is zij gebonden aan de beperkte vermogens van het menselijke lichaam om de spanning van een dergelijke grote snelheid te doorstaan en aan de „hit- tegrens". De piloot bestuurt het toestel dat de bijnaam „vliegende kachelpijp" draagt, in liggende houding in de scherp ge punte neus. De motor verslindt 40.000 liter brandstof per uur. De ontwer per is de vliegtuigconstructeur Réné Leduc. (Advertentie) (Advertentie) POEDER-ZALFZEEP OLIE LOTION Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten In de ledenvergadering van de af deling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij tot bevordering der Geneeskunst is gesproken over de gevaren welke zijn verbonden aan het afsteken van vuurwerk, zoals dit in toenemende mate door de Nederlandse bevolking bij de jaarwisseling pleegt te geschie den. In het bijzonder worden dan won den waargenomen bij kinderen, waar bij niet zelden onherstelbaar letsel blijkt toegebracht, speciaal aan ogen, oren, gelaat en handen. In die verga dering is de wens geuit te waarschu wen tegen het afsteken van vuur werk, opdat in de eerste plaats de ouders zich het gevaar hiervan be wust worden, een gevaar, waarvan de doktoren de droevige gevolgen telken- jare in toenemende mate constateren. MILLER BROS Britse chirurgen hebben een unieke geslaagde hartoperatie verricht door het verwijderen van een gezwel uit de linkerhartkamer van een niet na der genoemde patiënt, waarbij, na dat het hart was geïsoleerd, een snede door de rechter hartkamer werd ge maakt, om de tumor, waarvan de aan wezigheid bij een vorige operatie was vastgesteld, te bereiken. Tot nu toe werd in dergelijke ge vallen altijd gepoogd het gezwel te verwijderen door een rechtstreekse in greep in de linker hartkamer, het geen echter nimmer succes had op geleverd. Na de isolering van het hart en kunstmatige terugbrenging van de temperatuur van de patiënt rnet zes tien graden Fahrenheit, begon de ope ratie, die in tien minuten voltooid diende te zijn, wilde de geopereerde het overleven. De chirurgen wonnen: zij waren in negen minuten klaar. Een functionaris van het ziekenhuis in Southampton, waar de operatie waarvan wordt aangenomen dat het de eerste is van deze aard, die slaag de werd verricht, verklaarde dat de patiënt binnen twee jaar zou zijn overleden, indien deze ingreep niet was uitgevoerd. Een record aantal Amerikanen is in het „lange weekeinde" van Kerst mis door verkeersongelukken om het leven gekomen, namelijk 705. Het vo rig jaar vielen er in de drie vrije da gen van Kerstmis 609 slachtoffers. Ditmaal hadden de Amerikanen vier vrije dagen. 52 personen kwamen om door bran den en 123 door verschillende onge lukken. (Advertentie) WENNEKER Een commissie onder voorzit terschap van Dr. B. J. M. van den Hurk, deken en pastoor te Waalwijk, ingesteld door het Centrum voor Staatkundige Vorming, heeft zich bezig ge houden met de vraagstukken rondom de geboorteregeling als middel tot verlichting van de bevolkingsdruk. Vastgesteld wordt, dat regeling van het kindertal volgens de katholieke leer alleen mag geschieden door een of andere vorm van onthouding. On der de positieve voorwaarden of mo tieven van onthouding komt ook ter sprake het algemeen welzijn van de st a atsgemeens cha p. Van de conclusies mogen de volgen- d e word en g e m el d Het is zeker waar, dat het econo misch leven in Nederland niet alleen onmiskenbare voordelen geniet van de vooralsnog zich voortzettende be volkingstoename, doch dat daaruit ernstige problemen voortspruiten. Uitgaande echter van de prognose van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek omtrent de te verwachten be volkingsaanwas in de nabije toekomst kan een verdere beperking van de procreatie in ons land, reeds zuiver economisch gezien, allerminst nood zakelijk worden genoemd. Weliswaar zou op de burgers van een bepaald land, waarin een zeer ernstige economische noodtoestand zou heersen, de verantwoordelijkheid rusten, om daarmede bij de bepaling van hun kindertal rekening te houden, maar deze verantwoordelijkheid zou geen algemene plicht tot beperking der procreatie met zich medebrengen vanwege de ernstige gevaren, waar aan alsdan hogere waarden zouden worden blootgesteld. In Nederland met name kan van een dergelijke plicht geen sprake zijn, reeds -om deze reden dat de huidige economische situatie van ons land een verdere beperking van de pro creatie geenszins noodzakelijk doet zijn. De burgerlijke overheid, aan wie de zorg voor het algemeen tijdelijk wel zijn is toevertrouwd mag ongetwijfeld met de middelen, die tot haar com petentie behoren, de voorwaarden scheppen voor een gezond huwelijks- en gezinsleven. Zij heeft bovendien de plicht om naar vermogen de gezonde beleving van het huwelijk te bevorde ren, met name door aan de noden van de grotere gezinnen tegemoet te komen. Geen enkel recht De burgerlijke overheid heeft geen enkel recht om doelbewust geboorte regeling na te streven: noch door uitvaardiging van geboden of verbo den omtrent het voort te brengen kindertal, noch door het geven van adviezen hetzij in het algemeen hetzij individueel. Dit sluit niet uit, dat de burgerlijke overheid in een bepaalde situatie van wege het algemeen tijdelijk welzijn gedwongen kan worden aan andere voorzieningen tijdelijk voorrang te ge ven boven op zichzelf juiste maatre gelen ter bescherming van de gezin nen en ter bevordering van hun wel zijn. Wanneer een dergelijk beleid in derdaad door het algemeen tijdelijk welzijn wordt gerechtvaardigd en niet door een doelbewust streven naar ge boorteregeling wordt ingegeven, valt de overheid generlei verwijt te ma ken. Het spreekt evenwel vanzelf dat de overheid, wanneer zij zich voor een dergelijke constellatie gesteld acht. de grootst mogelijke voorzich tigheid in acht heeft te nemen en zich helder bewust dient te zijn van de grote morele gevaren welke aan een belemmering van de procreatie zijn verbonden. Bij een brand in een New Yorks bedrijf voor het restaureren van schilderijen zijn twintig olieverfschil derijen, met een gezamenlijke waarde van twee tot vijfhonderdduizend dol lar, vernield of beschadigd. De „Ge boorte van de maagd", door de Vene- tiaanse schilder Tintoretto en „Plat telandskermis", van de hand van de zestiende eeuwse schilder Pieter Breu ghel de oudere, zijn onder meer on herstelbaar beschadigd. 5 DIEFACHTIG f f 4 In de afgelopen maanden J J werden 171 toeristen in de Ita- 4 liaanse hoofdstad uitgeplun- 4 J derd. De slachtoffers waren 4 merendeels FransenDan 4 volgden de Amerikanen en de J Duitsers. Tot eer van de Ita- 4 J lianen moeten we erbij voe- J J gen dat zich onder de gesnap- 4 ten elf buitenlanders bevon- J 5 den. 4 Haan Een acteur uit Bridlington in Engeland speelde mee in een voor stelling van „The Yeoman Of The Guard". Hij moest een haan imite ren, maar daar had hij toch blijk baar geen kaas van gegeten. Onder het kraaien ontwrichtte hij zijn kaak. Hij moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Vangst Jack Aylward uit Halifax Harbor zat een hele dag te vissen zonder resultaat, 's Middags om 5 uur ech ter kreeg hij opeens beet. Aan zijn haak bengelde een drijfnat biljet van vijfhonderd dollar Duur Silvana Pampanini heeft zo'n beetje „gescharreld" met de Griekse filmregisseur Ergas Mor ris. Zij kreeg de volgende geschen ken: twee armbanden ter waarde van 33.000 gulden en 17.000; een halsketting van 23.000 gulden', een sigarettenetui met ingebouwde aansteker van 9000 gulden en een nerzmantel van 23.000 gulden. Maar deze cadeautjes konden Sil- vana's hart niet vermurwen. Zij schonk haar hand niet aan de smachtende Ergas. Muzikaal Een bakker uit Belfast in Ierland zat onlangs met de handen in het haar. Liefst 50 meisjes uit de bak kerij gingen in staking omdat hij hen had verboden onder het werk te zingen. Maar de broodjes moesten gebakken worden en daarom gaf de arme man toe. Pas toen hij hun had toegestaan hun muzikale neigingen bot te vieren, keerden ze naar hun arbeid terug. Geluidsgolven Het is nu bijna volop winter. En u heeft zeker wel eens gemerkt dat verre geluiden veel meer doorklin ken in de kou dan in de warmte. Dit komt omdat de geluiden zich bij la gere temperaturen over veel groter afstanden verplaatsen. Als het hard vriest, klinkt het geluid van hout hakken. b.v. wel 1 km ver. Beter Het spreekwoord zegt: de wijsheid komt met de jaren. Maar het schjjnt dat de liefde ook wel eens met de jaren komt! Zo was er in Brown Hill (Ontario) een 103-jarige die in volle ernst verklaarde dat ze, hoe wel zij 15 jaar geleden een huwe lijksaanzoek had afgeslagen, nu toch wel een huwelijk zou willen over wegen, „als de ware man maar kwam" Het is dus nooit te laat om je te bekeren. ZATERDAG, 29 DECEMBER 1956 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gew. muz. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V.d. vrouw (9,35 -9,40 Waterst.) 10,00 V.d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11.00 V.d. zie ken 12,00 Angelus 12,03 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13.00 Nws. en kath. nws. 13,20 Amus.muz. 13,50 Gram. 14,00 V.d. jeugd 14,20 Lichte muz. 14,40 Eoekbespr. 14,50 Harmonie- ork. 15,10 Kron. v. letteren en kunsten 15,35 Dameskoor 16,00 De schoonheid van het Gregoriaans 17,10 Ballroomork. 17,35 Lichte muz. 17,55 Amus.muz. 18,15 Jour nalistiek weekoverz. 18,25 Gram. 18.40 Jazzmuz. 19,00 Nws. 19,10 Omr.ork. en sol. 20,10 Lichtbaken, caus. 20,30 Act. 20,45 De gewone man' 20.50 Gevar.progr. 22,10 Cabaret 22,35 Wij luiden de zon dag in. Aansluitend: Avondgeb. en lit. kal 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,25-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8.00 Nws. 8,18 De ontbijtclub 9.00 V.d. vrouw VPRO: Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10,05 Mor gen w. VARA: 10,20 Dansmuz, 10,50 Buitenl. overz. 11,05 Het huis is te klein, hoorsp. m. muz. 11,35 Pianovoordr. 12.00 Gram. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws. 13.15 VARA-varia en gram. 13,25 Harmonie-ork. 13,45 Sport- praatje 14,00 V.d. jeugd 14,35 Koorzang 14,55 Gram. 15,25 Brabants progr. 15.50 Radio Philharm. ork. 16,30 Vernieuwing in veelvoud, caus. 16,45 Lichte muz. 17,10 Weekjourn. 17,40 Roemeens ork. 18.00 Nws. en comm. 18,20 Amus.muz. 18,45 Re- geringsuitz.Atlantisch allerlei. Een en ander óver de 15 landen, aangesl. bij het Atlantisch Pact 19,00 Art. staalkaart VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 Het nieuwe testament: een levend boek, caus. 19,55 Deze week caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Gevar. progr. 22,20 Soc. comm. 22,35 Lichte muz. 23,00 Nws. 23,15- 24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,35 Gespr. aperitief 12,45 Film- muz. 13,00 Nws. 13.10 Radio-Almanak 14,30 Journ. 15,00 Gram. 15,15 Accord.- muz. 15,30 Gram. 15,45 Accord.muz. 16,00 Gram. 16,15 Omr.ork. 16,45 Eng. les 17,00 Nws. 17.10 Dagklapper 17,25 Lit. gezan gen 17,30 Muz. voor - miljoenen 18,00 Gram. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Omroep-Ommeganck 21,00 Gram. 21,30 Amus.ork. 22,00 Nws. 22,11 Verz.progr. 23,00 Gram. 23,35-24,00 Idem. BRUSSEL, 484 m. 12.15 Gram. 13,00 Nws. 13,30 Gram. 16,00 Operamuz. 17.00 Nws. 17,10 Ritm. muz. 18.38 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,10 Lichte muz. 22,55 Nws. 23,00 Dansmuz. 23,55 Nws. ZATERDAG, 29 DECEMBER 1956 AVRO: 17,00-17,30 V.d. kind. NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.15 Moord aan boord. TV-comedie 21,00 Film- verz.progr. 21,30 Feest in Saint Germain des Prés. FRANS BELG.: 19,00 TV-roman 19,30 Tuinb.praat.ie 20,00 Act. 20,40 Mort ou Vif, spel plm. 22,40 Nieuwe films plm. 23,10 Wereldnws. VLAAMS BELG.: 17,00-18,00 V.d. jeugd 19,00 De gezanten van Mars 19,06 Docu ment. progr. 19,30 Nws. 19,40 De week in beeld 20.15 NTS: Moord aan boord, comedie 20,50 Psychologische filmschets 21,20 NTS: Feest in Saint-Germais-des- Prés 22,15 Fabian van Scotland Yard 22,40 Chinees schaduwspel 23,00 Nwfc, (Advertentie) De tradities, die hij had ge- erfd, waren vele en steeds ver meerderd door de vele schitterende voorgeslachten van Finn, de wolfs hond en Lady Desdemona. Als Jan rechtuit staarde naar de stoere en geharde Jim Willis, zag hij zolang zijn geest zich tot de gestalte daar vóór hem bepaalde, de mees ter, wiens belangen de zijne waren; de meester, die nooit tekort was ge schoten in trouw, die een goed mens aan zijn hond is verschuldigd; de meester, jegens wie Jan ook steeds zijn vele plichten van een hond in het Noorden was nagekomen. Maar, terwijl de minuten stil voor bijgingen daar in het hart van de wildernis, zo kalm, zo onverschillig voor een menselijke uitvinding als door A. J. Dawson. de tijd is, zag Jan, nog steeds naar Willis kijkend, alle groepen mannen zijn geest voorbij trekken, die een aandeel hetzij groot, hetzij klein, in zijn afwisselend leven hadden. Zijn verbeeldingskracht toverde ze hem levend voor zijn geest. Hij zag voor zich de mannen, die typen van men selijke zwakheid en onbekwaamheid, wier gedrag bewees, dat zwakheid en luiheid de mens tot vloek zijn, dat domheid werkelijk de wortel is van alle leed Chechaquo Beechihg en Harry, zijn parasiet. Dan stond Jans haar op zijn schouder wat over eind en in zijn gepeins schokte en kromp zijn elastisch, plooiig vel ineen Hij zag de heerszuchtige Jean en de stille Jake; de aanblik van die man nen, die misschien hard en ongevoe lig. maar rechtvaardig en buitenge woon kundig waren, riep onverander lijk een tweede beeld te voorschijn: dat van een witte open plek in het diepste der bossen, de kale zwarte takken van bomen die tot in hun hart bevroren waren; boven zijn hoofd de ijskoude gloed van het Noor derlicht en vóór hem Bill, de dodelij ke, wiens ogen straalden van moord lustige haat, terwijl zijn slagtanden, snel als de wind, als gevleugelde mes sen om Jans kop en voorhoofd zwaai den. Dan zag Jan verscheidene ineen- smeltende groepen: de man met de bontmuts, die het karretje van Lam berts Siding reed; de stationsklerk in zijn vieze pak, tastend naar de pen, die achter zijn oor stak; enige K.N.W.P.-mannen in uniform, met de vriendelijke O'Mally aan het hoofd; en dan kwam op zijn eentje, met de gehavende wolfshond achter zich aan, sergeant Moore, nors, grimmig en af stotend. Na de sergeant en zijn beroemde Sourdough veranderde de achtergrond snel. Want als Jan Dick Vaughan zag, hetgeen hij dikwijls deed, dan zag hij zijn souverein, de meester, wiens herinnering zijn hart deed zwellen en zijn ogen deed glinsteren, als geen meester uit de latere tijd ooit deed. Het visioen van zijn meester maak te aan alle andere een eind. Het Noorden smolt weg en om het een zame kampvuur verrezen de verlich te muren van de grote haard in de hal van Nuthill. Betty Murdoch zat er met de Baas en op de grote sofa misschien ook de vrouw van een kennis? Ergens, dichtbij, lag Finn in zijn volle lengte uitgestrekt, zijn lange grijze snoet rustend op zijn zware voorpoten. Soms jankte Jan zachtjes, wanneer dit beeld hem voor de ogen kwam. De kale plek, die het tuig op zijn brede borst had nagelaten, schokte dan heftig op en neer en in zijn bruine ogen kwam een zachte tederheid, die in het geheel niet hoorde bij zijn noordelijke omgeving. Wanneer Willis hem op zulk een ogenblik zou gestreeld hebben, zou hij misschien iets ontvangen hebben, dat het leven hem nog niet geschon ken had. Het zou gevoel in hem wak ker gemaakt hebben, dat sterker is dan de dood, een gevoel, dat niet in woorden kan worden uitgedrukt. Maar de liefkozing kwam nooit. Het lag niet in de aard van Jim Willis om zijn genegenheid te uiten, hoewel hij een waar en vriendelijk mens was en het lag niet in de aard, die het Noorden aan Jan ge geven had, om liefkozingen uit te lokken. Hoofdstuk XXVI HET PEACE RIVER PAD. De winter begon, na een hevige sneeuwval, met een ongewone streng heid. De temperatuur daalde tot vijf tig graden onder nul en bleef weken lang tussen dertig en zestig graden vorst hangen. Jim Willis en zijn sledespan leefde bijna geheel van vlees. Jan was de smaak van in de zon gedroogde zalm geheel vergeten en mens en dier leefden beiden van elandsvlees, dat met een bijl van de repen en brok ken, die op de slede waren opgesta peld, werd afgehakt. Nu en dan trak teerde Willis zichzelf op een schotel gekookte bonen en wanneer het lot hem gunstig was, at hij een sneeuw- I hoen. Maar elandsvlees bleef voor de man, zowel als voor de honden, de hoofdschotel. Maandenlang waren de dalen, die ze doortrokken rijk aan wild geweest. Maar in het Noorden zijn de gangen van het wild geheimzinnig en onver klaarbaar, en nu hadden ze in twee weken in een kale, sombere streek ten Noorden van het Caribou-geberg- te geen enkel spoor van enig levend wezen, behalve van wolven, gezien. Van wolven had Jim Willis bij dag en bij nacht meer gezien en gehoord dan hem lief was. Het scheen, dat de dieren uit een streek kwamen, geheel verschillend van die, waar Willis doorheen gekomen was, maar die meer geleek op het land, waar hij zich thans bevond. Want deze wolven waren mager en armzalig en de afwe zigheid van wild maakte ze brutaler dan ooit. Verre van de man en zijn honden te ontwijken, schenen ze Wil les' spoor te volgen en doolden honge rig en verlangend om hem heen, als haaien om een schip. Deze omstandigheden zonden niet veel voor Willis betekend hebben, als er niet vlak vóór het invallen van de vorst een ongeluk gebeurd was. Terwijl hij ijlings het spoor van een eland volgde, die hij al dodelijk ge wond had en over het half gevormde ijs van een der zijstromen van de Mackenzie ging, was Jim met zijn geweer in het diepe water gezakt. Het grootste gedeelte van de dag ging er mee heen om dat geweer terug te zoeken. Maar tenslotte moest hij het opgeven. Het geweer werd nooit terug gevonden; hoewel Jim een goede voorraad ammunitie bezat, had hij nu geen ander wapen dan een bijl en een zweep. Daarom kwelde hem de nabijheid van die hongerige troep wolven en wilde hij zo spoedig moge- I lijk een post aan de Peace Rivier bereiken. Hij had een goede voorraad elandsvlees bij zich en in 'eder geval wil niemand, zelfs zonder de aanwe zigheid van wolven, graag zonder vuurwapenen in de wildernis zijn, want het zijn vooral deze. die hem meester van de roofzuchtige dieren der bossen doen zijn. Op een stille, ontzettend koude mid dag. even vóór drie uur, terwijl het daglicht zonk, bracht de kronkelende stroom, wiens bevroren oppervlakte gedurende vele mijlen door Willis de heirweg geweest was, hem ten laatste aan een bocht van de Peace River, een punt van waar hij in vier of vijf dagen een nederzetting bereiken kon. Daarom was dit punt belangrij ker voor Willis dan een gewone plaats om te kamperen. Maar het trof hem als iets merkwaardigs, dat Jan even veel belangstelling in dit oord toonde als hij zelf. ,,Het lijkt wel of die drommelse hond alles weet", mompelde hij, toen hij Jan heen en weer zag draven, met zijn neus op de platgetrapte sneeuw, ijverig zoekend en opgewon den met zijn staart zwaaiend. ,,Hier is toch zeker geen wild langs gekomen", dacht Willis, anders zou den die wolven er wel als de drom mel bij geweest zijn." Hij kon een mijl achter hem zijn onvermoeid escorte, dat hen de laat ste week volgde, horen huilen. Na dat hij een vuur van dennetakken gemaakt had riep hij de honden bij zich om ze te voeren. Jan scheen niet van plan te zijn om aan zijn roepstem te gehoorzamen, en liep nog ijverig zoekend heen en weer. Willis moest hem apart en streng roepen. „Blijf hier", zei hij scherp. „Dit is geen plaats voor jagen en pic-nic- partijtjes, dat verzeker ik je. Je bent wel groot en stevig; maar die heren daar ginds zouden er niets in zien je te overvallen en op te eten, alsof je een beschuitje was. Ze zijn vijftig tegen één en hongerig genoeg om hout te eten." Nadat hij zijn rantsoen had opge geten, toonde Jan neiging om weer rond te gaan dwalen, hoewel zijn makkers, met gespitste oren en over- eindstaande nekharen door het gehuil der wolven, zo dicht bij het kamp vuur kropen als ze maar durfden. „Hm! Niets voor jou om met plan nen van zelfmoord rond te lopen; maar vanavond lijkt het er toch op. Kom dan maar hier", zei Willis. (wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5