Herverkaveling in Zeeland maakte de balans op Torenflat te Vlissingen ZUID-BEVELAND Het program in Zeeland NCB-kring Oostburg feestte bij zestig-jarig bestaan Vaststelling ouderdoms- premie zelfstandigen INTERIEUR MATRASSEN VROOM DREESMANN Priesterjubilea in 1957 Iets meer dan de helft der begrote 200 miljoen verwerkt Voor 50 miljoen in 1956 besteed RYNBENDE Fathers van Mill Hill Walcheren MIDDELBURG DE GODSHUIZEN IN 1955 Hoogwaterstanden Mgr. Bekkers kreeg felicitatie-telegram Triumpr w y ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN Esmoreit speelde „Verdronken land*' AGENDA Vandaag Morgen We I Gou( G) Ad ci me Letl afgev; Mos DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 28 DECEMBER 1956 De herverkaveling Zeeland heeft nu 1956 ten einde spoedt even een blik achterwaarts geworpen en gekeken wat er sinds 1954, toen er ge start werd, tot stand kwam. Dit is waarlijk niet gering geweest, want van de totale begroting a 200 miljoen is er.tot heden al 106 miljoen verwerkt. Voor 1957 is opnieuw 40 miljoen geraamd. Daarvan komen 22 miljoen Schouwen-Duiveland ten goede; 11 miljoen Tholen; 6.7 miljoen de Zak van Z.-Beveland en 0.3 miljoen Baarland. Kan men in dit tempo voortwerken dan is het cultuurtechnisch werk in de voormalige rampgebieden waar thans „hcrverkaveld" wordt, ge reed, maar het administratieve en kadastrale werk zal dan nog menige maand vergen. Ir. Appelman, die de pers een en ander meedeelde, kwam over ie on der zijn directie uitgevoerde werken met veel gegevens voor de dag. De Herverkavelingscommissie Zee land heeft ook in 1956 in het kader van het toegestane krediet voor 40 miljoen verwerkt en besteed. De egalisatiewerken op Schouwen, Tholen en Z.-Beveland vorderden 21.4 miljoen; de wegen 11 miljoen; de wa terlopen, gemalen en kunstwerken 3.8 miljoen, de schadevergoedingen 2.4 miljoen; de boerderijenbouw 3 ton en de rest 1,1 miljoen. Daarnaast is voor de herverkave ling Walcheren, die langzaam haar beslag krijgt, nog 9 miljoen uitge geven en voor de ruilverkaveling te Eede en cultuurtechnische werken van kleiner omvang in heel Zeeland f 1.330.000. Op de begroting 1957 is voor Wal cheren nog 5 miljoen uitgetrokken. Stand van zaken De herverkaveling Walcheren is goeddeels gereed. Hetzelfde kan wor den gezegd van Waarde waar van de 850 ha, nog slechts 40 ha in bewer king is. In de Zak van Z.-Beveland is (Advertentie) Alleen morgen ZATERDAG kunt U profiteren van deze oorspronkelijk voor EXPORT bestemde merk „Ixia" de luxe binnenwerk van prima gehard veren staal 15 JAAR GARANTIE op het binnenwerk fraai satijn damast overtrek in de kleuren; groen - goud of terra xomer- en winterkant geheel ZONDER noppen of knoopjes, de ideale gladde ligging NORMALE PRIJS een persoons 75.- twee persoons 120.- Maar alléén morgen, zater dag 29 december voor de SPOTPRIJS van een persoons C(1 80 x 190 cm l-." J dü 1 delig Twee persoons 120 x 190 cm 2 delig k Profiteer hiervan! Haast U! Breda - Bergen op Zoom van de 4200 ha nog slechts 750 ha ge reed en 260 in bewerking. Op Tholen moet van de 10.800 ha nog 6300 uit gevoerd worder. en op Schouwen- Duiveland. het „grote zorgenkind", van de 18.000 ha nog 8200. Van de cultuurtechnische werken is dus ongeveer één derde gereed, maar omdat men met waterlopen en wegen al veel verder is, kan toch worden gezegd, dat iets meer dan de helft is afgewerkt, overeenkomstig het ver werkte bedrag. Mechanisatie De herverkaveling is thans, in te genstelling met de aanvang groten deels gemechaniseerd n.l. voor 95 pet De handkracht is van lieverlee ver vangen door draglines, bulldozers, scrapers, enz., omdat men er vlugger mee opschiet en voor hetzelfde geld meer gedaan krijgt Alleen op Tholen, met veel werk loosheid onder de landarbeiders, wordt uit sociale overwegingen de handkracht nog ingezet en ziet men kruiwagen en schop soms domineren. Door deze mechanisatie is het aan_ tal arbeiders in de herverkaveling veel constanter en des zomers, wan neer het beste met het zware mate riaal kon worden gewerkt, is er eer der een stijging dan een teruggang. Door elkaar zijn in de herverkave ling Zeeland 1200 mensen bezig en in de herverkaveling Walcheren 400. In beide herverkavelingen werkte men in de topmaanden mei en juni met niet minder dan 250 darglines; 'n zeventig bulldozers; 'n 15 drair.eer- machines en ruim 200 auto's. Achtergebleven De Poortvlietse Weihoek en Cou- dorpe (Z.-Bev.) vormden „achterge bleven gebieden" en daaraan is door de herverkavelingsdienst veel aan dacht besteed. In de Weihoek zullen boerderijen komen en dank zij de grondverbetering is er veel meer bouwgrond ter beschikking. Cou- dorpe is vrijwel klaar en van een slecht gebied omgewerkt tot een pol der, waar de meeste gewassen met succes geteeld worden. Een gebied, waar ook'flink is ge saneerd, is dat naast de z.g. Kop van Schouwer., de fruitteeltsector bij Haamstede. Het fruitteelt-areaal is hier uitgebreid met 35 ha. welke verdeeld zijn onder 17 fruittelers. Daardoor is bereikt, dat alle fruit telers in deze streek over 5 ha grond beschikken en daar nu een modelge- bied is ontstaan. St. Anr.aland, zo vertelde ir. Ap pelman nog, kreeg een contingent van 50 huizen toegewezen ter vervan ging van krotwoningen en met een speciale financieringsregeling. Enkele ervan zijn al bewoond en binnenkort komen er weer r.egen klaar. Dertig huizen zijn al toegewezen en twintig houdt men er in reserve. Al met al een belangrijke verbetering, welke de dorpsgemeenschap aldaar ten goede komt. Kosten verantwoord Een buitenstaander wrijft zich de ogen wel eens uit wanneer hij hoort van de tientallen miljoenen, welke in de Zeeuwse bodem werden gestoken. Dit lijkt inderdaad op het eerste ge zicht buiten verhouding veel maar men moet alles zien tegen de achter grond van oorlog, inundaties en stormramp. Die hebben Zeeland bo venmate geteisterd en het was een nationale plicht de schade te her stellen Bovendien zijn de in de herverka veling gestoken sommen, geen weg gegooid eeld. Alles zal in de toekomst ten opzichte van het nationaal inko men, zijn rente afwerpen en wat men doet voor de wegen en de ver kaveling geldt voor eeuwen en niet voor jaren. Bioscoopgebouw Hulst brengt deze week een nog nergens eerder ge draaide Italiaanse film ..Het rijst- meisje" (18), het verhaar van een arm en knap meisje, dat op een van de grote rijstboerderijen gaat werken en daar het voorwerp van velerlei praatjes wordt omdat de eigenaar van het bedrijf veel belang stelling voor haar toont. Na een avon tuur. waarin Elena met veel moeite de boers neef van zich af weet te schudden komt de historie tot haar hoogtepunt, als n.l. het vermoeden van de boer, nl. dat het meisje zijn dochter is, op waarheid blijkt te be rusten. Het enige en het laatste wat hij voor haar kan doen is een groot se zelfopoffering teneinde het 't meisje mogelijk te maken te trou wen. waartoe hij de schuld voor een dodelijk ongeluk op zich neemt. Verder in Hulst ..Zeg nooit vaar wel" (14), het verhaal van de dok ter die van zijn vrouw gescheiden is. daarvan terecht spijt krijgt en haar na vele jaren terugvindt om dan te ervaren dat zijn dochtertje een „nieuwe" moeder niet wil accepte ren. Tenslotte blijkt haar dat het haar eigen moeder is. Centrum, Axel vertoont ..De Ben ny Goodman Story" (14). het al be sproken levensverhaal van een be kend componist van lichte muziek, die een opmerkelijke carrière had. Verder Busstop" (18 voorbehouden) een produkt, dat speelt in het verre westen en waarin Marilyn Monroe haar charmes ten toon spreidt. Tenslotte ..Pas op, val niet" ta.l.) een gezellige lachfilm. Olympia, Sas van Gent. draait Mannen zonder mededogen" (18), de tweede film waarin Frank Sina tra nu eens niet zijn fluwelen stem maar zijn kwaliteiten als vertolker van de gangster exploiteert en met opmerkelijk succes. Hier tracht hij. als de oud-militair, die het doden tot beroep gemaakt heeft,de president van de V.S. te vermoorden, waar voor een of andere mogendheid hem een vermogen betalen zal. Een span nende en knappe film, waarin bijna het gehele drama zich afspeelt in een huis. van waaruit de gangster zijn aanslag wil ondernemen. De moeite waard. Veder „Jaloezie" (14), een char mante liefdeshistorie rond een al vrij bejaarde maar levenslustige carabi- nieri-adjudant, bij wie de dienst steeds maar roet in 't eten komt gooien als hij zich in een liefdes avontuur stort. Tenslotte ,,A. en C. in stofzuigers", (a.l.), uiteraard iets om mét de stofzuigers te huilen. Concertgebouw Terneuzen geeft „Een vluchteling van Guatura" (14), een avonturenfilm en „De stad der desperado's" (14), een „western" waarin vele revolvers knallen. Luxor geeft „Je bent nooit te jong" (14). waarin Martin en Lewis op een meiS' jeskostschool verzeild raken. (Al be sproken). Ook „The desperate hours" (18) draait daar, het avontuur van een gezin dat door gangsters gevan gen gehouden wordt. Hofzicht Theater, IJzendijke ver toont „Die schone Müllerin" (a.l.) en „Das Kreuz am Jagersteig" (a.l.). Ledel Theater, Oostburg geeft „De jacht op kapitein Ehrlich (14), een spannend relaas van 'n jacht op men sen die iets wisten wat niet bekend mocht worden. Verder ,,A. en C. als waaghalzen" (a.l.) van het bekende recept. Grand te Goes vertoont "A. en C. als loodgieters" (a.l.) een lachfilm van het goede genre. Middelburgs Electro draait „De politie volgt het spoor" (18) en „Alexander de Grote" (14), is te zien in de Schouwburg. Alhambra in Vlissingen draait de film „Mars door de hel" (18) een film naar de beroemde roman van Nevil Shpte „A town like Alice". Verder in Luxor „De purperen vlakte" (14) het harde verhaal van enkele vliegeniers, die te voet uit de jungle van Birma moeten komen. (Advertentie) 25 jaar priester.: 17 juli, A. Anto- nissen, uit Stampersgat, miss. in Jes- seltor.. Nd. Borneo; S. van Baars, uit Laren, miss. in de Philippijnen; P. de Graaf, uit Haarlem, miss. in To- roro, Oeganda; J. van Haaren, uit Kaatsheuvel, miss. in Jesselton, Nd. Borneo; H. Hemmer uit Geesteren, missiehuis te Hoorn, N.H.; G. v. d. Heyden, uit Cuyk, miss. in Nellore. India; C. Juffermans, uit Leiden, miss. in Tororo, Oeganda; H. Kiens, uit Groenlo, miss, in Kisumu, Kenya; P. v. d. Lar.s, uit Hillegom, miss, in Kampala, Oeganda; T. Nunnink, uit Wilnis, miss. in de Philippijnen; G. Saraber, uit Den Haag, miss, in Nel lore, India; C. Schreir.er, uit Den Haag, miss. in de Philippijnen; J. Smit, uit Voorschoten, miss. in Ba- sankusu, Belg. Congo; H. Thijssen, uit Utrecht, miss. in Rawalpindi, Pa kistan; H. Verkaaik. uit Gouda, miss, in Tororo. Oeganda; C. Wuts uit Swalmea. miss. in Basankusu, Belg. Conga; J. Zuydervlict, uit Noorden, missiehuis te Roosendaal, N.B. 12 1/2 jaar priester: 9 januari: J. Boers, uit Weert, miss. in Tororo, Oeganda; S. Boonen, uit Venlo, miss. in Tororo. Oeganda; A. Bots. uit Val- kenswaard, miss. in Kisumu, Kenya; G. Bouma. uit Joure. miss. in Brits Kameroen; A. Delhey, uit Made, miss. in Tororo, Oegande; J. van Erp, uit Oss, miss. in Tororo, Oeganda; H. v. Grieken, uit Amsterdam, miss. in Rawalpindi, Pakistan G. Haring, uit Voorburg, miss. in Nieuw-Zeelar.d; H, Hecker, uit Hoorn, miss. in Ku ching, Serawak; J. v. d. Heyden, uit Roosendaal, miss, in Kampala, Oegan da; A. Jansen uit Brummen, miss. in Brits Kameroen; W. Joosten, uit Weert, miss. in Tororo, Oeganda B. Kaptein, uit Heemstede', miss in Ra walpindi, Pakistan; H. Lammers, uit Vlodorp, miss. in Kisumu, Kenya; J. Leffers, uit Groningen missiehuis Oosterbeek, Geld.; J. Loonen uit Reu- sel, missiehuis, Haelen; A. Mever, uit Amsterdam, miss. in Malakal, Soe dan; M. de Rooy. uit Houten- miss. m Brits Kameroen; J. Tol, uit Volcn- dam, miss. in Brits-Kameroen; J. Wa- tervis, uit Den Haag; miss. in Kisu mu, Kenya; A. Welsing, uit Nijme gen, miss. in Tororo, Oeganda. Terwijl we bijna 1957 schrijven is nu pas het jaarverslag der Godshui zen over 1955 verschenen en het biedt geen opwekkend beeld. On danks de zeer hoge verpleegprijzen was er ook nu weer een tekort op het Gasthuis van bijna 70.000. (in 1954 was dit 72.250.en op het bejaardenhuis van 12.695. 8750.Het burgerweeshuis had evenals in 1954 een overschot van ongeveer 4500.Het bestuur zegt dat het moeilijk was om, gezien de verbouwing, alles normaal te laten verlopen; toch gelukte dit. Te meer spreekt dit omdat ook het personeels tekort nog een handicap was. Over de toestand van het bejaar denhuis luidt het bestuur zachtjes de noodklok. De inrichting is sterk ver anderd en met een verbouwing is de zaak niet te redden. Aan nieuwbouw valt echter niet te denken. De bezet ting loopt iets terug, mede onder de invloed van de talrijke nieuwe be jaardenhuizen die op Walcheren ge bouwd zijn. „Objectief beschouwd", aldus het verslag, „zou men tot liquidatie van het huis kunnen besluiten, ware het niet, dat onder de huidige omstan digheden daarvan geen sprake kan zijn. De enige oplossing zou zijn, al dus het bestuur, een kleinere moder ne inrichting, maar daarvoor ontbre ken helaas de geldmiddelen. Het aan tal verpleegden bedroeg aan het ein de van het verslagjaar 44 waarvan 25 mannen en 19 vrouwen. De ver- pleegtarieven voor het Oude Man nen- en Vrouwenhuis bleven in 1955 onveranderd. Ofschoon deze tarieven de kosten niet dekken, aarzelt het bestuur tot verhoging over te gaan, mede gezien de aard der inrichting. Maar toch zal binnen afzienbare tijd aan tariefsverhoging niet te ontko men zijn". Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 29 december de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 0.50 en 13.04 uur- te Terneuzen om 0.23 en 12.40 uur en te Vlissingen om 12.12 uur. dubbele klare Door de geweldige belangstelling van leden van de N.C.B.-Oostburg voor de feestvergadering ter herden king van het 60-jarig bestaan van de N.C.B., was het noodzakelijk tweemaal het programma af te werken. Zowel om drie als om arht uur bleek het Ledel theater te klein om alle geno digden en leden met hun gezinsleden te herbergen. De voorzitter van de kring, de heer C. van Bellegem uit Eede. sprak het welkomstwoord tot de bestuursleden der afdelingen. B. en W. van Oost burg. de burgemeester van Aarden- In het staatsblad is een Koninklijk Besluit opgenomen dat de oudcr- domspremie regelt die zal worden in gevorderd van niet-loontrckkenden, dat wil dus zeggen van personen van wie de premie voor de algemene ou derdomswet bij wijze van aanslag zal worden ingevorderd. Van deze personen zal, wanneer zij een inkomen hebben beneden de 1500 (tariefgroep 1 voor de inkom stenbelasting), respectievelijk ƒ2100 (tariefgroepen 2 en 3) geen premie worden ingevorderd. Ligt het inkomen van deze personen tussen 1500 en 2500, respectievelijk 2100 en 3100, dan wordt de premie gedeeltelijk in gevorderd, en wel volgens een oplo pende schaal. Zo zal b.v. van een ge huwd kleine zelfstandige met een in komen van 2250 15 procent van de premie worden ingevorderd. Be draagt het inkomen 2400, dan wordt 30 procent ingevorderd. Bij 2700 60 procent en bij ƒ.3090 of meer. doch minder dan 3100. negenennegentig procent. Indien iemand gedeeltelijk als zelf standige en gedeeltelijk als loontrek kende werkzaam is, geldt deze invor deringsfaciliteit niet voor het gedeel te van de premie dat reeds door zijn werkgever is ingehouden op zijn loon en waarvoor hij dus een looncompen- satie heeft ontvangen. Daarnaast is er een beperking be kend gemaakt van de kring der ver zekerden. Van de verzekering worden o.a. uitgezonderd de ingezetenen die buiten Nederland als grensarbeider werkzaam zijn en hun echtgenoten. (Advertentie) burg. de heer J. van Dongen, direc teuren en bestuursleden van de. boe renleenbanken. de landbouwconsulent, vertegenwoordiger van de KAB, de heer van de Voorde, directeuren van vlasschool en van de landbouw-huis- houdschool. en van de landbouwschool en directrice en leraren van de land- bouwhuishoudscholen. In het bijzon der heette hij welkom de algemeen secretaris van de bond, ir. Wellen, uit Tilburg. Ir. Wellen stelde voor een felicita tietelegram te sturen aan mgr. Bek kers, de nieuwe Bisschop-coadjutor van Den Bosch, die tot dusver gees telijke adviseur van de N.C.B in de bisdommen Den Bosch en Breda is geweest Vervolgens sprak de technisch ad viseur van de kring Oostburg. de heer Lansu uit Aardenburg. Spreker bracht grote hulde aan de mannen van het eerste uur: A. de Milliano en zijn staf en behandelde vervolgens in korte trekken de geschiedenis van de NCB, waarbij ook hij de grote belangrijk heid van de NCB benadrukte. Na de heer Lansu sprak de alge meen secretaris, ir. Wellen, die een beroep op de jongeren deed om het tekort aan leraressen aan dc huis houdscholen te helpen opheffen en spoorde aan te zorgen voor goede ontwikkeling, waardoor de jongeren in staat zullen zijn leidende functies in de NCB te gaan bekleden. Driekoningenavond Hierna werd op eminente wijze Driekoningenavond van Shakespeare opgevoerd door het Reizend Volksto neel uit Antwerpen o.l.v. Rik Jacobs. Zowel het spel. de decors als de mu ziek waren prachtig verzorgd, zodat zowel het romantische thema als de fijne intermezzi tot hun recht kwa men. De geestelijke adviseur, deken Lie ve goed uit Oostburg, besloot de feest vergadering met het voorlezen van het aan de bisschop-coadjutor gezon den telegram. i c h r ij f m a c h i n e s .Perlekt tol m elk detail L i f. RIJNBERG'S HANDELS'BUREAU TERNEUZEN TELEFOON 2304 NOORDSTRAAT 78 Hieronder geven we een schets van den. Men hoopt ze over ongeveer de drie torenflats, die te Vlissingen twee jaar klaar te hebben, in plan-west gebouwd zullen wor- Borssele Nog niet vuurvast maar wel waterdicht De gemeenteraad heeft het besluit ger.omen om de leden van de vrij willige brandweer van waterdichte pakken te voorzien. Ook zal enig nieuw materiaal worden aangeschaft. Over de aankoop van uniformen werd nog niet beslist. Aan de dienst voor geestelijke volksgezondheid in Zeeland werd door de raad een subsidie verleend van 3 cent per inwoner. De gemeenten Oudelande en Hoedekenskerke zul len van Borssele een kasgeldlening ontvangen tegen een rente van 3.5 procent per jaar. De aankoop van bouwgrond werd na enige bespreking geregeld. De voorzitter, burgemeester Dominicus, deelde mede, dat de heer P. Zweemer zijn benoeming tot lid van het Burg. Armbestuur heeft aanvaard. Pensioengrondslagen werden vast gesteld door de onderwijzer J. Wes- terweele en de onderwijzeres mej. C. I. Huisman. Tot gemeentelijk lijk schouwer werd benoemd de heer J. H. Luijcks, arts te 's-Heerenhoek in de plaats van zijn vader. Hoedekenskerke IN DE KNOOP. Het vloerkleed voor de raadzaal var. het nieuwe gemeentehuis is ge knoopt. 400 kr.otten wol en 3500 werk uren zitten erin. Het aantal knopen is haast ontelbaar. Nog blijft te doen. het aaneen schakelen van de twee banen en het scheren, maar dit gebeurt qp de fa- ibriek. Hulde aan de Hoedekerkense dames, die dit werk, onder de bezielende leiding cn het deskundig oog var. mevr, Stieger, presteerden. Rilland LEVERING VAN KOSTUUMS De levering van kostuums met pet voor de leden van de muziekvereni ging ..Rillandia" is gegund aan J.L. de Goffau alhier voor 159.per persoon. De stof wordt donkerblauw whip cord met zilveren afmonstering. De kostuums zullen in maart a.s. afge leverd worden. Kloeti pge WINTERCURSUSSEN VAN DE VERENIGING OUD-LEERLINGEN. De vereniging van oud-leerlingen van land- en tuinbouwwintercursus- sen hield in „De Tol" een gecom bineerde vergadering van de N.F.O.- afdeling Goes. Besloten werd o.a. in de komen de winter vier lezingen te doen hou den en vier snoeimiddagen te orga niseren. De heer C. v.d. Berge uit Tholen hield een lezing over de neveninvloe- den van bestrijdingsmiddelen op de kwaliteit bij peren en appels. Hierop volgde een leerzame dis cussie. Tot slot werden nog enkele film stroken gedraaid betreffende proeven op het gebied van de fruitteelt en de daarbij verkregen resultaten. CONCERT IN ZIEKENHUIS. De muziekvereniging „Excelsior" te Kloetinge gaf zijn traditioneel ge worden concert in het ziekenhuis ,.St.- Joanna" Bij zieken en verplegend personeel viel dit concert weer bij- I zonder in de smaak. De muzikanten ontvingen na afloop een traktatie. Burgerlijke stand HUWELIJKSAANGIFTEN: H. de Nijs, 29 j. en M. de Smet, 28 j. HUWELIJKEN: P. de Nijs, 25 j. en G. Lujjk, 23 j. GËÊOREN: Marga d.v. H. Doppe- gieter en A. Moeffaert; Paul z.v. U. van de Calseijde en L. Schelstraete; (te V/estdorpe); Helena en Jantina d.v. J. Graanstra en A. Kolijn (te Zaamslag); Frank z.v. M. Ingels en E. Mullaert (te Biervliet); Heintje z.v. J. Prins en A. Suwijn. OVERLEDEN'. Jozias den Beer. 77 j. echtg. van L. Witte (te Zaamslag); Catharina Buijze, 50 j. echtg. van J. van der Peijl (te Hoek); Dina Brug- geman. 70 j. ongeh.; Gustaaf de Bruy- ne, 34 j. echtg. van M. Mahu )te St. Jansteen); Marinus Bakker, 76 j. echtj» van F. Goossen (te Axel); A. van Britsom. 82 j. echtg. van H. van Remoortel, (te Axel.) Philippine Onze plaatselijke toneelvereniging Esmoreit" heeft met het toneel stuk „Verdronken land" van Arie v. d. Lugt een groot succes behaald. De groep vertolkte het spel, dat rond een dijkdoorbraak in de Krimpener- waard speelt, op voortreffelijke wij ze, de vele toeschouwers gevangen houdend in grote aandacht. Fr. Hers mis als de jonge boer en mevr. Betsy Dekkers als de jonge bazin droegen beiden het stuk. alhoewel de overige spelers en speelsters even eens goed toneelspel leverden. Mej. Annie Nuyt vertolkte de oude bazin, in welke rol ze prachtig spel lever de, doch niet voldoende als oudere vrouw gekarakteriseerd was L. de Mul gaf een rake typering van Kees de oude knecht en Rosa Pauwels was als Suart de meid eveneens goed in haar spel. Vermelden we verder Rog. van Cranenbroeck als Gieljan de buurman en L. Wieme als de dijk graaf, beiden eveneens goed spel le verend. A. Ploegaert deed een goed getypeerde Rienus, de rijke boeren zoon. leven en de verschijning van Geert de bedelaar (M. Sytsema) met zijn blinde dochter (mej. V. de De cker) ontroerden vaak de toeschou wers. Er viel waarlijk van goed toneel spel te genieten. Het spel van v.d. Lugt die in zijn Hollandse streek- stukken een flink stuk dramatiek ten beste pleegt te geven viel bij het Zeeuwsch - Vlaamse publiek uitste kend in de smaak en men wist er, ondanks de tragiek toch ook telkens de gezonde humor te waarderen. Ossenisse EHBO-diploma's uitgedeeld In café Hermans alhier had de diploma-uitreiking van de E.H.B.O. plaats. De heer H.Menu, voorzitter van de afdeling Kloosterzande wees de pas gediplomeerden erop, dat nu voor hen het werk pas gaat begin nen en dat zij hun kennis, die zij in het afgelopen jaar hebben opge daan goed moeten bijhouden of nog vergroten, als dat mogelijk is. De heer Menu dankte ook allen, die er aan hebben meegewerkt om deze cur sus te doen slagen. Spreker legde er de nadruk op, dat het gemeentebe stuur van Vogelwaarde gerust als voorbeeld mag gesteld worden voor andere gemeenten, voor wat betreft het steunen der E.H.B.O. De geestelijk adviseur dankte de voorzitter voor zijn doorzetting in dit goede werk van naastenliefde. Dat zijn werk beloond is, blijkt wel hier uit, dat er nu 1,5 pet. van de be volking gediplomeerd E.H.B.O.-ers is. De burgemeester prees vooral de club, door te zeggen, dat er op zo'n klein dorp zoveel goede, gediplomeer de E.H.B.O.-ers wonen. Hierna ging de burgemeester over tot het uitrei ken van de diploma's. Dokter Hermans speldde de insig nes op en sprak de hoop uit, dat de nieuwbakken ES.H.B.O.-ers geregeld de oefenavonden zullen bijwonen om hun kennis steeds weer te verrijken. Ook sprak hij zijn bewondering uit voor hen, die altijd trouw naar de lessen zijn gekomen over de donkere kleiwegen, ondanks regen of wind. Hierna dankte de jongste cursiste, mej. M.Bun, namens allen, de docent dokter Hermans en het bestuur van de afdeling Kloosterzande. Zij over handigde dokter Hermans een boek werk en mevrouw Hermans een prach tig boeket bloemen. Hiermede werd het officiële ge deelte afgesloten. De avond werd ver der gevuld met zang, dans en voor dracht. Stoppeldijk VERDRONKEN LAND De r.k. toneelvereniging „Esmo reit" van Philippine zal morgen de gast zijn van de toneelclub Stoppel dijk. In het Verenigingsgebouw zul len de gasten een opvoering gevenv van het toneelstuk „Verdronken Land". Enige weken geleden werd onze toneelclub in de gelegenheid ge steld een voorstelling te geven te Philippine en de ontvangst aldaar was allerhartelijkst. Ook de belang stelling van het publiek was zeer be vredigend. Deze uitwisseling biedt de gelegenheid om de prestaties van de eigen toneelvereniging eqps te verge lijken met de verrichtingen van ama teurs uit een andere plaats. Dansavond. Het wielercomité Stoppeldijk organiseerde in de boven zaal van café Compiet de jaarlijkse dansavond ten bate van de vereni gingskas. Voor dit gezellige bal be stond weer veel belangstelling. Koewacht STUDIECLUB OPGERICHT. VOOR BEDRIJFSVOERING. De Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst hield in samenwerking met de N.C.B. afdeling Koewacht en het hoofd van de lagere landbouwschool een bijeenkomst bij A. Bont alhier. Mede aanwezig waren de rijksland- bouwconsulent te Axel en burge meester G. Dierick. In zijn openings woord bracht de heer J. Bonte, voor zitter van de N.C.B. een woord van hulde aan de rayon-assistent, Fl. Im pens van Westdorpe, voor zijn acti viteit om hier een studieclub op te richten voor een betere bedrijfsvoe ring op de zandbedrijven. De heer Impens gaf een uiteenzetting van doel en werk van de studieclub en sprak over veevoeder. Ir. Haenen, rijks- landbouwconsulent, sprak zijn vol doening uit over de prettige wijze van samenwerking tussen de Voor lichtingsdienst. de standorganisatie en het onderwijs. Spreker stelde een prijs beschikbaar in de vorm van de landbouwgids voor het schatten van een aantal aanwezige voedermidde len. Deze prijs werd gewonnen door A. Verdurmen van Overslag. Vervol gens besprak de hoofdassistent het winterprogramma van de studiechlb. De heer J. Bolland draaide een film over het gemengde zandbedrijf. Vijf tig landbouwers gaven zich op als lid van de studieclub. Het bestuur werd samengesteld uit het bestuur der N.C.B. afd. Koewacht. De heer F. Impens werd als secretaris be noemd. terwijl als technische advi seurs werden benoemd de heren Ra demakers en Bolcher. Op de eerste avond, welke de studieclub zal hou den op 9 januari zal de heer De Bruij- ckere spreken over; „Bouwplan, vruchtopvolging en het opstellen van een voederplan". V ogelwaarde Oudste inwoonster overleden De oudste inwoonster van onze ge meente, de weduwe De Dijcker - van Poucke, is op 95-jarige leeftijd over leden. Zij woonde te Stoppeldijk, IJzendijke GEMEENTERAADSVERGADERING De raad van onze gemeente komt vandaag om half vier in openbare vergadering bijeen. Aar. de orde zijn een twintigtal punten. Enkele verzoeken om afstandsver goeding en premies voor woningver betering worder. behandeld cn tevens wordt de gemeentebegroting 1957 vastgesteld. Öok zal het bedrag per leerling, ingevolge art. 51 der L.O.- wet worden vastgesteld. GOES Grand: A en C als loodgieters MIDDELBURG Electro: De politie volgt het spoor. Schouwburg: Alexan der de Grote. OOSTBURG Ledel: De jacht op ka pitein Ehrlich. SAS VAN GENT Olympia: Mannen zonder mededogen. TERNEUZEN Luxor: Je bent nooit te jong. VLISSINGEN Alhambra: Mars door de hel. Luxor: De purperen vlakte. AXEL Centrum: The Benny Goodman story. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7,30 u.: Galgenaas. GOES Grand: A en C als loodgieters. HULST Bioscoopgebouw: Het riist- meisje. IJZENDIJKE Hofzicht: Die schone Müllerin en Das Kreuz am Jagersteig. MIDDELBURG Electro: De politie volgt het spoor. Schouwburg: Alexan der de Grote. OOSTBURG Ledel: De jacht op ka pitein Ehrlich. SAS VAN GENT Olympia: Mannen zonder mededogen. TERNEUZEN Luxor: Je bent nooit te jong. Concertgebouw: De vluchteling van Guatura. VLISSINGEN Alhambra: Mars door de hel. Luxor: De purperen vlakte. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera: Cavalleria Rusticana en Paljas. 95 De burj mr. B. K van de kt opend, di< appartenu gehouden, vat «erke kunstkring te bezicht. Mr. Kol woord dq waarmee teurs worl de, dat dl staat. Dal singen b.f een subsid nen, hetgé burgemeel teken. D| reeds enig houden, zl een goedel heer Kolfff dat de Algemeen'! gulden aa| ken. De nam de cli vangst.' Tl ter een bil gericht totl J. Schout,™ Stichtmg lijk en Cult| stra. Hoewel heel de paalde ruil naar eigenl den inrichtl indruk maJ die een wal verraden. leden van zij hebben I zoals burgl kwaliteit eil over het all losmaken v| dogma's. Louw val met zijr> een sterk gend van harmonisch Steen heeft| man-exposa Bulthuis, o| het aantal dere exposl ringe ruimt) in „Clochal rake rietpé deze inzenl tuigt. Een ster| Bulthuis (olieverf), Dezer da Zuster DorI Franciscan! op Driekon| herdenken, leden geprcl werd In erbij rothea (in zaam) verb| gesticht te nl. werkzaal sticht te Grf N adat de troepen uit trokken, ncn pen de stad menigte beg De Indische roe en de W< Adenauer, h< vliegveld vai kwartier gesj sen in het M Europa. Adenauer 2 hij het met zijn. Hij zei nogmaals de hebben met 1 wisselen. Oo duitse bondsl tot tijd te wi Amerik naar Volgens d< de Sovjet-Ui Amerikaanse zijn vrouw t en het Rut hebben aang< naam heeft van de aardt congres naar stelde hij zie Russische br( Sovjet-ambas Kiezers in jet-Letland h de in de Opa pen, omdat dat in hem Kcrechtvaard tics van zij voerd".

de Stem | 1956 | | pagina 2