Hongaren in Zeeland vierden kerstfeest VLIEGENDE SLEPERS MET ATOOMMOTOR 10.000 METER OPRUIMING HET STOFFENPALEIS Proces tegen Röhrig wordt herzien HERINNERINGS-MEDAILLE Terneuzense gemeentebode vijfentwintig jaar in dienst St.-Jansteen zal hardnekkig vechten tegen annexatie Weer expositie van Kunstkring Het Zuiden*' te Ylissingen PORT SAID JUICHTE Gouden Zuster in Groenendijk Op 2 januari Burgemeester vóór verzetsuitingen ..Baas" Bol van Arlis overleden. Inwonertal van Nederland naar de elf miljoen Adenauer sprak met Nehroe Hoogoventoernooi nu geheel bezet Wereldz wemrecords blijven alsnog geldig MEJ. VOOGD WON DE WISSEEBEKER WOUDSTRA EN MELSE LEIDEN Kersttoernooi te Oostburg Schuttersconcours te Kapelle Schieting te Biervliet EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN Toekomstvisioen van luchtvaartspecialist Amerikaanse professor naar Sovjet-Unie Letten riepen afgevaardigde uit Moskou terug ENKELE ZEER SPECIALE AANBIEDINGEN Fantasie japonstof, 140 breed, wol 2.49 DAGBLAD DL STEM VAN VRIJDAG 28 DECEMBER 1956 5? De burgemeester van Vlissingen, het winterse, van de naakte, nog nat mr. B. Kolff, heeft de kerstexpositie besneeuwde bomen, kortom een van de kunstkring ,,Het Zuiden" ge opend, die dit jaar in één van de appartementen van Britannia' wordt gehouden. Deze tentoonstelling om vat werken van zestien leden van de kunstkring. Zij zal tot na nieuwjaar te bezichtigen zijn. Mr. Kolff heeft in zijn openings woord de grote animo geschetst, waarmee door de Vlissingse ama teurs wordt gewerkt. Hij memoreer de, dat de kring thans 35 jaar be staat. Dat de culturele raad Vlis singen b. en w. heeft geadviseerd een subsidie aan de kring toe te ken nen, hetgeen ook is geschied, zag de burgemeester als een bemoedigend teken. De kerstexpositie, die nu reeds enige jaren in successie is ge houden, zag hij als het bouwen aan een goede traditie. Verheugd was de heer Kolff. omdat hij kon meedelen dat de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" een bijdrage van honderd gulden aan de kring heeft geschon ken. De heer Louw van der Steen nam de cheque voor de kring in ont vangst.' Tevoren had de burgemees ter een bijzonder woord van welkom gericht tot de gedeputeerde, de heer J. Schout, en de directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk, mr. J.F. Horn- stra. Hoewel de tentoonstelling als ge heel de exposanten kregen een be paalde ruimte toegewezen, die zij naar eigen smaak en behoefte kon den inrichten - een wat rommelige indruk maakt, zijn er werken te zien die een waarachtig kunstenaarsschap verraden. Op Frans Maas na zijn de leden van de kring alle amateurs; zij hebben zich. hoewel het werk, zoals burgemeester Kolff zei, naar kwaliteit en aard zeer gevarieerd is, over het algemeen uitstekend kunnen losmaken van allerlei dilettantistische dogma's. Louw van der Steen bewijst dit met zijn .Vissershaven" (olieverf), een sterk doek, fijn van kleur, getui gend van een geheel eigen visie. Een harmonisch werk. Louw van der Steen heeft zich, evenals zijn buur man-exposant, de Middelburger Piet Bulthuis, ook voorbeeldig beperkt in het aantal inzendingen. Bij enkele an dere exposanten wreekt zich de ge ringe ruimte. De mistroostigheid werd in Clochard" goed getroffen; twee rake rietpentekeningen completeren deze inzending, die van talent ge tuigt. Een sterk sferisch beeld gaf Piet Bulthuis met zijn ..Mist en dooi" (olieverf), waarin alles is vervat van Dezer dagen berichtten wij, dat Zuster Dorothea van de Orde der Franciscanessen te Bergen op Zoom op Driekoningen het feit hoopt te herdenken, dat ze een halve eeuw ge leden geprofest werd. Ten onrechte werd hierbij vermeld dat Zuster Do rothea (in de wereld mej. P.Nagt- zaam) verblijft in het St.Catharina- gesticht te Bergen op Zoom: zij is nl. werkzaam in het St.Antoniusge- sticht te Groenendijk. beeld van een reeds tanende winter. J.H. Popma verstaat de kunst van het aquarelleren. Fraaie, heerlijke tinten weet hij te scheppen, hetgeen bijzonder goed tot uiting komt in de aquarel ..Brugge". Drie werken zijn er van Popma te zien; zij bevesti gen een samengaan van geestkracht en beheerste techniek. Hetzelfde voor wat de techniek betreft kan worden aangetekend voor de aquarellen (stillevens) van P.C. Wondergem. Wondergem legt bijzonder het accent op de stofuit drukking; hoewel sommigen, meer „modernen" zich liever van deze schildertrant willen distanciëren, is het goed, dat er nog kunstenaars zijn, die bewijzen, dat zij op een de gelijke, zij het dan traditionele wijze het penseel weten te hanteren! De ruim 90-jarige Ger. Jacobs kwam met drie olieverven, waarvan „Schitte ring" zowel qua afmeting als qua kunstwerk een grote plaats inneemt! „Bomen in Bloei" van deze zelfde schilder is eveneens een fijn werkje. Frans Maas tenslotte, zond een vijf tal etsen in, die stuk voor stuk zijn vakmanschap dat zich vooral in etsen uit verraden. „Doorkijkje" en vooral Duinrand" zijn twee bijzonder fraaie beelden, Dank zij veler goede zorgen is aan de zeventien Hongaren, die nog in het kamp te Biggekerke zyn en de twaalf die te Vlissingen werk en on derdak vonden een goede Kerstmis bezorgd. In het kath. militair tehuis „De Thuishaven" te Vlissingen schaarden zij zich rond de kerstboom en luis terden naar het kerstverhaal, dat hun kameraad Hetyey voorlas. Er was een gemeenschappelijke maaltijd met pakjes van het Zeeuw se comité en diverse goede mensen. Tot vier uur 's nachts was men ge zellig bij elkaar en daarna gingen al len, ook de niet-katholieken, naar de Nachtmis in de parochiekerk. Een heerlijk ontbijt werd hun ver volgens aangeboden in het St.- Jo seph ziekenhuis en tenslotte maakte kapelaan Kroon met de Hongaren een excursie over Walcheren. De rest van de dag werd feeste lijk in „De Thuishaven"doorgebracht. Ook de kleine tachtig Hongaren die nog in Burghsluis vertoeven, hebben heerlijke kerstdagen gehad. Voor hen zorgde vooral de Zierikzeese paro chie. De Nachtmis werd ook hier door hen bijgewoond. Er zijn gemeenteboden en gemeen- sfeervol en van een grote technische teboden. Men kan deze, misschien bescheiden, maar toch veel omvatten- precisie Fluwelig zijn de tinten in „Duinrand", dat met een uiterst ge voelige pen werd vastgelegd. Kritiek zou er kunnen bestaan op het werk van J. C. Kok. omdat deze schil der zich óf te bewust heeft laten be- invloeden door zijn Vlissingse confrère Phil óf zich louter heeft willen over geven aan imitaties. ineens een Gemeentebode met een hoofdletter. Wij willen daar de aandacht op ves tigen omdat de heer Sol op de tweede dag van het nieuwe jaar vijf en twin tig jaar geleden in dienst van de ge meente Terneuzen kwam. En nu is er - zelfs geen kind meer in Terneuzen, de functie op verschillende manieren deze martiale, waardige figuur Ter gelegenheid van de tweede in stallatie van president Eisenhower en vice-president Nixon is een in stallatie-medaille uitgegeven. De medaille is ontworpen door de heer Walker Hancock van de Academie voor Schone Kunsten van Pennsylvania. vervullen. Men kan het doen op de manier waarop gemeentebode Sol van Terneuzen het doet en dan wordt het Zoals te voorziefi was is de aange kondigde annexatie van Steens grondgebied bij de gemeente Hulst een punt van bespreking geworden in de raadsvergadering van donderdag avond. Raadslid Engels had de uiting van de bewoners van dit annexatie- gebied reeds gezien door bepaalde leuzen, die op de Tragel en aan de kerk waren geschilderd en vroeg of er door B. en W. reeds iets tegen deze annexatie gedaan was. De voorzitter deelde hierop mee, dat rechtskundig advies was ge vraagd. aan mr. Van Haren en dat deze een gehele dag hiervoor te St. Jansteen was geweest, om een en an te bezichtigen en met B. en W. te bespreken. Zeer binnenkort zal mr. van Haren rapport uitbrengen, ter wijl hij dan tevens met de raad van gedachten wil wisselen Wat betreft de uitingen van de bewoners van dit annexatiegebied, moet de voorzitter opmerken, dat hij de laatste zal zijn om dit te beletten. D t naar aanlei ding van de opmerking van de heer P. B'.ommaert, dat hij het schilderen van figuurtjes en zo geen methode vond van uiting. De heer van Acker stelde voor, om geen trottoirs meer te leggen op de Absdaalsestraat om dat „wij dit toch wel kwijt zullen geraken", meende hij. De voorzitter merkte op dat deze trottoirs door de provincie worden gelegd en dat de gemeente hierin slechts een bijdrage geeft van f 2000,Hij zou het ver der onhoffelijk te vinden tegenover de bewoners van de Absdaalseweg, want hier zou men zeggen: ze laten ons nu reeds in de steek, terwijl het toch nog niet zo ver is, Want zo mericte dt voorzitter verder op: Wij zullen ons tegen deze annexatie verweren tot het uiterste". Met algefhene stemmen werd besloten om de beheers- en on derhoudsplicht van de Geslechter.dijk. van de polder St. Jansteen over te nemen. De voorlopige vaststelling van de gemeenterekeningen over de dienstjaren 1952—1953—1954 werd uit gesteld tot de volgende raadsverga- ring. Dit op voorstel van de heer van Acker. niet kent. Dit is ook heel begrijpelijk want de zilveren jubilaris heeft het gezonde standpunt ingenomen (en dit al vanaf de eerste dag dat hij in dienst kwam) dat een ambtenaar er is voor de mensen en niet omgekeerd. Zo heeft hij gedurende zijn dienst tijd meer dan 3000 bruidsparen de trouwzaal binnengeleid en.op hun gemak gesteld. Drieduizend echtpa ren, dat zijn zes duizend mensen, dat betekent de helft van het aantal inwo ners van Terneuzen. Maar het zijn niet alleen de bruids paren, die de steun van de heer Sol behoeven. Voor veel mensen is het gemeentehuis een heiligdom van al- les-wetende en alles-beslissende man nen en zij treden daar dan ook met gepaste eerbied binnen. Maar wan neer zij door de alles-begrijpende ge meentebode zijn gerust gesteld, dat de burgemeester heus wel mee valt en beslist naar klachten en wensen luistert, wel dan gaan ook deze be- zoekers met lichtere tred binnen. De heer Sol, die ook tal van func ties in het maatschappelijke leven be kleedt (zoals lid van het chr. school- I bestuur, secretaris van het oorlogs- j gravencomité en van het Kon. Wilhel- minafonds en bestuurslid van de re classering) kan nog negen jaren zijn functie van gemeentebode vervullen. Dan is hij aan zijn pensioengerechtig de leeftijd toe. In de leeftijd van 56 jaar is over leden Abraham Bol. in leven opzich ter van de levende have in Artis. Het overlijden van de heer Bol is voor Artis een zware slag. Hij was in Artis de man, die alles wist. die iedereen raad en hulp gaf. Overal en altijd was hij aanwezig. Hij verdeelde de werkzaamheden bij de oppassers, zorgde voor het transport van dieren van en naar Artis. Mèt ,.baas" Bol is een van zijn zor genkinderen gestorven: de okapi, de trots van de Amsterdamse diergaarde. Volgens opgave van het C.B.S. be droeg het aantal inwoners van ons land op 1 november jl. 10.934.632. In de eerste 10 maanden van dit jaar be droeg het aantal huwelijken 76.295 (v. j. 74.287), het aantal levendgeborenen 194.707 (v.j 193.514) en het aantal over ledenen 70.313 (v.j. 67.256). Voorts zijn er in de eerste 10 maanden van dit jaar 41.724 (v.j. 42.914) personen ge ïmmigreerdterwijl het aantal emi granten 52.579 (v.j. 49.563) heeft be dragen. Tien jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest tot 22 december 1948 heeft de officier van Justitie bij de bijzondere strafkamer van de i Utrechtse rechtbank geëist tegen de voormalige leider van het beruchte j gevangenkamp te Rees (Did.) P. D. Röhrig. Destijds was de verdachte door het bijzonder gerechtshof tot zes jaar ge- vangenisstraf veroordeeld, welke straf door de bijzondere raad van cas satie werd verhoogd tot 17 jaar. Op last van de Hoge Raad wordt dit von nis thans herzien in verband met nieuwe gezichtspunten onlangs ge opend door recente verklaringen, Nadat de laatste Engels-Franse troepen uit Port Said waren ver trokken, namen de Egyptische troe pen de stad weer in. Een jubelende menigte begroette de Egyptenaren. De Indische minister-president Neh roe en de Westduitse bondskanselier, Adenauer, hebben donderdag op het vliegveld van Duesseldorf ruim vijf kwartier gesproken over gebeurtenis sen in het Midden-Oosten en midden- Europa. Adenauer zei later, dat Nehroe en hij het met elkaar eens bleken te zijn. Hij zei in de toekomst gaarne nogmaals de gelegenheid te willen hebben met Nehroe van gedachten te wisselen. Ook Nehroe zei de West duitse bondskanselier gaarne van tijd tot tijd te willen ontmoeten. vooral van Duitse zijde ingebracht. In zijn requisitoir verklaarde de of ficier van Justitie de aan verdachte ten laste gelegde feiten bewezen te achten. De destijds hiervoor opgelegde straf vond de officier op zichzelf niet te hoog, maar het feit, dat aan enkele van Röhrigs medeplichtigen, zeker niet minder schuldig dan hij, aan zienlijk geringer straffen waren opge legd, was vooï hem aanleiding thans een minder zware straf te requireren. Bovendien wilde hij rekening houden met het feit, dat zich in de mentali teit van Röhrig sinds zijn detentie in Nederland, een belangrijke wijziging ten goede had voltrokken. De twee open plaatsen in de hoofd groep van het 19e Hoogovenschaak toernooi, van 10 tot en met 20 janu ari te Beverwijk, zullen worden inge nomen door mr. E. Spanjaard (Utrecht) en J. Bink, een veelbeloven de jeugdige speler uit het verenigd Amsterdams Schaakgenootschap. Hiermede zet de organisatie dus een traditie voort om jeugdige, spelers naar voren te brengen Voorbeelden hiervan zijn: Donner, Bouwmeester en Roessel. De hoofdgroep ziet er nu als volgt uit: Pilnik (Argentinië), Toran (Span je. Matanovic (Zuidslavië), Q'Kelly de Galway (België). Stahlberg (Zwe den) en de Nederlanders: Donner, Kramer, van Scheltinga, Spanjaard en Bink. De bepaling, dat wereldrecords al leen zullen worden erkend indien zij in een 50 meter of 55 yardsbad zijn gemaakt, wordt pas van kracht op 1 januari 1957. De records welke voor die datum in 'n 25 meter- of een 25 yardsbad zijn verbeterd, zullen der halve wel voor erkenning door de Fina in aanmerking kunnen komen. Deze bepalingen hebben verstrek kende betekenis voor de Nederlandse zwemsters. Al de records, die op naam staan van Nederlandse meis jes blijven geldig. Zelfs die, welke gemaakt zijn na het congres van de Fina van 26 no vember, waarop het besluit werd ge nomen, zoals dat van Mary Kok op de 4 x 100 meter wisselslag persoon lijk (gemaakt op 2 december te Hil versum) en rïat van de Nederlandse dameszwcmplocg on de 4 x 100 meter wisselslag estafette (van 8 decem ber te Zwolle). Een aantal leden van „Wilhelmi- na" te Middelburg legde de vaardig- heidsproeven van het KNGV af. Mej. C. Voogd slaagde met 93,8 punt voor de tiende maal en kwam daardoor definitief in het bezit van de wissel- beker. Bij de dames-senioren slaagde me vrouw v. Rijswijk met 68,4 punt voor de achtste maal en bij de dames N. Bouwense met 81.4 punt eveneens voor de achtste maal. Beiden ontvin gen voor deze prestatie het gouden onderscheidingsteken. VEERTIEN VAN DE vijftien resul taten van wedstrijden, die op het pool-formulier van de Apeldoornse Boys voorkwamen, hebben twee Aoeldoornse arbeiders juist inge vuld. Dat leverde hun een eerste prijs op van ƒ60.000,--. (Schaakcompetitie) In de strijd om het persoonlijke schaakkampioenschap van Zeeland hoofdklasse wist J.L. Woudstra zijn tweede partij tegen ir. J.J. Elzer- man te winnen. Bovendien won hij ook nog van Jansen, zodat hij nu met drie pun ten uit vier partijen aan de kop staat, gevolgd door ir. Elzerman met 2 uit 4, A.J. Niemarkt met 1. uit 2 en Jansen met 0 uit twee. In de eerste klasse eindigde de strijd om de voorlopige bezetting van de bovenste plaats tussen M. de Wit en H.J. Melse in een overwinning voor Melse, die dus de leiding heeft gevolgd door De Wit en Van Belzen, die baas bleef over A.Mast. Flisse- naalje en v.d. Hoek besloten tot remi se, zodat de stand nu als volgt luidt: H.J. Melse 3,5 uit 4; M. de Wit en K. van Belzen 3 uit 4; W. Flissen- aalje 2.5 uit 4; M.C. v.d. Hoek 1,5 uit 4; L.J. Woudstra 1 uit 3; J.P.L. Zonruiter 0,5 uit 3; A. Mast 0 uit 4. (Biljarten) Nooit was de deelname aan het traditionele kersttournooi zo groot als dit jaar. Alle plaatselijke kam pioenen van W. Zeeuwsch-Vlaande- ren en enkelen uit Belgie gaven ac te de présence. Het werd weer sport van de bovenste plank. Reeds in de eerste ronde was er volop sensatie. A. de Jonge schotel de fris van de lever een der zwaarste koppels, G. de Vreeze en A. v.d. Ge- zelle een partij biljart voor, waar geen kruit tegen was gewassen. In de 2e ronde trok vooral de presta tie van E. Hinseman de aandacht. Geen zweem van angst vertoonde deze toen hij tegenover de machtige Clayssen kwam te staan. Het feit dat hij de 78-jarige De Neve als koppel- genoot had, liet hem koud. Hij toon de zich zo oppermachtig, dat de gro te rivaal Clayssen de vlag moest strijken. Trok 't feit van E. Verstrae- ten, die de partij in één beurt af stootte veel aandacht, nog meer sen satie bracht Oosterbaan. D. Standaert miste een eenvoudige trekstoot, waardoor hij op 49 strand de. Oosterbaan harkte eerst een 14-tal caramboles bij elkaar, waarna hij de ballen in droompositie kreeg. Toen ging het biljartregister open en draai de de carambole-machine op volle toeren. Nog eenmal kwam hij in moeilijkheden, maar millimeterzuiver produceerde hij de losband. Met een ovatie van het publiek bracht hij de partij ten einde. Krachten gesloopt In de laatste ronde bleek, hoezeer de krachten van deze matadoren wa ren gesloopt. Ineens scheen het spel. geremd, waardoor verschillende out siders met de ereplaatsen gingen strijken. De uitslag was: 1. van Overbeek- Verplanke 2. Wage - Boone (B) 3. Gijs (Ede) - Bogers (Oostburg) 4. de Windt - Brandt (Breskens) 5. Ooster baan - Simpelaar 6. Hinneman - de Neve 7. De Jonge Babijn. Op Tweede Kerstdag werd door de hangboogsociëteit „Willem Teil" te Kapelle een concours op de liggende wip georganiseerd, waaraan werd deelgenomen door 15 schutters van 9 sociëteiten. De uitslag was als volgt: Hoofd vogel Chr. Schoonacker, Kunst en genot, Goes. Ie en 2e zijvogel A. van Wille- gen. Willem Teil, Kapelle. Ie hoofdkal C. Rijk, Zeelandia, Ovezande. 2e hoofdkal L. de Wilde, Juliana, Oude- lande. Ie onderkal C Rijk, Zeelandia, Ovezande, 2e onderkal A. Schouwe- naar. Batavieren. Goes. Ie klep A. Sorber, ADLM. Kwadendamme, 2e klep J. Glas, Willem Teil. Kapelle, 3e kiep C. Bek, Soranus, Heinkenszand. Bij Hepman van den Hemel was een wildschieting georganiseerd door de schuttersvereniging „de Getrouwe Broeders". De hoogvogel was voor R.Thomas uit Hoofdplaat, de eerste zijvogel voor J.Wijffels uit Biervliet en de 2e zijvogel voor B. de Pauw uit Hoofdplaat. De meeste kleine vo gels zijn geschoten door G.Thomas. KLASSIEKE LETTEREN Aan de universiteit te Nijmegen, slaagde father G. Doene uit Kwaden damme voor het kandidaatsexamen klassieke letteren. DEN BOSCH, 27 dec. Op de markt van vandaag zijn aangevoerd 3219 stuks vee, zijnde: 1266 runderen, 193 vette kalveren, 670 nuchtere kalveren, 31 fokzeugen, 117 slachtvarkens, 17 lopers, 784 biggen, 135 schapen, 7 gei ten. De prijzen waren: melk- en kalf- koeien van 725-1100; guiste koeien 640-825 zware soorten boven notering; kalfvaarzen 675-980; klamvaarzen 600- 700; guiste vaarzen 625-750; pinken 460-675; graskalveren 270-390; nuch tere fokkalveren 105-160; nuchtere slachtkalveren 50-70: zware soorten 77.50-100; lopers 68-82; biggen 34-56; drachtige zeugen 250-325; schapen 80- 110; vette lammeren 80-100 gld. p. st. Aanvoer slachtvee: 520 stuks. Prij zen extra kwal. vaarzen 3.15-3.30, le kw. 3.00-3.15, 2e kw. 2.70-2.90. 3e kw. 2.50-2.65, worstkoeien 2.40-2.50, vette stieren 2.80-2.95, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren prima soor ten 2.85-3.15, vette kalveren midden klasse 2.50-2.75. vette kalveren lichte soorten 2.15-2.35, nuchtere slachtkal veren 1.30-1.50, zware soorten 1.65-2.00, slachtzeugen 1.65-1.75, jonge slachtvar kens 1.78-1.84, alles per kg lev. gew. Minder aanbod van rundvee'. De handel in melk- en kalfkoeien ver liep spelend. Prijzen bleven ongeveer gehandhaafd. Guiste koeien handel rustig, prijzen even lager. De handel in jongvee had een traag verloop èn niet geheel prijshoudend. Minder aan bod van vette kalveren, handel wil liger, prijzen vaster. De zware soor ten nuchtere slachtkalveren werden, ruim prijshoudend verhandeld. Lichte soorten nuchtere slachtkalveren wer den ruim prijshoudend verhandeld. Lichte soorten handel redelijk goed, met weinig verandering in prijzen. Minder aanvoer van schapen en vette lammeren, handel redelijk, prijzen bleven op gelijk niveau De handel in fokzeugen verliep rustig, echter wel prijshoudend. Korte aanbod van lo pers en biggen, handel tamelijk vlot, prijzen even vaster. Minder aanvoer van slachtvee, handel willig, prijzen lager. De handel in slachtzeugen ver liep bij kort aanbod vlug, prijzen, vaster. Mannheim 208 (—71. Kaub 180 (—4) Trier 198 (—6), Koblenz 208 (—7), Keulen 189 (—12). Ruhrort 400 (—13) Lobith 1030 16), Nijmegen 817 14), Arnhem 830 14), Eefde 364 12), Deventer 263 12), Namen, la Plante 166 (+4). Maastricht hoofd- sluis 4390 (-5), Borgharen 4023 i17), Belfeld 1180 (—13), Grave 503 (+10). Volgens de inlichtingendienst van de Sovjet-Unie zou dezer dagen de Amerikaanse professor Macker met zijn vrouw naar Rusland zijn gegaan en het Russische staatsburgerschap hebben aangevraagd. De profesosr, die naam heeft gemaakt op het gebied van de aardmeetkunde, was voor een congres naar Stockholm gereisd. Daar stelde hij zich, volgens dit bericht uit Russische bron, in verbinding met de Sovjet-ambassadeur Kiezers in het stemdistrict in Sov jet-Letland hebben hun afgevaardig de in de Opperste Sovjet teruggeroe pen, omdat „hij het grote vertrouwen, dat in hem was gesteld, niet heeft gerechtvaardigd en niet de instruc ties van zijn kiezers heeft uitge voerd". Een zeer groot sleep- vliegtuig, dat wordt aangedreven door atoomkracht en dat 'n aantal passagiers- of vrachtvliegtuigen achter zich door de lucht trekt, is het vi sioen van de heer E. P. Hawthorne, direc teur van de Hawker Siddeley Nuclear Po wer Company, een Engelse onderneming, die zich speciaal toe legt op de praktische toepassing van atoom energie voor allerlei doeleinden. De heer Hawthorne ver telde dit aan leden van de Royal Aeronautical Society tijdens een voordracht die hij onlangs voor hen hield en waarop hij de toepas sing van atoomenergie vooi de voortstuwing van vlieg tuigen behandelde. De grote moeilijkheid bij de toepassing van atoom energie in vliegtuigen Is, dat de noodzakelijke af scherming tussen de reac tor en de inzittenden ton nen gaat wegen; deze zal moeten bestaan uit een zeer dikke loodwand plus nog lagen van boron en lithium, afgewisseld met ijzer. Voorts zal er nog een aparte afscherming nodig zijn als het vliegtuig op de grond staat om het grondpersoneel te bescher men. Een dergelijk vliegtuig zou tenminste 67.500 kg gaan wegen, misschien zelfs wei het dubbele; het zal een snelheid kunnen behalen die op 1800 meter 2'/i maal zo hoog is als die van het geluid en een be talende lading van 4"t ton kunnen vervoeren. De mo tor zal een vermogen moe ten hebben van 250 mega watts, hetgeen gelijk staat met 355.000 pk. De beide motoren zullen geplaatst worden aan de uiteinden van twee korte vleugels, terwijl aan hen warmte zal worden toegevoerd vanuit een reactor, die ergens midden in de romp is ge plaatst; door de vleugel lopen dan twee leidingen waardoorheen vloeibaar metaal naar en van de mo tor loopt. Het startvermogen zal twee- tot driemaal zo groot moeten zijn als het kruis- vermogen en het zal nog heel wat hoofdbrekens kosten om voor de start het benodigde extra ver mogen aan de reactor te kunnen onttrekken. Extra motoren of raketten vooi de start zouden de oplos sing kunnen zijn. De grootste moeilijkheid met een atoomvliegtuig zal zich echter pas voordoen als zo'n vliegtuig veron gelukt; als er iets mis gaat met een reactor zal deze niet ontploffen, hij zal dan een veel grotere hoeveel heid warmte gaan produ ceren met als gevolg, dat alles er omheen zal ver pulveren en wegsmelten en de streek waarin het verongelukte vliegtuig is neergekomen ernstig met radio-activiteit besmet zal worden. Dergelijke risico's wil men dus tot elke prijs vermijden De funeste invloed van de radiio-actieve straling op het menselijk organisme moet zoveel mogelijk wor den tegengegaan. Bij mili taire vliegers en andere bemanningsleden is de hoe veelheid straling waaraan men in een bepaalde pe riode blootstaat gemakke lijk te controleren, maar bij passagiers, die in ci viele vliegtuigen reizen is dat bijna ondoenlijk. Elke invloed van de straling moet hier dus worden uit geschakeld, maar als men de reactor zo wil afscher men dat uitstraling onmo gelijk is, krijgt men zo'n zwaar geheel dat alleen daardoor het atoomvlieg tuig al een onmogelijkheid zou worden. Daarom heeft men het plan opgevat om de reac tor onder te brengen In een onbemand sleepvlieg- tuig, dat op een bepaalde hoogte langs een vaste route heen en weer vliegt Dank zij het uiterst gerin ge brandstofverbruik van een kernreactor heeft een dergelijk sieeptoestei een vrijwel onbeperkt vliegbe- reik en kan het dus we ken, en zelfs maanden langs deze route blijven vliegen. De vliegtuigen met passagiers of goederen stijgen op eigen kracht van de vliegvelden op en ha ken in de lucht aan het sleepvliegtuig. sleept hen dan naar bestemming waar zjj los koppelen en landen. Deze „vliegende sleep boot met atoommotor" heeft diverse grote voor delen. De straling kan, dank zij de afstand tussen het onbemande sleepvlieg tuig en de toestellen die er door gesleept worden, geen invloed uitoefenen op de inzittenden van deze vliegtuigen. De reactor kan constant met hetzelfde ver mogen blijven werken met als resultaat een bijna on beperkt vliegbereik. Verder gaat et* geen tijd verloren voor het maken van landingen want het sleepvliegtuig vervolgt zijn weg, al of niet met andere vliegtuigen op sleeptouw Dit systeem heeft volgens mr. Hawthorne een rede lijke kans te worden ver wezenlijkt; het sleepvlieg tuig zal een groot toestel worden en het zal veel moeite kosten om het te ontwikkelen, maar als het er eenmaal is zal het be slist aan de gestelde ver wachtingen beantwoorden. 3A bij Dit hun Mantelstoffen, japonstoffen, tweed, ribfluweel, peignoir- stoffen, fantasiestoffen, rokstoffen, enz. enz. in een zeer radicale van 14.90, 8.90, 6.90 Op onze zeer uitgebreide collecties jersey, kamgaren, cocktailzijde, bruidszijde, enz. BELANG R IJ KE KORTINGEN. Mantelstoffen, 150 breed, in vele dessins 3.90 Zijden ottoman, zwart, 90 breed 2.89 Zceland's grootst gesorteerde speciaalzaken in zijden en wollen stoffen, brengen U Zeeland's grootste OPRUIMING van een enorme collectie ivollen sloffen GOES, Lange Kerkstraat 44, Tel. 2273 TERNEUZEN, Nieuwstraat 68, Tel. 2940

de Stem | 1956 | | pagina 3